m Zoeterwoude schiet plan Willibord af Eerste contouren van Rijnfront worden zichtbaar REGIO Leiderdorp piekert over miljoenentekort p Een boerenwoning met plantjes op het dak R3 Braziliaanse onderscheiding voor Leiderdorper Mooren 'Aandacht voor A4-ldachten uit Zoeterwoude-Dorp' elbussen Warmond lp - Vanwege de afslui- de Oranje Nassaulaan Dnd rijden maandag 24 insdag 25 mei pendel oor het dorp. De bus- in reizigers op tussen viaduct en de War- jam en brengen ze jverstappunt voor de 1145 en 50 bij de War- am. nobilist cafetaria Een 26-jarige au- t is gewond geraakt e macht over het [oor en pardoes een binnenreed op de erweg in Wassenaar, ers verklaarden dat de hoge snelheid reed. toffer is met lichte ver in naar het LUMC acht. Zijn twee mede- is zijn ook met lichte ingen naar ziekenhui- buurt vervoerd. iranden irschoten iten - De politie ver- tVoorschoten weer van iemand die ig auto's in brand ijdagnacht gingen vlak twee auto's aan de ollaan en aan Het vlammen op. Onder- nog aantonen of de ijk heeft. dinsdag 18 MEI 2004 Jitsoendienst .eiderdorp eit slordig' a a Is Rietbroek )rp - De GroenLinks- ti n een aantal milieu- ngen in Leiderdorp la ;urgesteld over het ai telijke groenbeleid. ff in 2001 gelanceerde uctuurplan is nog d r weinig gebeurd en nerhoud van de Lei- )o se bomen en strui- ir erloopt rampzalig, liiranwege een gebrek i nis. Gisteravond dis- Ide Groenlinks met it ep belangstellenden lo Leiderdorpse groen ai er in de toekomst u kunnen en moeten z n. n I, vereniging Houdt >rp Groen, het Mi- sibrm Leiderdorp, de tot behoud van Lei- ia se bomen en een 1L (afhankelijk belang- isiin deden allen hun di er het Leiderdorpse k Vout Anker, lid van ei nks, liet de clubs we- diverse projecten uit ;eheten groenstruc- i nog nauwelijks zijn nerd. „Zo zijn er nog I een bomen geplant 3 Oude Rijn en de ldzegt hij. „Dat moest p al gebeuren. Verder 3 ïumentale bomen in 3Esente nog niet geïn- o, lerd en aan kwali- a( letering van De Bloe it pn De Houtkamp a ïauwelijks iets ge- r is hier nog altijd ndacht voor geldver- le projecten dan y i prettige, natuurlijke eving." Anker hoopt jemeentebestuur het iel meer aandacht I; J' is er nog het onder in het Leiderdorpse dat voor een groot l 'r de gemeente is uit- 12 De aanwezigen zijn F spreken over de in gen ondeskundige «dienst. „Ze snoei- heesters ontzettend ik schrok me dood iet zag", zegt de één. 0 litekruid wordt juist ioment dat het er op )ist bij staat wegge- F" klaagt de ander. 'M e oplossing: Leider- :Ili iet de regie het on- lU] weer ter hand ne- 3 o i aanwezige natuur- j® igen willen de ge- best assisteren door ;te latuurliefhebbers te lei ren. Zij kunnen on- 'ol kennis aan alle Lei- Ts overdragen en eenteüjk groen bij- nl Dat is bovendien k goedkoper, wat ae i uitkomen met het nl Öe aankomende, ex- nigingen. ra. project buurtgericht r'l kan hierbij betrok- 'cl den. Het leefbaarder fan een wijk is een k doel van dit pro- ,rD utbewoners zouden rj11 teld gezamenlijk 'Is ïtsoen en de strui- l|' 'en bijhouden, luidt g|f de ideeën. Groen- fl ingt de belangrijkste 'C insels van de dis- :oi ond ter sprake in de if mde politieke verga- Fe ver het groenbeleid. a' 'enteraad vergadert 111 in juni. Ozb-verhoging lijkt onvermijdelijk leiderdorp - Grote projecten 'temporiseren' en omvangrijke uitgaven 'nog eens kritisch be zien'. In de raadzaal van Leider dorp bleek gisteravond maar weer hoe moeilijk het is om een miljoenentekort te dichten. 'Welke keuzes maakt u nu ei genlijk?', klonk het meer dan eens tijdens de brainstormses sie, die wethouder Van der Does op ideeën moest brengen voor bezuinigingen. Eén daar van is een ozb-verhoging met 10 procent, omdat alleen een minderheid van WD en Bur gerbelangen Leiderdorp (BBL) daartegen is. Als Leiderdorp in 2005 precies dezelfde voorzieningen wil hebben als nu, komt de ge meente 3,6 miljoen euro tekort. De oorzaak is onder meer een daling van de inkomsten uit het Gemeentefonds, door bezuini gingen bij de rijksoverheid. In maart ging Leiderdorp nog uit van een gat van 2 miljoen. Toen al sprak de gemeenteraad over een collegevoorstel om te be zuinigen op onder andere het leerlingenvervoer, de grofvuil- inzameling, de onkruidbestrij- ding en de lokale omroep. Bo vendien moest de ozb met 5 procent omhoog en de bouwle- ges met 10 procent. Naderhand kwam het college met voorstel len voor bezuinigingen op het Milieu Educatief Centrum (MEC) en het minimabeleid. De politici moesten gisteravond nog op zoek naar de resterende anderhalf miljoen euro. Een ozb-verhoging met 10 procent, gesteund door een raadsmeer- derheid, levert een kleine 4 ton op. Ook voor een kleiner perso neelsbestand, of zelfs een vaca turestop, is een raadsmeerder- heid te vinden, net als voor het zoveel mogelijk schrappen van nieuw beleid. Bovendien kan de raad bezuini gen, vindt bijna de hele raad. „We kunnen niet iedereen in Leiderdorp vragen om te bezui nigen zonder dat zelf te doen", zei Gardeniers (CDA). „Waarom betaal je aan de bar in het ge meentehuis maar 50 cent voor een glas port? Weet je wat een fles kost?" Ook volgens Honnef (Groenlinks) konden de 'toe ters en bellen' van de raadsbij- drage er wel af. Minder duidelijk is wat de poli tiek wil met een aantal grote Leiderdorpse projecten. „We moeten de ambities van het centrumproject temporiseren tot de Leiderdorpse maat", zei Van Beelen (WD). Staal (BBL), die niet gelooft dat die plannen zonder extra kosten kunnen worden uitgevoerd, is het daar mee eens: „Stop met de geld verslindende projecten rond het centrum." Veugen (D66) stelde voor te stoppen met alle onderzoeken en voorlichtings activiteiten rond die plannen. Hij zei verder 'in principe over al 5 procent op te willen bezui nigen, behalve op onderwijs, milieu en sociale zekerheid'. Het leverde hem het verwijt op geen harde keuzes te maken, zoals wel meer raadsleden dat moeilijk vonden gisteravond. Geïnspireerd door alle geluiden stelt het college van burge meester en wethouders de ko mende weken de perspectief nota samen, een tussentijdse fi nanciële rapportage waarin be zuinigingsvoorstellen worden opgenomen. In juni stelt de ge meenteraad die nota, en daar mee de bezuinigingen vast. i 1 I Over twee jaar is het dak van het nieuwe huis van de familie Kerkvliet volledig bedekt met plantjes. Foto: Hielco Kuipers Pand van Hazerswoudenaar Kerkvliet heeft een speciale dakbedekking door Marijn Roos hazerswoude-dorp - Terwijl de zon hun ontblote bovenlichamen bruint, stoppen de hoveniers Rob Rous en Joost Ruijgrok 4.500 plantjes tussen een mengsel van gemalen baksteen en compost. Ze staan niet in een tuin, maar op het dak van het nieuwe huis van Andries en Carola Kerk vliet aan de Zuiddijk in Hazerswoude- Dorp. „Die planten zijn onderdeel van een isolatiesysteem", legt Rous uit. „In de zo mer blijft het koel en in de winter ont snapt de warmte niet." Na tien jaar vernikkelen van de kou en bakken in de zon was een betere isolatie een belangrijke reden voor boer Andries Kerkvliet om een nieuw huis op zijn ter rein te bouwen. Hij gaf architect Stephan Loomans opdracht een bakste nen woning te ontwerpen. „Die tien jaar in onze stacaravan was lang genoeg. Mijn vrouw en ik waren aan iets anders toe, ook omdat we drie kinderen heb ben. In het nieuwe huis hebben ze alle maal hun eigen slaapkamer." Theo Meijer van bouwkundig tekenbu reau Stramien 2000 heeft de bouwplan nen van de architect Loomans uitge werkt. Hij legt uit dat het pand rondom een doom is gebouwd. „Dat is een cen trale ovale ruimte waarin de badkamer en het toilet zijn gekomen. Langs de dijk, op het noorden, zijn de slaapka mers. Op het zuiden kijk je vanuit de woonkamer uit over de weilanden en vanuit de woonkeuken op het erf, zodat de bewoners hun gasten zien aanko men." Meijer beschouwt het als 'een feest' om aan het huis te werken. „Het past in de omgeving. Het dak is groen en omdat het pand maar één laag heeft, steekt het niet boven de dijk uit. Zo hebben de mensen in de huizen aan de andere kant van de dijk geen belemmering van hun uitzicht." Naast de speciale dakbedekking kent het pand nog meer bijzonderheden. Zo fun geert het dak ook nog als zonwering. Al leen bij het krieken van de dag en het vallen van de avond schijnen zonnestra len het huis in. Maar door het grote aan tal ramen in de gevel en -alweer- in het dak, is het binnen altijd licht. Op het dak ligt ook een zonnecollector die de ener gie levert voor de vloerverwarming en het warme water. De bakstenen zijn niet vastgemaakt met cement of specie, maar met het click-brick systeem. Net als la minaat worden de stenen aan elkaar ge klikt. Een ijzeren klemmetje houdt ze bijeen. Meijer legt uit dat de woning levens- loopbestendig is. „De bewoners moeten hier van wieg tot graf kunnen wonen. Daarom liggen er geen drempels en zijn de deuren extra breed, zodat rolstoelen gemakkelijk door het huis kunnen be wegen. De badkamer is extra ruim. Op die manier kunnen in de toekomst ver pleegkundigen de bewoners gemakkelijk helpen bij het wassen." Andries Kerkvliet kijkt nog niet zover de toekomst in. Hij is vooral blij met de 200 vierkante meter die zijn nieuwe optrekje meet. „Eindelijk hebben we de ruimte. We kunnen de gang bij de woonkamer trekken door de schuifdeur open te la ten. Tijdens een feestje zetten we daar dan het koud buffet. De kruimels zuigen we weg met het centrale stofzuigsys- teem." Over een paar weken keert Kerkvliet de caravan definitief de rug toe. Nooit meer hoeft hij dan te branden in de zon of te kleumen van de kou. Er kleeft slechts één nadeel aan zijn nieuwe onderko men: bij lekkage is het lek bijna niet te vinden tussen de plantjes. Maar Rob Rous stelt de bewoners gerust door uit te leggen dat het dak veel minder snel beschadigt als de plantjes over twee jaar volgroeid zijn. „Dan houden ze het zon licht tegen. Zo zorgen diezelfde plantjes ervoor dat het dak veel langer meegaat." recife/anp - Ingenieur Frans Mooren, sinds jaren de ver bindingsman tussen de Brazi liaanse en de Nederlandse rooms-katholieke kerk, is gis teren benoemd tot ereburger van de staat Pernambuco. De Leiderdorper, de eerste Ne derlander die deze eer ten deel valt, is onderscheiden voor zijn vele verdiensten voor Brazilië en de staat Pernam buco in het bijzonder. Moo ren begeleidde jarenlang de toenmalige bisschop van Olinda en Recife, Dom Helder Camara, bij bezoeken aan Ne derland. Daarbij legde hij het contact tussen de 'rode bis schop' en het Nederlandse ko ningshuis. Ook bezocht kardinaal Simo- nis in zijn aanwezigheid enke le jaren geleden Brazilië. Moo ren (80) is als vrijwilliger werk zaam in het IMIP-ziekenhuis in Recife in het arme noord oosten van Brazilië. Daar krij gen vrouwen en kinderen gra tis medische hulp. Tijdens haar bezoek aan Brazilië, vorig jaar maart, schonk koningin Beatrix vijf complete bedden voor de intensieve zorg aan dit ziekenhuis. In zijn dankwoord vergeleek Mooren de 'effectieve' hulp van de koningin met het geld (ruim 500.000) dat het minis terie van onderwijs, cultuur en wetenschappen besteedt aan de 'internationale profilering van de Nederlandse cultuur'. Dat geld wordt in Brazilië ge bruikt voor de opgraving van het fort Oranje in Recife. Er zijn in Brazilië veel urgenter problemen, waar Nederland kennelijk nauwelijks begrip voor heeft. Mooren pleitte voor meer steun uit Neder land voor volksgezondheids- en onderwijsprojecten in dat land. Gehandicapten niet op Zwetkade door Judy Nihof zoeterwoude - Een meerderheid van CDA en WD heeft gister avond tijdens een enerverende vergadering een streep gehaald door het plan van de Zoeter- woudse woningbouwvereniging Willibrord om twaalf verstande lijk gehandicapten te huisvesten aan de Zwetkade. Dat plan is volgens de collegepartijen in strijd met eerdere afspraken om aan de Zwetkade te bouwen voor starters en voor ouderen. Willibrord kreeg van CDA en WD onderuit de zak. De corpo ratie zou het plan om zes huur woningen geschikt te maken voor bewoners van de instelling Swetterhage achter de rug van de gemeente om hebben uitge werkt. Vertegenwoordigers van Willi brord bleven verbijsterd achter. „We begrijpen niet wat er aan de hand is", aldus Willibrord- voorzitter De Graaft. „We zet ten ons ontzettend in voor onze doelgroepen. Ook verstandelijk gehandicapten behoren daar toe." In december uitte met name de WD al bedenkingen tegen het plan van Willibrord om zes - van de dertig nog te bouwen - appartementen te reserveren voor verstandelijk gehandicap ten. Sindsdien zijn de twijfels bij de WD, maar ook bij het CDA, alleen maar toegenomen. De druppel die de emmer doet overlopen, zijn de aanpassin gen die nodig zijn om de appar tementen geschikt te maken voor verstandelijk gehandicap ten. „De woningen moeten duur worden verbouwd. En aan de buitenkant komt een afschu welijke trap", aldus WD-raads- lid Dantuma. Volgens haar wil Willibord 'de blits maken' bij Gemiva SVG, de overkoepelen de organisatie van Swetterhage. Door mee te helpen aan de huisvesting van een deel van de Swetterhage-cliënten in gewo ne huizen zou de woningcorpo ratie grote kans maken om op het terrein van Swetterhage bouwplannen te ontwikkelen. Raadslid Booij van Progressief Zoeterwoude (PZ) begreep alle commotie niet. Zij legde de na druk op de voordelen van het omstreden plan. Hoe sneller een deel van de cliënten in ge wone woonwijken gehuisvest is, hoe sneller er op het Swet terhage- terrein gebouwd kan worden. Booij proefde bij met name het CDA rancune ten op zichte van Willibrord. Het CDA was destijds tegen de sloop van eengezinswoningen aan de Zwetkade om de bouw van ap- 1 partementen mogelijk te ma ken. Een groot aantal bewoners van de achtergelegen Schenkei- weg kwam ertegen in opstand. CDA, en ook de WD, vinden het oneerlijk tegenover hen om huizen te reserveren voor ver standelijk gehandicapten, ter wijl hen destijds is gezegd dat de appartementen nodig waren voor starters en senioren in de sociale huursector. Ook wethouder Ates zit dat niet lekker. Volgens haar kan Gemi va SVG ook woningen kópen voor zijn cliënten. „Sociale huurders kunnen dat niet. Zij zien zes huurwoningen aan 1 zich voorbij trekken." Volgens J. Hiel van Gemiva SVG heeft de organisatie in het verleden wel huizen gekocht. „Maar met de huidige prijzen zijn we daartoe niet meer in staat." CDA en WD bleven echter op het standpunt staan om de ap partementen aan de Zwetkade niet te 'onttrekken aan sociale huurders'. zoeterwoude - Rijkswaterstaat moet nog maar eens goed luisteren naar de bezwaren van een aantal inwoners van Zoeterwoude-Dorp tegen het Ontwerp Tracé Besluit A4 (OTB). Dat vinden raadsleden in Zoeterwoude. Een aantal bewoners in de omgeving van de Mie- ning vindt dat Zoeterwoude-Dorp er in het OTB slecht vanaf komt met nieuwe geluidsschermen van 4 meter hoog. Dat is maar een klein stuk hoger dan de huidige schermen. Als de weg wordt verbreed, rijn er volgens hen schermen nodig van ten minste 6 meter. Ze willen dat rijkswaterstaat het verkeers geluid eens ter plekke komt meten. Volgens hen voldoen de huidi ge schermen al jaren niet meer. Plannen voor goedkope super, geknipte weg en gezondheidscentrum oegstgeest - Rijnfront, het nieuwbouwproject tussen de Oude Rijn en de A44, krijgt langzaam maar zeker vorm. Een compleet plan ligt er nog niet, maar de eerste studies lichten al een tipje van de sluier op over verkeer en voorzienin gen. Een groot winkelcentrum moet de nieuwe wijk bijvoor beeld ontberen, net als een noord-zuidverbinding voor au to's. Voor een volwaardig winkel centrum met een groenteboer, een slager, een kapper, een dro gist, enzovoorts is de wijk te klein. Daarom valt de keuze op de vestiging van een super markt, een snackbar en een dienstverlener, bijvoorbeeld een kapper. De supermarkt moet er een rijn uit het zoge noemde 'prijsscherpe segment', zoals Lidl, AJdi of Hoogvliet. In het zuidelijk deel is dan nog ruimte voor een kleine super markt voor 'vergeten' bood schappen en een broodjeszaak. Het noordelijk en zuidelijk deel van Rijnfront worden halverwe ge van elkaar gescheiden voor autoverkeer. Dat is weliswaar niet gunstig voor de winkels en andere voorzieningen, maar nodig om sluipverkeer tegen te gaan. Ook de nieuwe Valken- burgse woonwijk 't Duyffak krijgt om die reden alleen een verbinding voor fietsers en voetgangers. Rijnfront wordt bereikbaar via de Rijnrichtweg. Andere voorzieningen die staan gepand rijn een brede basis school, een peuterspeelzaal en kinderdagopvang. Ook moet Oegstgeest een plekje zien te vinden voor de Schilderschool. Het liefst zien veel Oegstgeestse politici de gereformeerde school naar Rijnsburg vertrek ken, omdat het merendeel van de leerlingen daarvandaan komt. Maar zolang dat niet ge beurt, is Rijnfront één van de weinige plekken waar de school voor de broodnodige nieuw bouw terecht kan. Verder rijn er plannen voor een gezond heidscentrum, waar huisartsen, een steunpunt voor thuiszorg en maatschappelijk werk, een fysiotherapeut en een tandarts onderdak vinden. Alle voorzieningen, commerci eel, sociaal, medisch en onder wijs, moeten op een geconcen treerde plek in het noordelijk deel van Rijnfront komen. Dan rijn ze ook beschikbaar voor de bewoners van Buitenlust en het maakt ook multifunctioneel ge bruik van parkeerplaatsen mo gelijk. Sommige politici en de Seniorenraad hebben daar hun twijfels bij, maar volgens wet houder Meester k;an dat, omdat alle voorzieningen op een an der moment gebruik maken van de parkeerplekken. Wat ontbreekt in Rijnfront is een sportvoorriening. Het CDA en De WD hebben de wethou der daar expliciet om gevraagd, maar Meester vreest dat de grond te duur is. „Op zich is er een zee van ruimte voor buiten sport, maar er rit niet zomaar ergens een hectare in Rijnfront waar voor een lage prijs een voetbalveld van te maken is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15