:iden steeds linder een :elstad GEOPEND! SETS TÊ en^ Kabinet en werkgevers op één lijn over prepensioen Pluk nü je kans! HEMELVAARTS- verkopen? f u intratuin Hemelvaartsdag open! hen en Lisse concurrenten S Leidsch Dagblad College op Erasmusbrug Nil voor Zwammerdam geschenk uit de hemel IKEA Lubbers ontkent lastigvallen medewerkster BAALBERGEN HEMELVAARTSDH ZIJN WU OPEN Film: Brian Jones werd vermoord Schroder krijgt oorvijg Preventief fouilleren voorbij Leidsch WOENSDAG iy /VIfc OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS Bartje eet inmiddels volop brune bon'n De ondergrondse variant van Rijksweg Nn-west ibbert Minkhorst Leiden wordt steeds on gelijker als winkelstad, ag, Alphen aan den Rijn ilndere mate Lisse zijn oncurrenten geworden, se binnenstad heeft te 'landelijke, toonaange- vinkels' en kampt boven- laltijd met een parkeer- m. Dat stelt het Nijmeeg sbureau Droogh Trom- Iroekhuis in een nota detailhandel in de stad. voor de aantrekkelijk- n de stad is volgens het een 'beeldbepalend en ;end winkelproject'. De kt, waar de gemeente plannen mee heeft, zal t worden. Daarvoor is ject volgens het bureau schalig. Bovendien is de itgeen toplocatie, aarheid, toegankelijk- parkeren' 'zijn van le- ang voor Leiden', staat ota. Maar de parkeerga- 1 de stad zijn verouderd, I bereikbaar en worden ilijk bezet gehouden door auto's van klanten voor de ondergelegen supermarkten. Ze liggen bovendien op grote loopafstand van het winkelhart en 'aantrekkelijke looproutes ontbreken'. „Bedenk ook dat bij de op 15 kilometer afstand gele gen (ook nog eens veel grotere) concurrent Den Haag de con sument vanaf de rijksweg bin nen vijf minuten in een moder ne garage onder het gemeente huis of onder de Bijenkorf par keert." Potentie heeft Leiden wel. Een sterk wapen is het historische centrum. Haar verzorgingsge bied kan de stad een omzet op leveren van 495 miljoen euro per jaar, heeft het onderzoeks bureau uitgerekend. Nu is dat 403 miljoen. De Rijn Gouwe Lijn verbetert de bereikbaar heid van de binnenstad 'aan zienlijk', maar het is onduidelijk of de sneltram door de Bree- straat er ooit komt. Over de pendelbusjes van het Stadspar- keerplan aan de Haagweg is het bureau ook te spreken. Pagina R2: Wethouder ligt niet wakker van kritiek op Aalmarktplan (advertenties) HET GROENE WARENHUIS Hemelvaartsdag zijn wij geopend Zie onze advertentie verderop in deze krant. dit aan onze lezers en adverteerders Morgen, Hemelvaartsdag, verschijnt er geen krant. Onze kantoren zijn morgen gesloten. COMMENTAAR ENDSTRA elopen zondag naar het nma Business Class van heeft gekeken, kon ar één conclusie komen: isterdamse vastgoedhan- Willem Endstra is een hapen mens. Niets op merken, want jarenlange Iwi van de pers en vervol door justitie hebben poor van bewijs opgele- •or connecties met de on- ®ld. Kortom: a deugt ian het leerboek tèdiatraining is publiek figuur oen interview even als hij wat hellen heeft. Endstra de publiciteit Zijn ac- en waren kennelijk geen °m naar buiten te treden, 'adat de rechtbank vorige besloot dat hij niet ver mocht worden voor het sen van crimineel geld, 'Ij Mens het blazoen van a geschoond. ook door het pr-offen- m Endstra heeft laten gen, in elk geval niet de 'e hem een dag later met gerichte schoten van "en beroofde. De moord nt alle tekenen van een li- rotterdam - Studenten van de opleiding communicatie van hogeschool INHolland Rotterdam beleefden gisteren een wel heel bijzonder college. Hun docent Bossmann had een lokaal ingericht op de Erasmusbrug. Bossmann koos deze bijzondere plek, omdat hij zijn leerlingen iets wilde bijbrengen over het jonge vakgebied belevenis communicatie. Door het fraaie uitzicht, het langsrazende verkeer en de toegestroomde media viel het voor Boss mann niet mee om zijn leerlingen bij de les te houden. Uitgedeelde blaadjes waaiden door de harde wind alle kanten op. Toch sloeg het experiment redelijk aan. He melsbreed was de plek slechts 500 meter verwijderd van de hogeschool, maar door de omgeving verliep de les heel anders. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Ruud Sep zwammerdam - Dinsdagmid dag, half zes. Kjeld Drexhage en Anne Vis zitten in de achtertuin van hun huis aan de Steekter- weg tussen Alphen en Zwam merdam. Kopje koffie, prachtig uitzicht over de Oude Rijn, zon netje erbij. En een ongewone stilte. „Het is echt opvallend stil", stelt Drexhage vast. „Nor maal waren we nu al naar voren gelopen om te kijken wat er aan de hand is. Stilte betekent hier normaal dat er een ongeluk is gebeurd." Toen ze elf jaar geleden aan de Steekterweg gingen wonen, wisten ze waar ze aan begon nen. Wonen aan een drukke weg die ooit in de toekomst ho pelijk een keertje rustig zou gaan worden. Nu hun twee zoons vier en vijfjaar oud zijn en steeds mobieler worden, komt de nieuwe Nil, die gister middag eindelijk voor het ver keer werd opengesteld, als een geschenk uit de hemel. „Je bent geregeld tien minuten bezig om over te steken", vertelt Vis. Dat dat nu een stuk makkelijker gaat is een enorme opluchting, om nog maar te zwijgen van de veiligheid. „Er zijn hier zoveel ongelukken gebeurd. Iedereen kent wel iemand die hier dood gereden is." Een paar deuren verderop ge niet Henny Hoogendoom in zijn tuin van een koud pilsje. Met zijn .vrouw Marga en hun dochter viert hij een klein feest je. „Het is natuurlijk een bij zondere dag." In de achttien jaar dat de Hoogendoorns aan de Steekterweg wonen zijn er legio huisdieren platgereden en zijn Marga en haar dochter een keer aangereden bij het over steken. Pagina R3: Het laatste en het eerste opont houd op de N11 den haag/anp - De werkgevers en het kabinet zitten op een lijn over het prepensioen en ver lofsparen. Volgens premier Balkenende zijn de twee partijen ook de vakbonden heel dicht gena derd. Hij zei vannacht dat de vakbeweging tot maandag de tijd heeft om te reageren op het voorstel. De vakcentrales lieten direct weten niet in te stemmen met het voorstel. Ze zullen het met een negatief advies aan hun achterban voorleggen. Als die het ook afwijst is een akkoord definitief van de baan. De werkgevers en het kabinet willen dat werkne mers vanaf 62,5 jaar recht hebben op prepensi oen. Bovendien mogen mensen een vol jaarsala ris sparen voor verlof, dat zij ook kunnen inzet ten om vroeger te kunnen stoppen met werken. Het spaarloon blijft overeind. Het overleg tussen kabinet en sociale partners over het prepensioen zat tot middernacht nog muurvast. De partijen waren eerder gisteravond in een sombere stemming bijeengekomen. Vrij wel alle hoofdrolspelers lieten zich pessimistisch uit over de uitkomst. Het conflict draait om de vraag wanneer werknemers met prepensioen kunnen. Volgens het kabinet moet iedereen min stens tot 63,5 jaar doorwerken. De vakbeweging vindt dat werknemers op 62-jarige leeftijd moe ten kunnen stoppen. Werkgevers en kabinet zijn het nu eens over een prepensioen op het 62,5ste levensjaar. De vakbonden lijken het werkgevers plan niet te willen blokkeren, maar hebben be zwaren tegen een afspraak dat werknemers die dat willen uit de collectieve pensioenregeling kunnen stappen. Dan wordt die regeling dan veel te duur. Mochten de partijen er niet uitkomeh, dan legt het kabinet zijn oude plannen op tafel waarin iedereen tot zijn 65ste moet doorwerken. Ook komen de eerder gemaakte afspraken over loonmatiging dan op de tocht te staan. (advertenties) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! quidatie, zoals die alleen in de onderwereld voorkomt. In de bovenwereld beslechten zaken mensen hun conflicten voor de rechter en zelden met een riot gun. Het is zorgwekkend dat een groeiend aantal criminele afre keningen onopgelost blijft. Het feit dat justitie geen van deze moordzaken voor de rechter heeft kunnen brengen, bevestigt het beeld dat de onder wereld buiten de wet staat. Het justitieel ap paraat heeft kennelijk zijn greep op de zware criminaliteit verloren. Die constatering ver sterkt de roep om een oncon ventionele aanpak van de mis daadbestrijding. Eén bruikbare methode is het maken van afspraken met cri minelen, die - in ruil voor straf vermindering - willen getuigen tegen andere zware jongens. De inzet van criminele getuigen is binnen het openbaar ministerie omstreden. Begrijpelijk, want onderhandelen met gangsters is geen feest Maar de aanslag op Endstra is de zoveelste provoca tie van de rechtsorde, die niet langer genegeerd kan worden. Hugo Schneider Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Op hemelvaartsdag 20 mei zijn alle* IKEA vestigingen open van 10 tot 17 uur. Is *m.u.v. IKEA Breda Ma t/m vr 10 - 21 uur. Zo 9 -18 uur. 0900-235 45 32(0.K)/min.) www.lKEA.nl MYNTA pot* 0 32 cm van 16.90 voor 8.90 MYNTA schotel* van 4.50 2.50 washington/gpd - Ruud Lub bers, de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties is door een van zijn medewerksters beschul digd van ongewenste intimitei ten. De oud-premier, gisteren in Washington voor een ge sprek met minister Powell van buitenlandse zaken, zei op een persconferentie dat hij zich van geen kwaad bewust is. „Er was geen sprake van onbetamelijk gedrag van mijn kant", aldus Lubbers. Het nieuws over de aanklacht werd gisterochtend bekend, maar had zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad volgens Lubbers niet overschaduwd. De medewerkster van de Unhcr, de vluchtelingenorganisatie van de VN waaraan Lubbers leiding geeft sinds 2000, heeft op 27 april de aanklacht ingediend. Volgens de verklaring van Lub bers betreft de klacht een inci dent dat zou hebben plaats ge had in zijn kantoor op 18 de cember 2003. Daar waren be halve hijzelf nog vijf leden van zijn staf aanwezig. Lubbers zei dat hijzelf pas maandagavond op de hoogte was gesteld van de zaak door het hoofd van de interne dienst van de Unhcr die de klacht on derzoekt. Gisterochtend liet Lubbers een verklaring voorle zen in Genève, waar zijn VN- agentschap is gevestigd. Tijdens een persconferentie in Was hington sprak een vermoeid ogende Lubbers dezelfde tekst uit. Hij weigerde verder op de_ zaak in te gaan. (advertenties) DAG Katwijk, ambachtsweg 11-13 EIGEN STIJL IN WONEN van 9.00 tot 17.00 uur Tuincentrum Overvecht Li6ee I Heereweg 350 (N206) rr¥i^it Tuincentrum Overvecht Den Haag Noordweg 143 (A4 - afslag 12) londen - De plotselinge dood in 1969 van Rolling Stones-gita- rist Brian Jones was geen onge luk maar moord. Dat betoogt een nieuwe film die op het fes tival in Cannes te zien zal zijn. Dat meldde de Britse krant The Times. Volgens de krant zou een vriend van Jones de moord in 1993 hebben bekend op zijn sterfbed. Die vriend, Frank Thorogood, leed aan kanker. Brian Jones werd op 27-jarige leeftijd dood gevonden in zijn zwembad. Er was altijd van uit gegaan dat hij onder invloed van drugs was. Kunstpagina mannheim - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder is gisteravond in het gezicht ge slagen toen hij op een SPD- campagnebij eenkomst in Mannheim handtekeningen uitdeelde aan nieuwe partijle den. Hij liep daarbij 'geen zichtbare verwondingen' op. De dader, een 52-jarige man uit de omgeving van Mannheim, is meteen gearresteerd. Hij wei gert te zeggen wat hem tot zijn daad bracht. Schroder hield kort na de oorvijg een campag- nespeech. Hij ging daarin niet in op het incident. leiden - Het preventief fouille ren op de Nieuwe Beesten markt en omgeving is voorlopig voorbij. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de commissie Bestuur en Veilig heid. Het was D66-raadslid Bootsma opgevallen dat com missaris Peije de Meij in een in terview in deze krant aangaf te willen doorgaan met preventief fouilleren. Volgens Bootsma was de afspraak dat dit bij wijze van proef zou worden gedaan tot 1 april 2004. Burgemeester Lenferink gaf Bootsma gelijk, maar kondigde wel aan snel met een evaluatie te komen en dan ook de gemeenteraad te vragen om weer met preventief fouilleren te mogen beginnen. (advertentie) Ja. lk ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat ls nog geen j 0,41 per dag! M/V Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Geboortedatum: e-mail 1 Stuur deze bon op ln een onge frankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127, 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf j naar www.leldschdagblad.nl. (Deze aan bieding ls geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaal zorgvuldig om met persoongegevens. In hot colofon van de krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant, Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1