Wethouder ligt niet wakker van kritiek op Aalmarktpla LEIDEN REGIO Een bordspel is meer dan 'Mens erger je niet' Haren invlechten, make-up bijwerken, studiepunten verdienei Leids biotechbedrijf Pharming schulden) KNAW kiest twee nieuwe Leidse leden Lagere snelheid op rijkswe leiden - Van de zestien nieuwe leden die de Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen (KNAW) heeft geko zen, zijn er twee afkomstig van de Universiteit Leiden. Het gaat om kerkhistoricus Ernestine van der Wall en om natuurkun dige Wim van Saarloos. De in totaal 200 leden van de Akademie zijn vooraanstaande wetenschappers. Als een Aka- demielid 65 wordt, komt zijn of haar plaats vrij voor een nieuw lid. De leden kiezen jaarlijks nieuwe leden. Onder de zestien nieuwe leden zijn drie vrou wen. Behalve Van der Wall zijn dat de demograaf Pearl Dykstra en ecoloog Louise Vet. De nieuwe leden zijn: K. Algra (1959), wijsbegeerte Universi teit Utrecht; A. Buunk (1947), sociale psychologie Rijksuni versiteit Groningen; E. van Damme (1956), economie Uni versiteit van Tilburg; P. Dykstra (1956), demografie Universiteit Utrecht; P. Hagoort (1954), neuropsychologie Katholieke Universiteit Nijmegen; J. Lucas- sen (1947), geschiedenis, Vrije Universiteit Amsterdam; W. Mijnhardt (1950), geschiedenis Universiteit Utrecht; P. Schee pers (1958), sociaal- weten schappelijk onderzoek Katho lieke Universiteit Nijmegen; P. Wakker (1956), economie Uni versiteit Maastricht; E. van der Wall (1953), hoogleraar kerkge schiedenis Universiteit Leiden; E. Baerends (1945), chemie Vrije Universiteit Amsterdam; J. Knottnerus (1951), geneeskun de Universiteit Maastricht; M. van Loosdrecht (1959), milieu biotechnologie Technische Universiteit Delft; W. van Saar loos (1955), natuurkunde Uni versiteit Leiden; B. Scheres (1960), biologie Universiteit Utrecht; L. Vet (1954), ecologie Wageningen Universiteit Re searchcentrum. woensdag 19 MEI 2OO4 ROC'ers veinzen belangstelling voor Europese verkiezingen Het debat over de Europese verkiezingen iaat sommige ROC-leerlingen koud. Foto: Henk Bouwman door Floor Ligtvoet leiden - Het politieke debat over de Europese verkiezingen voor leerlingen van het ROC aan het Lammenschanspark staat op het punt te beginnen. De aula is nog leeg en de pro motiematerialen van de PvdA liggen onaangeroerd op tafel. De drie meiden die een paar minuten geleden hun lunch oppeuzelden, zijn ook vertrok ken. Is het imago van de EU zo stoffig en onaantrekkelijk? Even later stroomt de aula als nog vol. Honderd jongeren tus sen de 17 en 19 jaar ploffen neer op de stoeltjes in de aula. De EU leeft dus wel. Of lijkt dat maar zo? „Het debat is ver plicht", zucht Madeion Uijtten- boogaart.Als je weggaat, kost het je studiepunten." Net als haar klasgenoten veinst ze haar interesse voor Europa. „Ik weet er weinig van. Het gaat alleen maar over saaie onderwerpen voor volwassenen." Hanneke Boerma, nummer 14 op de lijst van het CDA, en Edith Mastenbroek, de num mer drie van de PvdA, proberen met een vurig pleidooi het pu bliek alsnog te boeien. Geen ge makkelijke klus. Terwijl zij over oorlog en vrede, saamhorigheid en economische belangen spre ken, houdt een aantal leerlin gen zich met aardsere zaken bezig. Haren worden inge vlochten en make-up wordt bij gewerkt. Ritselende snoeppa- piertjes en kauwgummetjes gaan van hand tot hand. Van de twintig leerlingen die stemge rechtigd zijn, is meer dan de helft niet van plan zijn of haar stem uit te brengen. „Waarom niet?", vraagt Boerma een tik keltje teleurgesteld. „Ik moet er eerst wat meer van wete een meisje op ongeïnsp toon. Boerma kan zichi indenken. „Op internet veel vinden over de Eun verkiezingen en de prog ma's van de partijen", ti raar maatschappijleer J( Wallinga. „Ga je op intei ken?" informeert de toe ge Europarlementariër! gens. „Nee", luidt hetb antwoord. Boerma: ,,0k dan duidelijk." De zaall Student toerisme Floriai wel van plan op 10 junii stem uit te brengen. Hij het debat 'best geinig', i als de twee politici het e duidelijk over oneens zi over het referendum ov grondwet. Mastenbroek stander, Boerma is fel te Florian neigt meer naar standpunt van de CDA'i referendum vind ik eige ook niets." Überhauptk volgens hem meer nade voordelen aan één Euro „Dat de grenzen zijn wi len, vind ik erg jammer, toch hartstikke leuk om grensovergang gecontro worden voordat je een a land ingaat?" Mastenbroek doet onde nog een poging de leerli bij de Europese politiek trekken. „Wie downloat eens mp3-tjes?", vraagt handen gaan de lucht ir Europese parlement wil banden leggen, terwijl h Nederland wettelijk is te staan. Het is dus belang jullie belangen straks oo ropa vertegenwoordigd Een klein applaus vol het downloaden van mi heeft ze Europa ineens dichtbij gehaald. vervolg van voorpagina leiden -Wethouder Ron Hille- brand ligt niet wakker van de waarschuwingen en kritiek op de Leidse detailhandel en in het bijzonder op de plannen voor het Aalmarktgebied. „Ik heb zo lang zamerhand al een halve meter aan rapporten en adviezen. Ze zeggen allemaal net wat an ders." Hillebrand is verantwoordelijk voor het Aalmarktproject en onderhandelt daarover met be oogd uitvoerder MAB, de Haag se projectontwikkelaar. Wat Hillebrand betreft loopt het project geen enkel gevaar - ze ker niet na kritiek van een on derzoeksbureau. Droogh Trommelen Broekhuis constateert in de detailhandel nota dat het Aalmarktproject niet voldoet aan drie belangrij ke voorwaarden: minstens een grote publiekstrekker, een vloeroppervlakte van minimaal 10.000 tot 15.000 vierkante me ter en twee looproutes met win kels en horeca naar de Haar lemmerstraat. Het Aalmarktplan van de ge meente staat maximaal 5.000 vierkante meter winkelopper vlakte toe. De voorlopig enige 'grote publiekstrekker' is V D. Dat warenhuis wordt echter kleiner en krimpt het assorti ment in. Pogingen om in de Aalmarktschool een tweede trekker te vestigen zijn nog niet succesvol. Wel komt er een ex tra looproute met een nieuwe brug en steeg. Dat het Aalmarktproject niet grootschalig is en weinig toe voegt aan het bestaande aan bod, weet Hillebrand al jaren. Bewust is de keuze gemaakt voor een bescheiden extra vloeroppervlak van 5.000 vier kante meter. De gemeente wil ook oog houden voor de monu menten en de historische struc tuur in het gebied. Beduidend meer vierkante meters toevoe gen zou de Aalmarkt geweld aandoen. Hillebrand: „Ons belangrijkste doel is ook dat wij in de con currentie op niveau blijven. Dit project betekent een lichte ver betering. We willen vooral voorkomen dat koopkracht weglekt naar andere steden." Verder hoopt de wethouder dat het Aalmarktproject uiteindelijk als een katalysator werkt voor andere delen van de binnen stad. „Bekend is dat de winkels in de Breestraat onder druk staan. Met het Aalmarktproject daaromheen krijgt die straat meer potentie." Andere positie ve impulsen voor de binnen stad kunnen volgens de wet houder komen van de sneltram en van nieuwe parkeergarages aan de Boommarkt en bij Mo len De Valk. Met het Aalmarktproject zijn forse investeringen gemoeid; 17,8 miljoen euro daarvan is voor rekening van de gemeente. Dat is 150 euro per inwoner. De Leidenaar krijgt daarvoor ook een tweede zaal in de Stadsge hoorzaal, een nieuw LVC, een parkeérgarage aan de Boom- markt met circa 325 plaatsen, circa 80 woningen en een plein tje achter De Waag. „Het succes van het Aalmarkt project en de versterkende im puls voor de binnenstad zijn al lerminst vanzelfsprekend", meent het onderzoeksbureau, dat adviseert om bij een tweede fase van het Aalmarktproject re kening te houden met de rand voorwaarden. In andere steden zoals Breda, Enschede, Gronin gen en Nijmegen zijn wel groot schalige projecten gebouwd, met veel parkeerplaatsen. Vol gens Droogh Trommelen Broekhuis is zo n 'structuurver sterkend winkelproject' met voldoende parkeerruimte en een goed ontsloten winkelge bied 'van doorslaggevende in vloed op de toekomstige positie van de binnenstad'. Te veel supermarkten in binnenstad Supermarkten en andere win kels voor dagelijkse bood schappen zijn oververtegen woordigd in de Leidse binnen stad. Er zijn er er negen bin nen de singels, en dat zijn er te veel, constateert bureau Droogh, Trommelen, Broek huis. Die branche zou zich moeten concentreren rond de Garenmarkt. Het Nijmeegse onderzoeksbu reau heeft in opdracht van de gemeente alle detailhandel on der de loep genomen - van het 'kernwinkelgebied', de bin nenstad, tot de 'buurtstrips' in De Kooi en de Professoren- en Burgemeesterswijk. In die buurtstrips en de kleinere win kelcentra zoals die aan het Wagnerplein moet de gemeen- te niet meer investeren, advi seert het bureau. De gemeente moet zich meer richten op grote (speciaal)za- ken en centra voor ontspan ning en vrije tijd zoals een the ater, sport-, fitness- en sauna centrum. „Vooral de goed ont- op c aansluitende zone Statii plein - Langegracht - E gracht lijjet hierbij kansi aldus Droogh Trommel Broekhuis. De gemeente zou zich- ve op het gebied binnen singels - ook moeten co treren op wijkwinkelcei De Luifelbaan, De Steve bloem, Kooiplein en De permolen. Daarvan staa laatste winkelcentrum, i Merenwijk, er het best! Uitgekeken op 'Mens erger je niet', Scrabble of Monopoly? Spelgroep Phoenix uit Leiden houdt zaterdag een spellendag onder de titel: 'Pinksterspel: het grootste avontuur op het gebied van spellen'. Van 12.00 tot 23.00 uur kan er die dag in het Denksportcentrum aan de Robijnstraat worden gespeeld met bordspellen als Puerto Ri co, Kolonisten van Catan, Car cassonne en Machiavelli. Phoenix viert met het Pinkster spel de officiële oprichting als stichting. Iederèen die van spellen houdt, is welkom. De landelijke spelvereniging Du- cosim is van de partij alsmede diverse vertegenwoordigers van spellenfabrikanten. Ook introduceert Phoenix die dag Vendetta, een nieuw spellenbe- drijfop de Nederlandse markt. Phoenix is een landelijke club die activiteiten organiseert voor liefhebbers van spellen (bord- en kaartspellen en roleplaying games). De spel groep komt voort uit een groep mensen die graag samen speelt en zich inzet voor de promotie van spellen. De spellen waar de spelgroep zich mee bezighoudt zitten op een hoger niveau dan 'Mens erger je niet', Scrabble of Monopoly. Phoenix wil het nieuwste als eerste brengen onder de spellenliefhebbers om zo de belangstelling voor het spel te promoten. Om spel len als eerste te kunnen bren gen, heeft de spelgroep exclu sieve afspraken met spellenfa brikanten, waardoor verschil lende spellen als eerste ver krijgbaar zijn en worden gepro moot op diverse activiteiten in de spellenwereld, bijvoorbeeld spellenbeurzen. Daarnaast worden vanuit Phoenix ook spellen ontworpen en vertaald. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waanenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Bij spelgroep Phoenix uit Leiden kan niet alleen worden gespeeld, ook de allernieuwste spellen kunnen daar worden gekocht. Foto: Taco van der Eb De meest recente officiële ver taling is die van het Puerto Ri- co-kaartspeL Roemeense lunch Van 5 tot 22 juli gaan 18 jonge ren uit Leiden op werkvakantie naar Targu Mures in Roeme nië. De vakantie wordt georga niseerd door het jongerendia- conaat van de gezamenlijke diaconieën in Leiden. De groep helpt in het voormalige Oost blokland met het opknappen van huizen, bij de opvang van straatkinderen en verricht hand- en spandiensten in het bejaardentehuis. De groep betaalt de werkva kantie zelf. Er is wel geld nodig voor verf, gereedschap, hout, dakpannen, en ook voor zaai goed, groenten, voedsel en me dicijnen voor de allerarmsten. Daarom houdt de groep zater dag 5 juni een Roemeense lunch in diaconaal centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn. Vanaf 13.00 uur is iedereen welkom. De lunch kost 10 euro. Eric-Jan Berendsen leiden - Het Leidse biotechbe drijf Pharming is nagenoeg schuldenvrij. Uit een financiële rapportage over het eerste kwartaal van 2004 blijkt dat het bedrijf er goed voorstaat. Weliswaar werd er maar 1 ton verdiend en gaf het bedrijf 2,1 miljoen euro uit, maar het be-' drijf heeft via investeerders weer ruim 28 miljoen euro in kas. Zeker vergeleken met vorig jaar is dat een grote verbete ring. Toen had het bedrijf maar 2,7 miljoen euro te besteden voor onderzoek. Pharming is begonnen met de laatste klinische testen voor een medicijn tegen de erfelijke zwellingsziekte angio-oedeem. Dat het middel veilig is, goed verdragen wordt en werkzaam is, heeft het bedrijf vorig jaar al aangetoond. Onderzoek richt zich nu vooral op de vraag in welke doses het middel te werkt. Mogelijk gaal dicijn volgend jaar in p Mondiaal wordt de n vang voor het geneesn 1 miljard euro geschat. Pharming werkt ook stoffen die chirurgen gebruiken om overma den tijdens operaties stelpen. Daarnaast het een productiemeth collageen, een stof die bruikt wordt bij plasti rurgie. Ook is het bedri in de begintijd, weer a het virusdodende eiwit rine. Pharming wil meer als medicijn maar als voeding vooral in Azië. Om dit te maken, is gisteren i eenkomst gesloten Amerikaans-Australiscl techbedrijf Probio. den haag - Alle gemeenten in de Haagse regio staan achter het plan voor een lagere snel heid op de rijkswegen Al 3 bij Delft en de Al 2 bij Voorburg. Minder hard rijden moet de luchtvervuiling verminderen. De negen gemeenten, verenigd in het stadsgewest Haaglanden, schrijven dat in een brief aan het ministerie van verkeer. Vo rig jaar pleitten de provincie Zuid-Holland en de gemeenten Leidschendam-Voorburg en Delft al voor een lagere maxi mumsnelheid op de rijkswegen. De gemeenten voelen veel voor een zogeheten 'dynamische' snelheidsverlaging op de A12 ter hoogte van Leidschendam- Voorburg en op de A13 tussen Delft-Noord en Delft-Zuid. Dit betekent dat de limiet alleen wordt verlaagd op momenten dat dit zinvol is, bijv als het druk is. De snelheid gaat al oi de nieuwe spitsstroki zijn, maar de gemeen! ook vanwege het n snelheid kunnen bepe maatregel heeft vol stadsgewest alleen zi maximumsnelheid str gecontroleerd. Ha suggereert hiermee van een systeem zoals toegepast in Rotterd schie, waar de.limiet i lometer per uur wo dwongen door vooi snelheidscontroles. D gel levert daar 5 proc nere lucht op voor oi den. De gemeenten de ook toeritdosering en haalverbod voor vrac kunnen helpen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16