ECONOMIE Eventjes lucht dankzij vakantiegeld 'En dan krijg ik zeker weer zo'n studentje aan de lijn...' Opta pakt 'spammers' hard aan 'Energienota's? Mijn belasting aangifte is makkelijker...' 1 'Het wordt vast een zootje met die liberalisering...' ond meldt: i op Alitalia' ou: meeste miljardairs reldbank verloor vele miljarden door corruptie' Deze zomer voor een prikkie naar de zon Cruiseseizoen Rotterdam geopend Diploma is geen obligatie 'Moet ik zeker weer een hele dag vrij nemen...' jagne tegen ivaar in bouw K - Naar schatting een op bouwvakkers komt op Ik ernstig ten val. Om Hoordringen van dit 'val- [beginnen werkgevers- bemersorganisaties in volgende week dins- I mediacampagne onder tto 'lop6'. Er zijn al al- jgels en voorschiften om po zo klein mogelijk te ■Met de campagne wil- prganisaties bouwvak- v/ust maken van hun ei- intwoordelijkheid om ken te voorkomen. ir schikt na e marketing ncisco - Pfizer heeft met iiteiten in de VS een ig getroffen. De Amen- farmaceut betaalt 430 dollar omdat marke ls zijn. Het product dn werd voorgeschre ven met hoofdpijn of ies maar het is voor met onder meer epi- Jeurontin is een pro- i Warner-Lambert, dat en negentig in de fout n het nog geen onder- ivan Pfizer. ter in zaak in gewraakt De afronding van een rechtszaak over frau- ;on is enkele weken d, De voorzitter van de ler in Almelo werd gis- ggestuurd nadat hij ritisch had uitgelaten de verdachte, een zakenman. De zaak juni hervat, met een echtbankpresident. ;r Rikken kwam met de ing in aanvaring toen rdachte aan de tand ver tegenstrijdige ver- l De verdachte en een eur van Aegon staan mdat ze 18 miljoen lebben verduisterd. Er komt mogelijk een ebod op Alitalia. De 2 vakbond SULT maak- n bekend te zijn bena- - r een tussenpersoon h edt namens een niet ïoemde beleggings- e zou de Italiaanse tmaatschappij geheel f telijk willen overne- 51 vel Alitalia als de over een belang van 62,4 ti de maatschappij t van niets te weten. 0 nd zei verder dat als erieus is, een splitsing a :htvaartmaatschappij j< en voorkomen. Alitalia n teen splitsing in een ijf en een ondersteu- - servicedivisie. udsman boos Ivliegtickets c - Het ministerie van jijtn waterstaat heeft te apdaan om de hoge tic- j p op de vliegroute Ne- gjSuriname te onderzoe- ■mee helpt het minis- let instandhouden van ^luchten, aldus de Na- ibudsman gisteren. SLM hebben samen ipolie op die route, .'lwaakhond NMa is na ktot die conclusie ge- LM en SLM moesten pril duidelijk te maken iun kosten bestaan. ombudsman zijn ze leeds niet nagekomen, steile zegt dat er wel is teerd. ^Moskou kent meer K in dollars, dan één id ter wereld. Dat te Russische editie van et magazine publi- n lijst van 33 dollarm- die in Moskou wonen kapitaal vergaarden. >che hoofdstad streeft New York, dat 'slechts' wdairs kent, voorbij, al- 'ijdschrift. Volgens een S3in Forbes wonen er r, de VS wel veel meer ldf rs dan in Rusland, dat :is il slechts 36 kent. Van p 'use miljardairs zijn er onderwerp van een 61 ijk onderzoek. door Koos van Wees den haag - De een koopt er een nieuwe wasmachine voor, de an der zet het op een spaarreke ning. Weer een ander koopt een ticket naar de tropen. Maar voor veel Nederlanders betekent het vakantiegeld - meestal deze maand bij het salaris - dat einde lijk weer eens schulden kunnen worden afgelost. De groep die het vakantiegeld besteedt aan de leuke dingen wordt kleiner. Budgetinstituut Nibud moet zijn jaarlijkse en quête naar de besteding van va kantiegeld nog houden. Maar de makers van vacaturesite Job- track concluderen op basis van een eigen peiling nu dat het aantal mensen dat het vakan tiegeld dit jaar gebruikt om le ningen af te lossen, is verdub beld ten opzichte van 2003. Twee van de drie ondervraag den zeiden het financieel slech ter te hebben dan een jaar gele den. „Mensen teren in op hun ver mogen", meent een woord voerder van Jobtrack. „Loon stijgingen blijven achterwege, maar prijzen stijgen wel. Men sen lenen vaker, steken zich in de schulden. Dan is het logisch dat je het vakantiegeld gebruikt voor de aflossing van die schul den." De trend is niet nieuw, Vakantie dichter bij huis. Foto.- ANP/Robin Utrecht leert een blik in de Nibud-ar chieven. Al enkele jaren slinkt de groep Nederlanders die met het vakantiegeld echt zijn va kantie betaalt. In 2001 zei nog de helft van alle mensen het geld te gebruiken voor vakantie, vorig jaar lag dat rond de 40 procent. Wordt de groep die op de klein tjes moet letten groter, dan zie je ook steeds vaker dat het va kantiegeld wordt overgeboekt naar de spaarrekening. Dit jaar zal naar verwachting een op de drie mensen het geld braaf op een spaarrekening zetten. Zo'n 8 procent besteedt het geld di rect aan 'grote aankopen', meestal dingen voor in of om het huis: een auto of dure elek trische apparaten. De jongste gegevens van het CBS - gebaseerd op onderzoek onder een panel van 5000 per sonen - stammen uit 2002. Het capelle aan den ijssel/anp - Zonaanbidders kunnen deze zomer rekenen op grote kortin gen op verzorgde vliegreizen. Door geringe vraag kunnen prijzen voor vliegvakanties naar bestemmingen rond de Middel landse Zee in juni en juli halve ren vergeleken met de prijzen in de reisgidsen. Dat zei direc teur Van den Hoogen van reis bureau D-Reizen gisteren. Het Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen zet grote vraagtekens bij de in schatting van Van den Hoogen. Het verbond denkt dat het aan tal boekingen nog sterk kan op lopen na de traditioneel zwakke maand juni. „In juli is het EK afgelopen en beginnen de schoolvakanties", aldus een woordvoerster. Bovendien boe ken mensen hun vakantie steeds later. Volgens Van den Hoogen boe ken mensen nu bij D-Reizen zo'n 10 procent minder vlieg reizen naar de Middellandse Zee dan vorig jaar wegens het EK voetbal en de Olympische Spelen. Ook de slechte econo mie speelt een rol. Toeristen gaan wel verder weg nu de SARS-epidemie voorbij is. En verre bestemmingen zijn rela tief goedkoop door de lage dollsrkoers, aldus de woord voerster van de ANVR. Rotterdam - Met een eendaags bezoek van het enorme passagiersschip de Grand Princess werd gisteren het Rotterdamse cruiseseizoen geopend. Dit jaar komen nog zeven enorme passagierssche pen afmeren. Voor volgend jaar staat de teller van de Rotterdamse haven al op 20. Rederij Costa 'test' volgend jaar met één bezoek Rotterdam. P&O Cruises heeft besloten in 2005 drie schepen naar Rotterdam te sturen. De Holland America Line heeft het aantal calls verhoogd van vijf tot zeven, terwijl Princess Cruises op een totaal van negen komt. Foto: GPD/Niels van der Hoeven den haag/anp - De Opta zet dit jaar hoog in bij de strijd tegen spam (ongewenste e-mails). De post- en telecomwaakhond overlegt met andere Europese toezichthouders om het pro bleem op te lossen. Op korte termijn wordt ook met toe zichthouders in de VS gespro ken, zei voorzitter Arnbak giste ren bij de publicatie van het jaarverslag. In de nieuwe Telecommunica tiewet krijgt de Opa meer be voegdheden. „Toch blijft het een probleem, omdat de mees te spam niet uit Nederland komt", aldus Arnbak. Toezicht houders bestuderen wereldwijd modellen om spam tegen te gaan. Zoals het vragen van een kleine vergoeding per verzon den bericht of een borgsom. „Nu is het verzenden van e- mail gratis, als er een kleine vergoeding wordt gevraagd is het al een stuk minder renda bel", zei Arnbak. Ook een borg som is een mogelijkheid. Als er veel klachten komen over een afzender, dan wordt de borg som verbeurd verklaard. Arnbak vindt het interessante initiatieven, maar rekent op korte termijn niet op een afna me van het aantal spam-berich- ten. Momenteel is ongeveer de helft van alle e-mails onge wenste reclame. De Opta meldde gisteren ook dat in Nederland 13,2 miljoen mobieltjes actief worden ge bruikt. Ruim een miljoen meer dan in 2002. KPN had eind vo rig jaar 5,2 miljoen klanten, een marktaandeel van 39 procent. Eind 2002 was dat 41,8 procent. Het marktaandeel van Vodafo- ne nam af van 27,1 naar 24,4 procent. De kleinere aanbieders Orange, Telfort en T-Mobile wonnen marktaandeel. De laat ste is nu stevig de nummer drie op de markt. De tarieven voor mobiel telefoneren zijn in Ne derland volgens de Opta relatief laag. Daarentegen kost het ver sturen van een sms-bericht hier gemiddeld 23 cent en in andere landen 5 tot 15 cent. ig >el fON/ANP/AFP - Corruptie heeft de ap ik 26 tot 130 miljard dollar ge it; schatting is afkomstig van de y0l nse senator Richard Lugar tijdens 53 itting in de Senaat over ontwikke- Vijf tot 25 procent van de 525 pilar die de ontwikkelingsbank _J 6 aan leningen heeft verstrekt, is jpendoor corruptie, aldus Lugar, die 'rde op schattingen van ontwik- aindigen. Volgens een van hen Wereldbank 'heel vaak passief rl[|tkt aan het wegsluizen van 100 -URollar ontwikkelingsgeld. ■Rlvoerder van de bank verklaarde dat de bedragen nergens op zijn gebaseerd en dat de Wereldbank zich bewust is van het corruptieprobleem. De woordvoerder erkende dat zijn bank geen schatting heeft gemaakt van de bedragen. „De organisatie werkt al enkele jaren aan het probleem." Senator Lugar heeft een commissie inge steld die zich een jaar heeft beziggehouden met onderzoek naar de doelmatigheid van de verstrekking van ontwikkelingsgelden. Ook heeft de commissie de maatregelen die ontwikkelingsinstellingen hebben ge nomen tegen corruptie onder de loep ge nomen. De Wereldbank heeft voor de hoorzitting van de Senaat eerder deze week een over zicht gepubliceerd met initiatieven die ze sinds 1996 heeft ondernomen. Daarbij staat een lijst met 180 namen van bedrij ven, organisaties en personen waarmee het verboden is zaken te doen. Tussen juli 2003 en maart 2004 heeft de Wereldbank 18 fraude- of corruptiedossiers aan de betref fende justitiële autoriteiten overhandigd. De bank heeft nu een afdeling institutione le integriteit die gratis en 24 uur per etmaal kan worden gebeld met klachten over frau de. De afdeling staat onder leiding van de Nederlander Maarten de Jong, die was be trokken bij de oprichting van Europol. CBS concentreert zich op de vraag of mensen op vakantie gaan. Onderzoeker Ger Linden: „Het is moeilijk vast te stellen waaróm mensen niet gaan. Het is namelijk ook een beetje hoe je leeft. De een vindt het be langrijker een appeltje voor de dorst te hebben. Ja, dan kun je niet op vakantie. Als je een nieuwe auto koopt, ook niet." Hoewel verse CBS-gegevens ontbreken, heeft ook Linden de indruk dat de schulden van veel Nederlanders de laatste jaren zijn toegenomen. „Economi sche omstandigheden hebben hun invloed. Het aantal men sen met schulden stijgt. Dat probleem is groter geworden." Gemiddeld zegt één op de acht deelnemers aan het panel geen geld te hebben voor een week vakantie per jaar. Bij de laagste inkomens is dat één op de vijf, en bij de groep met schulden zelfs één op de drie. In die laat ste groep gaf één op de vier aan ook geen geld te hebben voor nieuwe meubels, en één op de twee niet voor nieuwe kleren. Het Nibud geeft tips op de ei gen website. Wie arm is, moet slim zijn, lijkt het motto. Wo- ningruil met vakantiegangers elders. Thuisblijven met dagjes attractiepark. Het delen van grote vakantiehuizen met meerdere gezinnen. Zo wordt een vakantie toch nog voor be reikbaar voor mensen met een krappe beurs. De groep die volgens Nibud-cij- fers het vakantiegeld het minst aanwendt voor de vakantie zijn de 65-plussers. Van de vier blij ven er drie thuis. Elke meevaller gaat in de huishoudpot. Arno Heltzel van de Unie van Katho lieke Bonden van Ouderen, weet waarom. „De financiële positie van ouderen verslech tert snel. Verhoging van de ei gen bijdrage in de zorg. Verla ging van de huursubsidie. Stij ging van de gemeentelijke las ten. Mensen künnen niet eens op vakantie. Ze staan voor de keuze of ze hun geld besteden aan fysiotherapie of aan hun te lefoonabonnement. 1,2 Keer op vakantie Gemiddeld gaat de Neder lander 1,2 keer per jaar met vakantie. Jongeren tot 25 jaargaan vaker, 65-plussers juist minder. Van de 11.000 deenemers een de Nibud- enquête zei 42 procent het vakantiegeld aan een vakan tie uit te geven (2002:45 pro cent). Van de ondervraagden loste 29 procent met het geld schulden af, of betaalde er uitstaande rekeningen mee (2002:21 procent). Hoe ho ger het inkomen, hoe groter de kans dat het vakantiegeld wordt uitgegeven aan vakan ties. Een op de vier Neder landers met een netto maandinkomen beneden de 1000 euro stak het geld vorig jaar in een vakantie. Van de Nederlanders met een inko men van 2500 tot 3000 euro deed 63 procent dat. ECONOMIE WIJZER Het basistraject in het onder wijs is voor iedereen verplicht. Daarna wordt voor voortgezette opleidingen gekozen om er be ter van te worden. Dat kan op vele manieren. Voor sommigen gaat het vooral om de geestelij ke verrijking. Die zijn gewoon leergierig en willen veel weten. Zoals sommigen genieten van lichamelijk inspanning en ont wikkeling, en hun fysieke grenzen steeds willen verleggen, door marathons te lopen, keihard te fietsen of zich af te beulen in de sportschool. Zo zijn er ook mensen die ge nieten van gees telijke uitdaging en van fitness training voor hun brein. Voor die laatste groep bestaan er mentale bun- geejumps. Spannende intellec tuele problemen oplossen geeft hun de kick van de mentale sprong in het diepe. Voor intel lectuele types is de geestelijke verrijking en het geoefende brein de grootste baat van scholing. Scholing leidt in het algemeen tot hoger inkomen, en voor ve len is dit doorslaggevend bij de overweging om verder te stude ren. Al lang geleden is ingezien dat scholing een investering is. Eerst maak je kosten, later ko men de baten. Zoals de Oost- Indische Compagnie al wist: de cost gaat voor de baet uit. Bij kosten van scholing denkt iedereen al gauw aan schooi en collegegeld, boeken etc, maar dat is eigenlijk te verwaar lozen. De echte kosten zitten in het loon dat verloren gaat als je op school zit en daarom niet kan werken. Als je met een vwo-diploma op zak 25.000 eu ro per jaar kunt verdienen, zijn die gemiste 25.000 euro de be langrijkste kosten van een ver volgopleiding. Collegegeld van 1500 euro valt daarbij in het niet. Als scholing een investering is, kun je ook een rendement uit rekenen. Het rendement is het hogere loon dat je verdient dankzij die hogere opleiding. Als je na het vwo een eenjarige opleiding volgt en daardoor per jaar 26.750 euro per jaar ver dient in plaats van 25.000 euro, ontvang je op je investering van 25.000 euro een jaarlijkse rente van 7 procent, in de vorm van een jaarsalaris dat 7 procent hoger is dan zonder die extra opleiding. Het rendement van extra oplei ding is heel vaak geschat door Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit van Amsterdam economen, voor tal van landen. Recente schattingen komen tot een gemiddeld rendement per schooljaar van 6 tot 8 procent. Dat betekent dat, over vele lan den gemiddeld, een extra schooljaar na de leerplicht een 6 tot 8 procent hoger jaarsalaris oplevert. Een opleiding van 4 jaar betekent dan een loon dat zo'n 30 procent hoger ligt. In al die bereke ningen tot nu toe wordt scho ling gezien als een investering zonder risico, zoals een spaar rekening of be legging in een staatsobligatie. Maar dat klopt natuurlijk niet. Wie obligaties koopt, heeft een contract met de staat waarin is vastgelegd dat hij 30 jaar lang een bepaald di vidend ontvangt. Wie zijn geld op een spaarrekening zet, heeft een contract met de bank dat hem jaarlijks een bepaalde ren te oplevert. Verlaagt de bank de rente, dan kan hij zijn geld van de bank halen en er iets anders mee doen. Voor de investering in onder wijs geldt dat niet. Een school diploma is geen waardepapier met een gegarandeerde op brengst. Je kunt de investering in onderwijs niet te gelde ma ken als de opbrengst je niet be valt, zoals je een obligatie of een aandeel kunt verkopen. Schooldiploma's zijn toegangs bewijzen tot verschillende ar beidsmarkten. Op elke arbeids markt dient zich een waaier van banen aan, met een waaier van inkomensmogelijkheden. Je weet niet in welke baan, met welk inkomen je terechtkomt met een gegeven diploma. Het vergelijken van twee schooldi ploma's (zoals vwo en universi teit) is eigenlijk het vergelijken van twee van die waaiers, met onzekere, niet precies voorspel bare carrières. De ene waaier kan breder zijn samengesteld dan de andere, waardoor de onvoorspelbaarheid toeneemt. Dat maakt ook het rendement van de opleiding onzeker. Door informatie uit studies bij elkaar te brengen is wel een schatting te maken van het risi co van investeren in scholing. Bij het gemiddeld rendement van 6,5 procent kunnen we er van uitgaan dat in 90 procent van de gevallen het rendement tussen 4 en 9 procent ligt. Met een wat grotere kans op een rendement boven het gemid delde: de verdeling van rende menten is een beetje scheef. (advertentie) Hill

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9