LEIDE Leiden houdt vast aan spreidingsbeleid 'Er is nog nooit iets terechtgekomen van plannen voor dit terrein' Woonboten wijken voor veiliger roeiroute I uw el met e O RAN ZIJN COACH Gemeente past plannen Noordmanterrein opnieuw aan atieop voor meer n tww.leidschi Leidsch Dagblad LEIDERDORP Hoogmadeseweg 60a Leiderdorp REGIO R1 ie pakt iker op Groenoordhallen liggen er verlaten en desolaat bij ;menverkoper krijgt ïte en werkstraf voor isten van stagiaires Bruidsparenmiddag ie fietsen naar se zusterstad Onderwijsbureau: gedwongen schoolkeuze werkt niet Floor Ugtvoet rereld, mijn krant. I date Dagblad Voor roeiers blijft het 6 gedeelte van de Rijn ter hoogte (advertentie) van het Noordmanterrein vei lig. Een aantal woonboten wordt verplaatst, zodat de vaargeul breed genoeg blijft. Met dit besluit wil het college van burgemeester en wethou ders de bezwaren van de roei verenigingen Njord en Die Leythe wegnemen. Door eerdere plannen rond het terrein zou de vaargeul versmallen tot 38 meter, waar door wedstrijden niet meer mogelijk zouden zijn zonder de hele rivier af te sluiten voor andere boten. Bovendien vreesden Njord en Die Leythe voor een onveilige situatie. Dit zou kunnen leiden tot meer ongelukken. Van de zes woonboten die in de buurt van Noordman lig gen, blijven er vier over. De andere twee moeten weg zo dra een deel van het terrein is bebouwd. De bewoners pro testeerden daar tevergeefs te gen. Zij wilden dat Noordman direct voor een andere lig plaats zou zorgen, maar dat wil de wijn- en houthandel niet. De gemeente verwacht voor de oplevering van de wo ningen nieuwe ligplaatsen voor de twee woonbooteige naren te hebben gevonden. Op het water ontstaat straks eveneens meer ruimte door de brede woonboot aan de kant van Noordman te verplaatsen. Het verschuiven van de woon boten is een van de wijzigin gen in het nieuwste plan voor het Noordmanterrein, dat in middels voor de tweede keer is aangepast. Op het terrein ko men negen zogeheten Rijnwo ningen met aanlegsteigers, drie woontorens van veertien meter hoog met een parkeer garage en twee kleine woonto rens met 22 appartementen. Op de hoek van de Haagweg en de Churchilllaan verrijst een kantoortoren. De oude houtloods wordt verbouwd tot restaurant. Het oorspronkelijke plan voor een glazen uitbouw bij dat res taurant vervalt. „Hierdoor be houdt de oorspronkelijke loods zijn eigen karakter", zo schrijft het college van B en W. Buurtbewoners zijn ook bang voor geluidsoverlast door het restaurant. Het akoestisch ad viesbureau Buis Partners BV heeft metingen verricht en be rekend dat na de ontwikkeling van het Masterplan Noordman de geluidshinder toeneemt, maar de wettelijke norm niet zal overschrijden. Het scherm aan de oostzijde van de terras reduceert de geluidsbelasting van het restaurant tot 50 deci bel. Wijnhandel Noordman ver huist gewoon volgens plan naar de schaverij. Omdat zo wel de schaverij als de hout- loods met het restaurant op het terrein wordt opgescho ven, komt er plaats vrij voor een voetpad. De gemeente wil uiteindelijk een looproute door het hele gebied aanleg gen. Met de ontwikkeling van het Bouwplan Noordman hoopt de gemeente de hout zaagmolen d'Heesterboom be ter in het zicht te brengen van af de Haagweg. (advertentie) hemelvaartsdag open! J Perkplanten keuze uit minimaal 25 soorten! o.a Lobelia, Vlijtig Liesje, Afrikaantje tuin dier dinsdag l8 MEI 2004 hauffeurs ledigen titel mago erstandefijk andicapten op Zwetkade door Rody van der Pols leiden - Je kunt er rustig een bal letje trappen zonder iemand te storen. Honderden vierkante me ters leegte midden in de stad. Op een doordeweekse dag is 'deso late vlakte' nog de beste om schrijving van het Leidse Groenoordhallen-terrein, waar het gemeentebestuur in de toe komst graag huizen wil bouwen. Slechts de vertrapte peuken, platgewalste blikjes en een ver frommeld sigarettenpakje herin neren aan de gezellige drukte van de snuffelmarkten, disco feesten en popconcerten die hier in de weekeindes worden ge houden. Enkele jaren geleden, nog voor de mkz-crisis van 2001, bood het terrein aan het begin van de week een heel andere aanblik. „Maandag en dinsdag hadden we altijd de veemarkt", herin nert Martien Laman zich nog levendig. De Leidenaar is sinds de opening van de Groenoord hallen in 1969 al werkzaam bij de facilitaire dienst. „De markt was altijd een goed begin van de week. Sinds die is weggeval len, is het een stuk rustiger ge worden doordeweeks", zegt hij op het verlaten parkeerterrein. Een 'stuk rustiger' lijkt een un derstatement. 'Doodstil' is een betere karakterisering. Het par keerterrein van de voormalige veehallen oogt verlaten en de solaat op deze maandagoch tend. Slechts een paar auto's met het logo van uitzendbu reau Luba - een van de weinige gebruikers van de grotendeels leegstaande kantoortoren van Groenoord Plaza - blikkeren in de zon. Een driewieler staat eenzaam onder het betonnen 'parkeerdek'. En de plastic bloemstukjes achter de ramen van het gesloten restaurant De Schans houden uitsluitend de lege asbakken gezelschap. In de enorme evenementenhal is het schemerig en leeg. Het sonore gebrom van het ventila tiesysteem is het enige geluid dat onder het hoge, ronde dak klinkt. Bijgelicht door de spook achtige, oranje verlichting is een elektricien bezig met het uitrollen van kabels voor de Ga ragevakbeurs die volgende week dinsdag begint. Meer te kenen van leven zijn er niet. De grote moeite die het kost om evenementen in de hallen te boeken, vormt voor het ge meentebestuur de aanleiding om sloop van een deel van het complex te overwegen. Als het aan het college van B en W ligt - zo gaf het vorige week te ken nen -verrijzen er binnen enke le jaren 500 tot 1000 huizen op het terrein. Laman vernam het bericht vori ge week uit de krant. „Dat kan niet waar zijn, was mijn eerste reactie", vertelt hij.Aan de an dere kant: ze hebben in de loop der jaren al zoveel geroepen over dit terrein. En er is nog nooit iets van terechtgeko men." Dat er zo weinig op het terrein zou gebeuren, bestrijdt de faci litair medewerker. Zo was het vorige week nog rennen en vlie gen. „Een congres voor huisart sen, een examen voor 675 ma kelaars, een examen van 930 medewerkers van het Leids Universitair Medisch Centrum. En dat allemaal in één week. En dan hebben we ook nog ieder weekeinde de snuffelmarkt", zegt Laman. „Nu begint wel de rustige periode", voegt hij er aan toe. „Op 25 juni hebben we nog een concert van René Froger. Daarna is het komkom mertijd." Druk maakt Laman zich niet over de plannen voor het ter- |ls Juist leiden - Een 56-jari- ïenverkoper uit Leiden vrouwelijke personeel Ijk betastte, is gisteren politierechter in Den roordeeld tot 160 uur en vier weken voor- jke gevangenisstraf, e slachtoffers volgden liding voor bloemist en het kader daarvan tij- "j tage bij de man. Tijdens rkzaamheden vergreep nist zich aan de studen- greep hij een van de bij de borsten, toen zij aan het schikken was. es vertelden bij de po litie dat de bloemist hen tijdens het werk ook rond de schaams treek had betast. Zo verklaarde één van de slachtoffers dat de man zijn hand op haar knie leg de en deze vervolgens richting haar kruis bewoog. De bloemist bekende bij de po litie onmiddellijk dat hij de twee stagiaires had betast. Hij toonde bij de rechter berouw en zei dat hij de emotionele schade die de meisjes hadden opgelopen graag wilde vergoe den. „Als ik had geweten wat ik aanrichtte, had ik ze nooit aan geraakt", zo verklaarde de man. Maar de officier van justitie, R. Steen, vond dat 'een heel slap excuus.' Hij eiste 180 uur werk straf en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf tegen de bloemist. De politierechter be sloot om een iets lagere werk straf op te leggen. Behalve de werkstraf legde hij de verplich ting op dat de bloemist in the rapie volgt. Daarnaast moet de man aan de twee slachtoffers in totaal 900 euro smartengeld be talen. leiden - Burgemeester Lenferink feliciteert een van de 21 bruidsparen die gistermiddag in de Burger zaal van het stadhuis in de bloemetjes werden ge zet. Het ging om echtparen die zestig of vijfenzes tig jaar geleden met elkaar in het huwelijksbootje traden. Zij keken onder het genot van een hapje en een drankje naar een film en zagen een optreden van Eddy van Damme, met liedjes uit de oude doos. Tijdens de jaarlijkse bruidsparenmiddag wor den echtparen gehuldigd die in dat jaar hun 6oste, 65ste of 70ste trouwdag vieren. Die laatste catego rie was dit jaar niet vertegenwoordigd. Tot de an dere twee groepen behoorden dit jaar veertig bruidsparen. Daarvan gaven er dus 21 gehoor aan de uitnodiging. Foto: Mark Lamers De politie heeft zon dag op de Lammen- veg een 35-jarige Leide- [ïgehouden op verden- 1 inbraak. Hij zou kort ir in een woning aan de henstraat zijn gezien, achte vluchtte de wo nadat hij door thuisko- >rd betrapt. De gealar- politie zocht de buurt st de man aan te hou- rein. „Over drieëneenhalf jaar ga ik met pensioen. Het zal mijn tijd wel duren." Wel zou het de Leidenaar aan het hart gaan als de Groenoordhallen tegen de vlakte gaan. „Ik heb ze gebouwd zien worden. Het zal toch niet gebeuren dat ik ze ook nog zie verdwijnen?" Ondertussen ligt het parkeer terrein er nog even verlaten bij. „Wat een ruimte, hè", zegt La man. „En dat terwijl je in het centrum je auto niet kwijt kunt." (Verkeerd gestalde en He fietsen uit Leiden ver aar Polen, waar ex- in ze gaan repareren en len. Met dit plan slaat ter van de werkgroep and Leiden-Torun twee een klap: er komt wat igenheid bij in de zus- n Leiden heeft een be- igvoor de overmaat eslag genomen fietsen, werden de eerste afge- ijwielen door wethou der Sande overhandigd ti van de werkgroep. In en stad met veel lang- rklozen, is inmiddels ten-werkplaats' ge- Zeker doordeweeks is het parkeerterrein bij de Groenoordhallen leeg en verlaten. Martien Laman, werkzaam bij de facilitaire dienst van de Groenoordhallen, kan zich de betere tijden nog goed herinneren: „De markt was altijd een goed begin van de week. Sinds die is weggevallen, is het een stuk rustiger geworden doordeweeks."Foto: Hielco Kuipers - een vast j lngartaalahnnncmpnt en Ontvang I de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros. ontbijtservieal^ 1 Ik betaal: automatisch 56,20) J per acceptgiro 56.70) M/V I Naam: Adres: J e-mail:J I Bank/giro* 1 I Handtekening: Uitsluitend bij a nummer 137. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: OSOO-1711 (gratis) oT aurf I naar www.leidachdagblad.nl iDeae aan- I bieding la geldig tot 31 december 2004) I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met I persoongegevens In het colofon van de krant treft u nadere informabo aan. I J Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch®r door Floor Ligtvoet leiden - De Leidse wethouder Hessing (onderwijs) blijft bij zijn voorstel om met hulp van een onderwijsconsulent meer au tochtone leerlingen op zwarte scholen te krijgen. Dit ondanks het onderzoek van het Utrechtse onderwijsbureau Sardes, waaruit blijkt dat met de verplichte spreiding van leerlingen in het onderwijs, de scheiding tussen allochtone en autochtone kinde ren alleen maar toeneemt. Onderzoeker Sjak Rutten con cludeert dat in zijn rapport 'Een eindeloze haastklus', gebaseerd op vijftig jaar 'gelijkekansenbe- leid' in de Verenigde Staten. Volgens Sardes kunnen Neder landse steden veel leren van de fouten die in de Verenigde Sta ten zijn gemaakt. Maar voorlo pig verandert er in Leiden niets en moeten alle Leidse scholen vasthouden aan het streven naar een minimum van 25 pro cent allochtone leerlingen, al dus Hessing. Uit het onderzoek blijkt dat au tochtone ouders die worden ge dwongen hun kind naar een zwarte school te sturen, verhui zen naar een gemeente waar ze wel vrij kunnen kiezen. Op die manier omzeilen ze de dwin gende maatregel. Hessing denkt dit probleem in Leiden te on dervangen door de uiteindelijke schoolkeuze niet verplicht te stellen. „De consulent zal de ouders in Leiden-Noord van goed onpartijdig advies voor zien zodat zij beter tot een ba sisschoolkeuze voor hun kind kunnen komen." Dat autochto ne ouders hun kind bij voor keur naar witte scholen sturen, heeft volgens Hessing gedeelte lijk te maken met onwetend heid. „De Vïerspong (een zwar te school, red.) in Leiden- Noord haalt per saldo heel goe de onderwijsresultaten. Ik ben ervan overtuigd dat als autoch tone ouders dit weten, de school aantrekkelijker wordt en meer ouders hun kinderen daarnaar toe zullen sturen." In Amersfoort is de consulent een succes, aldus Hessing. Het Leidse experiment geldt voorlopig alleen voor ouders uit Leiden-Noord. Met de vier scholen in de wijk die straks sa mengaan tot de Brede School, is afgesproken dat de ouders voor aanmelding eerst een in formatiegesprek zullen voeren met de onderwijsconsulent. Als het experiment zijn vruchten afwerpt, zullen in de toekomst alle Leidse ouders die een ba sisschool voor hun kind zoeken eerst op gesprek gaan bij een onderwijsconsulent.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13