Reisleider: minder mooi dan het lijkt GESPREK VAN DE DAG easyHotel biedt kamers van bezemkast-formaat Het zit wel goed met schoolbank. Taxi Leidinggevende capaciteiten en sociale vaardighed onmisbaar DINSDAG l8 MEI 2OO4 DAGELIJKS LEVEN 'NIETS- JE HIER. GEEAI ^oro'S"..OEE/vJ töaaa GEEM poUTI£'SIE4&ME:s, .A<IErr.' OM GEK. van te worden MENSELIJK Een gelovige in Mexico-Stad slaat een kruisje bij het beeld van SINT DOOD. De cultus van de door de Rooms Katholieke kerk niet erkende heilige heeft in Mexico duizenden volgers. Die offeren brandende siga retten, glazen tequila, ap pels en bloemen uit dank voor aan Sint Dood toege schreven wonderen. Door de afwijzing door de kerk laten zij zich niet ontmoedigen. Maar de meesten vragen wel eerst toestemming aan God om zich tot de omstreden heilige te wenden. Foto: AP Astronaut ANDRÉ KUIPERS heeft gisteren in Den Haag een LINTJE ontvangen. Kuipers verbleef vorige maand elf dagen in de ruimte. Hij werd benoemd tot of ficier in de orde van Oranje Nassau. De ruimtevaarder, die het afgelopen week einde in Nederland terugkeerde, ontving het lintje van minister Brinkhorst (Eco nomische Zaken). Dat departement en het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap financierden de ruimtevlucht van Kuipers. Vanochtend brengt de asstronaut een bezoek aan koningin Beatrix en prins Willem-Alexander. Zij ont vangen hem om 10 uur op Paleis Huis ten Bosch. De Amerikaanse Charlotte Benkner, volgens het Guinness Book of Records de op een na OUDSTE PERSOON ter wereld, is vrijdag op 114-jarige leeftijd OVERLEDEN. De laatste jaren deelde ze het huis met haar zus, die begin dit jaar op 99-jarige leeftijd overleed. Vorig jaar gold Benkner korte tijd als oudste mens ter wereld, nadat de Japanse die de eretitel droeg was overleden. Een vrouw uit Puerto Rico kon echter op basis van haar doopbewijs aantonen dat ze 2,5 maand eerder ter wereld kwam. door Esther Gotink Een avondje doorzakken in Lon den kan binnenkort een stuk goed koper, met een overnachting in het easyHotel, waar kamers worden verhuurd vanaf 7,50 euro. Je moet dan wel bereid zijn met je kater- hoofd wakker te worden in een knaloranje bunker. Stelios Haji-Ioannou, het brein achter vliegmaatschappij easyjet, lijkt geen enkel project te schuwen waar hij geldverslindende franjes vanaf kan halen. Na easyjet, easylntemet, easyCar en easyCine- ma, komt hij nu met een nieuwe dienst die hij tegen bodemprijzen kan aanbieden: hotelkamers zon der poespas. Geen receptie en res taurant, geen handdoeken en zeep. Met de omvang en het comfort van een bezemkast, verdienen ze ei genlijk nauwelijks het predikaat hotelkamer. Daarmee is easyHotel vergelijkbaar met de 'capsule ho tels' in Tokyo, behalve dat je in het Londense model nog net rechtop kunt staan. Het eerste gebouw dat voor het project is aangekocht ligt in Kensington, de 'bed break- fast'-gordel van hartje Londen. De kamers zijn oranje plastic af gietsels van hooguit 7,5 vierkante meter. De mallen worden op dit moment in elkaar 'geklikt' op de vier verdiepingen van het negen- Clare Lennart Gebrek aan fantasie is misschien wel het meest fatale menselijk tekort tiende-eeuwse pand, en aangeslo ten op water en elektriciteit. Op een oppervlak waar voorheen twaalf hotelkamers bestonden, passen 25 bunkers. Ze worden voorzien van een matras, toilet, douche, wastafel, spiegel en kle dingrek. Gasten krijgen bedden goed en een toiletrol, wie zijn bed wil laten opmaken moet extra be talen. Er is geen televisie, geen te lefoon en geen ontbijt. De kamers worden volgens hetzelf de principe geprijsd als de easyjet- vluchten: wie vroeg boekt voor minder populaire nachten, krijgt bodemprijzen aangeboden. Een overnachting op elk gewenst mo ment kan echter oplopen tot veer tig euro, het 'break even' niveau (quite spelen) van het hotel. Voor Londense begrippen nog altijd een koopje. „We gaan ervan uit dat mensen met liefde de extraatjes als lavendelzeep en douchemuts inle veren voor een goedkopere ka mer", aldus Stelios. „We hebben geprobeerd het midden te houden tussen de goedkope hotels in Lon den -die 75 pond (110 euro) per nacht vragen- en de 'bed break fasts' waarvan je nooit weet wat je kunt verwachten." Stelios is de pionier van het goed kope reizen. In 1995 richtte hij easyjet op, waarmee hij de vliegin- dustrie op zijn kop zette. Met de overname van Go in juli 2002 werd easyjet het grootste budget-lucht vaartbedrijf van Europa. EasyHotel is niet het enige toekomstplan van Stelios; binnenkort zien ook easy- Bus en easyCruise het licht. Easy- Bus maakt de busverbindingen tussen Britse steden spotgoed koop. En vanaf 2005 kun je voor de prijs van een 14-daagse trip op een luxe cruise schip omgerekend dik twee jaar reizen op de no-nonsen- se easyCruise. Zonder bar, zonder entertainment. door Rieks HoHkamp Had het ongeluk met de bergwan delaars in de Spaanse Sierra Neva da voorkomen kunnen worden? Zijn reisleiders over het algemeen capabel, of wordt er maar wat aan- gerotzooid? Antwoorden in zwart en wit zijn niet te geven. Toch is er aanleiding tot zorg. Reisleider is een zwaar beroep. Toeristen moeten in principe elk uur van de dag en nacht een be roep op je kunnen doen. Voor de circa 3000 Nederlandse reisleiders die actief zijn voor reizen naar het buitenland staat daar een karige beloning van 30 40 euro per dag tegenover. Door die combinatie van factoren is het verloop onder reisleiders groot. De kans datje als bergwandelaar een onervaren reisleider mee krijgt, is dus verre van denkbeel dig. Temeer omdat een stijgend aantal toeristen - inmiddels een op de twintig, volgens de Vereni ging voor Reisleiders Harmattan - avontuurlijke reizen wil maken. Reisorganisaties springen op de groeiende vraag in en bieden meer van dit type reizen aan. Dat brengt risico's met zich mee. Niet eens omdat de reisleider het gebied niet goed zou kennen, maar omdat hij of zij te weinig er varing heeft met groepsproces sen. „Het belang van de groeps dynamiek stijgt uit boven de berg- wandelkwaliteiten van de reislei der", zegt Pieter Thissen (47) van SNP Natuurreizen uit Nijmegen gedecideerd. Thissen, verantwoordelijk voor klantenservice en personeel, met ruim twaalf jaar reisleiderserva ring, geeft zijn reisleiders cursus sen sociale vaardigheden. „Je moet sterke leidinggevende capa citeiten hebben. Het is essentieel dat je de groep goed kunt inschat ten, dat je je eigen capaciteiten kunt inschatten en dat je achter je beslissingen durft te staan." Van dat vermogen hangt af of je in staat bent eventuele spannin gen in een groep op te lossen. Want ofschoon Thissen met groot voorbehoud wil praten over het tragische incident in de Sierra Ne vada, waarbij drie Nederlandse toeristen om het leven kwamen r hij was er immers zelf niet bij - wil hij er wel over kwijt dat spannin gen in een groep nadelig kunnen zijn voor de veiligheid. Had de reisleidster de twee vrou wen die terugkeerden alleen moe ten laten teruggaan of had ze de beslissing moeten nemen om met de hele groep van twaalf rechts omkeert te maken? „Kijk als je op een landweg loopt in Toscane en twee zeggen 'we willen niet ver der, we lopen langs dezelfde weg terug naar het hotel', dan zeg ik: die moet je laten gaan. Tijdens een bergwandeling mag je dat nooit toestaan. De beslissing van de reisleidster om de twee vrou wen alleen te laten terugkeren is echt op het randje." Bij SNP Natuurreizen werken 250 reisleiders, van wie er elk jaar veertig tot vijftig nieuw zijn. Allen krijgen verplichte cursussen in sociale vaardigheden, in kaart- en kompas lezen, gps-gebruik, weer kunde en EHBO. Voor winterrei zen moeten reisleiders cursussen doen in lawinekunde en langlauf en. Hij houdt staande dat er bij groepsreizen met een reisleider praktisch nooit ongelukken ge beuren. „Het ongeval in de Sierra Nevada met de Intertrek-reisleid- ster is echt een incident. Ook bij Intertrek is het overgrote deel van de reisleiders goed en betrouw baar. We wisselen zelfs reisleiders onder elkaar uit", aldus Thissen. „Bij individuele tochten in de ber gen gebeuren vaker ongelukken. Mensen zijn vaak slecht voorbe reid, zowel qua uitrusting als wat betreft hun fysieke conditie." René Wiermans (46) van Harmat tan, Vereniging voor Reisleiders, bevestigt die ervaring. „Een heel jaar op een kantoor zitten en dan in een vakantie opeens inspan nende dingen doen bij hoge of zeer lage temperaturen is vragen om moeilijkheden. Een ander probleem is dat veel mensen avontuurlijke reizen willen ma ken, zo lang en zo goedkoop mo gelijk." „Het weerstandsvermogen van de gemiddelde Nederlandse vakan tieganger is erg laag. Vaak zie je pas op de plaats van bestemming wat voor vlees je in de kuip hebt. Soms worden ze door een partner die wel een goede lichamelijke conditie heeft meegenomen on der het mom van 'Ach kom. Ga toch gezellig mee.' Als iemand 's ochtends fris uit bed stapt is het vaak niet te zien of hij het aankan. Als reisleider kun je gewoon niet alles voorzien", vindt Wiermans. Het liefste zou Wiermans, naast reisleider ook bestuurslid en woordvoerder van Harmattan, zien dat er een algemene basisop- De weg weten en iets kunnen vertellen over bezienswaardigheden is nog maar een onderdeel van het wer berggids moet kennis hebben van wandelen in de bergen. Op de foto gaat hij als eerste naar boven om e trapje in de gletsjer uit te hakken voor de groep. Foto: GPD/Yvonne Keunen leiding zou komen voor reislei ders in het kader van een CAO voor reisleiders. Ook Thissen zou het geen slecht idee vinden als er bepaalde stan daarden kwamen, ondanks het praktische probleem dat er heel veel verschillende categorieën reisleiders zijn en ondanks het feit dat er op lokaal en Europees ni veau verschillende eisen aan reis leiders gesteld worden. Het blijkt technisch moeilijk om een uniform opleidingsprogram ma op te zetten. De taken van de reisleiders en de aard van de reis kunnen erg veel uiteenlopen. Het maakt soms veel uit of je de func tie van reisleider, reisbegeleider of gids hebt. In het geval van de 'gids' die de groep van elf wandelaars in de Sierra Nevada begeleidde, maakte het een groot verschil of ze als gids geboekt staat of als reisbege- leidster. Intertrek, de organisatie waarvoor ze werkt, heeft laten weten dat de 39-jarige Amsterdamse biologie- lerares als reisbegeleidster bij de groep was. Als gids had ze in Zuid-Spanje alleen met een ver gunning mogen werken. In prin cipe is een reisbegeleider iemand die een groep begeleidt van A naar B, met weinig kennis van achtergronden. In de praktijk ver langen reisorganisaties toch net zoveel kennis van hem of haar als van een reisleider. De weg weten en iets kunnen ver tellen over bezienswaardigheden is nog maar een onderdeel van het werk. Een berggids moet ken nis hebben van wandelen in de bergen. Een goede berggids kan in elk gebergte werken, alduj Wiermans. Thissen gaat nog verder: „Je kunt beter een go berggids hebben die de regit kent, dan iemand die geen b gids is, naar de regio wel kei Dat geldt ook voor de biolog rares, die veel ervaring heeft Pyreneeën, echter de Sierra da niet kende. Wat het ook niet makkelijk i is dat de Nederlanders bekei staan als de grootste klagers, vraagt veel van het incasseri vermogen van een reisleidei is geen ontsnappen mogelijl je reisleider bent met een gr zegt Thissen droogjes. „Eno als je zegt dat de wandeling uur zal duren. Dan is er altijl iemand die met het reisprog ma wappert en zegt dat er vi uur voor staan." De website schoolbank.nl wordt veel gebruikt om te kijken wat er toch is geworden van die oud-schoolgenoot. Foto: GPD Manolito Peijnenburg was een gezet jochie. Hij woonde in Eindhoven tegenover school en vertelde altijd lange verhalen over de hut die hij met vriend jes had gegraven. Iedere ochtend ging hij zijn klasge nootjes ophalen. Van de moeder van een van zijn vriendjes kreeg hij regelmatig een boterham. Tegen andere moeders zei die vrouw, dat de 6-jarige jon gen altijd zonder eten op straat werd gezet. Wat moest er nou van Manolito worden? Hij schopte het tot ingenieur. Tijdens zijn studie was hij al een eigen automatiseringsbedrijf gestart en met die zaak verdient hij nu zijn boterham. Mensen zoals Manolito lopen er vele duizenden rond in de gedachten van oud-schoolgenoten. Het zijn van die mensen van wie je je afvraagt: Zou dat nog wat geworden zijn? En zou er nog een reünie ko men? Op die vragen en de sentimenten er omheen speelt de succesvolle website schoolbank.nl nu al weer een paar jaar in. De site wil een verzamelplaats zijn voor alle oud-leerlingen van alle basis- en middelbare scholen. De populariteit van de website is groot. Meer dan 1,5 miljoen mensen staan inmiddels ingeschreven zegt oprichter Guy Spriggs. Schoolbank begon als een bijproduct van Spriggs Amsterdamse bedrijf Rosetta. Die firma maakt ad vertentiesites (bijvoorbeeld auto- of contactadver tenties) voor Britse bedrijven. Van zijn klanten en het eigen personeel hoorde hij over de populariteit in Groot-Brittannië van internetpagina's waaic vrienden elkaar kunnen vinden. Dat bracht Spi op het idee om het te kopiëren naar Nederland Schoolbank is inmiddels niet meer gratis. De e adressen van de gebruikers zijn afgeschermde een berichtje wil sturen naar een oud-klasgeno moet eerst lid worden. Dat kost 10 euro per jaa euro voor een maand. Dat lidmaatschap is ook reist voor het aanmelden van een reünie. Veel betalende klanten heeft Schoolbank niet,' zucht Spriggs. De meeste mensen zijn tevreden de gratis mogelijkheden. Registreren is gratis, n het aangeven op welke scholen je hebt gezeten je nu doet en het anoniem laten weten dat je o verliefd was op een oud-klasgenoot. Dat contact is gezocht en gevonden door de S( ningers Johan Weijers en Neeltje Marbus, klasj ten op de Koningin Emmaschool in 1954. De ti kwamen elkaar tegen op schoolbank.nl en beg( driftig te e-mailen. Ander contact was in eerste stantie moeilijk omdat Johan al weer zo'n veer jaar in Luxemburg woont. „We hadden elkaar vertellen", zegt Marbus. „We hebben allebei in afgelopen jaren onze partner verloren en vond daarin steun bij elkaar. Na 125 mailtjes beslote elkaar te ontmoeten. De vonk sloeg over en nu we verliefd. We willen nog heel erg oud wordei men." Alex Bogers Over Amsterdamse taxi-chauffeurs worden veel nare dingen gezegd. Maar vlak de Harderwijkse ook niet uit. Langgeleden vroeg ik de enige aanwezige taxi chauffeur bij Station Harderwijk mij naar het lokale theater te brengen. Dat kon. De meter sprong opf 3,50, het aanvangstarief, toen de meter opf 4,- stond waren we er. Ik zei dat hij best van tevoren had mo gen zeggen dat het 100 meter was, maar in Harder wijk praten ze liever niet met vreemdelingen. Een le ge blik was het an twoord. Maar eerlijk is eerlijk, ik was ingestapt en akkoord gegaan. Had ik deze gebo ren dienstverlener op het Stationsplein gevraagd mij naar het station te brengen, had hij keurig de meter aangezet, de portieren vergrendeld en mij tegen beta ling van f3,50 weer laten uitstappen. De klant is ko ning. Een halfuur later arriveerde Erik, op identieke wijze afgezet - wel voor de deur - door dezelfde chauffeur. Weer een trein later werd ons derde team lid voor f4,- geknipt en geschoren. En dat in een keu rig christelijke dolfijnendorp, waar pas jaren later de eerste fiets gestolen zou worden. Aan de andere kant: we mogen Harderwijkse Hendrik óók dankbaar zijn dat hij niet 15 kilometer is omgereden. Had ook nog gekund. Zo pakken ze het in Amsterdam namelijk aan. Als je daar, als duidelijk herkenbare toerist, bij het Centraal Station een taxi vraagt naar het Victo- ria-hotel (zichtbaar vanaf de standplaats!) krijg je niet zelden een rondrit over de ringiveg aangesmeerd. Maar ach, die jongens hebben het ook niet makkelijk sinds de liberalisering. Twee keer zoveel taxi's, nau welijks meer klanten. Er zit nu niets anders op dan de gebruikers wat meer te laten betalen. Alleen het woord 'taxi' zou genoeg moeten zijn om menig vrije- markt-WD' er het schaamrood naar de kaken te ja gen. Maar dit terzijde. Moeizaam probeert nu de Amsterdamse overheid zich terug te vechten in de tot jungle geliberaliseerde lokale taximarkt. Chauffeurs die klanten lastig vallen of overtredingen maken mo gen bijvoorbeeld voor straf niet meer over de vrije trambaan. Dan wordt hun trambaan-sticker afge pakt. Maar kijkt u altijd eerst even of een chauffeur zo'n sticker op zijn voorruit heeft? Dat is dan reuze verstandig van u, denk nooit dat een ontzegde taxi chauffeur u zal waarschuwen. Want in plaats van over de trambaan te flitsen staat hij nu op iedere hoek in de stoplicht-file. Vervelend voor maar niet voor hem: de meter tikt extra vrolijk door. Het is, kortom, niet de betrapte chauffeur die moet boeten voor zijn slechte rij-gedrag, nee, het is zijn argeloze klant. WD-stemmers hebben niet zelden veel bereikt in hun leven. Laat hen daar gerust trots op zijn, té vaak trekken zij uit dat alles de conclusie dat niet alleen zijzelf, maar dlle Nederlandse burgers pri ma in staat zijn om -pakweg- een Amsterdamse taxichauffeur te dwingen tot concurrerend en klantvriendelijk opereren. Indien na het instap pen blijkt dat de dienstverlener uitsluitend Pakistaans spreekt, kettingrookt en het stra tenboekje ondersteboven houdt, stapt een beetje assertieve liberaal direct weer uit. Ui teraard. Well done! Het enige alter natief is helaas die ene andere chauffeur vooraan de rij. Okay, de fl staart van het peloton bestaat uit T nog 750 andere taxi's, maar dan staat u ook zélf nog drie kwartier in de taxifile. U kunt in theorie nog kie zen voor de taxi's in het tweede gelid, maar dat is theorie. Van voordringers I houdt niemand, zeker niet de geliberali- seerde chauffeur die na twee uur eindelijk pole posi tion heeft veroverd. Ik zeg: nationaliseren die handel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2