REGIO Flappie sterft nooit helemaal uit Golf: om van te houden en om te haten Massale sterfte konijnen volgens deskundigen over hoogtepunt heen Geslaagd e pedagogische kwaliteit omgeving i de opvang is belangrijk Dit wijkt NAVRAAG Leidsch Dagblad toectie: B.M Essenberg uil: directiehdcuz@hdc.nl fdacteur: Jan Geert Majoor "Bil: redactie.ld@hdc.nl Bt 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 istbus 54,2300 AB Leiden. 071-5356415 ax 071-5 356 325 ten fax 023-515° 567 tVERKOOP «13661 ied: 023-5150 543 ï-6813677 übandel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 3636 iratis) 5196800 UTEN taling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) p/j €216,90 "ns een machtiging verstrekken Btisch afschrijven van het fêeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. ©HDCMedia BV,2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. COLOFON DINSDAG 18 MEI 2OO4 979, vrijdag 18 mei De NZH heeft gisteren in Leiden de nieuwe stadsbus ge le nieuwe entree is ruim: twee reizigers kunnen nu gelijktij- n uitstappen. Door een lijnnummer aan de zijkant is de bus stvoor het reizigerspubliek makkelijker te herkennen. hief Leidsch Dagblad 1 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op nmer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA km, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van ring) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, dlstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Nj; boeken. „Ze lopen goed, ik hoor van mijn uitgever dat er aardig wat bestellingen zijn geplaatst voor De Leather Wedge. Mensen zijn erg enthousiast met name over de illustraties van John Asselbergs, met wie ik in aanraking kwam toen ik zijn zoon Dennis - een groot ta lent - interviewde. Met John heb ik besloten om De 19de Hole zelf uit te geven. Dat gaat sneller en levert meer op als het een beetje mee zit." De Leather Wedge zal zijn weg naar de kopers zeker wel vinden. Zowel kenners als nieuwelingen zullen er iets van hun gading in vin den. De Leather Wedge (de titel verwijst naar het onge oorloofde gebruik' om af en toe de schoen te gebruiken om de bal in een gunstiger positie te krijgen) kan die nen als een stoomcursus golf voor mannen en vrou wen die in het clubhuis een woordje mee willen spre ken. Om de stemming dan nog extra te verhogen kan vrijuit geciteerd worden uit De 19de Hole. Zegt de golfer tegen zijn cad die (de man die de golftas draagt): „Het is toch een gekke sport, dat golf.Zegt de caddie: „Zo is het alleen niet bedoeld, meneer. De 19de Hole kost 6,50 euro en ligt onder andere in golfshops. Dat geldt ook voor De Leather Wedge, dat voor 12,95 euro te koop is. Gerard Baas De Keukenhof is een lust voor het oog. A sight for sore eyes, zoals ze In Engelstalige landen zeggen. Dat kunnen ver pleeghuisbewoners wel gebruiken. Ze komen massaal op de Lissese bloemententoonstelling af. In speciale bussen, van de Vreugdehof uit Amsterdam en het Zon nehuis uit Amstelveen. Oude besjes, met stramme dunne been tjes onder een plaid in de rolstoel. Verschrompelde mannetjes, met een lichtgele gelaatskleur en een nietsziende blik. In groten getale worden ze in- en uitgeladen op het parkeerterrein 'Nar cis'. Hun begeleiders zijn van het soort 'Wat een leuke bril', uit de Hans Anders-commercial. Niets-aan de-hand-types, met een permanent positieve houding. Ze beloven de oudjes een schitte rende dag en rijden hen met lachende blik het park in. Bij terugkomst staren de rolstoelers onveranderd in de verte De kleurenexplosie in het park heeft schijnbaar geen effect gehad. De grote koelboxen en thermoskannen met koffie zijn leeg. De begeleiders zijn blij en spreken van een 'zeer geslaagde dag*. Ge leende rolstoelen worden ingeleverd bij een speciaal hulppunL „Corrie, denk je dat je dat stukje naar de auto nog kunt lopen?", vraagt iemand aan een ernstig gebochelde vrouw. Het ziet er naar uit van niet, maar ze probeert het wel. Terwijl ze wachten op hun taxi deelt de organisator van het Keu kenhof-feestje cadeaubonnen uit aan een groep vrijwilligers. „Bedankt allemaal, namens de feestcommissie. Het was een fan tastische dag." De begeleiders knikken instemmend. „Het was leuk hè, El? Je hebt genoten toch?" Bij de bloemenzaak sporen vrijwilligers de bejaarden aan om ruim in te kopen. Fresia's, hyacinten, tulpen en amaryllissen gaan naar de toonbank. „Neem er een stuk of zes, dat fleurt de afdeling lekker op." De oudjes zoeken zwijgend him portemon- Erna Straatsma hebben minder vertrouwen in de kinderopvang dan tien jaar 1.Tachtig procent vindt het zelfs belangrijk dat kinderen in hun eigen j *77 "1 °Pgroeien- uit een on- De zorg over het nagenoeg verdwenen konijn in het Zuid- Hollandse duinengebied is overtrokken. Kenners denken juist dat de massale sterfte, als gevolg van het VHS-virus, over zijn hoogste punt heen is. „En dan zie je dat konijnen zich weer als razenden gaan voort planten." In een brief aan de Tweede Kamer liet minister Veerman begin deze maand weten dat het konijn op een aantal plaatsen in Nederland 'vrijwel is uitgestorven'. Hij noemde met name de duinengebied aan de kust en het gebied rondom het Gronings-Friese Lauwersmeer. Oorzaak van de massale sterfte is een virus, het viraal haemorrhagisch syndroom (VHS), dat onder de dieren in heel West-Euro pa huishoudt. Ted Hoeks, medewerker van Staatsbosbeheer in Noord- wijk, vindt het bericht wat overdreven. Al beaamt hij dat het VHS-virus een massale slachting onder konijnen heeft veroorzaakt. „Vroeger zag je honderden konijnen rondspringen. Als je nu een avondje gaat tellen kom je er zo'n veertig tegen, in een ge bied van 1.000 hectare. Dat is niets." Toch is Hoeks niet al te som ber over de toekomst. „Zo rond 1986 deed het VHS-virus zijn intrede in de duinen. Toen ging alles massaal dood. Sinds die tijd komt de ziekte ieder jaar terug. In de winter maanden ligt de boel stil, in het voorjaar is het ook nog rustig, maar in de zomer maanden steekt de ziekte de kop weer op en gaan veel ko nijnen dood. De stand gaat iets op en neer." De ziekte wordt vomamelijk verspreid door muggen en eist daarom veelal in de zomer slachtof fers. De ziekte die het VHS-virus veroorzaakt, wordt ook wel de 'Chinese ziekte' genoemd. Volgens Hoeks is het virus met consumptievlees vanuit China naar Nederland geko men. Het virus is zeer be smettelijk en een geïnfecteerd konijn gaat er snel aan dood. „Ze zitten te eten, ze vallen om en ze zijn dood." Niet alleen het VHS-virus is een bedreiging voor het duin konijn. Bijkomende proble men zijn: de vos, buizerds, haviken en de virusziekte myxomatose. Al is die laatste, beruchte, ziekte inmiddels een beetje op zijn retour. „Er zijn er die daar doorheen ko men", zegt Hoeks, die de be wuste konijjnen herkent aan schade op hun lijf. „Rondom de ogen zijn ze kaal, ze heb- Twee konijnen dartelen door het duin. Deze zijn nog gezond, hoewel dat niet alles zegt. „Het kan heel snel gaan met de Chinese ziek te: 's morgens spelen ze nog, 's middags zijn ze gedeprimeerd en 's avonds vallen ze dood neer." Foto: John McCoy ben een plukkerige vacht." De verwachting is dat het met het VHS-virus net zo zal gaan als met myxomatose. Konij nen bouwen een weerstand op en tegelijkertijd verandert het virus zodanig dat slachtof fers minder snel overlijden. Minister Veermand vindt gro te ongerustheid over de ge slonken konijnenstand daar om ook niet nodig. 'Ook in het verleden zijn als gevolg van virusinfecties (myxoma tose) konijnenpopulaties te ruggelopen tot minder dan één procent van de oorspron kelijke omvang, de stand bleek zich daarvan steeds weer te herstellen', schrijft hij in zijn brief aan de tweede Ka mer. Dramatisch De Leidse (gepensioneerd) bioloog Gerrit-Jan de Bruyn schat dat de konijnenstand in de duinen tot zo'n tien pro cent van de vroegere stand is teruggebracht. „Ik hoor af en toe wat dramatische verhalen, maar ik heb juist zo'n idee dat de stand zich wat aan het her stellen is", zegt de Leidse duinenkenner. „De constate ring dat het konijn vrijwel uit gestorven is, is in elk geval niet juist." De afgelopen weken signa leerde De Bruyn 'weer vrij veel konijnen' in het gebied Berkheide, ten noorden van Wassenaar. „Terwijl ik de af gelopen jaren vaak al blij was als ik er één zag op een rondje door de duinen. Om een goed beeld van de si tuatie te krijgen, wacht de Bruyn echter de zomer af. „Vorig jaar april dacht ik ook: dat gaat goed. Ik zag weer al lemaal jonge konijntjes rond huppelen. Maar toen kreeg je die lange droge zomer en ver dwenen ze weer. Dus ik ben erg benieuwd hoe het dit jaar gaat in augustus." Volgens De Bruyn geven re sultaten van simpele tellingen op een doordeweekse avond geen goed beeld van de situa tie in de duinen. Konijnen houden zich vaker schuil, zegt de bioloog, en dat belemmert waarnemingen. „Het gedrag van konijnen is veranderd, als gevolg van de komst van de vos en de havik, 's Nachts fourageren ze niet meer in de buurt van struiken, omdat ze dan door vossen worden ge pakt. Overdag moeten ze op letten voor haviken." Op grond van eigen waarne mingen concludeert De Bruyn dat de konijnenstand rondom Berkheide groter is dan in het noordelijker gelegen gebied van de Amsterdamse waterlei dingduinen. De komende jaren moet de konijnenstand weer wat aan trekken, verwacht de bioloog. „Je moet niet vergeten dat het voor een virus ook een ramp is als het slachtoffer overlijdt De beste virussen zijn juist degene die het slachtoffer eeuwig snotterend rond laten lopen." Hobbykonijnen Voorlopig moeten konijnen en duinenliefhebbers wel re kening houden met de dode lijke afloop die het VHS-virus teweeg brengt. Deskundigen raden eigenaars van 'hobby konijnen' daarom aan om hun huisdier te laten inenten. Volgens de Leidse dierenarts M. Moens zijn er nog maar weinig konijnenbezitters, die een vaccinatie komen halen. „In de vijf jaar dat we die jaar lijkse vaccinatie promoten groeit het besef wel dat zo'n prik nuttig is. Maar het me rendeel van de koijnenbezit- ters ent zijn huisdier nog niet in." Moens krijgt jaar een aantal slachtoffers van het VHS-virus binnen. „Ik doe gelijk een sec tie om te kijken waar de die ren aan dood zijn gegaan. En bij slachtoffers van het VHS- virus zie je dan inwendige bloedingen. Het kan heel snel gaan met de Chinese ziekte: 's morgens spelen ze nog, 's middags zijn ze gedepri meerd en 's avonds vallen ze dood neer." Moens kan zich niet voorstel len dat het wilde konijn echt uitsterft. „Zo'n ziekte is een natuurlijk verschijnsel, dat zich eens in de zoveel tijd voordoet. Konijnen sterven massaal en de rest gaat zich daama weer als razenden voortplanten." Erna Straatsma Emile van Gelder de Neuf- ville is verzot op golf. Vraag de Noordwijkse vertaler, schrijver van misdaadro mans én golfjoumalist naar bijvoorbeeld de mooiste golfbanen van de wereld en zijn ogen gaan twinkelen. Vraag hem naar de beste golfers uit de historie en hij doet enthousiast een greep in zijn boekenkast Toch is zijn relatie met golf niet he lemaal hosanna. Van Gelder de Neufville kan de sport ook haten. Vreselijk en hart- grondelijk haten. „Er zijn weken dat ik geen bal goed sla. Zonder dat ik weet waarom. Om gek van te worden." Het is duidelijk: golf is een raadsel. Maar wel het mooi ste, misschien wel meest in trigerende raadsel van de wereld waar de kenners niet over uitgepraat raken. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er over golf veel boeken zijn geschreven. „Met de golfboeken die in Amerika, Engeland en Australië zijn verschenen, kun je de Noordwijkse bibliotheek vullen. In Nederland zijn we nog lang niet zo ver." Van Gelder de Neufville denkt niet dat hij in zijn eentje die achterstand kan inhalen, maar hij is al aardig op weg. Deze week brengt hij in eigen beheer De 19de Hole uit, een boekje met golfmoppen en golfgrap- pen. Een paar weken gele den kwam van zijn hand De Leather Wedge op de markt In dat boek, dat gelardeerd Emile van Gelder de Neufville en zijn golfboekjes. Foto: Dick Hogewoning is met anekdotes, verklaart en verduidelijkt hij 450 golf- termen en begrippen. Er lig gen ook al plannen klaar voor een nieuw boek, een fotografisch overzicht van golfbanen in Nederland. Leuke bijkomstigheid is dat hij op al die banen een rondje maakt „De meeste ken ik al, maar het is na tuurlijk wel aardig om er nog eens te gaan kijken en spelen." Voor iemand die zo gek is van de sport is het verwon derlijk dat hij er pas op late re leeftijd van in de ban raakte. „Ik werkte begin ja ren zeventig als nachtmana ger in een ressort op de Ba hamas", vertelt de bijna- zestiger die op de Hogere Hotelschool is opgeleid. „Overdag had ik niet zo veel te doen en iemand nam me mee naar de golfbaan. En van het een kwam het an der. Ik was verkocht" Van Gelder de Neufville, overigens een prachtige naam voor een golfer, ging achttien jaar geleden na zijn hoteltijd aan de slag als golf- journalist voor tijdschriften, De Telegraaf en tv-zender Sportnet. In al die tijd zag hij de sport uitgroeien van een bezigheid voor deftige heren en dames tot de op drie na meest beoefende sport van het land. „In de begintijd zag je op de par keerplaats allemaal kleine autootjes die werden gere den door keurige heren, nu zie je de prachtigste bolides staan die worden gereden door.... eh, tja. Je begrijpt me wel." Maar, toch prachtig hoor die toegenomen belangstel ling, voegt de Noordwijker er snel aan toe. En, eerlijk is eerlijk, het zijn wel allemaal potentiële kopers van zijn [van de Nederlandse Gezinsraad. De uitkomst van het onder- rbaast de Leids/Amsterdamse hoogleraar LOUIS TAVECCHIO l Hij is druk bezig een eigen meetmethode te ontwikkelen kwaliteit van kinderopvang. vantrouwen van ouders terecht? |e Nederlandse kinderopvang is over het algemeen goed. iben in 1996 en in 2001 de kwaliteit onderzocht. We zijn n een 7 naar een 6+ gegaan. Het is dus wel iets minder ge- Tijdens het onderzoek 1 we vooral naar de veilig- ji de omgeving gekeken jd die leidsters aan ieder steden. eidingsniveau van leid- it in het buitenland overi- iger. In Scandinavische hebben begeleiders hbo- Nederlandse begeleiders leen SPW-3 diploma iveau) hebben. Ik vind emd dat we niet een hoger ïgsniveau vragen, want n van 0 tot 4 maken een ikkelijk belangrijke fase 1ort er aan de huidige be- dtveel aandacht besteed zorg maar aan het opvoe- 1 kinderen in groepsver- linder. Goede zorg vind ik een randvoorwaarde. Hoe je een schoont en jonge kinderen te eten geeft, kan volgens mij een stoomcursus van acht weken worden aangeleerd. Er iel meer nadruk worden gelegd op de pedagogische kwali- de opvang en de opvoeding. Daar maken de ouders zich zorgen over." t nieuwe wet nog uitkomst? list niet. Ik ben faliekant tegen de nieuwe wet op kinderop- leen veiligheid en gezondheid blijven in die wet gewaar- Mle eisen op gebied van pedagogische begeleiding zijn ge- Minister De Geus (sociale zaken) vindt dat ouders daar- lar met de kinderdagverblijven moeten onderhandelen. Ik verontrustend. Je moet wel heel mondig en goed op de zijn, om dat te kunnen. Overigens valt ouders ook nog wel erwijten. Zij nemen na vijf minuten kijken, al de beslissing kind bij die ene crèche kan worden ondergebracht. Ou- leten zelf ook meer op de kwaliteit gaan letten. En zorgvul- n kinderdagopvang uitkiezen. Je kunt het beste een keer of irwacht langs gaan om te kijken of je tevreden bent met aar aantreft." oor Ligtvoet foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN 954, Dinsdag 18 Mei IDE - Hedenmiddag vond de installatie plaats van de heer olfschoten, tot burgemeester van de gemeente Alkemade. jester Kolfschoten maakte voor zijn officiële installatie in het ste Roelofarendsveen een rondgang langs verschillende delen uit vele dorpskernen bestaande gemeente, waar hij welkom werd. Vanmorgen heeft burgemeester E.J.Mi Kolfschoten zijn »edaan in de gemeente Alkemade. De nieuwbenoemde burge- e'n zijn echtgenote werden in Leiden in café-restaurant Zo- welkom geheten door wethouder dr A. v. d. Bijl en gemeente- is Van Harteveld. Op de grens der gemeente, bij Oud-Ade in „Lage Land" nabij de Leidse weg vond de begroeting plaats oco-burgemeester, de heer C. v. d. Meer, waarbij tevens wet- fan der Poel aanwezig was. Daarna vond de ontvangst plaats K.school in Oud-Ade. De kinderen van deze school zongen de lurgemeester toe waarop pastoor Lampe de burgemeester toe-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17