KUNST CULTUUR 'Meer ruimte voor populaire bands' t 'Mini' De Rooij en 'Maxi' De Jong doen 'drama-examen' Moderne dans met een vleugje jazz Lentestuk Tig is weinig geestig m\ Festival 9.5 mm in Trianon Eventjes weinig harde gitaren op ietwat commerciële Pinkpop Bn Damme. ex van Rossen n ten Damme elt pornoster Actrice Ellen ten Dam- linnenkort te bewonde- pornoster. Zij speelt de de Engelstalige psycholo- thriller 'Castings'. Ande- in in de film zijn voor Metsers III, Klemens Pa- de Mexicaanse acteur n Martinez, die eerder meer te zien was in de film 'Die another day', filer van regisseur Ad Bol over een pornoster die er komt dat haar moeder een natuurlijke manier irven. De Nederlandse ;tie heeft bijna een half neuro gekost en is opge- in Spanje. ;ramma Het programma van i is bijna rond. De orga- van het Leidse popfesti- op 11 juli zijn 23ste edi- peft, wil nog één band gen. De volgende arties- i gecontracteerd voor de odia in De Leidse Hout: ckies, Ian Siegal, The In- onals, Sioen, OLaBOLA, aard Bakkebaard, At- Disconnect, het Leidse en All Hands On Decks. te plaats ia! Rage Jeest - De Oegstgeester ■rimal Rage is winnaar len van de Highschool j Competition 2004. De ie inaakte tijdens de finale, rd gehouden in het Tey- College in Oegstgeest, s de jury de meeste in- b Iet Katwijkse The Dead s eindigde als derde in de ijd. De Highschool Mu- npetition is een educa- 1 iject voor Zuid-Holland- 0 leren en bestaat, behalve bandcompetitie, onder it een poëziewedstrijd, nement is een initiatief Zuid-Hollandse Pop- i samenwerking met de :lub en PJ Partners. ird Reve erpleeghuis ien a/d leie - Schrijver 'Reve is gisteren opgeno- een verpleeghuis in Bel- "f zelfbenoemde volks- 'er lijdt aan de ziekte van mer en lag al 3,5 maand 1 iekenhuis in Deinze. De i s in zo'n vergevorderd n dat hij continu moet verpleegd, aldus le- irtner Joop Schafthuizen, jdt al lange tijd aan de Hij werd in november lar ook al voor opgeno- m het ziekenhuis, maar in toen voor twee maan- ug naar huis in Mache- de Leie. Reve is in de- vorig jaar 80 jaar ge- e nacht' oscoop De telefilm 'Stille van regisseuse Ineke lan wordt in de bioscoop A racht. De psychologische draait vanaf medio sep- in meer dan zestig Ne- Ise theaters. Het gebeurt ilden dat een film die levisie wordt gemaakt oren in de bioscoop uit eerder was dit het geval films 'Familie' en 'Cloa- laatste trok bijna /|j Ibezoekers. 'Stille nacht' ver vijf meisjes die op aan naar een seriever- ar nadat een van hen istfem is misbruikt. Hillen leden Kees Hillen, tien 'J[ ig de artistiek leider van Iterdams Philharmonisch is afgelopen weekeinde 15 'en. Hij was 58 jaar oud. werd in september 2000 j üassieke Muziek bij de w, en functie die hij van 't 1983 ook bij de Vara 45 We. Hij was toen mede •ordelijk voor de ont- igvan de Matinee op de iterdag, de huidige Za- latinee, hèt klassieke- 'rogramma van de Pu- mroep op Radio 4. In bij het Rotterdams Phil- ich wist Hillen de hui- fdirigent Varélery Ger- dit orkest te binnen en tond dan ook aan de het jaarlijkse, zeer pUe Gergiev Festival. leiden - Het Trianon-theater in Leiden vormt het décor voor een klein, internationaal festival voor 9.5 mm films. Op donder dag 20 en vrijdag 21 mei verto nen 11 deelnemers uit Enge land, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje er hun films. De or ganisatie is in handen van cine- astengroep Ciné 9.5 uit Wasse naar. Volgens afspraak doet de gene die de regie voert, niet mee aan de wedstrijd. De Ne derlanders moeten ditmaal op eigen terrein toekijken. Het 9.5 mm formaat is een vin ding van Charles Pathé uit 1920. Hij produceerde in Parijs niet alleen films, maar ook ca mera's, projectoren en andere technische accessoires. De broers Pathé waren de oprich ters van een bedrijf dat vandaag de dag is uitgegroeid tot een groot cinema-concern met me gabioscopen onder andere in Amsterdam en Den Haag. Het 9.5 formaat heeft bijzondere ei genschappen en is economisch door haar midden-perforatie. Het resultaat is een groter netto beeldformaat. Daardoor komen de prestaties dicht bij de beken de 16mm film, die door de pro fessionele cineasten nog steeds in gebruik is. Op Hemelvaartsdag krijgt het publiek tijdens twee gratis voorstellingen een beeld van het historische materiaal dat in de loop van ruim 80 jaar is op genomen en wordt bewaard in musea en particuliere archie ven. Er zijn zowel beelden in zwart-wit als in kleur. De ses sies beginnen om 20.00 en 21.30 uur. Een dag later is de wedstrijd waaraan 11 deelnemers uit ver schillende landen hebben inge schreven. Gelet op het aantal deelnemers met hun gevolg en de grootte van de (kleine) zaal is er misschien wat minder ruimte voor het publiek. Hier geldt dat wie het eerst komt, het eerst maalt. De competitie be gint om 20.00 uur. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Paranormaal Gedoe van Peter van den Bijllaardt door Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen. Regie: John Donders. Spel: Jeske Boorsma, Maurice Zondag e.v.a. Gezien: 17/5, Schouwburg, Leiden. Heel even lijkt het nieuw en verrassend te worden, het len testuk van Tig. Een weduwe zoekt een medium om haar man om vergeving te vragen, want.zij voelt zich verantwoor delijk voor zijn plotselinge dood door een hartinfarct. Dat is een aardig gegeven, dat genoeg mogelijkheden biedt om bijvoorbeeld het heden daags gezweef in het komische te trekken, maar zo loopt het helaas niet in Paranormaal Ge doe. Van geestigheid is geen sprake, we moeten het doen met onderbroekenlol. Het stuk is bepaald geen won der van subtiliteit. De plot is dun, het tempo traag en de hu mor vooral ranzig. De schrijver heeft toch geen afstand kunnen nemen van de beproefde mid delen en voert een inhalige ex- minnares annex callgirl op, die de zaak met hulp van een arm lastige familie ter hand neemt, maar pas ver na tienen zijn we het stadium van de voorberei dingen voorbij en begint het verhaal vorm te krijgen. Dan blijkt het een slecht aangeklede combinatie van de twee Oud hollandse spreekwoorden: wie een kuil graaft als twee hon den vechten. Het grootste deel van het stuk is vulling, nog af gezien van de sinaasappels die Maurice Zondag gebruikt om zijn travestierol van medium vorm te geven. Geen wonder dat Tig er niet uit komt. Spelplezier is nauwelijks waarneembaar en het tempo, dat toch al niet hoog ligt, wordt nog verder vertraagd door niet helemaal geslaagd gehakketak, waar veel te grote gaten tussen vallen. Er wordt bovendien veel te veel koffie gedronken en te weinig op en met elkaar ge speeld. Maar gezegd moet wor den dat het ook niet meevalt om zulke dubieuze teksten met flair te brengen. De enigen die er nog een beetje leven in bren gen, zijn Jeske Boorsma, die een enfant terrible speelt, en Li- dia Meunier, die een goed ge slaagde haaibaai neerzet, maar ook hun personages zijn te plat gehouden om echt contouren te krijgen. Paranormaal Gedoe is ver beneden Tigs stand. door Barenda Grutterink den haag/anp - Regisseur Jos Thie zei het twaalf jaar geleden al tegen Karei de Rooij en Peter de Jong, toen nog Mini en Maxi: „Ik ga met jullie 'Wachten op Godot' van Samuel Beckett doen!" Zaterdag gaat de toneel- klassieker in een regie van Thie in première bij het Nationale Toneel in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, met De Rooij als Estragon en De Jong als Vladimir. Thie kwam destijds al op het idee voor een 'Wachten op Go- dot' met dit tweetal door de on derlinge verstandhouding en de manier van werken van De Rooij en De Jong. Het stuk gaat immers over twee mannen, on losmakelijk met elkaar verbon den, die samen hoopvol wach ten op iets dat eigenlijk ondui delijk blijft: Godot. Ondertus sen voeren ze een absurdisti sche, wat clowneske conversa tie. „Beckett greep voor dit stuk te rug op wat hij in vaudevilles in zijn geboorteplaats had zien doen, en ook op de Marx Bro thers. Zijn droom was het ooit te laten spelen door Charles Chaplin en Buster Keaton, maar dat is er niet van geko men", vertelt De Rooij. Volgens het duo is 'Wachten op Godot' vaak wat zwaar uitge voerd, nu wordt het lichtvoeti ger, naar de mening van De Rooij en De Jong meer in de trant die Beckett voor zich moet hebben gezien. „Het gaat ge woon over iets dat mensen als vanzelfsprekend kunnen mee maken, het gaat over niks en over alles." Het clowneske is het duo na tuurlijk op het lijf geschreven, maar het publiek moet ondanks de luchtiger aanpak toch niet denken Mini en Maxi op de planken te zullen zien. Het tweetal gaat echt dieper. De overeenkomsten met Mini en Maxi zijn echter wel een be langrijke basis. De samenwer king tussen De Rooij en De Jong is 35 jaar oud. „Dat brengt ons heel dicht bij dit stuk. Het gaat over twee mannen die ook al zo lang bij elkaar zijn. Je kent elkaar zo goed", aldus De Rooij. De Jong: „Mooier kan het niet." Hij verwacht ook helemaal niet dat het publiek zijn collega en hem nog langer als Mini en Maxi zullen beschouwen, on danks de raakvlakken van Vla dimir en Estragon met het duo. „Er zullen misschien nog een paar mensen binnendruppelen die van Mini en Maxi uitgaan, maar ik denk dat we het pu bliek goed hebben voorbereid." Het drietal kijkt inmiddels al verder dan Godot. De Jong: ,,Als dit bevalt, gaan we mis schien over een paar jaar 'The Sunshine Boys' doen van Neil Simon." Ook dat gaat weer over een duo, revue-artiesten. Ze zijn met bonje uit elkaar gegaan en worden op hun oude dag door de televisie bij elkaar ge bracht. Het is nog toekomstmuziek. Eerst maar eens die 24 voorstel lingen van 'Wachten op Godot', exclusief in de jubilerende Ko ninklijke Schouwburg. „Wel een investering hoor, zoveel voorbereiding voor zo weinig voorstellingen. Met Mini en Maxi deden we wel drie jaar met een productie, al werd daar wel continu aan geschaafd", mijmert De Rooij. Misschien blijft het ook wel niet bij 24 opvoeringen. Theaterdi recties van overal bedelen al om de voorstelling. „We heb ben dat voorlopig tegengehou den", vertelt De Rooij. Al met al is het een heel avon tuur, waar de heren 's nachts af en toe van wakker schrikken. „We steken enorm onze nek uit", aldus De Rooij. De Jong: „Het voelt als een examen." Karei de Rooij (rechts) en Peter de Jong tijdens de repetitie van 'Wachten op Godot'. Foto: ANP/Robert Vos Dansvoorstelling 'Oor-sprong' in theater De Ware Liefde gewinterde harde gitaarliefheb ber dit jaar iets minder te bele ven valt dan voorgaande jaren. Geen Audioslave of Queens of the Stone Age dus. Niet dat het een nieuwe koers is die wij op gaan. Het uitblijven van dat soort groepen is puur toeval." Een andere opvallende naam in het programma is dj Tiësto. De 'beste dj ter wereld' maakt dit jaar zijn debuut op het festival in Landgraaf. „Verwacht echter geen standaard dj-set van deze man", beweert Smeets. „Want hij neemt bijvoorbeeld ook vio liste MEE en zangeres Kirsty Hawkshaw mee. En dat doet hij niet op elk doorsnee feest waar hij draait." Verder kan Smeets nog rekenen op een aantal gegarandeerde festivaltoppers als dancesensa- tie Moloko, doorgewinterde rocker Lenny Kravitz en het progressieve, bombastische trio Muse. Allemaal acts overigens, die eerder ook op Pinkpop stonden. Om maar aan te geven dat de zoektocht naar verras sende nieuwe groepen voor be zoekers steeds moeilijker wordt op een festival als Pinkpop. Daar is volgens Smeets één gro te uitzondering op: „Franz Fer dinand, die groep moest en zou ik per se hebben. Want dat is juist wel weer een debuterend bandje dat in de komende jaren heel groot gaat worden. Dan kunnen we toch mooi wel zeg gen dat we die op Pinkpop heb ben gehad." Nog iets opvallends aan de pro grammering van 2004: ADHD, The Sheer, After Forever en winnaars van popwedstrijd Nu of Nooit, 37 Stabwoundz, zijn de enige vier Nederlandse bands die bovendien allemaal op bij-podia mogen komen op draven. Een bescheiden aantal voor Pinkpop. Smeets: „We hebben Kane, Anouk, Di-rect en dat soort bands voorlopig wel genoeg gezien op popfesti vals. Eventjes 'nee' dus voor hen. door Alette Snijders rijnsburg - Acht meiden in strakke groene broeken met crèmekleurige topjes die aan de zijkant in een punt uitlopen. Met zwierige en lenige bewe gingen dansen ze op de klan ken van de IJslandse zangeres Björk door het oefenzaaltje van balletschool Ita de Hes in Rijns burg. Komende woensdag ge ven ze in theater De Ware Lief de van het Visser 't Hooft Ly ceum in Leiden hun eerste voorstelling, 'Oor-Sprong'. Ita de Hes (37) traint de meiden en is tevens voorzitter van de stichting Basta! Deze stichting stimuleert amateurdanskunst en vraagt subsidies aan voor dansgezelschappen. „De stich ting vraagt telkens een andere dansgezelschap om een optre den te verzorgen. Deze keer ben ik naar de danseressen van mijn eigen balletschool ge stapt", geeft De Hes aan. In vorige jaren brachten de meiden ook al een uitvoering. In 'Oor-Sprong' zijn verschil lende stukken uit die oude voorstellingen samengebracht met nieuwe danspassen. Vol gens De Hes is het resultaat een moderne dans met een vleugje jazz. De voorstelling duurt on geveer een half uur. Dansgroep Dance Act uit Haarlem verzorgt door Niels Guns landgraaf - Veel commerciële acts prijken op het affiche van Pinkpop 2004. Op internet spui en veel Pinkpoppers kritiek. Maar tegelijkertijd rest de constate ring dat de vijfendertigste editie van Nederlands oudste festival wellicht de meest veelzijdige tot nu toe is. Pinkpop 1998. Bezoekers die in de voorste rijen van het festival bivakkeerden en degenen die thuis voor de buis zaten, weten het misschien nog wel. Zange res Anouk kreeg een ei naar zich toegegooid en moest haar truitje uittrekken om niet al te besmeurd verder op te treden. Anouk past niet op een festival als Pinkpop, zou de verklaring zijn voor de voltreffer. Een jaar later: 1999. Ook ex-Ta- ke That-lid Robbie Williams heeft het zwaar te verduren op het hoofdpodium van Neder lands oudste popfestival. Ter nauwernood weet hij een si naasappel te ontwijken die hem uit onvrede over zijn komst is toegeworpen. Hij snoert de cri ticasters vervolgens de mond door het stuk fruit met een on mogelijke karatetrap terug het publiek in te schoppen en ver zoekt iedereen die hem niet welkom heet, hem met iets te raken. Niemand durft meer. Maar ook dit jaar is het weer vrezen voor de rotte eieren en dito tomaten gezien de behoor lijk commerciële programme ring. Op het festivalforum www.graz.nl bijten tientallen bezoekers fel van zich af. Zij verwijten de organisatie geen voeling te hebben met de be zoekers en stellen dat ook dit jaar, net als de vorige editie, niet uitverkocht zal raken. 'De grote fout van Jan Smeets is dat hij het over een totaal andere boeg wil gooien. En dat mislukt. Mensen die dit jaar toch gaan zijn verstokte fans of jonge De meidenband Sugababes, hier tijdens de uitreiking van de MTV-Awards, zal heel wat wenkbrauwen op Pinkpop doen fronsen. Foto: EPA/Anthony Harvey meisjes. Maar vele Pinkpopgan- gers zoals ik die al elf keer zijn gegaan, haken nu echt af, zo meent een bezoeker van het fo rum. Niet iedere bezoeker van het forum is het met deze stel ling eens, maar de bijval is be hoorlijk groot. De echte Pink popper lijkt te vrezen voor een ietwat te commerciële toe komst. Maar wie veroorzaken nu ei genlijk al deze commotie? Touwtrekker van het - voor Pinkpoppers - rariteitenkabinet is toch wel de meidenband Su gababes. Van alle meidenbands die vanuit Engeland de hitlijs ten bombardeerden, is dit drie tal weliswaar het meest span nend en onweerbarstig. Maar dat een commerciële act als de ze heel wat wenkbrauwen op een popfestival als Pinkpop kan doen fronsen is duidelijk. En ook N.E.R.D (de 'rockband' van hitmachine The Neptunes die o.a. scoorden met produc ties voor Britney Spears en Jus tin Timberlake) en The Black Eyed Peas zijn niet alledaagse gasten die het hoofdpodium van Pinkpop 2004 op pinkster maandag bezetten. Maar wel leuk voor de iets meer hiphop gerichte bezoekers, dat zeker. Of is het een knieval voor het jongere publiek? Feit is dat een aantal van de groepen het niet slecht zouden doen, of deden, op de TMF-awards. Als iemand de komst van bo vengenoemde acts in een per spectief kan plaatsen, is het or ganisator Jan Smeets wel. De Limburger viert dit jaar zijn vijf endertigste Pinkpop en heeft al veel kritiek gekregen op de pro grammering. Uit de losse pols kan hij zo een aantal bands noemen die ook in het verleden op onbegrip stuitten. „Dat de Pretenders op Pinkpop stonden vond men destijds al vreemd. En ook Doe Maar vonden som mige fans van het festival maar niks. Of meer recent kon Oasis ook niet echt op veel steun vooraf rekenen. Ach, er zal elk jaar wel iemand zijn die kritiek zal spuien. Daar luisteren we wel naar, maar je moet er reke ning mee houden dat we met Pinkpop een traditioneel festi val neerzetten. En hierop is ook plek voor de iets meer populai re bands", aldus Smeets. „Maar ik geef toe dat er voor de door- haar op school te komen. „In deze groep is het niveau qua techniek ook heel verschillend. Als ze ambitieus zijn, een hart voor moderne dans hebben en echt willen, is het al genoeg." De acht meiden, in de leeftijd van 16 tot 23 jaar, trainen nu al een tijdje in dezelfde samen stelling. Volgens de 17-jarige Li- sanne de Priester gaat het steeds beter en heeft iedereen veel zin in het optreden. „We treden wel vaker ergens op, maar dit is toch anders en pro fessioneler." Als het aan hun lerares ligt, blij ven de meiden op dit niveau doorgaan. Na het optreden in Visser 't Hooft Lyceum staat in augustus het straatfestival in Leiderdorp te wachten. Ook heeft De Hes in samenwerking met Kunstgebouw Zuid-Hol land enkele optredens voor el kaar gekregen in het LAKtheater in Leiden, Parktheater in Al phen aan den Rijn en in het Evertshuis in Bodegraven. „Ik wil nu subsidie voor ze aanvra gen en ben op zoek naar danse ressen die onze groep willen versterken." 'Oor-Sprong', 19 mei in Thea ter de Ware Liefde van het Vis ser 't Hooft Lyceum aan de Ka- gerstraat in Leiden. Kaarten kosten 6 euro per stuk. het gedeelte voor de pauze. „Zelf deins ik ook bij Dance Act. Die danseressen zijn wat ouder dan mijn leerlingen." Al twee seizoenen oefenen ze elke week voor 'Oor-Sprong' bij De Hes. „Dan trainen we één uur en drie kwartier op choreo grafie. Ik ben hun artistiek lei der." Daarnaast moeten de meiden één uur in de week wij den aan een andere training. „Dat kan van alles zijn. Een meisje zit op kunstschaatsen. Daar krijgt ze ook genoeg trai ning. Anderen volgen weer trai ning via een extra les op mijn school." De Hes let heel goed op de voorbereiding van haar leerlin gen. Wanneer ze willen begin nen met de eerste danspasjes roept De Hes ze meteen tot or de. „Eerst goed rekken en strek ken." Blessures kunnen ze vlak voor de voorstelling niet ge- Danseressen van ballet school Ita de Hes zijn hard aan het oefe nen voor hun optreden in theater De Ware Liefde. Foto: Hehk Bouwman bruiken. Tijdens het optreden wikkelen twee meiden zich sierlijk in een denkbeeldige sjaal. Anderen wringen zichzelf op de grond in de meest onmogelijke posities, terwijl het lijkt alsof het een ei tje is. „Ik zie genoeg fouten, maar je moet er wel rekening mee houden dat het amateurs zijn." De Hes wil dan ook bena drukken dat je geen groot danstalent hoeft te zijn om bij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19