Ajax kijkt al vooruit naar EK voetbal SPORT 5 Uitgerekend rebel Rink is de redder van Vitesse WK het mooist denkbare cadeau voor Zuid-Afrika Kezman efficiënte schutter Minder rood in profvoetbal Werder Bremen ontkent fraude dspeler ica dood maandag 17 mei 2004 De aanvoerder van 'sjeugdploeg is zaterdag en. Bruno Baio was 19 werd onlangs getroffen ;0 hartaanval na een i.Vrijdag verklaarden isten in het ziekenhuis ;abral in Lissabon dat de ipeler in coma verkeerde, al eerder hartklachten Het overlijden van Bru- i dompelde Benfica voor Ede maal dit jaar in a januari stierf de Hon- international Miklós Fe- lens een wedstrijd op de van 24 jaar. brengen iatste eer i-Ongeveer 15.000 sup- van Atletico Madrid i zaterdag de laatste eer ai aan Jesus Gil y Gil, de leren eigenaar van de e voetbalclub die vrijdag daan een herseninfarct, mochten afscheid ne- ii Gil in het eigen stadi- irvoor de gelegenheid istwas geplaatst. Een lAtletico lag over de kist eerd. heid Mols rode kaart iw - Michael Mols heeft node kaart afscheid ge- van Glasgow Rangers, szat gisteren in het duel nfermline al na een half veer in de kleedkamer, otesteerde hij heftig bij strap van Dempsey, ter haalde hij Dempsey neren neer. Rangers ede dankzij een treffer nando Ricksen, met 3-2 ste competitieduel. eroen naar ran arbitrage De voetbalbond van jen gaat de straf die de raetbalbond FIFA het eft opgelegd, aanvech- n het hof van arbitrage iLausanne, het hoogste rechtshof. De FIFA heeft kaanse land bestraft met iten aftrek in de aan- kwalificatie voor het tbal in 2006. Het elftal neroen overtrad bij de Aip de kledingregels nues uit één stuk te dra- xtr de straf is de eind- voor de 'ontembare leeu- njvvel onbereikbaar. m stopt na en Athene hik - Mia Hamm beëin- het olympisch voetbal- lihaar carrière. De 32- merikaanse aanvaller is ecordhoudster met 149 ids. Hamm voerde de aanse ploeg in 1991 en tar de wereldtitel en in aar het olympisch goud. eer, in 2001 en 2002, i tot voetbalster van het ozen. Kort geleden trad it huwelijk met honkbal- nar Garciaparra van de Red Sox. te dopingsaak lorse voetbal ianvaller Sveinung Fjel- teerstedivisieclub Ha- neratene heeft de twij- ge eer voor de eerste do- j ik in het Noorse voetbal r ten gezorgd. De 26-jarige rerd bij een onaange- Je controle op 21 april op het gebruik van ana- iroïden. Fjelstad heeft ren op advies van een j abletten te hebben ge- imaar wist niet dat die eh middelen bevatten. nal blijft 1 slagen j -Arsenal heeft als eer- balploeg in 115 jaar de jj competitie zonder ne- 0i voltooid. De kampioen zaterdag in de laatste ijd het gedegradeerde ff City met 2-1Het was E competitiezege voor ners in de 38ste wed de Premier League. In ste officiële seizoen in f else voetbal bleef Pres- tth End eveneens onge- n( In 1888-89 bestond het v 'op het hoogste niveau uit 22 wedstrijden. eV 'won er achttien, illi liffrn laat eld vallen t- uccestrainer Otto ,j 'heeft bij Bayern Mün- n langste tijd gehad. Ig. er Franz Beckenbauer erde in de aanloop naar [ertegen VfB Stuttgart tover een vroegtijdig jc van de 55-jarige coach. [tj S gaven ook de spelers j Hollywood' een motie 'trouwen af. Met een 'agvan 3-1 bij VfB Stutt- arnhem/gpd - Uitgerekend de meest omstreden speler van Vi tesse hield dé club gistermid dag in leven. Op de slotdag van de competitie scoorde Paulo Rink twee keer en assisteerde bij de derde treffer tegen FC Utrecht: 3-0. Dankzij de overwinning steeg Vitesse naar de zestiende plaats op de ranglijst. De Arnhemmers treffen Sparta, VW en Hel mond Sport in de nacompetitie. Voor het eerst sinds zijn komst naar Vitesse zorgde Paulo Rink voor een onomstreden show. Veelbesproken was de geboren Braziliaan, die Duitser werd om een interlandcarrière te verkrij gen, al maanden en meestal niet positief. Rink werd in de winter wegge haald bij Olympiakos Nicosia om Vitesse van de heersende misère te verlossen. Rink moest doelpunten maken, maar scoorde voornamelijk onbegrip en woede. Slechts drie keer in zeventien wedstrijden schoot hij raak en nooit was zijn treffer goed voor winst. Met een kopbal en een bekeken schuiver snoerde de 31-jarige spits gistermiddag op de val reep zijn critici de mond. Hij redde Vitesse, voorlopig, van een gewisse degradatie. Omdat Volendam van RBC won, moest de Arnhemse club zelf mini maal gelijkspelen. Na zijn twee treffers en de rode kaart voor Ruud Knol na rust zorgde Rink met een assist op invaller Ray mond Fafïani voor de bevrij dende 3-0. ,,Het liefst wil ik elke week de beslissing forceren. Nu krijg ik twee kansen en ik scoor twee goals, maar dat lukt natuurlijk niet elke wedstrijd", reageerde de spits gistermiddag nuchter. Het belang van zijn treffers was hem niet ontgaan. „Dit is heel belangrijk voor de club. Nu moeten we de nacompetitie winnen." Dat Rink nog deel uitmaakt van de Arnhemse selectie is al even opmerkelijk als zijn oprisping gistermiddag. De geboren Bra ziliaan haalde zich de voorbije maanden met enige regelmaat de woede van trainers, mede spelers en clubleiding op de hals. Rink leeft zijn eigen leven, speelt zijn eigen wedstrijden en traint zijn eigen trainingen. Zijn spel heeft nog het meest weg van een partijtje strandvoetbal op de Copacabana. Hij is de ul tieme liefhebber die zich van niets of niemand iets aantrekt. Kwaadwillig is hij niet, maar zin om zich aan te passen heeft hij net zo min. Twee maanden na zijn komst zorgde Rink al voor ophef. Na de uitwedstrijd in Zwolle wei gerde hij met de spelersbus te rug te reizen, pakte zijn eigen auto en reed naar Schiphol om direct door naar Cyprus te vlie gen. Daar verblijft zijn vrouw nog steeds en heeft Rink nog wat financiële zaken af te han delen met zijn vorige, slecht be talende, werkgever. Het incident werd afgedaan met een 'misverstand', maar leidde binnen de mentaal wan kele spelersgroep tot scheve ge zichten. Zijn trainingsinzet was al onder de maat, tot afgrijzen van trainer Edward Sturing. Die passeerde Rink voor de uitwed strijd tegen AZ en haalde hem een week later terug. Prompt belandde Rink in een nieuw in cident. Hij presteerde het in de thuis wedstrijd tegen NAC doodleuk Volendam haalt eerste doelstelling FC Volendam leeft nog. De Noord-Hollanders ontliepen gisteren rechtstreekse degradatie door RBC Roosendaal met 2-1 terug te wijzen. „De eerste doelstelling is gehaald", zei Volen- dam-coach Johan Steur na afloop. „Nu de tweede nog." De komende weken mag zijn ploeg proberen via de nacompetitie het verblijf op het hoogste niveau te continueren. De reeks begint woens dag met een uitbeurt tegen Heracles. Hoewel Volendam gisteren als hekkensluiter aan de slotronde begon, was de stemming in de aanloop naar het beslissende duel redelijk opti mistisch. Bij 'het andere Oranje' gingen ze er vanuit dat winst op RBC zou volstaan, aange zien FC Zwolle de competitie moest afsluiten met een loodzware pot tegen Feyenoord. De rekensom bleek te kloppen, al maakte Vo lendam het zichzelf voor eigen publiek, vijfdui zend man stérk, nog erg lastig. Terwijl er om de haverklap goed nieuws vanuit De Kuip binnen druppelde, kwam de thuisclub na precies een half uur spelen op voorsprong. De treffer kwam op naam van Tuyp, die na een dekkingsfout in de Roosendaalse defensie de hoek voor het uit kiezen had: 1-0. Halverwege de tweede helft loodste Tuyp Vo lendam met zijn tweede goal in veilige haven. In eerste instantie miste hij grandioos, in de herkansing had hij meer succes. Een blunder van Fung a Wing bracht de zege nog lelijk in het gedrang. De Volendam-verdediger, opgesteld omdat de naar Zwolle vertrekkende Breinburg niet wenste te spelen, leverde de bal zomaar in bij Ikedia. De Nigeriaan bediende invaller Cas, die niet kon missen: 2-1. om de warming-up in de rust met zijn twee zoontjes af te werken. Dat leidde tot weer een herstelgesprek, maar Rink nam het allemaal niet zo serieus. „Niks aan de hand, Vitesse heeft liever niet dat ik dat doe, dat wist ik niet", reageerde hij. Omdat de nood bij Vitesse steeds hoger werd, moest Stu ring de rebelse Braziliaan wel handhaven in zijn selectie. In de hoop dat die gok zich ooit zou uitbetalen. Dat gebeurde gistermiddag op de valreep. „Ik heb nooit problemen gehad met de trainer. Ik vond het al- leen niet leuk dat ik op de bank moest zitten, maar dat vindt geen enkele prof leuk", zei de tilburg/gpd - De wedstrijd stel de niet zo veel voor. Ajax was al kampioen, Willem II was moe. Het werd gisteren in Tilburg 5-2 voor de Amsterdammers, die zelfs met twee vingers in de neus te sterk waren voor de nummer zeven van Nederland. Toch viel er nog iets te verdie nen. Niet voor de ploegen, maar wel voor twee voetballers van Ajax. Nigel de Jong en doel man Maarten Stekelenburg hangen nog met de vingertop pen aan de nationale selectie. De eerste werd gisteren gepos teerd in het centrum van de de fensie, in plaats van aan de rechterkant. De Jong rekent nergens op, want hij werd ge passeerd voor de laatste 'inter land. Toch hoopt hij er stilletjes op dat hij er woensdag, als de selectie bekend wordt gemaakt, wél bij zit. In Tilburg speelde de jonge Amsterdammer gedreven en gedegen, maar de wedstrijd te gen Willem II was te weinig een maatstaf om hem op het laatste moment nog goed te kunnen beoordelen. Zijn rushes over de as van het veld brachten De Jong één keer oog in oog met doelman De Vlieger. De afwer king liet te wensen over. Eens te meer bewees de verdediger dat hij van meer markten thuis is en niet alleen als rechtsachter kan spelen. Ook Maarten Stekelenburg is in de markt voor Oranje. Als derde keeper. Hij stond gisteren voor de tiende keer in de basis van Ajax. Stekelenburg vindt dat hij inmiddels genoeg heeft laten zien om aanspraak te mogen maken op de vacante plek in Oranje. Zijn enige concurrent, Sander Westerveld van Real So- ciedad, speelde dit seizoen veel minder. Ook tegen Willem II liet Steke lenburg zien dat hij de keeper van de toekomst is voor Ajax Bijna stopte de doelman zelfs nog een penalty (nuttig voor Oranje...), die in tweede instan tie echter nog kon worden be nut door Caluwé. Ook vielen zijn snelle spelhervattingen in positieve zin op. Zowel met de voeten als gooiend wist hij steeds een medespeler te berei ken. Als het aan Koeman lag, was Stekelenburg veel eerder gebracht, maar omdat het kam pioenschap zo lang op zich liet wachten, moest dat idee steeds worden uitgesteld. Het laatste woord is nu aan Dick Advocaat. WILLEM II: De Vlieger; Wau (66. Sjoe- kov), Van Nieuwstadt, Jaliens en Van Mosselveld; Victoria, Mathijssen en Caluwé; Denneboom (73. Denissen), Quinn (66. Van den Eede) en Hadouir. ajax: Stekelenburg; Grygera, De Jong, Heitinga en Maxwell; Galasek, Sneijder (77. Yakubu) en Van der Vaart (46. Obodai); De Ridder, Ibrahimovic en Soetaers (62. Sikora). alkmaar - Er was geen voetballer voor wie er gistermiddag nog wat op het spel stond tijdens AZ-PSV (2- 4). Alleen Mateja Kezman had zijn persoonlijke redenen om nog een keer alles te geven. Met drie punt gave doelpunten doorbrak hij de grens van dertig treffers. Met zijn trio treffers komt hij uit op een totaal van 105 in vier seizoenen. Een jaargemiddelde van 26,25.Van alle grote goalgetters die PSV in zijn ge schiedenis heeft gekend, komt niemand in de buurt. Van der Kuijlen niet, Dillen niet, Romrio niet, Ronal- do niet en Van Nistelrooij niet. Kezman twijfelt er niet aan, dat hij een grote toekomst tegemoet gaat. Na het afhaken van Birmingham City heeft zich nochtans geen enkele club voor hem gemeld bij PSV. „We zijn bezig met een paar clubs", aldus Kezman, „maar niets is concreet. Voor mijn gevoel is het mo ment dichtbij dat ik wegga bij PSV." Archieffoto: ANP/Ed Oudenaarden spits, die door het niet bijster verwende Arnhemse publiek wel altijd werd gekoesterd als een ruwe parel. „Zelfs in moei lijke tijden, toen ik op de bank zat, bleven de fans mij steunen. Ik ben blij dat ik iets terug heb kunnen doen. Het is een beetje laat, maar misschien wel net op tijd." rijswijk/anp - De scheidsrech ters in het betaald voetbal heb ben dit seizoen in een groter aantal wedstrijden veel minder rode kaarten uitgedeeld dan vo rig seizoen. In de eredivisie werden in 2002/2003 55 spelers met rood weggestuurd, dit sei zoen waren dat er 44. In de eerste divisie waren het er in de vorige jaargang 68 in 34 speelronden en nu 60 in 36 speelronden. Door de uitbrei ding van de eerste divisie met AGOW waren er dit seizoen 36 duels meer dan voorheen. In de eredivisie daalt het aantal rode kaarten al jaren. In 2000/2001 waren er nog 60 uitsluitingen, daarna daalde het via 58 en 55 tot de huidige 44. Het aantal gele kaarten ging in de eredivisie daarentegen fors omhoog. De 783 gele kaarten van vorig seizoen werden ge volgd door 872 vermaningen. Ook in de eerste divisie was er een toename, van 874 naar 952. In een eerlijke vergelijking via het gemiddelde per wedstrijd blijkt echter dat de arbiters in de vorige jaargang juist strenger waren: ze gaven toen gemid deld per duel 2,86 keer geel, nu 2,78 keer. De productieve laatste compe titieronde (46 goals in negen wedstrijden) bracht het eindto- taal in de meeste recente eredi visie-aflevering op 911, daar mee werd vorig seizoen (903) overtroffen. In de eerste divisie werd ook vaker gescoord (1091 keer), gemiddeld 3,19 treffers per duel (vorig jaar 3,09). Het toeschouwersaantal van de eredivisie (4.887.257) daalde licht ten opzichte van 2002/2003, toen er een record werd gevestigd: 4.974.966. In de eerste divisie (1.131.554) lag het gemiddelde juist iets hoger: per wedstrijd 3308 tegenover 3133 in het vorig seizoen. EREDIVISIE FC Twente - SC Heerenveen 2-0 (2-0). 14. Christensen 1-0, 21. Christensen 2-0. Scheidsrechter: Van Huiten. Toe schouwers: 13.250. Gele kaart: Allach (FC Twente), Bakkati, Vayrynen (SC Heerenveen). Vitesse - FC Utrecht 3-0 (2-0). 31. Rink 1-0, 33. Rink 2-0, 64. Fafiani 3-0. Scheidsrechter Van Egmond. Toe schouwers: 19.000. Rode kaart: 50. Knol (Vitesse). Gele kaart: Rankovic (Vi tesse), Zwaanswijk (FC Utrecht). FC Volendam - RBC Roosendaal 2-1 (1- 0). 30. Tuyp 1-0, 66. Tuyp 2-0, 81. Cas 2-1. Scheidsrechter: Luinge. Toe schouwers: 5057. Gele kaart: Oliseh (RBC Roosendaal). Bijzonderheid: FC Volendam speelt nacompetitie. AZ - PSV 2-4 (1-1). 2. Reini 0-1 (eigen doel), 16. Meerdink 1-1, 50. Van Galen 2-1, 53. Kezman 2-2, 82. Kezman 2-3, 90. Kezman 2-4. Schéidsrechter: Van Dongen. Toeschouwers: 7878. Feyenoord - FC Zwolle 7-1 (4-0). 2. La- zovic 1-0, 9. Lazovic 2-0, 15. Kuijt 3-0, 29. Kuijt 4-0, 50. Paauwe 5-0, 62. Lim-Duan 5-1, 79. Kuijt 6-1, 82. Lazo vic 7-1. Scheidsrechter: Temmink. Toe schouwers: 44.000. Gele kaart: Buffel (Feyenoord). Willem II - Ajax 2-5 (1-1). 37. Soetaers 0-1, 45. Caluwé 1-1, 53. Obodai 1-2, 71. Van den Eede 2-2, 73. Obodai 2-3, 83. Ibrahimovic 2-4, 90. De Ridder 2- 5. Scheidsrechter: Oskam. Toeschou wers: 14.550. Gele kaart: Galasek (Ajax). ADO Den Haag - NEC 4-1 (2-1). 10. Stroeve 1-0, 18. Demouge 1-1, 43. Saeijs 2-1, 65. Simons 3-1, 86. Stroe ve 4-1. Scheidsrechter: Koopman. Toe schouwers: 8781. Gele kaart: Wielaert, Wisgerhof, Ebbinge (NEC). FC Groningen - Roda JC 2-2 (0-1). 15. Cristiano 0-1, 60. Tuhuteru 1-1, 82. Van Dijk 1-2, 88. Van Gessel 2-2. Scheidsrechter: Van der Hilst. Toe schouwers: 12.181. Gele kaart: Drent, Van der Linden (FC Groningen), Luij- pers (Roda JC). NAC Breda - RKC Waalwijk 5-3 (2-2). 5. Féher 1-0, 6. Olfers 1-1, 25. Elman- der 2-1, 35. Vasconcelos 2-2, 47. Vos 3-2, 83. Boussabon 4-2, 86. Vos 5-2, 90. Vasconcelos 5-3. Scheidsrechter: Van Sichem. Toeschouwers: 10.715. Gele kaart: Greene (RKC). Topscorers: 1. Kezman (PSV) 31, 2. Kuijt (Feyenoord) 20, 3. Buffel (Feyen oord), Sibon (Heerenveen) 15, 5. N'Ku- fo (FC Twente), Elkhattabi (AZ) 14, 7. Redan (Roda JC/RKC), Ibrahimovic (Ajax) 13, 8. Vennegoor of Hesselink (PSV), Cristiano (Roda JC) 12, 11. Anastasiou (Roda JC/Ajax), Koné (Roda JC) 11, 13. Caluwé (Willem II), Perez (AZ), Stroeve (ADO Den Haag), Hersi (NEC) 10. Topscorers: eerste divisie: 1. Huntelaar (AGOW Apeldoorn) 26, 2. Jansen (FC Den Bosch) 25, 3. Rose (Heracles Al melo) 22, 4. Hamming (BV Veendam) 21, 5. Yildirim (Go Ahead Eagles) 19, 6. El Hamdaoui (Excelsior), Van den Bergh (Sparta) 17, 8. Van de Laak (FC Den Bosch), Jacobs (VWVenlo) 16, 10. Koevermans (Sparta) 15. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Niks geen collectieve zenuwinstorting. De Goden wa ren Zuid-Afrika goed gezind en het land mag in 2010 de we reldkampioenschappen voetbal organiseren. In de woorden van Nelson Mandela gaat het om 'het mooist denkbare cadeau' en hij heeft absoluut gelijk. Geen land dat ooit zo heeft uit gezien naar de omhooggesto ken FIFA-duim als Zuid-Afrika. In het jaar waarin zo trots tien jaar democratie wordt gevierd, paste een geschenk, een erken ning van de wereld voor die prestatie. Pathetisch? Mis schien, maar het is absoluut de manier waarop de Zuid-Afrika nen het beleven. Het WK is brandstof voor een natie die zichzelf nog aan het uitvinden is. Zoals het FIFA-inspectieteam al had geconstateerd is het land voetbalgek, maar we hebben het dan over de zwarte meer derheid. Het WK is in eerste in stantie een cadeau aan de zwarte bevolking en aan het voetbal, de sport die onder apartheid enorm heeft geleden. Het Afrikaanse deel van Zuid- Afrika viert feest en vraagt te recht de rest van Afrika zich bij het feest aan te sluiten en het evenement te zien in het kader van een Afrikaanse wederop standing. Maar ook is het zo dat het WK is veroverd met hulp van blank bedrijfsleven, kapitaal en exper- Nelson Mandela toont de wereldbeker nadat bekend is geworden dat Zuid-Afrika de wereldkampioenschappen voetbal 2010 mag or ganiseren. Foto: Reuters/Andreas Meier tise. Wie verder wil gaan, kan zeggen dat de ook door FIFA zo geroemde 'structuren' uit de slechte oude tijd stammen en, in het geval van de meeste sta dions, zijn gebouwd voor 'blan ke' sporten als rugby en cricket. Pikant, maar vooral een nieuwe kans voor verdere verbroede ring en het overschrijden van raciale en culturele verschillen. En voetbal heeft de kans een echte nationale sport te wor den, gedragen door zwart èn blank. Het WK betekent voor de sport zelf een enorme injectie. Voet bal maakte na 28 jaar isolement in 1992 een succesvolle interna tionale comeback. Het nationa le team won de African Cup of Nations in 1996 en wist zich te plaatsen voor het laatste WK in Japan/Korea, maar sindsdien is het ook een beetje sukkelen ge blazen met vroege uitschake ling in zowel het WK als de Afri kaanse cup. Op dit moment geldt Zuid-Afri ka als de vijfde Afrikaanse voet balnatie. Een WK in eigen land met automatische plaatsing is een gigantische duw in de rug voor het nationale team, het jeugdvoetbal en ook de natio nale competitie, waarin maar een handvol teams de dienst uitmaken en waarvan het zwaartepunt ligt in Johanes- burg/Soweto. Ook het zwaartepunt van het WK zal hier liggen. In het FNB- stadion bij Soweto, dat van een capaciteit van 80.000 naar 110.000 zal worden getild, zul len de kwartfinale, halve finale en finale worden gespeeld. Op de WK-lijst staan 13 stadions, waarvan er drie al praktisch klaar zijn voor WK-gebruik en vijf bijna. Negen stadions zullen hoe dan ook een opknapbeurt krijgen. Er zullen vijf nieuwe stadions worden gebouwd, onder meer in Nelspruit, vlakbij het Krüger- park en in het noordelijke Pó- lokwane. Voor de totale opera tie is een relatief bescheiden bedrag van 246 miljoen euro gereserveerd. De andere structuren zijn al, zoals hier graag gezegd wordt, van wereldklasse. Het geldt voor de snelwegen, de vliegvel den, de hotels, de pensions, de banken, de telecommunicatie. De spoorwegen zijn 's land zor genkind, maar er wordt gewerkt aan een snelle treinverbinding tussen Johannesburg, Pretoria en het internationale vliegveld van Johannesburg, die in 2009 klaar zal zijn. Er zijn plannen om die verbinding uit te brei den naar alle belangrijkste cen tra van het land. Weinig twijfel dat het land het WK aankan. Zuid-Afrika heeft in de afgelopen jaren elf grote mondiale evenementen georga niseerd, waaronder de WK-rug- by, de WK-cricket en de We reldtop van de Verenigde Na ties. Alle zijn vlekkeloos en zon der een incident verlopen. Op merkelijk is dat in dergelijke si tuaties er steevast sprake is van een verbluffende efficiëntie en discipline. De onveiligheid wordt gezien als een issue, maar tijdens al die evenementen hebben bui tenlandse bezoekers weinig last gehad. En hetzelfde geldt voor de twee miljoen toeristen die Zuid-Afrika jaarlijks overstro men. Het WK is dus een uitste kende kans om het imago en al le percepties bij te stellen. Dat Ajax PSV Feyenoord Heerenveen AZ Roda JC Willem II FC Twente NAC FC Utrecht RKC RBC Groningen NEC AD0 Vitesse Volendam FC Zwolle 34 25 5 4 34 23 5 6 34 20 8 6 34 17 7 10 34 17 6 11 34 14 11 9 34 13 10 11 34 15 3 16 34 12 10 12 34 13 7 14 34 10 10 14 34 10 10 14 34 9 10 15 34 10 4 20 34 9 7 18 34 4 16 14 34 7 6 21 34 5 11 18 80 79-31 74 92-30 68 71-38 58 45-35 57 65-42 53 60-41 49 47-54 48 56-53 46 58-55 46 42-52 40 47-55 40 34-47 37 38-53 34 44-62 34 36-61 28 39-56 27 31-79 26 27-67 het bestrijden van misdaad niettemin door het WK de ko mende zes jaar hoog op de agenda zal blijven, is vooral erg prettig voor de lokale bevolking. Wat mag Zuid-Afrika nog meer verwachten? Uitgerekend is dat de ongeveer drie miljoen toe schouwers 1,5 miljard euro zul len uitgeven tijdens de acht we ken en dat dé algehele econo mie er direct en indirect 3,6 miljard euro wijzer van wordt. Voor de werkgelegenheid, Zuid- Afrika's achilleshiel, betekent het WK zeker goed nieuws. Men verwacht 160.000 mensen een tijdelijke of permanente baan te kunnen geven. De indirecte winst zal echter nog veel groter zijn. Het WK be tekent voor de psyche van de bevolking een gigantische op steker en zal bijdragen aan meer eenheid en vertrouwen in het land. Maar ook kan de psy che van de nog steeds vaak sceptische buitenwacht door het evenement veranderen. Zuid-Afrika zal eindelijk die cruciale buitenlandse investe ringen kunnen claimen, die tot nu toe maar zo druppelsgewijs zijn binnengekomen. De rege ring heeft alles volgens het in ternationale economische boekje gedaan, maar investeer ders zijn tot nu blijven aarzelen, vooral door twijfels over veilig heid en potentie van deze Afri kaanse staat. Het WK zal veel twijfel wegnemen, en dat is voor de lange termijn van moeilijk te overschatten waar de. NACOMPETITIE Indeling: Groep A: Vitesse, Sparta, Hel mond Sport, VW Venlo. Groep B: FC Volendam, Excelsior, Hera cles, De Graafschap. Programma: Groep A: 19 mei: Sparta - Vitesse, WV Venlo - Helmond Sport, 22 mei: Helmond Sport - Sparta, Vitesse - VW Venlo. Groep B: 19 mei: De Graafschap - Ex celsior, Heracles Almelo - FC Volendam, 22 mei: Excelsior - Heracles Almelo, FC Volendam - De Graafschap. bremen/anp/rtr/dpa - De kers verse Dukse voetbalkampioen Werder Bremen heeft onder zijn voormalige manager Willi Lemke jarenlang een zwart geld rekening in Luxemburg aange houden. Het geld op deze reke ning werd ook gebruikt voor transfers van buitenlandse spe lers naar de Duitse club. Dat schrijft het Duitse weekblad Der Spiegel in het nummer dat maandag uitkomt. Volgens het blad werd de Luxemburgse bankrekening onder meer gebruikt om in 1998 de Braziliaanse voetballer Ailton naar de club te halen. Hij was afkomstig van het Mexi caanse Universidad de Nuevo Leon. Een bedrag van 120.000 Mark (60.000 euro) zou daarbij van de bankrekening zijn afge haald en aan een tussenper soon zijn overhandigd, die er voor zou zorgen dat het officië le transferbedrag werd ver laagd. Zakelijk leider Manfred Müller van Werder Bremen zegt dat de voetbalclub al drie jaar geleden overleg heeft gehad met de Duitse fiscus over het bestaan van de rekening. „Er is toen be sloten dat er geen onderzoek tegen ons wordt ingesteld. De zaak is nu gesloten", aldus Müller.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19