REGIO Zorgen om milieuvisie Rijnfront 'Fusie Teylingen blijft een worsteling' Polderdag: filerijden op de fietspaden Oegstgeest wil grenscorrectie Meob-terrein R3 'Geen ksel over ndput' rste steen, eerste paal: gstgeest bouwt verder In de schaduw van Teylingen: de slag om het Lage Land 'Commissie Bestuurlijk Verleden is een veel passender naam' I kiest li Vroom - De Oegstgeestse tijdens de jaarlijkse Lgadering John Vroom [n tot voorzitter. Nieuwe gleden Jindra Divis en luider werden benoemd retaris en penningmees- liberalen zijn nog op aar een nieuw jong be- vrijdag 21 mei 2004 ken en der licht HST - Een 27-jarige jestenaar is gisternacht ert van Neslaan in zijn aats van de weg ge- omdat hij dronken ach- stuur zat. De man reed licht en werd daarom controle bleek hij er keer zoveel drank op ien als is toegestaan. lidie voor ekmarkten arendsveen - Natuur- jing Vanade krijgt de ko- vier jaar een stimule- ibsidie van de gemeente ide voor het organiseren streekmarkten. De exac- ang van de subsidie is et bekend. Vanade hield ite streekmarkt van dit zaterdag 8 mei. Vanade seert de volgende twee in op 26 juni en 28 au- Ie paal Oceanus arendsveen - De officië le paal van appartemen- nplex Oceanus in Roelof veen gaat op vrijdag 28 n 15.00 um de grond in. ee begint de tweede fase (omvangrijke bouwpro- iterryck bij het Noord- Iceanus bestaat uit twee li ementengebouwen met al 22 appartementen en 2 luses. Onder beide ge- nkomt een parkeergara- exclusief voor de bewo- Provincie kiest voor samengaan Warmond, Sassenheim en Voorhout door Eric de Jager den haag - De fusie van Warmond, Sas senheim en Voorhout is niet de enige manier om de bestuurlijke problemen van Warmond op te lossen, maar het is wel de oplossing waar de provincie voor kiest. De twee grootste partijen, CDA en PvdA, gaan de fusie volgende week bij Provinciale Staten goedkeuren, lieten de vertegenwoordigers in de Statencom missie woensdagavond weten. Andere partijen twijfelen nog. Zij vragen zich af of het tegenspartelende Voorhout niet buiten de fusie gehouden kan worden. „Het is een worsteling", gaf gedeputeer de Norder woensdagavond bij de Sta tencommissie toe. „Er is niet één oplos sing met alleen maar voordelen, maar het is noodzakelijk nu rust te brengen met een bestuurlijke structuur die 15, 20 jaar verder kan." Om die reden biedt een fusie tussen alleen Sassenheim en Warmond geen oplossing. Dan zouden alle problemen van Warmond op het bordje van Sassenheim terechtkomen en die constructie is geen lang leven be schoren. Desondanks willen SGP/Christenunie. LPF, Groenlinks en de WD de moge lijkheden Sassenheim/Warmond en Oegstgeest/Warmond nog niet meteen afschrijven. Maar van Gedeputeerde Staten moet Oegstgeest zich - samen met Leiderdorp, Voorschoten en Zoeter- woude - op Leiden richten. Met de nieuwe gemeente Teylingen, de nauwere samenwerking tussen Leiden en de vier omliggende dorpen en de ge sprekken tussen Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout en Hillegom krijgt de regio een mooi plaatje, zonder 'restjes'. Norder: „Er ligt in dit gebied een op dracht voor vele duizenden woningen, glastuinbouwverplaatsing en de knoop Leiden-West. Dat is een hele opgave waar stevige besturen voor nodig zijn." Burgemeester Waal van Sassenheim was het daarmee eens; hij vindt een goede, gezamenlijke toekomstvisie voor Teylin gen daarom onmisbaar en vroeg de pro vincie woensdag maar meteen om 100.000 euro om zo'n visie op te stellen. Bovendien vroegen Waal en de War- mondse wethouder De Vroomen ook om een grenscorrectie die de Kagerplas- sen geheel in het bezit van Teylingen zouden brengen. Daarmee zou de nieu we gemeente haar sterke punt, recreatie, volop kunnen uitbuiten. De provincie zit om zo'n correctie echter niet te sprin gen, omdat ze Alkemade niet van de Ka- gerplassen wil beroven en omdat het bijna onmogelijk is om alle grenzen zó om te gooien dat er één eigenaar komt. Norder kreeg van alle commissieleden onder uit de zak vanwege de apathische houding van de provincie de afgelopen maanden. Zijn argument dat fusies 'van onderop moeten komen en niet van bo venaf opgelegd moeten worden' vonden de commissieleden te slap. De provincie heeft alleen maar staan kijken en geen enkele keer de helpende hand geboden bij de zoektocht naar samenwerkings vormen. Maar Norder had in de vijf jaar dat de gemeenten in de regio al overleg gen over samenwerking en fusies geen enkel plan voorbij zien komen dat de helpende hand waard was, zei hij. Dat er geen wervende teksten zijn ge schreven over het nut van de Teylingen- fusie en dat die daarom weinig steun krijgt in de drie dorpen, was ook de schuld van de colleges van Sassenheim, Voorhout en Warmond, vond de gede puteerde. „Wij willen niet vanaf onze te kentafel dirigeren. We hebben een basis aangereikt, de colleges hebben die handschoen niet opgepakt." Wat de Voorhoutse wethouder Van Steijn betreft, valt er niets op te pakken. Hij was één van de liefst veertien inspre kers bij de Statencommissie en herhaal de maar weer eens dat Voorhout niet wil fuseren. De energie die in een herindeling gaat zitten, kost Voorhout straks 2 jaar vertra ging bij de woningbouw, had hij zich la ten voorrekenen. - De SP Leiderdorp ilvertegenwoordigd in de e; wil niet dat er een deksel jn ver de voormalige stort- de Kleine Zandput, ge il aan de A4 in Leiderdorp, line Zandput gaat deel en van de nieuwe Lei- e wijk het Maurits- Op de Zandput is een iii inniscomplex gepland, lo Leiderdorp, onder aan- gvan Harre van der Nat, idi dat de gemeente Leider- foute keuze maakt door ;eheten bentoniet deksel vervuilde grond te m fr. Ook twijfelt Van der de woorden van wet- Molkenboer, die meer- laten weten dat de de vervuilde grond ii kaart heeft gebracht, houder heeft ook duide- naakt dat het inkapselen vuil een erkende me- is. De gemeente Leider- eeft inmiddels één mil- gekregen uit de In- ïgssubsidie Stedelijke awing om de oude stort- ip deze manier op te rui- ilijft de SP het een schan- ko iden. „Sloten rond de alige stortplaats bevrie- in de winter. Ook niet o; r lage temperaturen. Dat iai Dp een zware verontreini- ai lok zijn er verhalen be- lat honden, die op dit ter- geweest, ziek zijn 5 o i en zelfs overleden", al- der Nat. De SP wil opnieuw een grondig ilofoek. „Verder roepen wij op om melding te ma- activiteiten die te ma- )ben met het storten van lijk afval op de Kleine ut Niet een deksel erop, ipen die beerput." Vle ije Bij paprikakweker Ruud van Vliet vond de paprikasoep gretig aftrek. Daarnaast kregen de bezoekers uitleg over de paprikakweek. „Veel mensen denken nog steeds dat paprika's eerst groen zijn, vervolgens geel en dan pas rood worden. Het zijn drie verschillende soorten, al zijn alle paprika's in het begin natuurlijk wel groen." foto: Mark Lamers Op culinaire ontdekkingstocht door het Land van Wijk en Wouden door Joris Rietbroek zoeterwoude/stompwijk - Kennismaken met molenaars, rietdekkers en schaapscheer ders. Fietsend genieten van het groene landschap, de rondvlie gende weidevogels en een lek ker briesje. Maar vooral proe ven van diverse etenswaren af komstig uit de polders tussen Leiden, Alphen aan den Rijn en Zoetermeer, beter bekend als het Land van Wijk en Wouden. Eén dag per jaar bezoeken hon derden mensen dit gebied per fiets tijdens de Polderdag. Het thema was gisteren 'proeven in de polder,' een slogan die hon derden mensen, jong en oud, wist te verleiden tot het maken van een culinaire ontdekkings tocht door het Land van Wijk en Wouden. De organisatoren en de deelne mende bedrijven kunnen in hun handen wrijven: maar liefst 2000 fietsers reden een van de twee routes rondom Hazers- woude en Zoeterwoude. Dit is een verdriedubbeling ten op zichte van vorig jaar. Organisa tor Roland van der Post heeft hier meerdere verklaringen voor. „We hebben meer dan ooit de publiciteit gezocht", vertelt hij. „Verder was het de hele week al mooi weer. Hier door zijn de mensen letterlijk en figuurlijk opgewarmd." Alle bedrijven, vooral boerderij en, die de fietsers onderweg te genkomen worden de hele dag overladen met aandacht. De producenten uit de streek heb ben allemaal stevig uitgepakt met rondleidingen, muzikale omlijstingen en natuurlijk de lekkerste hapjes. Zoals de pa prikasoep bij paprikakweker Ruud van Vliet aan de Zoeter- woudse Papeweg. „Ongeloof lijk", zegt hij, gehuld in een groen shirt met daarop 'Groen tekracht.' „De 35 liter soep was er tussen de middag helemaal doorheen." Buiten vertonen li ne dancers hun kunsten. In de kassen krijgt het publiek uitleg over de paprikakweek. Een mis verstand is nog altijd niet de wereld uit, merkt Mark Stepha- nus, die op de kwekerij werkt. „Veel mensen denken nog steeds dat paprika's eerst groen zijn, vervolgens geel en dan pas rood worden. Het zijn drie ver schillende soorten, al zijn alle paprika's in het begin natuur lijk wel groen." Voor wie paprikasoep te excen triek vindt, is er natuurlijk de overbekende boerenkaas. On der meer op de boerderij van de familie Van Veen, even bui ten Zoeterwoude-dorp, kan ie dereen een stukje proeven. Ook is het complete kaasmaakpro- ces te zien. Honderden kazen staan opgestapeld in de opslag ruimte. Buiten in de hooiberg spelen duo Brandhout en de Aanmaakblokjes 'liedjes voor in het kampvuur'. Het is gezellig meezingen met 'Leve het nijl paard' van Klein Orkest. Even verderop bij de onlangs geopende ijssalon van de fami lie De Jong staat een lange rij fietsers. De achtjarige Geordie uit Stompwijk kan wel proeven dat hij met echt roomijs van ei gen koe te maken heeft. „Er zit gewoon veel meer smaak aan dan aan een ander ijsje", vindt hij. Sylvie Seubert uit Leid- schendam is het met hem eens. Naast het ijs vindt ze ook de struisvogels van de familie Van der Salm in Stompwijk heel bij zonder, evenals de eieren van de dieren. „Of het nou anders smaakt dan een kippenei weet ik niet, maar het is ook erg lek ker." De Stompwijkse struisvogels steken hun kop niet in het zand voor de nieuwsgierige bezoe kers. Minstens zo benieuwd staren ze terug. Een paar peu ters kijken verwonderd omhoog naar de enorme vogels. Rond het erf van boerderij Nosoja hangt de geur van omelet, ui teraard gebakken van struisvo geleieren en geserveerd op een kadetje. Het zijn letterlijk de warme broodjes die de hele dag over de toonbank gaan. „Ik heb begrepen dat het vandaag echt filerijden op de fietspaden is", verzucht Kristel van der Salm. „Voor vandaag had ik vier eie ren klaarliggen. Ik dacht eerst dat het meer dan genoeg zou zijn, maar uiteindelijk heb ik er negen nodig gehad. En dat is niet mis als je bedenkt dat er in een struisvogelei als het ware 25 kippeneieren zitten." ooi iiin tïEsr - Oegstgeest heeft .om 'eek weer een begin ge- in1 met twee grote bouw- en. Burgemeester Tim- Q wethouder De Ruijter mg gstgeest hebben de eer- aai m gelegd van het nieuwe centrum aan de Lange jaa De Ruijter sloeg de eerste Dor het project Kwaak- iPoelgeest. .121. het nieuwe winkelcen- cral ange Voort komen 69 inccmenten en een biblio- n tö eronder is parkeerruimte jmi( iim honderd auto's. Be- uui iet winkelcentrum komt is is meer nieuws aan de gri Voort: het oude winkel- 'Rijk loopt niet weg voor kosten bodemsanering' centrum De Haak - met onder andere de Albert Heijn - en het Irispark worden opgeknapt, er komen zes villa's in de buurt en de hele omgeving wordt op nieuw ingericht. In het nieuwe centrum zijn nog vijf winkels te huur, van de appartementen zijn er nog ongeveer tien be schikbaar. De oplevering van de winkels en woningen staat ge pland in mei 2005. Het project Kwaakboog bestaat uit een boog van 51 verschillen de woningen aan de Hugo de Vrieslaan in Poelgeest. Van het nieuwste plan van bouwbedrijf Jos Jansen zijn nog maar twee huizen te koop. oegstgeest - Het toekomstige bedrijvenpark op het Meob-ter rein moet worden uitgebreid tot aan het kruispunt van de A44 met de N444. Vanwege de aanstaande fusie van de ge meenten Warmond, Voorhout en Sassenheim, is dit het juiste moment voor een grenscorrec tie, vindt zowel de Oegstgeestse raadscommissie Ruimte en Groen als wethouder Meester (ruimtelijke ordening). Oegstgeest wil de voormalige thuisbasis van het Marine Elek tronisch en Optisch Bedrijf (Meob) inrichten als bedrijven terrein. De gemeente wil er vooral Oegstgeestse bedrijven huisvesten, die op hun huidige locatie 'meer dorpinwaarts' te veel verkeershinder en geluids overlast veroorzaken. Ook kan het bedrijventerrein voor meer werkgelegenheid zorgen, die nodig is sinds zes honderd arbeidsplaatsen verlo ren gingen door het vertrek van het Meob. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest willen het ter rein aankopen samen met één of meer marktpartijen, om niet teveel financiële risico's te lo pen. De raadscommissie Ruim te en Groen stemde daar woensdagavond mee in. Dis cussie was er vooral over de ri sico's die Oegstgeest loopt in verband met mogelijke kosten voor bodemsanering. „Sane- ringskosten moeten voor de volle honderd procent in min dering worden gebracht op de aankoopprijs", vond raadslid Van Dijk (Leefbaar Oegstgeest). Oegstgeest wil daarom voor een eventuele aankoop van eige naar Domeinen weten hoe de grond erbij ligt. „Eind dit jaar willen we de grond aankopen, maar daarvoor al weten we wat de saneringskosten zijn", zei Meester. „Maar ook als de ver- den haag - In de aanstaande herindeling zien gemeenten meteen een kans om him grondgebied uit te breiden. Warmond wil het hele beheer over de Kagerplassen, die nu nog deels in Alkemades bezit zijn. Alkemade wil de plassen niet kwijt, maar wil wel het La ge Land, het Warmondse 'over zeese gebiedsdeel' overnemen. Leiderdorp heeft de zinnen ge zet op de Boterhuispolder, die daar ook ligt. De pleidooien van burgemeesters Meerburg (Al kemade) en Zonnevylle (Leider dorp) hadden woensdagavond succes: de leden van de Staten commissie voelen wel wat voor de verhuizing van het Lage Land naar Alkemade en Leider dorp. Een groot deel van de discus sietij d in de Statencommissie woensdagavond werd gevuld met 'landjepik'. Er was zoveel belangstelling voor het Lage Land dat Statenlid Schaap (D66) zich afvroeg of er olie ge vonden was. Bewoner Van der Geest had op zijn land nog nooit olie aangeboord, maar vertelde de provinciebestuur ders dat iedereen die in het La ge Land woont zich op Alkema de richt Daar sporten en win kelen ze en daar gaan de kinde ren naar school. In Warmond kunnen ze alleen komen via Leiderdorp, Leiden en Oegst geest of met de boot. „Ik leef in Alkemade en als ik sterf, word ik daar ook begraven." Burgemeester Meerburg van Al kemade vond dat betoog een goede reden om het Lage Land bij zijn gemeente te voegen. Van een ruil met een deel van de Kagerplassen wil hij niets weten. „Teylingen kan zich best redden met het deel van de plassen dat Warmond nu heeft." Zonnevylle had - met dezelfde argumenten - voor Leiderdorp de Boterhuispolder in gedachten. 'Ik maak me hier bloednerveus om' door Jeroen Bordewijk oegstgeest - De fracties van WD en Leefbaar Oegstgeest (LO) in de Oegstgeestse gemeenteraad hebben grote moeite met de 'alsmaar voortdenderende' be sluitvorming over de nieuwe woonwijk Rijnfront. De 'Milieu visie Rijnfront' was woensdag avond, in de vaste raadscommis sie Ruimte en Groen, aanleiding om Rijnfront-wethouder Mees ter te verwijten de raad onvol doende bij de besluitvorming te betrekken. De Milieuvisie Rijnfront geeft een opsomming van maatrege len die wonen in Rijnfront mi lieuvriendelijk moeten maken. Huizen worden duurzaam ge bouwd en auto's mogen er niet te hard rijden. Maar wat is de status van het stuk, wilde de commissie weten. Wethouder Meester had grote moeite de raad ervan te over tuigen dat het stuk niet is be doeld om direct keuzes te ma ken. „Dit verhaal geeft een overzicht van mogelijke milieu maatregelen. Het is een forma lisering van maatregelen, die in het bestemmingsplan Rijnfront staan. Die zijn dus al besloten door de gemeenteraad." Maar dat ging vooral de WD te snel. Onduidelijk bleef wat het allemaal zou kosten. „Wij wil len nu geen financiële verplich tingen aangaan door deze visie vast te stellen", zei Van den Hoek. „We willen niet zomaar alles door laten gaan. Er moet eerst een goede besluitvorming komen, waar wij als raad bij be trokken zijn." Partijgenoot Huizing gooide er nog een schepje bovenop. „De wethouder moet mij van een nachtmerrie afhelpen", zei hij. „Namelijk dat ik over twee jaar wakker word en dat er rond Rijnfront dezelfde tekorten zijn ontstaan als destijds met de nieuwbouwwijk Poelgeest. En dat ik vervolgens het verwijt krijg onvoldoende te hebben gestuurd, terwijl ik vier jaar lang als raadslid de besluitvorming heb bijgewoond. Dit zijn niet zomaar maatregelen, dit zijn maatregelen die geld kosten. Ik maak me hier bloednerveus om." De wethouder reageerde door de verschillen met Poel geest uit te leggen. „Daar heb ben we van geleerd." Ook Van Dijk (Leefbaar Oegst geest) verweet het college on voldoende naar de raad te luis teren. „We mogen deze trein niet stoppen, maar we willen beter worden geïnformeerd over alle gevolgen van dit soort stukken", zei zij. De discussie ging inmiddels niet meer alleen over het Rijnffontse milieube leid. „Dit is de zoveelste gemis te kans om te kunnen meestu ren." Toch gaat de visie als hamer stuk naar de eerstvolgende raadsvergadering. Ook Huizing stemde daar uiteindelijk mee in. „Maar het signaal dat we hebben afgegeven naar het col lege is echt wel aangekomen", zei hij na afloop. „Niemand kan na vanavond nog denken dat de raad instemt met voorstellen uit deze visie, die niet voor niets 'Overzicht van mogelijk milieu maatregelen Rijnfront' is gaan heten. Er wordt wat ons betreft niks besloten." Dat geldt ook voor de Energie nota Rijnfront, waarover de dis cussie in de komende raadsver gadering nog zal worden voort gezet. De raad twijfelt namelijk sterk of het financieel haalbaar is om met maatregelen als stadsver warming en waterpompen de C02-uitstoot in Rijnfront temg te brengen. ontreiniging later ernstiger blijkt te zijn, dan loopt Domei nen daar niet voor weg", vulde wethouder De Ruijter (grondza ken) aan. „Daar zijn rijksregels voor." College en raad zijn het erover eens dat de datum van aankoop het juiste moment is voor een grenscorrectie, waarbij de oksel ten zuiden van de kruising van de A44 met de N44 bij Oegst geest wordt betrokken. Dat stukje, nu nog horend bij Sas senheim, gaat dan bij het nieu we bedrijventerrein horen. Oegstgeest wil daar met name de autobranche vestigen. door Jeroen Overduin warmond - De commissie die de Warmondse gemeen teraad over de bestuurlijke toekomst van het dorp advi seert is veel te weinig betrok ken bij het debat over de herindeling. Bestuurlijke Toekomst werd niet alleen vaak achteraf om advies ge vraagd, ook kwam de com missie te weinig bijeen. Dat is de conclusie die de War mondse raadsleden deze week trokken naar aanlei ding van de negatieve beoor delingen die de deelnemen de burgers gaven in een en quête over het functioneren van hun raadscommissie. Burgerlid Schuijt: „'Bestuur lijk Verleden' was een pas sender naam geweest." In heel 2003 werd de com missie maar één maal bijeen geroepen, juist in het jaar dat het belangrijkste deel van de fusiestrijd gestreden werd. De fractievoorzitters betuig den hun spijt. Van der Voo- ren (Warmond Anders): „Ik betreur in hoge mate dat de burgerleden zo weinig zijn betrokken bij de fusie. Ik trek het mezelf wel aan." Goud smit (Progressief Warmbnd): „Dat de bijeenkomsten steeds ad hoe waren in plaats van ingepland, leidde ertoe dat we in juist de druk ke periode verzuimden om de commissie bijeen te roe pen." Burgerlid Sevenster, tevens leidend figuur van de tegen de fusie gekante Warmon- ders, betwijfelt de oprecht heid van de excuses: „Ze hebben er spijt van, zegt men. Maar ik vraag me wel af of de coalitiepartijen wel behoefte aan ons hadden, als je begrijpt wat ik bedoel." Maar de raadsleden beloven beterschap. De vergaderin gen van de commissie Be stuurlijke Toekomst worden nu voor een heel jaar inge pland in plaats van per keer.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11