LEIDE Serre De Grote Beer mag blijven staan L'eidols for kids wordt ook een blijvertje Voorzichtigjes flirten op het singlesfeest REGIO gunning astatische oducten Op de verkeerde plaats op het verkeerde moment Zuid-West blijft strijden tegen De Lepelaar maandag 17 MEI 2004 R1 Commissie: Gemeente heeft te lang gewacht met optreden tegen illegaal bouwwerk door Eric-Jan Berendsen leiden - De serre van café De Grote Beer aan de Rembrandtstraat mag blijven staan. Dat advies heeft de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften aan burgemeester en wethouders gege- Volgens de commissie is de serre wel iswaar zonder vergunning gebouwd maar heeft de gemeente te lang ge wacht met optreden tegen het illegale bouwwerk. „Het college heeft niet ge lijktijdig met de beslissing tot weige ring van de bouwvergunning een be slissing tot handhaving genomen." Met dit advies lijkt een einde te komen aan een juridisch steekspel van twee jaar. Het getouwtrek begon toen1 Ben Luykx, eigenaar van De Grote Beer, in het voorjaar van 2002, een serre achter de horecazaak liet neerzetten aan het water langs de Witte Singel. Illegaal, oordeelde de dienst Bouwen en Wo nen van de gemeente omdat de serre op grond staat die in het bestem mingsplan als 'groen' wordt omschre ven. Legaal, vond Luykx omdat de ser re niks anders was dan uitbreiding van een al bestaande overkapping. Boven dien ging er een sociale functie vanuit waardoor er minder zwervers in het parkje naast de serre kwamen. Voor dat laatste argument toonde de com missie zich overigens niet gevoelig. De commissie heeft nu een voorlopig einde aan de strijd gemaakt. Voorlo pig, omdat haar advies niet hoeft te worden overgenomen door B en W en omdat er nog een addertje onder het gras zit voor Luykx. Het huidige be stemmingsplan is namelijk dermate oud dat er een nieuw moet worden ge maakt. En het zou heel goed kunnen zijn dat de serre in het nieuwe bestem mingsplan niet wordt gelegaliseerd en dus alsnog moet worden afgebroken. „Het is redelijk niet tot handhaving over te gaan totdat voor het gebied door de gemeenteraad een nieuw be stemmingsplan is vastgesteld", zo schrijft de commissie. „Het afzien van handhaving thans, betekent niet dat er een onomkeerbare situatie ontstaat. Integendeel, indien ook het nieuwe plan legalisering niet mogelijk zou ma ken, is handhaving geboden en ook niet uitgesloten." Met andere woorden dan wordt het bouwwerk alsnog ge sloopt. Ben Luykx reageert 'voorzichtig optimistisch' op het advies. „Maar ik ben altijd voorzichtig optimistisch. Het vreemde blijft dat de gemeente zich op een oud bestemmingsplan beroept, dat plan niet uitvoert maar er zich ver volgens wel op beroept. Ik hoop van harte dat de serre in hét nieuwe be stemmingsplan wél kan worden gele galiseerd." De Fabriek voor Diasta- Producten aan de Rijn- Leiden krijgt een nieuwe ivergunning. De Milieu- West-Holland bepaalt welke maatregelen het moet nemen om te imen dat zich een stofex- in de fabriek voordoet. voldoet de dienst aan s van de Raad van State, 27 april eiste dat zij en imeente Leiden 'binnen ïaanden' met een nieuwe lining zouden komen. Fabriek voor Diastatische eten wordt onder druk en en temperatuur van 200 Celsius moutpoeder ge- Al tien jaar lang is feite- et bekend of dit onder vei- mstandigheden gebeurt, de natuurkundige eigen- ien van moutpoeder niet 1 zijn. Buurtbewoners Rijndijk hebben tien jaar len voor een onderzoek de vraag hoe explosief oeder is en hoe groot het dat de Fabriek voor tische Producten ooit ft. Pas vorige maand oor- de Raad van State dat rg terecht is en dat Lei- ïaatschappelijk onverant- heeft gehandeld door er onduidelijkheid te la- itaan. iuwe vergunning ligt van- 18 mei ter inzage bij tadhuis en de Stadsge- kleidschdagblad.nl n Wereld, mijn krant. S LeidschCi' Dagblad door Eric-Jan Berendsen leiden - Idols was nationaal ge zien een succes, de Leidse ver sie L'eidols was een klapper en het allernieuwste idee L'eidols for kids is ook een blijvertje. Ge zien de opkomst gistermiddag in café d'Oude Harmonie aan de Breestraat - waar in de broeierige bovenzaal veertig kinderen in de leeftijd van 8 tot 14 jaar auditie deden -heeft het de potentie van een terugke rend evenement. De kids zon gen en sprongen dat het een lieve lust was, veelal onder goedkeurende blikken van fa milie, vrienden, bekenden én een driekoppige jury. Geïnspireerd door Idols en ui teraard MTV en TMF zetten de deelnemers gisteren hun beste beentje voor. Verlegen, brutaal, goed en slecht, het maakte niet uit, tot groot plezier van Trudy Kwik. Zij is een van de organi satrices van L'eidols for Kids en noemt het nu al een gigantisch succes. „Veertig deelnemers, op zo veel hadden we niet gere kend. Vanmiddag zijn dus de audities en volgende week zon dag is de voorronde. Op 6 juni wordt dan dé finale gehouden. Hoeveel kinderen er doorgaan naar de voorronde? Dat weet ik nog niet, laten we eerst de veer tig deelnemers maar eens aan het werk zien." En dat gebeurde onder toe ziend oog van een jury. Met daarin iemand die gespeciali seerd is in ballet, een muziek kenner en Joke, de winnares van L'eidols. „Alle kinderen ko men uit Leiden of omgeving", aldus Kwik. „Om iedereen gelij ke kansen te geven, heeft de or ganisatie besloten om de kinde ren onder te verdelen in drie leeftijdsgroepen, namelijk 8 tot 9 jaar, 10 tot 11 jaar en 12 tot 14 jaar. Voor de beste van elke leeftijdsgroep zijn er mooie prijzen te winnen. Zo kan je je eigen privé-concert winnen, een avond pannenkoeken eten met de hele klas of een feest voor de hele klas." En het moet gezegd, de jeugdi ge kandidaten deden hun uiter ste best. Met muziek, zonder muziek, Engelstalig of in het Nederlands met of zonder danspasjes, het was er allemaal. En vervolgens kon de jury aan het werk. „Die kijkt onder meer naar de zang, uitstraling en in teractie met het publiek", weet Kwik. „Maar het is natuurlijk loor Ligtvoet ÏTom, een vlotte derti- it de kelderzaal van café g binnenlopen. Wat er kijkt hij om zich Hij is een van de eerste vanavond. Aan de bar een lovecocktail voor ïgeschonken. Dat komt lit want hij kan wel wat '1 gebruiken voor hij zich volledig in het Single feestgedruis stort. Het is rste singlesfeest en Tom tbaar opgelaten. „Het (och een beetje als een ne- je naar zo'n feest - om een leuke vrouw te le unen", legt hij uit. Uit ïlf zou hij ook nooit op 'ee zijn gekomen. Zijn zus- 'ft het idee geopperd. „Zij aan de vrouw helpen. oopt een aantal leuke da- i ontmoeten, maar de chtingen zijn niet hoog- igi onen. „Na een uurtje ben ieso weg, dan kan ik er ai$en nare herinneringen verhouden." Net als de e singles wil Tom niet met 'htemaam in de krant. dl loeten mij op m'n werk D innen herkennen." Single 1; I oké, maar duidelijk op 19, ijn naar een vaste part- i 'at is gênant. (40) heeft zin in het ..Ik ben totaal niet ge en. Ik ga straks helemaal pedaal voor vanavond ze een sexy zwart jurkje en bijpassende blazer bokken. „Dat jasje gaat 0 'ond nog uit", verklapt ze Sinds een jaar is Beatrix De singles-avond begon met voorzichtig aftasten en het drinken van een liefdescocktail. Foto: Eric Taal wat actiever op zoek naai' een partner. „Een vriend zei dat ik maar eens een advertentie moest zetten." Die stap heeft nog niets blijvends opgeleverd. Daarom is ze hier vanavond. Met de man van haar dromen moet ze vooral kunnen lachen en praten, vertelt ze. De zaal stroomt ondertussen langzaam vol. Verwachtingsvol le blikken worden uitgewisseld. Esther (31) is al vaker naar een singlesfeest geweest. „Ik ga meestal naar de singlesfeesten van De Volkskrant, die zijn veel groter en dat vind ik leuker. Het is net als een feest tijdens oud en nieuw. Iedereen is vrolijk en vriendelijk tegen elkaar." Je kunt er ook prima dansen, ver klaart ze. „En het is goed voor je ego. Je gaat altijd met een fijn gevoel naar huis." Voor de al leenstaande vriend (33) die ze heeft meegebracht, is het de eerste keer. Ontspannen bekijkt hij de dames die komen bin nenlopen. „Jan is hartstikke leuk", roept Esther vrolijk, „maar tussen ons klikt het ge woon niet als stel." Carolijn (35) struint samen met een vriendin heel wat singles feesten af. „We hebben ontzet tend veel lol. Het is alleen een drama met die kerels. Die zien er vaak niet uit. Ik denk soms: ga alsjeblieft terug naar je moe der en trek eens een schone trui aan." Vanavond zit er op het eerste gezicht ook weer niets voor haar bij. „Of heb jij al wat leuks gezien?," informeert ze nieuwsgierig. niet de bedoeling de kinderen af te vallen. We wülen ze stimu leren in de muziek door te gaan. En ook al moet er een aantal van de veertig vanmid dag afvallen, eigenlijk is bij L'ei dols for kids iedereen voor een volle zaal een beetje winnaar." Om de flirttechnieken van de veertig singles nog wat op te vij zelen heeft organisator Iinda van 't Land flirtcoach Mirjam Wiersma ingehuurd. In een ko ket roze mantelpakje legt Wiersma uit dat flirten geen uit het hoofd geleerd trucje of een gave is die je met de geboorte meekrijgt. „Flirten betekent contact maken. Je moet dus vooral voor anderen openstaan. Schenk aandacht aan je zintui gen, neem beelden, geuren en geluiden in je op. Let ook op je beweging. Langzame bewegin gen zijn sensueel." Ter illustra tie laat ze haar hand rustig langs haar nek richting haar borsten glijden terwijl ze een mannelijke single aankijkt. Die begint verlegen te lachen. „Overigens moet je nooit op één signaal van iemand af gaan," vervolgt Wiersma. „Pas als iemand op vier manieren zijn of haar interesse heeft ge toond, kun je ervan uitgaan dat diegene je echt leuk vindt." Na wat oefenen in breed glim lachen en een zelfverzekerde houding aannemen, is het tijd voor de singles om zelfstandig aan de slag te gaan. Er wordt gedronken, gelachen, gekletst en heel voorzichtigjes wat ge flirt. Van hevige verliefdheid is bij de feestgangers geen sprake, het blijft vanavond bij gezellig kletsen. Tom, die van plan was zo snel mogelijk weer te vertrekken, staat enkele uurtjes later nog steeds in het gezelschap van een mooie dame. Voor hem is het Single Mingle feest in ie der geval geslaagd. door Eric-Jan Berendsen leiden - Opgepakt worden door de politie op verdenking van het plegen van een ze dendelict, meegenomen naar het bureau Langegracht, in een cel gezet in afwachting van een spiegelconfrontatie met een getuige en uiteinde lijk na twee uur weer vrijgela ten. Het overkwam Maarten Vincent Bruijnesteijn uit Pur- merend onlangs in Leiden omdat hij werd aangezien voor iemand die zichzelf in het Bos van Bosman zou heb ben bevredigd. Bruijnesteijn werkt bij een iet- bedrijf in Utrecht en was een storing in de computer aan het verhelpen bij een klant, Mytylschool de Thermiek aan de Blauwe Vogelweg. Kort na vijf uur 's middags zit de klus erop, Bruijnesteijn pakt zijn spullen bij elkaar, loopt naar zijn auto en rijdt weg, richting Wassenaarseweg. Daar komt hij twee politiewagens met zwaailicht tegen die hem la ten stoppen. Na een controle van zijn papieren moet hij mee in een politieauto. Een andere agent rijdt in de wa gen van Bruijnesteijn naar de Langegracht. Daar aangekomen blijkt hij door een getuige te zijn aan gezien voor iemand die zich in het Bos van Bosman aan het bevredigen was. Ook het merk en de kleur van zijn au to zouden overeenkomen met het voertuig van de 'dader'. Bruijnesteijn moet zijn riem, rookwaar, aansteker, telefoon, schoenen, ketting en jas inle veren en wordt in een cel ge plaatst. Na ongeveer een kwartier mag hij daaruit, krijgt zijn jas terug en wordt naar een ka mer voor een spiegelconfron tatie gebracht. Daarna wordt hij weer teruggebracht naar de ceL Na ongeveer drie kwartier komt de hulpofficier van justitie met de melding 'sorry, het was een vergis sing'. Bruijnesteijn blijkt door de getuige niet te zijn her kend. Zij had de verkeerde op het oog. „Ik was in totaal 2 uur kwijt met dit alles", zo kijkt hij met gemengde gevoelens terug op het incident. „Voor zover ik heb begrepen heeft een kind in het park een man gezien die zichzelf aan het bevredi gen was. Dat kind is naar huis gerend en heeft haar moeder geroepen. Toen die moeder ging kijken, zag ze mij naar mijn auto lopen die aan de rand van dat park stond. Ik was blijkbaar op de verkeerde plaats op het verkeerde tijd stip." Bruijnesteijn neemt de politie niets kwalijk. „Die heeft netjes excuses aangeboden. Maar wat ik niet begrijp is dat die moeder niet even haar ver ontschuldigingen aanbiedt voor haar overhaaste conclu sie. Door haar heb ik wel twee uur in een cel gezeten voor een zogenaamd zedendelict." door Floor Ligtvoet leiden - Bewoners uit Leiden Zuid-West blijven fel gekant te gen de bouwplannen voor een zeventien verdiepingen tellende woontoren aan de Apollolaan. De seniorenflat zal door zijn hoogte, ruim vijftig meter, het woonplezier van de huidige be woners danig bederven, ver wachten ze. „Zo'n hoge flat hoort niet thuis in een straat als de Apollolaan", verklaart Ar nold van Dantzich, secretaris van de wijkvereniging Leefbaar Zuid-West. De gemeente heeft volgens hem onvoldoende naar de bezwaren uit de buurt ge luisterd en had het bestem mingsplan voor het gebied al veel eerder moeten aanpassen. De bouw van de toren met ze ventig seniorenwoningen baart de buurt grote zorgen. Ge vreesd wordt dat de woonflat letterlijk een grote schaduw over de wijk zal werpen. Hier door komen de huidige bewo ners in de wintermaanden lan ger in het donker te zitten. Daarnaast krijgt de wijk met grote parkeerproblemen te kampen, voorspelt Van Dant zich. „Met de parkeergarage die erbij wordt gebouwd komen we uit op een totaal van honderd parkeerplaatsen." Voor iedere bewoner is dan 0,8 parkeergele genheid beschikbaar. „Veel te weinig. Bij andere seniorenwo ningen gaat de gemeente uit van een norm van 1,2. Kortom: dat wordt hier straks vechten voor een plaats." De gemeente Leiden is tekort geschoten, vindt Van Dantzich. De gemeenteraad is wettelijk verplicht iedere tien jaar het be stemmingsplan te herzien. „Het huidige bestemmingsplan da teert echter van 1959." De raadscommissie ruimte en groen heeft met enige aarzeling ingestemd met een artikel 19- procedure, een versnelde wijzi ging van het bestemmingsplan, voor het bouwplan De Lepe laar. Verschillende fracties deel den de bezwaren van de omwo nenden tegen de hoogte van de twee woontorens en tegen het aantal parkeerplaatsen en wil den de zaak later nog een keer bespreken. Dat bleek niet mo gelijk. Groenlinks, CDA en ChristenUni stemden uiteinde lijk tegen. Zij wilden twee ver diepingen van de flats afhalen. Wethouder Hillebrand zegde wel een onderzoek toe naar de parkeerdruk in de buurt. Op dit moment ligt het voorbe- reidingsbesluit bij gedeputeer de staten van de provincie Zuid-Holland. Die moeten een verklaring van geen bezwaar af geven. Mocht die worden ver leend dan kan woningbouwver eniging De Sleutels van Zijl en Vliet haar bouwplannen voort zetten. Toch zal de wijk zich daar niet zonder meer bij neer leggen. ,Als de bouwvergun ning wordt verleend, stappen wij naar de Raad van State. We blijven ons tegen De Lepelaar verzetten." Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snsD voor I superkorting op een origlfeel I Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: 1 automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56,70) Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/giro" Handtekening: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde w envelop, naar Loidsch Dagblad. Ta v. Afdeling lezersservice. Antwoord- E nummer 127 1SOO VB Alkmaar. Bellen kan ook: OSOO-1711 (gratis) of surf nHarwww.leldschdiigblad.nl ["Deze aan bieding Is geldig tot 31 december 20O4). Lcldsch Dagblad gaat zorgvuldig um met persoongegevens. In het colofon vaii de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Lcidsch Dagblad L'eidols voor kids trok gisteren een volle zaal in café d'Oude Harmonie aan de Breestraat. Foto Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9