Stervoetballer Abe blijft een mysterie Netwerk versmelter MEDIA Hans Laroes, laatste hoofdredacteur van Journaal Redacties Hoe is het met de radiostations? Het is overal hetzelfde lied Onderzoek naar zenders NMO en Of 'Songfestival wereldwijd' Speelfilms vanaf juni op MTV cannes - Videoclipzender MTV gaat films uitzenden. De zender heeft in de maand juni als ex periment elke zondagavond een speelfilm geprogrammeerd. Het gaat om films die volgens de woordvoerster de doelgroep van de zender goed aanspre ken. MTV zendt achtereenvol gens de omstreden film Kids van regisseur Larry Clark uit, de melige komedie Clerks van Ke vin Smith, de satirische horror film Scream van Wes Craven en het vierluik Four Rooms van onder anderen Robert Rodri guez en Quentin Tarantino. Be halve de films zendt MTV in ju ni ook een aantal documentai res uit over beroemde muziek films. Musiscus Kees Hillen overleden Hilversum - Kees Hillen (58) is zaterdagnacht overleden aan de gevolgen van een ongeneeslijke ziekte. In september 2000 werd Hillen bij de AVRO benoemd tot hoofd Klassieke Muziek, waarbij hij de verantwoording droeg voor de radio- en televi sieprogramma's alsmede de in- ternet-activiteiten. De laatste twee jaar vervulde hij de functie van eindredacteur/presentator bij AVRO Klassiek. Daarvoor was Hillen artistiek leider van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, in die functie wist hij di rigent Valery Gergiev aan het orkest te binden. Hillen stond aan de basis van het Gergiev Festival en was vele jaren ver antwoordelijk voor de artistieke programmering ervan. dinsdag l8 MEI 2004 door Jaap van Essen den haag - De nieuwe documen taire-afdeling van Studio Sport scoorde vorig jaar met een ge weldige reportage over de de gradatiestrijd in de laagste En gelse profdivisie. 'That Final Day* was een prachtig programma. Ook dit voorjaar zendt de NOS weer een aantal 'sportdocu's' 1 uit. Vanavond staat er een op de rol over Abe Lenstra, getiteld 'Abe, Fries wonder', gemaakt door Jan Kelder. De titel had ook 'Abe, Fries mysterie' kunnen luiden, want na een uur blijf je als tv-kijker met de vraag zitten hoe goed die Lenstra nu eigenlijk was. De man met de fraaie donkere lok ken speelde in een tijd dat er nog geen televisie was en er slechts sporadisch filmopna men van voetbalwedstrijden werden gemaakt. Er zijn daar door verhoudingsgewijs maar weinig bewegende beelden van Abe Lenstra. In een uur tijd komt Abe wel re gelmatig in beeld, maar het zijn heel vaak dezelfde beelden. Er was wel iets meer beschikbaar, maar vaak is Abe Lenstra daar op alleen van heel ver te zien. Toch bevat de documentaire enkele unieke zaken. Zo is daar het filmpje dat de Friese filmer Gerrit Ais in 1951 van Abe maakte. Aals volgde met zijn De documentaire bevat beelden uit een amateurfilm die voor het eerst te zien is op de Nederlandse televisie. Foto: GPD/NOS camera tijdens een wedstrijd al leen Abe Lenstra. Een destijds zeer ongebruikelijke methode. Overigens had Jan Kelder niet de intentie te laten zien hoe goed Lenstra als voetballer was. Hij wilde vooral een portret maken van de man. Daarom werden veel oud-ploeggenoten van Lenstra geïnterviewd. Dat leverde het beeld op van een geweldige voetballer die op zijn zachtst gezegd toch lichtelijk contactgestoord was. Lenstra was niet bepaald een gezellig mens voor zijn teamge noten. Menigeen ergerde zich ook flink aan hem, vooral wan neer de sterspeler weer eens zo ongeveer niets deed op het veld. Maar "bijna niemand durf de er iets van te zeggen. De eni ge die hem nog wel eens tot de orde durfde te roepen, was zijn broer Jan Lenstra, die met hem bij Heerenveen speelde. Alle voormalige medespelers houden de eer van Abe hoog. Bij menigeen zie je dat het ze op de lippen brandt gewoon lekker eens te zeggen dat 'die Abe eigenlijk een verschrikkelij ke lui was', maar niemand doet dat. Ze hebben gewoonweg te veel respect voor de voetballer. Het mooiste aan de documen taire zijn de geluidsfragmenten die zijn opgedoken van de roemruchte wedstrijd tussen Heerenveen en Ajax, waarbij de Friezen een 1-5-achterstand ombogen in een 6-5-zege. Het radioverslag wordt thuis bij di verse Heerenveen-spelers van destijds afgespeeld en de oude mannen raken zichtbaar ge ëmotioneerd bij het terughoren van hun 'finest hour'. 'Abe, Fries wonder'; vanavond, 21.28 uur, Nederland 2. den haag - Het Commis voor de Media onderzoek Nederlandse Moslim 0| (NMO) en de Organisatii Hindoe Media (OHM) mi hebben gemaakt van p geld. Dat laat staatssec Medy van der Laan (DQ Onderwijs, Cultuur en V schap weten op kamen van Fadime örgü (WD), is op het spoor gezet vi mogelijke onregelmatig! bij deze kleine zendgema den door publicaties ini Handelsblad. De NMO heeft drie jaar gi aan de Dal weg in HiJy voor 1,1 miljoen euro dn celen aangekocht. Bij del deling van de jaarrekenin 2001 gaf het commissaris dat die aankoop 'niet doe is' en werd de moslimo opgedragen de grond vi verkopen. De publieke o overweegt een deel van d koopsom terug te vorder de NMO maar hoopt i een 'minnelijke oplossing Het onderzoek dat het coi sariaat heeft lopen teg OHM richt zich op de vi OHM in strijd met de Me publiek geld heeft gebruil de financiering van een ting en een eigen omroi Bij de Boeddhistische 0 Stichting (BOS) zijn geen gelmatigheden gevonden Redactiechef over objectiviteit, zijn vermeend 'linkse redactie' en de grote-stadsproblemen Hans Laroes (48), hoofdredacteur van het NOS Journaal, publiceerde novem ber 2002 zijn geloofsbelijdenis Ten Aan val: de staat met de straat verbinden. De kritiek heeft hem niet gespaard. door Maurits Schmidt - Zo, dus u bent het boegbeeld van de objectieve journalistiek. Helemaal niet! Objectiviteit is geen bruikbaar begrip in ons vak." - Het wordt wel van het Journaal ver langd. „Het gaat om onbevangenheid, onaf hankelijkheid, vakmatigheid, integri teit. Objectiefis: '1+1=2 en buiten is het zestien graden'. Maar is dat warm ofkoud?" - Kleuren critici hun begrip van objecti viteit al niet bij voorbaat links of rechts in? „Natuurlijk. Als we niet zeggen wat zij vinden, zijn wij vooringenomen. We maken fouten, maar streven wel naar die onafhankelijkheid." - Blijft u met deze mensen dan ook in discussie op uw website www.nosjour- naal.nl? „Ja, maar ik reageer niet meer op al te gesloten wereldbeelden: dat we rode overhemden dragen om te manipule ren. Het wantrouwen achter zulke gro teske voorbeelden neem ik wel seri- - Is het managen van nieuws netzo leuk als het brengen ervan? „Ik houd me nog steeds uitbundig be zig met de dagelijkse nieuwskeuzes." Terwijl uw eigen mensen u verwijten liever achter de laptop te zitten, blij kens een artikel van Gerard van Wes- terloo in NRC Handelsblad van 6 de cember. „Eén eigen mens, ja. Voor haar zal dat waar zijn. De adjuncten zitten meer op de redactie, en wij loeren niet uit onze Hans Laroes: „Ze vinden ons een beetje saai. Dat mag. Erger vind ik het als ze ons niet innovatief noemen". Foto: NOS/Leendert Jansen ooghoeken naar elkaar." - Moest uw voorganger Nico Haasbroek alleen weg door zijn tranen om For- tuyn? „Nee. In een lange periode werd de af stand tussen hem en de redactie steeds groter. De trigger was trouwens zijn optreden bij Jeroen Pauw, waar hij collega Job Frieszo afviel om een op merking over Fortuyn, zonder het hem zelf verteld te hebben, terwijl onze mensen met lijfwachten liepen." - U begon met Ten Aanval. U publi ceerde de helft, de andere helft lekte. „Het tweede deel ging over deelredac ties, er stonden geen grote geheimen - Wat hebt u er inmiddels van kunnen verwezenlijken „Waarneembaar zijn de uitzendingen overdag, het dieper graven, de interac tieve website, de correspondenten in Cairo en Rotterdam." - En niet in Amsterdam. Hebt u een LPF- waakhond neergelegd? „In Rotterdam zijn de grote-stadspro- blemen veel rauwer. Het is interessant wat het meebesturen door de Leefba ren betekent, en of hun proteststem mers zich nog betrokken voelen. Maar de verhalen gaan over Rotterdam, als probleem in zichzelf. In Amsterdam wonen veel redacteuren." - 'Dieper graven': moeteen Journaal een achtergrondfunctie hebben? Als eigenstandig programma willen we er niet meer van uitgaan dat ande ren de achtergronden wel doen. Veel ligt vast: Kamerdebat, Bush over Irak. Voor de rest kies je: oprollen van een hennepkwekerij of nasleep van het Terra College in Zoetermeer." - U doet het laatste en krijgt het verwijt datu 'linkse'journalistiek bedrijft. Van HP/De Tijd, zelfs van John Jansen van Galen in Het Parool. „Journalisten komen gemiddeld uit hetzelfde milieu, wat tot eenzelfde perceptie leidt. Dat willen we dus an ders organiseren." - Dan zoekt u de straat, zoals de com merciëler1 dat al deden. „O ja, staan die dichter bij het volk? Welnee! Het is me niet opgevallen, en niet omdat ik slecht kijk. Het probleem is dat jongeren het nieuws niet meer meepikken: ze willen ontspanning. Wij overleven niet door toevallig even langs komen, maar door dieper gaan." - Desondanks is er grote kritiek. „Er is wel verschil. Van Westerloo was hier drie maanden; logisch dat het dan gaat over de koers, zoals op alle redac ties. Geen probleem. Alleen het woord 'richtingenstrijd', over 'de straat of de staat', vond de redactie niet ade quaat." - Nou, waar ligt de balans? „We zitten nog altijd meer bij 'de staat'. Maar we gaan de goede kant op, zoals met de Haagse verslaggever die eerst meeliep in een ziekenhuis en daarna de begroting Volksgezondheid versloeg. Dat is dus meer dan 'met de microfoon de straat op'." - Zoals tijdens de begrafenis van Juli ana. Ach, daar hoort het een beetje bij, in zo'n lange live uitzending." - De Telegraaf dan, op 1 november? „Inferieure journalistiek. Kwaadaardig. Dat waren een paar gefrustreerde col lega's die net bij ons weg waren. Het woord 'zou' stond centraal: ik zou SM- verhalen over Ad Melkert uit het Jour naal hebben gehouden." - U noemde het HP/De Tijd-verhaal van 5 maart broddelwerk. Over de in stemmende reactie van Jansen van Ga len schreef u een ingezonden brief. Als de links-rechtsdiscussie plotseling weer wordt ontdekt door één of ande re natuurkundige die een stukje mag schrijven in HP/De Tijd, hoef ik daar niet per se aan mee te doen. Is daar nog een eindredactie, of volgen we al leen een buikgevoel? Een aardbeving is links, want die gaat over zielige men sen. Echt, het stond er! Van Jansen van Galen had ik ook échte argumenten verwacht. Hij had het zich iets te ge makkelijk gemaakt.Dit soort dingen zeggen ze nooit bij 'rechtse' berichtge ving." - De eerste zin in HP/De Tijd luidde: 'Is het NOS Journaal links?' „Dan zal het antwoord dus 'ja' zijn. In het klimaat van de laatste jaren zijn de mensen die tot dan toe zwegen gaan praten. Prima. Alleen: er heerst geen debat, maar een loopgravenoorlog." - Op uw website wilt u die 'loopgraven oorlog stoppen. „Ja. De discussie moet gaan over wat het Journaal doet en nalaat. Niet over alles wat ook niet deugt. Dat komt er sinds 1 april niet meer in. Manipulatie? Dat zal dan wel. Bij al die mensen die met reageren, doen we het goed. Ze vinden ons een beetje saai. Dat mag. Erger vind ik het als ze ons niet inno vatief noemen. Want daardoor verlies je de aansluiting met jongeren nog verder." - Ten Aanval-Ü? „Ik zou heel graag, bij voorkeur met BNN, een soort joumaal-lifestylema- gazine voor jongeren maken. Noem het nou geen puberjoumaal, dan kijkt niemand. Nieuws is voor jongeren toch heel iets anders dan wat het voor ons is. Ik wil per 1 januari de lucht - Wat is uw laatste nieuws? „De NOS wordt binnen drie jaar één grote nieuwsorganisatie, met één hoofdredactie Nieuws, in plaats van aparte voor radio, tv, online en actu eel, en één hoofdredactie Sport. Doel is meer efficiency en zo meer ruimte voor journalistieke taken. Ik ben dus de laatste hoofdredacteur van het Journaal. De benoemingen zijn eind dit jaar. Men kan zich inwerken." door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De angel lijkt eruit gehaald. De KRO, NCRV én de EO hebben een convenant gesloten over de manier waarop zij gaan samenwerken. Er is twee weken over vergaderd tussen de direc teuren van de drie omroepen. KRO's Mediadirecteur Ton Ver- lind bevestigt dat er verleden week heldere afspraken zijn ge maakt. Echter niet zonder slag of stoot, bekent Verlind. Het conve nant voorziet ook in de samen stelling van één centrale redactie in het AKN-gebouw in Hilversum voor de rubriek Netwerk. De redacteuren van de (des tijds) mokkende omroepen, de KRO en NCRV, hebben zich in middels neergelegd bij de nieu we situatie, waarbij de EO let terlijk bij hen intrekt en de AVRO de overstap maakt naar Twee Vandaag op Nederland 2. Binnenkort beginnen de ver bouwingen zodat, volgens plan ning, de drie omroepen vanaf september gezamenlijk kunnen opereren. Aanvankelijk reageerdf (hoofd) redacties van omroepen woedend plannen om EO en AVB vertje te laten verwissel! leidde er zelfs toe dat Henneman, hoofdredi van AVRO's Netwerk, uit de haar biezen pakte. 1 kers spraken hun afkeui door Netwerk geïnitieei ties) uit over de komst EO naar Netwerk. Zo'n 4 levisiekijkers namen de afwijzende e-mails en I naar Netwerk te sturen. Verlind verzekert, dat menstelling van één g« neerde redactie niet zal tot een grijze brei. Er z gens hem wat duidelijkt afspraken gemaakt. Zoi het convenant dat Net óók met de EO - een moet blijven, waar volgt professionele, jouma manier het nieuws en d tergronden worden gedi is aan de andere kantt dat de drie bespelers vi werk 'mogen' zoeken n derwerpen waar ze voor Hilversum - Winnaars en verlie zers zijn nog maar net beko men van de uitslag van het songfestival in Turkije, maar or ganisator EBU bedenkt al plan nen voor oktober 2005 als het liedjesfestijn 50 jaar bestaat. Volgens directeur S. Stot overweegt Eurovisie ee: reneditie met wereldbei songfestivalfinalisten eenmalig wereldwijd so: val met wel 52 landen veel meer. Hoe ziet het radio-landschap eruit sinds de veiling van de frequen ties? En loopt alles naar wens? De FM-frequentie voor gouwe-ouwe- muziek ging naar Sky Radio, die Radio Veronica op die plek nieuw le ven inblies. Radio 10 Gold en Arrow Classic Rock grepen ernaast. Ve ronica zendt nu hits uit de jaren tachtig en negentig uit. Mainstream dus, maar dan wat ouder. Een zender die wel opvallend afwijkt van de anderen op FM is ID&T Radio. door Mischa de Bruijn Hilversum - ID&T Radio, het station van dancemiljonair Duncan Stutterheim, verwierf het pakket voor 'recente bijzon dere muziek'. Alleen zijn de luistercijfers belabberd, door dat de groep die van dit soort muziek houdt, kennelijk toch te klein is. De vraag is of dit sta tion het wel gaat redden. Kwade tongen beweren dat de verdeling van FM-frequenties totaal de mist is ingegaan. Oor zaak: de overheid had moeten kiezen. Of een schoonheids wedstrijd tussen de stations, of gewoon alle frequenties veilen aan de hoogste bieder, zonder aanvullende voorwaarden. Zap in de auto langs de radio stations, en de kans is groot dat je ontdekt dat een liedje op twee verschillende zenders te gelijk wordt uitgezonden. She's so high van Kurt Nilsen, de Noorse winnaar van World Idol bijvoorbeeld. Of de cover It's my life van No Doubt. Het is zelfs niet ondenkbaar dat je drie keer op hetzelfde nummer stuit. Wie 's ochtends rond filetijd de FM-band afstruint, heeft mis schien juist weer moeite om een muziekje te vinden. Overal hoor je opgewekte, door elkaar heen pratende stemmen, die hard lachen om eikaars grapjes. Waardoor het lijkt alsof een groepje vrienden achter de mi crofoon is gaan zitten om voor de vuist weg wat te ouwehoe ren. Het is hét recept voor de radioshow, dat overal wordt Een jaar na de radioveiling klinkt een hoop gemor In de Hilversumse radio- en televisietoren stelde Rob Korver op zaterdag 1 juni vorig jaar de zender van Sky Radio in op de nieuwe FM-frequentie. Archieffoto: Ton Kastermans toegepast: een ster-deejay die melige gesprekjes voert met één of twee co-presentatoren (side kicks), Op Radio Vero-nica heb. je Adam Curry, 538 heeft Edwin Evers en op Noordzee 100.7 FM is Gordon de ster in de och tend. Om een groot publiek te kun nen bereiken, 'huren' deze ra diostations een plekje in de ether van de overheid. En die overheid had bij de verdeling van de frequenties, deze maand een jaar geleden, een ideaal. Natuurlijk, het geld van de huurders zou een mooie bron van inkomsten zijn. Maar de politiek had nog een ander, ho ger doel dan geld incasseren. Op grond van haar verantwoor delijkheid voor 'het welzijn en de ontwikkeling' van ons land diende de overheid bij de ver deling van de 'schaarse' fre- quentieruimte ook naar het ui terlijk van het radiolandschap te kijken, schreef toenmalig staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, Cees van Leeuwen (LPF), aan de Tweede Kamer. Want de ra diostations, wist Van Leeuwen, zijn samen met de andere me dia 'in hoge mate bepalend voor de kwaliteit en het functio neren van de samenleving'. Het klonk misschien wat hoogdra vend en vaag, maar de staatsse cretaris schreef er ook bij waar de overheid precies naartoe wilde. Belangrijk uitgangspunt was 'de verscheidenheid en va riatie' in het aanbod. Kunnen we, een jaar na de fre quentieverdeling, concluderen dat die opzet is geslaagd? Zap in de auto langs de stations, en oordeel zelf. Bij de radiozen ders is in ieder geval bijna nie mand tevreden. Het Parool trof, toen het bij tien verschillende stations langs ging, vrijwel al leen maar morrende radioba zen aan. Ook diegenen die als winnaars uit de bus waren ge rold bij de verdeling, waren knorrig. De bedragen die de stations neertelden om acht jaar lang op FM te kunnen uitzenden waren indrukwekkend. Yorin FM: 33 miljoen euro. Sky Radio: 56 mil joen. Radio 538: 57 miljoen. En het record, voor Noordzee FM van Erik de Zwart en diens baas John de Mol: 80 miljoen euro. De prijzen zijn waarschijnlijk zo hoog uitgekomen door het type veiling waarvoor de overheid heeft gekozen. De zenders moesten in een gesloten enve lop een eenmalig bod doen. Ze wisten dus niet van elkaar hóe hoog de geboden bedragen wa ren. Dan sta je als bedrijf voor een dilemma: gokje op een laag bedrag, met het risico dat een ander er met de begeerde frequentie vandoor gaat, of zet je hoog in, waarmee je h( vaar loopt dat je het geld acht jaar kunt terugverdii De stations lijken, daarto dwongen, hoog te hebbe zet. Volgens de radiobonzen de oorzaak dat veel zendi op elkaar lijken. Iedereen bang het geld niet binnei jaar te kunnen terugverdi en neemt daarom geen n meer. Niet experimenten andersoortige formats, 0 beproefde formule inzeti ochtendshow met de sta deejay en zijn sidekicks.! een ander soort muziek 1 beren, maar vooral hits d Mainstream dus. Een iets ander verhaal is het gaat om de frequenti waar de politiek aanvulli sen aan stelde, in de hoo diversiteit. De overheid I de in eerste instantie te 1 naar de manier waarop tions aan die voorwaardf den voldoen, dan pas na bod. Zo was er een pakki 'niet recente muziek', ofi voor gouwe-ouwenumir een pakket voor 'recente zondere muziek'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10