'Eurovisiefeest is leuk' GESPREK VAN DE DAG André Kuipers wil weer de ruimte in Klap voor Re-unioi Arabische Music Awards in de soep Klerengezeur maandag 17 mei 2oo4 DAGELIJKS LEVEN JUfPRoOW sLuyTE«^.AK HEB VE&l- CTtJfe-DS OVER U ÖEHOORJi MENSELIJK Paus JOHANNES PAULUS II viert morgen zijn 84e verjaardag met de uitgave van een nieuwe boek. Het bevat herinneringen en bespiegelin gen tussen 1958, toen hij bisschop werd gewijd, en 1978, het jaar waarin hij tot paus werd gekozen. Het boek is geen testament en ook met het laatste boek van de paus, zei zijn woordvoerder, Joaquin Na- varro-Valls. De paus heeft het boek van ongeveer tweehonderd bladzij den vorig jaar geschreven. Het wordt uitgegeven door Mondadori, de uit geverij die eigendom is van de Itali aanse premier Berlusconi en met uitzondering van Polen de rechten voor de hele wereld heeft gekocht. Hollywood-actrice GWYNETH PAL- TROW heeft vrijdag het leven ge schonken aan haar EERSTE KIND, een meisje. De bevalling, die vol gens een bekendmaking lang duur de, vond plaats in een ziekenhuis in Londen. Paltrow en haar man, zan ger Chris Martin van de band Cold- play, hebben hun dochter Apple Blythe Alison Martin genoemd. Moeder en kind maken het goed. Paltrow en Martin trouwden in de cember vorig jaar in stilte in Santa Barbara in de Verenigde Staten. De 31-jarige actrice houdt er niet van privé-zaken in de openbaarheid te brengen. Daarom weigerde zij on langs in het praatprogramma van Jay Leno vragen over haar zwanger schap te beantwoorden. Wel staat zij - zwanger en wel - op de voorpa gina van het blad W magazine, dat op 21 mei verschijnt. Begin dit jaar liet de 31-jarige Paltrow weten dat zij na de geboorte van haar kind een jaar vrijaf wil nemen. Foto: AP MAUD MULDER, die tweede werd in de finale van Idols, is te moe voor een grootse huldiging in haar stad Nijmegen. De plannen voor een hul diging op zondag lagen kant en klaar, maar de zangeres liet vrijdag avond via haar manager weten dat ze 'even helemaal niks meer wil'. Maud is op vakantie gegaan, nadat zij in de finale van de favoriete kan didaat Boris had verloren. Maar dat was volgens de manager geen suc ces, omdat ze een toeristenoord had uitgekozen waar het in de meivakan tie wemelde van de Nederlanders. Kees van Kooten Een reiziger drinkt alles; een toerist enkel koffie Prinses MAXIMA, viert vandaag haar verjaardag. De echtgenote van kroonprins Willem-Alexander wordt 33 jaar. Foto: GPD Sommige bezoekers van het zwem bad Water World in het Engelse Sto- ke-on-Trent laten wel heel vreemde voorwerpen achter. In een jaartijd werden na sluitingstijd maar liefst tien KUNSTARMEN en -benen, als mede talloze kunstgebitten in de kleedhokjes aangetroffen. Manager Gemma Ward kan er niet over uit. ,,Het is toch bijna niet te geloven dat iemand zoiets belangrijks als zijn been of zijn arm vergeet?" De bijna 80-jarige Franse zanger CHARLES AZNAVOUR is vrijdag door president Chirac benoemd tot Commandeur in het Legioen van Eer. De populaire zanger kreeg de onderscheiding in het Elysee paleis. Chirac noemde Aznavour ,,de meest populaire en vermoedelijk de meest bewonderde Franse zanger in de we reld." Aznavour is de zoon van im migranten uit ARMENIË. Opbreng sten van een drietal concerten om zijn 80e verjaardag te vieren, zijn bestemd voor humanitaire projecten in Armenië. BORIS is zondagmiddag groots ont haald in zijn woonplaats Venlo, dat voor eventjes werd omgedoopt in 'Boris-town'. Ruim 10.000 uitzinni ge fans kwamen bijeen om de Idols- winnaarte huldigen. Boris Titulaer kreeg de 'waarderingsonderschei ding' van de gemeente Venlo. Ook wordt er een tulp naar hem ver noemd, de tulipa Boris. Met een mi- niconcert bedankte hij zijn fans, die uren hadden gewacht om een glimp van hun idool op te vangen. De eer ste supporters nestelden zich 's morgens al om 05.45 uur op de eer ste rij. De 23-jarige zanger hield in een open auto al rijdend receptie en trad op met een gelegenheidsband. ,,Dit is de eerste keer dat ik echt van mijn succes kan genieten. Sinds mijn overwinning twee weken gele den, ben ik door iedereen geleefd", zei het idool. Boris kondigde aan dat hij uit Venlo vertrekt. „Wonen in Venlo en werken in het westen van het land is niet te doen. Door de af stand heb ik mijn gezin de laatste weken amper gezien. Mijn vriendin en ons zoontje waren in Venlo, ik veelal in het westen. Dat wil ik niet meer." Foto: ANP/Marcel van Hoorn Het moest een gala-avond wor den met een rode loper vol be roemde sterren en een live-uit zending op televisie die liet zien hoe de beste mannelijke en vrou welijke Arabische artiesten van het jaar hun onderscheiding op de eerste Arabische Music Awards in ontvangst kwamen nemen. Maar slechts enkele van de geno mineerden kwamen zaterdag avond opdagen en de show in het Internationale Congrescentrum van Dubai begon pas na midder nacht, tweeënhalf uur te laat. Dat leidde tot veel boegeroep en een fluitconcert van het publiek, dat tot 5.000 dirham (1.145 euro) had betaald om te zien en gezien te worden. Presentatoren van wie de micro foon telkens aan- en weer uitging waren het spoor volledig bijster en wisten niet wie ze moesten aankondigen. Zondagochtend rond half vier gaven de laatste honderd van de tweeduizend oor spronkelijke bezoekers er de brui aan, samen een handjevol arties ten. De organisatie bleef achter met een koffer vol onuitgereikte awards, waaronder die voor de beste artiesten. De organisatoren, de Arab Music Zanger Abbas Ibrahim en de zangeressen Nancy Ajram en Asola Nasri wa ren wel naar de uitreiking van de Arabische Music Awards in Dubai geko men. Foto: AP/Kamran Jebreili Academy en Dubai Media City, bespaarden zich een complete af gang door de live-uitzending in het Midden-Oosten, Noord-Afrika en Zuid-Azië al na acht minuten stop te zetten. De awards voor buitenlandse mu ziek werden niet uitgereikt, maar de Deense band Michael Leams To Rock, genomineerd in de cate gorie internationale popband, en de Deense rapgroep Outlandish, in de running voor beste interna tionale band, wisten het slinkende publiek nog te vermaken. Ook de in vier categorieën genomineerde Libanese popster Nancy Ajram vertolkte een nummer. Ze ontving een speciale onderscheiding als beste performer in de Arabische wereld. In haar dankwoord ver wees ze naar de technische pro blemen. „Dank u wel. Ik zal niet veel zeggen, dan valt de micro foon niet uit." De Arab Music Academy is een pas opgerichte organisatie die Arabische muziek wil promoten en de auteursrechten van de ar tiesten beschermt. De winnaar waren gekozen op basis van een verkiezing via sms en internet, ap De Nederlandse astronaut André Kuipers is terug in Nederland. Hij landde zaterdagmiddag rond 17.30 uur vanuit Moskou op Schiphol. Kuipers zei vlak na aan komst dat hij zich 'uitstekend' voelt. Op de luchthaven wachtten ongeveer honderd mensen hem op, onder wie zijn ouders en an dere familieleden. Ook de scholieren die experimen ten met hem uitvoerden tijdens zijn verblijf in de ruimte, verwel komden Kuipers op Schiphol. Zij hadden witte ESA-ballonnen bij zich en schreeuwden en zongen de ruimtereiziger toe. De ont spannen Kuipers deelde handte keningen uit. De vriendin van de astronaut reisde met hem mee in het vliegtuig. Kuipers verbleef na zijn terug komst op aarde twee weken in quarantaine in het Russische kos monautencentrum Sterrenstad, vlakbij Moskou. Daar had hij een 'debriefing' met alle mensen die bij de 'MissieDelta' waren betrok ken en kreeg hij kans lichamelijk te herstellen. „Na terugkomst heb je toch wat minder weerstand", zei Kuipers. „In het begin was ik moe en had ik last van spierpijn, rugpijn en duizeligheid. Maar ik ben heel snel hersteld." De 45-jarige astronaut verhei) zich nu al op een eventuele gende ruimtereis. „Vanzelfspi kend. Ik wilde niet eens terug. Buiten alle drukke werkzaanSj den en het uitvoeren van expj menten in het Russische rui3 station genoot hij van het uiq op de aarde. De laatste avond keek hij alleen maar uit het q „Ik heb veel onweer gezien eq dere plekken die heel mooi^ ren, zoals de Sahara, de hoog| den van Tibet en de atollen ii Stille Zuidzee." Ook Nederlai heeft hij goed zien liggen. AH al voor het uitzicht wil hij een terug. „Ik had heel veel anda plekken op aarde graag gezie maar dat lukte gewoon niet." De komende twee weken staj voor Kuipers in het teken van loze media- en publieksactivi ten. Woensdag heet de gemes Amsterdam hem welkom. Hq krijgt een boottocht door de grachten aangeboden en geel een lezing op het plein voorl stadhuis. „Het is een deel van werk", zegt Kuipers. „Je bent bassadeur van de ruimtevaan Het is belangrijk te vertellen i je ervaringen." Hij hoopt voo kinderen enthousiast te maki voor de ruimtevaart, anp De vlaggen en de toeters zijn voor Fenerhahce Zichtbaar verdrietig stond Re-union na afloop de pers te woord. Foto: ANP/Juan Vrijdag „Dit is echt een.gigantische tegen valler en zwaar ldote." Zo reageer de Paul de Corte van het duo Re union gistermorgen vroeg op de slechte klassering in het Eurovisie Songfestival in Istanbul. Van de 24 deelnemers eindigde de Neder landse inzending op de 19e plaats met elf punten. De Brabantse zangers en hun de legatieleden waren er kapot van. De collega van De Corte, Fabrizio Pennisi, stelde het spreken met de pers zelfs uit. „Zijn hart is gebro ken", zei De Corte. „Dit is blijk baar geen Song-, maar een Show festival, want zo betitelen wij de inzending van Oekraïne. Deze winnaar zong geen liedje, maar bracht alleen maar show." De Corte geeft toe dat de win naars daar goed in zijn geslaagd. Met name Pennisi, van oorsprong Italiaan, heeft er zeer veel moeite mee. „Dit is volgens hem de re- De uitslag 1. Oekraïne 280 punten2. Servië Montenegro 2633. Grieken land 2524. Turkije 1955. Cyprus 1706. Zweden 1707. Albanië 1068. Duitsland 939. Bosnië- Herzegovina 9110. Spanje 8711. Rusland 6712. Malta 5013. Kro atië 5014. Macedonië 4715. Frankrijk 4016. G root-Brittan - nië 2917. Polen 2718. Roeme nië 1819. IJsland 1620. Neder land 1121. Oostenrijk 922. Bel gië 723. Ierland 724. Noorwe gen 3. den waarom de Italianen alj niet meer meedoen aan hetS festival. Zij hebben hun eiga Remo Festival, waar muzieki echte liedjes wel hoog in hei vaandel staan", legde De Coi uit. Over de uitvoering zaterdag! van het liedje 'Without You'i de zanger uit Waalre zeer tev den. „We hebben heerlijk op podium gestaan, maar al na paar puntengevers wist ik hfl wordt niets. Ik ben er zelf red nuchter onder en dacht 'fuck them all'. Ik vind het een mq had dit scenario nooit verwal Traditioneel speelden bevrie landen elkaar de bal toe tijde het uitdelen van punten eno politieke motieven speelden rol.Al die landen in het ooi van Europa steunen elkaar a in het westen doen dat niet.I eigenlijk vreemd", vond De( Het 50ste Eurovisie Songfesti heeft volgend jaar plaats in 1! Oekraïne Zangeres Ruslana,i daarvoor zorgde met het nun 'Wild Dancewas dolgelukki heb nu zoveel emoties in mif hart. Als ik terugkom in mijn zal ik neerknielen en de groo kussen. Vergeet de Tsjernob] gedie. Iedereen is welkom in kraïne", verklaarde zij. 2.950.000 Nederlanders kekö terdag naar het Eurovisie Soi tival, blijkens cijfers van deS ting Kijkonderzoek. Dat is m dan vorig jaar, toen er 3,8 kijkers werden geregistreerd De keren dat we elkaar op een werkdag voor de bad kamerdeur tegenkomen, zijn zeldzaam. Dus legt mijn zoon (7) iets plechtigs in zijn stem, als hij me ver trouwd maakt met de ochtendrituelen in mijn eigen gezin. Let op", zegt hij, „zo meteen begint het kleren gezeur. Hij wijst omhoog via het trapgat naar de ka mer van mijn dochter, die juist voor het ochtendre- veille wordt gewekt door mijn vrouw. Zijn vinger blijft even in de lucht hangen en gaat dan rechtop staan ('Hoor!') teru'ijl zijn gezicht een gelijkhebberige uit drukking krijgt. Flarden van een conversatie ('Dit trek ik echt niet aan!') dalen de trap af, waarbij de stem men gaandeweg aan volume winnen ('Jij heb écht geen smaak!'). Mijn jonge zoon zucht als een oude man. „Zo gaat dat elke ochtend. Ik word er gek van. De ochtendkrant heeft van mij een avondmens ge maakt. Verliet ik het huis gewoonlijk voor dag en dauw, tegenwoordig kom ik er pas in op een tijdstip dat alleen inbrekers en dronkelappen zich nog op straat wagen. Na vijf armoedige uren slaap krijg ik de gelegenheid om - voor het eerst op een doordeweekse dag - de ochtendrituelen van mijn ontivakende gezin mee te maken. Voor iemand die de halve nacht heeft gewerkt, gelden geen uitzonderingen. Niks blijven lig gen, ik moet mee in het ritme. Mijn zoon is mijn gids in deze ongewone wereld, waarin alles zijn eigen or dening heeft. „Kom er maar uit. Het is jouw beurt voor de badkamer. Maar het geheimzinnigste aan de ochtend is het kle rengezeur. Dat moet ik mijn zoon nageven. Hoe lang 'het' (mijn zoon spreekt ook wel eens van 'meidenge- zeur') al gaande is, weet ik niet. Voor een meisje is mijn dochter (nu 12) een ingewikkeld geval. Haar laatste jurkje of rok droeg ze toen ze een jaar of drie was. In de tijd dat ze wilsonbekwaam was, wilde mijn eega ook nog wel eens vlechtjes in haar haar draaien. Maar zodra ze daar zelf iets over te zeggen had, veran derde dat radicaal. Ze droeg alleen nog maar broeken, truien en bloesjes in alle kleuren, als het maar blauw was. En het haar ging in een staart. („Ik loop voor gek!", klinkt het ondertussen van bo ven. „Zo ga ik echt niet naar school!" -Vóór gek!? Je bén t gek!") Het laatste jaar is er opnieuw een kentering gaande. Niet dat er weer rokjes of jurkjes voor de dag komen, maar het kleurenpalet wordt uitgebreider, de broeks pijpen wijder en er komen korte, kekke jasjes in huis, met af en toe een pet. Het is geen kentering die zich in alle stilte voltrekt. Het verkennen van de grenzen van de jonge meidenmode gaat met een hoop herrie - en met de komst van de puberteit - gepaard. Kleren ko pen schijnt een ramp te zijn. Maar daar zijn mijn zoon en ik niet bij. Wij maken alleen het moment mee dat ze worden aangetrokken en er nieuwe combina ties worden gemaakt. Wij staan onderaan de trap, als luistervinken die nor- Temidden van de gezellige drukte op het Taksim plein in Istanbul wappert een reuzenvlag. Vanuit het immers rampzalig drukke verkeer in de miljoenenstad klinkt een toetercon cert. Op het Taksimplein zijn twee grote schermen geïnstalleerd waarop de wedstrijd is te volgen. Technisch gesproken is het centrum van Is tanbul toegerust met alle on derdelen waarover het dient te beschikken voor een avondje Eurovisie Songfestival. Precies zoals de trotse Turk se organisator TRT wil. Maar Turkije is en blijft een voetbal land. De wapperende blauwgele vlag en de toeters zijn voor lands kampioen Fenerbahce. De jongerentempel Taksim is voor de gelegenheid om getoverd tot een gezellige fes tivallocatie. Nadat Turkije vo rig jaar het Eurovisie Songfesti val won,haalde het land werke lijk alles uit de kast voor deze dag. De trotse Turken willen niet alleen de deelnemers aan het songfestival tevreden stellen Ook de eigen burgers moeten genieten van deze belangrijke dag. Ze moeten het songfestival écht beleven en met trots. Deze boodschap werd de Turken weken van tevoren op het hart gedrukt door televisie en kranten. En posters en bill boards niet te vergeten. Tegen elven staat een Turk met een vermoeide oogop slag stil tussen de mensen massa op het Taksimplein. Ceyhun Araz, is kelner en net klaar met werken. Hij staart naar het scherm. Ceyhun heeft stoppels op zijn kaak, opgerolde hemdsmouwen en een si garet tussen zijn lippen ge- ldemd. „Wat is dit" vraagt hij droog. „Eurovie... hoe? Doet Turkije hier ook aan mee?" Ceyhun houdt wel van liedjes. En van gratis bier. Hij wil wel blij ven kijken om te zien hoe Turkije het doet. Een uur later lijkt zijn ver moeidheid com pleet verdwenen. Tussen de Turken bevinden zich ook Duitsers. Stephanie Zankl en Pa- trizia Prowda uit Ulm zwaaien met een spandoek waar 'Max' op staat. De Duit se kandidaat maakt echter niet zo veel kans, geloven de meisjes. Nee dan eerder Griekenland of Turkije. „Griekenland heeft een goede performance en de zanger is leuk," vindt Patrizia. Als de Duit se Max op het scherm verschijnt schreeuwen Staphanie en Patri zia het uit. Als de Turkse inzending Athena op het scherm verschijnt, gaan de Turken uit hun dak. 'Up I wanna bring you up' wordt uit volle borst meegezongen. Ook po litieagenten kunnen zich niet in bedwang houden.Het gejuich wordt groter wanneer Turkije bij de pun- entelling een plaatsje in de top 5 rijgt. 'Türkiye, Türkiye' roept het pu bliek op momenten dat Duitsland, Bel gië, Nederland en Frankrijk hun punten bekend moeten maken. Van deze lan den, met een grote Turkse gemeen schap, krijgt Turkije de hoogste score: 12 punten. Wanneer Cyprus zijn punten bekend maakt, klinkt gejoel op het Taksimplein. Terwijl de Turks presen tatoren op het festival 'Cyprus' aan kondigen, spreekt de Turkse staatszen- der TRT-commentator van 'Grieks-Cy- prus'. „Het blijft toch een politieke wed strijd," reageert een Turks meisje. Na afloop van het songfestival klinkt ap plaus voor winnaar Oekraïne. 'Feber- bahce...Up I wanna bring you up', klinkt het terwijl het publiek het Taksimplein verlaat. De menigte be geeft zich naar de Vrijheidsboule vard, een paar meter verderop. Daar mengen ze zich tussen de Fenerbahce supporters die nog steeds de overwinning van hun club vieren. Fenerbahce, dat vo rige week de landstitel behaal de, moet de volgende dag het veld op. Het getoeter rond het plein zal daarom nog uren aanhouden. Ceyhun Araz, de vermoeide kelner is een van de weinigen die op het Taksimplein blijft hangen. Hij heeft vrien den gemaakt en is dronken. „Eurovie- feest is leuk," zegt hij. „Volgend jaar ben ik er weer bij." Fidan Ekiz maal meteen glas tegen de muur aan hun infor matie moeten komen, maar nu worden getrak teerd op een ruzie die met megafoons wordt uitgevochten. Het ritueel schijnt - heb ik van mijn zoon - elke ochtend hetzelfde te zijn. Eerst vraag zij (dat is zijn zus - DvdP) wat ze aan zal trekken. Als zij (dat is zijn moeder) dan wat zegt, dan zegt zij (zus) dat dat niet staat. Dan zegt zij (moe der) dat het juist hartstikke leuk staat en dat iedereen dit aan heeft. En dat zegt zij (zus) dat ze niet voor gek gaat lopen en dan pakken ze net zo lang kleren uit de kast totdat ze allebei kwaad naar beneden lopen. Hij loopt naar zijn kamer en ik naar de douche. Boven onze hoofden bereikt het klerengezeur zijn climax. Mijn vrouw stampt naar omlaag en loopt de bad kamer binnen. Mijn dochter komt achter haar aan. „Wat vind jij er dan van, van wat ze aan heeft!?" In de tien minuten dat ik afweet van het klerengezeur, is dit de vraag die ik het meest heb gevreesd. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2