'Onderwijs moet mindi schools' 'Jacob Catslaan wordt een windtunnel' LEIDEN REGIO Jonge chauffeurs verdedigen titel én imago Je kamer opruimen en tussendoor een site bouwen Jongens uit Katwijk, Warmond en Wassenaar in Nederlands team voor vrachtwagenwedstrijd Studentenpartij wil af van huisw Demonstratie KRB en KN Werkzaamheden op Rijksweg Aiz den haag - Het verkeer op de weg A12 tussen knooppunt Gouwe en Prins Clausplein on dervindt in de maanden mei, juni en juli hinder van werk zaamheden. Eerst is drie week einden lang in beide richtingen een beperkt aantal rijstroken beschikbaar. Daarna wordt twee weekeinden een deel van de weg volledig afgesloten. Dit ter voorbereiding van werk zaamheden aan een tunnel die eind 2006 voor een verbinding tussen de Haagse Vinex-locaties Ypenburg en Leidschenveen moet zorgen. Rijkswaterstaat adviseert de weggebruikers tij dens deze dagen via een andere route te reizen. dinsdag l8 MEI 2OO4 door Robbert Minkhorst leiden - Wat de gemeente Lei den in zestien maanden niet is gelukt, heeft een 17-jarige vwo- scholier in vier uur wel voor el kaar gekregen: een website ma ken die voor iedereen bereik baar is. De nieuwe internetpa gina van de gemeente is vol gens kenners een lachertje, blijkt op discussieforums in uit hoeken van het wereldwijde web. Op zijn website (www.annevan- kesteren.nl) beklaagt de scho lier uit Zeist zich over de toe gankelijkheid van de Leidse ge meentepagina. Zijn voor leken onbegrijpelijke verwijten zijn het best te verta len met het woord knulligheid. „Weet je", schrijft hij op zijn homepage, „dat komt dus van een professioneel bedrijf en ik ben een 17-jarige en kom met een werkende website. By the way, het duurde vier uur om die te maken. Ondertussen heb ik ook nog mijn kamer opge ruimd." De computertaal waarin de website is geschreven - taal die je niet ziet op de internetpagina - is de verkeerde of verkeerd ge bruikt, aldus de whizzkid. En dat de pagina 'overloopt van de tabellen, menu's en stramie nen' maakt de boel alleen nog maar onoverzichtelijker en on toegankelijker. Teksten lopen in een aantal gevallen door elkaar heen. Of en in hoeverre dat zo is, verschilt per computer en is afhankelijk van de computerin stellingen. Het ergste vindt Van Kesteren nog dat de pagina niet voor ie dereen bereikbaar is. Om te kunnen surfen is bepaalde soft ware nodig en www.leiden.nl werkt alleen met de software van Microsoft. Juist dat steekt de fanatiekere internetters, vaak vanwege hun aversie tegen 'het imperium van Bill Gates' - de baas van Microsoft. Het digitale stadhuis blijft op slot voor men sen die werken met een Apple- computer, of met software van Mozilla, Opera of Safari. Overigens kostte de nieuwe site geen 170.000 euro. Van dat geld is namelijk niet alleen de inter netsite gebouwd, het grootste deel was nodig voor een sys teem waarmee gemeentelijke informatie op het web gezet kan worden, ook door ambte naren. Verder is geld besteed aan het opleiden en begeleiden van mensen, en aan goede en snelle internetverbindingen. Van Kesteren is overladen met complimenten voor zijn werk. Zelf vindt hij 'dat wel meeval len', mailt hij met een lach. De scholier heeft een eigen bedrijf, Limpid, dat websites bouwt. Hij runt dat bedrijf met een vriend. Zijn suggesties aan Leiden (en andere gemeenten): „Ik denk dat ze over het algemeen iets kieskeuriger te werk mogen gaan en even mogen opletten op de afspraken die er gemaakt worden over het uiteindelijke product. Je kunt beter een be drijf inhuren dat in zulke din gen goed werk aflevert." De Zeistenaar raakte geïnspi reerd toen hij op een populaire site voor jongeren, webdesig ners, hackers, nerds, en andere fanatieke surfers een artikel uit het Leidsch Dagblad over de website tegenkwam. De discus sie die op gathering.tweakers- .net erover is ontstaan, focuste zich op de kosten, de saaie vormgeving en de bereikbaar heid. Een mogelijke vet voor de mislukking kon OzBoz: „Wellicht was h cept een stuk creatieve ook eens voor een genu bezig geweest met eeni na 12.000 correctierond een gelijk aantal mense erover gaat' was het ere achteraf wel af." Want, gaat OzBoz door middelde ambtenaar di niet: 'ziet er wel top uit1 denkt: 'waarom zit datl hier en dat frutseltje da zal ongetwijfeld van gei tot gemeente verschille ik heb liever commercii drijven als opdrachtgev zijn in de regel een stuk Ier en minder stug." door Saskia Buitelaar katwijk/warmond/wassenaar - Hij heeft zijn rechterhand los jes aan het stuur, de gebruinde linkerarm uit het raam. Toetert naar passerende collega-chauf feurs of haalt op z'n dooie ge mak een andere vrachtwagen in, die nét een kilometer lang zamer rijdt. Nee, het imago van de vrachtwagenchauffeur is bij de gemiddelde Nederlander niet zó geweldig. Maar daar gaat een groep jonge chauffeurs binnenkort verande ring in brengen, onder wie Remco Breuer uit Warmond, Bas Rijsdijk uit Wassenaar en John Hazenoot uit Katwijk. Op het internationale kampioen schap vrachtwagenrijden, het Open Nordic Championship 2004 op 29 mei in Denemarken hopen ze, net als vorig jaar, de eerste prijs te winnen. Met wedstrijdonderdelen zoals ma noeuvreren met diverse voer tuigen, ladingen vastmaken of verplaatsen, ehbo- en voertuig kennis laten ze zien dat het vak van vrachtwagenchauffeur wel degelijk wat inhoudt. De wedstrijd, waaraan dit jaar teams uit zes Europese landen meedoen, wordt in Nederland georganiseerd door de Vakop leiding Transport en Logistiek (VTL) uit Alphen aan den Rijn. Het evenement is dan ook be doeld voor chauffeurs onder de 26 jaar, die veelal nog aan de opleiding verbonden zijn, legt projectleider Lutze van der Ploeg uit. Ook onder die groep kan het imago van de trans portsector best wat worden op gepoetst, vindt hij. „Door het negatieve beeld van de buiten wacht, doen chauffeurs soms zelf ook een beetje minder waardig over hun vak. Maar daar mogen ze best een beetje trotser op zijn." Remco Breuer (17) en Bas Rijs dijk (19) lijken weinig last te hebben van een minderwaar digheidscomplex over hun vak. Met trots vertellen ze over hun werk op of achter de vrachtwa gen. Breuer gaat nog één dag in de week naar school, de rest van de tijd werkt hij bij Haas noot Bruggenbouw in Katwijk. De grote brugonderdelen die Remco Breuer (links) en Bas Rijsdijk vertonen eind mei hun kunsten met de vrachtwagen, samen met de rest van het Nederlandse team, op de Nordic Open Championship 2004. Foto: Dick Hogewoning daar worden vervaardigd, stel len bijzondere eisen aan het vervoer ervan. Enorme wagens, glundert Breuer, die jaren gele den al een bijbaantje zocht als autowasser bij een transportbe drijf. Hij heeft zelf nog geen rij bewijs, maar loopt als assistent met een vaste chauffeur mee. Dat betekent vooral helpen met het laden en lossen. Onderweg hebben de grote wagens soms politie-escorte nodig. Ook bij zijn teamgenoot Rijsdijk ontstond het enthousiasme voor grote wagens al op vroege leeftijd. Hij reed als kleine jon gen met zijn buurman mee in een bus en heeft nu zijn 'eigen' wagen, een laadkraanauto bij J.K. van den Dool Transport in Wassenaar. Jammer genoeg is de wagen net door een collega meegenomen, anders had het tweetal graag gedemonstreerd wat straks in Denemarken hun sterkste onderdeel zal zijn: het gebruik van de laadkraanauto. Aan de hand van foto's laat Rijsdijk zien wat dat is. Een vrachtwagen met een open laadbak en een hijskraan tussen de bak en de cabine in, die van buitenaf kan worden bediend. Hoewel ze inmiddels aardig be dreven zijn in de gevraagde technieken, verwachten ze toch op het kampioenschap ook nog veel te kunnen leren van andere chauffeurs. Ook daar is het Open Nordic Championship voor bedoeld, legt projectleider Van der Ploeg uit. Om contac ten te leggen en ervaringen en kennis uit te wisselen met an dere jonge chauffeurs. Boven dien moet de positieve uitstra ling die van het evenement uit gaat, nieuwe leerlingen interes seren voor het vak. Natuurlijk is er ook tijd voor ge zelligheid. Dat begint al in de bus, waarmee de tien Neder landse jongens eind mei naar Denemarken rijden. Vooraf gaand aan de wedstrijddag zijn er sociale evenementen met de andere teams, waaronder een feestelijk diner. „Er wordt dan wel een drankje geschonken, maar de jongens staan onder curatele", zegt Van der Ploeg la chend, maar toch wel serieus. ,,'s Ochtends moet iedereen, voordat de wedstrijd begint, een blaastest bij de lokale poli tie doen. Want het imago van de wedstrijd steunt voor een groot deel op het thema veilig heid." door Rody van der Pols leiden - Het universitair onder wijs in Leiden moet géïnspireer- der en minder schools. Dat kan door de 'klassen' kleiner te ma ken en de aanwezigheidsplicht te schrappen. Ook dienen docen ten op hun onderwijsprestaties afgerekend te worden. Dat stelt Studenten Groepering Leiden (SGL) in haar verkiezingspro gramma. Eind mei kunnen studenten van de Universiteit Leiden weer maar de stembus voor het kie zen van de Universiteitsraad. Volgens de studentenpartij hebben studenten genoeg van de ongeïnspireerde en schools opgezette huiswerkklasjes. SGL-lijsttrekker Marc Rosier: „Op sommige colleges wordt alleen maar herkauwd wat er in de voorgeschreven boeken staat. Bij andere moet je van te voren zelfs huiswerk inleve ren." Daarnaast vindt de partij dat de aanwezigheidsplicht die voor veel colleges geldt, afge schaft moet worden. Rosier: „Waarom moet je naar een col lege komen wanneer je niets bijleert?" De partij roept de Leidse uni versiteit in haar programma op om studenten meer tot naden ken uit te dagen. Daartoe moet het onderwijs kleinschaliger worden aangepakt, „i colleges van meer dan sonen kun je niet discu aldus lijsttrekker Rosia universiteit niet de 11 heid ziet om meer d aan te trekken, moetj stroom van studente ken, vindt de SGL. Daa de universiteit 'maxii de wettelijke ruimte maken om zelf talent ti ren'. Ook vindt de partij da ten te weinig op hun 01 prestaties worden afj „Daarom ontbreekt prikkel om goed ond geven", aldus de lijsttn SGL pleit daarom va bare evaluaties' door denten. Docenten dii schieten moeten krijgen. Rosier: „Als een docent slecht spreekt, over onvoldo dactische vaardighei schikt of niet met iet u ten kan, moet hij of z sen volgen om die ken vullen." Op 10 juni wordt de si ling van de nieuwe teitsraad bekendgemi menteel heeft de SGL de acht zetels. Bewus gressief (BeP) heeft d in de Universiteitsral Christelijke Studentei (CSF) één. katwijk - In verband met de Week van de Zee, van 20 tot 30 mei, houden de Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschap pij (KNRM) en de Katwijkse Reddings Brigade (KRB) ko mende zaterdag een korte red dingsdemonstratie in Katwijk. Aan de demonstratie nemen de reddingsboot De Redd KNRM en een snelle p boot SR8 van de KRB der meer is te zien hoe organisaties samen zot een vermiste zwemmi monstratie begint om voor de Noordpost va dingsbrigade. DUIVENBERICHTEN Leiden en omgeving moet op zondag 13 juni bruisen als de jaarlijkse marathon wordt gelo pen. Dat is het vaste voorne men van Robert Laan, secreta ris van de Leiden Marathon, en ondernemer Claas Griffioen. Griffioen woont aan de Jacob Catslaan, al jaren een van de gezelligste straten op het mara- thonparcours. De straat was bij voorgaande evenementen al eens een promenade van vlag gen, sterren of glitter, er was ooit een erehaag van bierkrat ten en volgende maand komt er een kleurige, overdekte windtunnel. „Leuk voor de lo pers maar ook leuk voor de be woners", aldus Griffioen. „De marathon moet een feest wor den en een goed feest hoeft niet veel te kosten." Laan is druk doende met het regelen van muziek langs het parcours van 21 kilometer, dat dus twee keer wordt gelopen. „Er zijn 15 bandjes en muziek groepen langs de route. Een aantal heeft een vaste plek bij horecagelegenheden, maar er zijn ook looporkesten." Zo De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 424 Al bi komt er onder meer muziek bij de cafés De Tregter aan de Wit te Singel, North End aan het Noordeinde en Huis de Bijlen bij de Morspoort. Maar ook bij restaurant De Blauwe Tram aan de Voorstraat in Voorscho ten en op het Dorpsplein in Zoeterwoude komt muziek. Maar dat is nog lang niet ge noeg om van de Leiden Mara thon de gezelligste van Neder land te maken, vinden Laan en Griffioen. „Wij willen een volksmarathon waarbij de eer ste loper net zo belangrijk is als de laatste. Het moet dan ook vijf uur lang rond het parcours gezellig zijn. Daarom vragen Laan en Griffioen de bewoners van straten op of langs het par cours om hun straat gezellig te maken. „Vroeger was bijvoor beeld de Vrouwenweg erg ge zellig", aldus Griffioen. „Maar die straat lijkt de laatste tijd een beetje ingeslapen. Ik roep de bewoners daar dan ook op om er weer een dolle boel van te maken." En een dolle boel zal het in de Jacob Catslaan ongetwijfeld weer worden. Tussen diverse vlaggenmasten worden netten bevestigd met daarin kleurige ballonnen. „Er ontstaat dus als het ware een windtunnel", al dus Griffioen, „Misschien wor den er tribunes neergezet voo r bewoners en genodigden, maar in ieder geval is er een dweilorkest en wordt de bar Robert Laan (links) en Claas Griffioen heffen alvast een forse beker op de goede afloop van de Leiden Marathon op zondag 13 juni. Foto: Taco van der Eb goed gevuld. Dat zijn verhalen die Laan graag hoort. „Het zou mooi zijn als er meer straten zoiets organiseren. Het moet toch mogelijk zijn om straten leuk aan te kleden en gezellig te ma ken voor de doorkomst van de lopers. Er wordt door diezelfde lopers nog jaren over gespro ken, weet ik uit ervaring. Wees creatief en bedenk iets, zou ik zeggen. En mochten er vragen zijn, dan kunnen de mensen altijd bellen." Bewoners die ondersteuning nodig hebben om van hun straat de gezelligste straat van de marathon te maken, kun nen Griffioen en Laan bereiken op respectievelijk 06-54781577 en 06-24902620. Eric-Jan Berendsen De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Chantilly. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooy 1, 2, 3, 7, 8; P. Lan- desbergen 4, 9; G. v.d. Blom 5, 6; R. v.d. Geer 10. P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 2, 10; W. v. Oosten 4; Koolmoes 6; comb. J. 9. P.V. De Rijnklievers comb. v.d. Poel/v.d. 1 7, 10; S. van Iterson 2 de Groot en Zn. 4, 5; F. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld Voor werkende vrouwen die borstvoeding willen blijven geven is er vanavond een infor matieve bijeenkomst van de vereniging Borstvoeding Na tuurlijk, afdeling Leiden. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Meer informatie en aanmelden kan via tel 5223906 of ddan- ton@zonnet.nl. Onder leiding van een gids is er zondag een vogelexcursie door park Cronesteijn. De wan deling duurt maximaal twee uur en begint om 11.00 uur bij bezoekerscentrum Het Reigers bos in het park. Voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar begint er in buurt huis Matilo aan de Zaanstraat een kook- en bakclub. De cur sus wordt op vijf donderdag middagen gegeven van 16.00 tot 18.00 uur en kost 21,50 euro. De eerste bijeenkomst is op 27 mei. Meer informatie: 5412515. Raha Nahid, een Iraanse bio loge die in Leiden woont, houdt woensdag 26 mei om 20.00 uur in het stadhuis een lezing over inheemse kruiden als genees middel. De afdelingen van Groenlinks in de Leidse regio houden een EU-verkiezingsdebat over Mi gratie, Integratie en Ei tie. Onder anderen Eu mentariër Joost Lageni kamerlid Naima Azouj daarbij aanwezig. De b komst is woensdag 26 (20.00 uur) in het gebc de HTIB aan het Ekste Op de kinderboerdei Merenwijk worden zoi sen 14.00 en 16.00 uur geschoren. Er zijn ook activiteiten, zoals eeni stratie spinnen met ee wiel. De kinderboerde achter winkelcentrum permolen. Zaterdagavond 22 m zorgt Duinwaterbedrij Holland weer een exci de duinen, met als the Nachtegalenzang. Aan 20.30 uur. Meer infom het bezoekerscentrum del aan de Meijendels in Wassenaar, tel. 511 De Stichting Springle verzorgt zaterdag 29 D 13.30 tot 16.00 uur eer ontmoetingsbijeenkoi 'De charme van oudei het gebouw van de Te Stichting, Cobetstraat den. Opgave of infom 5418963.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14