REGIO Geen schadevergoeding winkeliers Splinterlaan Rijksweg NI 1 is nu echt (bijna) af Duizenden voeten wijden NI 1 tussen Alphen en Bodegraven in Ijs van eigen koe in Zoeterwoude R3 1-west door den is niet j listisch' senheimers glen fusie' iout/warmond - Sassen- rs gaan bij de fusie met out en Warmond veel luizenbelasting betalen, kensom maakte de Voor wethouder Van Riet on- ijdens de bespreking van irhoutse Voorjaarsnota, is Van Riet gaan de tarie1 Sassenheim juist met 31 nt omhoog als er een ta int voor de drie gemeen- ien Sassenheimer met ijs van 220.000 euro gaat 00 euro meer betalen." Varmonders pakt de fusie lit. Als ze een huis heb- et dezelfde waarde gaan euro (35 procent) min- talen, had Van Riet uitge- i. maandag 17 mei 2004 door Janneke Dijke leiderdorp - De winkeliers aan de Splinterlaan in Leiderdorp hoeven er niet op te rekenen dat ze schadevergoeding krijgen van de gemeente. De winkeliers vechten daar al jaren voor, om dat ze sinds 2000 veel klanten zijn verloren door de afsluiting van de Spanjaardslaan, de Splinterlaan en de Van der Valk Boumanweg. Burgemeester en wethouders vinden hun eis onterecht en hebben het verzoek nu, najaren- lang overleg, definitief afgewezen. De winkeliers zijn boos, maar geven de moed nog niet op. Jean-Marie Bloem-Kadoboetiek, kapsalon Haarzaak, snackbar de Splinter en meubelstoffeerder Van Reijn hebben de Ka mer van Koophandel in de arm genomen, die hun belangen behartigt. Ook de eigenaar van de bakkerij die tot vorig jaar aan de Splinter laan gevestigd was, claimt zijn omzetverlies. De huidige bakker en de computerzaak doen niet mee, omdat zij hun winkel hebben ge opend toen de straten om de omgeving al wa ren afgesloten voor doorgaand verkeer. Het onderzoeksbureau dat de gemeente in de arm heeft genomen, concludeert dat de ge meenteraad al in 1975 heeft besloten om het begin van de Splinterlaan, bij de Spanjaards- brug, af te sluiten voor doorgaand verkeer. De winkeliers hadden daarom kunnen weten dat de verkeersbeperkende maatregelen eraan zaten te komen. Het bureau noemt het win kelrijtje een 'buurtsteunpunt', en vindt dat de klantenkring in de wijk zelf gevonden moet worden: het Leiderdorpse Zijlkwartier. Een ondernemer die ambities heeft die de eigen wijk overstijgen, moet zelf maar vertrekken uit het buurtje, stelt het bureau. Burgemees ter en wethouders onderschrijven het rap port. 'Buitengewoon teleurstellend' noemt Kurt- Jan Wiltenburg van de Kamer van Koophan del dat. „Dat besluit uit 1975 heeft niets te maken met de afsluiting van de Spanjaard slaan. Dat ging over de Splinterlaan. Het af sluiten van de Spanjaardslaan is de doodsteek geweest voor de winkeliers, want daardoor is de klantenkring uit Leiden opgedroogd. De gemeente stelt dat het een 'buurtstrip' is, maar er zijn van oudsher altijd veel klanten geweest uit de Kooi en bedrijventerrein De Waard in Leiden. Deze argumenten kwamen als een koude handdoek in onze nek." Wil tenburg zet nu zijn kaarten op de raad. De komende tijd kunnen de politieke partijen een pleidooi verwachten. Voor drie winkeliers heeft de gemeente ruim 1000 euro exclusief btw klaarliggen. De bloe- menzaak, de kapper en de snackbar hebben het MKB ingeschakeld voor juridisch advies en dat heeft hen geld gekost. Uit coulance be taalt de gemeente hiervan straks 30 procent terug. Jan van der Mark van de bloemenwinkel wei gert zich erbij neer te leggen. „Wiltenburg van de Kamer van Koophandel blijft zeggen dat het juridisch niet klopt, en daar vertrouwen wij op. Nu komen ze opeens met die wet uit 1975 aan. Wethouder Roest heeft daarover nooit met ons gesproken, en dan zeggen ze tegen ons dat we dat hadden moeten weten. Eigenlijk is het achterbaks en gemeen. Als je een winkel begint ga je toch niet navragen wat ze 25 jaar geleden besloten hebben?" 'Muziek in de Wijk 2004' werd mede mogelijk gemaakt door bijdragen van: Barning Muziek - Drukkerij DE BINK - BURGY Bouwbedrijf Leiden-Centrummanagement - City Hall Café-Restaurant - Fonds 1818 Gemeente Leiden, Dienst Cultuur en Educatie Universiteit Leiden, Faculteit der Rechtsgeleerdheid - Leidsch Dagblad LIACS - Prins Bernhard Cultuurfonds Zuid-Holland Stichting Parkeerplan Leiden - Vereniging Vrienden van de Leidse Hortus Vereniging Pieters- Academiewijk en Levendaal-West Woensdag en Zaterdagmarkt Leiden-centrum. De stichting 'Kunst in de Wijk' dankt allen die op enigerlei wijze hun medewerking hebben verleend aan het welslagen van dit festijn. In het bijzonder al die honderden musici die op non-profit basis op 8 en 15 mei jl. hebben gemusiceerd. Het bestuur is hen hiervoor zeer erkentelijk. Als ik de nieuwe oprit van de NI tussen Al phen en Bodegraven nader, besef ik dat ik tot een minderheid behoor. Honderden auto's en een peloton fietsers dat ik op de landelijke fietsdag nooit bij elkaar heb ge zien, proberen even voorbij het Alphen Aquaduct door te rijden tot aan de start van de NI 1-loop. Onbegonnen werk. Het laat ste stuk leg ik te voet af. Ik kom tenslotte om mijn voeten op het asfalt te zetten. Al ben ik heimelijk jaloers op al die fietsers, die vandaag onder zomerse omstandighe den naar Bodegraven kunnen zoeven. Zoveel gemak is voor mij niet weggelegd. Want de weg mag dan nog autovrij zijn, rustig is het bij de start allerminst. Meer dan duizend deelnemers verdringen zich aan de Alphense kant achter een denkbeel dige streep. Vijf kilometer verderop in Bo degraven zal het er niet veel anders aan toegaan. Na het startschot krijg ik de ruim te, maar genieten is er nog niet bij. Het zeer open asfalt beton loopt weliswaar lekkerder dan ik had verwacht, maar ik zie nauwelijks iets van de weg. Steeds weer dwaalt mijn blik af naar groen gekleurde hectometer- bordjes in de berm. Automobilisten zien er vanaf dinsdag een stuk of twaalf in een mi nuut, maar ik ben pas na een minuut of vier aan de volgende toe: 14,1, 14,2,14,3. Is er dan niets leuk aan die hele Nil-loop? Natuurlijk wel. Wat te denken van de fanfa re die op de helft van de helft (en op drie kwart) de asfaltvreters toe toetert. Dat 2,5 (of 7,5) kilometerpunt zorgt bovendien voor spanning, want daar kun je zien hoe ver je voor- of achterligt op de concurren ten die in Bodegraven zijn begonnen. An dere hoogtepunten zijn de viaducten, die met zijn toeschouwers en spandoeken ('Nu de Maximabrug nog') haarden van leven digheid zijn. Want verder is de het asfalt tussen Alphen en Bodegraven vooral saai. Het bedenksel van organisator Nico de Bruijn, die zelf ook in de voorste gelederen meehobbelt, loopt over van eenvoud: 5 kilometer heen, keren en 5 kilometer terug. En vraag niet hoe het kan, maar de wind draait precies als ik bij het keerpunt ben. Twee keer tegen dus. Gelukkig is daar het duimpje van Gerard Nijboer. De voormalige marathoncrack trekt op met een gezelschap hartlopers, sportieve mensen met een pacemaker. Hij kent het gezelschap via hartchirurg Hans Benekers, een oude bekende uit de tijd dat Nijboer in de verpleging werkte. Dat vertel de hij mij vlak voor de start en nu zegt hij geen woord meer. Alleen die opgestoken duim, daar kan ik kilometers op teren. Zelfs de gehate groene bordjes, 14,3,14,2,14,1, raken me minder. Het aantal aanmoedigin gen neemt toe naarmate ik de finish nader. De top drie (Hans Wubben, Hans van Beek en Michael Woerden Persoon) haal ik niet meer in, maar na dik 34 minuten zit de as- falttest erop. Enkele flessen water later maak ik de ba lans op: onverwacht lekker gelopen, amper stijve kuiten en al helemaal geen last van uitlaatgassen. Laat die auto's nog maar even van dit deel van de NI 1 wegblijven. Mochten ze er deze week toch rijden, dan is de kans groot dat ook ik op rubber ban- Twee winnaars lopen even hard den over het zoab zoef. Want de Utrechtse Heuvelrug, met zijn uitgestrekte autoloze hardloopvlaktes, komt met dit nieuwe as falt heel wat kostbare autominuten dichter bij. De Alphense deelnemers aan de NI 1 -loop hebben de tweestrijd met Bodegraven ge wonnen. Het klassement met de gemiddelde tijd van de eerste honderd lopers per startplaats was duidelijk in het voordeel van de lopers die in Alphen startten en fi nishten. Kleiner was het verschil tussen de twee winnaars. Hans Wubben, de snelste uit de Alphense startgroep, was na 32 minuten en 45 seconden terug. Zijn tegenvoe ter Gustave Omboumango had nog geen tel minder nodig voor zijn retourtje Bode graven. Aan de Nll-loop namen ongeveer 2.500 mensen deel. De opbrengst gaat naar vier goede doelen. Organisator Nico de Bruijn weet pas over enkele weken wat hij kan schenken. „Wij hebben wat extra kosten gemaakt om alles goed te laten verlopen. Er is geen wanklank gevallen. Alleen gingen de toiletten kapot, maar dat hebben we provisorisch opgelost." door Jeroen Overduin zoeterwoude - Een boerderij aan een doodlopende weg 3 ki lometer buiten de dorpskern - is dat een logische plek om een ijssalon te vestigen? Volgens Nel de Jong wel. De melkvee houdster schepte het eerste bolletje roomijs van eigen koe vijf jaar geleden, bijgestaan door echtgenoot Peter en haar drie oudste kinderen. Het boe- renijs deed zoveel dagjesfietsers op de route Zoetermeer-Leiden het water in de mond lopen, dat het zijvleugeltje op den duur niet langer volstond. Gis teren knipten wethouder Ates en de 86-jarige 'moe' De Jong de slingers voor de deur van het nieuwe ijspaleisje door. „Men sen hebben steeds meer vrije tijd," verklaart de eigenares haar succes. „In de zomer heb ik er een volledige dagtaak aan." Zondagochtend half elf. De lucht boven de knotwilgen, ou de boerderijen en houten brug getjes is kraakhelder, dus het Weipoortse asfalt wordt druk bepeddeld. Achter de stalen ijs- bakken staat zoon Johan vrolijk te scheppen voor fietsers met trek. Doordeweeks woont de natuurkundestudent op zijn ka mer in Leiden, in het weekend bezoekt hij zijn ouders. Vaak helpt Johan zijn vader met de vijftig koeien of zijn moeder met het ijs. „Maar ik zie het niet als werken hoor," zegt hij glim lachend. In de keuken maken zijn zusjes, Marloes en Yvonne, de spoom, champagne met ijs, voor de gasten die naar de ope ning komen. Nel de Jong vertelt hoe de melkprijs in de jaren negentig tot een dieptepunt was gedaald. Een slimme verkoper zag zijn kans schoon en reisde de Zuid- Hollandse melkveehouderijen af om zijn ijsmachines te slij ten. „Een gat in de markt, maakte hij ons wijs. Je kon er rijk mee worden. Maar veel boerderijen hielden er na een paar jaar weer mee op. Ik denk dat ze het werk dat je eraan hebt, onderschatten." De Jong verkoopt niet alleen aan huis: de meeste liters gaan naar res taurants en vaak staat ze met een ijscokarretje naar braderie- en of verkoopt ze bruidstaarten. „Het is leuk om met de mensen om te gaan. En ze komen altijd met een blij gezicht. Je koopt geen ijs uit chagrijn." Ondertussen stroomt het tus sen het woongedeelte en de pas afgebouwde salon stampvol. Vrienden, familieleden, buurt bewoners en een toevallige fiet ser luisteren naar de toespraak van de wethouder en wachten ongeduldig op het aanbreken van het verse ijs. Als de deuren opengaan drommen ze om de bakken, een glaasje spoom in de hand. De oude mevrouw De Jong ziet het vanuit haar stoel achter een gloednieuw tafeltje tevreden aan. Zelf woonde ze 63 jaar lang op de boerderij, die de grootvader van haar man een dikke 125 jaar geleden liet bouwen. „Naast het melken maakten mijn moeder en ik hier kazen en hielden we var kens." Met de komst van de mechanisering specialiseerde haar boerenbedrijf zich in melk. „En toen was het tijd voor Nel om iets moois voor zichzelf te hebben." Een fietsend echtpaar stopt even tussen de bloemen. Zullen we een ijsje nemen of is hier een privé-party? Wethouder Ates: „Het is een eer ®tn de sa lon te mogen openen. In deze regio moet je initiatieven ont plooien om te overleven." (advertentie) /bodegraven - De Nll- tussen de A4 en de A44 e door Leiden laten lopen dertunnelen is geen rea- j ie optie. Dat zei gedepu- 1 Marnix Norder zaterdag opening van de Nil tus- 0 phen aan den Rijn en Bo en. ij rel studeert de provincie oip twee mogelijke routes: ti irdiepte of ondertunnelde !i (ring van de Churchilllaan v Leiden en een weg om de heen. Maar volgens pro- bestuurder Norder heeft ste optie weinig kans van p l „Het Nll-project is al- II realiseren geweest door- sober en doelmatig ge wordt. Het is een goede n mooie weg, maar een zonder gouden randjes. g dien is duidelijk dat we s leen naar het rijk kunnen nde regio en het bedrijfs- d moeten meebetalen. Hoe oiisch is het dan om een n wars door Leiden aan te :i 1? Hoe kun je die sober en latig inpassen in bestaan- bouwing? Of wat te den- in de fraaie plannen om innel te boren onder de Prachtig op papier, maar ig me af wie dat gaat fi neren. We hebben behoefte en nette weg, maar net zo an een betaalbare weg." a 10e de NI 1-west dan wel s móet lopen - de route at 'oorschoten is in het dorp s, imstreden - laat Norder )i og niet uit. Wel merkte hij ef t de verbinding van Lei- Ai aar de Duin- en Bollen- nj de gemeentelijke belan der overstijgt. „Dit is een Icliaal, zelfs nationaal pro- De veiling in Rijnsburg gi twijk zijn nu niet bereik- ei im Brouwer de Koning door Eric de Jager bodegraven - Het heeft dertig jaar geduurd, maar nu is het dan eindelijk zover: de Nil is af. Minister Peijs van verkeer en waterstaat verrichte zaterdag ochtend de openingshandeling. Nu eens niet door het door knippen van een lint, maar door het vastknopen ervan, als symbool voor de nieuwe ver binding. Helemaal af is de rijks weg overigens nog steeds niet. Automobilisten moeten tot dinsdagmiddag geduld hebben om de 8 kilometer nieuw asfalt te testen. Bovendien staat er op het verlanglijstje van de lokale bestuurders nog een aantal ex tra's die de rijksweg Nil pas echt compleet zouden maken. Zo'n extra is bijvoorbeeld het doortrekken van de Nil naar de A44. „De weg is nog niet af, we zijn pas op driekwart. Nu kun je bij Leiden alleen de A4 op", stelde gedeputeerde Nor der vast. Het gemeentebestuur van Bodegraven wil het meest oostelijke stuk van de Nil di rect laten aansluiten op de A12. Nu moet het verkeer nog via een kruispunt en een weg door een bedrijventerrein (met on der andere druk bezochte be drijven als McDonald's en AC hotel) naar de oprit richting Den Haag rijden. Alphen aan den Rijn wil nu de Nil klaar is snel een goede ontsluiting naar Schiphol en Amsterdam, een noordwestelijke randweg en de Maximabrug bij Koudekerk. Minister Peijs kon zaterdag al leen nog maar glimlachen om alle verzoeken. „Ik heb de ene weg nog niet geopend, of u staat al klaar met het volgende project. Met het collectezakje in de hand." Wel gaf zij toe dat de voltooiing van het laatste stukje Nil pas het begin is van verde re ontwikkelingen in de regio, zoals het verbeteren van de N207 en de bouw van de con- tainerterminal in Alphen. En het rijk heeft de NI 1-west al ge noemd in de nota Ruimte. Volgens gedeputeerde Norder was zijn 'collectezak' niet zo diep als de minister deed ver moeden. „We geven deze regio met de NI 1-west, de Rijn Gou we Lijn en een verbeterde N206 een ruggengraat. We investeren 800 miljoen euro in de infra structuur, maar daarmee is een basis gelegd voor 70.000 wonin gen." Vertegenwoordigers van rijks waterstaat, de gemeentebestu ren, de Kamer van Koophandel en het bouwconsortium ver bonden met minister Peijs als openingshandeling een lint on der het viaduct naar Bodegra ven. Tegelijkertijd werd aan beide uiteinden van het laatste stuk Nil nog hard gewerkt om het verse, diepzwarte asfalt be reikbaar te maken voor het mo- torverkeer. Op- en afritten moeten aange sloten worden op de bestaande wegen en bij het Alphense aquaduct worden de twee stuk ken rijksweg aan elkaar 'gelast'. Dat werk moet dinsdag gereed zijn. Dan is de rijksweg - die vanwege de verkeerslichten bij Alphen en Zoeterwoude het predikaat Al 1 niet mag voeren - pas echt (bijna) af. Minister Peijs en Jan de Bont (rechts) van Rijkswaterstaat openen de N11 Het nieuwe asfalt van de N11 werd zondag eerst getest door voetgangers; automobilisten moeten tot dinsdag geduld hebben, door het knopen - in plaats van knippen - van een lint. Foto: Eric Taal Foto: Hielco Kuipers naan cen rijn - Voordat de auto's ig bezit nemen van de strook vers as- issen Alphen aan den Rijn en Bodegra- m innen hardlopers zich er uitleven. Gis- Idag grepen duizenden deelnemers r(j'eallerlaatste Nii-loop de kans om on- sl ird heen en weer te rennen. Ook redac- m Brouwer de Koning zette zijn rub- :IJ len op het zoab oftewel zeer open as- nj ton en maakte een 10 kilometer lang ar 8- e is doorgaans aan mij niet besteed. II f zonodig wil hardlopen, trek ik het de vrije natuur in. Weg van de snel- :t' net die kwalijke dampen, en weg van t0 fait dat van mijn kuiten kabeltouwen WÊKÊHmm tomijs van eigen koe smaakte zondag heerlijk bij de opening van ijssalon De Jong in Zoeterwoude. toe Taal

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11