KUNST CULTUUR Zon, zee, duinen, strand en opera Iedereen is welkom, dat is toch V Zfu 'Zeg 'ns AAA...' boos over misser toneelprijs Ten Haaf in 'Sportman van de Eeuw' R5 huurman. O/Jaap Rozema i Schuurman Zal je kind' jam - Er is opnieuw een ewerking in de maak y-serie "t Schaep Met •ooten'. Deze wordt on- tel "t Zal je kind maar jespeeld door gezel- inette Speelt van 8 tot >6 juni in het Amster- heater Bellevue. De ko- /oorstelling met liedjes, van de teksten van Eli muziek van Harry speelt in een Amster- ïurtcafé. Reden om elke in andere bekende Am- mer als gast te ontvan- iralt in elk geval te reke- le komst van Henk icher, Katja Schuurman in Brother Pim Muda. e vaste acteurs bevindt jsRömer, een klein- i Piet Römer, die eind stig met Adèle Bloem- ,een Jongewaard mee- in de tv-serie. ie wint ieth Concours -De Poolse sopraan obotka heeft zaterdag gische hoofdstad Brus- oningin Elizabeth Con or zang gewonnen. De iSobotka was de jong- |e twaalf finalisten. De e Helene Guilmette ligde als tweede, de le Belgische bas Shadi Is derde. Het Koningin Concours wordt jaar- juden, afwisselend ge zangers, violisten en ev tot 2008 tterdam im - Valeri Gergjev contract met het Rot- Philharmonisch Orkest erlengd. Hij blijft ten- it 2008 verbonden aan it. De editie 2007 van de Russische chef-diri- oemde festival krijgt mder karakter naar igvan zijn dan 20-jari- imet het ensemble, jev Festival Rotterdam iar, dat van 16 tot en ktober wordt gehou- 1 Et als motto 'De wereld kovski'. Brainbox ermee en - Zanger Kaz Lux tmet zijn band Brain- jroep maakt een lo- iinietoernee af, maar aama niet meer met i ronisch versterkte de planken staan. Het n de legendarische inder meer het gevolg lorschade die de muzi- Et opgelopen door ja- ii! blootstelling aan hard dens concerten. Hij door onder meer da- in oorsuizingen. Lux an het podium ver- Zijn akoestische solo- is gaan wel door omdat ehoor niet schaden. laag wil w festival I - De gemeente Den it alle ideeën van Ha- ferzamelen voor een stival dat vanaf 2006 svan het North Sea ival moet opvangen, kunnen alle Hage lt plannen indienen alternatief evenement neenteafdeling cul- uli worden de makers eest aansprekende en Ibare plannen uitgeno- hun voorstellen verder ken. rs leggen tellingen stil Diverse filmvoorstel- het filmfestival van ijn zaterdagmiddag De medewerkers in dustrie protesteerden tie tegen de geplande bij uitzendkrachten, ire uitkeringen en lan- dijden. Op de boule- Cannes werd met veel imonstieerd tegen de •lannen. Talloze film- ngen werden opeens tof verstoord door be- j legden de filmkijkers tl zij het deden, maar [Ver het algemeen op jval rekenen. door Jacques J. d'Ancona Amsterdam - Producent Ruud de Graaf van het toneelstuk 'Zeg 'ns AAA...' maakt zich zorgen dat deze komedie uit de boot valt voor de NRC Handelsblad Toneelpublieks prijs. Onmiddellijk na de première werd de komedie met een hoge score genomineerd en overal voor volle zalen gespeeld. In een brief waarin de deelnemers aan de enquête werden uitgenodigd een definitieve keuze te maken, kwam 'Zeg 'ns AAA...' tussen zes andere genomineerde producties niet meer voor. Weliswaar ging er een dag later een tweede schrijven uit waarin de fout werd hersteld, maar Ruud de Graaf is razend. Hij vreest dat de geënquêteerden die brief nummer één hebben beantwoord niet meer de moeite zullen nemen aandacht te besteden aan de complete lijst van zeven voorstellingen inclusief 'Zeg 'ns AAA...'. ,,We zijn er niet eens over gebeld en wer den in de tweede brief zelfs aangeduid als Impresariaat Ruud de Groot. Ik ben verbijs terd, voel me benadeeld en vraag me af of er nog wel sprake is van een objectieve me ting. Dit is buitengewoon slordig. Ook al gaan we het komend seizoen in reprise met 55 voorstellingen van 'Zeg 'ns AAA...',.ik wil die prestigieuze prijs graag winnen. Op één voorstelling haalden we de nominatie met het extreem hoge cijfer van 8,9 en ik moet nu maar afwachten hoe het uitpakt." Voor de VSCD, de Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirecties, is het Bureau Podiumkunsten in Amsterdam be last met de uitvoering van de enquête. Ju dith Spijker: „Toen NRC Handelsblad ons attendeerde op de fout was de hele produc tie al in gang. We hopen het te ondervan gen en de resultaten tegen elkaar aan te leggen. Ik ga ervan uit dat de mensen niet onmiddellijk hebben gereageerd en dat de tweede brief dus meedoet. We hebben daarin niet expliciet het ontbreken van 'Zeg 'ns AAA...' genoemd, maar geattendeerd op de volledige lijst van zeven nominaties. Desnoods doen we een belronde." De VSCD toneelprijzen 2004 worden op 14 juni uitgereikt in het Amsterdamse theater De Meervaart. cannes/anp - Acteur Jochum ten Haaf gaat de hoofdrol vertolken in de film 'Sportman van de Eeuw'. De 25-jarige Ten Haaf oogstte de afgelo pen jaren succes in Londen en op Broadway met zijn vertolking van Vincent van Gogh. 'Sportman van de Eeuw" wordt zijn eerste grote filmrol. De film vertelt het verhaal over de Friese paal- zitter Taeke die tegen de achtergrond van het verval van het communisme moet kiezen tus sen zijn favoriete sport en zijn grote liefde. Ric ky Koole en Bastiaan Ragas vertolken de andere hoofdrollen. Voor musicalster Ragas, onder meer bekend van zijn rol als Radames in de musicalhit 'Aida', wordt de film 'Sportman van de Eeuw' zijn de buut. De regie ligt in handen van Mischa Alexander, die als scenarist eerder verantwoordelijk was voor producties als 'All Stars' en Volle Maan'. De film wordt Friestalig. De Italiaanse Ennio Morricone componeert de muziek. „Het wordt een soort Friese 'Gone with the Wind', vertelt Ten Haaf enthousiast.. Het verhaal gaat over zoveel meer dan alleen maar een paalzitter. Het wordt ook een veel turbulentere film dan je bij dat onderwerp zou voorstellen." De bedoeling is dat 'Sportman van de Eeuw' op het Nederlands Filmfestival 2005 in première gaat. Genieten van Mozart in de Noordwijkse duinen Aan villa De Zeester, schitterend gelegen op een heuveltop aan de Ligusterweg, was de eer het muzikale feest te openen. Foto: Taco van der Eb door Herman Joustra noordwijk - Zon, zee, strand en duinen. En Opera aan Zee. Er zijn voorwaar heel wat minder inspi rerende uitjes te verzinnen dan een tripje op zondagmiddag, langs drie Noordwijkse villa's, om je te laven aan het majestu euze 'Cosi fan tutte', wellicht de beroemdste opera van Mozart. De opera wordt in delen uitge voerd, verspreid over het kust dorp. Aan villa De Zeester aan de Ligusterweg de eer het muzi kale feest te openen. De villa is schitterend gelegen, op een heuveltop, vlak bij de Koningin Astrid Boulevard. Omgeven door dicht begroeide duinen. Hier en daar wat gecultiveerd, zo blijkt uit een aantal verse aardbeienplantjes die uit een paar kapotgescheurde zakken potgrond omhoogschieten. Bij de ingang van de villa staat iemand klapstoeltjes uit te de len die de bezoekers zelf de trap op moeten sjouwen, naar het hoger gelegen terras. „Bij het verlaten van de villa wordt u verzocht de stoeltjes weer terug te zetten", zegt de man. Een handig systeem, want hij rijdt dan met zijn meubilair door naar de volgende villa. Ruud Dessing, eigenaar van De Zeester, slaat het omhoog klau terende publiek met een brede glimlach gade. „Geweldig. Ik doe al heel lang mee. Dat is niet mijn verdienste, maar van de organisatie. Ze benaderen mij elk najaar weer. 'Het program ma is klaar', zèiden ze. 'En jij staat er ook weer bij'. Zo gaat dat." „Ja, dat is nou overleg", scha tert de voorbijlopende Lenny Vulperhorst, een van de drij vende krachten achter Opera aan Zee. Dessing vindt het best zo. „Want ik draag de opera en de organisatie een warm hart toe. Apart is het wel om je eigen huis open te stellen voor vreemden. Maar ja, ik ga er niet vanuit dat het publiek hier komt om antieke klokken te spotten." Nee, dat publiek komt om te genieten van een mooie opera, dit keer uitgevoerd door Opera Minora. Als het kleine gezel schap begint te zingen hebben enkele tientallen belangstellen den zich op het terras van de villa genesteld. Een handvol mensen heeft gekozen voor het warme, zachte zand van de dui nen. Dat kan heel goed, want de akoestiek is vandaag prima. Weinig wind, dus de tonen ver waaien niet. Bovendien is ook het verhaal prima te volgen, omdat regisseuse Claudia Christem vooraf tekst en uitleg geeft over het gebodene. Iedereen geniet met volle teu gen van de robuuste, ronde zang. Het is even schrikken als soliste Maaike Poorthuis iets te enthousiast opkomt in haar rol van Fiordiligi en een fikse schuiver maakt op het terras, de bos bloemen voor haar ge liefde in haar hand geklemd. Ze komt met de schrik vrij en zingt, alsof er niets gebeurd is. Net als de rest van het gezel schap, dat na een half uur een klaterend applaus in ontvangst mag nemen. De stoeltjes wor den ingeklapt en weer mee naar beneden gezeuld. Omdat er een fikse pauze zit tussen de delen van de opera. Verspreid het publiek zich na de voorstelling over de duinen en het strand. Voor een drankje of een wandelingetje. Om ver volgens anderhalf uur later weer aan te schuiven bij Villa Huis aan Zee, ook gelegen aan de Koningin Astrid Boulevard. Het ritueel met de klapstoelen herhaalt zich, met dit verschil dat er vele tientallen belangstel lenden bijgekomen zijn zodat een deel op een afstandje, op de straat, meeluistert. Dat mag de pret niet drukken, al is het gezang hier en daar iets moeilij ker te verstaan door een knette rende motor, of een oversche- rend vliegtuig. Een man in een knalrood over hemd zit met een schetsboek op schoot, en behalve aandach tig luisterend ook aandachtig te kijken. Het is Silvester. „Ik ben door de organisatie gevraagd om tekeningen te maken van de verschillende voorstellingen. Die worden verwerkt in een boek." Hij bladert in zijn schetsboek, dat al behoorlijk vol staat met grillige tekenin gen. „Sommige heb ik gemaakt op het ritme van de muziek." Aan de zijkant van het terras zit een vrouw met de ogen dicht. Is ze in slaap gevallen? Nee, ze ge niet intens. Ze doet af en toe haar ogen even open en kijkt dan met een stralende glimlach naar de zangers en zangeres sen, die de hemel nog blauwer lijken te zingen. Een zalige combinatie: zon, zee en opera. Als we Erwin Kroll mogen gelo ven zit het de komende week ook wel snor met Opera aan Zee. maandag 17 mei 2004 Prominenten op barricaden voor toneelgroep amsterdam/anp -Carine Crut- zen, Marisa van Eyle, Annet Nieuwenhuijzen, Thekla Reu ten, Mark Rietman, Willem van de Sande Bakhuyzen, Gijs Scholten van Aschat en andere acteurs die hebben gewerkt bij Het Toneel Speelt hebben de handen ineen geslagen voor dit gezelschap. Volgens het advies- Kunstenplan krijgt het gezel schap veel minder subsidie dan gevraagd en valt daardoor het doek. „De kracht van het gezelschap is dat de Nederlandse toneel schrijfkunst aan de basis staat van het artistieke beleid. Dat had de verwezenlijking kunnen betekenen van een kweekvijver voor Nederlands schrijftalent", aldus de boze briefschrijvers. Het Toneel Speelt liet Maria Goos onder meer 'Cloaca' schrijven, een toneelhit, die nu internationaal erkenning krijgt. „Wij vragen ons af of het succes in dit geval niet nadelig heeft gewerkt. Het is niet altijd even gemakkelijk te volgen hoe de Raad voor Cultuur denkt. Een argument van de Raad was dat de kwaliteit te wisselend van ni veau zou zijn geweest. Ja, to neelmaken is iets anders dan koekjes inpakken, zo gaat dat als een theatergezelschap zich onderscheidt van alle andere gezelschappen door elk jaar weer opnieuw de risico's te dra gen van het uitbrengen van nieuw repertoire", aldus de brief. Operettezangeres Marika Rökk overleden wenen/anp/dpa - In Oostenrijk is gisteren de legendarische operettezangeres en actrice Marika Rökk overleden. Rökk is 90 jaar geworden. Haar grootste successen vierde zij in Oosten rijk en Duitsland. Zij zong en speelde in talloze operettes en musicals en was te te zien in een aantal films naast de Ne derlander Johannes Heesters. Zij was een van de grote sterren in nazi-Duitsland. Haar politie ke keuze beperkte na de oorlog haar carrière, maar in de jaren vijftig kon zij weer vrij optreden in Europa en de VS. Haar beelden heeft ze in haar huiskamer tentoongesteld. „Ik werk veel met speksteen. Dat is een nogal kwetsbare steen soort. Het zou te riskant zijn als ik die beelden buiten zou zet ten." Hoewel de voordeur van Reeu- wijk nog een paar uur open staat voor het publiek, noemt ze het weekend al geslaagd. Tij dens de open dagen probeert ze mensen ook enthousiast te maken voor een workshop beeldhouwen. „Dat is een workshop van één dag, want als het meer dagen duurt vinden mensen dat vaak te lang." Een paar huizen verderop wor den voorbijgangers via pijlen de tuin van Ton van Viegen in ge stuurd. De familie Ruigrok uit Noordwijkerhout is onder de indruk van het contrastrijke werk van Van Viegen. „Dit werk bruist echt. Ik vind het erg mooi." Het paar heeft dit week end het werk van twaalf kunste naars bekeken. Voor Ton van Viegen is het de eerste keer dat zij deelneemt aan de Open Atelier Route. Vo rig jaar fietste zij zelf de ateliers nog af. „Het leuke van zo'n weekend is dat je heel verschil lende mensen over de vloer krijgt. Als je een gewone exposi tie houdt, komen er vooral ken nissen en vrienden. Nu is ieder een welkom. Dat is toch prach tig?" muziek recensie Susanne Lammers Concert: De Profundis Clamavi van Elger Niels door Vocaal Ensemble C Sharp Minor. Solisten: Douwe-Jan van der Meulen (hobo), Daan Verlaan (tenor) e.a. Gehoord: 15/5, Marekerk, Leiden. Elger Niels, dirigent van C Sharp Minor, schreef zijn De Profundis tijdens de eerste oor logshandelingen in Irak. Het is een werk waarin je veel angst en hopeloosheid horen kunt, waarin duisternis en benard heid maar mondjesmaat wor den verlicht door een straaltje hoop. Een aanklacht. Geen agressief en boos protest, maar een klacht vol wijsheid en be rusting. Niels' vertrekpunt vormden de 'Geistliche Gesange', religieuze liederen die Max Reger tijdens de Eerste Wereldoorlog schreef. Daaromheen componeerde hij een kringloop op teksten van Alexander Blok, eveneens ont staan in die oorlog, en het bij belboek Prediker. Niels laat zijn De Profundis be ginnen met een hobo-solo, eenzaam en ijl, die droevig het hoofd buigt en ruimte schept voor tenor Daan Verlaan, die de droefheid woorden geeft. Hij wordt bijgevallen door het koor, in kleine, voorzichtige golfjes. Akelig eenzaam klinkt dan het het 'Domine exaudi', 'Heer, hoor mijn stem', disso- nerend en fel. De stemming is gezet. Niels wisselt tussen in tens verdriet en korte, opflakke rende wanhoop. Een golfslag die steeds opnieuw een stukje van het land afknabbelt. Het sterkst zijn de delen waarin Niels de muziek van Reger aan vult met zijn eigen vraagtekens, zoals het prachtige 'Unser lie- ben Frauen Traum', waarin het koor in tweeën gesplitst wordt. Het eerste koor bezingt heel ge ruststellend en lief Christus de Heiland, daardoorheen ontre gelt het tweede koor met grie zelig wringende uitroepen. Ook de tenor geeft stem aan die twijfel met een onthutsend 'Eli, eli, lama asabthani!' en ijjfein- delijk besluit het deel mef de eerste regels van het Stabat Ma ter, die de mannenstemmen weg laten sterven. Nog huive ringwekkender is het 'Der Mensch lebt und bestehet nu eine kleine Zeit II', waarin de vergeefse kringloop van al het menselijk handelen wordt afge zet tegen het eeuwige en God zelf. Verlaan zingt de tekst van Prediker als een litanie, droog en met veel nadruk op de tekst, en wordt overspoeld door het koor. C Sharp Minor betoont zich in de vertolking van dit werk lief devol en precies. Het laat de mollig ronde samenklanken ab rupt knappen in aangrijpende dissonanten en munt uit in oorstrelende homogeniteit en hartstochtelijke dynamiek. Een prestatie waar Elger Niels dub bel tevreden mee mag zijn. Kunstenaars in de Bollenstreek houden open huis door Alette Snijders lisse - Een beter weekend had den de organisatoren van De Open Atelier Route in de Bol lenstreek niet kunnen kiezen. Door het stralende weer stap ten gisteren en zaterdag veel mensen op de fiets om de deel nemende ateliers te bezoeken. Dit jaar deden maar liefst 47 kunstenaars uit de Bollenstreek mee. Voor Els van der Wiel uit Beins- dorp is De Open Atelier Route een echt uitje. Zaterdag ging zij met een collega de ateliers in Hillegom af en zondag nam ze met een vriend een kijkje in de keuken van de kunstenaars in Lisse. „Ik vind het een fantas tisch initiatief. Zeker met dit weer is het lekker om op de fiets langs de verschillende ate liers te gaan. Ik heb al zoveel moois gezien." Van der Wiel doet onder meer het atelier van Francien Koo- men aan. Hoewel de Beins- dorpse het werk van Koomen indrukwekkend vindt, zou ze het niet thuis aan de muur han gen. „Ik vind de kleuren een beetje te soft. Maar dit schilde rij zou ik misschien wel in mijn slaapkamer willen." Ze wijst naar groot werk waarin de kleu ren groen en blauw domineren. Haar vriend Martin weet niet precies wat hij er van moet vin den. „Het komt een beetje dro- Met pijlen worden belangstellenden de tuin van kunstenares Ton van Viegen in gestuurd. Foto: Eric Taal merig over. Ik vind het wel mooi, maar zelf houd ik meer van heldere kleuren." Beeldhouwster Bea Reeuwijk uit Lisse is zeer te spreken over de aanloop. Ze heeft drukke da gen achter de rug. „Er zijn zeker al vijftig mensen langsgeweest", vertelt ze niet zonder trots.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13