Ben Bot wil vredesproces vlottrekken BUITENLAND Financiën van NASA een groot zwart gat Rumsfeld verder onder druk in schandaal Massabetoging voor terugtrekking Gaza Vuurgevecht tussen Nederlanders en militie Aanslag op zuster Djindjic tuigcrash izilië aulo - Een vliegtuigcrash Amazonegebied in Brazi- eft aan 33 mensen het le- •kost. Het toestel, een ïa-120, verdween tijdens icht plotseling van de ra- eddingswerkers gingen in igle op zoek naar het aig en constateerden dat de dertig passagiers ie bemanningsleden de overleefd had. Het vlieg jas op weg van Sao Paulo ivenca naar Manaus, de stad van de deelstaat onas. iter Gaus rieden i - Günter Gaus, van 1974 81 de eerste gezant van Duitsland in Oost-Berlijn, 74-jarige leeftijd overle- laus was een van de be- jkste uitvoerders van de bondkanselier Willy It geïnitieerde Ostpolitik, [ontspanning tussen en Oost-Duitsland moest Zelf noemde Gaus zijn inde DDR ooit 'de meest erende baan die ik me an stellen'. telprijswinnaar evangenis - De Nigeriaanse'schrij- Nobelprijswinnaar voor ratuur, Wole Soyinka, is lag in Lagos gearresteerd seen demonstratie tegen ering. De 69-jarige ia is na een korte tijd frijgelaten. De politie e met harde hand en [as een eind aan de de- tratie. i minder ulair dan ooit ngton - De Amerikaanse ent Bush is minder popu- n ooit. Voor het eerst ijn installatie in januari eurt een meerderheid procent van de Amerika- jn beleid af. Dit blijkt uit liniepeiling in opdracht it weekblad Newsweek, erdag is gepubliceerd, s 41 procent van de Ame- n wil dat Bush in novem- 1 president gekozen ronden door longeluk Italië In het noorden van Ita- gisteren enkele tiental- insen lichtgewond ge- loordat een passagiers- ntspoorde en op een rentrein botste die op een 1 elegen spoor reed. Eer- erichtten meldden dat er ongeval enkele zwaarge- en waren gevallen. Het al deed zich voor op het Livomo - Turijn, ter ivan de plaats Libarna. tiechef Haïti rresteerd - De voormalige baas Haïtiaanse politie is in ij in de Amerikaanse staat r i gearresteerd op verden- an cocaïnesmokkel. Het Rudy Therassan, die van ot vorig jaar augustus aan lofd stond van de politie De 39-jarige Therassan j s hoofd van de politie te- italing hebben toegestaan orde VS bestemde cocaï- ti passeerde. e soldaat fghanistan - Een aanval van rebellen i Amerikaanse patrouille irovincie Helmand in het i van Afghanistan heeft ag aan een soldaat het le- kost. Twee soldaten raak- 'Vond. De Afghaanse poli twee vermoedelijke Tali- ïbellen te hebben opge- i verband met de aanval. nd in Franse icentrale In een kerncentrale in sten van Frankrijk is zon- •rte tijd brand uitgebro- anvan de vier kernreac- noest worden gesloten, and brak uit in een bun- ktriciteitsdraden in een an de centrale waar geen ire stoffen worden ge- islagen op ipels Thailand [°k - Bij drie boeddhisti- impels in het zuiden van nd zijn gisteren bijna ge- ig bommen ontploft. De houdt militante moslims Woordelijk voor de bom- 'gen. Het zuiden van aid, waar in tegenstelling de rest van het overwe- 'oeddhistische land veel ms wonen, wordt al den geteisterd door aan- en schietpartijen. Zater- >8 werd een informant i politie bij zijn huis W-schoten. new york/anp - De Amerikaanse ruim tevaartorganisatie NASA heeft jarenlan ge en miljarden kostende missies naar de maan en mogelijk naar Mars als prio riteiten. Maar het budgetbeheer is kennelijk niet zo'n punt van aandacht. Dat blijkt uit het vernietigende commentaar van de accountants van PriceWaterhouseCoo- pers op het jaarverslag van NASA over 2003. De accountants troffen tal van 'gaten' en fouten aan in de financiële verslagleg ging. Zo was 565 miljard aan overboe kingen niet voldoende gedocumenteerd. Het rapport van PriceWaterhouseCoo- pers was al eerder dit jaar verschenen, maar kreeg toen nauwelijks aandacht. Dat gebeurde alsnog toen het manage mentblad CFO Magazine er in zijn mei nummer over schreef. De directeur voor het interne financiële beheer van NASA gaf toe dat het verslag fouten bevat. Volgens hem zijn die ver oorzaakt doordat tien verschillende pro gramma's voor financiële administratie tot een geïntegreerde boekhouding zijn samengevoegd. De externe accountants stellen echter dat er fundamentele boek- houdfouten zijn gemaakt en dat de fi nanciële controle niet deugt. De integratie van de boekhoudkundige programma's heeft volgens PriceWater- houseCoopers geleid tot een reeks blun ders die het onmogelijk hebben gemaakt de controle van de boeken af te ronden. Verder ontdekten de financiële speur ders dat er een verschil van 2 miljard dollar zat tussen wat NASA zei te heb ben en wat werkelijk op de rekeningen stond. NASA-inspecteur-generaal Ro bert Cobb zei dat de gebreken aan de or ganisatie die aan het licht kwamen tij dens het onderzoek naar de ramp met het ruimteveer Columbia, ook zichtbaar zijn geworden in de financiële sfeer. De onafhankelijke onderzoekscommis sie kwam indertijd tot de conclusie dat er van alles misging doordat de onder delen van de ruimtevaartorganisatie als eilanden naast elkaar bestonden en niet een echt geheel vormden. Na onthullingen in New Yorker en Washington Post samawah/anp - Nederlandse militairen zijn zaterdag rond het middaguur in As-Samawah in het zuiden van Irak betrok ken geweest bij een schoten wisseling met aanhangers van de radicale geestelijke Muqtada al-Sadr. Voorzover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. De schotenwisseling had plaats bij het gebouw waar aanhan gers van al-Sadr samenkomen, iets ten zuiden van het cen trum. De Iraakse politie had het pand eerder op de ochtend om singeld en vervolgens bijstand gevraagd van de Nederlandse militaire eenheid. Er werd over en weer geschoten en er was sprake van meerdere schotenwisselingen. De aan hangers van al-Sadr, die door de Amerikaanse strijdkrachten wordt gezocht in verband met moord op een collega-geestelij ke, hebben het pand kunnen verlaten en zijn ontkomen. De Iraakse politie heeft het gebouw daarna ingenomen.. Spanje heeft gisteren het com mando over de Spaanse militai re basis in Irak overgedragen aan de Verenigde Staten. De Spaanse troepen worden nog voor 27 mei teruggetrokken uit het Arabische land, zoals de nieuwe socialistische regering vorige maand al heeft aange kondigd. Door geweld in Irak zijn het af gelopen weekeinde meer dan veertig doden gevallen. Een Amerikaanse militaire woord voerder maakte bekend dat al leen al in de hoofdstad Bagdad zeker 21 Iraki's zijn gedood. Britse troepen doodden in het zuiden van Irak zeker twintig militieleden. Veertien Iraki's werden gedood bij een operatie in Sadr City in noordoost-Bagdad, waar de ra dicale geestelijke Moqtada al- Sadr veel aanhangers heeft. In het westen van Bagdad kwam een Amerikaanse patrouille on- dèr vuur. De Amerikanen scho ten terug en doodden zeven Iraki's. Britse soldaten hebben onge veer twintig Iraakse verzetsstrij ders gedood tijdens een vuur gevecht in het zuiden van Irak. Dat gebeurde ten noorden van de stad Basra. 4R Bezoek aan Arafat ramallah/anp - Nederland wil als toekomstig EU-vooorzitter een belangrijke rol spelen bij het weer vlottrekken van het vredes proces in het Midden-Oosten. Tijdens een gesprek met de Pa lestijnse president Arafat heeft Bot zijn voornemen kenbaar ge maakt. De partijen moeten weer met elkaar in gesprek komen en de EU zou daarbij een grotere rol moeten proberen te spelen dan tot dusver, aldus de Nederlandse bewindsman Het gesprek had plaats in Ramallah op de Westelijke Jor- daanoever, waar het hoofdwar- tier van Arafat is gevestigd. De twee spraken elkaar voor het eerst. Bot is dit weekeinde in het Mid den-Oosten, omdat hij het We reld Economisch Forum in de Jordaanse hoofdstad Amman bijwoont. De gelegenheid om Arafat te ontmoeten deed zich onverwacht voor. Bot had Ara fat al willen spreken, toen hij een aantal weken geleden in het Midden-Oosten was. Hij moest toen naar Nederland te rugkeren in verband met het overlijden van prinses Juliana. WD-kamerlid Wilders prijst Bot dat hij het vredesproces weer op gang wil helpen, maar vindt het „erg onhandig" van de minister dat hij bij Arafat op bezoek is geweest. „Dat is een verkeerd signaal." Wilders noemt de Palestijnse president „de belangrijkste sta-in-de-weg voor het vredesproces in het Midden-Oosten". De EU zou alleen contacten moeten onderhouden met de gematigde Palestijnse krachten, zoals premier Ahmed Qurei. Volgens Wilders heeft behalve de Spaanse minister van bui tenlandse zaken dit jaar nog geen enkele EU-bewindsman contact gehad met Arafat. Wil ders wil Bot tijdens een overleg in de Tweede Kamer binnen kort over zijn bezoek aan Arafat 'kapittelen'. De woordvoerder van Bot wijst de kritiek van Wilders van de hand.Als je een rol wilt spelen in het vredesproces in het Mid den-Oosten, zul je met de be langrijkste betrokkenen moeten praten." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Voor het eerst sinds jaren heeft een vredesdemon stratie in Israël weer een grote menigte op de been gebracht. Meer dan 150.000 mensen be toogden zaterdagavond in Tel Aviv voor een terugtrekking uit de Gazastrook en een hervat ting van de onderhandelingen met de Palestijnen. „Dit is een demonstratie van de meerder heid", riep oppositieleider Shi mon Peres. „Eén procent van het volk probeert tegen te hou den wat 80 procent wil: vrede en een voortzetting van het overleg met de Palestijnen. We zullen niet toestaan dat één procent ons terugstuurt naar oorlog." De betoging was georganiseerd door een overkoepelende orga nisatie van vredesgroepen en linkse partijen, die voor ten minste één keer him onderlinge geschillen wilden vergeten. Zelfs twee parlementsleden van de centrumpartij Shinui - lid van premier Ariel Sharons rege lingscoalitie - waren aanwezig, zij het tegen het advies van de partijleiding. Voor het eerst van zijn leven moet 'Arik' Sharon iets van steun hebben gemerkt op een vredesdemonstratie. Er was zelfs een spandoek met de tekst 'Arik, het volk staat achter je!' Sharon heeft op 2 mei de leden van zijn Likudpartij laten stem men over zijn voorstel het Isra ëlische leger en de kolonisten terug te halen uit de Gazastrook en een klein deel van de weste lijke Jordaanoever. De partij be zorgde hem een harde neder laag, vooral door het fanatieke actievoeren van de kolonisten. „Weg met de heerschappij van de kolonisten. We blijven niet onze zonen opofferen om de kolonisten te dienen", riep Tsali Reshef, leider van de vre desbeweging Vrede Nu, onder daverend applaus. Het lijdt geen twijfel dat de opkomst ex tra hoog was na de bloedige week in de Gazastrook, waarin dertien Israëlische soldaten en 30 Palestijnse militanten en burgers om het leven zijn geko men. Volgens Yossi Beilin, lei der van de nieuwe linkse partij Yachad, hebben de recente ge beurtenissen het vredeskamp wakker geschud. De organisatoren hopen dat de demonstratie het begin is van een nieuwe, brede volksbewe ging. Volgens opiniepeilingen steunt driekwart van de Israë liërs een terugtrekking uit de Gazastrook. Premier Sharon zal waarschijnlijk over twee weken het door de Likudleden verwor pen terugtrekkingsplan in een andere vorm opnieuw presen teren. Maar de wijzigingen die hij wil aanbrengen zouden geen be trekking hebben op cruciale punten, zoals de ontmanteling van alle nederzettingen in de te ontruimen gebieden. Hij zou wel willen proberen Egypte meer te betrekken bij de veilig heidsaspecten. Of het aange paste plan een meerderheid zal halen in de ministerraad is nog de vraag. In ieder geval hoeven de Pales tijnen niet te vernachten dat Is raël een defensieve houding aanneemt tot het sein voor de terugtocht wordt geblazen. Mi nister van defensie Shaul Mofaz zei dat het leger zijn activiteiten in de Gazastrook zal opvoeren en met name in het zuiden, aan de grens met Egypte, „een nieuwe werkelijkheid zal schep pen." Het grensgebied bij de Palestijnse stad Rafiah was de afgelopen dagen het toneel van felle strijd, na de dood van vijf Israëlische soldaten bij een aanslag op hun pantservoer tuig. In de loop van een zoekac tie naar de stoffelijke resten van de soldaten - waarbij nog eens twee militairen om het leven kwamen - verwoestte het leger volgens een eigen opgave 40 huizen. De Israëlische mensen rechtenorganisatie B'tselem daarentegen schat het aantal op meer dan 100. Israëls chef van de generale staf, luitenant-ge neraal Moshe Ya'alon, zei dat honderden huizen op de nomi natie staan te worden verwoest voor het geval het geweld voort duurt. Het Hooggerechtshof in Jeruza lem heeft bepaald dat het leger huizen mag afbreken als dat in het belang is van militaire ope raties - bij voorbeeld om schootsveld te scheppen - maar niet bij wijze van strafmaatre- gel. Staande naast Yasser Arafat sprak minister van buitenlandse zaken Ben Bot gisteren journalisten toe voor het kantoor van de Palestijnse president in Ramallah. Foto: Reuters/Loay Abu Haykel Enkele tienduizenden Israëliërs demonstreerden zaterdag in Tel Aviv voor terugtrekking uit Gaza. Ze zijn bezorgd dat het plan van premier Sharon niet wordt uitgevoerd. Foto: Reuter/Havakuk Levison bagad/washington/anp-dpa - De Ame rikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld komt onder steeds grotere druk te staan in het schandaal over de mishan deling van Iraakse gevangenen. Zowel het weekblad The New Yorker als The Was hington Post berichtte afgelopen week einde over de persoonlijke toestemming die zowel Rumsfeld als zijn hoogste mili tair in Irak, Ricardo Sanchez, militairen zou hebben gegeven voor officieel niet toegestane verhoormethoden. De minister en de commandant in Irak hebben de mishandelingen en ook mar telingen in Irak tot dusver steeds be schreven als werk van individuele mili tairen. Beiden hebben beweringen over een systematisch en ook van hogerhand goedgekeurd beleid steeds van de hand gewezen. Volgens The New Yorker, die als eerste foto's van de misdragingen publiceerde, heeft Rumsfeld persoonlijk ingestemd met een strikt geheim 'speciaal toe gangsprogramma (SAP)', dat toegang tot informatie moest bewerkstelligen over terreur en de Iraakse opstand. Het pro gramma, dat het doden, gevangenne men en ondervragen van zogeheten 'waardevolle doelen in de strijd tegen het terrorisme' toestaat, werd eerst in Afghanistan en vervolgens ook in toene mende mate in Irak toegepast. Rumsfeld zou zich niet over de details hebben gebogen, maar een basisregel zou, volgens een bron bij de geheime dienst, zijn geweest: 'Pak op wie je moet hebben - doe wat je wil!'. SAP voorziet in fysieke dwang en seksuele vernedering van Iraakse gevangenen. Volgens bronnen bij de geheime dien sten, waar The New Yorker zich op be roept, was er binnen die diensten zelf verzet tegen het gebruik van de voor Af ghanistan ontwikkelde methodes in Irak. De voor topterroristen ontwikkelde methodes zouden immers nu worden toegepast op 'taxichauffeurs en van de straat geplukte mensen'. Het Pentagon noemde het stuk van The New Yorker, geschreven door de be kroonde journalist Seymour Hersh die de Amerikaanse massaslachting in het Vietnamese My Lai onthulde, „bizar, sa menzweerderig en gevuld met anonie me speculaties". Het ministerie van De fensie ontkende ook ten zeerste dat Rumsfeld of êen andere Pentagon-func- tionaris het verhoorprogramma heeft goedgekeurd. Het verhaal in The Washington Post van gisteren gaat over toestemming die San chez zou hebben gegeven voor een 'on conventioneel' verhoor van een Syrische gevangene in Irak. Voor dat doel zou de militaire politie worden ingeschakeld die de man zowel lichamelijk als geeste lijk moest aanpakken. Rumsfelds collega van Buitenlandse Za ken Powell liet gisteren blijken dat hij verwacht dat de Amerikaanse troepen macht ook na de machtsoverdracht op 30 juni voorlopig gewoon in Irak blijft. Nationaal Veiligheidsadviseur Condo- leezza Rice zegt op haar beurt in de maandageditie van de Duitse Tagesspie- gel dat de 'Amerikaanse manschappen blijven totdat de klus is geklaard'. Powell en Rice nuanceerden daarmee de eerder geuite suggestie van een eventue le snelle aftocht van de Amerikanen. On der anderen Powell en bewindvoerder Bremer hebben weliswaar gezegd dat ze weggaan als een nieuw Iraaks bestuur daarom vraagt, maar in de praktijk zal dat niet gebeuren, zo maakten Powell en Rice nu duidelijk. Powell tekende zelfs aan dat hij ver wacht dat een souvereine Iraakse over gangsregering het commando over de multinationale troepenmacht aan een Amerikaan laat. boedapest/gpd - Twee onbe kende mannen hebben een aanslag gepleegd op de zus van wijlen Zoran Djindjic, de vorig jaar vermoorde Servische pre mier. Het duo drong de woning binnen van Gordana Filipovic- Djindjic (54) en prikte haar met een injectienaald. Daarop viel ze vrijwel onmiddellijk in zwijm. De bizarre aanslag riep herin neringen op aan de geruchtma kende 'paraplumoord' op de Bulgaarse dissident Markov in 1978. Markov kreeg een lang zaam werkend gif in zijn aderen gespoten, terwijl hij in Londen op de bus stond te wachten. Hij overleed drie dagen later. De aanslag op Gordana Djindjic vond zaterdagavond plaats in haar huis bij Valjevo. De aan vallers waren twee in het zwart geklede mannen, van wie één met een motorhelm. Ze eisten een lijst. Toen Gordana Djindjic die niet kon geven, dreven ze een injectienaald in haar arm. Gordana Djindjic, die alleen thuis was, werd kort na de aan slag door haar man gevonden. Ze werd naar een ziekenhuis in Belgrado vervoerd, dat gister avond echter nog niets over haar toestand kon melden. Ook was onduidelijk waaruit de ge- injecteerde substantie had be staan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5