'Nederland is van plan om in Irak te blijven? BINNENLAND 1 moord Majad Endstra had levenslang de schijn tegen Pakketje verse poep via klaagbus Netwerk slijt gestolen auto's aan argeloze kopers 5'Artsen terughoudend in toegeven fouten Liquidatie van Endstra de zoveelste in Amsterdam Fortuynisten zoeken elkaar Ter Apel krijgt waarschijnlijk vertrekcentrum Hilton- hotel Endstra neer geschoten Kantoor Endstra Apollohal Aanslag Endstra laille voor gangers AG - De mariniers die !ar zomer als eerste Ne- dse militairen in het zui- nIrak dienden, krijgen n de herinneringsmedail- fsoperaties uitgereikt, elhebber van de marine, Imiraal Klaver, reikt de |e uit aan 750 militairen, jtairen dienden van juli dio november vorig jaar iakese provincie Al nna. f lekkende deden dam - Twee gemeente nen uit Vlaardingen zijn idoor de politierechter erdam tot 500 euro boete leeld voor 'lekken'. Ten n Van der Raaf van de eefbaar Vlaardingen |en begin 2003 hun ge- ludingsplicht. Ze brach- iimatie uit een vertrou- apport over nevenactivi- an ambtenaren naar De raadsleden speelden atie uit het rapport door n aannemer. delaren erporno vast dnd - Politie en justitie idit weekeinde in het gse Horst twee verdach- mensenhandel, ontucht nderjarigen en het ma- verhandelen van kinder- langehouden. De ver- izijn twee mannen van Ojaar. De aanhoudingen i zaterdagavond verricht een huiszoeking. Naast achten, trof de politie jongeren (15 tot en met aan. De politie heeft in ing in Horst een groot lideobanden met kin- ïo, computerapparatuur inistratieve gegevens in jenomen. verdachte schikking dam - Juanra Rodriguez, ijaard die er in zijn land rdt verdacht dat hij ban- eft met de Baskische af- ïgsbeweging ETA, heeft ikking getroffen met de b justitie. In ruil voor uldbekentenis is hij ak- jegaan met een straf van .Dat heeft zijn Neder- advocaat Koppe gisteren betrouwbare bron ver- De popzanger werd in door Nederland uitge- lan de Spaanse autori- lle krijgt entenboot •Zwolle krijgt definitief dentenboot. Woning- ities deltaWonen en wo- v» ihting SWZ laten op Urk onark bouwen, waarop eptember veertig stu- - komen te wonen. Eer- iten de plannen voor dentenboot af, toen lal op de destijds aange- boot beslag was gelegd. p inden skelet ''vermiste man e r- Het stoffelijk over- 10 at vorige week werd often in een bos in Ach- (gemeente Leusden) is i vermiste inwoner van n. Op 19 juni 2003 ver- er' 19-jarige man in over- r' n toestand zijn woning sdien werd hij niet meer 01 aldus de politie. De po et nog niet hoe de man leven is gekomen. ra sport iderwijs 11 <-Voor topsport en on- moeten er meer gespe- 1 rde centra komen. Die tel een plek moeten krij- 'u ist de al bestaande 'ec icholen, waar talentvolle seen aangepaste oplei- innen volgen. Dat stelde SF in een reactie op het 'verschenen advies van erwijsraad. In de Centra psport en Onderwijs (aanstaande) topspor- i voortgezette opleiding lbo of wo) kunnen vol- ie schorst i dissidenten it - De korpschef van de Twente heeft gisteren de ssidente rechercheurs n en De Roy van Zuyde- j| ichorst. Volgens de poli- I ig hebben de recher- F van het Tolteam de pu- L gezocht over het onder st de Rijksrecherche functioneren van het "bij de vuurwerkramp, volgens de leidingge- tegen de afspraak. Paal- i de Roy van Zuydewijn j a naar buiten dat er zou joemeld met bewijsma- an voormalig hoofdver- pe Vries van de brand iteworks. utrecht/anp - Artsen zijn vaak nog terughoudend in het toege ven van fouten. Dat komt om dat ze niet weten wat ze wel of niet mogen zeggen. Het gebeurt echter ook dat ze terughoudend moeten zijn omdat ziekenhuis directies of de verzekeraars van die ziekenhuizen bang zijn voor schadeclaims. Dat stelde jurist Legemaate van artsenorganisa tie KNMG gisteren. Legemaate reageerde met zijn uitlatingen op een uitzending van NRCV-programma Schep per Co, waarin letselschade advocaat Eskes verhaalde van een ziekenhuisarts die na het toegeven van een fout op het matje werd geroepen door zijn directie. Niet elke arts heeft echter die ervaring, zo blijkt uit een reac tie van dr. A. Molendijk, kinder arts-neonatoloog bij Isala kli nieken in Zwolle. Hij lanceerde in januari 2002 op zijn afdeling een kwaliteitsproject waarbij medewerkers zonder angst voor represailles fouten gingen mel den, registreren, onderzoeken wat beter kan en dit ook met ouders van de kinderen deel den. Volgens Molendijk heeft een vergelijkbaar project in de VS juist geleid tot minder schade claims. De openheid van artsen leidt tot meer begrip van pa tiënten en vertrouwen in de art sen, zo bleek. Verzekeraar Me- dirisk keek aanvankelijk vreemd op van het project, maar is in middels overtuigd, aldus Mo lendijk. Dr. W. van der Pompe van. de Raad van Bestuur van het Fran- ciscus ziekenhuis in Roosen daal stelde dat de artsen in zijn ziekenhuis fouten altijd mogen toegeven. „Of het verwijtbaar of vermijdbaar is, is een andere vraag", zei hij. Dat moeten de directie en verzekeraar uitzoe ken. Van der Pompe zei dat dit beleid geen problemen met verzekeraar Medicare oplevert. Hij voegde daar aan toe dat zijn ziekenhuis wel een hoge eigen risico heeft, maar het beleid heeft niet geleid tot een verho ging van de premie. Van der Pompe denkt dat een deel van de claims juist verdwijnt door openheid. „Maar het kan best dat het soms wel leidt tot een claim." Zelf is hij zwaar tegen een verbod voor artsen om fou ten toe te geven. Volgens Legemaate gebeurt het echter nog wel dat artsen op het matje geroepen worden, of dat ze terughoudend zijn. Hij vindt dat verzekeraars volmon dig moeten zeggen dat artsen vrijuit kunnen praten. „Dat hebben ze tot nu toe nog steeds niet gedaan." brussel/anp - Nederland heeft de intentie om in Irak te blijven. Dat zei minister Bot van buiten landse zaken gisteravond na overleg met zijn Europese colle ga's in Brussel. Eerder liet vice- premier Zalm zich ook al in die zin uit. Bot verbindt aan een langer verblijf wel de voorwaarde dat er een 'goede VN-resolutie' komt. Volgens Bot moet daarin duidelijk staan welke status de multinationale troepenmacht krijgt, hoe het politieke proces in Irak verder gaat verlopen en wat de rol van de Verenigde Na ties zelf zal zijn. De bewindsman heeft bij zijn Europese collega's aangedron gen op een besluit over de VN- resolutie 'op relatief korte ter mijn'. „We zitten in een tijd- klem", aldus de bewindsman. „Het is heel praktisch: de 'boys' moeten er naar toe en dat ver eist enige organisatie." Bot stuurt aan op een besluit over afspraken in VN-verband hal verwege volgende maand. Nederland heeft recent nog contact gehad met de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk over de inhoud van de VN-resolutie. Bot wil dat de Iraakse politiemacht en de in ternationale troepen onder het zelfde commando komen te staan. Het is volgens hem 'uit eindelijk de bedoeling dat de mensen het daar zelf overne men'. „Wij moeten hen daar al leen behulpzaam bij zijn." Ook tegenover de Arabische te levisiezender al-Jazeera ver klaarde Bot gisteren dat Neder land in principe de missie in Irak wil voortzetten/„We zitten daar nu en we hebbën de uit nodiging van de lokale autori teiten en iedereen om te blij ven, ook na de ongelukkige ge beurtenissen van vorige week. Ik merk dat velen; buitenge woon prijs stellen op onze aan wezigheid." Volgens Bot gaat de discussie over een VN-resolutie de 'goede richting uit'. In zijn ogen is vooral de rapportage van VN- gezant in Irak Brahimi van groot belang bij de definitieve besluitvorming. amsterdam/anp - De aan slag op vastgoedmakelaar Willem Endstra is de zoveel ste in Amsterdam en omge ving. De hoofdstad is de af gelopen jaren regelmatig het toneel van liquidaties. Hier onder volgt een chronolo gisch overzicht van de moor den. 1991: Klaas Bruinsma, een zware crimineel, wordt bij het Hil ton Hotel geliquideerd. Hij stond bekend als leider van de 'grootste en gewelddadig ste misdaadorganisatie in Nederland'. 1992: In een café in de Jordaan wordt een Joegoslaaf door het hoofd geschoten. De moord zou verband houden met de liquidatie van Bruins ma. 1993: In een café op de Spaam- dammerdijk wordt voorma lig tv-piraat Pietje Hendriks doodgeschoten. Na zijn loopbaan als (eerste) tv-pi raat zou hij in de xtc-handel verzeild zijn geraakt. Op de ringweg rond Amster dam schiet een onbekende de 34-jarige Belgische arts Danny Leclère dood. Leclère speelde een voorname rol in de eerste echt grote xtc-zaak in Nederland. 1995: De Duitser G. Hoffman wordt bij een benzinestation in Amsterdam-Noord van het leven beroofd. Het slachtoffer zat in de drugs handel. 1996: In een café aan de Haarlem merstraat wordt de Belgische drugshandelaar en politie- informant Martin Swennen met een reeks pistoolscho ten geliquideerd. De dader wordt gepakt. 1997: Bij een aanslag nabij Amster dam CS vallen een dode en een zwaargewonde, beiden afkomstig uit Singapore. 1998: Twee Turkse mannen wor den doodgeschoten in de Populierenstraat. 1999: Twee mannen van 23 en 28 jaar worden het slachtoffer van een schietpartij aan het Rommeplantsoen. Een 27-jarige vrouw komt in Osdorp om als haar auto ontploft. Het gaat om een af rekening in het criminele cir cuit en het explosief was niet voor de vrouw bedoeld. Zij was de partner van een Joe goslavische crimineel. Steve Brown, voormalig drugshandelaar, wordt voor de deur van zijn woning neergeschoten. Hij overleeft de aanslag. Brown legde in 1991 een belastende verkla ring af tegen de vermoedelij ke moordenaar van Klaas Bruinsma. 2000: Op de Haarlemmerdijk wordt de 56-jarige topcrimi neel Jan Femer doodgescho ten, door een onbekende schutter vanaf een motor. Op het Gelderlandplein overleeft de 40-jarige topcri mineel Sam Klepper temid den van winkelend publiek een schietpartij niet. Tussen de moorden op Klepper en Femer bestaat waarschijnlijk een verband. In een Japans restaurant schiet een man drie mensen dood. Het gaat om twéé Joë- goslaven en een vroüw. 2001: Een 48-jarige man véri Ma rokkaanse nationalitëit wordt in de buurt vah het hotel Holiday Inn neerge schoten. 2002: Op de Willem van Weldam- melaan in Amsterdam-Bui- tenveldert treffen kogels Gijs van Dam junior in zijn auto. Zijn vader is al jaren een be= kende in de Amsterdamse onderwereld. 2003: Voor een spoorwegovergang in Diemen schiet een onbe- kende George Pflieger dood. Het slachtoffer zou een om dergeschikte positie in het criminele milieu hebben. Heineken-ontvoerder Cor van Hout wordt op klaarlich te dag in Amstelveen geliqui deerd. Zijn metgezel Robert ter Haak overlijdt later ook, In de PC Hooftstraat vindt een afrekening plaats waar bij een 57-jarige man uit Ser- vië-Montenegro omkomt. De man was een bekende van de politie. Voor zijn zaak aan de Mid denweg in Amsterdam wordt de 59-jarige vastgoedhande laar Luske doodgeschoten. De 39-jarige crimineel Jules Jie en een 20-jarige Thaise vrouw komen worden in hun auto op de Keizer Karei- weg in Amstelveen neerge schoten. Op de Dam liquideert een 3.7-jarige Nederlander op klaarlichte dag de 33-jarige Bulgaarse drugshandelaar Constantin Dimitrov. Een 23-jarig Bulgaars fotomodel dat hem vergezelde( raakt gewond. 2004: Voormalig rechercheur Mar tin Hoogland, moorden^r van topcrimineel Klaas Bruinsma en drugshandelaar Anton Hijzelendoorrt, wordt in Hoom doodgeschoten. arnhem/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren voor de rechtbank in Arnhem 15 jaar cel geëist tegen Ferdi voor het medeplegen van de moord op de 16-jarige Maja Bradaric en het in brand steken van haar lichaam. Eerder eiste justitie al 12 jaar en tbs tegen de 18-jarige Goran M. en 6 jaar cel tegen de minderjarige Goran P. Volgens officier van justitie De Weert noemde de moord op Maja 'weerzinwekkend en angstaanjagend'. Zij vindt dat zichzelf ten onrechte een slachtofferrol toebedeelt door te zeggen dat M. hem dreigde te doden als hij niet aan zou mee doen. Volgens het OM hebben Goran en Ferdi beiden de moord gepland en uitgevoerd. De rechtbank doet op 26 mei uitspraak in de drie zaken. groningen/anp - Mogelijk komt er een vertrekcentrum voor uitgeprocedeerde asiel zoekers in het Groningse Ter Apel. De gemeente Vlagtwedde is daar door het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) om gevraagd. Het college van Vlagtwedde staat daar niet onwelwillend tegenover. In een vertrekcentrum worden uitgeprocedeerden voorbereid op hun terugkeer. Het gaat om mensen die nog onder de oude Vreemdelingenwet, voor april 2001, hun asielaanvraag indien den. De komende jaren zullen 26.000 van hen uitgezet wor den. Minister Verdonk (vreem delingenzaken) ving eerder bot in Eindhoven, Dongeradeel en in Hilversum en Laren, die een vertrekcentrum afwezen. Amsterdam - 'Stille Willem' kwam gisteren voor het eerst niét met de schrik vrij. De om streden Amsterdamse vastgoed handelaar Willem Endstra (1953- 2004) had zijn hele leven de schijn tegen. De vele beschuldi gingen konden niet worden be wezen, maar de verdenkingen bleven zich opstapelen. „Er is ge woon niets mis met deze per soon", concludeerde hij zeifin zijn derde en laatste interview, één dag voor zijn overlijden. Ook wie niets met Willem Endstra te maken dacht te heb ben, was de afgelopen decennia onderdaan in het imperium van de vastgoedbaron, 93ste op de Quote-lijst van rijkste Neder landers. Miljoenen Nederlan ders gingen een dagje uit in zijn Dolfinarium in Harderwijk, wandelden langs zijn Euromast in Rotterdam of woonden in een van zijn duizenden huizen. Ze winkelden in het Hilversum- se winkelcentrum Hilvertshof of deden zaken in het Amster damse World Fashion Centre, ook onroerende goederen die tot Endstra's bezittingen be hoorden. Endstra's naam circuleerde sinds-ongeveer vijftien jaar in justitiële dossiers. Begin jaren negentig hield de Amsterdamse politie hem al in de smiezen omdat hij werd gezien als wit wasser van een grote xtc-bende. Tot een rechtszaak leidde het niet. Endstra betaalde een schikking en kwam daardoor met de schrik vrij. In 1995 viel justitie zijn hoofdkantoor bin nen voor een onderzoek naar een hasjbende, waarbij ook Heli's Angels waren betrokken. Tot eind jaren negentig was het relatief rustig rond de onderne mer. De negatieve aandacht voor zijn persoon bleek slecht voor de zaken. Endstra hield zich sowieso het liefst buiten de publiciteit en voerde de afgelo pen jaren meerdere rechtsza ken om publicaties te voorko men. Het leverde hem de bij naam 'Stille Willem' op. Als re den voor de verwoede pogin gen om zijn foto uit de bladen te houden, gaf zijn advocaat aan dat Endstra's leven be dreigd werd. De afgelopen jaren zwollen de geruchten over Endstra's be trokkenheid bij de onderwereld weer aan. John Mieremet, een criminele voormalig zakenpart ner van Endstra, noemde hem in 2002 zelfs 'de bank van de onderwereld'. In totaal gaf Endstra in zijn le ven drie interviews. Het laatste was zondag in het tv-program- ma Business Class van make laar Harry Mens. Endstra sprak daarin over de zoveelste afge ketste poging van het openbaar ministerie om hem te vervolgen voor zijn vermeende rol in de onderwereld. Over het privé-leven van Endstra is weinig bekend. Zijn zaken waren de voortzetting van het familiebedrijf dat zijn overgrootvader eind 19de eeuw begon. Destijds was het een drogisterij die ook verfartikelen verkocht. Op de verf volgden gastanks en ketelwagens. De fa milie maakte furore met gas flessen onder de merknaam 'Menne Endstra Amsterdam' en de verhuur van spoorweg-ketel wagens. Willem Endstra kwam op zijn zestiende bij zijn vader in het bedrijf, evenals zijn broer en zijn zus. Later werden de zaken, met name onder leiding van Willem, uitgebreid naar vast goed en groeide zijn geschatte vermogen tot zo'n 350 miljoen euro. Naast zijn werk deed Endstra in de avonduren een studie rech ten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In zijn vrije tijd verzamelde en bekeek hij 16- millimeterfilms. Honderden had hij er liggen. Voormalige zakenpartners om schrijven hem in interviews als 'rustig en bescheiden'. In het interview zondagochtend was Endstra te zien als rustige ou dere heer. Zijn vertrouwen in de rechtsstaat was hij kwijt, zei Endstra daar tegen Mens. Dat was wederzijds: de rechtsstaat bleef ook weinig vertrouwen in hém hebben, hoewel de hoe ders ervan hem nooit konden pakken. hoofddorp - Voor de verande ring ruziën ze eens niet, maar zoeken ze toenadering tot el kaar. De 'Fortuynisten' van de partij Forza! Nederland, Demo cratisch Platform Nederland (DPN), Respect.nu en de Lijst Agema willen bij de komende Kamerverkiezingen samenwer ken. Een lijstverbinding moet zeker drie zetels opleveren, al dus tijdelijk voorzitter Paul Meijer van Forza! Nederland. De hoop is dat later ook andere groeperingen, zoals de Fortuy- nistische Volkspartij, zich bij de 'strategische alliantie' aanslui ten. Zelfs samenwerking met een gesaneerde Lijst Pim For- tuyn (LPF) sluit men niet uit. Forza! Nederland - een partij van de Hoofddorpse oud-LP- F'er Meijer - wil zelf meedoen aan gemeenteraads- en provin cieverkiezingen. Lijst Agema is een afsplitsing van de Noord- Hollandse LPF. DPN is vooral actief in Zuid-Holland. Res pect.nu is de vreemde eend. Deze partij doet mee aan de Europese verkiezingen en is volgens FN-vrij williger Van Eijck vooral een 'anti-rookpar- tij'. Willem Endstra (links) op de foto met Heineken-ontvoerder Willem Holleeder. Foto: ANP utrecht/gpd - „Zak toch in de stront!" Die ver zuchting slaakt menig wanhopig consument na een lange strijd met een klantonvriendelijk be drijf, denkt Jeroen Otten. Via zijn internetsite Klaagbus.nl kunnen boze consumenten nu de daad bij het woord voegen: Otten stuurt het be drijf namens de klager een pakketje hooi met ver se paardenstront. „Sinds afgelopen vrijdag zijn al zes pakketjes de deur uitgegaan", meldt Otten te vreden. Welke bedrijven hebben de strontpakketjes ge kregen? Namen wil hij niet noemen, zegt Otten decreet. „Het gaat onder meer om^bedrijven in de telecomsector. Je moet denken aan namen die ook veel terugkomen in consumentenprogram ma's als Kassa! en Radar." De afzender van het strontpakket mag anoniem blijven. Het bedrijf kan dus niet reageren, maar dat is ook niet de bedoeling. Otten: „Het is een laatste redmiddel, voor consumenten die al van alles hebben gedaan om hun klacht op te los sen." De strontactie is Ottens tweede ludieke initiatief. Eerder lanceerde hij de stickers met de opdruk 'veel te duur' die klanten in winkels op produc ten kunnen plakker^ amsterdam/anp - De politie heeft een deel van een crimi neel netwerk opgerold dat op grote schaal gestolen auto's verkoopt aan argeloze burgers. De auto's worden in krantenad vertenties en op internet via 06- nummers aangeboden. Kopers gaan voor duizenden euro's het schip in. Het Bovenregionaal Recherche team van de politiekorpsen Amsterdam en Gooi- en Vecht streek heeft bij een groot on derzoek inmiddels acht aan houdingen verricht. Tot nu toe zijn 32 gestolen voertuigen te ruggevonden.'Volgens de poli tie is het netwerk 'nog niet tot staan gebracht'. Alle gestolen auto's in het on derzoek zijn aangeboden via De Telegraaf. Maar volgens de poli tie en het Landelijk Informatie punt Voertuigcriminaliteit (LIV) adverteren autocriminelen ook in veel regionale kranten en op internetsites. Zowel diefstal als doorverkoop van de auto's ge beurt in heel Nederland, aldus de politie. De Amsterdamse politie schat dat jaarlijks 'honderden' men sen te goeder trouw een gesto len auto kopen. Harry Blaauw van het LIV denkt dat zeker 500 tot 1500 mensen zonder het te weten in een gestolen auto rondrijden. De transacties vinden vaak op vrijdagavond of zaterdag plaats. Dt koper ontdekt de fraude dan maandags pas als hij het voertuig op zijn naam wil zet ten bij het postkantoor. Zijn au to blijkt dan kentekenplaten van een vergelijkbaar voertuig te hebben, het chassisnummer is veranderd of het kentekenbe wijs vervalst of gestolen. Toch tuinen ook kritische kopers er in. In de regio Rotterdam kwam een agent er bij een controle door collega's achter dat hij in een gestolen Mercedes reed. De auto moest hij inlevereq

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3