Meer dan 300.000 WW -uitkeringen ECONOMIE Over prepensioen voor iedereen valt plotseling weer te praten Met Google is de hectiek terug op de beurs Slachtoffers fraude hardleers Sneller ontslag voor Nederlandse topman Vooral jongeren zonder werk Las Vegas in Macau Voorlichtingscampagne over vrije energiekeuze heft idstoftoeslag veen - Luchtvaartmaat- ij KLM verhoogt de prij- .1 tickets vanwege de ho- ïdstofprijzen. De toeslag juro per gevlogen traject, indstoftoeslag gaat vanaf i in. Een keer overstap- tekent extra toeslag. De roor de heffing is volgens 'uitzonderlijk en struc- ioge brandstofkosten', prijs staat momenteel op ogste punt ooit. British [S liet afgelopen week al ook de ticketprijs vanwe- elfde reden te verhogen. itvaartprijs r Peter Legro id - De voormalige presi- ürecteur Peter Legro van laatschappij Transavia de Gouden Generaal-Snij - ledaille. Hij neemt de on- leiding op woensdag 26 i ontvangst. De lucht- irijs die sinds 1932 be is nog maar zestien keer eikt. Eerder kregen onder en Prins Berhhard, Wub- kels, Martin Schroder, Orlandini en Albert Ples- e medaille. uw alarm rdode hoek echt - Een nieuw alarme- isteem voor het pro- van de dode hoek waar vrachtwagenchauffeurs strip langs de zijkant truck dat er een voet- of fietser vlakbij is. De strip loopt over de hele van de vrachtauto. Voor merken van kleine kinde- ook op de voorbumper ip worden aangebracht, nand zich 30 tot 40 centi- van de wagen bevindt, in de cabine een 'vrien- alarmsignaal, negeert de eur dat dan geeft het ap- een 'indringend' nood- paalaf. D-overleg Duitsers i - Nederland en Duits- jn met elkaar in gesprek t toekomst van het stabi- act voor de euro. De ver- w is dat een eventueel d kan worden opgeno- ïde Europese grondwet, and wil het pact meer it geven om te voorko- at landen straffeloos de roor het begrotingstekort overtreden, zoals vorig vember is gebeurd met k en Duitsland. De Ne- se houding leidde des- t ruzie met de Duitsers. Jur werken nciële ramp' De 35-urige werkweek inanciële ramp. Dat le Franse minister van fi- ên, Sarkozy, gezegd in een ew met de krant Le Figa- ;ens Sarkozy heeft de werkweek, die eind ja- onder de regering van emier Jospin werd inge- de staat elf miljard euro Rampzalig veel geld, arkozy, die het Franse ngstekort dringend moet engen. inmakers op Zalm De suggestie van irZalm van financiën idsgerechtigden in te ls huishoudelijk hulp is ;evallen bij de schoon- ranche. De Ondeme- irganisatie Schoonmaak- irijfsdiensten (OSB) ziet een onderwaardering it vak. „De minister gaat ze proefballon voorbij e inspanningen van de ie op het gebied van op en instructie", aldus de !alm opperde het idee op Tgadering van de WD. eevakbonden IBN Amro tDAM - De vakbonden i andaag actievoeren bij mro tegen het uitbeste- n activiteiten. Volgens ie verdwijnen het ko- ijaar 2800 banen bij de imdat onder meer auto- w in handen komt van dere onderneming. Een fn deze werkgelegenheid jnt naar het buitenland, de bond. Om aandacht te voor deze zaak delen de o dinsdag bij het hoofd- 't van ABN voorgedrukte tarten uit. - en licht info - igers aan VS - De Europese Com- heeft gisteren het licht en gezet voor een over- nst met de Verenigde voor het verstrekken van !ns over luchtreizigers, ren van het Europees tent dat de privacy van sagiers geschonden zou- )rden, zijn terzijde ge- dinsdag l8 mei 2004 door Koos van Wees den haag - „Over de prepensioenleeftijd valt te praten, voor zware beroepen hebben we een oplossing en een akkoord strandt ook niet op de financiën", zei minister De Geus (sociale za ken) gisteren over het overleg over het vroeg- pensioen. Daar zullen ze bij de vakbeweging van heb ben opgekeken. Daar hadden ze nog steeds het idee dat met het kabinet niet te praten viel over leeftijdsgrenzen voor prepensioen, een eerdere pensioenregeling voor mensen in zware beroepen en het kostenplaatje ervan. Veel beweging op die terreinen viel bij et ka binet niet te bespeuren, zo klaagden ze. Nu de onderhandelingen over een nieuw stel sel van prepensioenen in een eindfase zijn gekomen, worden plotseling alle dichte deu ren op een kier gezet. Onbuigzame werkge vers doen zomaar een half jaar af van de leef tijd waarop zij menen dat mensen met ver vroegd pensioen kunnen, het kabinet noemt plotsklaps alles bespreekbaar, en de vakbe weging... ja, wat doet de vakbeweging eigen lijk? De bonden proberen de schade van een nieuw vroegpensioenstelsel zo veel mogelijk te beperken. Momenteel ligt de gemiddelde leeftijd waarop mensen vervroegd uittreden op 62 jaar, in veel zware beroepen op 60. In alle voorstellen die het kabinet, gesteund door de werkgevers van VNO-NCW heeft ge daan, gaat het voor werknemers om een ver slechtering. Eerst heette het dat het collectieve vroegpen- sioen zou verdwijnen en dat mensen via ver lofsparen (de zogenoemde levenslooprege ling) zelf maar hun vroegpensioen bij elkaar moesten regelen. Vervolgens kwam er een concessie: vroegpensioen vanaf 63,5 en maxi maal 2,1 jaar levensloopregeling, waardoor mensen met 61,4 jaar zouden kunnen stop pen. Maar het idee dat bouwvakkers, havenarbei ders en zorgpersoneel hun afmattende be roep minimaal anderhalfjaar langer dienen uit te oefenen dan nu gebruikelijk, is voor de bonden onaanvaardbaar. Bovendien is die 2,1 jaar levensloop alleen maar voor de beter ver dienende werknemer, betogen ze. Alleen die kan het zich veroorloven jaarlijks maximaal 12 procent van zijn salaris opzij te zetten. De lagere inkomens bouwen onvoldoende saldo op om er nog eerder dan het collectieve pre pensioen van uit te kunnen treden. Voor hen blijft 63,5 jaar het meest waarschijnlijk. Veel te laat, aldus de bonden. Zij willen, gesteund door de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf (MKB Nederland) en in de landbouw (LTO), dat die 'spilleeftijd' naar 62 gaat. Daarnaast zou er één jaar le vensloop bij kunnen en zou een deel van het pensioen voor na het 65e levensjaar naar vo ren mogen worden gehaald. De leeftijd waar op mensen kunnen stoppen met werken komt zo op 60,6 jaar, aldus de bonden. Het kóbinet en de grootste werkgevers gru wen van die gedachte. Er komt een enorme vergrijzingsgolf aan en alleen door langer te werken kunnen we daaraan het hoofd bie den, betogen ze. Bovendien moet er bezui nigd worden, en hoe vroeger de fiscus moet meebetalen aan vervroegd uittreden, hoe meer het de overheid kost. Als het voorstel van de bonden wordt gevolgd, kost dat zo'n 1,1 miljard jneer dan de 63,5-variant van het kabinet. Overigens hebben de bonden inmiddels ook een veer gelaten. In him voorstel gaan ze ak koord met een vroegpensioen dat is geba seerd op 70 procent van het laatste loon, te genover de nu gebruikelijke 85 procent. In vergelijking met nu levert dat het kabinet straks een voordeel op van zo'n 700 miljoen euro. Volgens De Geus is hét probleem in het over leg niet zozeer de leeftijd of de hoogte van het vroegpensioen, maar de verplichte deelname aan regelingen daarvoor. Het kabinet wil daarvan af: wie denkt zelf beter voor zijn pre pensioen te kunnen zorgen moet dat vooral doen. De sociale partners vrezen dat vooral jonge ren, die nog niet zo met hun hoofd bij hun pensioen zitten, massaal uit collectieve rege lingen stappen. Zij eisen dat die bij het verla ten van de collectieve regelingen het geld dat ze dan meenemen verplicht besteden aan le vensloop- en prepensioenverzekeringen. De verwachting is dat het geld dan in de al be staande fondsen blijft. Het kabinet voelt daar weinig voor. amsterdam/anp - Het aantal mensen met een WW-uitkering is eind maart gegroeid tot bijna 307.000. Dat zijn er 26.000 meer dan eind vorig jaar. „Het is voor het eerst sinds mei 1998 dat het aantal WW-uitkeringen weer bo ven 300.000 uitkomt", aldus uitkeringsinstantie UWV giste- Ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar nam het aantal WW-uitkeringen in de eerste drie maanden van dit jaar 32 procent toe. Het UWV verwacht dat de stijging heel 2004 zal aanhouden. De werkloosheid nam vooral toe onder jongeren. Met een groei van 9 procent steeg het aantal WW-uitkeringen onder mensen ouder dan 57,5 jaar veel minder snel. Het UWV on derzoekt of dit komt door re cente maatregelen van het ka binet zoals de herinvoering van de sollicitatieplicht voor men sen van 57,5 jaar en ouder. Naast de WW keert het UWV ook de WAO uit. In de eerste drie maanden daalde het aantal WAO'ers met 6000 tot bijna 780.000. In de periode nam het aantal aanvragen voor een WAO-uitkering met 20 procent af in vergelijking met het laatste kwartaal van 2003. De instroom in de WAO zal daarom de ko mende maanden blijven dalen, denkt het UWV. „De huidige wetgeving blijft effect sorteren." Zo zijn werknemers en werkge vers er zelf verantwoordelijk voor geworden om zieke men sen zo snel mogelijk weer aan het werk te helpen. Hierdoor hoeven zij minder vaak een uit kering door arbeidsongeschikt heid aan te vragen. Het UWV had in het eerste kwartaal moeite alle WAO-keu- ringen op tijd uit te voeren door een nieuwe manier van werken. Het verwacht dat 'de producti viteit snel weer op orde' zal zijn. 'Bedrijfsleven leert bitter weinig uit het verleden' macau - Sheldon Adelson, de bekende Ame- ge Portugese kolonie Macau. Met de ope- jaar van Stanley Ho die tot nu toe in Macau rikaanse goktycoon uit Las Vegas, opent van- ning van het nieuwe gokhuis komt een ein- de gokwereld in handen had. daag de Las Vegas Venetian in de voormali- de aan een monopolie van meer dan veertig Foto:AP/Anat Givon amsterdam/anp - Nederlandse topmannen zijn vorig jaar rela tief vaker aan de kant gezet dan hun Europese collega's. Vol gens een onderzoek van het ad viesbureau Booz Allen Hamil ton, dat gisteren is gepubli ceerd, werd 9 procent van de bestuursvoorzitters van de vijf tig grootste Nederlandse onder nemingen ontslagen tegen een Europees gemiddelde van 4,6 procent. Een duidelijke verklaring voor het verschil is er volgens Booz Allen Hamilton niet. Wel speelt mee dat Nederland en Duits land, waar ook relatief veel top mannen het veld moesten rui men, macro-economisch ach terliepen bij de ontwikkelingen in de rest van de wereld. De ef fecten van een slechte econo mie waren daardoor later zicht baar en daardoor konden top bestuurders langer blijven zit ten. Ook constateren de onderzoe kers dat commissarissen sneller naar het ontslagwapen grijpen bij tegenvallende prestaties. Dit houdt volgens de onderzoekers het gevaar in dat managers nu neigen naar risicomijdend ge drag. „We komen van een situatie van een vrij collegiale verhou ding tussen de directies en ra den van commissarissen. Die verhouding is op scherp gesteld door de gehele discussie over corporate governance", zei Schuyt, medeauteur van het onderzoek. „Soms heeft dit ge leid tot overreacties, ook in Ne derland." In 2003 kregen voor het eerst meer Europese bestuursvoor zitters ontslag dan Amerikaan se. Booz Allen Hamilton voor het onderzoek sinds 1995 uit. De 2500 grootste ondernemin gen in de wereld zijn daarbij betrokken. door Jenneke van Garderen almere - Een van fraude ver dachte oud-directeur van Ae- gon onlangs bijna een compli mentje van de officier van justi tie over de slimheid waarmee hij zo'n 18 miljoen euro wist te verduisteren. „Het bedrijfsleven leert bitter weinig uit het verle den", aldus bedrijfsrecherche bureau Hoffmann. Neerlands grootste detective bureau concludeert uit een on derzoek over de laatste tien jaar dat fraudecijfers vergeleken met 1994 nauwelijks zijn veran derd." Uit een onderzoek door de overheid uit 2002, blijkt dat bij bedrijven die al eerder werden geconfronteerd met frauderen de medewerkers nog steeds ge middeld 5,9 keer per jaar fraude plaats vindt. „Nog steeds delen veel organi saties aan nieuwe, volledig on- gescreende werknemers luk raak sleutels en alarmcodes uit. Vervolgens laten ze kennelijk na om die grote risicogroep op de hoogte te stellen van huisregels en gedragscodes, laat staan controle uit te oefenen op de naleving ervan. Aangevuld met slecht sluitende financiële ad ministratie en idem voorraad beheer, staat het garant voor grote schade", aldus het re cherchebureau. Jaarlijks kost fraude Nederland se bedrijven gemiddeld 6 pro cent van de winst. Een greep in de brandkast van de plaatselijke supermarkt, pro ducten 'retour' intikken terwijl de klant net tevreden de deur uit is, varkenshaas verkopen (maar gehakt aanslaan op de kassa), gesjoemel met declara ties, de aanschaf van televisies manipuleren voor een pc-privé- project, gerommel met geld stromen en het uitbetalen van spooknota's. Fraude is er in alle soorten en maten. Vaak begint het al bij de sollici tatie. Zo'n 25 procent van de sollicitanten manipuleert cv's en diploma's, aldus de Hoff mann-statistieken. Dertig pro cent van alle door Hoffmann en zijn collega's ontmaskerde frau deurs en dieven is korter dan twee jaar in dienst. Overigens is bijna dertig procent van de fraudeurs tussen de elf en 35 jaar in dienst! Van de nieuw aangenomen werknemers wordt 96 procent geloofd op zijn woord en cv. Van een antecedentenonder zoek is geen sprake. „Kijk goed naar het cv, bel vorige werkge vers op en ga lacunes in de loopbaan na", tipt directeur Gerd Hoffmann. Dat is volgens hem „de enige legitieme en met zuivere vorm van anteceden tenonderzoek". In het uiterste geval kan een be drijf een detective inschakelen om de doopceel van de (aan staande) werknemer te lichten, maar dat is wel een kostbare zaak. Juist bij personeel in het hogere kader ontbreekt het an tecedentenonderzoek. Helaas, want de grootste fraudeurs in het bedrijfsleven zijn managers en niet het 'lagere personeel'. En dat terwijl managers juist een voorbeeldfunctie hebben. Naast leidinggevenden zijn chauffeurs, magazijnmedewer kers, verkopers en caissières verantwoordelijk voor een groot deel van diefstal en frau de. De Stichting Fraude Aanpak Detailhandel heeft berekend dat van de 500 miljoen euro aan gederfde inkomsten door diefstal in 2002 ruim 40 procent is veroorzaakt door stelend winkelpersoneel. Malafide werknemers trekken van filiaal naar filiaal om in korte tijd fors schade aan te richten. Winke liers vragen dan ook massaal om een 'zwarte lijst' met onbe trouwbare werknemers. C ^CllCiC UlüLUjjlC XfVCl MCUll blUllCllUC LillullLlClC dU" Z.UCN 15 gCCll öpldKC. IIV1JXV gUCU U1U cell Z.W<1A IC UJol lllcl ite governance", zei ministratie en idem voorraad- naar het cv, bel vorige werkge- trouwbare werknemers. Beursgang internet-zoekmachine: een financiële klapper of een nieuwe dotcom-zeepbel den haag/gpd - Veel burgers denken ten onrechte dat over stappen op een andere energie leverancier ingewikkeld is. Mi nister Brinkhorst van economi sche zaken gaat daarom nog eens met nadruk wijzen op de mogelijkheid om vanaf 1 juli een andere leverancier te kie zen. De komende week krijgen alle 6,5 miljoen huishoudens en 1 miljoen kleine bedrijven en instellingen in Nederland een krant in de bus waarin de be langrijkste vragen over de vrije energiekeuze worden beant woord. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken denken veel mensen dat overstappen ingewikkeld is en een hoop rompslomp met zich meebrengt. „In het krantje le gen we uit dat ze zich alleen maar hoeven aan te melden bij een nieuwe leverancier. Die re gelt vervolgens de opzegging en dergelijke." In de krant wordt uitgelegd dat mensen niet bang hoeven te zijn dat ze geen stroom meer krijgen als hun nieuwe leveran cier onverhoopt op de fles gaat. „Voor elke leverancier is een vervanger die de stroom levert ifcs de ander failliet gaat. Minister Brinkhorst. Foto: ANP/Koen Suyk De consument wordt er ook op gewezen dat hij op elk gewenst moment een andere leverancier kan kiezen. „Consumenten hebben over het algemeen geen contract met het energiebedrijf. Ze kunnen dus gewoon op elk moment overstappen op een andere leverancier." De voor lichtingskrant is alleen in het Nederlands. „Achterop staat wel een Engelse samenvatting en er komt een verwijzing in het Turks en Arabisch naar de v lebsite kiesenergie.nl mountain view/anp - Met de aanstaande beursgang van Google maken de financiële markten zich weer op voor een hectische tijd, vergelijkbaar met de eerste beursnoteringen van Intel (1971), Apple (1980) en Netscape (1995). Deze bedrij ven veranderden definitief het technologielandschap. Maar ditmaal, vier jaar na het uiteen spatten van de internetzeepbel uit de jaren negentig, dreigt een nieuw fiasco, zo vrezen velen. De waarde van de onderne ming wordt geschat op ruim 20 miljard dollar, maar het gere nommeerde Amerikaanse on derzoeksbureau Forrester vindt een beurswaarde van uiteinde lijk 15 miljard dollar voor een zoekmachine al veel te veel. „Wat hongerige investeerders echt willen met Google, kan het beste als volgt worden om schreven: Just give us one more bubble", schreef het IT-blad Wired onlangs. Niemand kan straks zeggen dat de voormalige informaticastu denten Sergey Brin en Larry Page iets verkeerd hebben ge daan. Google is nu een van de grootste sensaties op internet, waardoor alleen maar kon wor den gewacht op het moment dat de oprichters dat succes te gelde zouden maken. Google is een typische dotcorrir mer, maar dan wel een die is ontsproten uit twee briljante geesten. Terwijl zoekmachines als Altavista en Yahoo hun sites steeds meer vulden met adver tenties, zochten Brin en Page het in de eenvoud. In septem ber 1998 konden zij vanuit een garage in het Californische Menlo Park een eerste testver sie lanceren. Mond-tot-mond- reclame deed de rest. De populariteit van Google ligt vooral in het feit dat internetge bruikers die informatie zoeken via Google, het gevoel hebben dat de resultaten volledig aan de verwachtingen voldoen of zelfs overtreffen. En dat alle maal in een razendsnel tempo. Als specialisten in 'data mi ning', het ophalen van informa tie uit databases, was dit ook wel aan de oprichters besteed. Google speurt in meer dan 3 miljard internetpagina's, waar mee het zich kan buigen over het grootste aanbod. „Even googelen", is nu een van de meest gebruikte termen van mensen die achter een compu ter zitten. Zelfs boeken die via dê zoekfunctie van Amazon- Het hoofdkwartier van Google. Foto: AP/Paul Sakuma .com niet kunnen worden ge vonden, weet Google wel op te sporen bij dezelfde retailer. De zoekmachine als wonderappa- raat, dat blijkt uit de meer dan tweehonderd miljoen zoekop drachten die de verscheidene websiteversies dagelijks moeten verwerken. Tot nu toe waren nog geen con crete cijfers van de onderne ming bekend. Maar donderdag kwam Google voor het eerst met resultaten naar buiten. Ad vertenties leveren het meeste gifjd op. Adverteerders betalen voor een prominente positie bij een zoekresultaat. De hoogste bieder staat bovenaan. Daar naast verkoopt Google zijn zoektechnologie PageRank, die het belang van webpagina's meet en zo de beste pagina's moet weergeven. Helemaal onfeilbaar is Google niet. Dat bleek onlangs toen ie mand de zoekopdracht 'raar kapsel' via Google wist te linken aan de cv van premier Balke nende. In terminologie heet dat Google-bombing. Ook wordt go.wijfeld aan de bewering van de onderneming dat de zoek opdrachten niet worden gema nipuleerd. In China bijvoor beeld zijn op voorspraak van de communistische autoriteiten niet alle pagina's weergegeven. De meeste kritiek richt zich evenwel op de nieuwe gekte die rondom de internetonderne ming is ontstaan. Zo hield For rester-baas George Colony een pleidooi om Google toch vooral gewoon te blijven beoordelen. Weliswaar is de zoekmachine nu geweldig, maar het blijft een zoekmachine die zo overtroffen kan worden. Yahoo en Micro soft werken allebei aan een ver beterde eigen versie en Micro soft wil die zelfs vast aan zijn besturingsprogramma Windows gaan koppelen. Google kan weinig uniek ge noemd worden, aldus Forres ter, zeker als kan worden vast gesteld dat de 3 miljard pagi na's die het in zijn bestand heeft staan, maar een zeer klein deel (minder dan 1 procent) is van het totale aantal websites. Zo zijn oude websites nu niet te vinden, evenals de vele pagina's met archiefartikelen. Wie die blooüegt, heeft de toekomst. Aan beleggers de taak te beoor delen of Google dit aarucan. ei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9