Bevrijding nabij voor Verkerk SPORT Fans Liverpool erkennen noodzaak geld Thaise premier ^competitie blijft een succesnummer Anton Geesink terug in boezem NOC*NSF Sensationele finaleplaats Roland Garros was jaar lang een loden last 4 Mission Impossible esen gaat Spurs ven- Frank Amesen is ttenham Hotspur een tvoor drie jaar overeen- in. De 47-jarige Deen ij de Londense club de woordelijkheid over alle gaken net als bij PSV. en de Spurs kwamen jtot een akkoord. Ame- i sinds anderhalve week rek met de Premier Lea- b. Amesen gaat bij Tot- grote lijnen dezelfde jmheden uitvoeren als tte tien jaar bij PSV. In was hij negentien jaar in ran de Eindhovense mesen is bij Tottenham plger van David Pleat, de jur voetbal'. Bosch weer (t Capitals «ch- De basketballers dip Den Bosch zijn giste- de tweede wedstrijd van lissingsronde om de itel op gelijke hoogte ge- imet het Groningse MPC ils. De Bosschenaren het duel in de eigen >t 73-62. Zaterdag verloor osch het eerste duel in agen. In de best-of-seven- s het volgende duel don- 3 in Groningen. an Cruijff Prijs fySneijder ffpAM- Wesley Sneijder /Jejohan Cruijff Prijs voor van het jaar gewonnen, arige middenvelder van rd verkozen door een elf vooraanstaande en uit het Nederlandse Acht van de elf juryle- lenvoor Sneijder. Iken krijgt 3)ilay Trophy dorf - Sjeng Schalken is Vorld Team Trophy in jorf onderscheiden met ilay Trophy. De Lim- tennisser kreeg de on- iding uit handen van de e oud-kampioen Stefan Aan de verkiezing na- umalisten uit alle ten en en de captains van nemende ploegen deel. jiaar is een ambassadeur sport, partner voor de n vriend van spelers. :halken is de eerste Ne- ie winnaar van de prijs. indidaten Spelen 2012 (ine- Het Internationaal h Comité (IOC) heeft I Londen, Madrid, Pa- IwYork en Moskou gese- jdals de vijf finalekandi- soor het organiseren van ppische Spelen van Havana, Istanbul, Leipzig pe Janeiro voldeden niet Jcriteria van het IOC. Bij [fee selectie van de kandi- )or 2012 heeft het IOC baar de technische capa- in de negen deelnemen- jlen gekeken, aldus voor- cques r woensdag 19 mei 2004 :ugal kopieert el EK 2000 De Portugese politie voor het komende Eu- ipioenschap voetbal rlandse model om ersgeweld te bestrijden. 1 richten zich daarbij 0® pp potentiële brand- iP 1 in steden waar de fans zamelen, en veel min- Ü61 ile stadions. Dat vertelde S9j it-kolonel Carlos Bran- 1 igheidschef in de Algar- iren in Lissabon. van onze correspondent Esther Gotink londen - Het bestuur van Liverpool FC zwijgt nog in alle talen, maar pre mier Thaksin Shinawatra van Thai land kon zich niet langer inhouden: in zijn wekelijkse kabinetsvergadering vertelde hij gisteren dat zijn aandeel van dertig procent in de Britse Pre miership-club is aanvaard. Na een spannende week, met een verrassend tegenbod van Liverpool-fan Steve Morgan, kwam de omstreden politi cus alsnog als winnaar uit de bus. Supporters van Liverpool FC reageer den met gemengde gevoelens op het nieuws. Vorige week nog schaarde 87 procent van de fans zich achter het alternatieve bod van huizenbouwer Morgan. Die had gehoopt het Thaise voorstel van 90 miljoen euro van tafel te kunnen vegen met een ruim tien miljoen hoger bod. Maar David Moore, wiens familie al vijftig jaar een meerderheidsbelang in de club heeft, staat op slechte voet met Mor gan. Zijn voorstel werd afgedaan als 'onaantrekkelijk'. Liverpool-supporter Michelle Davies uit Leasowe maakt zich ernstig zor gen over de Thaise deal: „Ik wil niet dat we geld uit Thailand aannemen, ik ben ongerust over de mensenrech ten daar. Als het werkelijk zo slecht is gesteld als Amnesty International voorhoudt, dan zouden we daar onze vingers niet aan moeten branden." Volgens Amnesty International gaat de huidige Thaise regering letterlijk over lijken in haar strijd tegen drugs criminaliteit. Fans twijfelen bovendien of Shina watra het beste voorheeft met hun club. Morgan is een echte supporter, terwijl de Thaise premier vorig jaar nog een bod uitbracht op Fulham en in 2001 openlijk beweerde een ware Manchester United-fan te zijn. Des ondanks erkennen de meeste aan hangers dat het geld toch ergens van daan moet komen. Als de aanvanke lijk net zo omstreden Russische za kenman Abramovich wonderen heeft kunnen verrichten voor Chelsea, waarom zou een Thaise premier dan niet hetzelfde mogen doen? „Arsenal, Man United en Chelsea lig gen mijlen op ons voor", stelde sei zoenkaarthouder Colette Hogan uit Vauxhall. „Als we nu niet snel iets doen, dan is het hoogste wat we de komende jaren kunnen bereiken een vierde plek." John Smith van Everton beaamde: „Vroeger kwamen we altijd naar Anfield op de laatste dag van het seizoen om het paraderen van de tro feeën te zien. Het kan me niet sche len wiens geld in de club wordt ge stoken, als het maar weer wordt zoals toen. Het spel is vooral het afgelopen jaar om te huilen." De Raad van Bestuur van de 112 jaar oude club, die extra middelen nodig heeft voor nieuwe spelers en een nieuw stadion, weigert nog commen taar. Thailands handelsminister Pongsak Raktapongpaisal verklaarde: „Liverpool heeft in principe inge stemd met het voorstel, zij het dat over enkele details nog moet worden onderhandeld." Zo wil Thailand de commerciële rechten van de club naam gebruiken om lokale producten te promoten. Ook wil het een voet balacademie in eigen land opzetten. De partijen moeten het verder nog eens worden over het aantal Thaise bestuursleden. „Voor Liverpool-fans is het een droom die uitkomt", reageerde Pris- sana Zangkum van de Thaise fanclub. „We kunnen ons nu nog meer ver eenzelvigen met het team dat we zo aanbidden." Critici in Thailand zien het echter als pure geldverspilling. „We zijn arm, het geld kan beter wor den besteed aan de ontwikkeling van het land. Aan een betere levensstan daard voor onze burgers", aldus Klaew Norapaö, een van de tien Thai se senatoren die zich tegen de deal verzetten. Volgens eerdere berichten zou miljar dair Shinawatra de aandelen uit eigen zak betalen, maar de Thaise regering zei de financiering op haar schouders te nemen zonder belastinggeld aan te wenden. Er wordt een speciale staats loterij opgezet, waarvan de helft van de opbrengst naar Liverpool gaat en de rest naar prijzengeld en organisa tiekosten. De Britse sportminister Ri chard Caborn zei zich ongemakkelijk te voelen over de situatie. Hij vindt dat voetbalclubs een fundamentele taak hebben hun banden sterk te houden met de lokale gemeenschap. „Dat is waar de club vandaan komt, dat is waar de fans zitten." door Martijn van Beeten düsseldorf - Nog vijf dagen, dan begint voor Martin Verkerk de afsluiting van een bizar ten- nisjaar. Op Roland Garros verde digt hij zijn finaleplaats en of hij in Parijs nou in de eerste ronde verliest of opnieuw stunt, er zal een last van hem afvallen. „Al zie ik sinds begin dit jaar vooral de positieve kanten van het suc ces." Als het leven Martin Verkerk toelacht, dan lacht de 25-jarige Alphenaar vrolijk terug. Waar om zou je je druk maken om de problemen van vandaag, als morgen mooie nieuwe kansen wachten? Het is misschien niet de instelling die past bij een topsporter die alles uit zichzelf wil halen. Maar het is wel de in stelling die past bij Martin Ver kerk. Gretig hapt Verkerk elke dag een Wienerschnitzel weg op de Rochusclub, waar hij met Sjeng Schalken en John van Lottum actief is op de World Team Cup. In het Grafenbergerwald in Düsseldorf lijkt de voorberei ding op de Franse Open ideaal. De zon, de bossen, een tribune naast het centre court die in het midden ruimte laat voor een prachtige eik. Hier krijgt de stress die volgende week onher roepelijk op hem wacht geen vat op Verkerk. „Ik zie het in Parijs allemaal wel", zegt hij. „Als ik in de eer ste ronde verlies, zien sommi gen dat misschien als bewijs dat het vorig jaar een toevals treffer is geweest. Dat moet dan maar. Ik heb al zoveel onzin ge hoord." Een half jaar lang heeft Verkerk zijn sensationele finaleplaats als een last meegedragen. „Sinds begin dit jaar is het alle maal normaal geworden. Ik presteer stabiel, heb in de eer ste vier maanden 430 ATP-pun- ten gepakt. Trek je die lijn door, dan sta ik aan het eind van het jaar in de toptwintig. Natuurlijk kan ik na Roland Garros een duikeling maken, misschien zelfs naar de vijftigste plek. Daama heb ik een half jaar lang niets te verdedigen." Nu ziet Verkerk vooral de mooie kanten. „Ik heb respect gekregen, financieel gaat het goed en komende week mag ik een finaleplaats verdedigen op een Grand Slam-toemooi. Dat kunnen niet veel tennissers zeggen. Natuurlijk wordt het Martin Verkerk: Jk zie sinds begin dit jaar vooral de positieve kanten van het succes." Foto: ANP tie. Net zo hoog als Jan Sieme- rink ooit haalde. „Daarom stoort het me soms als wordt gesproken over de gouden ten- nisgeneratie met Richard Kraji- cek, Jan Siemerink, Paul Haar- zwaar om weer iets bijzonders te presteren in Parijs. Vorig jaar haalde ik een ongelooflijk ni veau, dat is bijna niet te doen. Maar ik ga het nu toch weer proberen." Verkerk verheugt zich stiekem al op het einde van zijn optre den in Parijs. „Dan zal er een last van me af vallen. Ik sluit iets af. Iets heel moois", zegt hij. In Düsseldorf bereidt Verkerk zich voor, op zijn mailier. Lek ker losjes. Stomverbaasd was hij op maandagavond over zijn collega Schalken. Die had net een partij van twee uur en drie kwartier afgewerkt tegen de Ar gentijn Juan Ignacio Chela en laste kort daama nog een lood zware conditietraining in. „Ik heb Sjeng uitgelachen", zegt de Alphenaar. „Begrijp me niet verkeerd, want ik heb groot respect voor zijn instelling en zijn prestaties. Maar zijn ma nier is niet mijn manier. An dersom geldt trouwens hetzelf de. Als ik geen bal raak, lig ik daar echt niet wakker van. Dan komt het morgen wel. Om me heen zie ik zoveel nare dingen gebeuren, dus ik leef lekker elke dag. Ik ben nu ook niet aan het tennissen voor de periode na mijn dertigste. Dat zie ik dan wel weer." Mentale weerbaarheid, concen tratie, een zeer instabiel presta tiepatroon. Dat waren de groot ste problemen van Verkerk. Een piek en dan wekenlang niets. „Ik ben nu misschien geen be tere tennisser dan vorig jaar op Roland Garros, maar ik ben wel stabieler geworden. Een halve finale in Sydney, een kwartfina le in Scottsdale en een finale in München, daarmee heb ik dit jaar van alle Nederlanders het beste gepresteerd." Veertiende op de wereldrang lijst, dat was zijn hoogste posi- huis en Jacco Eltingh. Alsof er daama niets meer is gebeurd. Krajicek was goud, die torent boven ons allemaal uit. Maar wat Sjeng en ik in het enkelspel presteren is niets minder dan wat Haarhuis, Eltingh en Sie merink hebben gedaan. De term gouden generatie doet Sjeng en mij tekort." Veertiende van de wereld, mis schien is wel meer mogelijk. Maar ook Verkerk weet dat zijn spel moet worden verbeterd, dat hij nog professioneler moet zijn. In zijn Nieuw-Zeelandse coach Nick Carr heeft Verkerk de coach die probeert hem dat professionalisme bij te bren gen. De twee zijn naast de baan de beste maatjes, maar als ze Het lekkerste voetbaltoetje van Nederland UITSLAGEN BASKETBAL ip van Essen Al ruim dertig jaar lang is de na il! titie een succesvol toetje. Zelfs zui- 'lona zal er jaloers op zijn. De be- van het jaarlijkse nagerecht, Ab Wit, et echter niets bijzonders, was in de jaren zestig en zeventig ter van FC Wageningen. Hij was te ek clubarts van die inmiddels ver- nGelderse profclub. De combinatie icties was uniek, zijn bedenksel om 'petitie interessanter te maken ook. 'te divisieclubs kampten begin jaren igmet een grote temgloop in toe- 'ersaantallen. Niet zo vreemd, want tiet veel spannends te beleven, 'loegen, de nummers één en twee, veerden rechtstreeks naar de eredi- kgradatie bestond niet meer sinds ede divisie was weggesaneerd. Voor Ste clubs was er vanaf de winterstop !°r eigenlijk niets meer te winnen of ®zen. En dus bleven de tribunes ake- Jin 1971 door de eerste divisievoor- Ifdeens vergaderd over een aantrek- g|speelplan, maar daar was niets zin- bekomen. De aanwezige clubvoor- verd daarom gevraagd nog maar "d na te denken en plannen te ma- 72 ad niet veel tijd nodig. „Ik heb die- ond, thuis aan de keukentafel wat iekeren en had al snel het idee voor titels en een nacompetitie. Eigenlijk niets bijzonders." Dat schetst de bescheidenheid van Ab Wit. Want hoe eenvoudig zijn plan ook lijkt, ze ker nu iedereen er volledig mee vertrouwd is, het was een briljante vondst. Uniek ook. „Er was helemaal niets vergelijkbaars. Ner gens ter wereld", aldus Wit. Dat is tegenwoordig wel anders. Want niet alleen in het Nederlandse profvoetbal is de nacompetitie helemaal ingeburgerd. Ook de amateurs kennen het traditionele toetje nu maar al te goed en ook tal van buiten landse competities werken met soortgelijke concepten. In januari 1972 presenteerde Ab Wit zijn plannen bij zijn collega-voorzitters. Er was weliswaar nog een tweede plan voor een andere competitie-opzet, maar het 'plan Wit' won glansrijk. Met ingang van het eerstvolgende seizoen waren er vier perio- detitels te vergeven. De allereerste ging iro nisch genoeg naar FC Wageningen. In 1973 vond de eerste nacompetitie plaats. De Graafschap, Wageningen, PEC Zwolle en Volendam waren de deelnemers, de Doetinchemse club was de allereerste kam pioen van het toetje. Een jaar later profi teerde FC Wageningen zelf optimaal van de uitvinding van de voorzitter en promoveer de voor het eerst in de historie naar de ere divisie. De opzet van de nacompetitie bleef lang, tot 1989, ongewijzigd. Sindsdien werd er enkele malen aan de formule gesleuteld. Drie jaar achtereen namen er zes ploegen, verdeeld over twee poules, deel aan de na competitie. De twee poulewinnaars speel den vervolgens een finale, waarvan de win naar (over twee duels gerekend) promo veerde. De verliezend finalist speelde ver volgens nog eens beslissingswedstrijden te gen de nummer zestien uit de eredivisie. Dat systeem werd in het seizoen 1992-1993 ingeruild voor een speelplan met twee pou les van drie teams, waaruit beide poulewin naars promoveerden. En weer een jaar later gingen de nummers zeventien en zestien van de eredivisie echt meedoen aan de na competitie. Sommige clubs hebben in de voorgaande dertig edities van de nacompetitie een spe ciale band met het toetje ontwikkeld. Ex celsior bijvoorbeeld is de kampioen deel names. Tot dusverre waren de Rotterdam mers elfmaal van de partij. De Graafschap gaat morgen de tiende nacompetitie in. Een club als NEC presteerde het om van 1984 tot 1993 zevenmaal aan de nacompe titie mee te doen. Er is door die 'vaste deel name' een hele generatie NEC-fans die nog steeds afkickverschijnselen vertoont wan neer de nacompetitie weer begint. De nacompetitie is nog steeds een enorm succesnummer. Niet zo vreemd, want het is een prachtige competitie: veel wedstrij den in een korte tijd, een belangrijke prijs die op het spel staat, gelijke kansen voor ie dereen, en niet te vergeten, altijd lekker weer. De stadion stromen dus nog steeds vol voor het bedenksel van Ab Wit. En dat was nu precies waarvoor de nacompetitie was bedoeld. Mannen, eredivisie, play-offs: EBBC - MPC Ca pitals 73-62. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3405, d.d. 18.05.2004 1.10.19.20.21.23.26.27.30.36.41.46.58. 59.60.67.68.75.78.79 Onder voorbehoud van typefouten VOETBAL Beverwijk. Oefeninterland futsal. Nederland - Tsjechië 1-2 (0-1). Doelpunt Ne derland: Ajnane TENNIS Düsseldorf. World Team Cup. Rode groep: Chili - Spanje 3-0. Massu - Costa 4-1 opgave Costa, Gonzalez - Corretja 6-4 3-6 6-2, Garcia/Massu - Corretja/Lopez 6-3 6-3. Duitsland - Tsjechië 2-1: Schüttler - Novak 6-4 6-3, Kiefer - Stepanek 7-6 6-3, Kiefer/Schütt- ler - Novak/Stepanek 2-6 5-7. Stand: 1. Chili 2-2 (5-1), 2. Duitsland 2-2 (4- 2), 3. Tsjechië 2-0 (2-4), 4. Spanje 2-0 (1-5). St. Pölten. Mannen, 375.000 euro. Eerste ronde: Melzer (Oos) - Rusedski (GBr) 6- 2 7-6, Knowle (Oos) - Labadze (Geo/4) 7-5 4-6 6-2. Tweede ronde: Volandri (lta/8) - Sluiter (Ned) 6-4 6-2, Malisse (Bel) - Armando (VSt) 6-2 6- Casablanca. Mannen, 375.000 euro. Eerste ronde: 8enneteau (Fra) - Ramirez-Hi- dalgo (Spa/4) 6-4 6-2. Tweede ronde: Hernandez (Spa/8) - Guzman (Arg) 6-4 1-6 7-6, Dupuis (Fra/3) - Portas (Spa) 7-6 7-6. Parijs. Kwalificatietoernooi Roland Garros. Eerste ronde: Wessels (Ned) - De Chaunac (Fra) 4-6 6-3 6-0 Wessels in tweede ronde tegen Falla (Col). Wenen. Vrouwen, 150.000 euro. Eerste ronde: Vento-Kabchi (Ven/4) - Cink (Hon) 4-6 6-0 6-2, Molik (Aus/6) - Sucha (Slw) 7-5 7-6, Kostanic (Kro/8) - Stosur (Aus) 6-0 6- 1, Li Ting (Chn) - Benesova (Tsj) 6-4 6-1, Kou- door Pim van Esschoten papendal - Bij haar eerste op treden als voorzitter van de halfjaarlijkse algemene leden vergadering van NOC*NSF bé- groette Erica Terpstra een oude vriend: Anton Geesink is terug in de boezem van de sportkoe pel. „Ook bij vergaderingen van het bestuur," bevestigde Terp stra. Hoe anders was het in novem ber vorig jaar. Geesink werd ge zegd niet langer welkom te zijn bij bestuursvergaderingen. Dat gebeurde nadat Terpstra in ok tober Ruud Vreeman had ver slagen bij de verkiezing tot voorzitter. Tot genoegen van Geesink. Hij zag in die verrassende uitslag het doorbreken van het net werk van de 'old boys' op Pa pendal. Hetzelfde netwerk dat hem al jaren dwarszat. Aldus Geesink. In de dagen dat NOC'NSF af scheid nam van de vorige voor zitter, Hans Blankert, vroeg Geesink ook de voorstanders van Vreeman in het bestuur op te stappen. Een conflict met het bestuur was daarmee geboren, met als uitkomst dat Blankert de voormalige judoreus, als Ne derlands lid van het IOC ook bestuurslid van NOC*NSF, meldde dat hij niet langer wel kom was bij vergaderingen van het bestuur. In de vier jaren onder Blankert verscheen Geesink overigens kalova (Tsj) - Dulko (Arg) 2-6 6-2 6-2, Serna (Spa/7) - Barna (Dui) 6-1 6-0, Weingartner (Dui) - Black (Zim) 7-6 6-1. Straatsburg. 143.000 euro. Eerste ronde: Vakulenko (Oek) - Shaughenessy (VSt/8) 6-3 7-5, Farina-Elia (Ita) - Nagyova (Slv) 6-3 6-2, Sequera (Ven) - Safina (Rus/6) 2-6 6-2 7-5, Cohen-Aloro (Fra) - Craybas (VSt) 6-1 4-6 6-3, Pisnik (Slv) - Martinez-Granados (Spa) 6-1 6-2, Schaul (Lux) - Parra-Santonja (Spa) 6-4 2-6 6-3, Loit (Fra/4) -Testud (Fra) 6-4 6-7 6-1. VOETBAL Vriendschappelijke duels. Goes. VV Goes - Feyenoord 0-14. Doelpunten Feyenoord: Smolarek (5), Kuyt (4). Buffel (3), Schreuder, Lurling. Sneek. Dreamteam Sneek - SC Heerenveen 1- 3. Doelpunten Heerenveen: Sibon (2), Vayry- nen. Bijzonderheid: duel werd gespeeld ter ge legenheid van het afscheid van Foppe de Haan en leverde 25.000 op voor goede doelen. WATERPOLO Kirishi (Rus). Zevenlandentoernooi vrouwen. Poule A: Nederland - Canada 5-11 (2-3 1-2 1- 3 1-3). Doelpunten Nederland: Schijvenaars, Van der Molen, Van Belkum, Koot, Guichelaar. Nederland speelt woensdag voor de vijfde tot en met achtste plaats tegen Griekenland. WIELRENNEN Nunspeet. Olympia's Tour. Derde etappe, Wateringen - Nunspeet: 1 Vastaranta (Fin) 189 km in 4.14.02, 2. Ilesic (Slv), 3. Möhlmann (Ned), 4. Terenin (Rus), 5, Karpatsjev (Rus), 6 Veelers (Ned). Algemeen klassement: 1, Vastaranta 11.07.18, 2. Thomas Dekker (Ned) 0.04, 3. Ilesic 0.08, 4. Mazur (Pol), 5. Van Gulik (Ned) 0.09, 6. Giling (Ned) 0.10. Castelnaudary. Ronde van de l'Aude. Vijfde etappe, Castelnaudary - Castelnaudary: 1. Ghita Beltman (Ned) 116 km in 3.13.08, 2. Anita Valen (Noo), 3. Gollan (Aus), 4. Ruther- ford (Aus), 5. Arndt (Dui). Algemeen klassement: 1. Worrack (Dui) 12.18.56, 2. Ghita Beltman 1.54, 3. Demet- Barry (VSt) 2.02,4. Armstrong (VSt) 2.04, 5. Anita Valen (Noo) 2.06. nauwelijks op de bijeenkom sten. Gisteren zat hij weer ach ter de tafel, zoals hij ook de be stuursvergaderingen weer bij woont. Sinds wanneer? ,A1 een poosje", hield Terpstra zich op de vlakte. „We hebben afge sproken hierover niet meer met de pers te spreken." Geesink sprak de verzamelde bonden gisteren zelfs toe en ook dat was in de jaren onder Blankert niet voorgekomen. Het IOC-lid praatte de vergadering bij over de stand van zaken in Athene. Tijdens de Olympische Spelen in de Griekse hoofdstad treedt hij opnieuw op als gede legeerde van het IOC en coördi neert, net als in Sydney en Salt Lake City, de verslagen van tachtig rapporteurs bij de vele wedstrijden. Terpstra zei trots te zijn „dat een Nederlander zo'n belangrijke rol heeft". Vreeman zelf heeft inmiddels afscheid genomen van NOC *NSF. Bestuurslid Wim Come- lis, van wie bekend is dat hij in oktober achter Vreeman stond, heeft inmiddels bekend ge maakt na 'Athene' te zullen op stappen. „Nee, dat heeft niets met de terugkeer van Geesink te maken. Zo erg is het niet. Ik was altijd al van plan na Athene te stoppen." Volgens Comelis is er in het be stuur niet echt iets veranderd dat de terugkeer van Geesink mogelijk maakte. „Het is alleen een kwestie van een nieuwe voorzitter." aan het werk zijn, botsen ze ge regeld. In april, kort na de Davis Cup-nederlaag bij Spanje, leek een breuk nabij. Carr had privé- problemen die hij moest oplos sen, liet Verkerk enkele weken alleen op pad gaan. Na een ge sprek besloten ze samen verder te gaan. „Al die berichten over een mo gelijke breuk waren overtrok ken", stelt Verkerk. „Nick vraagt het uiterste van me en we heb ben ook nog totaal verschillen de karaktereigenschappen. Maar het gaat veel vaker goed dan fout. Door die privé-pro- blemen was Nick prikkelbaar der dan normaal, we zagen el kaar zes weken niet en ik stond in Amerika matig te tennissen. Dan ligt alles toch iets gevoeli ger. Stiekem vindt Nick het alle maal wel mooi. Elke wedstrijd is het ook voor hem weer een verrassing wat er gaat gebeu ren." /J anstaande vrijdagavond /I mag ik een wedstrijd van de Amsterdam Admirals bezoeken. De wat? De Admirals, de Ameri can footballploeg. Die andere club dus die in de Amsterdam Arena speelt. In het verleden hoorde je de voetbalcommentatoren van Stu dio Sport vaak op licht cynische wijze mopperen als het speel veld van de heilige voetballers tekenen vertoonde van de on heilige footballers. Door het groen zag je nummering van de yards nog en dat was, zo vond men, schennis. Zoals dus ei genlijk de hele Nederlandse sportwereld gereageerd heeft op de komst van de ze organisatie: jullie horen hier eigenlijk niet! American football heeft hier geen 'roots' en don der dus maar op met je vreemde sport, ga lekker thuis spelen, maar verveel ons hier niet met je aanwezigheid. Het was een interessante 'case' die de NFL een aantal jaar gele den begon: een Europese onder bond stichten, een zestal Euro pese steden zoeken waar men dacht of hoopte vaste grond on der de voeten te krijgen en dan gewoon beginnen met de vaste wapens van de Amerikaanse sport: enthousiasme, goede marketing inzet, het zoeken naar een plaats in de lokale ge meenschap in het besef een ech te, stoere sport uit te stralen. Men zocht toeschouwers, men sliep op de stoep bij de televisie- organisaties, men liep middel bare scholen plat, men werkte zich zeventien slagen in de ron de, men zette acties op, trien no digde hoogwaardigheidsbekle ders uit, men speelde en er ge beurde niets. American football blijft een sport van de overkant. Na vele jaren proberen moeten de men sen van de Admirals dat steeds weer ervaren. Wat ze ook beden ken, hoe hard ze ook werken; het lukt maar niet door te drin gen binnen de vezels van de Ne derlandse sportliefhebber. De televisie dan? Afgelopen weekeinde hoorde ik een collega kort verslag geven bij beelden van de Admirals; alsof het een vreselijke ziekte betrof Niets sloeg aan, niets aan de ex treem korte reportage nodigde uit om eens in de Arena te gaan kijken. Zelfs de plezierzenders in Hilversum zien niets in deze 'veel te moeilijke' sport en dat zegt veel. De hardwerkende en bepaald sympathieke Nederlandse men sen van de Admirals ge loven in hun sport en in hun product, maar krijgen helemaal geen centime ter extra van de sportfan in dit land. Als straks 'Oranje'gaat bewegen, dan barst dit volk van gekte uit elkaar, dan rennen tien tallen came ramensen achter de in gegroeide teennagel van een voetballer aan, maar aan footballers den ken wij niet, op een paar dui zend fanatieke, blije fans na die wel naar de Arena komen, die wel de spelregels kennen en die wel een leuke middag of avond hebben. Ik kan me indenken dat de be trokkenen het zo ongevetg te moede wordt. Ook zij moeten zien, voelen, ruiken en bemer ken dat hun organisatie hier te lande als een soort ongewenste vreemdeling wordt gezien. Verleden week zag ik honderden mensen staan te kijken bij de training van het tweede van Ajcix. Zeventig meter verder trainden de Admirals. Er stond geen enkele, ik herhaal, geen en kele toeschouwer. Het was een bijna spookachtig gezicht die zestig Amerikanen er hun training te zien afiverken. Ik wist het zeker: American foot ball en Nederland zullen nooit een gelukkig huwelijk sluiten. En dus verheug ik me op vrij dagavond. Ik ga met open vizier en wil me laten verrassen. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23