Boos op de hele wereld De man met de koffer vol slecht nieuws Vinkevener filmt zijn favoriete vis 24 uur per dag order water HDC232 Terwijl Ronald de Jong vol vuur over zijn passie praat, kijkt hij onafgebroken naar de monitoren met live-beelden van azende karpers. Het lijkt alsof de Vinkevener niets wil missen van wat er in het water onder zijn huis gebeurt. De bewondering klinkt in zijn stem door als hij zegt: „Karpers zijn zo slim en als ze bijten, dan begint het ware gevecht. Want ze geven ze niet zomaar gewonnen." In dat opzicht is de snoek, vindt hij, maar een slome duikelaar, die ligt zo op de kant. De Jong is bezeten van de karper. Hij heeft er zelfs een succesvolle dvd van gemaakt. door Ed Blaauw Ronald de Jong: „De karper, ik sta ermee op en ga ermee naar bed".Foto: Ton Kastermans De intelligente karper is voor hem hartstocht, le vensgeluk en avontuur. „Ik ben er altijd mee bezig. Ik sta ermee op en ga ermee naar bed. Mijn motto is: een dag niet gevist, is een dag niet ge leefd." Hij wijst naar één van de schermen, waar een karper te zien is die kalm rond een houten paal zwemt. „Die alsmaar wisselende beelden, zo spectaculair, daar kan geen aquarium of televisiefilm tegenop." Meer dan honderd uur video-opnamen hebben geleid tot de unieke dvd Door de ogen van de karper. Het schijf je, uitgegeven door VIP-Media in Breda (uitgever van het visblad Beet) en in technische zin begeleid door Heems kerk Camera Visie in Heerhugowaard, laat het gedrag van de karper zien. Inmiddels zijn er duizenden van over de toonbank gegaan. Sinds de dvd is uitgekomen, krijgt De Jong zo'n honderd mails per week van karpervissers met uiteenlopende vragen als: wat is het juiste voer en waar vind ik de beste visplek? „Ik ben, geloof ik, een vraagbaak geworden." De 42-jarige expert onder de 125.000 karpervissers die Nederland rijk is, woont aan de Vïnkeveense Plassen. Zijn huis is een omgebouwd botenhuis met een betove rend uitzicht op het ruime water. In zijn kamer staat een aantal monitoren die verbonden zijn met vier camera's onder water. Met een paar stappen staat hij op zijn stei ger waar zijn hengels staan. „Vissen op karper is een uit de hand gelopen hobby, ik ben, geloof ik, wel een freak." Twee jeudige Haarlemse karpervissers die het gesprek mogen bijwonen kijken hun ogen uit en luisteren stil zwijgend. De tijd dat De Jong zijn hengeltje zonder na te denken uitgooide, ligt achter hem. Vissen op karper vereist, zo zegt hij, een bijna wetenschappelijke voorbereiding. De Jong controleert de temperatuur van het water, onder zoekt de stroming, let op de wind en kijkt naar de stand van de zon. Op basis van zijn bevindingen past hij, met uiterste precisie, het voer aan. „Als de voorbereiding tot in de puntjes is verzorgd, dan weet je dat de kans zeer groot is dat je een goede vangst hebt." Een beeld van negen jaar geleden: VN-soldaat Raviv van Renssen wordt op het militaire ereveld in Loenen op de Veluwe ten gedragen nadat hij is omgekomen bij een missie is Bosnië. Archieffoto: GPD 's Nachts belt een man met een koffer aan. Hij komt slecht nieuws brengen. En dan begint de ellende voor de familie van de overleden militair. Ongeloof en boosheid overheersen. door Marloes de Koning en RemkoTanis IJ omt u maar binnen, ik weet het al', zegt Magda Prins uit 's-Graveland als op za- terdagavond 8 juli 1995 wordt aange beld. Voor haar staat een man van de Maatschap pelijke Dienst Defensie (MDD). Een man met een koffer en een treurig gezicht. „Als er iemand met een koffertje komt, weet je hoe laat het is." Zijn droeve boodschap: haar zoon Raviv van Renssen is in Bosnië omgekomen nadat een handgranaat op zijn pantservoertuig is gegooid. Terwijl Prins, die gescheiden is, het nieuws tot zich laat doordringen, neemt de maatschappelijk werker de leiding in huis. Hij belt familie en vrienden en doet het eerste papierwerk. „Hij is een tijdje bij me gebleven. Gaf me zijn telefoonnummer. Ik mocht hem altijd bellen. De dagen daarna moesten we constant overleggen over de begrafenis. Raviv wilde een militaire begrafenis. Ik wist niet dat dat zo'n of ficiële toestand zou worden, waarbij ook de minis ter kwam. Ik was daar helemaal niet mee bezig." Als Magda Prins hoort over de in Irak doodgescho ten Nederlandse militair, is haar eerste reactie een spervuur van vragen. Hoe oud was hij? Néé, ook luchtmobiele brigade? „Raviv ook. Zat hij ook in Bosnië?" Ze kan zich levendig voorstellen wat de fa milie van de 36-jarige sergeant uit Franeker door maakt. „Het bericht komt als een gigantische klap. Je wéét dat het risico er is, maar je hoopt zó dat het niet gebeurt." Eerst komt de ontkenning, dan het verdriet ei de boosheid, zegt Marten Meijer, onderzoeker lij het kennis- en onderzoekscentrum van het Veteanen- instituut en voorheen stafofficier bij de mame. Meijer moest zelf één keer het bericht brenjen van een zware verwonding en was meerdere milen be trokken bij op oefening of tijdens uitzendiig over leden militairen. „De confrontatie komt p.-s echt als het lichaam er is. Dan beseffen de nabestanden: het is geen vergissing van de man die 's nichts voor de deur stond. Hij is echt overleden." De maatschappelijk werkers van de MDI zijn 24 uur per dag, zeven dagen per week opro.'pbaar. Zo dra de commandant ter plaatse aan 'Dei Haag' meldt dat er een sterfgeval, gijzeling, vemissing of ernstig gewonde is, rijden ze naar de coitactper- soon die de militair heeft opgegeven. Na de eerste melding komt een heel poces op gang. „Een stoffelijk overschot dat naa huis moet, een begrafenis regelen." De brenger vai het slechte nieuws wordt vaak al snel afgewisseld door een col lega. „De nabestaanden houden de bEnger van het nieuws vaak deels verantwoordelijk v«or het onge val. Ze zijn boos op de hele wereld. O» God, op de minister van defensie en soms ook oj de maat schappelijk werker. In de jaren daarna ebt die boosheid veg. Defensie houdt een paar jaar contact. Een blotmetje op de sterfdag of iemand die eens langs kont voor een kop koffie. Magda Prins krijgt negen jaar later nog steeds af en toe een kaartje. „Ze trekken alle regis ters open", zegt ze. „Echt ongelofelijk." Het nieuws van een omgekomen militair komt ook bij andere betrokken thuisblijvers keihard aan. De moeder van een 24-jarige militair die nu in Irak zit, hoorde deze week op tv dat waarschijnlijk een Ne derlandse soldaat was omgekomen. Direct belde ze Defensie, maar daar konden ze haar nog niet ge ruststellen. „Moet ik dan gaan zitten wachten of er een auto voor mijn deur stopt", vroeg ze de mede werker. Daar kwam het wel op neer. Bezeten van de karper Karpervissers willen nog wel eens pochen met het ge wicht van hun aan de haak geslagen vis. Ronald de Jong vindt het volkomen onbelangrijk te weten hoeveel de karper weegt. „Ik heb ooit eens een karper van 52 pond gevangen, maar wat zegt dat nou? Wat heb je aan die kennis? En wie gelooft het? Ik hou me daar niet meer mee bezig. Mijn uitdaging is zoveel mogelijk karpers vangen door een goede voorbereiding. Ik streef in dat opzicht naar perfectie." Ronald de Jong, een zwaarlijvige Vinkevener, maar ver moedelijk ook een bemiddeld man die alle tijd en vrij heid heeft om zich, samen met zijn vrouw Anita, voort durend aan zijn hobby te wijden. „Ik praat niet over pri- vé-zaken, alleen over vissen", zegt hij met klem. Vanuit zijn stoel tuurt over het meer waar kleine golfjes witte schuimkopjes meevoeren. „Is het geen schilderij? Dat beeld wisselt om de seconde. En voel die weldadige rust nou eens, het is zo ontspannen. Voor mij is dit het ultie me genot." Ooit was De Jong een 14-jarig Amsterdammertje dat on bevangen zijn hengel uitgooide in de Sloterplas. Wach ten tot zijn dobbertje onderging. Niet meer en niet min der. „Ik was al heel snel gegrepen door de hengelsport en die liefde is nooit meer verdwenen." Bijna dertig jaar later is vissen voor hem een manier van leven geworden waarin hij niets aan het toeval overlaat. Neem alleen al het voer dat hij gebruikt. Door veelvuldig te experimenteren is hij, samen met zijn vrouw, geko men tot de meest uitgelezen samenstelling. Maar het ge heim houdt hij niet voor zichtzelf, hij geeft het recept prijs onder meer via zijn website. „Waarom moet ik die kennis voor mezelf houden? Iedereen mag weten wat voor voer ik gebruik." Op zijn website geeft hij aan dat tijgernoten, basterdsui ker en een flesje oud bruin belangrijke bestanddelen van zijn aas vormen. Hij legt uit: „Ik doe de tijgernoten, nee niet die borrelnootjes van Duyvis, en de suiker in de pan met voldoende water er bij en ik laat het geheel vier uur tjes koken tot de tijgernoten lekker zoet en knapperig zijn. Maar zorg wel dat er voldoende water bijgooit. De volgende sip is het bier erbij doen. Hierdoor krijgt noot een zoete bijsmaak en de gistingan de tijger noten kan beginnen, fr drie da gen zijn de tijgernote stroperig. De karper is er gek of- Zijn advies gaat nog ven door en de Vinkevener sluitmet: was ge tekend Ronald KarpJk ben voor openheid. Karpervüers hielden de in formatie die ze haden verzameld door eigen ervaring vaa'voor zichzelf. Het was een beetje een gespten wereld. Er zijn tal van boeken over het gdrag van de karper versche nen. Vaak gelarderd met eigen veronderstellin gen. Die dvd logeistraft een aantal van die be weringen. Bij vorbeeld dat wanneer er een kar per aan de haak.it, de andere karpers meteen op de vlucht slaan. „Karpers zijn slin. Liggen er vijf voerboilies waarvan één voorzien is vamen haakje. Die vis eet vier boilies op en die vijfde, met iat haakje spuwt hij uit. Alsof hij het ruikt of voelt. Hel zaook de ervaring zijn. Maar na verloop van tijd laathijzich toch altijd weer foppen. En hoe vaak ik niet via de canera's met eigen ogen heb gezien hoe de brasem, snoeken karper in vrede met elkaar bij een voerplek roncLwommen. Dat blijkt dus ook te kunnen." Bestudering vai de video-beelden heeft De Jong geleerd dat de karpers „een stelsel van snelwegen onder water hebben. En san de zijkanten van die trekroutes zijn ook zandplateais. Daar willen ze zich nog wel eens ophou den. En al' ik met mijn bootje een visplek ga uitzoeken, dan hou i rekening met dit soort zaken." Zijn leveiis vissen. Andere geneugten lijken er niet te zijn. „Warom zou ik een avondje buiten de deur eten? We kuiuen toch barbecuen op de steiger? Kan ik tegelij kertijd tssen." Natuurlijk trekt hij er ook wel eens op uit. \hsakanties in Hongarije, Frankrijk, België. En juist omdat hij alle tijd van de wereld heeft, wil een vakantie nog wel eens uitlopen. „Reed ik met Anita vanuit Frank rijk terug naar Nederland. Komen we opeens ergens in de bush-bush een prachtplek tegen om te vissen. Blijven we dus gewoon twee weken langer weg." Maar zou hij zich niet, om maar een voorbeeld te noe men, willen wagen aan het even exclusieve als prijzige zalmvissen op IJsland? De vraag is nog niet gesteld of hij schudt zijn hoofd. „Heb ik al een keer gedaan. Ik ben het liefst thuis. Vissen op de steiger of in mijn boot het water op. Vissen weerspiegelt voor mij de eenvoud van het le ven. Ik let 24 uur per dag op de karpers. Zelfs vanuit mijn bed. Of ik daar nooit genoeg van krijg? Nee! Nooit!" Voor meer informatie: www.karpersite.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2