Makelaars in criminele hoek geduwd 0 juiste tre 499- BINNENLAND1 HEMELVAART GEOPEND Brugman nmmr Weer eis levenslang tegen Lucia de B. Hemelvaartsdag geopend 'Fortuyn had de vrijheid die hij claimde' Vijf jaar cel geëist in Van Gogh-roof Ouders Amalia stellen ultimatum aan SBS Speurtocht naar aanwijzingen Domkerk en Domtoren dichter bij elkaar Zeven moorden bewezen geacht Meubelplein Leiderdorp Nog even en u weet dat u gerust iets met een ander kunt beginnen. ivering Khalid aangehouden aond - De rechtbank in nond heeft gisteren de be uling van een uitleverings- ekvan Marokko aange- en. De rechters vonden ■rzoek om de 29-jarige lit het Belgische Maaseik leveren te vaag. De man een Belgische en een Ma- janse nationaliteit wordt chf van betrokkenheid bij istische activiteiten in kko. derzoek naar lEngh iaac - De inspectie Jeugd- gaat onderzoek doen naar leende misstanden in de eugdinrichting Den Engh mDolder. Het onderzoek zich op geruchten over ge- door kinderen in de in- ing. Ook zal de inspectie li of de directie wel de heid hierover spreekt. Dat minister Donner in een aan de Kamer. Vakbond kabo FNV vreest dat het izoek eenzijdig zal zijn. uane vindt kilo heroïne rdam - De douane in Rot- m heeft op 8 mei ongeveer ilo heroïne gevonden tij een controle van een con- De harddrugs zaten in ikken die waren verstopt ii 4000 blikken zwarte olij- )rugshonden hebben de jste blikken er tussen uit- t. De container kwam uit en had Nederland als imming. De straatwaarde ie heroïne had ruim 8 mil- euro bedragen. igshandelaren epakt iaao - De politie heeft in laag en Beverwijk zeven men aangehouden op ver ing van drugshandel. Ze- roningen, een discotheek ïcafé werden doorzocht, lij werden circa 135 kilo ne, drie auto's, enkele mo- telefoons en administratie laggenomen. De aanhou- n en doorzoekingen wer- rijdag verricht. De ver en zijn zes mannen en ouw tussen de 25 en 51 ddengebied ik verstoord mrden - Nog te vaak komt oor dat recreanten in het lengebied de natuur ver- n. Baasjes lijnen hun hon- 'aak niet aan waardoor ze i opjagen. Ook afgesloten 1- en foerageergebieden liet veilig. Dat heeft de hcie Friesland gisteren be- gemaakt. Sinds een jaar n schippers hun boot op addenzee droog laten vi le schippers en opvaren- noeten zich dan wel hou- lan de Wad-erecode. rekersbende erold iaag - De politie blijkt de ipen maanden in Den een omvangrijke inbre- ende te hebben opgerold, periode van oktober tot lijn 41 jongemannen (17 i jaar) aangehouden. Zij en zich op een georgani- le wijze bezig met het ple- ran inbraken, diefstal, han- verdovende middelen en g, meldde het openbaar fterie gisteren. woensdag 19 mei 2004 amsterdam/anp - Met de liqui datie van vastgoedmagnaat Wil lem Endstra staat de vast goedwereld in Amsterdam op nieuw in een kwaad daglicht. De onderwereld wordt ervan ver dacht een deel van de vastgoed sector voor het witwassen van crimineel geld te gebruiken. De reguliere makelaars zijn hier naar eigen zeggen de dupe van. „Na elke liquidatie worden wij in een criminele hoek gestopt. Alleen daar hebben wij al last van," zegt P.J. van den Brink, voorzitter van de Makelaars Vereniging Amsterdam (MVA). Intussen speuren politie en jus titie in Endstra's in beslag ge nomen administratie naar aan- Holleeder krijgt rijbewijs niet terug Heineken-ontvoerder Willem Holleeder krijgt zijn rijbewijs niet terug via de voorzienin- genrechter. Hij moet daar voorbij de strafrechter zijn. Dat bepaalde de voorzienin- genrechter in Haarlem, F. Bakker, gisteren in kort ge ding. Holleeder spande vrij dag eenjechtszaak aan tegen de Nederlandse Staat en offi cier van justitie H. Tillart in Haarlem, omdat hij zegt niet zonder rijbewijs te kunnen. De Amsterdammer kan zich alleen verplaatsen in zijn ge pantserde auto wegens een dreigende moordaanslag, zegt hij. Holleeder raakte zijn rij bewijs kwijt omdat hij de snelheidslimiet onlangs met meer dan vijftig overtrad. Holleeder kwam eerder in het nieuws doordat hij samen op een foto stond met vastgoed magnaat Willem Endstra, die maandag vlakbij zijn kantoor in Amsterdam-Zuid werd doodgeschoten. wijzingen voor de moordaan slag op de Amsterdamse vast goedhandelaar. Direct na het doodschieten van Endstra maandag, haalden recher cheurs dozen vol papieren en computers uit zijn kantoor aan de Apollolaan in Amsterdam. „We willen kijken of er in zijn systeem aanwijzingen zijn voor de aanslag", aldus een woord voerder van het Openbaar Mi nisterie (OM) in Amsterdam gisteren. Het strafrechtelijk on derzoek naar Endstra is met zijn overlijden gestopt. Justitie wil niets zeggen over of Endstra contact had met de Criminele Inlichtingeneenheid (CIE) van de politie. De Tele graaf voerde dit gisteren op als mogelijk motief voor de moord aanslag. Het Parool schrijft juist dat Endstra niet wilde praten met de CIE, hoewel daartoe druk op hem zou worden uitge oefend. Na iedere liquidatie rijst de vraag wat men kan doen tegen malafide handelaren in de vast goedsector. Sinds een jaar zijn naast financiële instellingen, notarissen en advocaten ook makelaars verplicht verdachte transacties te melden. Dit is ge regeld in de wet MOT (Melding Ongebruikelijke T ransacties) Op deze manier hoopt het mi nisterie van Financiën fraude en witwaspraktijken tegen te gaan. De politie zoekt een taxi chauffeur die maandag vlak na het neerschieten van Willem Endstra heeft stilgestaan op de Apollolaan in Amsterdam. Ook een cameraploeg die voor de schietpartij opnamen maakte in de omgeving, wordt gevraagd zich te melden. De politie is niet zeker of het gaat om een cameraploeg. Het kan ook een fotograaf zijn geweest die bezig was met een fotoreportage. De politie hoopt dat de taxichauf feur en cameraploeg of foto graaf hen van extra informatie kan voorzien. utrecht - De bouw van de steiger bij de Domkerk vordert gestaag. Het gedeelte dat de kerk en de toren verbindt waaide weg In 1674. In het jubileumjaar 750 jaar Dom wordt het verdwenen middenstuk her bouwd met steigerbuizen. De tijdelijke steiger, de grootste van Europa, moet op 14 juni klaar zijn. Foto: ANP/David van Dam door Paul Koopman den haag - Mag een imam ho mo's beledigen, een christelijke school hoofddoekjes weren en een columnist moslims voor het hoofd stoten? De in onze grond wet verankerde vrijheden (van godsdienst, meningsuiting en onderwijs) én rechten (gelijke behandeling) geven op dit soort vragen geen eenduidig ant woord. Vooral zo laten, vindt D66-ministerThom de Graaf. Niet alleen gewone burgers, ook de Tweede Kamer en zelfs leden van het kabinet kunnen zich verslikken in de Neder landse Grondwet. Toen onlangs een islamitisch boekwerkje op de markt kwam waarin stond daj homo's van hoge torens ge gooid moeten worden, riepen het parlement én ministers bin nen de kortste keren om een publicatieverbod. Binnen een week moesten ze inbinden, want zo'n maatregel zou juri disch niet houdbaar zijn. „Niets menselijks is leden van de rege ring en Kamer vreemd," moest D66-minister Thom de Graaf gisteren beschroomd erkennen. Na maandenlange studie pre senteert De Graaf dan eindelijk de kabinetsnotitie over de Ne derlandse grondrechten. Die kunnen 'botsen', zoals het inci dent met het moslim-boekje aangeeft. Want: wat moet in zo'n situatie het zwaarst wegen, de vrijheid van godsdienst of het recht van homo's om niet gediscrimineerd te worden? Mag de rechter die zich over die kwestie zou buigen eigenlijk wel een hoofddoekje dragen? En als een columnist de imam van de betreffende moskee be lachelijk zou willen maken, heeft hij dan daartoe het recht? Revolutionaire voorstellen zijn niet uit de pen van De Graaf ge vloeid. Wijlen Pim Fortuyn vangt bot bij het kabinet met zijn even radicale als omstre den wens om het artikel 1 van de grondwet (alle burgers wor den in gelijke gevallen gelijk be handeld) met één pennenstreek te schrappen. Dat antidiscrimi- natiebedüig draaide volgens Fortuyn het vrije woord de nek om. Hoewel grondrechten van bur gers steeds vaker onderwerp van verhit debat zijn, is er geen reden om te morrelen aan de grondwet, meent De Graaf. „Na gesprekken met rechters, offi cieren van justitie en staats rechtgeleerden is het kabinet tot de conclusie gekomen dat er nog voldoende evenwicht zit tussen de grondrechten. Waar er problemen zijn, komen rech ters zeer zorgvuldig tot een oor deel. En het is een populair misverstand dat de vrijheid van meningsuiting daarbij steeds het onderspit delft. Pim For tuyn had wat dat betreft al de vrijheid die hij wilde claimen door artikel 1 van de grondwet af tq schaffen. Een veroordeling wegens discriminatie ligt hele maal niet zo snel in het ver schiet". Kabinet bepaalt opvolger Bolkestein den haag/anp - Een nipte meerderheid van de Tweede Kamer wil het kabinet zijn gang laten gaan bij de opvolging van de Nederlandse eurocommissa ris Bolkestein. Coalitiepartij D66 en oppositiepartijen PvdA, Groenlinks, SP en LPF wilden een openbare sollicitatieronde voor de Europèse post, waarbij de Kamer een stem had. Een meerderheid van CDA, WD, ChristenUnie en SGP voelt daar, net als het kabinet, niets voor, zo bleek gisteren tij dens een debat. CDA en WD willen vooral het kabinet de ruimte geven om een goede kandidaat in de nieuwe Euro pese Commissie te krijgen. Be halve Neelie Kroes zijn Rick van der Ploeg (PvdA) en Onno Ru- ding (CDA) kandidaat. (advertentie) (advertentie) Athlett roei- en hometrainer in 1 apparaat Met o.a. magnetisch remsysteem, vliegwiel van 9 kg en een computer voor diverse waarnemingen Van 749.- voor den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren in Den Haag tijdens het hoger beroep in de zaak van de Haag se verpleegkundige Lucia de B. een levenslange gevangenisstraf geëist. De advocaten-generaal G. Haverkate en C. Strack ach ten bewezen dat de 42-jarige Lucia zeven mensen heeft ver moord en dat ze drie moordpo gingen heeft ondernomen. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde Lucia de B. in maart 2003 tot een leven achter tralies wegens vier moorden en drie moordpogingen. Destijds eiste het OM ook levenslang tegen de vrouw. Volgens het OM heeft De B. haar slachtoffers gemaakt tussen 1997 en 2001, tijdens haar werk in vier Haagse zie kenhuizen. Ze zou de patiënten fatale hoeveelheden medicijnen hebben toegediend of hande lingen verkeerd hebben uitge voerd. De slachtoffers waren ernstig zieke baby's, kleine kin deren en bejaarden die plots klaps en op medisch onver klaarbare wijze doodgingen. De B. was steeds als enige bij een patiënt als deze (bijna) stierf, of ze was net weg. Het OM vindt dat de maat schappij tegen Lucia be- geldig t/m23 mei 2004 Amsterdam - Vijf jaar gevangenisstraf eiste offi cier van justitie W. van Schaijck gisteren voor de rechtbank in Amsterdam tegen een 31-jarige Haarlemmer wegens de roof op 7 december 2002 van twee schilderijen van Vincent van Gogh uit het Amsterdamse Van Goghmuseum. Een 31-ja rige mededader uit Amsterdam hoorde zes jaar eisen. Bovendien vordert de officier een schade vergoeding 1,8 miljoen. De schilderijen 'Zeegezicht bij Scheveningen' en 'Het uitgaan van de hervormde kerk in Nuenen' zijn nooit teruggevonden. Die ochtend iets voor zevenen werd een naaste buur van het museum bruut gewekt door het ge luid van mokerslagen op glas. Ze zag uit haar raam dat er een ladder tegen een ruit van de eer ste verdieping van het Van Goghmuseum stond schermd moet worden. De psy chische rapportage van het Pie- ter Baan Centrum vindt het OM niet bruikbaar, want het onder zoek zou niet goed zijn uitge voerd. Desondanks gaan de aanklagers ervan uit dat de ver dachte een ernstige persoon lijkheidsstoornis heeft en dat de kans op herhaling zeer groot is. Lucia ontkent tot op heden dat ze iets te maken heeft gehad met het (bijna) overlijden van patiënten die van haar zorg af hankelijk waren. Door die ont kenning is niet met zekerheid iets te zeggen over de reden waarom ze de kinderen en be jaarden zou hebben vermoord. De aanklagers vermoeden dat het Lucia ging om het in gang zetten van een crisis. Belang rijkste was daarbij niet dat er ie mand doodging, maar dat zij er als enige de hand in had. De aanklagers vergelijken Lucia met een pyromaan die staat te kijken hoe de brandweer 'zijn' brand blust. Haverkate en Strack rekenen het haar wel zwaar aan dat ze de kans dat er iemand doodging op de koop toe heeft genomen. Het gerechtshof doet hoogst waarschijnlijk op 18 juni uit spraak. den haag/anp - Prins Willem- Alexander en prinses Maxima geven SBS6 drie dagen de tijd om een gerechtelijke procedure te voorkomen over de uitzen ding van een filmpje van prin ses Catharina-Amalia. Dat meldde de Rijksvoorlichtings dienst gisteren. Het filmpje is afkomstig uit een camera die prinses Maxima on langs in Argentinië werd ont stolen. Ondanks waarschuwin gen van de Rijksvoorlichtings dienst zond SBS de beelden donderdag uit. Wil SBS juridi sche problemen voorkomen, dan kan het bedrijf een brief schrijven dat het onrechtmatig heeft gehandeld. Tegelijk moet er 5000 euro worden gestort ten name van de Stichting Neder landse Vrienden der SOS Kin derdorpen. „Door dit beeldmateriaal toch uit te zenden, terwijl de her komst bekend was, is niet al leen de privacy van de Prins van Oranje en zijn gezin ge schonden, maar is ook opzette lijk inbreuk gemaakt op het portretrecht van Prinses Ama lia. Tevens is daarbij doelbe wust het auteursrecht op de desbetreffende beelden, waar van bekend was dat die niet rechtmatig openbaar waren ge maakt en daar ook niet toe be stemd waren, geschonden", schrijft de advocaat van het paar, K. Stöpetie, aan SBS. SBS beraadt zich nog op een re actie. Prins Willem-Alexander en prinses Méxima zijn erg be zorgd om de privacy van hun gezin en vrezen exploitatie van hun kind. Het paar spande re centelijk ook met redelijk suc ces een zaak aan tegen week blad Privé, dat foto's van de hand van een bouwvakker van hun huis in Wassenaar had ge bracht, in combinatie met erg suggestieve teksten. Ook zou het Koninklijk Huis graag zien dat er een gedrags code werd afgesproken met de pers over de benadering van de kleine Amalia. (advertenties) VMBO-t HAVO in VWO EXAMENKANDIDATEN SUCCES! HAARLEM I Vlietsorgstraat 15 [tel. 023 542 85 60 www.erasmuscollege.com Vest. in Eindhoven. Haarlem. Maastricht Tel. alg. secretariaat: 040 251 81 14 MET van 11.00 tot 17.00 uur 4 m .rSr-'^Ës^ Amsterdam Centrum*, Stadhouderskade 74, Telefoon 020-6752956 Amsterdam Villa ArenA, Arena Boulevard 106, Telefoon 020-5673000 KEUKENS s BADKAMERS s Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 U bent donderdag 20 mei woninklijk welkom van 11.00 tot 17.00 uur A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl en zag vervolgens een man met een muts die een schilderij onder zijn arm vasthield. Een museumbewaker zag op dat moment op een monitor een man met een petje door de zaal met de zelfportretten van Van Gogh rennen. Even la ter ziet hij op een andere monitor een van de die ven met een schilderij buiten het gebouw. De twee mannen ontkomen. Op straat vindt de poli tie een pet en een muts. Na onderzoek bleek het DNA op de pet en de muts gelijk aan het DNA- profiel van de beide verdachten. Ook hoorde jus titie van een informant dat de twee betrokken zouden zijn bij de schilderijenroof. November vorig jaar werden ze opgepakt. Beiden ontkennen stellig enige betrokkenheid bij de kunstroof. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Vanaf 1 juli bent u helemaal vrij in de keuze van uw energieleverancier. Waarom dat zo is. hoe het allemaal precies werkt en waar u op moet letten ziet u allemaal in de KiesEnergie krant die binnenkort bij u in de bus valt. Heeft u die eenmaal gelezen, dan weet u alles wat er te weten valt. De KiesEnergie krant. Binnenkort in uw brievenbus. Vrije Energiekeus. Vanaf 1 juli

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3