Hard regime voor lastige leerlingen J BINNENLAND 2 Zelfs in de oorlog werd het Catshuis gespaard Js rjjdi En je financiert flexibel. Balkenende broedt op nieuwe EU-commissaris Onderwijsraad wil meer ruimte voor grote talenten CDA pleit voor hardere aanpak van zwartrijders Duikers vinden de in '42 getorpedeerde De Ruyter Een nieuwe Agila vanaf 99,- per maand. uwe troepen ir Afghanistan Ei - Nederland gaat vrij- iker een troepenmacht 0'n honderd mensen naar nistan sturen om ook in «gen provincies het gezag stellen. Volgens minister ivan defensie, die hier- jsteren in Brussel overleg J met de Duitsers, dinsdag l8 mei 2004 eekt het kabinet binnen weken een voorstel. Eer- is al in NAVO-verband af- oken om achttien k twin- ovinciale teams te sturen ie buitengebieden in Af- stan. Nederland wil de lelijke provincie Baghlan rijn rekening nemen. On- ilijk is hoe lang de troepen leten blijven. tterdam is iger geworden dam - Rotterdam is het pen jaar een stuk veiliger den. Dat blijkt uit resulta- n de zogenoemde veilig- ndex, die de gemeente en presenteerde. Het in fer voor de stad is om gegaan van 5,6 in 2002 1,2 in 2003. De periode er- ileef het cijfer vrijwel sta- feiligheid heeft in Rotter- ie hoogste prioriteit van imeentebestuur. name aantal ischeidingen uk - Het aantal echtparen iin huwelijk laat ontbin- oor een zogeheten flits- ding is vorig jaar met 1000 nomen. In 2003 eindigden 5000 huwelijken op deze r. Een flitsscheiding via laris is een snel en een- g alternatief voor partners elkaar willen. slag na hanasie' rend - Een verpleegkun- an het Waterlandzieken- Purmerend is eind april gen, nadat bekend was den dat de medewerker ervensproces van een pa- ipzettelijk had versneld. ieft een woordvoerder it ziekenhuis maandag la sten. Volgens de woord- ;r meldde de verpleeg- ge op 29 april dat hij kort oor fatale medicatie had - diend aan een patiënt in lale toestand. Dat ge- eop eigen initiatief. Met en verpleegkundigen patiënt was juist afge- ;n dat het stervensproces atuurlijke beloop zou i maakte erectiepillen idam - De FIOD-ECD len 59-jarige man uit lek aangehouden op ver- ïg van het vervaardigen handelen van nagemaak- itiepillen. Hij zou het zijn achter een organisa- dergelijke pillen op grote produceerde en distribu- Justitie verdenkt de man in het bezit van een vuur- en van valse identiteits- en. Opsporingsdiensten n in het zuid-oosten van land 400.000 nagemaakte epillen en twee complete ctielaboratoria voor deze aangetroffen. Dat heeft sporingsdienst FIOD-ECD sn bekendgemaakt. den haag/gpd - Honderden leerlingen die op school niet meer te handhaven zijn, moeten langdurig naar een nieuw soort strenge opvang, van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Duizenden hoogbegaafden en buitengewone talenten in kunst, sport en ondernemerschap moe ten juist veel meer vrijheden van school krijgen. Dat adviseert de Onderwijsraad in een gisteren verschenen rap port. Volgens de raad vallen landelijk honderden jongeren met ernstige gedragsproblemen tussen wal en schip. Het gaat om jongeren die niet thuis ho ren in het speciaal onderwijs, maar ook niet in justitiële in richtingen. Zij worden onvol doende geholpen met zogehe ten 'time-outprojecten', waarbij ze acht k twaalf weken buiten school worden begeleid. Voor deze jongeren moet er een langduriger, streng schoolregi- me komen van enkele maanden tot mogelijk een jaar of meer. In dit soort 'acht-tot-acht-projec- ten' krijgen de probleemleerlin gen, die veel spijbelen en vaak ook agressief zijn, intensief toe zicht en onderwijs onder speci ale begeleiding. In principe is deelname aan extra strenge klassen vrijwillig. Maar de raad vindt dat scholen ook de moge lijkheid moeten krijgen leerlin gen en ouders te verplichten tot strenge opvang. Pas als ze weer te handhaven zijn in een gewo ne klas of als ze hun diploma hebben gehaald, wordt het strenge regime gestaakt. De Onderwijsraad benadrukt dat hij niet pleit voor tucht scholen of internaten: buiten de extra lange schooltijden, waarin ook het huiswerk onder toezicht moet worden gemaakt, mogen de leerlingen gewoon naar huis. Per regio moeten scholen bepalen of de extra strenge klassen in bestaande gebouwen komen of dat er nieuwe, centrale locaties wor den ingericht. Om de jongeren niet alleen op het gebied van onderwijs goed te kunnen be geleiden, moeten scholen des kundigen van buiten kunnen claimen. Door 'trekkingsrech ten' moeten scholen onder meer hulp van de jeugdzorg, verslavingsinstellingen en in de toekomst ook de politie kunnen opeisen. Die zijn dan verplicht die hulp te leveren. Voor buitengewone talenten moeten scholen juist de moge lijkheid krijgen de teugels te la ten vieren, vindt de Onderwijs raad. Die schat dat zo'n tien procent van de leerlingen hier voor in aanmerking komt. Het gaat om hoogbegaafden, maar ook leerlingen met een buiten gewoon talent voor kunst, mu ziek, sport of ondernemer schap. Zij moeten vrijstellingen kunnen krijgen voor vakken of examenonderdelen die voor hun toekomst van minder groot belang zijn. De Onderwijsraad geeft als voorbeeld het LOOT-model (Landelijk Overleg Onderwijs Topsport). Sporttalenten kun nen daardoor nu al vrijstellin gen en aangepaste roosters krij gen op school. den haag/anp - De Nederland se Spoorwegen moeten in staat worden gesteld agressieve zwartrijders harder aan te pak ken. Proeven in Friesland en Flevoland hebben inmiddels uitgewezen dat een hardere aanpak helpt. Het CDA wil bij het komend debat over een nieuwe concessie voor de NS de sociale veiligheid in de trei nen hoog op de agenda plaat sen. Het CDA-Tweede-Kamer- lid Van Hijum zei gisteren dat veelplegers, vooral degenen die veel overlast veroorzaken, een langdurig treinverbod moeten kunnen krijgen in combinatie met een forse boete of zelfs een celstraf. Volgens Van Hijum, die kan re kenen op brede steun van de Kamer, moeten conducteurs die een notoire zwartrijder wil len aanpakken, erop kunnen rekenen dat op het volgende station de politie klaar staat om de persoon in de kraag te vat ten. Dat is volgens hem geen kwes tie van mankracht van de kant van de regionale politie of de spoorwegpolitie, maar van een goede coördinatie. den helder/gpd - Australische duikers hebben de wrakken ontdekt van de Hr. Ms. Java en De Ruyter, die tijdens de Slag in de Javazee in 1942 tot zinken zijn gebracht. Duiker Kevin Denlay: „We hadden dagen ver geefs gezocht naar het Britse slagschip Exeter. Toen we zwaar teleurgesteld teruggeva ren naar Surabaja, hebben we uit pure frustratie nog wat ge peild. Plotseling sloegen alle wijzers uit." De duikers hadden de De Ruyter gevonden. Vissers vertelde over een andere locatie waar ze steevast hun netten verspeelden. Nog diezelfde dag werd de Java gevonden. De ma rine spreekt van 'pure graf schennis'. Voorlichter R. Mid del: „Als onze schepen er pas seren, brengen we met kransen een eregroet. De plek heeft de status van ere begraafplaats. Kamer praat vandaag over opvolging van Frits Bolkestein door Jaco van Lambalgen den haag - Een subtiel schaak spel op veel borden tegelijk, de lobby voor de nieuwe Eurocom missaris. Praten, luisteren en je niet in de kaarten laten kijken. De oppositie in de Tweede Ka mer kan deze week nog zo in dringend om maximale open heid vragen, ze zal het niet krij gen. De Eurocommissaris blijft een kwestie van de politieke ach terkamertjes. Gaat oud-minister Neelie Kroes naar Brussel of wordt minister Ben Bot de nieuwe eurocom missaris? In Den Haag zingen beide namen rond, sinds Frits Bolkestein de regering voor het blok zette met de mededeling dat hij geen commissaris wil blijven. De oppositie ziet haar kans schoon. De Tweede Ka mer moet de nieuwe commis saris kiezen, eist PvdA-leider Wouter Bos. Met die kandidaat moet de regering dan in Europa de boer op. Het is de inzet van de PvdA vandaag bij het kamerdebat over de eurocommissaris. Maar het zal de sociaaldemocraten niet lukken, zeggen de Europa woordvoerders van WD en CDA nu al in koor. „De Kamer gaat gewoon niet over zulke be noemingen," stelt WD'er Hans van Baaien gedecideerd. „In verreweg de meeste lidstaten is het de zaak van de minister president," benadrukt zijn Wie wordt het? Neelie Kroes, zoals de WD wil, landbouwminister Cees Veerman (CDA), of toch de oude vos Ben Bot zelf? Foto's GPD/GPD/ANP CDA-collega Jan Jacob van Dijk. Zij zijn het er broederlijk over eens dat de regering en niet de Kamer met een kandidaat moet komen, uit CDA of WD-gelede- ren. En dat is prettig, want over de rest van de procedure verschil len ze hartgrondig van mening. De WD kwam in no-time met een nieuwe kandidaat: oud-mi nister Neelie Kroes. Waarmee de partij maar wil aangeven dat de nieuwe EU-commissaris een liberaal moet zijn. Het CDA heeft al veel te veel zwaarge wichten in de zogeheten bui- tenlandhoek: minister van bui tenlandse zaken Ben Bot, de premier en de nieuwe topman van de Navo, De Hoop Scheffer. Bovendien: „Je lobbyt met een goede naam, voor een zware post. Je kunt niet zeggen: ik wil die en die portefeuille en dan hoort u nog wel wie we voor dragen", betoogt Van Baaien. Niet verstandig, vindt het CDA. „De onderhandelingen over de Eurocommissaris zijn een inge wikkeld spel, waarbij je een aantal namen achter de hand moet houden om een zware post in de wacht te slepen," zegt Van Dijk. „Het is aan de WD met een eigen kandidaat te komen, maar u zult van het CDA geen namen horen." Ove rigens worden in deze kringen wel namen gefluisterd: oud-fi- nanciënminister Onno Ruding en landbouwminister Cees Veerman. Het beste is om zoveel mogelijk achter de schermen te opere ren, stelt politicoloog Rinus van Schendelen, autoriteit op het gebied van Europese lobby's. „Bot moet vier of vijf namen in zijn achterhoofd hebben van Nederlanders die zowel bin nenlands politiek als in Europa aanvaardbaar zijn. Met die kaarten in de mouw moet hij gaan peilen wat de andere 24 landen willen. En hij moet eens een glaasje wijn drinken met de beoogd voorzitters van de Eu ropese Commissie." Het is immers de nieuwe voor zitter die bepaalt welke com missaris welke post krijgt. Daar na gaat het Europees Parlement nog in debat met de nieuwe commissarissen. In juni beslis sen de regeringsleiders wie de Commissievoorzitter wordt. Er circuleren al wel vier of vijf na men. „Met hen moet Bot gaan praten. Je krijgt natuurlijk geen enkele garantie voor een post, maar dan heb je elkaar in ieder geval gesproken. Want het is een kwestie van subtiel sonde ren, luisteren, en niemand het achterste van je tong laten zien." Bot is daar een meester in, al dus Van Schendelen. „Hij kent het spel, is geslepen en toont zijn emoties niet. De regering mag zich gelukkig prijzen dat zij een van de beste Europese oud-diplomaten heeft om te onderhandelen." Premier Bal kenende zou zich niet te veel in de discussie moeten mengen. „Hij wordt gelijk belaagd door de media, terwijl Bot meer op de achtergrond kan opereren." Zelf zal Bot geen namen noe men. „Hij is allang blij met de namen die in de pers rondzin gen. Die leiden de aandacht weer af van de kandidaten waar hij mee moet lobbyen." Wie er op het lijstje moeten? „Denk aan oud ministers of leden van hoge staatsorganen," zegt Van Schendelen. Hij geeft SER-voor- zitter Herman Wijffels (CDA) goede kansen. En Bot zelf, na tuurlijk. Neelie Kroes? „Die is te vroeg gelanceerd. Nu gaan journalisten spitten in haar verleden en dan komen er vast onaardige dingen over Eu ropa boven die op kunnen dui ken in het debat met het EP." Andere kansrijke WD'ers? „Tja, die zijn er niet zoveel," peinst Van Schendelen. „Dat krijg je ervan als je als partij met je rug naar Europa gaat staan." Brand in ambtswoning premier komt slecht uit, net voor het Europees voorzitterschap >r bijna i6 miljoen euro ver en nu al in de as. Voor de omge- schilder en zijn familie een dra- or premier Balkenende een te er. Maar het publiek dat na de Ben kijkje nam, zag ook een posi- ant. Nu was die lelijke inrichting kon het Catshuis in oude stijl opgeknapt. iristl Visser iag - Het Catshuis heeft veel De brand van afgelopen nde komt het voormalige bui van vadertje Cats ook wel weer sn. Maar toch. Zelfs in de Twee- teldoorlog bleef de witgepleis- roning gespaard. Links en kwamen de V2's neer. Maar niet iet op Zorgvliet. leme dese plaets tot afkeer van jen", dichtte raadspensionaris ïats in 1643, nadat hij de boer iet ommelanden langs de Sche- [seweg - toen een karrenspoor - 100 gulden had aangekocht. Het hrale grond en je keek uit op de ntelijke galgen, maar dat deerde iet. Het terrein lag gunstig en als rond beplantte zag je de kada- etmeer. ie jaren later, op zijn 74ste, ging 'permanent wonen. Hij liet de irderij slopen en bouwde een ruim huis in klassieke stijl. ian Claesz Dircksz. van Balc- 'de en metselaar Willem Colijn de klus aan. Het huis stond yr De achterzijde van het Catshuis, vóór de brand. Foto: ANP/Robin Utrecht binnen twee maanden! Cats genoot er nog acht volle jaren van zijn oude dag. Na zijn dood ging het landgoed naar zijn dochter Elisabeth, die het door verkocht aan de puissant rijke vriend van stadhouder Willem III: Hans Wil lem Bentinck. Bentinck maakte er een lusthof van met formele tuinen en fon teinen. Het Catshuis kreeg zelfs een badkamer met warm en koud stro mend water, voor Nederland een uni cum. Zijn zoon Willem gaf het huis rond 1730 nog een opknapbeurt. De kruisvensters van vadertje Cats ver dwenen; er kwamen moderne schuif ramen. Een eeuw later - toen de Ben- tincks Zorgvliet aan een schuldeiseres kwijt waren geraakt - begon het ge klaag. Wat was er weinig over uit de tijd van de volksdichter, wat jammer dat het niet meer was zoals toen. Het landgoed werd verhuurd en raakte in verval. Pas na de aankoop door kroon prins Willem - de latere koning Willem II - ging het weer de goede kant op. De prins betaalde er 61.0'>O gulden voor en had grootse plannen met de bui tenplaats. Er moest een paleis komen en nog veel meer, maar hij stierf te jong om het te realiseren. Zijn weduwe Anna Paulowna liet de zaken op hun beloop. Na haar overlijden erfde haar dochter groothertogin Sophie van Sak sen Weimar park en villa en de lande rijen eromheen. Sophie begon langzaam aan stukken grond te verkopen. Zorgvliet behield ze echter, daar was ze aan gehecht. Het Catshuis werd weer verbouwd, er kwam een nieuwe kap op, waardoor extra kamers ontstonden. Na het overlijden van Sophie had de gemeente Den Haag het landgoed kunnen kopen, maar die vond de prijs te hoog. Vier miljoen vroegen Sophies erfgenamen. Bouwondernemer Adri- aan Goekoop hapte wel toe. Van hem kreeg het Catshuis de tuinkamer en een extra verdieping op de zijvleugels. Mevrouw Goekoop liet er later weer kruiskozijnen inzetten, wat haar op kritiek kwam te staan. Zo ver terugres- taureren was niet mooi, heette het in die dagen. In de Tweede Wereldoorlog leek het lot van het Catshuis bezegeld. Het lag in het midden van fle 350 meter brede verdedigingslinie die de Duitsers dwars door Den Haag wilden trekken. Goekoop jr. tekende protest aan. Rijks commissaris Seyss-Inquart luisterde. De linie kreeg een zwenking, het Cats huis bleef gespaard. Na de oorlog fungeerde het tijdelijk als opvangcentrum, maar in '49 lieten de Goekoops hun Catshuis andermaal restaureren. H, gezin voerde een gro te staat, de partijen in de tuin waren een begrip. Toch viel het hen steeds zwaarder park en villa goed te onder houden. In 1961 namen ze afscheid. Het rijk kocht kreeg de grond en het huis voor 1,3 miljoen gulden, met het beding er 'een volwaardige bestem ming' aan te geven. Na alweer een op knapbeurt - voor 671.000 gulden - trok minister-president Marijnen er met zijn gezin in. Het Catshuis was ambtswoning ge worden. De Marijnens woonden er graag. Premier De Jong en zijn vrouw niet. Latere minister-presidenten ble ven in hun eigen huis en gebruikten het Catshuis hooguit als pied-è-terre. Zo af en toe was er nog een feest of ontvangst. Gasten verbaasden zich dan over de Swiebertjekeuken en het eenvoudige wc'tje in de gang. Toch had het charme en sfeer, vond iedereen. Toen de foto's van het interi eur na de meest recente verbouwing in de krant stonden, schrokken oud-be woners en -gebruikers zich een onge luk. Wat had de Rijksgebouwendienst in hemelsnaam uitgespookt? Ook de Monumentendienst schrok. Waar waren de schouwen en de pla fonds gebleven? Na veel heen en weer- gepraat werd besloten alsnog een ver gunning te geven. Het was nu eenmaal gebeurd en alles wat gesloopt was, lag in depot of op zolder. Bovendien: het Nederlandse voorzitterschap kwam eraan, de mi nister-president wilde zijn hoge gasten graag in stijl op zijn mooie, nieuwe door kunstenaars verfraaide Catshuis ontvang^!. Het mocht niet zo zijn. Jé zoekt een auto die bij je past. Die net zo flexibel is als jij zelf bent. Dus kom je vanzelf bij de Opel Agila. Die je nu ook nog eens heel flexibel kunt financieren. Tegen heel soepele voorwaarden. Want met een minimale aanbetaling rijd je nu al een nieuwe Agila voor slechts 99,- per maand. Meer weten? Kijk snel op www.opel.nl of ga vandaag nog langs bij de Opel dealer. Model Contante verkoopprijs Aanbetaling/ inruil* Krediet bedrog maanden Agila Essentia 1.0-12V 9.795,- 3.429,- 6.366,- 36 Agila Max* 1.0-12V 11.395,- 3.988,- 7.407,- 36 Krediet- Eff. Rente op joarbasis Moand- Slot- Agila Essentia 1.0-12V 1.312,36 8.4% 99,01 4.114.- Aglb Maxx 1.0-12V 1.495,12 8.4% 120,67 4.558.- Het finavoeringsoanbod wordt oongeboden voor een nieuw Opel Agio, Memo en Zafito en geldt voor nieuw eden met een uiterste regstroticdctvm von 31 |tJ 2004. Maximool tin financiering per klant 'Minimale ocrbetobtg is 3S% (dmv InniVoorbeWÉng). Looptijd 36 manden. Max. 20.000 km pi. Rrandemg via GMAC financial Services en toetsing bq het BKR in Tiel Tartefw^ogingen voorbehouden. Maag naar de voorwonden bq de Opel dealec Gemiddeld brandstofverbruik en COj-iitstoot. volgens Richtlijn 1999/100®» Benz.motoren kmsflter van 15,9 tot 172. liters/100 km von 62 tot 5,8. COj grArrv van 151 tot 139. D» -«/motor kmsfitec 192. Uters/100 km 52- COjgjim Y'l

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5