SPORT 8 Wm a»* 5 Oefenen op penalty's? WWM I; Harald de Man mag als coach zijn erfgenamen klaarstomen André de Ridder beslist deze week over toekomst Neerlands succesvolste skiër ooit eindverantwoordelijke H DC 988 maandag 17 mei 2004 Ui H I ia 1u ill D j Het Nederlands elftal heeft er een complex aan over gehouden: het nemen van penalty's. Frank de Boer, Clarence Seedorf, Ronald de Boer, ze misten allemaal wel eens op een belangrijk moment een strafschop. Het komende EK mogen de specialisten mogelijk weer aan de bak, maar ook de amateurs die nu volop verwikkeld zijn in de be slissingswedstrijden moeten reke ning houden met een beslissing vanaf elf meter. Heeft het zin om op het nemen van penalty's te oefe nen? Ron de Roode, trainer van Stompwijk '92, de ploeg die vori ge week de volgende ronde van de nacompetitie haalde door Ber- nardus op strafschoppen te klop pen: „Voor de wedstrijd tegen Bemar- dus hebben we er op geoefend. Tijdens de training op dinsdag nam iedereen een penalty en ook tijdens de training op donderdag. De mensen die toekeken maakten ondertussen lawaai, want dat krijg je in de wedstrijd ook. Een speler weet dan hoe hij ervoor staat en ik moet toch mijn lijstje maken van de voetballers die de eerste vijf strafschoppen moeten nemen. Tij dens de wedstrijdbespreking ston den de namen al vast. Als voetbal ler van Den Haag nam ik de straf schoppen ook altijd. Na de trai ning schoot ik dan drie of vijf bal len. De keeper wist mijn hoek en dan moet je ervoor zorgen dat je de bal goed en zuiver schiet." Bas Janssens, trainer van Bemar- dus, de ploeg die op penalty's verloor: „Wij hebben er niets aan gedaan. Ik heb al moeite om een vrijwilli ger te vinden voor de competitie wedstrijden. Ik vind dat een speler vertrouwen uit moet stralen om er een te nemen. Mateja Kezman miste twee keer achter elkaar, toch ben ik ervan overtuigd dat als PSV er gisteren weer een had gehad te gen AZ dat hij hem opnieuw zou nemen. Ik vind dat je er gewoon niet goed op kunt trainen. Vaak is het zo dat spelers bang zijn om een penalty te missen." Wim Eradus, keeperstrainer van Lugdunum: „Ik vind het belangrijk om te oefe nen. Ik snap dan ook niet waarom bondscoach Dick Advocaat in een interview in het jaarboek van de studentenvereniging Minerva zegt dat hij er nooit op oefent. Doe het nou maar, want dan gaat het een stuk beter. Je ziet gewoon dat de spelers van andere landen het wel doen, zo zeker als zij hem nemen. Ik heb een eigen theorie over wat keepers moeten doen. Ze moeten blijven staan en niet een hoek kie zen. Van de vijf penalty's worden er altijd wel een of twee slecht in geschoten. Blijf je staan dan heb je een kans om 'm te pakken. Edwin van der Sar blijft ook altijd staan. Toegegeven: hij is nog niet zo suc cesvol, maar eigenlijk heeft het stoppen van een penalty ook niets met keepen te maken. Het is ge woon een kwestie van geluk." Nico van der Salm, trainer van Docos: „Vorig seizoen heeft het elftal er op getraind. Dit jaar vroeg ik het weer aan de spelers, maar was de behoefte niet aanwezig. Toen ik de namen van de penaltynemers noemde, wilden er toch drie oefe nen, maar dan moet wel alles ge daan worden. Ook de wandeling van de middenlijn naar de penal tystip. Het probleem is alleen dat het onmogelijk is om het moment na te bootsen waarop het echt moet gebeuren. Ik denk wel dat je door veel training technisch beter kunt worden, maar de druk kun je niet nabootsen." Gert Aandewiel, trainer van Quick Boys: „Het heeft wel degelijk zin. Je kunt aan de vastigheid werken. Wij heb ben het hele ritueel dat erbij hoort geoefend, maar we hebben twee strafschoppenseries gehad en bei de keren - tegen Genemuiden en DOVO - niet gewonnen. Na een verloren of gewonnen duel gaat er gigantisch veel door je lichaam en dan heb je ook nog te maken met de vermoeidheid waardoor je mo gelijk minder zuiver schiet. Het be gint al met hoe je de bal neerlegt. Ligt de bal te hoog dan kun je on der de bal doormaaien en ligt die in een kuiltje dan gaat het ook niet." „Een Engelse spits waarvan ik de naam even ben vergeten nam er nooit een. Hij zei dat hij elke be wegende bal er vanuit alle standen in kan schieten maar niet een bal die stil ligt. Penalty's nemen is een combinatie van psyche en tech niek. Het feit dat het een vanzelf sprekendheid is dat je 'm maakt, is al een moeilijkheid. Een keeper heeft alles te winnen, een speler alles te verliezen. Het waarmaken van iets is moeilijker, dan vanuit het niets uit te groeien tot een held." UIT GESPROK LINKS BUITEN noordwijk - De zeperd tegen Feyenoord (7-1) van gistermid dag was een paar uur later al weer verwerkt bij Zwolle-speler André de Ridder. De Noordwij- ker zette wel vraagtekens bij het verloop van de laatste speeldag in de eredivisie, maar niet bij het verlies dat degradatie voor Zwolle betekende. „Het leven gaat door. Het ging niet om de ze wedstrijd. We hadden ande re duels moeten winnen om niet te degraderen. We hadden de pech dat Vitesse en Volen- dam allebei wonnen. Het is weinig tot niet voorgekomen dat dat gebeurde. Maar goed, het is niet anders." Ook wil De Ridder nog wel eens een boom opzetten over de eer ste doelpunten van Feyenoord. Buitenspel, meent hij. „Dit is het nadeel als je onderin voet balt. Jammer dat Studio Sport daar geen aandacht aan schenkt." Maar meer woorden wil de middenvelder niet meer kwijt aan dit seizoen. Hij moet weg uit Overijssel en meerdere clubs uit de eerste divisie heb ben zich voor hem gemeld. Daaronder is Stormvogels Tel star, zijn eerste club in het be taald voetbal. „Deze week ben ik rond met een nieuwe club, meer kan ik niet zeggen. Ik ga in Noordwijk wonen en heb goed contact met directeur Voetbalzaken Toon Beijer. Maar er zijn meer zaken die mee tellen." Zijn zaakwaarnemer Piet Buter was in Kazachstan maar is van daag weer terug. Dan worden knopen doorgehakt. Een top- amateurploeg ligt niet voor de hand, meent De Ridder. „Voet bal heeft ook zo zijn beperkin gen. Je bent doordeweeks en veel in het weekeinde bezig. Je ben veel bezet terwijl er ook an dere belangrijke zaken zijn als je vrouw en vrije tijd. Dus ik denk niet dat ik nog lang op amateumiveau door ga spe len." SPORT IN BEELD - iv -ij- Carlo Ancelotti, coach van AC Milan, na het gewonnen duel tegen Bresda. Milaan. Mei 2004. Foto: Alessandro Bianchi/Reuters zoetermeer/gpd - Hij is de succesvolste skiër uit de vader landse geschiedenis. Als bondscoach van de nationale mannenselectie alpineskiën mag Harald de Man nu probe ren zijn beoogde erfgenamen voor het grote werk klaar te stomen. De Man (30), afkomstig uit Alkmaar, start zijn werkzaam heden per 1 juni, vooralsnog voor de duur van één jaar. De Nederlandse Skivereniging (NSkiV) koestert de aanstel ling, juist ook omdat die mede op voordracht van de sporters tot stand kwam. Vorig jaar sloeg De Man het aanbod van de NSkiV af om coördinator al pine te worden. „Harald de Man lijkt ons de ideale trainer", aldus manager topsport Frits Avis. „Hij weet als geen ander wat er voor no dig is om in de top mee te draaien en kent bovendien zo wel de nationale als internatio nale skiwereld als zijn broek zak. Ik ben er daarom van overtuigd dat hij de overwe gend jonge selectieleden het juiste handvat kan bieden." Veertienvoudig Nederlands kampioen De Man zette in het voorjaar van 2002 een punt achter zijn actieve carrière. Hij deed dat in stijl, met een na tionale slalomtitel. Zijn be langrijkste oogst dateert van 1997 en '98. Bij het WK in het Italiaanse Sestrières eindigde hij als zeventiende, een klasse ring die nimmer is overtroffen. Ook zijn 26e plaats op de Su- per-G een jaar later in het Amerikaanse Aspen, waarbij hij als eerste Nederlander pun ten voor de wereldbeker ver overde, is van historische waarde. Kort na zijn tweede primeur kwam De Man in het Franse Val d'Isère ongelukkig ten val en liep hij een gecompliceerde schouderblessure op. De loop baan brak derhalve in de knop. Weliswaar maakte De Man in 2001 zijn comeback, maar de vorm van weleer benaderde hij geenszins meer. „Toch ben ik blij dat ik destijds mijn rentree heb gemaakt", zegt De Man. „Ik heb afscheid kunnen ne men met de wetenschap dat mijn sportieve ambities niet langer haalbaar waren. Zo doende zit ik nu niet met de gewetensvraag of er meer in het vat had gezeten. De afgelopen twee jaar fun geerde De Man als technisch manager van Snowsports Aca demy Racing. In die hoedanig heid leverde hij meerdere Ne derlandse (jeugd) kampioenen af. „Ik heb gemerkt dat de be geleiding van sporters me goed af gaat", aldus De Man, die Oostenrijk als uitvalsbasis voor zijn nieuwe baan heeft gekozen. „Door mijn verleden kan ik me in hun situatie ver plaatsen. Ik besef wat er in hun hoofd omgaat, weet als geen ander welke problemen en hindemissen ze onderweg tegenkomen. Dat is een groot voordeel." Maar zaligmakend is dat aller minst. „Natuurlijk moet je wel zien te voorkomen dat je je ei gen aanpak als de enige juiste bestempelt. Ieder mens is weer anders, dus zul je een indivi duele benadering moeten voorstaan. Het belang van de betrokken skiërs staat voorop. Het is aan mij de randvoor waarden voor succes te creë ren, zodat zij hun persoonlijke doelen kunnen najagen." Eerder al, in het seizoen 1999/2000, opereerde De Man als interim-bondscoach van de alpinevrouwen. „Dat beviel me toen goed, het smaakte naar meer. Daarom heb ik nu erg veel zin in een soortgelijk vervolg. Temeer ook omdat ik door de sporters zélf ben voor gedragen. Door het uitgespro ken vertrouwen is de belang rijkste horde reeds genomen." UIT HET OOG Freek van der Capellen (40) was in de jaren '80 een van de beste tennissers uit deze regio. De jongste broer van Herman en Ar nold van der Capellen won zo'n 20 B-toernooien. Ook speelde hij voor Unicum in de hoofdklasse van de tenniscompetitie. Van der Capellen opende onlangs aan de Hogewoerd in Leiden Ace, een winkel in tennisartikelen. „Toen ik 24 was ben ik met se rieus wedstrijdtennis gestopt. Ik had net dat jaar hoofcüdasse met Unicum erop zitten. De club ging verder met Jan Sieme- rink en Jacco Eltingh in het eer ste. Ik heb toen een paar jaar geen competitie gespeeld, en ook geen toernooien. Ik ben veel in het buitenland geweest, heb tennisles gegeven bij Club Med. Daarna ben ik een opleiding gaan volgen aan de Kunstaca demie in Rotterdam. Dat heb ik drie jaar gedaan. Ik kreeg toen al zoveel ontwerp-opdrachten dat ik het niet nodig vond die opleiding af te maken. Ontzet tend stom, ik moest nog maar één jaar. Maar ik heb toch werk genoeg, dacht ik. Bij Overbos in Warmond ben ik weer het tennis ingerold. Ik werd gevraagd om daar les te geven. Ik heb daar het plezier in het tennis teruggekregen. Ik ging steeds meer les geven, ook nog bij De Merenwijk in Lei den. Op een gegeven moment heb ik er toch voor gekozen om met dat vak te stoppen. Ik heb het wel onwijs gaaf gevonden, maar ik kreeg fysieke en menta le problemen. Ik kreeg rug klachten en vroeg me af of ik tot m'n 65ste tennisleraar moest blijven. Bij Sporters, een winkel voor loopschoenen, kon ik bedrijfs leider worden. Daar zijn we ook met een tennisafdeling begon nen. De zaak werd vorig jaar verkocht. En de tennisafdeling werd opgeheven. Toen dacht ik: wat nu? Ik wilde verder in het tennis, dat is mijn wereld, ik weet er zo veel van. Ik ben een pand gaan zoeken en financiële middelen. Ace is nu twee maanden open. Ik denk dat je zo'n winkel ner gens ziet, met de kleuren heb ben we geprobeerd een Wim- bledon-sfeertje te creëren. Ik heb bewust naar merken ge zocht, die geen andere winkel heeft. We verkopen de klassie kere merken zoals Lacoste, Per ry, Fila en Tacchini. Ik hunker naar die nostalgie, tennis mag van mij best wat meer allure krijgen. Als het tennisseizoen voorbij is, ga ik me richten op 'casual' kleding, mode die je op de tennisbaan, maar ook op een spijkerbroek kan dragen. Daarnaast wil ik reizen naar tennisevenementen gaan ver kopen. Ik krijg veel hulp van mensen uit de tenniswereld. Dat is het mooie van dit wereldje, je doet Freek van der Capellen wordt gefeli citeerd door Jacco Eltingh. Van der Ca pellen klopte de toen 14-ja- rige Eltingh in en promotie wedstrijd voor WM j een plaats in de hoofdklas- ontzettend veel contacten op. En als je het al die jaren goed hebt gedaan, krijg je er iets voor terug. Ik heb nog weinig recla me gemaakt voor de zaak, maar toch loopt het de eerste maan den al heel aardig. De laatste jaren ben ik weer wat vaker gaan tennissen. Met Jos Koemans hebben we meege daan aan de Nederlandse vete- ranenkampioenschappen. In de klasse 35plus zijn we twee keer kampioen van Nederland geworden, de derde keer haal den we de finale. Dit jaar gaan we weer meedoen. We spelen nu bij de 40plussers. We heb ben dus meer kans op de titel." - Bob Peeters, van het Engels wail, in Humo: „Na elk trainii strijdje wordt t slechtste speler verliezende ploegje eruit de spelers van de winnen ploeg mogen hem allemt gen z'n oor pietsen. Ik zu bij min drie begint dat derde tik serieus zeer te 1 Scheidend Feyenoord-o Bert van Marwijk in NR( delsblad: Trainers met wie het goe denken vaak dat ze in de chie van de club bovenaa staan. Dat is natuurlijke Je staat als trainer missch plaats twintig." Opnieuw Bert van Mant Trainers komen altijd in problemen als ze te veel p met reserves. Als je ze opl mak stelt, gaan ze den kei mogen spelen. Foute boel Voormalig aanvaller Wii in Esquire: „Als ik aan Maradona dt krijg ik kippen vel. Hij he laten zien dat we allemtu eenvoudige sukkels zijn. I beter dan Cruijff en al hi beter dan Pelé." Roeister Humet Dekkei van de Nederlandse dub vier, in Vrij Nederland: „Als je gewonnen hebt, is wel lastig om elkaar te 01 zen. Je probeert je om tei en, de riemen gaan alleh op, de boot slaat bijna 01 ziet er heel onhandig uit. Feyenoorder Danko La1 Voetbal International: „Vanaf mijn vijfde was ik maar met voetbal bezig. zes jaar werd vroeg mijn wat ik voor m'n verjaard de. Het enige dat ik zei u 'Mama, breng me naar a club'." Ajacied Maxwell vertelti Sportweek over zijn insp ningen voor arme mens zijn vaderland Brazilië: „Liefdadigheidswerk kon rechtstreeks uit mijn hai was erg jong toen ik naa derland ging en nieman wachtte iets van mij. Ma zei meteen: 'Ik heb meen nodig heb en daar kan ik ren mee helpen'." Arnold Miihren analyse Reader's Digest de bero goal van Marco van Bas de EK-finale van 1988: „Als Marco die bal per 01 naar Keulen had geschal iedereen gezegd: 'Jammt was een slechte voorzet'. I hij schoot 'm erin. Eigenl maakte hij mijn voorzet Opnieuw Arnold Mührt Snelheid zit in je hoofd, je voeten. Kamiel Maase in Vrij Ne land: „Ik ken mensen die veet werken en ook nog acht trainen. Soms zitten ze fl echtscheiding aan, maai zullen ze. Gelukkig is mij vriendin ook hardloopsti ADO Den Haag-routinie Hofstede in Voetbal Inti tional: „Ik heb nooit meegedaai euforie en diepe treurnis voetbal. Wat dat betreft wereldje me niet veel nu Het is toch eigetdijk raai hier zitten, want als ik a ker was geweest, had nit wat van me gelezen. Ajax-coach Ronald Koei Sportweek: „Van vier spelers en van de adressen rondgegaan temet. Maar omdat ik u bagage heb dan deze spe kijk ik het allemaal wat ger. Rustiger in ieder geit Johnny Heitinga, die tui jaar is, alleen op een ap\ mentje zit en wiens fam taal in paniek is." Ajacied Wesley Sneijder Voetbal International: „Ik ben nog dezelfde We Sneijder als die van een f jaar geleden. Wanneer ik ger de beste speler van a nooi werd, voelde ik het bezwaar om naar voren men om die prijs op teh Dat is geen bescheidenh maar ik ben iemand die in dienst van het elftal sf Als ik presteer, beschouw als 'n prestatie van het te Robert Maaskant - RBC - in Voetbal Intern nal: „Het is een heel dunnel ik niet presteer, zal ik od maakt worden. Johan Marco van Basten sta<u> boven, maar verder is het in het trainers vak net als in de na tuur: als je gewond bent, word je afge slacht. 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24