'Risico op EU-rellen onderschat' BINNENLAND 'Streng toezien op behandeling gevangenen' Prinselijk paar in actie tegen beelden Amalia Ingetogen Artifort 'Je land mag je niet verraden, je vrouw klaarblijkelijk' van tilWM Zaak Heinekenontvoerder achter gesloten deuren HUURSUBSIDIE Met plezier naar school vindhetopvrom.nl Politiebonden waarschuwen Oost-Europeanen alsnog aan de slag in land- en tuinbouw Vastgoedhandelaar mag niet worden vervolgd Van Til bij Artifort inaliteit zaterdag 15 mei 2004 s - Het totale aantal ge- rde delicten is vorig ia]dvan5,l naar 4,8 Dat blijkt uit een igsrapportage die giste- !tkabinet is besproken, et aantal diefstallen en iibraken is fors minder li: een afname met bij- 1 procent. Daarentegen ntal geweldsdelicten miljoen stabiel geble- sratoezicht in um A'dam am - Na een vertraging jaar is de gemeente Sm gisteren begonnen leratoezicht in de bin- In het gebied rond het [station en op de Wal- ien 26 camera's die de heid en veiligheid in ed moeten vergroten. er krijgt cenummer 6 - Nederlanders krij- burgerservicenummer. nummer moet alles wat leid voor de burger kneerder gaan lopen, psdiensten kunnen ge ler persoonsgegevens jen en burgers hoeven |n nog maar eenmaal tevens aan de overheid teven. Het is de bedoe- het nummer, dat is ge- fl bestaande sofinum- januari 2006 wordt den haag/gpd - De advocaat van prinses Maxima en kroon prins Willem-Alexander neemt juridische stappen tegen televi siezender SBS6 en enkele Ne derlandse internetsites. Die hebben privé-opnames laten zien die afkomstig waren van de in Argentinië gestolen digita le camera van prinses Méxima. Het zijn beelden van het paar met hun dochter Amalia. SBS6 zond de beelden donder dagavond uit in het programma Shownieuws. Dat ondanks de mededeling van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) dat publi catie strafbaar was. De advocaat van Willem- Alexander en zijn vrouw beticht de zender van 'inbreuk op de persoonlijke levenssfeer', aldus een woordvoerder van de RVD. De zender zegt de zaak 'vol ver trouwen' af te wachten. Volgens een woordvoerder mag SBS6 de kijkers best laten zien wat zich op internet afspeelt. Ook een website in Argentinië wordt aangepakt. De Argentijn se televisiezender América2 heeft privé-beelden verspreid via zijn internetpagina (www.a- mericatv.uol.com.ar). Vervol gens namen enkele kranten de opnamen over. De Nederlandse ambassade wil ook tegen de kranten juridische stappen on dernemen. In het filmpje op de website zit ten Maxima en Amalia voor een spiegel en klappen in hun han den. Ondermeer is te horen hoe Méxima in het Spaans tegen Amalia brabbelt. „Wie is dat mooie dikkerdje van mama?" Ook zegt ze: „Oh, want ben je toch een mooi kindje." Het filmpje duurt ongeveer vijf mi nuten. Ook de kroonprins komt tweemaal in beeld. Argentijnse kranten meldden gisteren dat er verder filmpjes zijn met beelden van het gezin aan boord van het vliegtuig op weg naar Argentinië. Ook zou er een filmpje zijn van een dan sende prinses Maxima op een huwelijksfeest. De privé-opnamen zijn inmid dels de wereld overgegaan. De site waarop het filmpje kan worden gedownload, was giste ren een aantal malen onbereik baar vanwege de drukte. Maxima's camera werd gesto len tijdens een bezoek aan Ar gentinië, waar het gezin was voor het huwelijk van een goe de vriendin van de prinses. peel erplicht I - Minister Donner ie heeft alle eisen in- van een gedetineerde is van bewaring in ein die weigerde een en andere gevangene Daarmee wist de be- n een kort geding, dat rgen in Den Haag zou e voorkomen. erleden zelf etalen' - Vice-premier Zalm Tweede-Kamerleden n naar het buitenland en betalen. Drie CDA- len kwamen vorige pspraak omdat zij een Taiwan met hun part- de regering van het n betalen. Zalm zei lat hij de Kamerleden ijke reizen 'minder /inden, gelijk geeft. sin boot ermist cm - De kapitein van oot En Avant 18, die ht van donderdag op pseisde op de Oude rdt nog altijd vermist, is geborgen en naar minahaven in Dor- ileept. De zoekactie 1-jarige man uit Dor- het water en in het irde gisteren de hele ilitie zette een heli- it een speciale camera de actie. w en hond Jn met tractor 135-jarige vrouw uit neente Noordoostpol- teren samen met haar het leven gekomen na ng met een tractor. De t haar viervoeter uit op ïweg vlakbij haar ts. Toen een tractor schoot de hond inbekende oorzaak Zijn bazinnetje ging n reflex achterna. Bei- aen onder het voertuig dus de politie. lar cel lepagenten m - De rechtbank in ie m heeft vier nepagen- ar gevangenisstraf De mannen, van se afkomst, hadden en op Aziatische toe- e hoofdstad. In Am- uiken regelmatig ne- op. Zij kiezen vooma- aten ais slachtoffer niet horen dat de ne- niet uit Nederland ovendien hebben Azi- contant geld op zak. enten controleren de inee op vals geld en het brutaalste geval s voor de ogen van de beslag. fabrikant Ikpillen én - Tegen pillenfa- olina in Heerenveen voor de rechtbank in en een boete van o geëist, waarvan de waardelijk. Volgens de n justitie heeft het be- verkocht die te veel Wekkende stoffen be- dus schadelijk zijn lksgezondheid. Kamerleden Albayrak (PvdA), Kortenhorst (CDA), Eijsink (Pvda) en Van Baaien (WD) worden welkom geheten op Camp Smitty in Zuid-lrak. Foto: ANP Kamerdelegatie brengt bezoek aan zuiden Irak as samawa/anp - De Nederlandse mili tairen in Irak moeten vaker controleren of Irakezen die ze aan de Britten hebben overgedragen goed worden behandeld. Dat zei Tweede-Kamerlid Van Baaien (WD) gisteren tijdens het bezoek van een kamerdelegatie aan de 1270 Neder landers in het zuiden van Irak. Aanlei ding voor Van Baalens uitspraken zijn berichten over mishandelingen door Britten van Irakese gevangenen. De WD'er wil dat minister Kamp van De fensie zijn Britse ambtsgenoot Hoon hierop aanspreekt. De delegatie bezocht gisteren het kamp waar de deze week omgekomen sergeant Steensma gele gerd was. De lokale bevolking wijst de aanslag waar Steensma het slachtoffer van werd af, was de indruk van CDA'er Korten horst. Hij leidt dat af uit de vele adhesie betuigingen die de Nederlanders kre- gen.Volgens vice-premier Zalm wordt de beslissing om de missie in Irak te verlen gen 'lastiger' door de Amerikaanse mis handeling en vernedering van Iraakse gevangenen. Zalm zei verder dat een be sluit tot verlenging 'betrekking zal heb ben op een halfjaar'. „We willen niet eeuwig blijven." Zalm noemde de mis handelingen in de Abu-Ghraib-gevange- nis 'fout, ontoelaatbaar, schokkend en verwerpelijk'. Hij zei dat Nederlandse militairen 'regelmatig inspecties' uitvoe ren om te controleren of Irakese crimi nelen die aan Britse militairen zijn over- goed worden behandeld. Zalm liet tussen de regels door goed merken dat het kabinet van plan is de Irak-missie te verlengen. „Je moetje rea liseren wat je aanricht als wij daar als eerste met de staart tussen de benen vertrekken", zei hij. Eind mei zal het kabinet naar verwach ting een besluit nemen. De WD wil de missie verlengen, voor het CDA is het nog geen uitgemaakte zaak en PvdA, SP en Groenlinks zijn tegen. D66 aarzelt. (advertentie) jTHuursubsidie berekenen Zoek haarlem - De behandeling van het verzoek van Heinekenont voerder Willem Holleeder om teruggave van zijn rijbewijs, heeft zich gistermorgen op de Haarlemse rechtbank achter gesloten deuren afgespeeld. Vermoedelijk gebeurde dat op verzoek van advocaat Moszko- wicz, die kennelijk wilde voor komen dat details over de be veiliging van zijn cliënt op straat komen te liggen. Recht bankpresident Bakker doet vol gende week dinsdag uitspraak. Holleeder moest zijn rijbewijs op 26 april inleveren, nadat hij in Haarlem was betrapt op te hard rijden. In een poging het document zo snel mogelijk te rug te krijgen, dagvaarde zijn advocaat de Staat der Neder landen. Holleeder - die zijn le ven niet zeker is wegens bedrei gingen uit het criminele milieu - meent dat hij zich uit veilig heidsoverwegingen slechts per gepantserde auto kan verplaat sen en dus niet buiten zijn rij bewijs kan. (advertenties) Particulier Middelbaar Onderwijs www.vrijbergen.nl KIJK VOOR MEER INFORMATIE OP WWW.VROM.NE/HUURSUBSIDIE -> Op vrom.nl kunt u nu op een eenvoudige manier uitrekenen of u voor huursubsidie in aanmerking komt of, als u al huursubsidie hebt, wat er is veranderd. Hebt u geen inter net? Dan kunt u terecht bij het Huursubsidie InformatiePunt van uw verhuurder of gemeente. U kunt ook (gratis) bellen met Postbus 51 i -> 0800-8051 Meer informatie over huursubsidie en het Huursubsidie InformatiePunt vindt u op I -> www.vrom.nl Minister ie van VROM staat voor ruimte, wonen, milieu en rijksgebouwen. Beleid maken, uitvoeren en handhaven. Nederland is klein. Denk grooL den haag/gpd -Minister Remkes van binnenlandse zaken onder schat het risico op ordeverstorin gen tijdens het komende Neder landse EU-voorzitterschap. Als er rellen uitbreken, is er te weinig politiecapaciteit om die het hoofd te bieden. Dat zeggen de politiebonden NPB en ACP. Remkes heeft volgens de bon den te kennen gegeven dat hij de risico's op ordeverstoringen door demonstraties laag in schat. Hij baseert zich op ver wachtingen van de verschillen de korpsen. De minister hoeft bovendien geen rekening te houden met een grote afslui tende top. Die bijeenkomsten worden vanwege het grote risi co op rellen sinds een jaar niet meer in het land van de voorzit ter, maar in Brussel gehouden. Volgens de NPB zijn er net ge noeg politiemensen beschik baar als er geen calamiteiten zijn. Maar als het misgaat, zijn er geen reserves. De ACP vreest dat er zelfs zonder calamiteiten onvoldoende politiemensen voorhanden zijn om de ruim vijfentwintig over het land ver spreide Europese vergaderin gen te beveiligen. „Als er een demonstratie dreigt, heb je vier of vijf keer zoveel mensen no dig als nu beschikbaar zijn", stelt de woordvoerder. Tijdens het vorige voorzitter schap van Nederland in 1997 braken tijdens drie vergaderin gen rellen uit. Actiecomités brachten tienduizenden men sen op de been tijdens de top in Amsterdam; honderden men sen werden opgepakt. Tijdens het Nederlandse voorzitter schap in 1991 werd een verga dering van de landbouwminis ters verstoord door boeren. De bonden hebben de minister acht maanden geleden al ge waarschuwd voor capaciteits problemen. „Je weet al jaren dat Nederland in de tweede helft van 2004 EU- voorzitter is. Daar kun je bij het maken van de roosters rekening mee houden", zegt een ACP- woordvoerder „Remkes heeft verzuimd de korpsen te instru eren." Volgens NPB-voorzitter H. van Duijn begint Remkes de laatste weken nerveus te worden over de mogelijke capaciteitsproble men en zoekt hij naar een op lossing. „Wij krijgen signalen dat hij denkt aan het intrekken van vakanties en zelfs het in schakelen van het leger." den haag/anp - Werknemers uit Midden- en Oost-Europa kunnen deze zomer mogelijk versneld aan de slag in de land en tuinbouw. Het kabinet stelt wel een voorwaarde: eerst moe ten het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en LTO Neder land afspraken maken om meer Nederlandse werknemers, on der wie bijstandsgerechtigden, aan het werk te helpen. Als dit lukt, kunnen werkgevers in de tuinbouw eenmalig tus sen 1 juni en 1 september ver sneld een zogeheten tewerk stellingsvergunning krijgen voor werknemers uit Midden- en Oost-Europa. Het kabinet wil daarmee het dreigende te kort aan personeel in de sector tegengaan. Bepaalde andere beroepsgroepen konden al eer der een versnelde werkvergun ning krijgen als zij een aantoon baar tekort aan Nederlandse werknemers hadden. Het be sluit geldt voor de open teelt, dus niet voor glastuinders. Vice-premier Zalm zei gisteren na afloop van het kabinetsbe raad dat LTO en de gemeenten het snel moeten gaan regelen. Er zijn 400.000 bijstandsgerech tigden waaruit zij kunnen put ten. In de nieuwe wet werk en bijstand, die 1 januari in wer king trad, staat dat bijstandsge rechtigden niet alleen werk moeten aannemen dat bij hun opleiding en ervaring past, maar ook algemeen geaccep teerd werk. Bovendien neemt de werkloosheid toe, waardoor bedrijven meer mensen kun nen werven. Toch dreigt deze zomer nog een tekort, consta teerde het CWT. amsterdam/gpd-anp Het openbaar ministerie mag de omstreden vastgoedhandelaar Willem Endstra niet vervolgen voor heling of het witwassen van crimineel geld. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam giste ren besloten nadat Endstra's advocaat bezwaar had gemaakt tegen de beschuldigingen. Endstra werd in de publiciteit bekend als 'bankier van de on derwereld'. Hij zou een belang rijke schakel vormen tussen bo ven- en onderwereld en crimi nelen helpen hun zwarte geld wit te wassen. Volgens de recht bank heeft het strafrechtelijk fi nancieel onderzoek tegen de vastgoedhandelaar hiervoor geen bewijs opgeleverd. De rechtbank bepaalde dat hij hiervoor niet mag worden ver volgd. Het Openbaar Ministerie mag wel verder gaan met on derzoek in de zogeheten Bouw fondszaak, waarbij Endstra mo gelijk valsheid in geschrifte heeft gepleegd bij de over dracht van onroerend goed. Endstra's advocaat J. Pen noemt het resultaat van veer tien jaar onderzoek door politie en justitie zeer mager. Prins Bernhard te kijk in dagboeken oud-premier Jan de Quay Sympathieke canapé C-683 van een ingetogen eenvoud. Kho Liang Le voegde de bank toe aan de kenmerkende collectie van Artifort. Rug- en zitkussen met horizontale inkepingen is één geheel dat los is geplaatst op de beukenhouten romp. Het metalen onderstel zorgt voor het overige raffinement. 1623 CJ Alkmaar Talofoon (072) 5112760 Volg de borden QEIgen DESIGNCENTRUM door Ton de Jong den bosch - Prins Bernhard heeft in mei 1963 met een dreigbrief de kabinetsin formateur onder druk gezet met een pleidooi voor een verhoging van de de fensie uitgaven. Deze bemoeienis met staatszaken werd door een woedende, toenmalige premier De Quay, buiten- grondwettelijk genoemd. „Was een drei gement aan adres van informateur." In zijn dagboek schrijft de oud-premier over de 'hoogst onverstandige' brief van de prins. Hij 'is echt onverstandig in die zaken'. Na een gesprek met de prins heeft De Quay de brief - gericht tot het zij informateur Romme, hetzij informa teur Beel - verscheurd. Uit de dagboe ken blijkt niet wat het dreigement van Bernhard precies inhield. Later, in juli van dat jaar, kwam konin gin Juliana ook met een verzoek om ver hoging van de defensie uitgaven. Prins Bernhard luisterde op de achtergrond mee, meldt De Quay. „HM wilde stille tjes waarschuwen (met ZKH op de ach tergrond) voor te lage defensie-uitgaven. Was duidelijk!" Het conflict deed zich voor tegen de Ter gelegenheid van het 6o-jarige jubile um van de luchthaven Schiphol klom de prins achter de stuurknuppel van een Ti ger Moth. Foto/ Archief ANP achtergrond van de strijd om de onaf hankelijkheid van Nieuw-Guinea. Bern hard vond overigens dat Nederland de kolonie zonder bloedvergieten moest overdragen aan Indonesië. Hij koos daarbij de kant van de Amerikaanse pre sident Kennedy. Het kabinet, onder aan voering van minister Luns van buiten landse zaken, was het hier niet mee eens. Notities over deze affaire staan in de dagboeken van Jan de Quay, die sinds kort openbaar zijn. Zij zijn te lezen in het Nationaal Archief in Den Bosch. Uit de affaire van 1963 en andere kwes ties blijkt dat de prins zich nooit iets aangetrokken heeft van de beperkingen die de wet de prins-gemaal oplegt. Zo moest het kabinet in 1959 een einde maken aan een niet gemeld en ontoe laatbaar geacht commissariaat van prins Bernhard bij SHV (onder meer eigenaar van de Makro). Ook greep de prins per soonlijk in toen het weekblad Panorama een geruchtmakend verhaal over Claus publiceerde. De gehele oplage werd uit de circulatie gehaald. De Quay kreeg verder al in oktober 1944 het bericht dat de prins zijn echtgenote Juliana bedroog. „Je land mag je niet verraden, je vrouw klaarblijkelijk", te kende De Quay op. Bernhard is er met een stevig op aangesproken en reageer de daar 'zeer royaal en handig' op. Ove rigens meldt de Quay dat bijna iedere minister er in Londen een 'juffrouw' op na hield. De aanleiding om de dagboeken van De Quay te raadplegen was de open brief over zijn leven die prins Bernhard in fe bruari van dit jaar schreef. Door de vele hoge functies die De Quay in heropen - bare bestuur en het bedrijfslevflühad, onderhield hij dertig jaar lang intensief contact met het koninklijk huis, met na me met prins Bernhard. In de dagboeken komt Bernhard naar voren als een man van de wereld, goed onderlegd, communicatief maar niet be giftigd met een nuchter onderschei dingsvermogen als het gaat om het kie zen van vrienden. Een man die overal invloed wil hebben maar nooit heeft ge leerd om daar verantwoording over af te leggen, zelfs niet tegenover zijn vrouw. Hij was overigens wel de pater familias die de zaken regelde voor zijn kinderen en schoonzonen. Niet Juliana ging op pad om toestemming te krijgen voor het huwelijk van Irene, maar Bernhard. De Quay komt met onbekende informa tie over al bekende affaires. Er duiken echter ook nieuwe kwesties, die soms nog maar gedeeltelijk te duiden zijn en daardoor nieuwe vragen oproepen. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft geen be hoefte aan een reactie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3