REGIO 'Ik geloof in een hemel op aarde' De Vuurtorenpleinwinkeliers laten zich niet kisten 'Portugees leren? Niet nodig, voetbaltaal is internationaal Van Deutekom en Abcouwer MAANDAG 17 MEI 2c NAVRAAG Het Europese kampioenschap voetbal nadert met rasse schreden. Liefhebbers bereiden zich voor op een reis naar Portugal. De LOI, de Leidse Onder wijs In- stellin- gen, pro beert een graantje mee te pikken door Nederlandse voetbalfans een mini-cursus Portugees aan te bieden. Is dat aanbod besteed aan de Leidse scheidsrechter en voetballiefhebber ADRI MULDERS, die er in Portugal bij hoopt te zijn? Hoe veel woordjes Portugees kent u al? „Drie keer raden: nul. En ik ga de taal ook niet leren. Want de voet baltaal is internationaal." Spreekt u wel een eindje over de grens? „Behalve Nederlands, en Leids natuurlijk, spreek ik Engels en een enkele woordjes Spaans." Als u één mooie voetbalvolzin in het Portugees mocht zeggen, welke zou dat dan zijn? „'Het is stil aan de overkant', dat lijkt mij voor alle wedstrijden ge schikt. Een andere hit, 'Wat zijn die Duitsers stil', hoef ik niet in het Portugees te zingen. Dan vol staat een minicursus Duits." Hoe redt u zich zonder kennis van het Portugees in een Portugees stadion? „Wij Nederlanders moeten ons onderscheiden van de rest door zo goed en zo hard mogelijk te zingen. Zuid-Europese landen doen het weer anders. Zij hebben van die gangmakers in het stadion. Wij zijn daarvoor te bescheiden. Zo lang het Nederlands elftal nog niets heeft gepresteerd, moeten wij maar niet te hoog van de toren blazen." Hoe bereidt u zich, afgezien van de taal, voor op uw reis naar Portugal? „Meestal duik ik in een gids van Lonely Planet, maar dat doe ik dit keer niet. Want het wordt vermoedelijk slechts een korte trip voor mijn werk. Maar als het meezit, krijgt het Portugese avontuur nog een vervolg. Ik werk voor Team Mobile, dat in Portugal een eigen EK wil organiseren van 30 juni tot 3 juli. Van onze afvaardiging ben ik de enige die in het bezit is van een scheidsrechtersdiploma. Het moet wel heel vreemd lopen, wil ik dan niet in actie komen. Dan ken ik nog steeds geen woord Portugees, maar als scheidsrechter kan ik de fluit laten spreken." tekst: Tim Brouwer de Koning illustratie: Reuters UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 17 Mei LEI DEN - Zaterdagmiddag zijn de Leidse scheidsrechters in het zon netje gezet. Een groot aantal sprekers heeft op de receptie van de Af deling Leiden en Omstreken van de COVS Zaterdagmiddag acte de pr'esence gegeven en de waardering niet onder stoelen of banken ge stoken. Het bestuur van de 25-jarige afdeling, gezeteld temidden van een schat van bloemen, kreeg zoveel prettige woorden te horen en zo veel geschenken in ontvangst te nemen, dat er slechts één conclusie was-. „Scheidsrechterzijn is niet altijd een ondankbare bezigheid." De feestcommissie van de jubilerende scheidsrechters bood hierna, bij monde van de heer A. H. van Kan, het bestuur een medaillekast en een vaandel aan. Deze geschenken - werden door de voorzitter, de heer W. Th. van der Klugt, in warme bewoordingen aanvaard. Achter eenvolgens voerden o.a. nog het woord de heren J. Wondergem (UVS), F. van Waveren (LFC), J. Pluimgraaf (Quick Boys), R. Kamminga (Al phen) en J. F. Breedeveld (Lugdunum). Daarna volgde een geani meerd bal. Al met al een dag waarop de Leidse scheidsrechters met vreugde kunnen terugzien. ANNO 1979, donderdag 17 mei LEIDEN - Actievoerders voor de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis in Leiden beschilderden een bouwkeet en het wegdek van de Witte Singel met de leuzen "Nieuwbouw AZL nu" en "Nu AZL Nieuwbouw". De leuzen werden aangebracht vanwege de komst van minister Pais naar Leiden. Hij gaf gistermiddag het startsein voor de nieuwbouw van de universiteit. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5&7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '50 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €o,6o per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. IER i boven' Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' acht vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan pastoor Walter Broeders (43). Hij preekt in de acht parochies in Al kemade en Jacobswoude. door Marieke de Kok Bidt u voor het eten? „Ja. Ik wil God danken voor alles wat we krijgen, voor alles waar we van mogen genieten. Ik ben in Kenya ge weest waar een vrouw acht opgesta pelde sinaasappels verkocht. De op brengst was haar dagloon. Mijn he mel, wat mogen we blij zijn met wat ons allemaal wordt gegeven. De maaltijd is ook een rustmoment voor mij." Gelooft u in hemel en hel? „Ik geloof in een hemel op aarde. Mensen kunnen elkaar een hemel geven of een hel voor elkaar zijn. Ge loven gaat om de communicatie tus sen mens en God en tussen mensen onderling. Symbolisch hiervoor is het kruis: horizontaal is de commu nicatie tussen mensen, verticaal is de communicatie met God. Je hebt het allebei nodig. Waar geen com municatie is, is eenzaamheid. Hel is totale eenzaamheid. Hemel op aarde is een goed gesprek waarin vreugde en verdriet gedeeld worden. Ik ben zeker van een hiernamaals. In de bij bel staat dat je daar ook geen zorgen om hoeft te maken, het is je beloofd. Je kan je beter zorgen maken om het hiernamaals." Bent u een evangeliserend gelovige? „Ik probeer in mijn diensten men sen door de schrift dichter bij God te Pastoor Walter Broeders: „Het grootste offer dat een priester moet geven is het gezinsleven. Het celibaat valt me zwaar." Foto: Hielco Kuipers brengen. God is een vader die ieder mens uit liefde heeft geschapen. Hij wil dat wij die liefde uitdragen. Ik wil mensen in hun waarde laten, niet oordelen, niet kwetsen, maar ook niet afwijken van de bijbeltekst." Gelooft u dat de bijbel van kaft tot kaft waar is? „De bijbel is een geloofsboek, geen geschiedenisboek en ook geen ces-verbaal. Het staat vol verhi over de band tussen God en de mens. De bijbel is door mense geschreven, maar ingegeven di Gods adem." Wat vindt u het mooiste bijbeli haal? „Mijn mooiste bijbelverhaal st< Mattheus veertien. Ik heb de ti altijd bij me. De discipelen zitti 's nachts in een boot en denkei spook te zien dat over het watf hen toekomt. Het is Jezus. Hij; zijn hand uit naar Petrus die di over het water loopt. Jezus hou zijn handen vast. Of Jezus echi het water heeft gelopen, weeti Hij is de Zoon van God, dus h( moet kunnen. Een betere vraaj wat de tekst betekent. Het mee ik als het leven. Het kan je vooi wind gaan, het kan ook storme je leven. Maar Jezus houdt je h altijd vast, ook als jé bijna kopj der gaat." Is de kerk wel modem genoeg 0 jongeren te blijven trekken? „Het taalgebruik van veel voorj gers sluit niet aan bij dat van jo ren. Tieners weten niet meenv ootmoedigheid is, bijvoorbeeli deren snappen niet wat een o\ spelige vrouw verkeerd doet. A uitlegt dat dit gewoon vreemdj is, snappen ze je ineens. Ik vin kerken meer de taal moeten s[ van de jeugd. Dat betekent eei diger zonder de essentie van di te verliezen." Gelooft u in wonderen? Het feit dat ik leef, besta en gi is een wonder op zich. Elk jaai naar Lourdes waar ik zoveel 0 moed en kracht vind. Dat vind wonder. Er is een wachtlijst vo jongeren om mee te mogen en deren te verzorgen. Dat is ook wonder." Twijfelt 11 wel eens aan het besl van God? „Ik twijfel nooit, maar soms is wel moeilijk. Dan lijkt God zoi weg. In gebed en stilte kom iki weer dichterbij." Heeft u een bekering doorgenm „Toen ik een jaar of 12, 13 was ik wat ik wilde: priester worden weet het moment nog precies, in de kerk en zag in de pastoor een identificatiefiguur. Ik kreej warm gevoel en ik dacht: dit u ook. Het is een klassiek roepin haal. Natuurlijk verwatert heti beetje als je ouder wordt en ik te werken als verpleegkundige, heb ik tien jaar gedaan, toen gi theologie studeren. Ik heb geei ment spijt gehad. Het grootste dat een priester moet geven is! gezinsleven. Het celibaat valt 1 zwaar. Daarom probeer ik goei contacten te houden met vrien die kinderen hebben." De paar winkeliers op het Vuurto- renplein in Noordwijk die moedig weerstand bieden tegen de verpau pering van wat eens één van Noord- wijks grootste attracties was, houden de moed erin. Gisteren werd op het plein de eerste markt van het toeris tenseizoen gehouden. Er volgen er nog zestien. Michel Pater runt samen met zijn vrouw Melinda, zijn zus Tanja en haar vriend Pieter snackbar De Croissanterie op het Vuurtorenplein. Het in vrolijk rood geschilderde res taurantje met terras in dezelfde kleu ren, wordt al tijden omgeven door leegstaande winkels. „Je wordt er wel eens moe van", verzucht Pater, „om steeds weer uit te leggen hoe het zit. Toen we hier dertien jaar ge leden begonnen was het nog een bruisend plein. Maar nu staan van de twintig zaken er zeventien leeg. Het plein is echt verpauperd. Onze klanten vragen steeds vaker wat hier eigenlijk toch aan de hand is." Meer dan vijf jaar geleden nam de verloedering van het Vuurtorenplein een aanvang toen projectontwikke laar Ronnie van de Putte - eigenaar van de panden op het plein - de eer ste winkeltjes die leeg kwamen, ook leeg liet staan. Sindsdien doet de spiraal van verpaupering zijn werk: de klandizie van de overgebleven winkels loopt achteruit, winkeliers komen in de financiële problemen of laten zich uitkopen door de eige naar en de leegstand neemt toe. Toch houden de vier horecaonder nemers van De Croissanterie het vol op het plein. „De loop blijft erin. We hebben enorm veel vaste klanten en als het weer goed is, draaien we als een tierelier", zegt Michel Paters zwager Pieter. „En we zorgen dat onze zaak er goed blijft uitzien door alles netjes te schilderen en op an dere manieren de boel mooi te hou den." Het viertal probeert ondanks alle te genwerking ook van het aan verval onderhevige plein iets te maken. Mi chel Pater: „We hebben een paar jaar geleden bij de rechter afge dwongen dat de planken tegen de gevels worden verwijderd. En sinds AANGENAAM een maand hebben we de gevels van de leegstaande panden naast ons la ten beschilderen met een soort muurschildering van de hand van een broer van één van onze werkne mers." Michel Paters vrouw Melinda heeft vijfjaar geleden de organisatie van de zondagsmarkten op het plein overgenomen. „De winkeliersvereni ging die de markt voorheen organi seerde, hield op te bestaan, maar wij vonden het belangrijk om de markt door te laten gaan", zegt haar echt genoot. Gisteren werd de eerste markt ge houden. Het aanbod in de kleurrijke kraampjes is gevarieerd: van dames slipjes tot poffertjes, fruit en een kraampje met olijven en dolra 1 het hoogseizoen komen er mft kraampjes die zich op de toerfc richten. En op eerste pinksterd geeft de Papegaaienman een st11 „Hij heeft een stuk of acht pap 1 en die de gekste kunstjes doen is echt heel erg leuk", zegt Mel Pater, blij met ieder extra even op het plein als ze is. „We gaai deze zomer drie concerten org ren, op 29 mei is hier de finale de wedstrijd van Shantykorem j 26 mei gaat de curiosamarkt o| woensdag weer van start. Meti ze activiteiten leeft het plein to weer op." Annette van der Eist Behalve patroniemen, achternamen die zijn ge baseerd op de voornaam van de vader, heb je ook achternamen waaruit je kunt opmaken waar de betreffende familie oor spronkelijk vandaan is gekomen. Zo komt niet alleen de familie De Vries oorspronkelijk uit Fries land, maar zijn de Hol- verda's en Holwerda's uit de Friese plaats Holwerd afkomstig en komen de Groustra's en Grouwstra's uit Grouw. Uit Gronin gen komen de families Van Groningen, Van Groeningen en Van Greu- ningen. Wie Warfemius heet, komt uit het Gro ningse Warffum, maar wie de achternaam Win- semius draagt, kan zowel uit Groningen als uit Friesland komen, want in beide provincies ligt een plaatsje Winsum. De provincie Drenthe le vert achternamen op als Meppelder en Meppelink en ook de Drenth is uiter aard een Drentse achter naam, net als Hoogeveen en Van Assen. Op Over ijsselse herkomst wijst een achternaam als Van Oortmerssen, die van de plaatsnaam Ootmarsum is afgeleid. Ook de fami lie Zwolsman komt oor spronkelijk uit deze pro vincie, net als de familie Van Zwol. De Van Nimwegens zijn afkomstig uit het Gelder se Nijmegen en ook de achternamen De Gelder, Gelderman en Gelder mans wijzen op her komst uit Gelderland, dat vroeger Gelre heette. Net zoals kelre en solre later kelder en zolder zijn ge worden, is Gelre veran derd in Gelder(land). Ook Van Gelder en Van Gelde ren zijn dus achternamen van Gelderse families. Wie Van Bennekom of Van Ede heet, komt oor spronkelijk eveneens uit deze provincie, net als de familie Van Deutekom. Deutekom is namelijk de plaatselijke benaming van de plaats die officieel Doetinchem genoemd wordt, net als Gorkum de plaatselijke benaming is voor Gorinchem. Op herkomst uit de pro vincie Utrecht wijst een achternaam als Van Utrecht, die ook in de vorm Van Uitert voor komt. Een andere Utrechtse achternaam is Abcouwer, een afleiding van de plaatsnaam Ab coude. De plaatselijke naam voor Culemborg is Kuilenburg, waardoor in eens een stuk duidelijker wordt waar de familie Van Kuilenburg vandaan komt. Uit Brabant komen onder meer de families Debrabandere en Den Braber. Braber is name lijk een verkorting van Brabander. Op Brabantse herkomst wijzen ook achternamen als Kloot wijk, Moerdijk en Van de Klundert, Van Nispen, Van Ostaaijen en Van Gastel. De naam Van Tricht is een verkorting van Van Maastricht. Van Sittaert en Van Sitteren komen allebei oorspron kelijk uit Sittard, maar de familienamen Limburg en Van Limburg verwij zen waarschijnlijk niet naar de provincie Lim burg, maar naar het plaatsje Limburg in de Belgische provincie Luik. Hollanders heten ge woon Hollander of Den Hollander. Ook de ach ternaam Hollaar hoort hierbij, want dat is een verkorting van Hollan der. Dicht bij huis geble ven zijn de families Van Leiden, Van Lei jen en Leijenaar. Maar ook de families Warmond en Wassenaar hebben het niet ver weg gezocht, evenmin als de Van Tey- lingens. Uit Noord-Hol land komen de families Beets en Berkhout en na tuurlijk ook de Van Am sterdams, de Van Haar lems en de Van Wierin- gens. Wie De Zeeuw heet, heeft Zeeuwse voorouders. De hierop lijkende achter naam Van der Zeeuw heeft echter wel met de zee, maar niet noodzake lijkerwijs ook met Zee land te maken. Het is een verbastering van Van der Zee, een achternaam die in veel Nederlandse kust plaatsen voorkomt. Een Zeeuwse plaatsnaam is ook terug te vinden in de achternamen Zierikzee en Zirkzee. De plaats naam Zierikzee heeft overigens niets met het woord zee te maken. Oorspronkelijk was het Sieriks-ee, waarin het eerste deel de verbogen vorm van de mannen naam Sierik is en het tweede deel ee 'water'. Eigenlijk betekent deze plaatsnaam dus 'water van Sierik' en had hij nu Zieriksee moeten heten. Ook de naam Rimmel- zwaan is afgeleid van een Zeeuwse plaatsnaam, al is het dan een plaats die al lang niet meer bestaat. Net als de varianten Remmelzwaal, Remmer zwaan en Remmerswaal verwijst deze achte namelijk naar Rein waal, een plaats o Zeeuwse eiland T waar tussen 1530 zulke overstromin plaatshadden dat bied onbewoonbi werd. De Reimers zijn vervolgens ke in groten getale na Holland getrokker terwijl er in ZeelaE welijks meer iema een dergelijke naai voorkomt, zijn er Zuid-Holland hon Remmerswalen, R zwalen, Remmen en Rimmelzwanei Reacties en tips vo rubriek kunt u sti naar de redactie v krant, Postbus 54, AB Leiden, onder ding van de rubrie naam 'Aangenaan mailen naar de au kan ook: schoon- heim@inl.nl Tanneke Schoonl hap

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10