Bom doodt leider regeringsraad Irak BUITENLAND Gandhi's geven Congres nieuwe elan Izzadine Saleem: schrijver en activist Israël isoleert Rafah Massachusetts heeft primeur op écht homohuwelijk Strijd tegen polio lijkt gewonnen Britse politie voorkomt 'great plane-robbery' Granaat met zenuwgas sarin gevonden gendood vuile lucht L Luchtvervuiling is vol- onderzoe- belangrijke oorzaak Eenzesde van plingen die voor hun iijaardag door onver- e redenen overlijdt, zou itoffer zijn van lucht - iniging door verkeer en entrales. Nederland et 22 overlijdens van irenen in 2002 een van te sterftecijfers door lood. doden bij iuigongeluk irg - Bij een ongeluk eenmotorig sportvlieg- zondag in het Duitse ,Rhein drie doden en gewonde gevallen. u tigje raakte bij het n verstrikt in een stuk door deltavliegers was Blaten en stortte direct neer in een veld. Graham t ziekenhuis t - De Amerikaanse 1st Billy Graham is afge- ijdag in het ziekenhuis men na een val in zijn n toestand wordt om- als stabiel. Vermoede- I Graham (85) een je in het bekken opgelo- explosies ritse banken Bij vestigingen van bankHSBC in de iteden Istanbul en An- zondagavond drie ommen ontploft. De n veroorzaakten slechts schade. De ontploffin- imen een dag voor een van de Britse premier Turkije. verliest ezingen OMINCO - Zittend presi- lolito Mejia van de Do- nse Republiek heeft zijn ig erkend in de presi- kiezingen. Zijn rivaal, sident Leonel Fernan- t gewonnen. Toen Me- gekozen, beloofde hij an de armen te verbete- Isdien is de economie iepe recessie beland. uTaiwan It met vuur China heeft gisteren ild naar de Taiwanese it Chen Shui-ban, die aan zijn tweede ter- int. Chen streeft naar ikelijkheid en brengt daarmee „aan de rand gevaar". China is vast- de onafhankelijkheid van tot iedere prijs te ter aslang m - Een Palestijn is gis- ior een Israëlische mili- htbank veroordeeld tot evenslang. De 21-jarige van de Islamitische Ji- s volgens het hof het hter twee zelfmoord- in in het noorden van 2002. Hij kreeg levens- ir iedere Israëliër die Dmkwarn, plus nog eens rvoor het beramen van Janslagen. Als 'toetje' rechtbank er nog eens el bij voor 'andere da- opent vaten China heeft twee reser- ior de Chinese tijger ge- m de ernstig bedreigde tvoor uitsterven te be- Er leven minder dan ymplaren van de kat- in het wild. doden bij d Honduras KPA - Meer dan hon- vangenen zijn om het ikomen toen kortslui- erochtend een grote eroorzaakte in een ge- i in Honduras. De ge- i, in San Pedro Sula, paciteit voor achthon- "angenen, maar er za- Instens 2.200. rdenaar Rabin inderen dinsdag l8 MEI 2004 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische leger heeft zijn aanwezigheid in het zuiden van de Gazastrook ver groot. Tanks en infanterie iso leerden Rafah, aan de grens met Egypte, van het iets noor delijker gelegen Khan Yunis. Is raël zegt zo te willen voorko men dat Palestijnse militanten wapens overbrengen vanuit het zuiden naar andere delen van de Gazastrook. De Palestijnen zijn bang dat het Israëlische leger de komende dagen tientallen of zelfs hon derden huizen in Rafah zal ver woesten om zijn bufferzone langs de grens met Egypte te verbreden. Enkele honderden Palestijnse gezinnen zijn het gebied ontvlucht. De legerlei ding heeft ontkend dat er plan nen bestaan om op korte ter mijn een groot deel van Rafah met de grond gelijk te maken. Er heerst onduidelijkheid over wat er op de langere termijn ge beurt met de Phüadelphi-route, zoals de ongeveer twaalf kilo meter lange en 200 meter brede bufferzone langs de grens met Egypte in legerjargon wordt ge noemd. Het Tosmakingsplan' van premier Sharon, dat voor ziet in een Israëlische terugtrek king uit de Gazastrook en een klein deel van de westelijke Jor- daanoever, laat de buffer in Is raëlische handen. Israël studeert ook op de moge lijkheid een diepe sleuf te gra ven langs de Philadelphi-route en die te vullen met water. Dat zou het de Palestijnen onmoge lijk maken smokkeltunnels te graven. Maar er zijn twee pro blemen: de hoge kosten en het grote aantal Palestijnse huizen dat zou moeten worden ver woest. Het Palestijnse Bestuur is een internationale campagne be gonnen tegen de verwoesting van huizen in Rafah. De Euro pese Unie en de Verenigde Sta ten hebben Israël inmiddels ge waarschuwd daar niet mee door te gaan. Condoleezza Rice, de veiligheidsadviseuse van president Bush, meent dat der gelijke acties 'niet de beste sfeer scheppen'. Rice zei dat na een gesprek in Berlijn met de Pales tijnse premier, Achmed Qurei (Abu-Ala). Die ontvouwde een plan voor een staakt-het-vuren met de stationering van buiten landse waarnemers. Rice leek er niet van onder de indruk Ze drong aan op onmid dellijke hervormingen en zei dat het gedrag van de Palestijn se president, Jasser Arafat, niet bevorderlijk is voor het op gang brengen van een vredesproces. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Homoparen stonden te dringen om te trouwen in Massachusetts, dat als eerste Amerikaanse staat een le gaal huwelijk toestaat tussen twee men- sên van gelijke sekse. In de liberale uni versiteitsstad Cambridge ging even na twaalven het eerste paar in ondertrouw, negen uur later was het eerste koppel ge trouwd. In de VS woedt een heftige strijd over het homohuwelijk, en voor de Ameri kaanse homobeweging vormden de eer ste échte huwelijken een doorbraak. De zeven homoparen die er met hun rechtszaak voor zorgden dat het hoogge rechtshof van Massachusetts vorig jaar 'ja' zei tegen het homohuwelijk - want 'nee' betekende discriminatie - zijn ook getrouwd. Drie jaar geleden kregen ze geen trouwvergunning, nu wel. Op nieuw hebben we een barrière geslecht, zei de burgemeester tegen Hillary en Ju lie Goodridge, het koppel dat het juridi sche gevecht leidde. „Samen met de ge boorte van onze dochter Annie is dit de gelukkigste dag van ons leven", reageer de Julie Goodridge. De verplichte wachttijd van drie dagen na het aanvragen van het boterbriefje kan door een rechter op verzoek opzij gezet worden. Veel paren snelden van het gemeentehuis naar de rechtbank om da* voor elkaar te krijgen. „Het is ge- Marcia Kadish (links) en Tanya McCloskey zijn uitzinnig van vreugde na de voltrekking van hun huwelijk, het eerste legale homohuwelijk in de VS. Foto: AP woon belangrijk voor ons om getrouwd te zijn en we wilden zo snel mogelijk trouwen", zei de 52-jarige Tanya Mc- Closky, die als eerste in Cambridge trouwde met Marcia Kadish. Massachusetts is de eerste Amerikaanse staat waar homohuwelijken officieel er kend worden. In andere steden waar de afgelopen maanden duizenden homo paren zijn gehuwd bestaat juridische onduidelijkheid over de rechtsgeldig heid van hun huwelijk. In San Francisco betrof het een eenmansactie van de bur gemeester, die het verbod op homohu welijken in de staat Californië strijdig achtte met de grondwet. In Portland zijn al gesloten huwelijken vooralsnog er kend door de rechter, maar ligt er nog een beroep bij het hooggerechtshof van de staat Oregon in het verschiet. Het is in Massachusetts lang onduidelijk gebleven of de trouwpartijen doorgang zouden vinden. Tegenstanders van het homohuwelijk hebben tot op het laatste moment geprobeerd er een stokje voor te steken. Een groep parlementariërs had het Amerikaanse hooggerechtshof gevraagd om een noodverbod, maai' dat werd vrijdag afgewezen. Er is in de staat een grondwettelijk verbod op het homo huwelijk in de maak, maar dat wetge vingsproces duurt zeker nog tot 2006. Gouverneur Romney heeft verordon neerd dat homostellen van buiten Mas sachusetts niet mogen trouwen, omdat het homohuwelijk in andere staten nog niet wordt geaccepteerd. Hij baseerde zich daarbij op een regeling uit 1913. In verschillende gemeenten - waaronder 'homomekka' Provincetown op Cape Cod - hebben ambtenaren van de bur gerlijke stand aangekondigd zich daar niets van aan te trekken. Verwacht wordt dat het homohuwelijk een belangrijk verkiezingsthema in de VS wordt. President Bush is voor een grondwettelijk verbod. Zijn tegenstander John Kerry is evenmin een voorstander van het homohuwelijk - hij vindt een be perkter wettelijk partnerschap voldoen de - maar vindt dat individuele staten het naar eigen goeddunken moeten kunnen regelen. Leider Iraakse regerings raad komt om na bom aanslag bij controlepost BAG londen/anp - De Britse politie heeft gisteren een roofoverval voorkomen op de Londense luchthaven Heathrow. De overval had de da ders een buit van ruim 121 miljoen euro kun nen opleveren en had daarom volgens de poli tie de grootste roofoverval uit de Britse ge schiedenis kunnen zijn. Zeven mannen zijn gearresteerd. Een achtste dader wist te ontko men. De verdachten probeerden goudstaven ter waarde van bijna 61 miljoen euro en een geld bedrag van 45 tot 61 miljoen euro te stelen uit een opslagplaats voor luchtvracht. Ze ramden met een busje de rolluiken van de opslag plaats en bedreigden medewerkers met een vuurwapen, messen en knuppels. Daarop ver schaften ze zich toegang tot een beveiligde ruimte, waar de goudstaven en het geld lagen opgeslagen. De weg naar buiten bleek echter versperd door ongeveer honderd agenten, die volgens de BBC een tip hadden gekregen. De politie schoot de banden van het busje lek en hield zes verdachten aan. Twee anderen wisten te ontsnappen in een ander busje en verruilden die ten zuiden van Londen voor een vluchtau to. De politie heeft één van hen later gearres teerd. door onze correspondent Bob Kroon genève - Poliomyelitis, de ge vreesde 'kinderverlamming', zal hoogstwaarschijnlijk volgend jaar voorgoed zijn verdwenen. Dat heeft de Wereldgezond heidsorganisatie WHO bekend gemaakt. De Amerikaanse WHO-epide- mioloog David Heymann, chef van het anti-polio offensief, houdt nog een kleine slag om de arm. „In India, Pakistan, Af ghanistan en Egypte, de enige landen waar de ziekte nog en demisch is, zijn dit jaar slechts 21 nieuwe gevallen geconsta teerd tegen 94 in dezelfde pe riode vorig jaar. We denken ook in die landen de laatste haar den dit jaar uit te roeien, zelfs in Afghanistan." Polio wordt daarmee na pokken de tweede volksziekte, die door de WHO is overwonnen. Een tegenslag in het eindoffensief tegen polio is Centraal Afrika, waar de ziekte, met name in de Noord-Nigeriaanse provincie Kano, de kop weer heeft opge stoken. Daar zetten fundamen talistische moslimleiders de im- munisatiecampagne van de WHO stop, omdat het vaccin 'een product van de CIA zou zijn om islamitische vrouwen onvruchtbaar te maken'. new delhi/ap - Velen hadden de dynastie al bijgeschreven in de Indiase geschiedenisboeken. Te vroeg, bleek afgelopen week: de Nehru/Gandhi-clan krijgt op nieuw de macht. Sonia Gandhi, de matriarch van de familie, wordt vermoedelijk komende week beëdigd als de nieuwe pre mier. Als zoveelste Gandhi-telg, de eerste die niet in India zelf ge boren is. „Ik voel me heel nederig", zei de van oorsprong Italiaanse Gandhi, nadat de leden van haar Congres-partij haar had den aangewezen als hun leider in het parlement. „Ik sta hier vandaag, op een plaats die ooit werd bezet door mijn grote leermeesters", zei Gandhi, waarna ze hun namen noemde. Jawaharlal Nehru, de eerste premier van India; Nehru's dochter Indira Gandhi, die langdurig premier was, en So ma's schoonmoeder; en oud premier Rajiy Gandhi, haar ver moorde echtgenoot. Ook een nieuwe generatie Gan dhi's verscheen bij de jongste verkiezingen op het toneel. Ra- hul en Priyanka Gandhi, kinde ren uit het huwelijk van Sonia en Rajiv, voerden allebei actief, campagne. Rahul slaagde erin om in zijn district een parle mentszetel te veroveren. Priy anka stelt zich naar verluidt kandidaat zodra haar kinderen wat groter zijn. Mogelijk heeft de politieke op komst van de twee dertigers ook hun moeder gebaat. Zij streed als leidster van de linkse oppositiepartij Congres tegen de conservatieve Bharatiya Ja- nata-partij van de bejaarde pre mier Atal Bihari Vajpayee. Door de opkomst van twee jongste Gandhi-telgen - de vijfde poli tiek actieve generatie van de fa milie - komt de horizon voor de partij opeens 25 jaar verder te liggen, zegt Rajiv Desai, een naaste vriend van de familie en de voorlichter van Sonia Gan dhi. De jonge Gandhi's geven Congres nieuw elan. „Opeens denkt Congres: Wacht eens even... Hier is die oude man van 80, strompelend met stalen knieën. En moet je ons zien: de toekomst is van ons." Die strompelende oude man - de inmiddels demissionaire premier Vajpayee - hoopte zijn belangrijkste rivaal in diskrediet te brengen door haar buiten landse achtergrond te bena drukken. Als niet-Indiase zou ze ongeschikt zijn voor het pre mierschap. Veel kiezers, met name de miljoenen armen die niet hebben geprofiteerd van de economische 'boom' onder Vajpayee, waren het niet met hem eens en kozen voor Gan dhi. Zoals veel armen in de Ver enigde Staten nog altijd portret ten van John F. Kennedy aan hun afbladderende muren heb ben hangen, zo is ook het aure ool rond de Gandhi's in de loop der decennia niet verbleekt. „Tijdens mijn reizen met Rajiv naar de meest afgelegen en armste delen van India ervoer ik hoe diep de gevoelens zijn die mensen voor hem koester den", schreef Sonia Gandhi in een in 1992 gepubliceerd boek, een eerbetoon aan haar man. Maar Rajiv gaf dan ook net zo veel om gewone burgers als om koningen, ongeacht hun geloof of kaste, aldus Sonia. Veel Indiërs geloven dat nie mand zich zo voor hen inzet als de Gandhi-dynastie. De Gan dhi's hebben hun leven in het teken gesteld van zoiets ab stracts als de natie, zegt Desai. „Wat ze vertegenwoordigen is opoffering. Dat is hun charisma en hun enigma." In het dorp Khatiwas, in de noordelijke deelstaat Haryana, weten de boeren het wel. Zij hebben Congres gestemd. Hun leven was immers beter toen er nog een Gandhi aan de macht was. Toen had je tenminste het gevoel dat de regering voor ie dereen z'n best deed, en niet al leen voor de rijken. „Het is om wat ze doen waarom we van ze houden, niet om hoe ze heten", zegt Rao Amar Singh, een van de boeren. „,De kleine plaatsjes houden allemaal van die men sen. Er is hier weinig goeds ge beurd sinds de Gandhi's niet meer aan de macht zijn." Aanslag Bagdad anp/krt bagdad/ap - De gisteren bij een aanslag in Bagdad omgekomen voorzitter van de Iraakse bestuursraad, Izzadine Saleem, was een vooraanstaand schrijver en politiek ac tivist die in de jaren '70 vier jaar gevangen zat. Hij was in 2003 na ruim twee decennia van ballingschap naar Irak teruggekeerd om mee te werken aan de wederopbouw. Saleem, wiens eigenlijke naam Abdel-Zah- raa Othman luidde, was een van de negen Irakezen die de dood vonden toen een au tobom explodeerde bij de ingang van de zogenoemde Groene Zone in Bagdad. Sa leem was lid van de bestuursraad sinds de oprichting daarvan vorig jaar juli. Deze maand nam hij het roulerend voorzitter schap van de raad op zich. Vanuit zijn ballingsoord in Iran probeerde Saleem Saddam te bestrijden met het schrijven van pamfletten en rapporten voor de Opperste Raad van de Islamitische Re volutie in Irak, een koepel van tal van orga nisaties die tegen Saddam ageerden. Sa leem was daarnaast als redacteur verbon den aan verscheidene tijdschriften en kran ten. Ook schreef hij historische commenta ren en romans. Saleem zag in 1940 het levenslicht in de zuidelijke havenstad Basra. Als docent ge schiedenis in Basra stond hij aan de wieg van Dawa, een sjiitische partij die streed te gen het soennitische regime van Saddam. Dawa splitste zich later op in drie partijen, waarvan Saleem de Islamitische Dawa-be- weging leidde. Saleem zat gevangen van 1974 tot 1978, een periode waarin Saddam de sterke man was onder de toenmalige president Ahmed Hassan ai-Bakr. Kort na zijn vrijlating, een jaar voordat Saddam president werk, ver trok Saleem naar Koeweit. Later week hij uit naar Iran. Een vriend van Saleem uit de Koeweitse periode, ayatollah Mohammed Baqer al-Mehri, zei maandag dat hij in Koeweit de naam Izzadine Saleem had aan genomen om te ontkomen aan Iraakse agenten. Saleem was ook een goede vriend van Mo hammed Baqir al-Hakim, de oprichter van de Opperste Raad van de Islamitische Re volutie in Irak, die in augustus bij een aan slag in Najaf de dood vond. Saleem werd geprezen vanwege zijn gema tigdheid, maar een Iraakse journalist in ballingschap in Groot-Brittannië, Haroun Mohammed, wees erop dat volgelingen van Saleem in Basra er nogal extreme standpunten op nahouden. Zo zouden soennitische geestelijken, leden van de Baath-partij en alcohol drinkende christe nen door Saleems medewerkers zijn ver moord. Ook zouden zij vrouwen hebben gedwongen een hoofddoek te dragen. De plek van de zelfmoordaanslag waarbij de voorzitter van regeringsraad om het leven kwam. Foto: EPA bagdad/anp-afp-rtr - Het tijde lijk hoofd van de Iraakse rege ringsraad, Izzedin Salim, is giste ren in Bagdad gedood bij een zelfmoordaanslag met een auto bom. De Amerikanen denken dat de Jordaanse extremist Abu Mu- sab al-Zarqawi achter de aanslag zit. Volgens de VS komt de machtsoverdracht aan de Irake zen over anderhalve maand niet in gevaar door de moord. De bom ging af bij de ingang van het hoofdkwartier van de coalitietroepen in Bagdad, toen Salim in zijn auto zat te wach ten om naar binnen te mogen. Bij de explosie kwamen naast Salim nog vijf mensen om het leven. Volgens generaal Mark Kimmitt draagt het de 'klassieke ken merken' van zijn eerdere aan slagen. De VS beschouwen al- Zarqawi als het brein achter de operaties van het terreurnet werk al-Qaeda in Irak. Overi gens heeft de tot nu toe onbe kende groep Arabische Verzets beweging/ Rashid Brigades de aanslag op Salim opgeëist. Salim was lid van de sjiitische partij Dawa en leidde de rege ringsraad sinds 1 mei. Het voorzitterschap van de Iraakse regeringsraad rouleert per maand. Salim is het tweede lid van de raad dat sinds de op richting door de Amerikanen vorig jaar juli is vermoord. De regeringsraad reageerde bij monde van de nieuw benoem de voorzitter Ghazi Agil al-Jan- war geschokt op de dood van Salim. „Dit is een terroristische daad die de regeringsraad niet afhoudt van zijn plannen om een federaal, herenigd Irak op te bouwen." Het soennitische lid Al-Janwar vervangt Salim tot aan de machtsoverdracht op 30 juni. Het Witte Huis liet weten Izzadine Saleem. Foto: AP dat Salims dood de machts overdracht niet zal vertragen. Generaal Kimmitt maakte giste ren melding van de vondst van een artilleriegranaat gevuld met het dodelijke zenuwgas sarin. Het projectiel zou een paar da gen eerder zijn ontploft, nadat militairen het hadden gevon den. Het is de eerste keer dat mel ding wordt gemaakt van de vondst van een chemisch wa pen in Irak. Washington begon de oorlog wegens de mogelijke dreiging van massavernieti gingswapens. Die waren tot nu toe niet gevonden, ondanks een maandenlange speurtocht van de duizend koppen tellende Amerikaanse Iraq Survey Group. Bij gevechten gisteren en de dag ervoor heeft het Ameri kaanse leger in het zuiden van Irak 51 opstandelingen gedood. Het zou gaan om militieleden van de radicale sjiitische gees telijke Muqtada al-Sadr. In een zuidelijke buitenwijk Bagdad zijn maandag twee ontvoerde Russen vrijgelaten. Het tweetal werd eerder deze maand ont voerd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7