GESPREK VAN DE DAG Denen koesteren kroonprinses M Acht doden door valse sterke drank in China Televoting tijdens halve finale songfestival ging mis Lakens en onderbroeken ZATERDAG 15 MEI 2OO4 DAGELIJKS LEVEN C?CH W/4/1fZ_5cHt)N Lijk. V/NDT 3LIJ ON£ OC?f< TRAGIS'C.H MENSELIJK Onderzoekers van het Carnegie Museum voor Natuurhistorie in het Amerikaanse Pittsburgh hebben donderdag de vol gens hen meest complete schedel van een TYRANNOSAURUS REX ooit gevon den, onthuld/Ontdekkingen aan de schedel, die de bijnaam Samson heeft gekregen, zouden weieens kunnen lei den tot radicale wijzigingen van be staande opvattingen over dinosaurus sen, zei Chris Beard, hoofdcurator van de afdeling paleontologie van het muse um. Tot nu toe zijn er wereldwijd onge veer dertig schedels van de Tyrannosau rus opgegraven, maar de meeste zijn incompleet of aangetast door fossilisering. 'Samson' lijkt vrijwel compleet en nauwelijks aangetast. De schedel werd opge graven op een ranch in Zuid-Dakota in 1992 en gekocht door de zakenman Gra ham Lacey. Lacey vroeg het Carnegie Museum onlangs om de schedel voor hem schoon te maken. Die operatie gaat ongeveer twee jaar duren. Als de schedel schoon is zal het museum er een afgietsel van maken om tentoon te stellen. Foto: AP Amerikaanse televisiekijkers heb ben afscheid genomen van de popu laire serie FRASIER. Deze opvolger van de caféserie Cheers was elf sei zoenen te zien. Met Frasier zijn de Amerikanen in korte tijd een tweede populaire 'sitcom' kwijt. Vorige week kwam er een einde aan de se rie Friends. Volgens Amerikaanse media zal de laatste episode van Frasier niet de 51 miljoen kijkers trekken die de laatste aflevering van Friends trok. Frasier kreeg in totaal 31 Emmy-awards. De laatste afleve ring van Frasier (op de foto een beeld uit die aflevering met hoofd rolspelers Peri Gilpin en Kelsey Grammer) was deze week te zien op de Amerikaanse zender NBC. Foto: Reuters Adidas brengt in december naar ei gen zeggen de eerste INTELLIGEN TE SCHOEN op de markt. In de schoen, de 'adidas 1', is elektronica ingebouwd die tijdens het lopen de veerkracht aanpast aan de omstan digheden. Volgens Adidas gaat de schoen een revolutie teweegbrengen op de markt voor sportartikelen. Een paar gaat rond de 250 euro kosten. Of de batterijen daarbij inbegrepen zijn, is nog onduidelijk. Een parlementariër uit de Ameri kaanse staat Louisiana wil dat er een wet komt die het dragen van LAAG HANGENDE BROEKEN, waardoor een deel van het onder goed óf meer te zien is, verbiedt. Volgens de Democraat Derrick Shepherd moet er in zijn staat een wet komen die van het dragen van 'kleding die met opzet ondergoed of een deel van het schaamhaar, de bilspleet of het geslacht laat zien' een misdaad maakt. Het plan werd niet goed ontvangen in het parle ment van de staat. Burgerrechten bewegingen vinden dat Shepherd inbreekt op de vrijheid van menings uiting. Jongeren vinden het wets voorstel vanzelfsprekend belache lijk. „Iemand gaat mij vertellen hoe ik de kleren moet dragen waar ikzelf voor heb betaald? Dus als de broek van mijn kind z'n kont afzakt, gaat hij naar de gevangenis", zei de 22- jarige student Nikquel Thomas ver baasd. ,,Je kleren zitten zo gewoon comfortabel en relaxed." Er zijn fouten gemaakt bij de stemming tij dens de halve finale van het Songfestival op woensdag. De European Broadcasting Union (EBU) heeft daarom de uitslag aangepast. Dat heeft geen gevolgen voor de tien landen die vanavond weer optreden in de finale, waar onder Nederland. Volgens de EBU hoefden alleen de punten- aantallen van de nummers 11 tot en met 22 te worden aangepast en niet die van de eer ste tien. Dat zou erg vervelend zijn geweest, omdat dan een finalist alsnog afgevallen zou zijn. De EBU zegt dat de correctie geen gevolgen heeft voor de tien finalisten, om dat de afstand tussen de wel gekwalificeer de nummer tien en de afvallers te groot is. De dag na de halve finale bleek, dat er in twee landen onregelmatigheden met de te levoting zijn geweest. In Monaco regi streerde de computer door technische pro blemen geen enkele stem. Toen het feilen werd ontdekt was het al te laat om de resul taten van de reservejury door te sturen. In Kroatië haperde de software dié - niet toe gestane - thuisstemmen moest tegenhou den. De Kroaten hadden, door op zichzelf te stemmen, zich een zevende plek toebe deeld. Deutsche Telekom, het bedrijf verantwoor- erd {aal ,D Dg! delijk voor de uitvoering van de telei etl moet op korte termijn de EBU teksti et leg komen geven hoe de techniek ko nb len. Kroatië en Monaco worden van extra in de gaten gehouden. Volgens de bookmakers komt Nedei vanavond uit rond plaats vijftien, vot»» eerste plaats circuleren vooral de ns van Griekenland, Oekraïne, Cyprus, Servië Montenegro en Zweden. Een zaak is sinds gisteren duidelijk voor de hele wereld: de Denen zijn dol op hun nieuwe kroonprinses. Tienduizenden juichten kroonprins Frederik (35) en zijn bruid Mary Do naldson (32) toe tijdens een drie kwartier durende rijtoer door Ko penhagen. Op sommige plaatsen stond het publiek twintig rijen dik. 'Tillykke, tillykke' (proficiat), werd het stra lende paar toegeroepen na de trouwdienst in de intieme luther se Onze-Vrouwe-domkerk in de Deense hoofdstad. Om veilig heidsredenen was het publiek op het hart gedrukt geen bloemen in de open koets te gooien, om ver warring met minder gewenste ob jecten te voorkomen. De feest vreugde was er niet minder om. Het huwelijk van Frederik (35) en Mary (32) was het eerste van een Deense kroonprins in eigen land sinds 1743. Eerdere kroonprinsen trouwden in het vaderland van hun bruid. Het huwelijk was een mediaspek takel zonder weerga. De populari teit van Frederik, die door de De nen als 'één van hun' wordt ge zien en die al een paar keer is ge kozen tot 'man van het jaar', speelde ook een rol. Prominent aanwezig was de Spaanse kroonprins Felipe en zijn verloofde Letizia Ortiz. Komende zaterdag komen zij op hun huwe lijk in Madrid grotendeels dezelf de koninklijke gasten tegen als gisteren. De Spaanse koninklijke familie was, op koning Juan Carlos na, compleet aanwezig in Kopenha gen. Koningin Sofia werd tijdens de dienst geflankeerd door konin gin Beatrix en de Belgische koning Albert, die haar ook naar de kerk begeleidde. In Beatrix' gevolg kroonprins Wïllem-Alexander en Maxima en zijn broer Constantijn en Laurentien. Felipe was er bij toen Frederik op een stapavond tijdens de Olympi sche Spelen van 2000 in Sydney, Mary Donaldson voor het eerst ontmoette. Het klikte al snel en het stel begon een langdurige e- mailcorrespondentie. De twee wisten in het eerste jaar van hun relatie de media goed te ontlopen, „zodat we tijd hebben gehad el kaar te leren kennen", aldus Mary. „Je bent van de bergen van Tas- manië, van de andere kant van de wereld, naar ons vlakke land ge komen om Deense te worden", zei bisschop Svendsen tot Mary. Hij herinnerde er aan dat haar een zware taak wacht. De Denen verwachten veel van het kroon prinselijk paar, dat de voorzetting van de monarchie moet garande ren. „Het bindmiddel van ons land", aldus de lutherse bisschop, voordat hij Frederik en Mary, die elkaar tijdens de kerkdienst steeds vasthielden en aanraakten, om beurten om hun jawoord vroeg. Het wisselen van de ringen ging zonder problemen. Het goud kwam uit Groenland - onderdeel van het Deense koninkrijk - waar mee Frederik een bijzondere band heeft. Mary liet haar parelkleurige, satijnen trouwjurk ontwerpen door de Deen Uffe Frank, terwijl koningin Margrethe tekende voor de voornamelijk rode bloemver- siering in de kerk. Na de rijtoer wachtten zevendui zend Denen, met evenzovele Au stralische en Deense vlaggetjes, op het plein van het Amaliënborg- paleis op de 'kys'. Frederik stelde hen niet teleur en gaf zijn vrouw een paar een stevige pakkerds. De Denen hebben kroonprinses Mary Koningin Margrethe leidde het 'hoera' voor het bruidspaar en be trok ook Mary's van oorsprong Schotse vader - in kilt - en stief moeder in de hulde. Onder de to nen van het Australische 'Walt zing Matilda' moesten Frederik en Mary nog een keer terugkeren al vorens te kunnen vertrekken naar slot Fredensborg voor receptie, diner en bal. De Denen konden gisteravond via de televisie de toespraken horen bij het bruiloftsmaal en meekijken bij de traditionele huwelijkswals. Het dansende paar werd daarbij omcirkeld door de gasten, die hen ritmisch klappend langzaam in sloten, zodat er alleen nog maar ruimte was om elkaar (weer) te kussen. Hans Jacobs in hun hart gesloten. Haar jongensachtige echtgenoot Frederik was ai populair. Foto: EPA Beveiliging Voor Deense begrippen waren de veiligheidsmaatregelen streng. Maar vergeleken met het huwelijk van WHlem-Alexander en Méxima viel het nog mee Tot een paar uur vóór ae dienst konden de Denen nog langs de kerk lopen, terwijl in Amster dam de Dam al een paar dagen voor het huwelijk was afgeslo ten. De maatregelen verbleken echter bij die rond het konink lijk paleis en de kathedraal van Madrid voor het huwelijk van de Spaanse kroonprins Felipe. Spanje heeft zelfs de Navo om hulp gevraagd bij het bewaken van het luchtruim boven de hoofdstad. De Nederlandse koninklijke familie was goed vertegenwoordigd! penhagen. Koningin Beatrix was met Willem-Alexander en Consl hun echtgenotes onder de honderden prominente gasten die hel prinsenpaar had uitgenodigd voor het huwelijk. Foto: Reuters Minstens acht mensen zijn in het zuiden van China gestorven na het drinken van een mengeling van for maldehyde en water. De politie heeft twaalf mensen aangehouden en is een grootscheepse zoektocht begon nen in bars en op markten om de flessen met het giftige goedje, dat moest doorgaan voor sterke drank, op te sporen. Robert Anthony Je kunt gelukkig zijn óf rechtvaardig. Niet beide Acht andere mensen moesten naar het ziekenhuis nadat zij van het ster ke water gedronken hadden. De drank werd verkocht als 'baijiu', een geestrijke drank op basis van sorg hum. De oplossing van formaldehy de in water (formol) wordt gebruikt als ontsmettingsmiddel en bewaar middel. Het is niet duidelijk hoeveel flessen er in de handel zijn gebracht. De politie heeft al tienduizend mark ten, hotels en alcoholproducenten bezocht en 94 ton van het spul in be slag genomen. China wordt de laatste tijd vaker op geschrikt door sterfgevallen als ge volg van giftige medicijnen en voed sel. Zo stierven tientallen baby's vo rige maand aan ondervoeding nadat zij melkpoeder hadden kregen dat vrijwel geen voedingswaarde bevatte. In 1896 werd de Engelse schrijver Oscar Wilde tot tivee jaar veroordeeld na een van de meest onsmakelijke processen uit de geschiedenis. Wilde werd veroordeeld wegens homoseksualiteit, in Engeland een strafbaar feit tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Het proces dat enorme belangstelling trok, was aangespannen door Lord Queensberry, de vader van zijn minnaar Bo- sie. Met Bosie bracht Wilde vaak de nacht door in Lon- dense hotels. Tijdens het proces werden er kamermeis jes opgeroepen als getuige. Zij verklaarden dat op de lakens die verschoond moesten worden, sporen van uitwerpselen en vaseline zaten. Jonge jongens, als pros- titué werkzaam in Soho, zwoeren dat Wilde 'hun man nelijk lid beroerd had'. Wilde verdedigde zich niet bril jant. Hij had al een paar processen wegens smaad ach ter de rug en leek aan het einde van zijn latijn. Hij werd schuldig bevonden en moest twee jaar zitten in een gevangenis in Reading. Daar schreef hij overigens het prachtige 'De Profundis', een open brief aan zijn minnaar die hem had laten vallen. Ook zijn lange ge dicht 'The ballad of Reading Gaol' stamt uit die tijd in de gevangenis. Exact een eeuw later, als om het te vieren, kwam Clin ton in moeilijkheden door spermavlekken op een jurk. Niveau slechte B-film. En weer smulde de hele wereld mee. Ik trek de lijn door naar het heden. Vorige week stond een uiterst intrigerend berichtje in de krant: Het Openbaar Ministerie in de Amerikaanse staat Cali- fornie heeft enkele weken geleden beslag gelegd op gedragen onderbroeken van Michael Jackson. Het ondergoed, van het merk Calvin Klein, is deel van een verzameling Jackson-memorabilia die in het bezit zijn van een zakenman uit New Jersey." Afge zien van de gekte van zakenmannen uit New Jersey om Jacksons ondergoed te verzamelen, wat moet het Ame rikaanse OM met die broeken? Wanneer zijn ze gedra gen? Wat valt ermee te bewijzen? Zijn de kamermeisjes vervangen door laboranten en moeten die speuren naar een vaag remspoor of een likje vaseline? Tegen Jackson worden processen gevoerd vergelijkbaar met de zaak tegen Wilde. Ook de bewijsvoering lijkt hetzelfde. In een week waarin de Amerikaanse gruwelen in deAbu Ghraib-gevangenis bij Bagdad over de hele wereld gingen, onderzoekt de Amerikaanse justitie ou de onderbroeken om een geval van pedofilie te bewijzen. De zonden agj| van Michael Jackson, if any, zijn j - klein bier vergeleken met de wandaden in Irak. Die Abu - Ghraib affaire zal begraven worden in een labyrint van militaire rapporten en interne onderzoeken. Maar ergens in Californië zullen nog lang nadien officieren van justitie en advoca ten elkaar de tent uit vechten om een spermavlekje in een onder broek of een vaselinespoor op een laken. En de wereld zal toekijken en haar adem inhouden. Er is niets nieuws onder de zon.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2