BUITENLAND 'Gevangene in Irak doodgemarteld' Wekker gaat af voor vredesbeweging Tsjetsjenië-beleid in duigen 'Minder hartziekten door borstvoeding' kan spuwt in zee i Birma iaat [yi niet vrij gehaalde jet ien defect idificeerde mag in EU Parade van an in Berlijn 'doden door $nk in China ,|ristische' in Brortx 1 tuk netwerk slkic opgepakt Snel akkoord verwacht over vrije wereldhandel Duitse televisie meldt nieuwe wandaden door Amerikanen Geologen van de Uni- Bremen hebben in Mexico een diep- ontdekt die natuur - i spuwt in plaats van feit ontstaat wanneer tganismen diep in de jn aardolie verwerken, len van kleine hoeveel- al uitzonderlijk. Des te elijker is de vondst in de Mexico: meer dan een s kilometer zeebodem teerd. Het asfalt-veld pns de geologen ook eigen eco-systeem. n - De junta van Birma iar) wil de onder huis- plaatste oppositieleid- g San Suu Kyi en ande- ïenten van het regime aten. Dat heeft haar e Nationale Liga voor atie (NLD), laten weten, weigert daarom vol- eek deel te nemen aan nale conventie over een irondwet. De Britse straaljager jaar boven Irak door nen werd neergescho- een defect identifica- m. Daardoor was niet ellen dat het toestel of el van een vriend of id was. Dat heeft de jering gemeld. De Brit- avan de Tornado kwa- het leven toen hun oor een Patriot-raket cht werd gehaald. De Europese Unie igende week een eind n 1998 ingesteld ver gt kweken van gene- igepaste gewassen. De .IsCommissie zal een bedrijf toestemming j 1 gemodificeerde maïs 3 iselijke consumptie op 1 ite brengen. Tegen ge- nerd voedsel is veel ver- a it niet met zekerheid 1 is wat de gevolgen djn van de aanpassing felijke eigenschappen gewas. De Love Parade in at dit jaar wegens ge- sponsors niet door. steun van de hoofd zoektocht naar creeg de organisatie traatfeest de laatste en eüro niet bij elkaar. «met grote geluids- 4 dit jaar op 10 juli ilaatsvinden. Op het ir' int in 1999 trok de Lo- di ;1,5 miljoen bezoekers J11- en buitenland. :0i Minstens acht mensen (zuiden van China ge- ahet drinken van een gvan formaldehyde Dat spul, formol, iruikt als ontsmet- s lel en bewaarmiddel. lte (duidelijkhoeveel 0 inde handel zijn ge- 34 e politie heeft al tien- narkten, hotels en al- giüucenten bezocht en 1 de 'drank' in beslag in$- Justitie in New York 31 van een geweldda- itbende aangeklaagd Ivan de antiterroris- (ving. Dat is nog niet "Dorgekomen. De aan- aakt hogeren straffen ~~.Het gaat om negen- n van de St. James de wijk The Bronx, die worden van doodslag e geweldsdelicten. Soldaten van de icht SFOR hebben gis- tkopstuk opgepakt uit Ond de voortvluchtige ♦Servische leider Ka- e man, Milovan Bjelica •an de leiders zijn in »k dat Karadzic al ja- HÖt handen van justitie Ouden. Karadzic en idic, de voormalige her van het Bosnisch- t leger, zijn door het dëtribunaal aange- Pgens genocide en 3)isdaden tijdens de uit»(d 1992-'95, die aan 31 260.000 mensen het Ook Koizumi betaalde geen pensioenpremie Tokio/ANP - De Japanse pre mier Junichiro Koizumi heeft gisteren toegegeven dat ook hij jarenlang geen pensioenpremie heeft betaald, zo berichtte het Japanse persbureau Kyodo. Hij weigert echter af te treden naar aanleiding van het pensioen schandaal, wat twee andere toppolitici eerder wel deden. Een naaste medewerker van Koizumi liet weten dat de pre mier in zijn studententijd, in de jaren zestig, gedurende twee periodes ten onrechte geen premie betaalde. Ook in zijn tijd als parlementariër, tussen 1980 en 1986, droeg Koizumi geen pensioenpremie af. Destijds waren studenten en parlementsleden gevrijwaard van verplichte pensioenbetalin gen. Een functionaris van het ministerie van werkgelegenheid en welvaart zei gisteren echter tegen Kyodo dat deze uitzon deringsregel niet gold voor het type school waar Koizumi zijn opleiding genoot. Koizumi wil echter niets weten van aftre den. „Het was veertig jaar gele den", zei hij tegen de pers. Bo vendien verklaarde hij dat het een vergissing is geweest en dat hij niet bewust verzuimd heeft zijn premies te betalen. Bij de meeste Japanse werkne mers worden de pensioenpre mies automatisch verrekend met het salaris. Politici moeten, evenals studenten en werklo zen, de betaling zelf regelen. Het schandaal komt op het moment dat Tokio probeert een hervorming van het inge wikkelde pensioenstelsel door te voeren. Het huidige systeem dreigt door de toenemende vergrijzing onbetaalbaar te worden. Britse tieners jarenlang gevolgd londen/anp-dpa - Baby's die borstvoeding kregen, lopen la ter een kleinere kans op hart- aandoeningen dan flesgevoede zuigelingen. Dat blijkt uit een onderzoek dat gisteren is gepu bliceerd in het Britse blad The Lancet. In de studie zijn 216 mensen ja renlang gevolgd. Het bleek dat borstvoedingskinderen minder snel groeiden dan baby's die de fles kregen. Baby's die snel groeiden, liepen als volwassene een hogere kans op hartziekten en beroertes. De hoge voe dingswaarden in flesvoeding zorgen volgens de wetenschap pers voor een snelle groei en dat verhoogt de kans op aan doeningen die tot hartziekten kunnen leiden, zoals overge wicht en hoge bloeddruk. Het geboortegewicht maakte daar bij niet uit. De wetenschappers ontdekten dat tieners die borst voeding kregen, een lager cho lesterolgehalte hadden. Een te veel aan het zogenoemde slech te cholesterol kan aderverkal king veroorzaken. Dat kan weer leiden tot hartaandoeningen. Brinkhorst ziet 'krachtig signaal' parijs/anp - De lidstaten van de OESO, de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling, hopen in juli een akkoord op hoofdlijnen te heb ben over de liberalisering van de wereldhandel. Dat heeft mi nister Brinkhorst van economi sche zaken gezegd in Parijs, waar de dertig lidstaten van de OESO vergaderden. Volgens Brinkhorst kan er over een jaar in Hong Kong een defi nitief akkoord gesloten worden. Hij noemde het feit dat de vast gelopen besprekingen over een vrijere wereldhandel zijn vlot- getrokken een „krachtig sig naal". Vorig jaar september liepen de besprekingen over een vrijere wereldhandel vast. Een minis tersconferentie in de Mexicaan se stad Cancün liep uit op een mislukking door onenigheid over het wegnemen van aüerlei handelsbelemmeringen, zoals landbouwsubsidies. Volgens Brinkhorst zijn de landen het er in elk geval over eens hoe het niet moet. Daarvoor was de te leurstelling in Cancün domweg te groot. „Men heeft in het ra vijn kunnen kijken", aldus de bewindsman. Brinkhorst voerde in Parijs als vice-voorzitter van de OESO- conferentie onder meer bespre kingen met de Amerikaanse handelsgezant Robert Zoellick. Volgens de minister zien de Amerikanen in dat ze water bij de wijn moeten doen. Tegelij kertijd zullen ook niet-westerse landen zoals Mexico, Zuid- Afrika en Brazilië een inspan ning moeten leveren. Volgens Brinkhorst zal de Ne derlands economie de vruch ten plukken van een vrijere we reldhandel. Nederland, dat per 1 juli voor een half jaar het EU- voorzitterschap heeft, zal zich ervoor inspannen dat de EU exportsubsidies op landbouw producten afschaft. De EU- landen zijn daartoe bereid op enkele uitzonderingen na als Frankrijk en Ierland. Het handelsoverleg staat ook wel bekend als de Doha-ronde, genoemd naar de hoofdstad van de Golfstaat Qatar, waar de onderhandelingen in 2001 be gonnen. Behalve over land bouwsubsidies moeten de WTO-landen het ook eens zien te worden over onder meer eenvoudiger douaneprocedu res en raamwerken opstellen voor de handel in industriële goederen. De Europese Unie gaf eerder deze week de aanzet voor het vlottrekken van het handelsoverleg. De EU-heeft zich onder voorwaarden be reid verklaard exportsubsidies af te schaffen voor landbouw producten. Het gaat hierbij om ongeveer 3 miljard euro per jaar. Het totale bedrag dat in Europa aan landbouwsubsi dies wordt uitgegeven, is veel hoger. Wanhopig kijken twee Palestijnse vrouwen hoe hun huizen door het Israëlische leger worden verwoest in Rafah in het zuiden van de Gazastrook. Foto: AP Steeds meer Israëliërs willen Gazastrook opgeven door Ad Bloemendaal tel aviv - 'Moeder, ik ben weer thuis!' Een van de populaire Is raëlische kranten plaatste die kop op de voorpagina, boven een foto van opgeluchte jonge soldaten die met hun zaktele foons hun familie bellen. Dat was voorjaar 2000, kort nadat de laatste Israëlische pantser voertuigen uit Libanon waren teruggkeerd in Israël. Achttien jaar na de invasie was het leger terug in het vaderland. Na het bloedvergieten van deze week in de Gazastrook kunnen veel Israëliërs de verleiding niet weerstaan vergelijkingen te trekken tussen Libanon toen en de Gazastrook nu. Als zelfs de premier en de minister van de fensie vinden dat Israël in Gaza niets te zoeken heeft, hoe lang moet de bezetting van dat Pa lestijnse gebied dan nog door gaan? En wat vertelt de regering aan de ouders van soldaten die sneuvelen vóór het moment aanbreekt dat het 'Moeder, ik ben weer thuis' door de zakte lefoons klinkt? De terugtrekking uit Libanon werd bespoedigd door acties van 'De Vier Moeders', oor spronkelijk een organisatie van ouders van gesneuvelde solda ten. De Israëlische vredesbewe ging was destijds in haar hoog tijdagen, maar is sindsdien in slaap gesukkeld. Vanavond moet de wekker afgaan. Dan verzamelen zich op het Rabin- plein in Tel Aviv duizenden de monstranten, onder de leuze 'Ga weg uit Gaza en begin over leg met de Palestijnen'. Het is voor het eerst sinds het begin van de intifada dat parlemen taire en buitenparlementaire groepen die een hervatting wil len van het onderhandelings proces, gezamenlijk hun aan hang op de been brengen. De demonstratie was al lang voor het recente bloedvergieten in Gaza gepland, maar de organi satoren verwachten nu een ex tra hoge opkomst. Premier Ariel Sharon vindt dat Israël Gaza moet verlaten, maar hij wordt gegijzeld gehouden door zijn eigen Likud. Een meerderheid in die partij heeft zich eerder deze maand in een referendum tegen een terug trekking uitgesproken. Door die uitslag wanen de kolonisten en hun lobby binnen Israël zich sterker dan ooit. Toch is Yossi Sarid, parlementslid van de linkse partij Yachad, ervan overtuigd dat de gebeurtenis sen van de afgelopen dagen een nieuwe lente inluiden voor de vredesbeweging. „In de komen de dagen voorzie ik het begin van een volksopstand," zei hij in het parlement. „Het publiek zal onze leiders snel en com pleet uit Gaza verdrijven." Ook als de Likud op 2 mei het terugtrekkingsplan zou hebben aanvaard, zou er nog geen eind zijn gekomen aan het geweld. Sharon wil de ontruiming van de nederzettingen en terug tocht immers pas in dlweede helft van 2005 uitvoeren. Dat is één van de zwakke kanten van zijn plan. Maar het zwakste punt is de eenzijdigheid. Sha ron wil weg uit Gaza zonder co ördinatie met de Palestijnen, en dat is een recept voor meer bloedvergieten, vooral op de Westelijke Jordaanoever. Inmiddels blijft het aantal Isra ëliërs dat de Gazastrook wil op geven, stijgen. De dagbladen Ma'ariv en Yediot Acharonot publiceerden gisteren nieuwe cijfers. Volgens Yediot steunt nu 71 procent een terugtrek king, twee weken geleden was dat 62 procent, en Ma'ariv meldt 79 procent. Vanavond houden Israëlische vredesgroepen in Tel Aviv een betoging onder de leuze 'Ga weg uit Gaza en begin overleg met de Palestijnen'. Poetin blunderde in de opstandige deelrepubliek door onze correspondent Frank Hendrickx Radeloos zoekt het Kremlin naar een uitweg uit de Tsjetsjeense impasse. De liquidatie van de pro-Russische Tsjetsjeense leider Achmad Kadyrov heeft het be leid van president Poetin in dui gen gegooid. moskou - Gezocht: een niéuwe president voor Tsjetsjenië. Ver eist: veel moed. Van de vier Tsjetsjeense leiders van de afge lopen tien jaar zijn er drie geli quideerd. De vierde, rebellen leider Asian Maschadov, leeft ondergedoken in de grotten en holen van de Kaukasus. Het enthousiasme is dan ook beperkt. De favoriet voor de post, de zoon van de zondag opgeblazen president Achmad Kadyrov, heeft zijn kandidatuur ingetrokken. „Nee, nee en nog eens nee", liet de tot vice-pre- mier benoemde Ramzan Kady rov weten. De 27-jarige Ramzan is volgens de nieuwe Tsje tsjeense constitutie bovendien drie jaar te jong om president te worden. „En ik wil niet dat de grondwet wordt gewijzigd", al dus Kadyrov jr.. De huidige ad interim president Sergej Abramov komt evenmin in aanmerking. Toen de 32-jari- ge econoom werd benoemd tot plaatsvervangend president stond het huilen hem nader dan het lachen. Hij nam de promotie in ontvangst 'als een doodsvonnis', aldus een waar nemer. „Abramov is een ban kier, geen politicus", oordeelde de befaamde journaliste Anna Politkovskaja. Veel meer keus is er niet, want bij de Tsjetsjeense verkiezingen eerder dit jaar zette Poetin alle kaarten op Achmad Kadyrov. Kandidaten die populairder wa ren, kregen de toom van het Kremlin over zich heen. Ze moesten terugtreden of werden van het stembiljet geschrapt. Nu de Tsjetsjeense leider dood is, betaalt Poetin de prijs voor dat beleid. „Er is een politiek vacuüm", erkende zelfs de pro- Russische Tsjetsjeense parle mentariër Ramazan Abdoelati- pov. „Er is niemand die het vaandel van Kadyrov kan over nemen." Russische nationalisten willen Tsjetsjenië onder directe con trole van de president plaatsen. Een oude droom, want de havi ken rond het Kremlin walgden van de eigenzinnige Kadyrov, die zich steeds onafhankelijker opstelde. Ook het nog altijd enorme Russische leger in Tsje tsjenië stond op gespannen voet met de Tsjetsjeense leider, die tot 1996 aan de kant van de rebellen vocht. Maar het plan van de nationa listen heeft nadelen. Het is twij felachtig of de Tsjetsjeense aan hangers van Kadyrov zich on dergeschikt maken aan een door Poetin aangestelde Russi sche gouverneur. Bovendien wordt Poetin direct verant woordelijk voor alles wat er misgaat. In het verleden kon hij juist op afstand blijven, want voor de buitenwereld werd Tsjetsjenië bestuurd door een Tsjetsjeen. Dat was wel zo makkelijk. Dat de corruptie on der het regime van Kadyrov welig tierde, werd op de koop toe genomen. Het is de vraag of het oude 'Ka- dyrov-model' gerecycled kan worden. Een nieuwe Tsje tsjeense leider zit opgescheept met Kadyrov jr., die de scepter zwaait over een privé-leger van zo'n 5.000 man. De nieuwe president is niet te benijden, want Ramzan Kadyrov is een moeilijk mens. In Tsjetsjenië staat hij bekend als wreed, gie rig en dom, maar Moskou kan niet zonder hem. Het Kremlin hoopt dat hij ook zonder va derlijke steun zijn zwaar bewa pende troepen bij elkaar kan houden. Anders dreigt totale chaos, want een deel van Ka- dyrovs mannen onderhoudt nauwe banden met de rebel len. Poetin heeft tot de Tsjetsjeense verkiezingen in september de tijd om een uitweg uit de im passe te vinden. Zijn recente bliksembezoek aan Tsjetsjenië gaf hem in elk geval nieuwe in zichten. De helikoptervlucht over Grozny bood hem voor het eerst de kans de totaal plat gebombardeerde stad van dichtbij te bekijken. „Het ziet er verschrikkelijk uit", moest Poetin erkennen. Voor zijn ei gen politiek in Tsjetsjenië geldt niet veel anders. Ramzan Kadyrov met achter hem het portret van zijn omgekomen vader. Foto: AP hamburg/bagdad/anp-dpa - Amerikaanse militairen hebben in Irak niet alleen gevangenen mishandeld en vernederd, maar ook zeker een man dood gemar teld. Dat meldde het Duitse tele visieprogramma 'Spiegel-TV' gis teren. Het programma zegt over getuigenissen en documenten te beschikken die dit bewijzen. Volgens Spiegel-TV gaat het om Asad Abdul Kareem Abdul Ja- leel, een stamoudste, die begin dit jaar door Amerikaanse mili tairen van de straat werd ge haald en overgebracht naar de militaire basis Al Asad, bij de stad Khan Al Baghdadi. Een medegevangene heeft aan het Duitse programma in detail be schreven hoe de man dagen lang op sadistische wijze werd gemarteld en vijf dagen later overleed. Een Irakese lijkschou wer, die het lichaam daarna zag, heeft tegen Spiegel-TV be vestigd dat het stoffelijk over schot sporen van marteling ver toonde. Het programma zegt ook over foto's van het lichaam te beschikken die wijzen op ernstige mishandeling. Op het officiële overlijdensbericht van Abdul Jaleel, uitgegeven door een Amerikaanse patholoog anatoom, staat dat hij een na tuurlijke dood in zijn slaap is gestorven. De Amerikanen hebben giste ren enkele honderden gevange nen vrijgelaten uit de beruchte Abu Ghraib-gevangenis bij Bag dad. Ze vertelden over misdra gingen en mishandelingen. Een van hen verklaarde tegen de pers hoe hij moest toezien hoe twee Amerikaanse militairen voor zijn ogen seks hadden. Een ander zei dat hij had ge zien hoe bij een familielid van hem bewakers elektrische dra den bevestigden aan diens tong en genitalieën. Een van de militairen die is aangeklaagd wegens de mis handeling van gevangenen, heeft in een getuigenis gezegd dat bewakers zichtbaar plezier hadden in het martelen en ver nederen van gevangenen. De inhoud van de getuigenis van Jeremy Sivits verscheen giste ren in de Amerikaanse media. Sivits zei ook dat de militairen op eigen gezag handelden en niet op orders van hogerhand. Hij omschrijft vooral zijn colle ga Charles Graner als een ui terst wreed persoon en de aan stichter van veel mishandelin gen. Garner moet op 20 mei voor de krijgsraad verschijnen. De hardhandige ondervra gingsmethoden die Ameri kaanse militairen toepasten in de Abu Graib waren schendin gen van de Conventies van Ge- nève, zo gaf de Amerikaanse onderminister van Buitenland se Zaken Wolfowitz donderdag schoorvoetend toe. Eerder had ook de plaatsvervangend staf chef van de Amerikaanse strijdkrachten, generaal Peter Pace, erkend dat er wellicht sprake is geweest van schen ding van het internationale recht. Wolfowitz en Pace moesten zich verantwoorden voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten. De Amerikaan se minister van Defensie Rum sfeld verklaarde eerder deze week dat alle procedures vallen binnen de grenzen van het in ternationaal recht. Uit de beruchte Abu Ghraib gevangenis bij Bagdad zijn gisteren enkele honderden gevangenen vrijgela ten. Ze werden met een bus afgevoerd. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5