I ER B U De rotte appels van Abu Ghraib 'Het is de schuld van de Irak-oorlog zelf, van Bush' Amerikaonthutst en ziek dooet optreden van enkele gevangeewaarders in de beruc! Abu Chraib gevangenDaar doet de shuw over de onthoofdiivan de jonge Nick Berveinig aan af. doAns Bouwmans n Fort Ajy zijn ze er ziek van. Hun jondorpsgenote Lynndie I Englandn de VS en de rest van de wereiitgegroeid tot mas cotte van hadisme. Ze is afge schilderd alit, arm uitschot uit de 'achtergeblei' gebieden van West- Virginia. Vaet niet al te slimme soort, dat ej> los schiet en streken uithaalt. „Af we ze hier zo ma ken", zegt (inwoonster spottend. „De camerams reden door het dorp, maak opnamen van een vervallen benhuis, interviewden drie alcohcen en alle stereotypen waren bev<gd." John, de plaatse lijke apothr, sputtert van kwaad heid. „Er ven hier prachtige men sen, aardig hoffelijk." De ouders van Lynnd 'naar Kentucky ge vlucht' - b)ren daar ook toe, en worden inscherming genomen door het d). Lynndie was een goe de meid t( ze hier wegging, be zweert Jol Op de pacrplaats van de plaatse lijke 7-Elei supermarkt zucht Jen nifer Law: diep. De foto's van de kleine Lyiiie zijn niet gemakkelijk van het niies te krijgen. Lynndie, met een ikte man als een hond aan de rie Lynndie lachend, met een sigarmngelend uit haar mond enar duimen omhoog bij blote Iralen met een kap over hun hoofd. Erg scholnd, zegt Lawson. „Het breekt jert. Iedereen is verontrust. We hope et beste. Misschien is er een verkhg. Er moét ergens een rotte appijn geweest. Er moet iets zijn gebei waardoor ze in de fout ging." Of je nu jiet afgelegen Fort Ashby bent of iie hoofdstad Washington, overal in VS is men onthutst en vol van shuw en verbazing over het Abu raib-schandaal. Een klei ne mindieid - 20 procent volgens een peili - vindt dat er niet veel aan de bd is. De populaire conser vatieve iiomaker Rush Limbaugh noemde gebeurtenissen in Abu Ghraib uit de hand gelopen ont- groeninpoit gehoord van de noodzastoom af te blazen, hield hij zijn titig miljoen luisteraars voor. Drie op vier Amerikanen vinden de fysiefen pornografische veme- deringeraardoor Abu Ghraib (een beruchtevangenis onder Saddam Husseinu opnieuw wereldwijde faam he verkregen, in geen enkele omstan<jheid gerechtvaardigd. Ook nieis Amerikanen op gruwe lijke wijïworden vermoord. Ze vin den hft ibegrijpelijk dat hün eigen mensen staat zijn tot marteling. Dit is JErikanen onwaardig, bena drukt rsident George Bush. Er is gi ontsnappen aan: de reali teit is et een brede grijs vastgelegd op fofc. Bovendien is er een rap port v legergeneraal Antonio Ta- guba t de misstanden genadeloos blootlt. Van het dreigen met een hond raarbij een gevangene is ge- betenot het uitdossen van de ge vangen met vrouwelijk ondergoed en hetvingen tot homoseksuele De foto waarmee soldate Lynndie England wereldnieuws werd. Foto: AP daden of masturbatie in bijzijn van anderen. Eén militair wordt ervan verdacht een vrouwelijke gevangene te hebben verkracht. Hoe komen zeven doorsnee Ameri kaanse soldaten tot zoiets? Hun ach tergronden zijn heel verschillend. De 372ste compagnie van de militaire politie (MP) waartoe de reservisten behoren, heeft zijn hoofdkwartier in Cresaptown, een dorp in het heuvel achtige westen van Maryland. De een komt uit een haveloos mijn- dorpje in de heuvels van de Appala- chen, de ander uit het rijke, verste delijkte gebied rond Washington, een derde woont in landelijk Virgi nia. De leeftijdsverschillen zijn groot. Hun motieven om part-time soldaat te worden gevarieerd: pa triottisme, geld voor een opleiding, avontuur, een betere toekomst. Wat ze gemeen hebben zijn hun om standigheden. Het was oorlog. Het leven in de Abu Ghraib gevangenis zwaar. De dagen lang en heet. Er wa ren te veel gevangenen en te weinig bewaarders. Het was onduidelijk wie de baas was. Er was weinig supervi sie. Er waren gevangenisopstanden. Het cellencomplex zelf werd con stant bestookt. De reservisten waren gedemorali- p gevangenen ligt naa en geletend op de vloer van de Abu Ghraib gevangenis. Foto: EPA seerd omdat ze na de 'overwinning' niet terug mochten naar huis. Ze waren ook niet op hun taak bere kend: ze waren opgeleid als ver keersagenten en kregen nimmer uit leg over de rechten van krijgsgevan genen. In bepaalde omstandigheden is ie dereen tot 'Kwaad' in staat, meent hoogleraar psychologie Philip Zim- bardo aan de Stanford Universiteit in Californië. Hij was ruim dertig jaar geleden verantwoordelijk voor het Stanford Gevangenis Experi ment, waarin studenten waarheids- getrpuw een gevangenissituatie si muleerden en op de video vastleg den. Al na een paar dagen bleek dat de 'bewakers' niet bestand waren tegen de extreme superioriteit van hun machtspositie: ze gingen over tot steeds agressiever en vernederender gedrag. De gevangenen werden ont menselijkt, ondermeer door ze voor straf uit te kleden. Midden in de nacht - als er geen toezicht was - gingen de bewakers uit verveling over tot pornografische pesterijen. Net als in Abu Ghraib. Dat is niet het hele verhaal natuur lijk. Het ging in de militaire gevange nis bij Bagdad niet alleen om uit de hand gelopen groepsgedrag. De sol daten dachten waarschijnlijk dat ze het "vuile werk opknapten voor het goede doel, zeggen historici en psy chologen. Om de oorlog te winnen was informatie nodig. De advocaten van aangeklaagde sol daten hebben hun verdedigingslinie al ingenomen De soldaten volgden orders op. Dat is wat soldaten dóen, ook al worden ze geacht immorele opdrachten terzijde te leggen. In het Taguba-rapport wordt met een be schuldigende vinger gewezen naar leden van de militaire inlichtingen dienst en civiel personeel (ondervra gers), die er bij militaire bewakers op aandrongen gevangenen 'rijp' te maken voor de verhoren. De bewakers zaten in een onhoud bare situatie, zegt de familie van Ivan Chip Frederick (37). Chip koos voor de minst gewelddadige opties om gevangenen te 'kneden', zegt zijn oom ter verdediging. De foto's waren geënsceneerd, bedoeld als psychologisch drukmiddel en ge maakt in opdracht van officieren, al dus Lynndie England en haar advo caat. Eerst lagen ze in Washington niet wakker van het lot van Iraakse ge vangen en nu verbergen ze zich ach ter de ruggen van zeven reservisten, klinkt er in de reacties door. Er wordt een zondebok gemaakt van mijn dochter, vreest Robin Harman. Volgens getuigenverklaringen waren Frederick en Charles Graner (35) ZATERDAG 15 MEI 2004 'BV 3b 98 ?00 •93 zib 8° I 9b Protest in de Egyptische hoofdstad Cairo tegen het martelen en vernederen van Iraseze gevangenen. Foto: AP/Hasan Jamali dikke maatjes met de ondervragers in vleugel IA, de isolatieafdeling waar gevangenen terechtkwamen die wellicht een gevaar vormden voor de veiligheid. „Het was de taak van Graner en Frederick om dingen te doen voor de inlichtingendienst en deze mensen aan het praten te krijgen", getuigde Sabrina Harman (26) onder ede. Het was haar taak om de gevange nen 'wakker te houden', zei ze over de foto die hét beeld werd van het schandaal. Zij zou de elektriciteits draden hebben bevestigd aan vin gers, tenen en penis van de man in het zwart die op een doos was gezet. Frederick en Graner waren in het normale bestaan gevangenisbewaar der. Het is wellicht geen toeval dat zij de spil vormen van dit schandaal. Zij zetten de toon. De andere solda ten keken tegen hen op vanwege hun ervaring, aldus Taguba. Fysieke en seksuele vernedering zijn dood normaal in Amerikaanse gevange nissen. Dat er zich onder de zeven aange klaagde soldaten maar liefst drie vrouwen bevinden, lijkt evenmin toeval. Een anonieme legerfunctio- naris verklaarde tegen weekblad Ti me dat controle van een vrouw over een man - subtieler toegepast na tuurlijk dan in Abu Ghraib - bij on dervragingen erg effectief werkt en mannen uit hun evenwicht brengt. „De typische Arabische man zal alles doen om dat te voorkomen." Volgens het rapport van Taguba kwamen de mishandelingen alleen voor in de Abu Ghraib gevangenis, en niet in andere Amerikaanse de tentiefaciliteiten die hij onderzocht. Naarmate er meer boven water komt over het schandaal, breidt de schandvlek zich uit. Er lopen nog onderzoeken naar sterfgevallen in gevangenissen in Irak en Afghanis tan en naar de rol van de militaire inlichtingendienst. Er zijn nog veel meer gruwelijke foto's. Ook blijken er talloze waarschu wingssignalen te zijn geweest. Briga degeneraal Janis Karpinski die de lei ding had over de Abu Ghraib gevan genis, kreeg al begin november na een bezoek van het Internationale Rode Kruis te horen dat gevangenen in vleugel IA werden mishandeld, zo bleek tijdens een hoorzitting van de Senaat. Een aanwezige officier van de militaire inlichtingendienst zei destijds tegen de hulporganisatie dat het dagenlang naakt in duisternis opsluiten van gevangenen 'onder deel van het proces' was. Pas nadat reservist Joseph Darby uit Corriganville - de held komt toevallig ook uit de Appalachen - in januari een cd met foto's op het bed van mi litaire onderzoekers achterliet, ge hemde er iets. Generaal Taguba stel de een onderzoek in, en een aantal foto's - die de rondte deden onder soldaten van de 372ste compagnie - viel in handen van een tv-actualitei tenrubriek. Daama groeide de kwes tie uit tot een schandaal. Niemand op het Amerikaanse minis terie van defensie leek de publicitai re gevolgen te hebben ingeschat. Misschien was men in slaap gesust door de geringe media-aandacht voor eerdere incidenten van mis handeling van gevangenen. Ook wa ren er slechts lauwe reacties op eer dere klachten van mensenrechten organisaties en Irakezen. Deze keer waren er foto's, die zeg gen meer dan duizend woorden, meent Pat Phillips uit Centreville. Ze woont op acht huizen afstand van Megan Ambuhl - waar de voordeur op slot blijft - en had er tot nu toe geen idee van dat een van de zeven aangeklaagde Abu Graibh-soldaten in haar straat woont. Hier in deze welvarende buurtonder de rook van de internationale luchthaven van Washington, zijn de camera teams niet langs geweest om verslag te doen van de 'wortels van het kwaad'. Phillips ziet het schandaal als een persoonlijke blamage, want de Ame rikaanse militairen zijn namens haar naar Irak gegaan om vrijheid en de mocratie te brengen en hebben in plaats daarvan schande over de VS afgeroepen. „Het is afschuwelijk. Hoe je het ook bekijkt, of het een soort groepspsychose was of georga niseerd, het is schandelijk gedrag." Bij wie ze de schuld legt? „Ik denk dat je verder moet kijken dan Me gan. Het is de schuld van de Irak- oorlog zelf, van Bush." Megan Ambuhl (29) komt uit Centreville in Virginia. Ze studeerde biologie en werkte als analiste op een laborato rium. Na 11 september 2001 besloot ze bij de reservisten te gaan. Ze was avontuurlijk aangelegd en hoopte op uit zending naar oorlogsgebied, Javal Davis (26) is vader van twee kinderen. Hij woont in de omgeving van Baltimore, maar komt oorspronkelijk uit New Jersey. Hij is erg gelovig opgevoed. Zijn vrouw is bij de marine. Charles Graner (35) komt uit Unlontown in Pennsylvania en werkte in de staatsgevangenis in Waynesburg. CÉtoner is-een oud-marinier en Golfoorlog-veteraan. Hij is geschei den van zijn vrouw Staci, die hem heeft beschuldigd van bedreiging en stalking. Lynndie England (21) uit Fort Ashby, West-Virginia, werk te in een kippenslachterij maar droomde ervan meteorolo- ge te worden. Ze heeft een kortstondig huwelijk achter de rug en is nu zwanger van Graner. Ivan Chip Frederick (37) is de oudste verdachte. Hij wilde dit jaar - na 20 jaar trouwe dienst - het leger met een volle dig pensioen op zak verlaten. Hij werkte in een gevangenis in centraal Virginia, net als zijn vrouw. Hij heeft twee stief kinderen en wordt omschreven als ruig maar gemoedelijk. Sabrina Harman (26) komt uit Lorton, in de buurt van Washington. Ze werkte bij een pizzeriaketen en ging na 11 september 2001 bij de reservisten om een opleiding aan de politieacademie te kunnen betalen. Jeremy Sivits (24) is een automonteur uit Hyndman, Pennsylvania. Zijn vader en oom zaten in het leger en dat wilde hij ook. Hij trouwde vlak voor hij vorig jaar afreisde naar Irak met een onderwijzeres.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5