REGIO Kookgek moet visverkoper intomen Nog even gedi M 1% 'Foto's passen precies in anti-Amerika-hetze die hier wordt gevoerd' 'Het lijkt of de VS zijn vergeten dat hun 'vijanden' ook mensen zijn' Hollandse Nieuwe is alweer lekkerder 2004 HDC970 WOENSDAG 19 MEI 2004 NAVRAAG irland is wereldkampioen. Niet alleen in korfballen en kunstflui- naar ook in slapen. De Nederlander blijkt van alle wereldburgers de meeste i\?ie overdag wil presteren nachtrust te y 7 y genieten. Het oet s nachts rust nemen verschil met het wereld- jddelde is weliswaar niet groot, 7 uur en 36 minuten ten opzich- n 7 uur en 6 minuten, maar toch. Nederland is de beste. Een teken, vindt Noordwijker HEIN VERKADE. Verkade is eigenaar yerkade Slaapcomfort. Zijn overgrootmoeder begon al in 1881 een beddenzaak in de bloemenbadplaats. „Door veel te slapen, |e Nederlander zijn jachtige leven aan." 11 het onderzoek? natuurlijk. Ik heb het ht met plezier gele- vindt u ervan? het is leuk, maar 5 niet meer dan een irzoek. Wat zegt dat igenlijk? Maar toch, 1 aardig om te lezen rij blijkbaar aan de kant van de score toch, veel mensen lopen er mee te koop dat ze kort slapen, irecies. Nou, ik zou die mensen over twintig jaar wel willen Het is natuurlijk persoonafhankelijk, maar ik sta er dan niet kijken als die sneller versleten zijn dan mensen die hun tijd en voor hun slaap." slapen is dus goed? at vind ik wel. Bekijk het maar zo. In weinig landen zal de van werk en files en noem maar op, zo groot zijn als in het bevolkte Nederland. Wie overdag wil presteren zal 's nachts 1st moeten komen." de Nederlander goed met zijn nachtrust om? kzie dat er meer en meer aandacht aan wordt besteed. Een if twintig geleden ging het vooral om de buitenkant van het de kleur, het model en zo. Het matras en de bedbodem kwa- op de tweede plaats. Je had de keuze uit twintig bedmodellen ie soorten matrassen. Nu zijn die verhoudingen gelijk getrok- [k denk dat dat een goede zaak is." is een goed bed? weet ik niet. Dat is afhankelijk van de persoon. Veel mensen n de fout om te veel naar anderen te luisteren bij de keuze een bed. Je moet naar jezelf luisteren. Kijk naar je wensen en aar je slaapproblemen. Een beetje advies van de beddenspe ter bij en zie wat er kan gebeuren: een heerlijke nachtrust, mee kan je de onrust van overdag beter aan." Gerard Baas foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN 1954, Woensdag 19 Mei EN AAN DEN RIJN - In Avifauna staat, aan de rand van de grote een gevaarte opgesteld, dat een speciale attractie vormt voor dit die al vele honderden bezoekers onder de bekoring van een spec- lir schouwspel gebracht heeft. Het is het door Otto Przystawik rpen „Waterorgel", dat op de maat van muziek ontelbare fontei- •ater in duizenden combinaties, schakeringen en ronddraaiende [ingen doet dansen, in het veelkleurig licht van schijnwerpers, vinder van het waterorgel heeft een succes geboekt, dat hem ook erika, waar men toch wel een en ander gewénd is, prompt grote ementen bezorgde. Het hier in de openlucht opgestelde „orgel" grote uitvoering van het orgel dat men op de„Amstelflora" reeds Bwonderen. Tot een hoogte van 15 20 meter ziet men de water- nen, met wisselende motieven, de muziek volgen, geleid door de ge handen van de „waterorganist." Het instrumentenbord wordt »eld door de heer Wentzel. leder uur, en bij grote belangstelling permanent, treedt het orgel in werking. 1979, zaterdag 19 mei Een kijkje op de tentoonstelling die gisteravond de afslui- formde van het bedrijvenproject, waardoor leerlingen van de klas van de openbare lagere school "De Meerpaal" meer over rootwinkelbedrijf aan de weet konden komen. archief Leidsch Dagblad i's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na sing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op nummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA arlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van aatslng) of door contante betaling aan de Dalle van het Leidsch Dagblad, seveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-maii: directiehdcuz@hdc.nl wfdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl WTOOR ltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 s: Postbus 54,2300 AB Leiden, fax 071-5 356 415 itie fax 071-5 356 325 'richten fax 023-5150 567 iNTI EVERKOOP ties m.b.t.: 172-6813661 nd goed: 023-5 ISO 543 28R 075-681 3677 detailhandel: 071-5 356 300 bureaus kunnen contact opnemen '6813636 ERV1CE Tl' (gratis) 072 - 5196800 menten htbetaling (acceptgiro) 20 (alleen aut. ine.) 'jo p/j €216,90 'die.ons een machtiging verstrekken utomatlsch afschrijven van het nentsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €o,6o per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen, HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dairKunt u dat laten weten aan HDC Media BVrAfdeling- Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. JÊ o Joop Goed nieuws van het haringfront: als de Hol landse Nieuwe op woensdag 2 juni wordt ver kocht, is-ie weer uitstekend van smaak. Eigenlijk is dat geen nieuws, want de haringprofessors beloven ons elk jaar een fantastische, vette en malse haring. Maar hoe dan ook, de liefhebbers zullen nog veertien dagen moeten wachten, om weer traditioneel te happen en de vis door de keel te laten glijden. Het Productschap Vis heeft 'kookgek' Joop Braakhekke gestrikt om de publiciteitscam pagne ronde de Hollandse Nieuwe te begelei den. De reden om die grote pr-vis binnen te halen, is om de consument duidelijk te maken dat de nieuwe haring vanaf 2 juni te koop is. En geen dag eerder. Luc Ouwehand van het gelijknamige visver- werkmgsbedrijf uit Katwijk en voorzitter van het productschap krijgt spontaan hoofdpijn als hij wordt herinnerd aan de eerste verkoop van haring vorig jaar. Een aantal vishandelaren in het land lapte het 'voorschrift' aan zijn laars en ging de Hollandse Nieuwe eerder dan de afgesproken datum verkopen. De Katwijkse vishandelaar Cees Hartevelt - hij heeft een kraam aan de Diamantlaan in Leiden - kwam na een eerder geuit dreigement op zijn voor nemen terug om het embargo tc schenden. Week later Ouwehand hoopt dat de gelederen dit keer ge sloten blijven, maar het gevaar ligt op de loer nu de haring een week later dan gebruikelijk wordt verkocht. Het is de vraag of de handela ren zoveel geduld kunnen opbrengen. Een mooi pinksterweekeinde brengt immers veel geld in het laatje. En de verkoop van nieuwe haring maakt in veel gevallen het seizoen goed van de vishandelaar. De verkoper die het blin kende goud niet kan weerstaan, verdwijnt ech ter niet achter slot en grendel. Het Product schap Vis heeft geen juridische instrumenten om vishandelaren aan te pakken die zich niet aan de afspraken houden. Gisteren, tijdens een persbijeenkomst in de Scheveningse haven, kreeg de voorzitter van de groothandelaren, Nico de Jong, het advies om de nieuwe haring zo laat mogelijk aan te leveren. „Onmogelijk", zei De Jong. Want om iedereen in Nederland de gelegenheid te geven op 2 juni een nieuwe haring te kunnen kopen, moeten de verkopers al voor Pinksteren beleverd worden. Al wordt de kat hierdoor wel op het spek gebonden. De groot handel ziet echter geen an dere manier om de verko pers te voorzien. Katwijk Binnenkort wordt de ha ring in grote hoeveelheden gevangen in het noordelij ke deel van de Noordzee: Haring is tegenwoordig nauwelijks meer een zaak van Nederlanders, maar des te meer van Noren en Denen. Althans, waar het gaat om het vangen van de beestjes. De verwer king is van oudsher voornamelijk een Kat wijkse aangelegenheid. De komende dagen strijken opkopers uit Nederland neer bij de visafslagen om hun slag te slaan. In Neder land zijn er nog maar twee schepen, de Wi- ron I en n, die in de 'buurt' vissen. De schepen hadden gis teren moeten uitva- m Campagf ren, maar vanwege motorpech gebeurt dat pas komende za terdag. Een tegenvaller voor het Productschap Vis, dat de 'persvaart' van de Hollandse Nieuwe met een be zoek aan de twee schepen op zee had willen opluisteren. Nu werd het verzameld journaille op een zeiljacht pal voor de Scheveningse kust beziggehouden met een onderzoek ondèr de Nederlandse bevolking naar de beleving van haring. Daaruit bleek dat de Hollandse Nieuwe vooral wordt gegeten door ouderen boven de 65. 'Bejaard' Nederland krijgt over twee weken een heerlijke haring. Omdat de vis een week later dan nor maal wordt geleverd, is het beestje vetter en daardoor smakelijker. Er mag meer haring dan vorig jaar worden aangevoerd: 460.000 ton. Dat is de helft meer dan twee jaar geleden. Als de haring is gevangen, worden de mooiste partijen naar Nederland aangevoerd om te worden verwerkt. Dat gebeurt voornamelijk bij bedrijven in Katwijk. Op 1 juni wordt het eer ste vaatje haring geveild. Volgens traditie gaat de opbrengst naar een goed doel. Dit jaar is dat de Landelijke Stichting Tegen Zinloos Geweld, waarvan Noordwijker Bart Wisbrun de initiatiefnemer is. Haring en de stichting zijn vanaf nu 'maat jes'. Rob Onderwater KLANKBORD 'De ophef over de foto's van Iraakse gevangenen is overdreven', luidde de stelling van afgelopen week. De uitkomst van de stemming is verrassend. Slechts 58 procent van de bezoekers van de LD-web- site blijkt het met deze stelling oneens te zijn. Een selectie uit de reac ties. Dick Wijfje, Leiden: „Een van de motieven die je nu hoort, is dat er een einde is gemaakt aan een vreselijk regime. En dat er nu voorspoed en vrede komt. Wat ik me afvraag: hoort bij de wes terse beschaving marte len en vernederen?" A, Jermoumi, Leiden: „De foto's komen op een juist moment. De hypo criete VS en natuurlijk De ophef over de foto's van Iraakse gevangenen is overdreven. Europa worden op een simpele manier blootge legd. Eindelijk zijn we af van het beeld dat de be schaving alleen vanuit deze gebieden wordt be leden. Mensen, word wakker! Voor mij is er geen verschil tussen Sad dam, Bush, Blair of Bal kenende. Allemaal leuge naars!" Rob van Schie, Leiden: „Voor burgers die niet in het milieu van leger en gevangenis verkeren zijn de beelden schokkend omdat men er niet be kend mee is. Zeker in het Amerikaanse leger en ge vangenissen zijn deze za ken normaal en dus geen reden om daar zoveel ophef over te maken." H. Ouwersloot, Katwijk: „Natuurlijk is die ophef niet overdréven. Het past precies in de anti-Ameri- ka-hetze die in Neder land wordt gevoerd." G. Debas, Leiderdorp: „Het wordt tijd dat ook de westerse oorlogscri minelen worden berecht, inclusief hun leiders Bush, Blair, Sharon, Bal kenende enzovoort." P. Mulder, Leiden: „Het is nooit en in geen enkele situatie toegestaan men sen te vernederen of te martelen." Gerard van der Hulst, Zoeterwoude: „Het is te recht dat in een demo cratische rechtsstaat - en ik neem aan dat de Ver enigde Staten pretende ren dat te zijn - niet wordt getolereerd dat vertegenwoordigers van een dergelijke natie in een missie als in Irak zul ke beestachtige praktij ken laten plaatsvinden als getoond op de zoge naamde martelfoto's. De geloofwaardigheid van de Amerikaanse troepen in Irak is er ernstig door in het geding gekomen. En het zal ongetwijfeld afstralen op hoe de be volking van Irak ook te gen de troepen van lan den als Groot Brittannië, Denemarken en Neder land aankijkt. Ik vind het dan ook onbegrijpelijk dat de Republikeinen in het Congres na een be sloten sessie verklaarden, dat ze het publiceren van dergelijke foto's niet wenselijk vinden. Dat verbergen van de (gruwe lijke) waarheid past in ie der geval niet in de wijze waarop wij in onze Ne derlandse rechtsstaat aankijken tegen en om gaan met begrippen als recht en onrecht." Teije van Vliet, Oegst- geest: „Natuurlijk mee oneens. Juist omdat de VS vanuit een soort mo rele verontwaardiging over de rechteloosheid van het oude regime in Irak de oorlog rechtvaar digen, is het van groot belang dat er correct wordt omgegaan met mensen. Ook als dat be wezen misdadigers zijn. Maar ja, wat kun je ver wachten van een land dat zijn eigen bevolking beestachtig gevangen houdt en executeert?" A. Gorkink, De Zilk: „Men moet meer bezien dan een enkel uitver groot plaatje." De nieuwe stelling is van een heel andere orde. Af gelopen zaterdag was weer het Eurovisie Song festival, waarin Nederland andermaal in de onderste regionen eindigde. Maar was het liedje van Re union echt zo beroerd? Sinds de invoering van het televoten lijkt kwaliteit niet meer uit te maken en is vooral van belang welk land goede buur of verre vriend is van andere lan den. Cyprus geeft aan Griekenland en Grieken land aan Cyprus. Spanje beloont Portugal en an dersom. Noorwegen en Zweden idem. En in de Balkan kijken de voters beslist niet verder dan de Balkan. Heeft een song festival op deze manier nog wel zin? De stelling luidt: Nederland moet nooit meer meedoen aan het Eu rovisie Songfestival Reageren kan tot en met maandag via de website www.leidschdagblad.nl, postbus 54, 2300 AB Lei den, of per fax: 071- 5356415- Nancy van der Loo (36) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster: „De ophef is in zekere zin overdreven. Het is oorlogstijd, zulke dingen ge beuren. Al dan niet tegen conventio nele afspraken in, maar h« is en blijft realiteit. En van twee partijen natuurlijk, want de dode Amerika nen werden toch ook in brand ge stoken en achter auto's meege sleept? Dat is net zo gruwelijk, mis schien nog ietsje erger. We weten nu dat sommige foto's of beelden in scène waren gezet. Wat is dan nog geloofwaardig? We weten dat het kan gebeuren en dat het gebeurt. De mens in oorlogstijd is geen lieverdje, dat hebben we al tien tallen keren eerder meegemaakt. Ie mand die dit niet ge looft, is al jarenlang blind voor de werke lijkheid." Kamal Khodor el Cheikh (37), uit Leiden, projectambtenaar in Al phen aan den Rijn: „De commotie rondom de foto's is zeer begrijpelijk, want dit is geen oorlog die gevoerd wordt tussen twee evenwichtige par tijen. Dit is een invasie van een grootmacht, die zich mengt waar hij zijn belangen ziet. Het verbaast me enorm dat er nog steeds Nederland se politici zijn die zich verschuilen achter de Amerikaanse en Britse in menging in het Midden-Oosten. Waarom wil je als land haat zaaien en de kloof vergroten terwijl er dui zenden westerse bedrijven in het Midden-Oosten grote verdiensten maken? Wij moeten onze Europese houding als Unie blijven handhaven en niet achter Amerika aan hobbelen. Ik hoop dat we dat eerst goed inzien." Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde, voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Zeker niet! Wat die Ameri kaanse soldaten doen is zonder meer walgelijk. Het zijn gewoon moordenaars! Ze zouden eigenlijk naar het Internationaal Strafhof moeten, maar daar heeft de VS zich al tegen ingedekt. Ik kan er echt niet bij. Het lijkt wel of ze zijn vergeten dat hun 'vijanden' ook mensen zijn." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse Woning stichting: „Tja... om je de waarheid te zeggen kan ik steeds minder aan dacht opbrengen voor alles wat met die oorlog te maken heeft. Of het nu gaat om de dood van een Neder landse sergeant of een bomaanslag waarbij weer zoveel veelal onschul dige burgers slachtoffer worden. Ik vind het allemaal wel best, er zijn in middels zoveel partijen bij betrok ken met zoveel verschillende belan gen dat ik niet meer kan zeggen: die is goed of die is fout. Datzelfde geldt voor de Iraakse gevangenen die mis handeld zouden zijn. Ik neem kennis van zo'n bericht en ga dan gewoon door met leven. Het is echt een ver-van- i-bedshow ge worden, waarvan ik hoop dat het einde in zicht is." Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist: „De oor logspsychologie leert ons dat na het slagveld de beest in de mens zicht baar wordt. Angst, spanning en wan hoop vinden hun uitweg in walgelijk en sadistisch gedrag. Maar dat de hoeder van de vrije wereld zijn mi nister van defensie prijst in wiens naam dit alles plaatsheeft, geeft aan hoe diep men kan zinken. De direc teur van die gevangenis was in zijn thuisland om soortgelijke acties ont slagen. Welke gek is dan toch verant woordelijk voor de benoeming van zo'n man? Wir haben es zeker weer eens nicht gewusst. Ik ben bovendien verbijsterd over de stompzinnigheid van die foto's. Er behoren nog heel andere koppen te rollen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19