Dertigers maken de balans op GESPREK VAN DE DAG Inmiddels mag iedereen Bartje 'brune bon'n' voorzettei Twintig verhalen over gewoon bijzondere vrouwen Werkloze smulpapen in de leer bij Jamie Stofzuigen DAGELIJKS LEVEN ^NDEfiL KEER.T3E (TOEP door Marie-Catrien van Deijck „ledereen heeft een eigen verhaal, maakt keuzes, doet ervaringen op en maakt op een gegeven moment de balans op. Toch blijven die verhalen altijd binnen een klein groepje en kijkje alleen bij vriendinnen in de keuken, terwijl ze voor velen herkenbaar en inspire rend zijn." Jessica Menheere uit Den Bosch bundelde twintig verhalen van vrouwen, al len dertigers, in het boek 'Gewoon bijzonde re vrouwen'. „Vrouwen kunnen ontzettend worstelen met hun leven. Met de keuzen die ze ge maakt hebben voor een bepaalde baan, voor die ene partner, voor kinderen, kort om voor het soort leven dat ze willen lei den. Vrouwen zijn vaak meer gericht op een ander, omdat ze bereid zijn zelf op de tweede plaats te komen. Dat kun je lang volhouden, maar vroeg of laat gaat het kna gen. Zo rond hun dertigste beginnen veel vrouwen voorzichtig de balans op te ma ken." Jessica Menheere uit Den Bosch schreef dit in het voorwoord van haar boek 'Gewoon bijzondere vrouwen'. Een boek over en voor vrouwen tussen 30 en 40 jaar. Over de beslissingen die tot dan genomen zijn en over gebeurtenissen die tot een keerpunt hebben geleid. „Vrouwen zoeken elkaar op en delen ervaringen in hun vriendinnen kring. Maar helaas blijft het daar dan meestal bij, terwijl die ervaringen voor ve len van waarde kunnen zijn." Reden voor Menheere, zelf 35, om een aan tal van die levensverhalen op te schrijven. Ze vroeg twintig vrouwen tussen de 30 en 40 jaar hun verhaal aan haar te vertellen. „Vrouwen in die leeftijd hebben al het een leerzaam dat ik hoop dat de mense lezen er door geïnspireerd of gestei den." Wat opvalt in de verhalen, is dat ve wen hun balans vonden met behul spiritualiteit. Oosterse religies, mee yoga zijn begrippen die veel terugk „Vrouwen hebben veel meer moeil mannen om te 'aarden', om hun p| vipden in deze maatschappij", den heere. „De hardheid, de snelheid e wachtingen die aan je worden gesti voor heel veel vrouwen moeilijk te ren. Ze hebben meer voeling met s teit." Jessica Menheere heeft ook haar ei; haal in het boek opgenomen. Een\ over twaalf jaar lang duizelig zijn, 1 wikkelen van angsten en fobieën, d naar therapeuten en uiteindelijk hé zing. „Die lange periode van lijden mijn levensinstelling radicaal verar Misschien is dat ook wel precies w; dig had." Net als de andere vrouwen in het b heeft Menheere een drastische wer aan haar leven gegeven. Hoewel ze Geografie heeft gestudeerd en in h( drijfsleven werkte, besloot ze in Scl ven een opleiding tot goudsmid te j volgen. Toen haar zoon werd geboi tegelijkertijd haar moeder stierf, stc met zowel haar werk als haar opleii maakt ze sieraden en schrijft ze wa haar dat uitkomt. „Ik ben een dromer. Misschien pas niet in deze tijd, maar zo wil ik wel had ook kunnen kiezen voor de we; voor mij lag uitgestippeld, maar ik i meer mee met de hectiek." Jessica Menheere, Gewoon bijzondere vrouwen. Uitg. Schuyt&Co Uitgevers. Auteur Jessica Menheere noteerde twintig levensverhalen van gewoon bijzondere vrouwen. Foto: GPD/Marc Bolsius en ander meegemaakt en gaan zich afvra gen of het leven dat ze leiden ook écht bij hen past. Ze vormen een groep waarin din gen op hun plaats vallen." Het boek is een estafette van levensverha len geworden. Verhalen over ongewild kin derloos zijn, over scheiden, de dood van een partner, over ongeneeslijk ziek zijn, het kiezen voor avontuur, het verlies van een moeder. De gemeenschappelijke factor van de vrouwen die in het boek aan het woord komen, is dat ze hun ervaringen hebben gebruikt om daadwerkelijk verder te ko men. Een van de vrouwen die aan het woord komt, is Corine. Zij vertelt over de strijd die ze samen met haar man Erik voer de tegen zijn kanker. Over het proces van hoop, vechten en loslaten. Erik stierf een paar maanden nadat Corine haar verhaal had verteld. „Nu is hij er nog, maar straks sta ik er natuurlijk alleen voor. Het moei lijkste vind ik het feit dat je moet leren los laten. Hem loslaten, je maatje, je klank bord. Ik geloof niet dat het na dit leven afgelopen is. Maar zeker weten doe je dat natuurlijk nooit. Het is meer een kwestie van vertrouwen. In de kinderen zal ik Erik ongetwijfeld nog vaak zien. En ook in de mensen om me heen. Door Erik zijn er hele mooie dingen ontstaan; ik denk dat ik daardoor het gevoel zal hebben dat hij er toch nog is." Maartje doet haar verhaal over vier misluk te IVF-behandelingen en de adoptie van twee kinderen uit Guatemala. „Wat ik voor al moeilijk vond is heel simpel dat je iets niet krijgt waar je samen zo ontzettend naar verlangt en dat je lichaam je zo in de steek laat; ik vond dat ik faalde als vrouw en dat ik tekort schoot tegenover Toon. Ik ervaar het hebben van kinderen als een proces dat enorm veelomvattend is, het gaat over de totaliteit van het leven. Het be tekent niet alleen dat je je meer in die kin derwereld begeeft; het beïnvloedt ook hoe je als mens bent. Hoe je denkt over normen en waarden, spiritualiteit, dromen en ge dachten - dat geeft een enorme veirijkmg." Jessica Menheere: „Ik heb vrouwen opge zocht die écht iets hebben gedaan met dat wat ze hebben meegemaakt. Ze zijn niet bij de pakken gaan neerzitten, maar hebben er stuk voor stuk iets positiefs uitgehaald en zijn heel bewust in het leven gaan staan. Ik heb het boek in eerste instantie voor mezelf geschreven, vanuit een persoonlijke drijf veer, maar de verhalen zijn zo boeiend en MENSELIJK JERNEY KAAGMAN, bekend als jurylid van hettv-programma Idols, eist een schadevergoeding van 88.880 euro van uitgeverij Essensie B.V. in Haarlem. Het bedrijf publi ceerde NAAKTFOTO'S die zij vijf tien jaar geleden voor Penthouse liet maken. Kaagman deed dat gisteren in een kort geding voor de voorzie- ningenrechter in Amsterdam. Kaag man wil bovendien een verbod op verdere verspreiding van de foto's. Het gaat om zes foto's die in maart verschenen in het showbizzblad De ze Week. Kaagman heeft destijds met Penthouse een overeenkomst gesloten voor eenmalig gebruik van de foto's. Als de foto's nogmaals zouden worden gepubliceerd, dan zou er een schadevergoeding van 10.000 gulden per geplaatste foto worden betaald. Foto: GPD Astronaut ANDRÉ KUIPERS heeft koningin Beatrix gisteren op Huis ten Bosch ARMBANDJES gegeven voor haar kleindochters Eloïse en Amalia. De armband jes zijn meegeweest op de ruimtereis van Kuipers. Het gaat om armbandjes van titanium, een licht en sterk materiaal dat in de vliegtuig- en ruimtevaarttech niek veel gebruikt wordt. Tussen de buisjes van titanium zijn zoetwaterpareltjes aangebracht. Kuipers bezocht de koningin en prins Willem-Alexander gisteroch tend in gezelschap van zijn vriendin Helen Conijn. Foto: ANP door Barenda Grutterink Minister Zalm geeft blijk van een schrikbarend gebrek aan elementaire kennis van de huishoudkunde. Laten we hopen dat hij meer verstand heeft van stddthuis- houdkunde, maar daaraan wordt ook in Duitsland en Frankrijk getwijfeld. Wat beweerde Gerrit namelijk vooreen verzameling van liberale geestverwanten? Dat ieder mens kan stofzuigen. Wat een tragisch mis verstand. Niemand kan stofzuigen. Zeker, ik kan de stekker van een stofzuiger in het stopcontact doen, de stang met borstel ter hand nemen en rauwelijks daar mee over het tapijt bewegen. Zuig ik dan stof? Deels misschien. Maar zuig ik alle stof? Nee, zeker niet. In de tijd dat verkopers hun stofzuigers nog aan de deur sle ten, hebben ze het aan honderdduizenden huisvrou wen uitgelegd. De verkoper speelde vaak een rol in seksistische grappen. Net als zijn neef die langskwam met encyclopedieën. Hij hanteerde de stang. Hij deed een boekje open. Die dingen. Hun bezoek bracht de huisvrouw een verzetje in de vele eenzame uren van alle trage dagen in de nieuwbouwwijk. Akkoord, de stofzuigerverkoper dus. Hij liet mevrouw eerst met haar oude stofzuiger op de vaste vloerbedek king los. Vroeg daarna: „En mevrouwtje, nu denkt u zeker dat alle stof verdwenen is?" Als het vrouwtje met lichte blos en aarzeling ja knikte, haalde de verkoper uit: „Let op, nu ik.Hij pakte zijn eigen splinternieu we apparaat uit de doos en ging hetzelfde stuk tapijt van zo-even te lijf, opende dan het binnenste en kan telde de stofzak. En zie, daar dwarrelde onder de be schaamde blikken van de huisvrouw nog een flinke golf witte vlokkigheid aan stof op het karpet. Dit was duidelijk: in dat huisgezin was het de hoogste tijd voor een hele nieuwe stofzuiger. Mevrouw kon contant be talen. Hij had gepast geld terug. In Amerika bestaat een stofzuigermuseum. Aardig daar is de uitstalling van nog prima stofzuigers die huisvrouwen schuldbe wust hadden ingeruild voor helemddl nieuwe uit de doos. Ook de stofzuigende mens wil bedrogen worden en de grootste denkfout betreft het stof zelf. Als de verkoper eerst was begonnen en het daarna de beurt was ge weest aan dat huisvrouwtje dan was het haar machi ne geweest die in de 'rebound' het extra stof had ge scoord. Ik erken, dit verhaal geeft stof tot dubbelzin nigheid, maar één conclusie staat vast: stofzuigen is een onmogelijke vorm van bezig zijn. Stof is eren zal er altijd blijven, zolang tachtig procent vast wordt ge vormd uit dode menselijke cellen en de rest uit snor haren van de kat, stofmijten en andere enge beesten. Stof zijn en blijven we. We hoeven er niets eens tot we- De bekende Engelse kok Jamie Oli ver begint in Amsterdam met zijn succesvolle restaurant en oplei dingsprogramma Fifteen. Vijftien werkloze jongeren tussen de 16 en 24 jaar met een voorliefde voor lekker eten, krijgen de kans zich in één jaar tijd om te scholen tot chef-kok. Pakhuis Amsterdam aan de Ooste lijke Handelskade in de hoofdstad wordt inmiddels omgebouwd tot restaurant. Volgens planning zal het restaurant geopend worden in november. De eerste groep stu denten die via een selectieronde worden gekozen, begint in augus tus met de opleiding. Een camera ploeg registreert het wel en wee van de jongeren. Het is nog niet bekend hoe vaak Oliver zelf aan wezig zal zijn. Net5 zal de serie in het najaar op televisie uitzenden. Frank Sinatra Kaalheid: nudisme op hoger niveau Hij is de veertig gepasseerd, Bartje. Dé Bartje van de legen darische NCRV-televisieserie van dertig jaar terug, gemaakt door Willy van Hemert op basis van de gelijknamige Drentse streekroman (1935) van Anne de Vries. De NCRV herhaalt de serie nu en deze week verschijnt de reeks op dvd. Bartje ('Ik bid nie voor brune bon'n!') ofwel Jan Krol heeft natuurlijk weer gekeken. „In het begin had ik wel van: dit gaat voor de huidige begrippen veel te langzaam en wat moeten de mensen nou eigenlijk nog met al die Drentse plaggenhutten? Maar ik hoor van veel mensen dat ze het toch mooi vonden. Bij nader inzien vind ik dat zelf ook wel. Van Hemert was natuurlijk ook wel een kunstenaar, die poëtische beelden wist te scheppen die nog steeds aan spreken." Kiol zat alleen in de eerste vijf delen, daarna was Bartje te oud voor de toen 10-jarige Jan. Hij werd echter door die vijf afleveringen een ster en zijn ontwapende snuit en over tuigende spel staan velen nog op de netvliezen gebrand. „Ja, het is nu wel leuk dat ik dat schattige jongetje was." Hij was en is echter nuchter over zijrj sterrenstatus op jeugdige leeftijd, ,,'t Overkomt je. Op mijn huidige leeftijd overzie je de dingen, maar als kind niet. Als mijn ouders bijvoorbeeld naar Australië waren geëmigreerd, was ik ook gewoon meegegaan. Gewoon als vanzelf. Ik vond het toen ook allemaal niet vreemd, gewoon erg leuk. De NCRV had een aantal scholen aangeschreven. Mijn schoolmeester heeft toen aan mijn ouders gevraagd of hij me mocht op geven. Die dachten een beetje naïef: "Waarom niet? Dat is leuk voor hem, als hij een klein rolletje krijgt'. Zij zijn boe ren en hadden verder geen ambities in die richting. Ik moest toen iets voorlezen aan twee mijnheren en daarna aan Van Hemert. Mijn moeder zegt altijd dat ze op dat mo ment meteen merkte dat 't 'mis' was. Van Hemert had zijn Bartje gevonden. De opnamen, met louter amateuracteurs uit Drenthe wa ren een spannende en vooral leuke ervaring, maar toen had Jan nog geen idee wat hem te wachten stond. De eer ste afleveringen waren amper uitgezonden of Bartje werd gevraagd voor openingen, bezoeken aan bejaardenhuizen, voor de televisieshow van Mies Bouwman en zelfs voor het défilé voor de koningin. Bussen reden voor zijn ouderlijke woning in Drouwen langs, automobilisten stopten dood leuk voor de deur om foto's en handtekeningen. Jan Krol heeft er evenwel niet onder geleden. Jan ging naar de mavo, naar de havo en deed uiteindelijk, de smaak toch te pakken, auditie op de Akademie voor Woord en Gebaar in Kampen. Daar werd hij afgewezen, omdat hij er nog niet aan toe zou zijn. Hij koos voor de hbo-school voor jeugdwelzijnswerk in Leeuwarden. Jan Krol ging na zijn opleiding werken in een centrum voor epilepsiebestrijding en vertrok vervolgens voor studie (gymnastiek) naar Duitsland, waar niemand ooit van Bartje had gehoord. Vlak na de Wende werd hij leraar op een school in Weimar, waar hij met de leerlingen een circus opzette. Hij jongleerde, deed aan acrobatiek en speelde voor clown, bijvoorbeeld in ziekenhuizen. Het bloed kroop waar het niet gaan kon en hij ging naar de clownsopleiding in Amsterdam, waar hij nu ook woont en een licht Amster dams accent heeft aangenomen ('Ik ben geloof ik nogal der te keren. Stofzuigen is de sisyfusarbeid van de moderne mens. Niemand kan het en het heeft geen zin, want er komt nooit een eind aan. Nu bedoelt Gerrit Zalm het anders. Hij wil dat bijstandstrekkers wat gaan doen voorde hun verstrekte euro's. Stofzuigen bij hulpbehoeven de mensen. Daar zit u>at in. ook al weten we dat de stofinijt als 'de Bin Laden van het huis vuil'altijd ontsnapt. Dat bijstandstrekkers mensen zijn die een stofzuiger kunnen bedie nen, weet ik uit ervaring. Misschien heeft Ger rit zelf ook wel eenszo'n 'interieur verzorgster' met uitkering over de bestofte vloer gehad. Ik in elk geval wel en als ze bij mij zeer zwart de stofzak- ken vulde kon ze dat niet tegelijk wit via de thuishulp bij een oud vrouw tje doen. Want op tiuee plaatsen tegelijk stofzuigen kan alleen On- ze-Lieve-Heer. Het zijn mooie praatjes van onze Gerrit met zijn stofzuiger, maar ze ontberen wer kelijkheidszin. Geef mij maar een ouderwetse schoonmaak van oma vroeger en een dito mattenklopper. De acteur Jan Krol als Bartje met zijn televisie-ouders uit de gelijknamige serie. Foto: ANP taalgevoelig'). Inmiddels is hij freelance acteur en clown. Hij raakte intussen ook betrokken bij de Nederlandse Stichting Anders Beleven, die personeel in de Nederlandse zorg 'zintuiglijk prikkelt' en bij een internationaal theater gezelschap Sign Dance Collective. Zijn activiteiten brach ten hem overal. Hij wil nu, na al zijn buitenlandse om zwervingen, weer meer in Nederland werken. 'Brui bon'n' mag iedereen hem daarbij gerust voorzetten chili con came ofzo, of in de soep. Geen probleem.I niet in zo'n blubber als ze me toen hebben voorgeS Toen ik dat terugzag, dacht ik ja, daar werd je ookni van." Archieffoto: GPD De Stichting Educatief Contract onderwijs (SEC), gespecialiseerd in horecaopleidingen en verbonden aan het ROC (Regionaal Oplei dingscentrum) in Amsterdam, zet te speciaal een versneld onderwijs programma op voor Fifteen Am sterdam. De leerlingen ontvangen na één jaar een officieel erkend di ploma. De opleiding duurt nor maal twee tot drie jaar. Geïnteresseerde jongeren kunnen zich aanmelden via de website www.fifteen.nl anp

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2