Marleen Veldhuis wil toch naar Athene SPORT 2 Nadja Wijenberg mist haar grote doel Carnaval in het nuchtere Noorden Cunego hai Simoni 'evi uit het roze Succes Sluii op gravel vi Sankt Pölte Trinko Keen naar Athene innsbruck - Trinko Keen mag naar de Olympische Spelen. De inwoner van Randwijk greep gisteren bij het olympisch kwa lificatietoernooi in Innsbruck de laatste kans door in de finale van de verliezersronde de voor Bulgarije uitkomende Chinees Feng Zhe te verslaan. Keen won met 4-2. Breekpunt in de partij was de vijfde game. De stand was op dat moment 2-2. Keen trok de vijfde en zenuwslopen de game met 16-14 naar zich toe. Met 11-4 stelde Keen het ticket naar Athene veilig. Honderd injecties voor Van Lottum düsseldorf - Honderd injecties als laatste redmiddel. Dat geldt voor proftennisser John van Lottum, die al ruim anderhalf jaar kampt met ernstige rugpro blemen. Om toch af te rekenen met die klachten heeft Van Lot tum zich onder handen laten nemen door de Duitse wonder dokter Hans-Wilhelm Muller- Wohlfahrt. Vijfmaal vloog Van Lottum de afgelopen weken naar München voor uiterst pijnlijke behandelingen. „Dikke injectienaalden, tot diep tussen de wervels", aldus de tennisser. Gibernau wint ook als de zon schijnt le mans - Sete Gibernau stond te boek als een slechtweer rij der. De Andalusiër won twee weken geleden in de stromende regen de GP van Spanje op zijn huiscircuit in Jerez. Geen mo torcoureur slaagde er op de doorweekte baan in zijn achter wiel te houden. In Le Mans bleek Gibernau gisteren ook een mooiweer-rijder te zijn. De Spanjaard was in de stralende zon een klasse apart. Hij stuur de zijn Honda onbedreigd van pole-positie naar zijn tweede overwinning in dit seizoen. Enkelblessures hockeysters Amstelveen - Hockey-interna- tionals Minke Smabers en Eefke Mulder zijn beiden uitgescha keld door een enkelblessure. De speelsters raakten zaterdag in Amstelveen geblesseerd in de met 2-0 gewonnen interland te gen Engeland. Beiden hebben een enkelband ingescheurd. Smabers is naar verwachting vier tot vijf weken niet inzet baar, Mulder twee tot drie we ken. Jimenez wint Asian Open golf Sjanghai - Miguel Angel Jime nez heeft de Asian Open golf op zijn naam gebracht. De 40-jari- ge Spanjaard beëindigde in Sjanghai de vier ronden in 274 slagen, veertien onder par. Hij had drie slagen voorsprong op de Brit Simon Dyson en vier op de Thai Marksaeng. Jimenez had voor de laatste achttien ho les 67 slagen nodig, vijf onder par. Dyson verspeelde rijn voorsprong van zes slagen door rond te gaan in 76 slagen, plus vier. Albers knokt zich naar plaats twee venetië - Met de tweede plaats in de derde race heeft autocou reur Christijan Albers de leiding in de Deutsche Tourenwagen Masters behouden. In Venetië ging de overwinning naar de Zweed Mattias Ekström, die in een Audi op pole position was gestart. Albers knokte zich naar de tweede plaats op de streep. De coureur uit Laren heeft na drie races 26 punten, twee meer dan Ekström. Brons voor estafetteploeg madrid - De Nederlandse zwemsters hebben bij de EK langebaan voor het eerst sinds 1991 een medaille veroverd op de 4x100 wisselslag. Stefanie Luiken, Madeion Baans, Chan- tal Groot en Marleen Veldhuis kwamen in 4.07,41 tot de derde tijd. Het goud ging in 4.05,96 naar Frankrijk. Er was eerder gouden succes op de 200 vrij (Pieter van den Hoogenband), drie keer zilver op de 100 vrij (Van den Hoogenband en Veld huis) en de 4x100 vrij (vrou wen) en brons op de 50 vlinder (Chantal Groot). Van der Pluijm sterkste sprinter den bosch - In het jaar waarin hij wil doorbreken, rijgt Marvin van der Pluijm de ene zege aan de andere. Gisteren won de sprinter van Van Hemert-Euro- gifts in Den Bosch met machts vertoon de eerste etappe van Olympia's Tour. De leiderstrui bleef in handen van proloog winnaar Thomas Dekker, die een contract heeft getekend bij de profploeg van de Rabobank. Van der Pluijm hoopt zo'n ver bintenis tijdens Olympia's Ron de af te dwingen. maandag 17 mei 2004 Marathonloopster 82 tellen te langzaam door Daniël Tempelman enschede - Ze won de vrouwenmara thon in Enschede en werd de op één na snelste vrouw in Enschede ooit. Maar toch miste Nadja Wijenberg haar grote doel, de Olympische Spelen in Athene. De Limburgse (40) kwam op de streep 82 tellen tekort. De aanmoedigingen langs de kant zijn overweldigend. 'Kom op, Nadja, kom op!' Aan de toeschouwers zal het niet liggen. Ze staan overal. Bovendien is het zonnig weer, precies zoals man en coach Ger Wijenberg hoopte. Nadja begint haar 42 kilometer en 195 meter met twee hazen, Marti ten Kate en Vla dimir Tontchinski uit Wit-Rusland. Ten Kate hanteert meteen een pittig tempo en al gauw loopt Nadja op een schema van 2.27, terwijl aan de finish 2.30 volstaat. 'Niet te hard', roept hij naar ten Kate. Wijenberg is bang dat Nadja haar kruit nu al verschiet. 'De seconden die je nu te hard loopt, ver lies je straks in minuten', toont hij zich voorzichtig. Ten Kate toont zich in Gronau ook een handige haas. Als het groepje-Nadja een verkeerd pad op gaat en ingeslo ten raakt, houdt hij pardoes en vak kundig een lint omhoog, waardoor Nadja geen seconde vertraging op loopt. Alles in het teken van Nadja. Wijenberg rijdt er op de fiets ontspan nen omheen en bedient zijn vrouw van water, sponzen en adviezen. In Gronau is het lawaai van het rijen dik ke publiek oorverdovend. Richting Lonneker is er tegendruk door de noordenwind, maar het tem po blijft hoog genoeg. Ten Kate geeft aan dat hij het niet de hele marathon volhoudt en uitstapt als hij voelt dat rijn ritme langzamer wordt. 'Het is zijn ervaring dat hij dat aanvoelt', zegt Wij enberg. Op het punt van de halve ma rathon komt Nadja door in een uur, 14 minuten en wat seconden. Nog steeds op schema, maar het is krap. Niet veel meters later is de pijp van haas Marti ten Kate leeg. Hij stopt. Wat vroeg vin den sommigen. Nu resten Nadja nog twintig kilometer met alleen haas Tontchinski. Ook de Ethiopische Tigist Abidi zit nog bij het tweetal. Tegen de zin van Wijenberg loopt zij in de kiel zog van de haas en komt Nadja daar achter te liggen. De Ethiopische heeft niet door dat het hinderlijk is en mede door de taalbarrière komt er geen ver andering in. Het gaat te ver om maat regelen te nemen en Nadja laat zich er niet door afleiden. Met het bereiken van het zuidelijk stuk van de marathon krijgen de drie lopers het zwaai-. Abidi moet eraf en Nadja kruipt weer in de schaduw van haar haas, maar die kan niet onvoldoende tempo opbrengen. Op de Broekheur- nerrondweg duiken ook nog de twee keerpunten op. Nadja loopt goed door, maar vanaf nu loopt de koers vooral nog westelijk en noordelijk. Tegen de wind in. You try alone', schreeuwt Ger herhaaldelijk tegen rijn vrouw, als hij ziet dat Tontchinski te langzaam gaat, maar Nadja durft niet zelf vol in de wind te gaan lopen. De 3.33 per kilo meter wordt niet meer gehaald en de Limburgse begint achter te lopen op het olympische limietschema. De zwakke tegenwind voelt na 35 kilome ter als een straffe doodsteek. Ger doet er alles aan om Nadja vooruit te schreeuwen. 'Nog een paar kilometer. Je kan het nog halen!'. Pas op de Kui persdijk trekt de 40-jarige van Russi sche afkomst vol door en stapt de haas vermoeid uit. In de laatste twee kilo meter die slingeren door het centrum van Enschede plaatst Nadja nog een indrukwekkende versnelling. Iedereen schreeuwt haar naar de 2.30. Bij het ingaan van de laatste bocht weet Nadja dat ze het net niet haalt. Weliswaar onder luid gejuich stopt de klok pas op 2.31.22. Mooie tijd, win nende tijd, maar niet genoeg voor Athene. Nadja baalt, maar realiseert zich ook dat ze zeven minuten sneller heeft gelopen dan in Rotterdam. Hele maal kapot lijkt ze niet, had ze harder gekund? „Ik weet het niet, misschien wel. Maar die wind op het eind, die was zwaar. Dit was mijn laatste kans. Jammer." Ger wijst op de kans van clementie door het NOC*NSF, maar zegt ook dat die kans klein is. „Net een paar dinge tjes liepen niet goed genoeg. En Nadja heeft ook Rotterdam gelopen. Had ze dat niet gedaan, had ze vandaag meer over gehad." Hinkelien Schreuder tijdens haar vijftig meter rugslag. Foto: ANP/Toussaint Kluiters madrid/anp - Hoewel Marleen Veldhuis ook op haar laatste kans de olympische limiet op de 200 vrij miste, hoopt ze in Athe ne toch op dit nummer te mo gen starten. Ze gaat de komende dagen met bondscoach Andre Cats en haar eigen trainer Fedor Hes de mogelijkheden bespre ken. „Als je op een toernooi bent, moet je zoveel mogelijk racen", zei de in Bome geboren zwem ster. „Ik moet de komende da gen overleggen of het verstan dig is. Maar ik denk dat ik zeker nog een stuk harder kan. Deze afstand is voor mij een uitda ging. Ik wil er daarom graag in Athene op starten." Veldhuis bleef eerder dit sei zoen met een tijd van 2.00,09 slechts tweehonderdste verwij derd van de limiet. Zaterdag was ze er in de finale met een zesde tijd van 2.00,61 opnieuw dichtbij. Gezien de kleine mar ge zou de zwembond haar op dit nummer kunnen voordra gen. Met haar startbewijzen op de 50 en 100 vrij en de estafet tes 4x100 vrij, 4x200 vrij en 4x100 wissel zouden haar aan tal starts in Athene dan uitko men op vijftien. „Dat rijn er natuurlijk wel veel. Ik laat hier toch zien dat het wel kan", verwees de zwemster naar haar zilveren medailles op de 100 en 4x100 vrij. „Het ni veau zal tijdens de Spelen ho ger rijn, maar ik ben hier ook nog niet uitgerust. Bovendien riet het programma op de Spe len er gunstig uit." Ook zaterdag moest ze vlak na de 200 vrij opnieuw het water in voor de halve finales van de 50 vrij. Met een tijd van 25,45 plaatste ze zich hiermee als vierde voor de eindstrijd. Ze hoopt zondag opnieuw in de prijzen te kunnen zwemmen. Met een vijfde plek in de finale van de 4x200 vrij zorgden de Nederlandse mannen, zonder de in Nederland teruggekeerde Pieter van den Hoogenband, zaterdag voor het beste resul taat van de dag voor Oranje. Gezien de voorgeschiedenis was de tijd van 7.24,68 van Martijn Zuijdweg, Menno Oos- ting, Thomas Feiten en Klaas Erik Zwering niet onverdienste lijk. De start van het viertal kwam onder druk te staan door het auto-ongeluk van Zwering vorige week bij het trainings kamp in Ierland. Hoewel hij nog altijd niet helemaal fit is, besloot hij toch mee te doen. „Van een persoonlijke start had ik misschien afgezien, maar ik wilde de jongens toch niet in de steek laten", zei de zwemmer van PSV, die de 100 vrij wel liet schieten. „Bovendien was het toch wel erg lekker dat ik de dingen hier een beetje van me af kon zetten. Ik heb toch be wezen dat toch weer door kan gaan." Met als bijrijders rijn ploegge noten Joris Keizer en Mitja Za- strow zat Zwering aan het stuur van de auto die in Limerick frontaal op een taxi botste. Alle drie hielden lichte verwondin gen aan het ongeluk over. „We beseften achteraf dat het veel erger had kunnen aflopen. Ik was ook blij dat ik even naar huis kon, voordat ik naar Ma drid zou reizen. Ik kon in eigen omgeving de dingen even lek ker van me afpraten. Hier was ik er denk ik onder door ge gaan. Deze opzet heeft me goed gedaan en nu kan ik me weer lekker gaan richten op de Spe len." Naast Veldhuis plaatste ook Chantal Groot zich voor de be slissende race op de 50 vrij. De winnares van het brons op de 50 vlinder noteerde met 25,57 de vijfde tijd. Hinkelien Schreu der zwom zich met 29,49 in de finale van de 50 rug. Mark Veens strandde in de halve eindstrijd van de 50 vrij met een twaalfde tijd van 23,06. MPC Capitals is Den Bosch de baas in eerste fmaleduel door William Pomp Groningen - Tot in de vroege zondagochtend vierde Groningen feest alsof het al kampioen ge worden was. In werkelijkheid betrof het slechts de eerste wedstrijd van een serie van maximaal zeven finaleduels tussen de basketballers van MPC Capitals en Tulip Den Bosch. In de droom- finale tussen dé twee basketbalsteden van Neder land staat het voorlopig 1-0 voor Groningen. Met 68-54 veegde het team van wondercoach Ton Boot Den Bosch het uitverkochte Martiniplaza uit. Morgen is de return in de Bossche Maas poort. Wie in de aanloop naar het eerste finaleduel een kaartje wist te bemachtigen, was een geluksvogel. In de nacht na de zege op Amsterdam werden via de website van MPC Capitals al bijna duizend tickets verkocht. Toen het management van de Groningse club dat de volgende dag zag, werd de online verkoop onmiddellijk gestaakt. Nóg meer belangstelling zou enorme administratieve pro blemen met zich meebrengen. De kaartverkoop kreeg een vervolg bij de gebruikelijke voorver kooppunten. Binnen twee uur waren de verko pers los. Er gebeurde in Martiniplaza precies wat de Bos sche coach Toon van Helfteren voorspeld had. Zijn mannen stonden met knikkende knieën in het Groningse topsportcentrum. „Niet zo ge slaagd", vond Van Helfteren.Al spelen we na tuurlijk niet tegen het publiek, maar tegen MPC Capitals. Het is te gek om deze nederlaag aan de sfeer toe te schrijven, maar feit is wel dat een aantal spelers van mij dit nog niet eerder had meegemaakt." Het was waarschijnlijk de combinatie die Den Bosch de das om deed: het publiek én de spelers. De Groningers kregen veel meer ruimte dan in de halve finale tegen Amsterdam, zowel onder de borden als voor een driepuntsschot. Dat resul teerde onder andere in liefst twintig rebounds meer dan Den Bosch. Ondanks een niet zo ge weldig Gronings schotpercentage werden de Bra banders simpel onder de voet gelopen door de ploeg van kampioenenmaker Ton Boot. Door Valmo Kriisa en Travis Reed, die zich weer eens kon uitleven tegen de vrij slappe dekking, liep Capitals in het eerste kwart al uit naar 14-3. Toen in het tweede kwart en kort na rust het afstands- geschut van de Groningse Amerikaan Gary Buchanan warm begon te draaien, was het duel snel beslist. De voorsprong liep zelfs op naar 49- 28. Bij Den Bosch gaven te veel spelers niet thuis. Marcel Huijbens was daar het meest schrijnende voorbeeld van. De door veel kenners als beste Nederlandse speler betitelde Brabander pakte slechts zes rebounds en maakte maar vier pun ten: voor hem ongewoon weinig. Het verbaasde Ton Boot dat zijn spelers, zo kort na de slijtageslag tegen Amsterdam, opnieuw de energie op konden brengen om Den Bosch aan gort te spelen. „De grote vraag is: kunnen ze dit volhouden?" De basketbalgoeroe gaf een compli ment aan zijn altijd sober spelende Eric Hinrich- sen. „Hij is op het juiste moment opgestaan. Op slechte momenten is hij niet beïnvloedbaar. Daarom is hij nu heel waardevol." Toon van Helfteren ergerde zich een beetje aan de uitspraak van Boot dat hij slechts zeven spe lers tot zijn beschikking heeft. Zeven man, van wie de helft last heeft van blessures. Van Helfte ren: „Ik heb negen spelers, maar drie spelers van mij spelen dit weekeinde ook nog in het tweede dat kampioen kan worden. Die heb ik dus niet op de training. En in mijn selectie kun je bij een paar spelers vraagtekens zetten of ze goed ge noeg zijn voor dit niveau. Bart Paanakker, Yahir Rockdie speelt met pijnstillers. En Marcel Aarts Mwah. Die zeven spelers van hem zijn vetter dan de mijne. Onze bredere selectie moet niet overdreven worden." Aan de andere kant ging Boot in op Van Helfte- rens opmerking over de scheidsrechters. De Bos sche coach zei dat de arbitrage een belangrijke rol zal gaan spelen in de finale. „Mijn team is erbij gebaat dat de wedstrijd kort gehouden wordt. Vanavond stond Huijbens niet éen keer aan de vrijeworplijn. Dat vind ik vreemd." Boot moet niets hebben van de eeuwi ge klaagzang van Van Helfteren. Zijn stelling is: „De schuld geven aan de arbitrage is een zwakte bod en het betekent tegelijkertijd dat je niet ge looft in je eigen team." Boot wilde niet veel woorden vuil maken aan het relaas van zijn minst favoriete collega, die van de Brabantse ploeg. „Wij zijn er ook bij gebaat dat de wedstrijd kort gehouden wordt. En vond jij (tegen van Helfteren) dat de scheidsrechters het vandaag slecht deden? Nou, ik niet." policoro/anp - Vorig jaa hij er zes in totaal. Dit jaar hij na acht etappes en vijl sasprints al weer op vier. sandro Petacchi (30) hee een dictator op de vlaki gen tijdens de Ronde van In het algemeen klass leidt nog de Italiaanse re van 2004, Damiano Cune talentvolle Saeco-coureur teerde zaterdag van zijn pewinst bergop. De bonifi seconden waren voldoen kopman Gilberto Simoni uit de leiderstrui te halen Voorlopig richt Petacchi j het behalen van zeven da in de Giro d'Italia. Dat n logse record werd dooi renners neergezet. Rog Vlaeminck (1975), Freddj tens (1977) en de Italiaai pe Saronni (1980). Gisten 's werelds beste sprinter) last meer van 'alltime' r houder Mario Cipollini, de afgelopen jaren 42 da winningen in 'zijn' Giro fietste. 'Mooie Mario' woensdag ten val en besli terdag af te stappen. I maar de vraag of hij er Ronde van Frankrijk bij z „Op dit moment wil ik maal niet aan de Tour de verklaarde de 37-jarige i die als sprinter inmiddels dig overvleugeld is doorl noot Petacchi. Cipollini zig aan zijn laatste Giro. Zondag rekende Petaa met Rob McEwen, de en hem in deze Giro een ke sloeg. De Australiër .ver naar de 117e plaats teru| omdat hij voor de sprint nadrukkelijk was gel door een teamgenoot. D van het peloton lijkt bij baat kansloos. Damiano Cunego trok middag in Policoro opnk roze leiderstrui aan. De jarige Italiaan is dit seizo lemaal doorgebroken en te zaterdag in de tweede indruk met zijn klimmi Cunego won ook al det etappe. De twintig set die hij zaterdag als bon kreeg toegewezen, wan doende om zijn kopman ni af te lossen. st. polten/anp - Raemo ter hdat gravel. De Rotti mer kan zich echter nil mitteren het gravelseizcx ting Roland Garros c slaan. Acht dagen vo tweede grandslam van h nisseizoen in Parijs boekte hij een succesje. Sluiter bereikte gisten tweede ronde van het ii tionale tennistoernooi Pölten. De Rotterdamse ser versloeg in het Oosii stadje op gravel de Tsje mas Zib in drie sets: 6-42 In de tweede ronde kon ter tegenover de als achl plaatste Italiaan Filipp landri te staan. Voland sloeg een andere Tsjech: Berdych met 6-3 6-1 Het merendeel van de landse tennistop berei land Garros voor in Dus in de World Team Cup. mag voor het eerst in weer meedoen aan dit o ze WK landenteams, da! lair is onder de spelers a! bereiding op het ras nat grandslam. Nederland maandag tegen Argent eerste van drie groepsw den met Martin Verked Gaston Gaudio en Sjeng ken tegen Juan Ignacio In het dubbel speelt Jo! Lottum met Verkerk. De WTC in Düsseldoi zondag van start met d strijden in de rode groe| houder Chili versloeg I met 2-1 en gastland Di won met 2-1 van Spanje De grote favoriet voor Garros is de 22-jarige i Roger Federer. De aan' van de wereldranglijst s zondag in de finale Hamburg Masters de es 22-jarige Argentijn Gji Coria, die op gravel nk had verloren sinds de t nale van Roland Garros! gen Martin Verkerk. Fed1 omfeerde, na een aarzel: gin, overtuigend: 4-6 6-1 3, in 2 uur 20 minutea Na drie verloren finale zegevierde de Fran^aise Mauresmo eindelijk in d van Rome. Zij versloeg spannende eindstrijd de kaanse Jennifer Capriati 3 7-6 (tiebreak 8-6). Cap! taalde aan het eind vo« spanningen van zaterd zij haar als eerste g landgenote Serena Wd mineerde.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18