TH Liquidatie Endstra blijft raadsel IETS Stt I 'Verongelukte Leidenaar was ervaren zeilvlieger' verkopen? inderden banen weg Swets Zeitlinger Nederlander dieper in het rood ur Terschelling gedoofd UW CADEAU Bot wil van VN duidelijk mandaat Redacties van Netwerk samen Banden tussen criminele wereld en vastgoedsector Dittrich en Kroi op site bedreigd Transseksuelen op de Spelen dinsdag l8 MEI 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Deskundigen: V Konijnensterfte is over hoogtepunt :net brengt bedrijf in problemen Koninklijke Swets Zeit- schrapt dit en volgend 0 tot 300 banen. Wereld- left het bedrijf 23 vesti- met in totaal 1.400 imers, op het hoofdkan- Lisse werken 600 men- ok daar vallen ontslagen, roordvoerster M. Sassen, niet ingaan op de vraag mensen in Lisse hün irliezen. Zeitlinger is wereldwijd iteur van wetenschappe- formatie en heeft last van enemende verspreiding ■etenschappelijke infor- ria internet, zei bestuurs ter E. van Amerongen bij de bekendmaking ontslagen. Afnemers ko tformatie steeds vaker eeks in en slaan daarbij iteur Swets Zeitlinger nerongen verwacht dat dertig gedwongen ont vallen. In totaal verdwij- negentig banen. In 2005 li og eens een reductie met ZOO arbeidsplaatsen. Per soneel en de ondernemings raad waren al op de hoogte ge bracht van de plannen. In 2002 boekte het bedrijf een nettowinst van 30,8 miljoen eu ro op een omzet van 1,2 miljard euro. Of die cijfers ongewijzigd blijven, valt echter nog te be zien. Swets Zeitlinger heeft 'een paar foutjes' in de boek houding ontdekt. Van Ameron gen: „Bij interne transacties hebben in voorgaande jaren foute boekingen plaatsgehad, onder meer veroorzaakt door koersverschillen. Volgens de bestuursvoorzitter is geen sprake van fraude, maar zijn de fouten ontstaan door aankoop van een onderdeel van de Britse uitgever Blackwell, die vanaf 2000 in de boeken kwam te staan. Vorig jaar kocht Swets Zeitlinger de resterende aan delen van Blackwell. Van Ame rongen verwacht dat de jaarcij fers over 2003 pas rond septem ber beschikbaar komen. Hij be nadrukte dat de boekhoudkun dige problemen los staan van de ontslagronde. eliing/anp - De vuur- n op Terschelling zijn iw gedoofd. Gisteravond n twee blushelikopters 'd Koninklijke Luchtmacht om de rookontwikke- ;en te gaan. Die nam gis- 1 dag weer toe door de Jcende wind. Volgens de rite Terschelling ziet het gunstig uit, omdat de n veer is gaan liggen. de situatie volgens de nte moeilijk in te schat- 'fi Us de wind opnieuw aan- rt of uit een andere hoek ontstaat er weer meer itwikkeling' woordvoerder. Brandweerlie den hebben ook weer geulen gegraven aan de rand van het brandende gebied. In combina tie met de inzet van de blusheli kopters lukte het op deze ma nier om uitbreiding van de brand te voorkomen. Verder gooiden brandweerlie den zand op de smeulende na- tuurresten. Staatsbosbeheer blijft het ge bied in de gaten houden. Van daag gaan brandweerlieden de rokende delen onder de grond proberen te doven. De ver wachting is dat het nablussen enkele dagen gaat duren. De j (advertentie) 'K 4 promotie t/m 30 mei Bij aankoop van 2 producten van Jean Paul Gaultier COMMENTAAR SCHOONMAKEN rigineel plan is het in ieder en het klinkt flink. Lang- werklozen laten schoon- i bij zieken en bejaarden. ze geen zin hebben dan n ze maar zin maken, "blister Zalm van financi- teekt zelf van een 'onor- k. maar simpel' idee. Veel hijgt hij er niet voor. CDA dA gedragen zich als de es van Pavlov. Maar is dat t? amenleving is sch voor alles nekt naar IAls iemand f aan verliest, is i nzelfsprekend naar passend werk wordt 'J, 'f Het accepteren van een 1 onder het niveau dat een lekende gewend is, is lans onbespreekbaar, dat iemand jarenlang Hl rit, zijn sociaal leven ziet J rijnen en zich niet nuttig r dat mag kennelijk alle- u rel oorstel van Zalm valt te ogen. Gemeenten zijn ai belast met de uitvoering at vroeger de Bijstandswet Maar binnenkort zijn ze erantwoordelijk voor het anen van huishoudelijke brussel - Volgens minister Bot (buitenlandse zaken) is Neder land van plan in Irak te blijven als er 'een goede VN-resolutie' komt. Daarin moet duidelijk staan welke status de multina tionale troepenmacht krijgt, hoe het politiek gezien verder gaat met Irak en wat de rol van de Verenigde Naties zal zijn. Bot wil in ieder geval dat zowel de Iraakse politie als de buiten landse troepen onder hetzelfde commando komt te staan. Pagina Binnenland 1 Hilversum - De omroepen KRO, NCRV en EO hebben een samenweriöngsconvenant ge sloten. De actualiteitenrubriek Netwerk krijgt hierdoor een centrale redactie. Voor de huis vesting daarvan begint binnen kort een verbouwing in het AKN-gebouw. Netwerk werkt nu nog met drie afzonderlijke redacties, die ieder op een ver dieping zitten van het AKN- pand in Hilversum. Aan die si tuatie komt een eind nu de EO- redacteuren er letterlijk bij in trekken en de redacties samen smelten. De AVRO stopt met Netwerk en gaat met de TROS participeren in Twee Vandaag. Pagina Media. Hulpverleners buigen zich over het lichaam van de neergeschoten vastgoedtycoon Willem Endstra. Foto: WFA rijswijk/anp - De liquidatie van vastgoedmagnaat Willem Endstra (51) gisteren op klaarlich te dag in de Amsterdamse Apol- lolaan is vooralsnog met raad sels omgeven. Wie er achter zit, blijft onduidelijk. De politie is op zoek naar twee mogelijke schut ters. Zij renden weg na de dode lijke schietpartij, maar ondanks de inzet van een politiehelikop- ter, ontbreekt van hen elk spoor. Endstra bezweek in het zieken huis aan zijn verwóndingen. Hij werd vlak bij zijn kantoor, Con voy Vastgoed bv, neergescho ten. Bij de schietpartij is ook David Denneboom, zoon van vastgoedhandelaar Uli Denne boom, in zijn been geschoten. De politie hield hem aanvanke lijk als verdachte aan, maar na verhoor is hij vrijgelaten. Justitie heeft gisteren het kan toor van Endstra leeg gehaald op zoek naar bewijsmateriaal. Het openbaar ministerie in Am sterdam verdacht Endstra lange tijd van het witwassen van cri mineel geld. Endstra ontkende zondag voor de televisie nog elke betrokken heid bij de misdaad. Alle aantij gingen van de afgelopen veer tien jaar hierover waren volgens hem 'volstrekte lariekoek'. Endstra werd in de publiciteit bekend als 'bankier van de on derwereld'. Hij zou een belang rijke schakel vormen tussen de boven- en onderwereld en cri minelen helpen hun zwarte geld wit te wassen. Omdat hier voor onvoldoende bewijs was, mocht het OM van de recht bank in Amsterdam Endstra hiervoor niet vervolgen. In maart vorig jaar noemde een aantal informanten van de poli tie, na de liquidatie van Heine- ken-ontvoerder Cor van Hout, Endstra als 'mogelijk volgend slachtoffer'. In 2002 plaatste het tijdschrift Quote een foto van Endstra in gezelschap van Heineken-ont- voerder Willem Holleeder. Endstra was daar toen zeer on gelukkig mee, omdat hij her kenning vreesde. Criminelen zijn al jarenlang nauw verbonden aan een deel van de vastgoedsector. Zij pro beren hun illegaal verdiende winsten door het investeren in onroerend goed, wit te wassen. De parlementaire enquêtecom missie-Van Traa constateerde in 1995 al dat criminele organi saties enorme bedragen in on roerend goed pompten. Het zou in de jaren voor het onder zoek van de commissie gaan om een bedrag van tussen de 150 en 200 miljoen gulden. Twee jaar geleden deed topcri mineel Mieremet een boekje open over de verwevenheid van de misdaad in de onroerend- goedsector. Hij stelde toen in een vraagge sprek met De Telegraaf dat Endstra al jaren op zou treden als de bank van de onderwe reld. Pagina Binnenland i: Meer over moord op Endstra (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! hulp in het kader van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). Zalms plan beoogt langdurig werklozen - met be houd van hun uitkering - in te zetten bij de verzorging van zie ken en bejaarden. Daarmee worden twee doelen gediend. De kosten van de AWBZ blijven beperkt En verder doen de 400.000 bijstandtrekkers nuttig werk, blijven ze actief en behou den ze meer kans op betaald werk dan wanneer ze thuis ach ter de spreekwoorde lijke geraniums gaan zitten. Natuurlijk valt er ook wel wat tegen het plan in te brengen. Huis houdelijk werk bij zieken en be jaarden is wat anders dan het schoonmaken van een kantoor. Het verbes van een baan is voor de meeste mensen een regel rechte ramp. Maar als er geen perspectief is op betaald werk is het geen schande om onbetaal de arbeid te verrichten. De ge zondheidszorg heeft een schreeuwend tekort aan perso neel. Bovendien is een uitkering geen premie op een improduc tief bestaan. Schneider Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad amsterdam/gpd - Nederlanders steken zich steeds dieper in de schulden. Vooral het gebruik van creditcards is de afgelopen jaren sterk gestegen. Ook klan tenkaarten en winkelpassen, waaraan meestal een hoge ren te is gekoppeld, zijn populair. Uit een rapport van de Autori teit Financiële Markten (AFM) blijkt dat de gemiddelde schuld van Nederlanders op consump tief krediet en de gemiddelde roodstand op betaalrekeningen de laatste vijf jaar met meer dan 30 procent is toegenomen. De gemiddelde schuld per huis houden bedraagt nu 3355 euro. Op hun betaalrekening staan huishoudens gemiddeld 900 euro rood. Aan consumptieve leningen hebben huishoudens voor 2400 euro afgesloten. Volgens de AFM is de stijging van nieuw consumptief verstrekt krediet in 2003 iets afgenomen. In totaal bedroeg dat 10,7 miljard euro, een stijging van 3 procent. In vergelijldng met voorgaande ja ren betekent dat een minder sterke stijging, maar de AFM constateert in het rapport enke le opmerkelijke veranderingen in het leengedrag. Zo kijkt be stuurslid Jacob Kaptein op van het toenemende gebruik van creditcards. „Mensen hebben vermoedelijk minder het idee dat ze geld lenen, maar dat is wel het geval." Het krediet op creditcards be droeg in 2003 bijna 3 miljard euro. De afgelopen vijf jaar is het marktaandeel van dit kre diet gestegen van 13 naar 25 procent. De AFM kan geen exacte cijfers geven over het aantal personen dat door te veel lenen in de problemen raakt. Volgens de toezichthou der zijn er wel aanwijzingen dat dit aantal sterk toeneemt. Dat blijkt ook uit cijfers van het Landeüjke Platform voor Inte grale Schuldhulpverlening (LPISHV). Volgens het platform rijn in Nederland nu ongeveer 15.000 mensen met een pro bleemschuld. Opvallend is dat deze 'pro bleemgevallen' uit verschillen de groepen in de samenleving komen. Naast mensen met lage inkomens, komen ook mensen met hogere inkomens door een combinatie van verschillende soorten leningen steeds vaker in het risicogebied. best - Gay Krant-hoofdredac teur Henk Krol heeft bij het openbaar ministerie in Amster dam melding gedaan van be dreiging op een islamitische website. Op dè internetsite zegt de webmaster volgens Krol dat hij en Kamerlid Boris Dittrich (D66) moeten worden gedood omdat ze homoseksueel rijn. De website is gisteren uit de lucht gehaald. Krol heeft naar eigen zeggen ook een e-mail ontvangen via de website met een soortgelijke tekst. lausanne - Transseksuelen mo gen voortaan deelnemen aan de Olympische Spelen. Voor waarde is dat ze na hun ge- slachtsveranderende operatie minimaal twee jaar lang hor moontherapie hebben onder gaan. Het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité heeft dat gisteren besloten. Het besluit geldt voor mannen en vrouwen in alle disciplines en gaat per direct in. Goedemorgen Wat een krant. ~JT SÉSfcsV. Proef nu Leidsch Dag'blad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Ja, 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dag! I M/V Naam: j Adres: J Postcode: 1 Plaats: Thlefoon: I Geboortedatum leiden - De 30-jarige Niki de Ruyter uit Leiden, die zaterdag op vliegveld Deelen tijdens de Nederlandse kampioenschap pen zeilvliegen om het leven kwam, was een ervaren zeilvlieger. Dat zeggen zijn collega-vlieger Pieter Jan Stallen en wed strijdleider Flip Koetsier van het evene ment. „Alle mensen die aan het NK meedoen, rijn ervaren", aldus Stallen. Alleen een brevet hebben is niet vol doende. Ervaring, inricht en voldoende vlieguren rijn net zo belangrijk. Niki was een goede en zeker geen roekeloze pi loot. Gezond fanatiek." Volgens Koetsier, bestuurslid van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en wedstrijdleider tijdens het NK, had de verongelukte Leidenaar al tv,,3e of drie keer eerder meegedaan. Qe 1 Ruyter behoorde volgens Koetsier tot de beste dertig vliegers van Nederland op het onderdeel sleep-vliegen. De Leidenaar stortte zaterdagmiddag met rijn zeilvliegtuigje neer voor de ogen van vele toeschouwers op Deelen. Een ultra light vliegtuigje trok hem om hoog, waarna het zeilvliegtuigje, Delta Wing genoemd, op een hoogte van tus sen de 15 en 35 meter, scherp naar rechts draaide en neerstortte. De wedstrijd werd direct na het ongeluk afgelast. Over de mogelijke oorzaken van het ongeluk wil Koetsier geen uit spraken doen, in afwachting van de re sultaten van het onderzoek van de Luchtvaartpolitie. Die instantie wil geen mededelingen doen voordat alle feiten bekend rijn. Koetsier kan zich voorstellen dat men sen na zo'n tragisch ongeval menen dat zeilvliegen een gevaarlijke sport is. „Er zitten risico's aan", geeft hij toe. „Maar ik kom net terug van vliegbasis Deelen. Ik ben er op de motor naar toe geweest en dat is minstens zo riskant als vliegen. Het verschil is alleen dat het altijd aan jezelf te wijten is als er iets misgaat bij het vliegen. Op de motor ben ik afhan kelijk van sukkels om me heen." Op basis van wat hij gehoord heeft, zegt Stallen over het ongeluk: „Het kan een fout zijn geweest bij het overpakken. Dat lijkt niet waarschijnlijk, omdat Niki daarvoor al te hoog vloog. Overpakken doe je vlak na de start als je bent aange trokken en de handen van het verticale frame naar de buis daaronder brengt. Waarschijnlijker is dat boven het vlieg veld turbulentie is geweest die onder één van de vleugels van het toestel is ge komen. Die turbulentie moet je dan be dwingen. Waarschijnlijk, met de nadruk op waarschijnlijk, is het een stuurbewe- ging in combinatie met de turbulentie geweest." Koetsier noemt deze conclusie van Stal len 'heel voorbarig'. Volgens hem moe ten vliegers in geval van turbulentie in staat zijn om bij te sturen, en bij heftige turbulentie wordt de wedstrijd onmid dellijk gestaakt. Volgens Stallen zijn col- lega-zeilvliegers uit het hele land ge schokt door de dood van De Ruyter. „We zullen dan ook later deze week rijn familie condoleren en op een waardige manier afscheid van Niki nemen." Stuur deze bon op in een ongefrankeerdo envelop, naar Leidsch Dagblad, T.B.v Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar wwwJeidschdagblad.nl. (Deze aan bieding Is geldig lot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In hot colofon van de krant treft u nadere Informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1