ZZp~T'~ ECONOMIE ING tuigt bankfilialen weer op VNU stoot Gouden Gidsen af Justitie onderzoekt handel voorkennis VolkerWessels Trendbreuk met sluitingen om klanten terug te winnen Air France voorziet meer winst samen met KLM Petroplus van beurs door oprichtersduo en Carlyle Actie bonden voor loonmatiging Essent boekte 800 miljoen te veel aan omzet Bond boos over brandstoftoeslag (tzoekendeii woensdag 19 mei 2OO4 dam - Het aantal werk- 5 in april gedaald met 1,1 [naar 706.000, zo maak- ;entrum voor Werk en in (CWI) vandaag be- fooral in de bouw, de be- ig en de landbouw zijn iensen aan de slag geko te detailhandel en de niaakbranche verliezen ieds veel mensen hun Inder jongeren tot 23 s er een met 5,1 procent .940. ïain vraagt isement aan Balmain, een van de e modehuizen van Pa ft gisteren faillissement taagd. Daardoor is onze- |e nieuwe collectie in juli a worden gepresenteerd, idehuis werkt aan een n zoveel mogelijk van de dewerkers aan het werk len. Balmain werd in igericht. t hoveniers nieuwe CAO r- Hoveniers voeren g actie voor een nieuwe NV Bondgenoten ver- jp de landelijke sta- ig honderden hoveniers hele land in Bunnik, et hoofdkantoor staat werkgeversorganisatie )e werkgevers willen vol- IV Bondgenoten dat de werknemers in de zomer doorwerken, maar stel- r niets tegenover om het p een tekort aan werk in er te verkleinen. irs omzeilen |ls mixdranken t- Bijna tweederde van Stichting Alcoholpre- lezochte supermarkten dt de leeftijdsgrenzen ixdranken onvoldoende, de stunt met de prijzen populaire drankjes, roldeed volgens STAP I aan de regels, in 6 van inkels waren leeftijds- lingen en de plek in de en in orde. [versterkt ■directie hg - Als de aandeelhou- itemmen wordt de Ame- inda Cook vanaf 1 au- rerantwoordelijk voor ie gas en elektriciteit bij de directieleden stapten ;op wegens de proble- nd de olie- en gasreser- ecteur Walter van der an de divisie exploratie luctie, bestuursvoorzit- ip Watts en financieel ïr Judy Boynton. Met de aing van Cook komt het lirecteuren weer op vier. imt nog een nieuwe fi ll directeur bij. ixport stijgt, er drinkers ag - De Nederlandse uwers hebben vorig jaar cent meer bier gebrou- e binnenlandse afzet met 3 procent en de ex- eg met 4,5 procent. Dat t het jaarverslag van het 1 Brouwerij Kantoor lederlanders dronken gemiddeld 78,8 liter un een liter minder dan De bierimport steeg ar met 26 procent tot 00 hectoliter. iverleg over industrie De Duitse bondskan- öder en de Franse Raffarin gaan op korte raten met de top van en Alstom over de toe- de machinebouw in Ook de ministers van msche,Zaken van Frank- Duitsland nemen aan rleg deel. Ier bedrijven uitenland ag - Het aantal vestigin- 1 buitenlandse bedrijven erland is vorig jaar met 1 tafgenomen tot 5101. Mal banen bij deze be is verminderd met 2 t tot ruim 518.000. Dit it een rapport opgesteld acht van het ministerie De Randstad en Bra- ofiteren het meest van 'gelegenheid, Flevoland st. lens past bino aan "kt- Siemens gaat de 'o-tram aanpassen. Het 'oncem wil op termijn tramstellen terughalen ind met constructiefou- Combino rijdt onder 'Amsterdam. Daar bleek 'dat er kleine scheurtjes 'an de deuren zaten, andere steden zijn ge- aan het licht gekomen. stadskanaal/anp-cpd - De halfgeleiderfa- briek van Philips in Stadskanaal sluit defini tief de deuren. De productie wordt ver plaatst naar China. De 250 werknemers ko men op straat te staan. Gedwongen ontsla gen zijn niet uitgesloten, zo liet het elektro nicaconcern gisteren weten. Het personeel is gistermiddag ingelicht over de plannen. Volgens Piet Fortuin van CNV Dienstenbond wil Philips direct na de zomervakantie beginnen met het over hevelen van de productie naar China. Eind 2005 moet de vestiging definitief dicht zijn. Philips was op zoek naar een nieuwe eigenaar voor de vestiging, maar die werd niet gevonden. Lange tijd was het bedrijf Platin-Q Electronics uit Maas tricht in beeld. Dit bedrijf haakte echter op het laatste moment af omdat het de fi nanciering niet rond kreeg. Volgens Fortuin heeft Philips zich na het terugtrekken onvoldoende ingespannen om de vestiging in Stadskanaal te verko pen. De vakbondsman denkt dat Philips de lat sinds de laatste verkooppoging al leen maar hoger heeft gelegd. De sluiting zal grote gevolgen hebben voor de werk nemers die op straat komen te staan. „De meeste werknemers zijn boven de vijftig. Het zal voor hen bijna onmogelijk wprden om ander werk te vinden", aldus Fortuin. Er wordt zo snel mogelijk onderhandeld over een sociaal plan. FNV Bondgenoten wil dat de veelal hoog opgeleide werknemers via omscholingen worden bemiddeld naar ander werk. Hiervoor moet volgens de bond zeker vier jaar de tijd worden genomen. De vakbond gaat binnenkort praten met mogelijk an dere kandidaten om het Philips-bedrijf over te nemen. FNV vreest dat de sluiting ook toeleveringsbedrijven forse schade oplevert. „Dat zou mogelijk nog eens honderden banen extra kosten", aldus bestuurder Martens. In Stadskanaal maakt Philips onderdelen voor onder meer televisies, zoals chips. Philips vestigde zich in 1955 in Stadska naal. In de hoogtijdagen werkten er meer dan 3000 mensen. Philips zegt de ge meente helpen bij het aantrekken van nieuwe bedrijven op het complex. Er zijn intussen al tien nieuwe bedrijven geves tigd die werk bieden aan 150 mensen. door Frans van den Berg haarlem - Het informatiecon- cem VNU stoot haar divisie met Gouden Gidsen af. De activitei ten vallen volgens het Haarlem se concern niet meer onder de kernactiviteit. Het geld van de verkoop zal voor de helft wor den gebruikt voor het vermin deren van de schuldenlast en voor de andere helft voor de verdere groei van de marketing activiteiten, kijk- en luisteron derzoeken en zakelijke infor matie. VNU sloot eerder nieuwe overnames niet uit. De divisie World Directories was vorig jaar nog goed voor een omzet van 492 miljoen en een bedrijfsresultaat van 211 miljoen. De resultaten waren vorig jaar gedaald door de eco nomische malaise, waardoor bedrijven minder adverteren in de gidsen. Verder is veel geld gestoken in het uitbreiden van de Gouden Gidsen in Nederland met witte pagina's met daarop alle tele foonnummers van bedrijven en particulieren. Daarmee werd de concurrentie geopend met de telefoonboeken (voorheen van KPN). VNU is marktleider in deze sector in Nederland, Bel gië, Ierland, Portugal, Roeme nië, Puerto Rico en Zuid-Afrika. De groep is net bezig met lagere kosten en minder personeel te werken en de activiteiten op in ternet uit te breiden. Hoewel de divisie redelijk sta biel is en zorgt voor een grote kasstroom, past het volgens be stuursvoorzitter Rob van den Bergh niet meer bij de kernacti viteit van het concern. „Het is tijd om meer te richten op de snel groeiende marketing, me dia measurement en business information." De verkoop hoopt hij nog dit jaar af te ron den. Bij World Directories wer ken 2200 mensen en de boek waarde bedraagt 2 miljard. De afgelopen jaren stootte VNU andere economisch schomme lende activiteiten als kranten en tijdschriften al af. Hoewel ook de divisie met vak beurzen en bladen nog erg schommelt, heeft Van den Bergh al meerdere keren bena drukt deze sector niet te willen afstoten. amsterdam/anp - ING Bank gaat de komende tijd het uitge klede kantoren netwerk weer op tuigen en mogelijk uitbreiden. Najaren van sluitingen en het afbouwen van de dienstverle ning gaat ING daarmee nu tegen de trend in. „De bank is te veel vervreemd van zijn klanten", al dus directeur Van der Does de Willebois. Van de 250 kantoren hebben nog slechts honderd vestigin gen een kas in huis. Dat bete kent dat in 150 kleinere plaat sen klanten van ING Bank geen geld kunnen storten of opne men aan de balie van de bank. De laatste jaren is deze service wegbezuinigd. Tegelijkertijd sloot ING Bank stap voor stap 100 vestigingen. Vanaf eind jaren negentig slo ten vrijwel alle grote banken tientallen kantoren of voegden vestigingen samen. Om goed koper te werken schrapten ze bovendien flink in de dienstver lening. Tot groot verdriet van onder meer ouderen en mid denstanders, die vaak kilome ters moesten reizen om hun geld te halen of weg te brengen. Dat gaat ING veranderen. „Het kantoor komt bij ons weer cen traal te staan bij de bank" al dus Van der Does de Willebois, die zes jaar geleden in dienst trad bij ING. Daarvoor was hij directeur verkoop bij Shell Ne derland. „Ik ben dus iemand met een achtergrond op de consumentenmarkt." Zijn plan: meer persoonlijk contact met klanten en geen kantoren meer sluiten. Sterker nog, uitbreiding wordt overwo gen. „Ik sluit niet uit dat we de komende tijd ongeveer 15 nieu we kantoren openen", aldus Van der Does de Willebois. Alle kantoren moeten op termijn hun oude functie weer terug krijgen. „We brengen de kas te rug naar de kantoren, waardoor klanten weer geld kunnen ha len en brengen." Over moderne bankproducten heeft hij een duidelijke mening. „De digitale diensten van een bank worden overschat^ een in ternetsite is alleen voor eenvou dige producten, maar klanten willen persoonlijk contact als het verder gaat dan een over schrijving." Het ombouwen van kantoren tot winkelachtige vestigingen zoals bijvoorbeeld ABN Amro doet, heeft ING Bank ook nooit overwogen. „Ik geloof niet in de bankwinkel, bankieren is na melijk niet leuk. Zo'n concept doet de serieuze bankzanken geweld aan." Van der Does de Willebois vergelijkt een bezoek aan de bank liever met de ver plichte gang naar de tandarts. Naast het winnen van markt aandeel wil ING ook meer pro ducten per klant verkopen. Kor tingen voor de klant bij een gro ter aantal diensten moeten daarbij helpen. Om de verande ringen kracht bij te zetten, stof te ING een oude slogan af. Met „ING Bank denkt met u mee" keert de bank letterlijk temg naar het verleden. Voorheen krikte de NMB, na een fusie met de Postbank in 1989 sinds 1991 ING Bank, zijn naamsbe kendheid op met die woorden. door Richard Mooyman parijs - Air France verwacht dit jaar met fusiepartner KLM een flinke winststijging te behalen. Dat heeft de Franse luchtvaart maatschappij gisteren bekend gemaakt bij de publicatie van de cijfers over het op 31 maart geëindigde boekjaar. Air France behaalde een nettowinst van 93 miljoen euro tegen een plus van 120 miljoen een jaar eerder. De KLM waagde zich bij de pre sentatie Vein de jaarwinst van 24 miljoen euro niet aan een voor spelling, maar Air France durft (fit wel. De Fransen zijn redelijk opti mistisch over het lopende boekjaar waarin Air France en KLM samensmelten tot de grootste luchtvaartonderne ming van Europa. In Parijs wordt een 'substantiële' stijging van de operationele winst ver wacht. Daarbij zijn de verwach te kostenvoordelen van de fu sie, voor dit jaar becijferd op 65 tot 75 miljoen euro, nog niet meegerekend. De cijfers van Air France zijn een meevallertje voor de KLM- aandeelhouders die hun aande len hebben omgeruild. Ook zij hebben recht op de 5 eurocent dividend per aandeel. Evenals de KLM kende Air France een relatief goed vierde (winter) kwartaal, dat traditioneel moei lijk is. Air France behaalde een plus van 13 miljoen na een ver lies van 103 miljoen een jaar eerder. Voortaan zullen Air France en de KLM alleen nog samen hun resultaten bekend maken. De Britse luchtvaartmaatschap pij easyjet heeft een klacht in gediend tegen de Europese goedkeuring voor de overname van KLM door Air France bij het Europese Hof van Justitie. Volgens easyjet worden consu menten benadeeld omdat ze minder keuze hebben. De Eu ropese Commissie is blij met de bundeling en er zegt dat de nieuwe luchtvaartcombinatie 94 start- en landingsrechten be schikbaar moet stellen aan nieuwkomers. „Dat is pro-con sument en pro-nieuwkomers", aldus de woordvoerder. ken van de plannen. De verdenking richtte zich in het verhoor van Wessels op en kele kennissen en relaties van de bestuurder-grootaandeel houder. Die zouden door hem zijn getipt over de overname plannen rond het bouwbedrijf. De aantijgingen worden door Wessels en Hazewinkel ont kend. „Wij hebben alle zorgvul digheid betracht", stelde Haze winkel die eraan toevoegde dat de bedrijfstop geen enkele baat heeft bij handel in voorkennis. „De risico's zijn enorm. Er staat zes maanden cel op." Volker Wessels Stevin liet giste ren weten dat de verdenking zich niet richt op personen die direct bij het bedrijf betrokken zijn. „Wij zien de uitkomst van het onderzoek met vertrouwen tegemoet." De familie Wessels bracht 13 maart 2003 een bod uit op de resterende aandelen van bouwer VolkerWessels. De familie bood 21 euro per aan deel, wat ongeveer 70 procent hoger was dan de slotkoers van de dag ervoor. Notering nadeel door fluctuerend resultaat rotterdam/anp - De twee op richters van oliemaatschappij Petroplus hebben samen met een investeringsmaatschappij een bod op de onderneming gedaan. Ze willen het bedrijf van de beurs halen, omdat een notering aan het Damrak te grote nadelen zou hebben. Het duo Van Poecke en Wïllem- stein biedt met steun van de Carlyle Group 8 euro per aan deel, 30 procent meer dan de slotkoers van maandag. De to tale overnamesom komt daar mee op circa 250 miljoen euro. Een langlopende obligatiele ning zal via een bod op het schuldpapier versneld worden afgelost. Petroplus is tien jaar geleden opgericht en kreeg in 1998 een beursnotering. Het verwierf vooral bekendheid met de in troductie van onbemande tank stations met lage benzineprij zen onder de naam Tango. De maatschappij verkocht deze pompen begin dit jaar aan Ku wait Petroleum (Q8). Dat lever de een boekwinst van 46 mil joen euro op. De Carlyle Group is een wereld wijde investeringsgroep met meer dan 18 miljard dollar be heerd vermogen in onder meer de auto-industrie, luchtvaart en defensie. In de groep zitten on der anderen de Amerikaanse oud-minister James Baker, de vroegere Britse premier John Major en eerder ook de Ameri kaanse oud-president George Bush. Van Poecke en Willemstein streven naar een aandeel van elk 11,4 procent. Een woord voerder van het oliebedrijf kon niet zeggen hoe de rest wordt verdeeld. „Het is een voorgeno men bod. Er zijn nog veel stap pen te gaan. De beursnotering voegt geen waarde toe, beperkt ons eerder in veel opzichten. De in- en verkoop van olie en raffinage zijn steeds aan fluctu aties onderhevig. Dat geldt dus ook voor de resultaten. Aan deelhouders waarderen dat minder. Daarbij komt dat je on der druk van de banken staat in je ratings en elk kwartaal ver antwoording moet afleggen. Met Carlyle verwachten wij veel meer ruimte." Petroplus leed het eerste kwar taal een verlies van 0,9 miljoen euro. De kwartaalomzet daalde van 1,7 naar 1,3 miljard. Amsterdam - De vakbonden voeren bij ABN Amro actie tegen het plan om 1000 van de 1800 automatiseringsba- nen te verplaatsen van Amsterdam naar lagelonenland India en tegelijkertijd om de eigen achterban af te hou den van looneisen. Volgens bestuurder Gorter van FNV Bondgenoten moet het personeel beseffen dat zij er zélf door looneisen voor zorgen dat de bank het werk hier weghaalt. „Telkens als we loonstijgingen binnenhalen, wordt het voor de bank aantrekkelijker werk te verplaat sen naar goedkope landen." De bond wil met de directie een meerjarige afspraak maken over een arbeidsplaat sengarantie in ruil voor meerdere jaren pas op de plaats met de lonen. Er werden briefkaarten uitgedeeld waarop het personeel zijn handtekening kan zetten tegen uitbe steden van werk. Foto: ANP/Marcel Antonisse amsterdam/anp - Het open baar ministerie doet onderzoek naar mogelijke handel met voorkennis rond bouwconcern VolkerWessels. Het OM wilde niet zeggen op welke personen het onderzoek zich richt of in welke periode de voorkennis zich zou hebben afgespeeld. De FIOD deed zo'n zes weken geleden invallen gedaan bij Vol kerWessels en Reggeborgh Be heer. Dat laatste is het investe ringsvehikel van de familie Wessels, dat vorig jaar maart een geslaagd bod op alle aan delen VolkerWessels deed. Na de overname werd het bouwbe drijf van de beurs gehaald. Bestuursvoorzitter Hazewinkel en grootaandeelhouder Wessels erkenden maandagavond te genover RTV Oost de invallen van de FIOD en het justitiële onderzoek. Daarbij is Wessels ook ondervraagd. Volgens hem richt het onderzoek zich op de periode 22 februari-13 maart 2003, de tijd die lag tussen het voornemen VolkerWessels over te nemen en het openbaar ma- arnhem/anp - Energieconcern Essent heeft in de jaren 2000- 2003 voor ruim 800 miljoen eu ro te veel omzet in zijn jaarre keningen opgevoerd. De boek houdkundige blunder werd gis teren door een woordvoerder van Essent bevestigd. De fout die geen effect heeft op de brutomarge, de winst en de vermogenspositie kwam vorige maand aan het licht. Inmiddels zijn de jaarrekeningen gecorri geerd. De interne omzal van de inkoopafdeling, die gas door verkocht aan de eigen stroom- productiedivisie werd in 2000, 2001, 2002 en 2003 voor 35, 322, 277 en 173 miljoen euro in de boeken opgenomen. „Die hadden eruit moeten wor den gehaald'. Dat dit in al die jaren niet is gebeurd, komt doordat er intern niet goed is opgelet", aldus de woordvoer der. Ook de externe accountant Ernst Young ontdekte de fout niet. Volgens Essent is er nie mand persoonlijk beter gewor den van het 'opkrikken' van de omzet. Het energiebedrijf heeft de con trolestructuur inmiddels aange past. De fout werde gemaakte tijdens de 'hectische fusie' in 1999 van Edon en Pnem/Mega tot Essent. schiphol De Consumenten bond is ontstemd over de brandstoftoeslag die steeds meer luchtvaartmaatschappijen invoeren. Na het besluit van de KLM om per vliegtraject 4 euro extra te verlangen vanwege de gestegen olieprijs, heeft gisteren ook Martinair besloten tot een toe slag. Een Martinair-passagier gaat voor een intercontinentale retourvlucht vanaf 1 juli 20 euro extra betalen. Volgens woordvoerster Nij- kamp van de Consumenten bond moet er een einde komen aan het invoeren van een brandstofheffing op al gekochte tickets. „Consumenten ervaren dit als uiterst vervelend. We begrijpen niet dat de vliegmaatschappijen de risico's van brandstofprijzen niet beter kunnen indekken." Verder wordt er volgens Nij- kamp met twee maten geme ten. „Als de brandstof goedko per wordt, zie je de prijzen van tickets ook niet ineens omlaag gaan." De reiziger kan volgens de bond echter weinig onderne men tegen de extra heffing. De toeslag van Martinair geldt ove rigens niet voor Europese vluchten. Transavia heft voorlo pig geen toeslag, maar sluit niet uit dat dit later alsnog zal ge beuren. (advertentie) BK 5-delige pannenset Kookpan 16, 18, steelpan 16 cm soeppan 24 cm Geschikt voor alle warmtebronnen. Van 376.- voor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9