Geen doorstart voor kunstuitleen LEIDEN REGIO Een sportieve kunstreis naar Macedonië Rust, ruimtelijkheid en een zekere grandeur 5Ik werd pas zenuwachtig bij tekst zc Gemeente zocht vergeefs naar kandidaat HDC 972 vrijdag 21 MEI 2OO4 door Rody van der Pols leiden - De collectie van de kunstuitleen van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) Leiden wordt niet door een andere in stelling overgenomen. De ge meente heeft geen geschikte kandidaat kunnen vinden voor een doorstart. Waarschijnlijk verhuizen de topstukken uit de CBK-collectie naar Stedelijk Mu seum De Lakenhal. Voor de ove rige kunstwerken wordt nog een bestemming gezocht. Het onderzoek naar een nieuwe bestemming voor de kunstcol lectie vloeit voort uit de beslis sing van het college van B en W om de kunstuitleenactiviteiten stop te zetten. Volgens het ge meentebestuur heeft de kunst uitleen nooit aan zijn oorspron kelijke doelstelling voldaan: kunst onder de aandacht van een breed publiek brengen. Vo rig jaar stemde de gemeente raad met het voorstel in op voorwaarde dat er wel een on derzoek naar een doorstart van de kunstuitleen zou worden ge daan, zodat deze faciliteit voor de stad behouden blijft. Uit het onderzoeksrapport blijkt dat er ondanks gesprek ken met acht geïnteresseerden geen geschikte kandidaat is ge vonden. De belangrijkste voor waarde voor de overname wa ren dat de gemeente er niet in zou hoeven investeren én dat de collectie ten dienste zou blij ven van 'cultuurspreiding'. Vier galeries die interesse toon den - De Kunstpoort, Art Galle ry Caro, Kunsthuis de Mare uit Leiden en Galerie Thyade uit Rotterdam - zijn volgens de on derzoekers te kleinschalig, zo dat het 'niet verantwoord' is de EINDEXAMEN 2004 collectie over te dragen. Kunst Vliegwerk uit Leiden, een kunstuitleen en atelier voor ver standelijk gehandicapten, is daarentegen niet voldoende ge richt op het vergroten van het cultuurbereik. De twee professionele kunstuit lenen die interesse hebben ge toond - De Haagse Artoteek en SBK-Haarlem - komen ook niet in aanmerking. De gemeente Leiden is niet bereid de financi ële en facilitaire steun te verle nen die beide instellingen bij een overname verwachten. De gemeente beraadt zich nog op de toekomst van de kunst uitleencollectie nu een door start er niet langer in zit. Een voorstel is om de topstukken aan De Lakenhal over te dra gen. Daarnaast zou er een 'dy namische stadscollectie' gecre- eerd moeten worden voor edu catieve projecten. Ook wordt het idee geopperd om de kunst werken te gebruiken voor de aankleding van openbare ge bouwen. De kunst waarvoor geen be stemming wordt gevonden, komt mogelijk onder de veilha- mer voor het goede doel. Marleen Koek (midden), Marlou van Elsem (rechts) en hun docente Frans Yol van Breukelen. Foto: Hielco Kuipers De leerlingen van vmbo, havo en vwo moeten zich de komende weken bewijzen. De leerstof is veranderd, maar eindexamen kandidaten zitten nog net als vroeger in de aula te zwoegen en willen graag dat diploma in handen krijgen. Hoe staat het met hun zenuwachtige ouders en docenten, de slapeloze nach ten en de druk om te presteren? Deze rubriek achtervolgt ze ook met vragen over de opgaven. Was het te moeilijk, te veel of viel het juist mee? De havo-leerlingen Marleen Koek en Marlou van Elsem ko men na 2,5 uur ietwat aangesla gen de school uit. Eindexamen Frans was „veel en behoorlijk ingewikkeld. De woordjes die je moest invullen heb ik maar ge gokt." Als hun lerares Frans Yol van Breukelen de teksten met ze doorneemt, komen ze weer een beetje tot zichzelf. Zij vond de elf teksten ook veel, maar wel te doen. „Op niveau en leu ke aansprekende onderwer pen", zegt ze. Van Breukelen hoopt dat haar 32 leerlingen de instinkers hebben doorzien. „Het verhaal over een opleiding voor koffieshophouders in Haarlem was ironisch bedoeld. De Fransen hebben immers niets op met ons softdrugbe- leid. Dat moet je weten. Dan is de open vraag een fluitje." De meiden Koek en Van Elsem zitten op het Bonaventura Col lege aan de Leidse Mariënpoel- straat. Zij hebben allebei geko zen voor het profiel Cultuur en Maatschappij. En binnen dat profiel niet voor Duits, maar voor Frans 1 en 2: lezen, schrij ven, spreken en luisteren. Woensdagmiddag, de eerste examendag, stonden elf Franse teksten uit Franse kranten en tijdschriften op het program ma, die ze op alle mogelijke manieren moesten doorgron den. Via open vragen, meerkeu zevragen en korte samenvattin gen. Ze zijn goed voorbereid. „We hebben regelmatig uit Franse kranten van die teksten doorgespit." Marleen Koek uit Roelofarendsveen staat 6,6 voor Frans en Marlou van Elsem uit Oegstgeest zelfs 7,6. Van Breu kelen weet dat ze het kunnen. Waar ging het mis? „Ik was niet zenuwachtig", zegt Marlou. „Dat werd ik pas toen ik bij tekst zes, een zeer inge wikkeld verhaal over de dreigin gen in de voorsteden van Straatsburg, op de open plaat sen het juiste woord moest in vullen. Ik zag toen dat ik nog maar drie kwartier voor de an dere vijf teksten had. Vanaf dat moment was het stressen en moest ik bij ingewikkelde vra gen gokken." „Het moeilijke bij dit werk is, dat je je elke keer weer opnieuw moet verdiepen in een verhaal. Dat vergt enor me concentratie. Ik ben niet zo'n voorstander van specifieke woordjes invullen. Die weet je of je weet het niet. Ik hou meer van de grote lijnen uit de tekst halen", zegt de docente Frans. De kwaliteiten van Marleen Koek liggen ook meer in die richting. „In tekst 11 bijvoor beeld waren vier ouders aan het woord, die probeerden uit te leggen hoe ze hun kinderen be schermen tegen kwalijke in vloeden van internet. Je moest twee ouders zoeken die het met elkaar eens waren. Je moet die vier stukjes dus goed begrijpen en met elkaar vergelijken." Koek kijkt de juf aan. „Ik heb de laatste twee." „Ik ook", zegt Van Breukelen. „Een zucht van verlichting." Beide leerlingen hebben ook de instinker van de opleiding tot cannabisverkoper in Nederland goed doorzien. „Natuurlijk past dat niet in de Franse cultuur." De tekst over het dragen van sportschoenen bij nette kleding was niet moeilijk. Lang wordt stilgestaan bij vraag 2 die hoor de bij de tekst Piercing eti touage. Iedereen praat mi Koek en Van Elsem gaani op internet kijken voor de slag. „Ik word daar heel a achtig van. Ik wil een posi kijk houden", zegt Marlot decideerd. Marleen Koek zich daar helemaal bij aan Vandaag slikt ze weer haai meopathische druppeltje! ontspannen te blijven. „VI tekent pourquoi l'a-t-il-fa ook al weer?" Van Breuke begrijpt het probleem oni deüijk. .Antwoord d„G kig, dat is ook goed." Ded denken, een uur na het ei men, toch wel op een voli de uit te komen. Saskia Stoelinga Opgave Le piercing est vu tel un bijou, ga sert séduire. tains assument le cötépi ment esthétique, en rept sant un tatouage vu sur start, ou même un logo me celui de Coca. La pe\ ne marquée se considère comme un produit. Cela un peu peu r. De vraag gaat over wati juist of niet juist. Redem voor jongeren om tatoe te laten aanbrengen zijn 1. aantrekkelijk overkon 2. anderen bang maken 3. hun persoonlijkheid 1 drukken 4. reclame maken Yol van Breukelen: „Zei het, omdat ze het mooii den, bijvoorbeeld een lo als dat van Coca. Ze be schouwen zich als prod Het probleem bij dezeti zit bij produit en Coca die woorden gaan leerli snel denken aan reclam Het is de eerste tekst en een de eerste instinker.' Antwoord 1 en 3 zijn go AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl spreekt ons enorm aan." Tenslotte staat er ook nog een uitstapje op het programma naar de stad Ochrid. „Een mo numentale stad met 356 kerken en kloosters", weet Kocirov. „De stad wordt ook wel het Je ruzalem van de Balkan ge noemd. Ook daar gaan de leer lingen tekenen." Omdat Mace donië aan Griekenland grenst, worden de mooiste tekeningen die tijdens de kunstmanifesta tie worden gemaakt tijdens de Olympische Spelen op diverse plekken in Athene tentoonge steld. Jeffries is in zijn nopjes met de kunstreis. „En omdat alle drie de leerlingen in een sportklas zitten en het thema in Macedo nië sport is, is het een ideale combinatie van sport en cul tuur." Titel voor Leonardo Het flagfootball-team van het Leonardo is afgelopen week einde in de Amsterdam Arena Nederlands kampioen gewor den. Flagfootball is american football maar dan zonder fy siek contact. In de finale werd het Scala College uit Alphen aan den Rijn verslagen met 13- 7. Door deze overwinning neemt Lightning Leonardo op 11 en 12 juni deel aan de Euro pese kampioenschappen in het Duitse Gelsenkirchen. Wordt de ploeg daar minimaal derde, dan gloort het WK in Vancou ver in Canada. Eric-Jan Berendsen Voor veteranen die hebben gediend in Indonesië, Liba non, Kosovo, Afghanistan, Irak of elders in de wereld is er van middag het eerste Veteranenca- fé in Leiden. De bijeenkomst is van 14.00 tot 16.30 uur in de Leonarduszaal aan de Haag- weg. Voor meer informatie: tel. 5760325, of a.cebol@veteranen- .nl Botten, fossielen, stenen en schelpen kunnen zaterdag wor den geanalyseerd in museum Naturalis aan de Darwinweg, van 13.30 tot 16.30 uur. Baby Hope zamelt overbodige artikelen in uit kraampakketten en stuurt de spullen vervolgens naar zwangeren in Benin en Tanzania. In Leiden is de stich ting te bereiken via tel. 5214289. Meer informatie is te vinden op www.stichtingbabyhope.org. De GGD en vrouwencentrum Hara zijn op zoek naar vrijwilli gers die activiteiten willen doen met Turkse vrouwen, zoals ko ken, sporten of winkelen. Het doel is om de vrouwen beter Nederlands te leren spreken en ze bekend te maken met de Ne derlandse cultuur. Opgeven kan via 071 -5233209 of themis- maatj es@ggdzhnnl. Lijsttrekker Max van den Berg en de nummer twee op de PvdA-lijst voor de Europese verkiezingen, Jan Marinus Wiersma, alsmede kamerlid Al- bayrak zijn zaterdag in Leiden, bij de PvdA-kraam bij de Harte- brugkerk. Daar verzamelen zij onder meer wensen voor Euro pa van het winkelende publiek. Wijkvereniging Aktief verzorgt dinsdagavond een bingo in het clubgebouw aan de Berlage- straat 2. De bingo begint om 20.00 uur. Een Marokkaanse theei dag, met Marokkaanse kc een show van Marokkaaj bruidskleding en een der stratie hennaversiering oj den wordt zondagmidda| houden in Rijn en Vliet a Aaltje Noorderwierlaan.1 eenkomst is bedoeld voo plussers. Aanvang 14.451 Godsdienst, redelijk ofi Dat is het thema dat won sproken in het Leids Filo Café op woensdag 26 mei 20.00 uur in 't Keizertje a Kaiserstraat. Duinwaterbedrijf Zuid- land verzorgt vrijdag 281 vanaf 22.00 uur de excun pad naar de padden'. Me formatie en aanmelding I bezoekerscentrum Meije aan de Meijendelseweg4i Wassenaar, tel. 5117276. De Stichting Leidse Vroi raad houdt donderdag 3j een bijeenkomst over Eui en de Europese verkiezir Spreker is E. Jansen, hoo Voorlichtingsbureau Eui Parlement. De bijeenkon van 10.00 tot 12.00 uur in gebouw aan de Caeciliast 18. Buitenschoolse opvang Buren aan de Kagerstraal niseert verschillende cui voor kinderen vanaf 7 jai cursus koken, een hocke sus en een cursus tennis, meer informatie: 5651122 In buurthuis De Pancral nen zwangere vrouwen e moeders met kinderen t( jaar elkaar op dinsdagmi tussen 15.00 en 16.30 uil moeten. Het buurthuis is tigd aan de Middelstegra Drie leerlingen van de vestiging Leonardo van het Da Vinei Col lege gaan met hun leraar naar een kunstmanifestatie in Ma cedonië. Linda Borst (14), Mo nica Lamboo (14) en Alexander Steenhorst (15) vertrekken maandag samen met docent tekenen Don Jeffries met het vliegtuig naar Skopje. Vandaar gaat de reis naar de stad Bitola waar een week lang de kunst manifestatie voor middelbare scholieren wordt gehouden. Er doen in totaal 29 scholen, ver spreid over de hele wereld, mee. Het thema van de mani festatie is de Olympische Spe len. Het initiatief van de reis naar Macedonië komt van een an dere leraar van het Leonardo, Vasko Kocirov, een geboren Macedoniër. „Vorig jaar was ik bezig met het organiseren van een werkweek voor 4 Havo naar Macedonië", aldus de do cent geschiedenis en aardrijks kunde. „Daarvoor had ik goede contacten met de Macedoni sche ambassade, maar op het laatste moment ging die werk week niet door. Wel kreeg ik te horen van het project in Bitola en via de ambassade ben ik met de mensen daar in contact gekomen." Onder leiding van Jeffries ging een aantal leerlingen vervol gens aan de slag om werkstuk ken en schetsen te maken die werden opgestuurd naar Mace donië. „Een jury daar heeft alle inzendingen beoordeeld en op De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Monica Lamboo, docent tekenen Don Jeffries, Linda Borst en Alexander Steenhorst (vanaf links) van het Leonardo vertrekken maandag naar Macedonië. Foto: Dick Hogewoning grond daarvan zijn wij uitgeno digd. Het is de 23ste keer dat die manifestatie wordt gehou den en we zijn de enige school uit Nederland die meedoet." Vet leuk en spannend, zijn een paar omschrijvingen vari de leerlingen over de reis. Zo heeft Monica nog nooit gevlogen en vinden alle drie het leuk om in een vreemd land andere men sen te ontmoeten. „Maar het allerleukste blijft toch dat we een week niet naar school hoe ven", zegt Alexander. De afvaardiging van het Leo nardo gaat eerst naar de stad Bitola. „Daar wordt in de stad en in het nabijgelegen natuur park getekend en geschilderd. Daarom wordt Bitola die week ook wel het kleine Montmartre genoemd", zegt Jeffries met een knipoog naar de kunste- naarswijk in Parijs. De leerlin gen die meegaan zijn grote te kentalenten. Ze zijn uitgekozen op hun combinatie van talent en enthousiasme. Het leuke is dat zij hier op school in een sportklas zitten en dat het the ma in Macedonië sport is. Dat en de combinatie met cultuur Op zaterdag 12 juni is de tweede Leidsch Dagblad Tuin dag. Mensen uit Leiden, Lei derdorp, Zoeterwoude, Oegst geest, Warmond of Voorscho ten die hun tuin die dag wil len openstellen voor bezoe kers kunnen zich tot zaterdag 29 mei opgeven via tel: 071- 5356362 of per e-mail: t.col- lee-bark@hdc.nl. De opzet van de binnentuin is in alle opzichten geslaagd, vindt directeur huisvesting Wulffers van de Hogeschool Leiden. „Er hoeft maar een beetje zon te staan of er zitten studenten te lunchen, te zonnen of te "werken." Foto: Hielco Kuipers Eenvoud, bruikbaarheid, na tuurbeleving. Het college van bestuur van de Hogeschool Lei den nodigde eind jaren '90 vier tuinbureaus uit om een ont werp te maken voor het nieuwe schoolgebouw aan de Zemike- dreef. De tuin moest passen bij het nieuwe gebouw, aantrekke lijk zijn voor studenten en bo vendien bruikbaar in het on derwijs. De pabo van de Hoge school gebruikt de planten als 'levend lesmateriaal' om stu denten en schoolklassen te le ren welke planten er zoal zijn. Ook voor bezoekers aan de Tuindag is dat straks handig: her en der hangen gele bordjes met de namen van de tuinbe- planting erop. Van de vier kandidaten kozen bestuurders Bert Vork en Ton Ouwerkerk Buro Mien Ruys uit. Daarmee kreeg Leiden zijn eer ste en tot nog toe enige tuin van dit beroemde tuinbureau. De bestuurders waardeerden vooral de drie 'terpen' met bankjes nabij de ingang en een amfithea ter van gras aan de zijkant van het ge bouw. De tui- nelementen nodigen groepjes studenten uit om bijeen te komen. Samen aan onderwijsprojecten werken is een essentieel kenmerk van het hoger onderwijs van nu en het tuinontwerp maakte dat in de ogen van Vork en Ouwerkerk mogelijk. Bijkomend voordeel was dat de tuinelemen- ten van (licht) vervuilde grond gemaakt konden worden, die daardoor niet afgevoerd hoefde te worden. Volgens direc teur huisvesting van de Hogeschool Leiden Frans Wulffers (53) is afvoeren namelijk 'schreeuwend duur'. Mien Ruys (1904-1999) kreeg in de jaren '70 grote be kendheid door het gebruik van gewassen grindtegels en biel zen, haast wel hét kenmerk van 'moderne' Nederlandse tuinen in die tijd. Buro Mien Ruys, nu onder leiding van directeur Hans Veldhoen, is inmiddels andere richtingen ingeslagen, maar werkt nog wel in de geest van de oprichtster. Dat bete kent: rust, ruimtelijkheid, een zekere grandeur in het ont werp, experimenteel gebruik van harde elementen (grind in de binnentuin, gemetselde kniehoge ronde muurtjes als zitelementen) en een voorkeur voor inheemse planten. De rust wordt benadrukt door herha ling: een plantvak op de ene plek keert elders terug. Er zijn weinig plantensoorten gebruikt, die in grote vakken bijeen staan: geraniums, siergrassen, vrouwenmantel, hosta's, bam boe, kruipdennen. Voor de schaduw plantte ontwerper Veldhoen onder meer berken en valse christusdoorns. De opzet is in alle opzichten ge slaagd, zegt Wulffers. „De bin- VAN NIEUWLAND TUINCENTRUM nentuin wordt intensief ge bruikt. Er hoeft maar een beetje zon te staan of er zitten studen ten te lunchen, te zonnen of te werken. De tafels en stoelen staan geen dag op dezelfde plek." Ook het amfitheater wordt veel gebruikt. „Wij krij gen hier schoolklassen, als 'le vend lesmateriaal' voor onze pabostudenten", zegt Wulffers. „Die kinderen moeten natuur lijk speelkwartier hebben en dan spelen zij graag in en om het amfitheater." Veldhoen is op de Tuindag aan wezig om bezoekers uitleg te geven over zijn werk. Wilfred Simons wwwlekfechdagbiad.nl tal. 071 - 535 63 82

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10