ER Bit Vogel die tegen een mammoettanker duwt 9 een erkend tegendraads ondernemer Eckart Wintzen Eckart Wintzen: Hij had de rest van zijn lei door de Caraïben kunnen ren, maar ntwikkelde een beeldtele>n. Eckart Wintzen (65), erkend ;endraads ondernemer, maakte o«ict-bedrijf )/0rigin groot 'door mijirouwelijke mier van leiding geven'.i wil hij de eet leefbaarder maken. 1 vraag me ijd af: wat heeft het uni'sum mij te vertellen dat: gebeurt?" doDick Hofland ZATERDAG 15 MEI 2004 ilnit ■93 'Ttjis ad "sa bnl ir 'ii hev men. Toch, als ze in een verzorgingshuis zit, of als ze van mijn part in Australië woont, kun je elkaar met zo'n apparaat elke dag even spreken en in de ogen kijken. Of als je kind in het ziekenhuis ligt en je kunt elkaar zo ieder moment zien en even hallo zeggen. Dan ben je toch dolgelukkig. Een paar jaar geleden ben ik begonnen zo'n beeldtelefoon met oogcontact te ontwikkelen en volgende maand komen de eerste duizend op de markt. De tijd is rijp om dit soort dingen commer cieel te ontwikkelen en ik heb er veel geld in gestoken om, plat gezegd, gelijk te krijgen. Als dit een succes wordt, zou dat mijn hole- in-one zijn, mijn unieke postzegel. Je kunt op verschillende manieren bijdragen aan een betere wereld, absoluut, en ik doe het op de manier waarin ik goed ben: ondernemer schap. Met BSO ben ik destijds met niets be gonnen en in de loop der jaren van tien naar tienduizend werknemers gegroeid, van een omzet van nul naar op het eind een miljard. Ik ben een computerjongen, een techno freak en ik ben ook razend nieuwsgierig. Ik wil van alles weten hoe het werkt. Dat is bij politieke beleidsmakers en bestuurders van het bedrijfsleven meestal anders, daar zitten allemaal mannen van boven de vijftig die vaak niets van technologische vernieuwing moeten hebben en daar dus vaak ook heel weinig van weten en snappen. Die laten zich verwennen door hun secretaresse, die de e- mailtjes voor ze uitprint en in hun postboek stopt en die iets op het internet voor ze zoekt. Deze mensen krijgen zo nooit een gevoel over hoe deze wereld tegenwoordig in elkaar steekt, ze raken het contact kwijt met wat er gaande is, hoe het werkt tegenwoordig. Die blijven hangen in traditionele patronen, maar de tijd is voorbij dat je daarmee onge straft wegkomt. Deze mensen nemen beslis singen die niet meer passen in de huidige tijd en ontwikkelingen en dat zijn dus de verkeerde beslissingen. Ik heb me daarom ook altijd bewust omringd met jongeren, bij mijn huidige bedrijf Ex'tent is met uitzonde ring van een ouwe rot niemand boven de veertig. Met jongeren kun je de discussie aangaan en kun je vragen: hoe doe je dat tegenwoordig? Negen van de tien ouderen vinden dat maar niks, doen daaraan niet mee of veroordelen het. Ik vind het interessant, ik vind het een verrijking om daarin mee te gaan en uit te zoeken wat je daar nog verder mee kunt. Ik probeer voortdurend de technologie ho ger op de politieke agenda te krijgen, én op een andere manier. Onder meer door voor breedband inmiddels glasvezel te bepleiten. Als we dat in Nederland zouden aanleggen, zouden we weer gidsland zijn en technogoe- roes aantrekken. Tegelijk zouden we de na druk verplaatsen van mobiliteit naar virtueel contact. Maar telkens als ik breedband weer een stapje hoger op de agenda heb gekre gen, sodemietert een ambtenaar het er weer af. In slappe economische tijden is milieu ook moeilijk op de agenda te krijgen, het gaat immers over problemen die je nu nog niet of nauwelijks ziet. De manier van leven in Eu ropa en de VS heeft gevolgen voor heel an dere werelddelen en die ene graad die de wereld al warmer is geworden, ach wie windt zich daar nou over op. De meeste mensen denken helaas: tegen die tijd heb ben we er vast iets op gevonden. We steken onze kop in het zand, we zijn bang voor ver andering. In de tijd dat ik spreekbeurten gaf over dit onderwerp, liet ik soms een geluidsinstalla tie in de zaal verstoppen. Middenin mijn verhaal kwam daar ineens een gigantische knal uit, die door de zaal donderde. Iedereen schrok zich rot en dook weg. Daar kon je perfect zien dat wij zijn gebouwd op direct gevaar en niet op gevaar op lange termijn. Daarom roken mensen, terwijl iedereen weet dat je er de verschrikkelijkste dingen van kunt krijgen. Daarvoor hebben wij het woord 'verslaving' uitgevonden. Wij zijn ver slaafd aan onze manier van leven, verslaafd aan onze welvaartsverbetering. We kopen een andere auto, een nieuw bankstel, nieu we gordijnen, maar als je er héél eerlijk over nadenkt was het niet nodig. Ik wil leren van alles dat me overkomt. Dat heb ik van huis uit meegekregen. Militaire dienst bijvoorbeeld was voor mij een toptijd. Niet omdat ik dienst zo mooi vond, maar omdat ik heb gezien hoe je zeshonderd on willige jongeren uit alle lagen van de bevol king zo gek krijgt dat ze na een tijdje alle maal in één putje kunnen schieten. Mijn ouders waren allebei arts en zeer be trokken bij de wereld. Op een christelijke manier. Ze deden veel voor de zending. Het was een redelijk sober gezin, heel ingetogen. Mijn vader is op zijn 84ste overleden, in de kracht van zijn leven. Hij was op weg naar de tennisbaan en ineens: pats, over. Prachtig mooi. Mijn moeder was ruim zestig jaar met hem getrouwd geweest en twee weken na zijn dood zei ze: ik wil toch door. Ze was toen 82. Een van mijn zussen is op haar 50ste overleden aan keelkanker. Door haar dood heb ik geleerd dat ik ogenblikkelijk moest stoppen met roken. Die dienst heeft zij mij bewezen. Mijn moeder is twee jaar geleden overleden, op haar 94ste. Het werd ook tijd om op te stappen, we zaten allang in de periode dat onze moeder niet meer voor ons zorgde, maar wij voor haar. Van de kwaliteit van haar leven was weinig over. Natuurlijk zijn sterfgevallen erg verdrietig, maar ik heb me ook steeds afgevraagd: waar om gebeurt dit? Dat is toch het gevolg van een spiritueel denkproces, noem het van mijn part Zen, waarin voor het ego geen plaats is. Kijk eens naar Bush, naar dat hele machtsdenken in de VS, dat is alleen maar ego, ego, ego. Al die mannetjes die geilend om zo'n president hangen. Als ze die hele oorlogsmachine zouden inzetten voor alter natieve energie dan hadden we die allng ge had. Die brute-krachtmethode is de gangbare manier van leiding geven, of het nou aan een land is of aan een bedrijf: macho, man nelijk. Ik geef, geloof ik, op een meer vrou welijke manier leiding. Ik heb kennelijk een extra scheut vrouwelijke hormonen en ben vrouwelijk in mijn benadering. BSO is groot geworden omdat ik niet met harde hand en strenge procedures het personeel heb voort- Er was juist een cultuur van weder zijds respect en dat gaf mensen vleugels. Dat is een vrouwelijke manier van leiding geven, zoals een moeder haar gezin. Hoe vrouwen op mij reageren? Ik kan goed met ze overweg en heb ook nooit te klagen over de aandacht van vrouwen. Ik laat vrou wen altijd in hun waarde, ik respecteer ze, en daar voelt ieder mens zich goed bij. Het geluk is zeker niet te vinden bij een veelheid aan vrouwen, die vind je slechts bij een vaste partner. Je moet diepgang hebben en daar is onder meer continuïteit voor nodig, je moet eikaars geest kennen en begrijpen en dat heeft tijd nodig. Ik woon nu zeven jaar samen met mijn Mo nique en daarvoor ben ik zeventien jaar ge trouwd geweest, heb drie kinderen. Ik denk dat een goede relatie met je vaste partner een belangrijke sleutel is tot een gevoel van welzijn en geluk. Als er iets tussen mij en mijn partner zou komen, zou ik altijd weer een vaste partner willen zoeken. Volgens mijn spirituele meesters moet ik me in zulke situaties afvragen wat het Univer sum je te vertellen heeft; daardoor kun je le ren met het verdriet en de teleurstelling om te gaan. Ik herinner me nog heel goed dat een ex-collega tien jaar geleden in één klap zijn vrouw en twee kinderen verloor. Als mij dat was overkomen, denk ik dat ik er een heel mensenleven voor nodig zou hebben om daar enigszins overheen te komen. Wat dacht je van mensen die door de Holo caust hun hele gezin, hele familie zijn kwijt geraakt en tóch weer een nieuw leven zijn begonnen? Je weet niet hoe je zult reageren in zo'n situatie totdat het jezelf overkomt. Maar wat zitten we hier nou te somberen. Ik heb nog zoveel te doen, dat ik voor lopig helemaal niet aan de dood wil denken. (niet ngem Geboren: 1939 in Scheveningen; woont samen met Moni que; drie kinderen uit eerder huwelijk. 1957: Diploma gymnasium 1957-1962: Studie wis- en natuurkunde in Leiden (nii voltooid). 1965-1967: Assistent Wetenschappelijke Toepassini Philips Computer Industries 1967-1970: Projectleider Europees Ruimteonderzoek' (ESA) 1970-1973: Directeur Computer Enterprises AG (Zwitser land) 1973-1976: Directeur GTE Information Systems Nederland 1976: Management buy out van GTE, dat verandert in BSO 1990: BSO fuseert met Origin, de computerafdeling van Philips 1996: Verkoopt BSO 'in delen aan Philips en treedt af als president. 1996: Start Ex'tent, investeringsmaatschappij voor innova tieve en onconventionele projecten zoals de Eyecatcher (beeldtelefoon met tv-kwaliteit), Ben en Jerry's (ijs) en een 'School for digital arts' in San Francisco, van wie enkele deelnemers meewerkten aan de animatiefilm 'Finding Ne mo' (Oscarwinnaar in 2003). Eckart Wintzen: We zijn verslaafd aan onze manier van leven. Foto: GPD/Harmen de Jong lie er niet uit. Voor een zakeri- n. Geen pak, geen das en veel üng haar. Tot voor kort had ik s een staartje, maar daar krijg ien te streng gezicht van, dus dat is er weif. Mijn dochter stimuleert me daarin, die rots op haar vader zoals -ie is en wil vooniet dat ik op die enge kantoor mannetjes Ze is blij dat ik nog volop meedraai, hrom ook niet? M'n lijf doet nog lekker :e. Ik ben inmiels officieel een pensionado, maar moetdan ineens de hele dag gaan golfen, in doop dat ik ooit een hole-in- one sla? Oftet ik op zoek naar die unieke postzegel v de Filipijnen uit 1820? Ik heb niets tegenlf en postzegels, maar het is helemaal n voor mij. Zeven jaar geleden heb ik de 1ste aandelen van mijn bedrijf BSO/Originn Philips verkocht. Daarvan had ik een >ot jacht met een volledige be manning knen kopen. Had ik de rest van mijn leven:g kunnen zijn. En dan? What's the fun' Wat ik doe is niets anders dan wat ik fout zie gaan proberen bij te sturen. Er zijn mooie afspraken gemaakt in Kyoto. De hele rimram zat daar, we gaan dit doen, we gaan dat doen. En vervolgens vind je daarvan heel weinig terug. Als je zegt dat we de uitstoot van C02 gaan te rugdringen, dóe dat dan! Ja, zeggen ze, au to's zijn inmiddels toch zuiniger gewor den? Mooi, maar er zijn inmiddels veel meer auto's gekomen, er worden per au to meer kilometers gemaakt, waardoor we er netto vet op achteruit zijn gegaan. Ondertussen weten we dat een derde van onze C02-uitstoot wordt veroor zaakt door mobiliteit en het merendeel daarvan is transport van mensen. We moeten niet zozeer kijken hoe we zo goed mogelijk kunnen voldoen aan de vraag naar mobiliteit, maar liever naar hoe we die vraag kunnen ver minderen. Op een gemiddelde werkdag zit in driekwart van de au to's één man, op weg om met ie mand anders te praten of om naar een vergadering te gaan. Als een ontmoeting één op één is, dan is zo'n gesprek net zo intensief als wanneer je het via een perfecte beeldtelefoon zou doen. Natuurlijk is een beeldtelefoon geen vervanging van alle ge sprekken, dat begrijp ik ook wel. Je moeder wil je omar Ik ben niet zo van het wereldje van glitter en glamour, daar heb ik helemaal geen tijd voor. Ik zie dat wij binnen de westerse markteconomie met sneltreinvaart op een mondiaal milieuprobleem afstevenen. Ik heb een heldere visie en een paar uitvoerba re oplossingen. Ook al voel ik me soms een vogel die tegen een mammoettanker aan het drukken is, er móet aan nieuwe oplossingen worden gewerkt. Als er niets verandert, zit ten onze kinderen en kleinkinderen met de gebakken peren. Dat zullen ze ons zeer kwa lijk mogen nemen. Dat soort dingen houdt mij meer bezig dan tot mijn dood een beetje door de Caraïben te varen en daar onder de palmen te liggen. Terwijl de wereld al kreunt onder de last van onze huidige economische activiteiten, ma ken wij ons zorgen over hoe we het bruto nationale product met drie procent omhoog moeten krijgen. Worden we daar dan zoveel gelukkiger van? Het zit kennelijk ingebakken dat er permanente groei nodig is, maar het gaat nu toch ook goed met ons? Waarom moet er dan ineens drie procent bij? Natüur- lijk zijn er mensen die weinig of niets heb ben en die vinden dat ik makkelijk praten heb. Dan hebben we het in elk geval niet over Nederland. Hier heeft iedereen food en shelter, en alles wat daar boven komt is welvaart. We gooien veel te ge makkelijk die woorden door elkaar: welvaart, welzijn, welbevinden, geluk en gelukzaligheid zijn allemaal ver schillende gemoedstoestanden. Wel vaart en geluk hebben niets met el kaar te maken en de hoogste graad van gelukzaligheid heb ik gezien bij monniken die helemaal niets beza ten behalve food en shelter. We moeten veel beter nadenken waar voor we het allemaal doen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3