Eerste militair VS voor de krijgsraad Ue iuiste trend BUITENLAND 'Wat mik ik jongens, toch geen sarin?' Israëlische leger doodt 20 Palestijnen #HIPO snicfi Gandhi ziet af van premierschap wil Iralisch nd rookvrij io-industrie ,ervat werk Hebt u de bus gemist? stort op Doorkijkjurk dochter Kerry shockeert VS Noodtoestand in deelstaat van Nigeria China wil over vijftien bemand station in Ae Projectleider maakte geen de het project bekend. dat het Chinese be- elf jaar ruim 2 md- (lar heeft gekost. Chma najaar de eerste be- met Yang op het populaire jeach in Australië mag por worden gerookt. Eer- Lloot de Amerikaanse Angeles het roken op plen te verbieden. Vol- hreemeester Peter Mac- m Manly zijn het mi rte volksgezondheid van Leasten bij het verbod [De gemeenteraad boog Lr het onderwerp na „van strandgangers ,vele peuken in het zand passief meeroken. Les - De porno-indu- 1de Verenigde Staten, Lee maand massaal op leiden stilgelegd omdat dal acteurs met HIV be- leek te zijn, heeft haar Ceidelijk hervat. Tiental- Laatschappijen in de aanse pomo-indusftie [deel aan de vrijwillige 1, sinds bekend werd dat barren lames besmet is het virus dat aids ver- k. Zo'n vijftig acteurs top een quarantainelijst 1st om zich te laten tes- L lames bleken nog jeurs besmet. woensdag 19 mei 2004 verder ers gepakt lagpleger iott 7 jaar Zes Palestijnen die gisteren bij 'Operatie Regenboog' om het leven kwamen, werden vandaag begraven. Foto: EPA/Mohammed Saber De aanvoerder van bering die vorig jaar 32 je toeristen ontvoerde in pra, is in Tsjaad aange- De autoriteiten in be hebben informatie jn waaruit blijkt dat de |e bendeleider, Amman een persoon zijn ^ten ingesloten. De in ontvoerde Europese i, onder wie een aantal en de Nederlander Ar- jers, kwamen na lang- inderhandelingen vrij. tse vrouw overleefde de ing niet. Iwil baas lorden De Ier Pat Cox, mo- voorzitter van het Eu- Parlement, heeft voor |t bevestigd dat hij in de is om Romano Prodi :n als voorzitter van jpese Commissie. Idig aan |en duikboot - Een Russische mili- thtbank heeft gisteren horste bevelhebber van rdelijke Vloot, admiraal JiSoetsjkov, tot vier jaar prdelijke gevangenis- roordeeld voor zijn aan- pet zinken van de on- lrK-159. Het incident rong jaar aan negen ma llet leven. De al deels ge- K-159 werd voor verde- jianteling naar een haven (t Door het zware weer onderzeeër vol en zonk puig in neergestort Een ongeluk mpt een Siegtuig in China heeft [alle zeven inzittenden |n gekost. Het toestel, van de Chinese pyuan naar de Azerbei- fê hoofdstad Bakoe, beer bij de stad Urumqi «een tussenlanding had door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Zeker twintig Palestijnen zijn gis teren om het leven gekomen in de loop van een Israëlische legeroperatie in het uiterste zuiden van de Gazastrook. Er vielen meer dan dertig gewonden. Israël zegt dat de ac tie, onder de codenaam "Operatie Regen boog", zal worden voortgezet 'zolang dat nodig is'. Honderden Palestijnse gezinnen zijn de af gelopen dagen de stad Rafah en het aan grenzende vluchtelingenkamp ontvlucht. De plaatselijke legercommandant zei giste ren te verwachten dat de meesten zullen terugkeren zodra de gevechten zijn afgelo pen. Volgens hem is het leger niet van plan honderden huizen te verwoesten ter ver breding van de bufferzone langs de grens met Egypte, zoals de Palestijnen vrezen. „Niet de burgers van Rafah, maar de terro ristische elementen in het gebied zijn ons doelwit," zei hij. „In de afgelopen dagen, waarin wij onze strijd voerden, hebben de terreurorganisaties de mensen uit hun hui zen verjaagd. Omdat de terroristen vanuit de huizen op ons schoten, zijn sommige huizen verwoest of beschadigd." Israël zegt dat Palestijnse milities grote aantallen wapens smokkelen vanuit Egyp te, via zelf gegraven tunnels onder het grensgebied. Het leger zegt dat het de afge lopen drie jaar negentig van dergelijke tun nels heeft ontdekt en verwoest. "Operatie Regenboog" begon gisteren voor het aanbreken van de dag met twee aanval len door gevechtshelikopters op Palestijnse •Een Indonesische M heeft gisteren een 'veroordeeld tot zeven Straf wegens hulp bij de fslag op het Marriott- Jakarta vorig jaar. De spraken Muhammed vrij van het voorberei- Jiitvoeren van een terro- ^daad. 84 jaar ieuw boek iSTAD - Paus Johannes heeft gisteren zijn aardag gevierd met de van een nieuw boek j herinneringen uit riand Polen afwisselt riek en een verdedi- het celibaat voor Vandaag ligt het boek van de paus, 'Sta wij gaan', in de boek- door onze correspondent Hans Jaap Melissen bagdad - „Wat ruik ik jongens, het is toch geen sarin?" Luite nant Suits loopt glimlachend door de gang van een bijgebouw van het presidentieel paleis in Bagdad. Een branderige lucht komt uit een kamer waar een voormalige elektricien van Sad dam Hussein aan het werk is. Suits maakt zich niet veel zor gen: „Of ik nu sarin of staal voor mijn hoofd krijg, ik ben dood hoor." Ook de andere mi litairen van de 'Charlie Com pagnie' reageren luchtig. Speci alist Steve Connolley: „Wij ma ken ons vooral zorgen over de geïmproviseerde explosieven langs de kant van de weg en au to-ongelukken. Wanneer ik als 'gunner' voor de helft door het dak van een jeep steek en de auto valt van een talud, dan ben ik er geweest." De militairen van deze eenheid, het le bataljon van de 161e in fanterie divisie, zijn twee maan den in Irak en hebben steeds veel geluk gehad. Tot vorige week woensdag het noodlot toesloeg. Met een paar woestijnjeeps wa ren ze op pad gegaan naar een wijk in het zuidoosten van Bag dad. Toen de Humvees lang zaam door een bocht gingen, was er plotseling een keiharde klap. Net achter een jeep explo deerde een granaat die in het wegdek was verstopt. Sergeant Geoffrey Shaver (26) was op slag dood. „Hij heeft eigenlijk mijn leven gered", vertelt kapi tein Pete Chambers van de "19th Special Forces Group." „Shaver zat helemaal achterin, ik zat naast hem maar hij ving de klap op." Zelfheeft Cham bers alleen wat scherven in zijn arm gekregen. Een Idein gat in zijn mouw her innert er nog aan. Ook heeft hij nog steeds een suis in zijn oren. „Jongens in de andere Hum- vees hebben de dader zien weg rennen. Maar hij liep expres vlak langs kinderen, zodat wij besloten niet op hem te schie ten." De wagen waar Shaver en Chambers in zaten was niet volledig gepantserd. Maar op dit moment is een grote opera tie bezig waarbij alle Humvees in Irak betere bepantsering krij gen. Overigens biedt die geen garantie. „Je hebt misschien een 30 procent hogere kans op overleving," aldus luitenant Suits. Intussen zijn er nog geen maatregelen genomen om extra alert te zijn op sarin. Toen de oorlog vorig jaar begon hielden de militairen wel gas maskers en chemische paJdcen paraat. „Die hebben ze nog steeds maar ik heb nog geen in structies gekregen dat ze die voortaan altijd bij zich moeten hebben," zegt de commandant van het bataljon, luitenant-ko lonel Fowler. „Wij.hebben wel soldaten in onze eenheid met NBC (nucleair, biologisch, che misch) specialisme, maar dat gaat niet veel verder dan hoe je je gasmasker moet schoonhou den. Als er echt sarin wordt ge bruikt, is dat een probleem, vindt hij. „Maar het grootste ge vaar schuilt in die explosieven langs de kant van de weg. En autobommen niet te vergeten." Fowler was maandag net een half uur eerder de poort uit ge reden, toen bij de ingang er naast een zware autobom een einde maakt aan het leven van de voorzitter van de Iraakse re- gerinsraad. Hoewel zijn Iraakse tolk verha len vertelt over Saddam's gehei me voorraden verboden wa pens, maakt staf-sergeant Mc Carthy zich niet druk om sarin. Wel houdt mogelijke nucleaire straling hem bezig. De nucleaire installatie van Al Tuwaythah valt binnen het operatiegebied van de '161e' „Wij hebben met stralingsme ters rond gelopen en het is een beetje hoger dan de normale achtergrondstraling. Volgens Fowler is er geen enke le reden tot ongerustheid. „Die straling stelt echt niets voor, hier op de basis meet je dezelf de waarden." Toch weet de commandant niet precies wat er in Al Tuwaythah allemaal ligt. „Wij hebben de locatie twee maanden geleden overge nomen van de eenheid die te rugging naar de Verenigde Sta ten. Veel meer dan het terrein bewaken doen we eigenlijk niet." Veel militairen hebben geen mening over de politieke leant van de vraag of er verbo den massavernietigingswapens in Irak zijn. Alleen 'Specialist' Philip Holt zegt te denken dat de oorlog om de verkeerde re denen is gevoerd. ,,Als ze nu gaan roepen: 'zie je we', „dan zeg ik dat we net zo goed Japan hadden kunnen aanvallen, want daar was ook ooit iemand met sarin bezig." Holt zal in no vember op Kerry stemmen. „Bij Bush is na 11 september de macht naar zijn hoofd geste gen. Maar binnen het leger hoor ik bij een minderheid die er zo over denkt hoor." Hij vindt het niet erg prettig in Irak, waar hij steeds meer ge vaar lijkt te lopen door alle aan slagen. „Ik wil niet doodgaan in dit rotiand", zegt hij. Zijn ogen beginnen te glimmen bij de ge dachte aan de twee weken ver lof die hij binnenkort krijgt. „Dan ga ik naar Nederland! Ik ben ooit als rugzaktoerist, op weg naar Denemarken, ge strand in Zwolle. Daar heb ik nu vrienden. Ja, Zwolle, ver zucht hij, ik kan nauwelijks wachten." (advertentie) In gevangenisschandaal Irak bagdad/anp-afp-dpa - De 24-ja- rige Jeremy Sivits zal vandaag als eerste van een groep van ze ker zeven verdachten in het Iraakse gevangenisschandaal verschijnen voor een militaire rechtbank. Volgens Amerikaanse media zal hij schuld bekennen in de hoop op strafvermindering. Hij kan bij een veroordeling een jaar celstraf krijgen wegens zijn deelname aan de mishandeling van Iraakse gevangenen in de Abu Chraib-gevangenis bij Bag dad. De zaak zal worden behandeld door één rechter die zitting zal nemen in een congrescentrum militanten in de Tel al-Sultan wijk en het vluchtelingenkamp van Rafah. Daarbij vie len elf doden, onder wie zes burgers. Nadat tientallen tanks, bulldozers en pantservoer tuigen met infanteristen de stad waren bin nengetrokken begon het leger met huiszoe kingen. Palestijnse milities boden verzet, maar volgens het leger was dat minder fel dan verwacht. In de loop van de dag kwa men nog zeker acht Palestijnen om het le ven. De meesten waren gewapende militie leden, maar onder de doden waren ook een jongen van 13 en zijn zusje van 16, die vol gens getuigen het dak op waren gegaan om wasgoed binnen te halen. Hun lichamen werden in huis opgebaard, omdat Pales tijnse ziekenauto's de straat niet konden bereiken. Televisiecamera's komen er niet in, maar de pers is verder wel welkom. In totaal zullen acht vertegenwoordigers van Arabische media de zitting in zaal bijwonen. Drie andere Amerikaanse aangeklaagden in de affaire zullen vandaag wor den voorgeleid. Hun zaken die nen op een latere datum. Sivits, lid van de militaire poli tie, wordt er onder meer van beschuldigd dat hij rond 8 no vember met anderen samen- zweerde om Iraakse gevange nen te mishandelen en van de ze praktijken, waaraan hij deel nam, intussen internationaal bekende foto's maakte. Hij ging volgens de aanklacht ook in de fout doordat hij mis handelingen niet wist te voor komen. Sivits lijkt volgens Ame rikaanse media een relatieve 'kleine vis' omdat andere mili tairen van veel ernstiger feiten wordt beschuldigd. De zitting van de militaire rechtbank in deze zaak is voor de Amerikanen van groot (pu blicitair) belang. Ze willen na alle internationale kritiek en aanhoudende onthullingen la ten zien dat ze de affaire serieus nemen en de verantwoordelij ken zullen straffen. In Irak zijn gisteren vier men sen gearresteerd in verband met de onthoofding van de Amerikaan Nick Berg. Onder de arrestanten is niet de terrorist Al-Zarqawi. Die zou Berg heb ben onthoofd. Het filmpje op internet waarop dat te zien is leidde vorige week in de hele wereld tot grote beroering. De Verenigde Staten stoppen met de geheime maandelijkse betaling ter waarde van circa 335.000 dollar aan het Iraakse Nationaal Congres (INC) van Ahmad Chalabi. De VS zouden ontevreden zijn met de informatie die het INC heeft verstrekt over het Iraakse wapenprogramma en de anti- Amerikaanse opstand. Tot grote schrik van Congres Partij Cultuur kan niét zonder Anjeractie www.cuituurfonds.ni washington/anp - De Ameri kaanse media staan opnieuw op hun achterste benen over borsten die in beeld zijn ver schenen. Dit keer is het niet de borst van lanet Jackson die voor tumult zorgt, maar de boezem van de dochter van de Amerikaanse presidentskandi daat John Kerry. Alexandra Ker ry verscheen tijdens het filmfes tival in Cannes in een doorzich tige zwarte jurk. Schande, aldus de Amerikanen. De media in de Verenigde Sta ten toonden dinsdag gecensu reerde foto's van de jurk, waar door te zien is dat Alexandra geen beha draagt. Hoewel The Washington Post ruiterlijk er kent dat dat niet ongebruikelijk is aan de Rivièra en niemand in Frankrijk zich daaraan stoort, zijn andere media minder be grijpend. „Kan iemand een beha voor haar kopen?", riep een conser vatieve radiopresentatrice op. Andere kranten tonen alleen het gezicht van de regisseu se/actrice of beschuldigen haar van een Janet Jackson-imitatie. Die ontblootte haar borst tij dens de pauzevoorstelling van de Super Bowl. De Britse krant The Sun zag de humor er wel van in. „Regis seuse Alexandra (30) toont twee redenen waarom de Amerika nen haar vader in november het Witte Huis in moeten stem men". lagos - De Nigeriaanse presi dent Olusegun Obasanjo heeft dinsdag de noodtoestand uitge roepen in de deelstaat Plateau, waar de afgelopen weken hon derden mensen om het leven zijn gekomen bij geweld tussen christelijke en islamitische stammen. Het etnische, politie ke en religieuze geweld in Nige ria is opgelaaid nadat er in 1999 een einde kwam aan de militai re junta en Obasanjo tot presi dent werd gekozen. De afgelo pen vijf jaar zijn meer dan 10.000 mensen als gevolg van het geweld om het leven geko men. Het is voor het eerst dat Obasanjo gebruik maakt van zijn recht de noodtoestand uit te roepen om het geweld een halt toe te roepen. door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Sonia Candhi mag de verkiezingen dan gewonnen hebben, maar premier wordt ze niet. Dit omdat de verliezer in de verkiezingen, de rechtse BJP par tij, een sinistere haatcampagne is begonnen tegen de Italiaanse afkomst van mevrouw Gandhi. Hierdoor, zo menen prominente leden van haar Congres Partij, is het onmogelijk geworden voor Sonia Gandhi een stabiele rege ring te vormen. Gisteren informeerde Gandhi haar partijgenoten dat ze be dankte voor de eer van het pre mierschap. „Ik heb deze functie nooit geambieerd," zei ze tegen een verslagen ogende menigte aanhangers. „Het is mijn ver antwoordelijkheid om op dit kritieke moment India een re gering te geven die sterk en se culier is," aldus Gandhi. Haar bekendmaking werd enkele malen onderbroken toen aan hangers schreeuwden dat ze al leen maar Gandhi als nieuwe premier accepteren. In de deel staat Bihar, zo'n duizend kilo meter ten zuidoosten van de hoofdstad New Delhi, dreigden leden van de Congres Partij met een hongerstaking voor onbe paalde duur wanneer Gandhi geen premier wordt. De controverse rondom het premierschap van India is het gevolg van een door de rechtse BJP gestarte haatcampagne te gen de etnische afkomst van mevrouw Gandhi. Geboren in het Italiaanse Turijn en in de ja ren '60 getrouwd met de latere premier Rajiv Gandhi, heeft So nia Gandhi altijd gezegd dat ze zich na al die jaren volledig In- Tijdens een tumultueuze bijeen komst informeerde Sonia Gandhi gisteren haar partijgenoten dat ze bedankte voor de eer van het premierschap. Foto: AP/Elizabeth Dalziel diase voelt. Sinds 1984 heeft ze ook een India's paspoort. Maar de hindoe nationalistische BJP, die vorige week de verkiezingen verloor na zeven jaar aan de niacht te zijn geweest, vindt het echter onoverkomelijk dat Gan dhi niet in India is geboren. Een BJP parlementariër had gezwo ren om haar hoofd kaal te sche ren uit protest tegen de installa tie van een 'niet Indiase' tot premier. De partij, die mevrouw Gandhi vaak minachtend Mevrouw Piz za noemt, had al bekend ge maakt een mogelijke inaugura tie van Gandhi tot premier te zullen boycotten. De partij vindt het een 'schande' dat een geboren Italiaanse een land gaat leiden dat een geschiede nis van 5000 jaar heeft. Een van de belangrijkste leiders van de BJP, Uma Bharti, bood gisteren haar ontslag aan als premier van de belangrijkste deelstaat Madya Pradesh. Dit, zo zei ze, „om zich 24 uur per dag te kunnen bezighouden met de bestrijding van Sonia Gandhi". Met haar extreem rechtse denkbeelden lijkt Bharti echter eerder afkomstig van Mars. Bharti's politiek is geba seerd op een mix van zweverige oude hindoe fabeltjes, een die pe haat tegen moslims en chris tenen en een passie voor de theorieën van Adolf Hitler die in haar gedachtenwereldnaad- loos aansluiten bij het Indiase kastensysteem. De stemmingmakerij van de BJP lijkt Sonia Gandhi ervan te hebben overtuigd dat ze geen eerlijke kans krijgt om een soli de regering te vormen. Daarbij komt dat ook de Indiase finan ciële sector twijfels heeft over Gandhi vanwege haar familie banden met de Nehru/Gandhi- dynastie. Zij zien haar als ie mand met banden met het ver leden, niet met de toekomst. Wie dan uiteindelijk de nieuwe premier van India wordt is nog onbekend. De naam die nu het meest genoemd wordt is die van Manmohan Singh, een pro minente leider van de Congres Partij en voormalig minister van economische zaken. Singh was begin jaren '90 de drijven de kracht achter economische hervormingen in het land. Hij is wel in India geboren en de rechtse partijen hebben al laten weten dat ze Singh niet zullen boycotten als premier. Ook de financiële wereld reageerde ver heugd op het gerucht over Singh. De beurs van Bombay, die de afgelopen dagen met zestien procent kelderde, steeg gisteren met acht procent. (advertentie) 4-delige tr javelsJt Trolley 80 en 60 crji, reistas en fli ghtbag In zwart, navy of rood Van tl 0.- voor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7