BINNENLAND Uitlevering Khalid B. erg onzeker Uitslaande brand in Catshuis n Zalms poetsplan oogst felle kritiek Landmacht maakt een pretpark van open dag Botsing met trein kost drie jongeren het leven CDA op verlies bij verkiezingen Meer illegale handel hij harde aanpak coffeeshops Nederlaag voor Justitie dreigt Serene drukte bij uitvaart Steensma Politiek blijft verdeeld over Irak-missie Schilder komt om bij explosie den haag/gpd - Justitie dreigt opnieuw een nederlaag te lijden in de strijd tegen het terrorisme. De kans is groot dat de Belgische Khalid B„ die al bijna vier maan den vastzit en tegen wie een uit leveringsverzoek loopt, moet worden vrijgelaten. De Belg wordt in verband gebracht met de aanslagen in Casablanca, gis teren precies een jaar geleden. Marokko heeft om zijn uitleve ring gevraagd. De zaak dient morgen voor de rechtbank in Roermond, maar Marokko heeft tot vandaag nog geen in formatie gestuurd waarop de rechter een besluit tot uitleve ring kan baseren. Marokko heeft evenmin antwoord gege ven op aanvullende vragen van minister Donner van justitie. B.'s advocaat Victor Koppe acht de kans groot dat hij vandaag of morgen vrijkomt. „Het zou heel min zijn, hem na vier maanden, zonder enige vorm van bewijs nog langer vast te houden", al dus de advocaat. De Belg van Marokkaanse af komst üep eind januari tegen de lamp bij een verkeerscontro le in Weert. Hij bleek interna tionaal te worden gezocht en werd meteen vastgezet. Neder land heeft geen uitleveringsver drag met Marokko. De verdach te kan echter wel worden uitge leverd op grond van een ver drag uit 1999, dat de financie ring van terrorisme strafbaar stelt. Dat verdrag is er volgens advocaat Victor Koppe 'met de haren bijgesleept'. Uit het dossier dat deze krant heeft ingezien, blijkt dat Marok ko in eerste instantie liet weten B. te verdenken van 'voorberei ding en het plegen' van de bomaanslagen in Casablanca en lidmaatschap van een terro ristische organisatie. In het for mele verzoek van half februari is de eerste aanklacht verdwe nen en is toegevoegd dat de Belg wordt verdacht van het le veren van financiële steun aan terroristen in Marokko. Pas als Marokko met bewijs komt, kan hij worden .uitgeleverd, maar dat bewijs ontbreekt voorals nog. (advertentie) rookvrije werkplek rookvrije wc rookvrije werkplek rookvrije werkkamers door Rudi Buis oirschot/gpd - Het bosrijke ter rein rondom de kazerne is om getoverd in een militair pret park. In oorlogskleuren ge schminkte kinderen klimmen op tanks, ouders halen fototoe stellen en videocamera's uit rugzakken om hun stralende kroost vast te leggen. De open dagen van de Koninklijke Land macht, afgelopen weekeinde in het Brabantse Oirschot, hebben het romantische beeld van de krijgsmacht, dat lijdt onder het geweld en de tegenslagen in Irak, weer even aangewakkerd. Glimlachend stapt de 13-jarige Mathijs Monbers uit Zuilichem (advertentie) rookvrije werkplek rookvrije gangen den haag/anp - Het CDA zal bij de verkiezingen voor het euro parlement van 10 juni flink ver liezen. De partij zal slechts 20 procent van de stemmen halen, tegen 27 procent vijf jaar gele den. Dat blijkt uit een peiling van bureau Interview/NSS in opdracht van de NOS. De PvdA wint volgens de pei ling fors: ze gaat van 20 naar 30 procent. Ook de WD gaat voor uit: van 20 naar 24 procent. De SP gaat van 5 naar 6 procent, Groenlinks van 12 naar 8, D66 van 6 naar 4. De LPF zou 1 pro cent van de stemmen halen. In 1999 deed zij nog niet mee. Volgens de peiling is 67 procent van de ondervraagden van plan te stemmen. Overigens wist maar 53 procent van de ondervraagden dat er verkiezingen voor het europar lement voor de deur staan. in een tank. Hij vindt het fan tastisch. Later wil hij ook 'sol daat worden'. Geen chauffeur, maar een echte soldaat die op missie gaat in het buitenland. Pret alom, 85 duizend bezoe kers vergapen zich twee dagen aan speeltjes van de landmacht, op het terrein van de Generaal Majoor de Ruyter van Ste- veninck Kazerne. De kreten 'gaaf en 'tof laten jong en oud zich veelvuldig ontvallen. De indringende foto's van Ameri kaanse soldaten die Irakezen martelen, hebben de meesten even tiit het geheugen gewist. Dat in Franeker de uitvaart dienst van de omgekomen ser geant Dave Steensma aan de gang is, dringt een paar hon derd kilometer zuidelijker ook niet echt door. Toch hangen de Nederlandse vlaggen allemaal halfstok. De militaire kapel speelt 'aange paste' marsmuziek. Kapitein Ronald Gillesse (38) uitVlissin- gen kijkt toe. Hij gaf een jaar ge- advertentie) rookvrije werkplek rookvrije kantine door Carlo Nijveen haarlem - Als de Nederlandse overheid coffeeshops harder gaat aanpakken, zal de illegale handel in soft- en harddrugs toenemen. Dat leidt ook tot een groei van drugsoverlast, zo vreest de Haarlemse burge meester Pop. Met zijn stellingname reageert Pop - tevens voorzitter van de commissie Veiligheid van de •Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) - op de 'can- nabisbrief van de ministers Hoogervorst (Volksgezondheid) en Donner (Justitie). Daarin kondigen de twee bewindslie den aan dat het kabinet Balke nende wil doorgaan met het te rugdringen van coffeeshops. In een interview in NRC Han delsblad leverde burgemeester en VNG'er Pop afgelopen zater dag stevige kritiek op de canna- bisbrief van de ministers. Met het verscherpen van het coffee- shopbeleid zou het kabinet Bal kenende slechts andere Euro pese landen een plezier hebben willen doen. „Je zou kunnen zeggen dat die brief is geschre ven voor de Tweede Kamer", aldus de Haarlemse burge meester. „En hij is heel snel in het Engels, Duits en Frans ver taald. Misschien was het beter geweest als die brief alleen maar in het buitenlands was geschreven." ,Als je nog meer eisen stelt aan coffeeshops en ze wilt sluiten, dan krijg je meer illegale ver koop vanaf de scooter, de wiet taxi. Er zal vaker bij scholen om de hoek een kofferbak open gaan. Dan vervalt de scheiding met harddrugs. Dan krijg je weer die handelaren die zeg gen: ik heb ook nog wel wat an ders in mijn kofferbak zitten. Als je de minimale afstand tus sen coffeeshops gaat verande ren, moet in de Nederlandse binnensteden de helft van alle coffeeshops dicht. Ik verwacht daar alleen maar negatieve ef fecten van. Meer overlast, meer illegaliteit, meer harddrugs en meer volksgezondheidsproble men", aldus Pop. Pop zegt persoonlijk voorstan der te zijn van het volledig lega liseren van hennep en canna bis. „Maar dat is een gemakke lijke mening, want praktisch ge zien is het onmogelijk. Die han del wordt meteen om zeep ge holpen door de criminaliteit." rotterdam/gpd - Het plan van minister Zalm (financiën) om bijstandsgerechtigden te laten schoonmaken bij bejaarden en invaliden, is slecht ontvangen. Van regeringspartij CDA, oppo sitiepartij PvdA tot en met vak bond Abvakabo FNV en de ver eniging van directeuren van so ciale diensten Divosa is er af keuring voor het plan. Zalm degradeert de huishoude lijke zorg voor ouderen en hulpbehoevenden tot het schoonmaken van kantoren, vindt vice-voorzitter Jenneke van Pijpen van de Abvakabo FNV. WD-leider Zalm stelde zater dag op een ledenvergadering van zijn partij in Rotterdam dat bijstandstrekkers in ruil voor hun uitkering maar moeten gaan poetsen bij mensen die dat zelf niet meer kunnen. „Ie dereen kan huishoudelijk werk doen. Als bijstandsgerechtigden daar geen zin in hebben, dan maken ze maar zin", zei Zalm. „Tegenover het recht op een uitkering staat ook een plicht." Nu wordt schoonmaakhulp nog vergoed via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Het wordt gedaan door verpleegkundigen en zie kenverzorgers. Daar wordt 1,2 miljard euro van de AWBZ aan uitgegeven. Vanaf 1 januari 2006 moeten gemeenten die kosten vergoeden. Gemeenten zijn al sinds januari van dit jaar verantwoordelijk voor de 400.000 bijstandsge rechtigden die Nederland telt. Zij moeten zorgen dat deze mensen weer aan werk komen. CDA en PvdA zien evenmin veel in Zalms idee. CDA'er Bruis vindt werken met behoud van uitkering prima maar dan moet er wel zicht zijn op een vaste baan. Dat is hier volgens hem niet het geval. .Anders wordt het een manier om het mini mumloon te omzeilen." Ook PvdA-Kamerlid Bussemaker vindt dat bijstandsgerechtigden aan een echte baan geholpen moeten worden. WD-staatsse- cretaris Rutte (sociale zaken) steunt Zalm. „Het past uitste kend bij de nieuwe verantwoor delijkheid die gemeenten heb ben." (advertentie) rookvrije werkplek rookvrij magazijn VB: Wegen vol Hemelvaart wg - Weggebruikers I! woensdag rekening n met veel en lange files, hemelvaartweekeinde pboeg trekken ongeveer Nederlanders erop in de avondspits ver- de ANWB grote drukte, bond gisteren weten. Vo- er de dag voor he- rond 17.30 uur kilometer file. ije dood door pval met kist L - Een 6-jarig meisje uit jese Pingjum is tijdens het jom het leven gekomen, jmet haar 8-jarige zusje Let een bal aan het spe- L onder een kar met rolde. Toen kisten van de kar het meisje viel, is zij Stse aan hersenletsel en. Izoekertje ronken ieest - De Flevolandse heeft zaterdag na een reide zoekactie het dode ii van een jongetje uit de tocht opgevist. Het 4-ja- iwas sinds vrijdagmid- rmist uit het asielzoe- ntnim in Luttelgeest, ij verbleef. De politie jn fietsje later die avond water in de buurt van waarden eens nieuwe naam De synode van de her in die buiten de Protes- [erk in Nederland blij- left zaterdag unaniem naam Hersteld Nëder- Hervormde Kerk geko- kele dagen geleden had estanse Kerk in Neder- ihaar advocaat de be en gesommeerd die iet te gebruiken, omdat leidend zou zijn. examinandi en bij LAKS Eindexamenkandi- unnen vanaf morgen agen over hun toetsen Jachtenlijn van het Lan- Iktie Komitee Scholieren De organisatie biedt ;en voor de 17e keer op ans vragen te stellen of in in te dienen. De capa- in de website (www. imen.nu) en de tele- len is uitgebreid. ers verdacht verkrachting De politie in Nijme- eft zaterdagmiddag vier uit die stad van 14 en aangehouden op ver- igvan meerdere ver ingen. De slachtoffers jmeegse meisjes van 13 zo heeft de politie meegedeeld. De jon- Duden de meisjes tussen iber vorig jaar en mei van verkracht hebben. duizenden bij ishow Volkel De vliegshow Volkel in ilken heeft dit jaar 60.000 ;ers getrokken, volgens misatie een record. Gro- liekstrekkers waren dit demonstraties van twee Ïn de Belgische formatie egends, die met zeven len het luchtruim kozen, een Hercules-trans- egtuig van de Lucht- een fly-by show. del tegen te van Kahler Voor mensen met lelijke ziekte van Kahler is nieuwe behandeling mo- Kahler is een ongenees- Jrmvan beenmergkanker dijks bij 750 mensen geconstateerd. Volgens Kaar P. Sonneveld van ademisch Ziekenhuis pin Rotterdam is het e middel bortezomib een Het middel is in ver- lempo goédgekeurd. orcross fataal 'rijder (31) IIRGEN - Tijdens een ijd in het Twentse Sint Jshoeve (gemeente tergen) is zaterdagmid- 11131 -jarige motorcrosser 'elukt. Het slachtoffer uit fde verloor de macht j-1 stuur, nadat hij een heuvel had genomen. Hij flanceerd en kwam met °fd tegen een boom. (advertentie) franeker/gpd - „Wij kennen de risico's, maar meestal staan wij er niet bij stil", zei luitenant-kolonel Peter Wil- ming zaterdag in zijn toespraak bij de uitvaart van zijn in Irak gestorven sergeant. „Totdat er een slachtoffer valt. Dan beseffen wij hoe broos en kwetsbaar we zijn." Op de begraafplaats, als de kist in het graf is gedaald en het militair ceremonieel voorbij is, breken de strakke gezich ten en omhelzen stoere mannen elkaar. Ook al dragen de meeste hun burgerkloffie, dat het beroepsmilitairen zijn, is overduidelijk. De haren zijn kort, de torso's ge spierd en de gezichten staan in de plooi. Zo was hun maat Dave Steensma ook: introvert, stoer, op en top een beroepsmilitair. Een beroeps wéét dat zijn vak het ultie me offer kan vragen: sterven op het slagveld. Maar Dave zou niks gebeuren, zei hij wel eens tegen zijn vrienden. En nu, ondanks die zelfverzekerdheid en die schat aan ervaring, toch dood. Vooral voor de dertien soldaten van het twaalfde infanteriebataljon is het slikken. Zij waren erbij in As-Samawah, toen hun maat bezweek onder de verwoestende kracht van een granaat. Ze brachten hem van Irak naar Franeker. Foto: ANP/Vincent Jannink (advertentie) Het Catshuis in Den Haag kan na de brand niet als meer als gastenverblijf dienen tijdens het Nederlandse voorzitterschap van de EU. Dat tot groot verdriet van premier Balkenende. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - Een uitslaande brand heeft zaterdagmorgen een groot deel van het Catshuis in Den Haag verwoest. Het vuur kostte een 49-jarige man uit Oud-Alblas het leven. De scha de aan de ambtswoning van premier Balkenende loopt in de miljoenen. Het vuur ontstond omstreeks acht uur, vermoedelijk door een explosie van dampen van de verboden en licht ontvlam bare stof thinner. Het 49-jarige slachtoffer, een schilder uit Go- rinchem, gebruikte de verfver- dunner tijdens werkzaamheden aan een vloer van het Catshuis. Een collega van de man kon zichzelf op tijd in veiligheid brengen, evenals de aanwezige beheerder. Na de ontploffing breidde het vuur zich razendsnel uit en bin nen korte tijxi stond vrijwel de gehele begane grond in brand. De brandweer kon niet voorko men dat deze grotendeels uit brandde. Ook de eerste verdie ping van het Catshuis raakte door vuur beschadigd. De rest van het gebouw liep zware rook- en roetschade op. De brandweer bestreed de vlammen met dertig mensen en elf voertuigen. Na anderhalf uur was het gevaar geweken dat de brand zich verder zou uitbrei den en werd het sein 'brand meester' gegeven. De Haagse burgemeester Deetman en mi nister Dekker van Volkshuisves ting kwamen polshoogte ne men bij het bluswerk. Minister Dekker sprak van een 'vreselijk drama'. Ze betuigde haar deelneming aan de nabe staanden van de schilder. Dat deden ook koningin Beatrix en premier Balkenende, die op het moment van de brand niet in zijn ambtswoning aanwezig was. De werkzaamheden die het slachtoffer en zijn collega zater dagochtend verrichtten, maak ten deel uit van een groot scheepse renovatie van het 17e- eeuwse Catshuis. De kosten van die operatie bedroegen zo'n zestien miljoen euro. Het Cats huis moest klaar zijn voor het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie, van 1 ju li tot en met 31 december. De hoge gasten die premier Balke nende in zijn ambstwoning wil de ontvangen, zullen door de brand elders moeten worden ondergebracht. Volgens vakbond FNV Bouw mag de stof thinner, die de schffders vermoedelijk gebruik ten, verboden sinds 2000 niet meer binnenshuis worden ge bruikt. De bond eist een onder zoek door de Arbeidsinspectie en wil onder andere- weten wat de schilders er op zaterdagoch tend om acht uur deden. De politie en Koninklijke Mare chaussee zijn inmiddels met een eigen onderzoek begonnen. den haag-rotterdam/anp - De Tweede-Kamerleden die de af gelopen dagen een bezoek brachten aan de Nederlandse militairen in Irak, blijven ver deeld over voortzetting van de missie. De oppositiepartijen PvdA en SP concludeerden dat de Nederlandse militairen zo snel mogelijk naar huis moeten. Voor VVD en CDA was het be zoek een bevestiging van de nuttige rol die de Nederlanders in de provincie Al Muthanna vervullen. D66 stuurde nie mand mee, maar aarzelde eer der openlijk over de Nederland se aanwezigheid in Irak. De risico's- in Irak nemen bijna dagelijks toe. De steun voor de radicale geestelijke al Sadr groeit door het harde optreden van de Amerikanen en de schandalen rond mishandeling van Iraakse gevangenen, con stateerden de Kamerleden Eijs- ink (PvdA) en Van Velzen (SP) na hun terugkeer. Dat de dele gatie vrijdagavond uit vc^rzorg de bunker op Camp Smitty in moest, was voor de PvdA een teken dat er een nieuwe, ge vaarlijkere fase is aangebroken. CDA'er Kortenhorst en WD'er Van Baaien hadden een positie vere ervaring opgedaan tijdens hun bezoek. Beiden raakten er van overtuigd dat de Neder landse militairen nuttig werk doen en dat de lokale bevolking hen accepteert. Het kabinet besluit eind deze of begin volgende maand over de verlenging van het mandaat van de Nederlandse militairen. (advertentie) leden leiding aan Steensma in Afghanistan. „Hij was gedreven. Ik weet nog dat de oefenmuni tie een keer op was. Hij bewoog hemel en aarde om ervoor te zorgen dat er een nieuwe voor raad kwam." De kapitein heeft geen dubbel gevoel. Gillesse wil de demonstratie zo goed moge lijk laten verlopen. „Hoe hard het ook klinkt, we gaan door. Een brandweerman stopt toch ook niet blussen als er een col lega omkomt?" Is er op het oefenterrein dan geen enkel tegengeluid te ho ren? Toch wel, want ook enkele vredesactivisten snuffelen daar in het geheim rond. Om op de hoogte te blijven, bezweren ze. Eén van hen in de 61-jarige Ma- riëtte Moors, een fervent tegen stander van wapens met ver schillende veroordelingen op haar conto vanwege nachtelijke uitstapjes naar militaire terrei nen. Misschien gaat ze straks nog een rondje maken met de Iraakse vlag, vertelt ze. „Aan het handje van de Amerikanen hebben wij ook bijgedragen aan het platgooien van Irak." De Geldropse gruwt bij het zien van enthousiaste kinderen, die veelal zijn gestoken in groene legerpakjes. „Het is toch bela chelijk dat kinderen een prijsje krijgen voor het vinden van een landmijn?" avond het leven gekost aan drie jongeren. Twee jongens van 19 jaar waren op slag dood. De derde inzittende, een meisje van 17 jaar, stierf gisterochtend in een ziekenhuis. De botsing gebeurde zaterdag avond omstreeks 22.30 uur op een onbewaakte spoorwegover gang in het buitengebied van Doetinchem. Uit het eerste on derzoek blijkt dat de auto met een behoorlijke snelheid de overgang naderde. In de trein raakte niemand ge wond. De ongeveer tien passa giers werden per bus naar het station van Doetinchem ver voerd. Spoorwegpersoneel is tot laat in de nacht bezig ge weest het spoor te herstellen. Het treinverkeer tussen Win terswijk en Doetinchem is gis termorgen hervat. doetinchem/anp - Een botsing van een auto met een trein in Doetinchem heeft zaterdag- Kijk op www.rokenendewerkplek.nl of bel 0800-0600

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3