Songfestival kan kwart goedkoper MEDIA Aapjes kijken bij de TROS Radioman tot hij omvalt Tegenlicht over graaien Vlamingen leven mee met boerenzoon Feestbeestlos in Argentinië Nepfoto's nekken Mirror-topman zaterdag 15 mei 2oo4 6 elen. Foto: United Photos r/Marco de Swart maandag Stenders ilek en slechthorenden wil- blinden en slechtzien- dertiteling van televisie- ie^ mma's. Volgens de Fede- echtzienden- en Blin- ltra lang kan in Nederland l'e iringe extra inspanning' >ken ondertiteling komen. eve|s besliste staatssecreta- der Laan van OCW pu- ïn commerciële omroe- rerplichten een bepaald van hun program ondertitelen. De federa te Van der Laan eergis- :hteen brief waarin ze haar d( eerde op het feit dat veel ove anders de ondertitels jnnen lezen. van Someren êis r het weekend mgf lt eI sum - Opvallend in de d, brussel/anp - Het populairste tv-programma van Vlaanderen is al wekenlang niet FC De Kampioenen of het journaal. De laatste tijd zit de Vlaming aan de buis gekluisterd als de commerciële tv-zender VTM 'Boer zoekt vrouw' uitzendt, waarin een boerenzoon op zoek gaat naar een geschikte wederhelft, die liefst ook be reid is op de boerderij mee te helpen. Meer dan een miljoen Vlamin gen kijken elke maandagavond hoe frisse maar eenvoudige jongedames het hooi stapelen, helpen bij het kalven van een koe en het (warme) middag maal bereiden. Zo kunnen ze in de gunst ko men van een twijfelende, door gaans nogal conservatieve boe renzoon. Toen afgelopen maandag de zoekende landbouwers de de finitieve keuze moesten ma ken, haalde VTM een markt aandeel van meer dan 60 pro cent, zegt een trotse woord voerder van het tv-kanaal. Dat wil zeggen dat meer dan zes op de tien Vlamingen die op dat moment naar de televi sie keken, hadden afgestemd op 'Boer zoekt vrouw'. .Aanvankelijk was er enige argwaan in de sector", vertelt de woordvoerder. Maar toen hij laatst bij de land bouwtentoonstelling in Brussel was, hoorde hij alleen maar positieve reacties. Het oorspronkelijk Britse idee (Farmer wants a wife) wordt geproduceerd door de Belgi sche tak van het Nederlandse bedrijf Eyeworks. Contracten voor een versie voor Nederlandse zenders zijn er nog niet, laat het bedrijf we ten. - Vanaf maandag is n eelen met zijn nieuwe idprogramma Giel iedere n agvan zes tot negen te i bij de VARA op 3FM. i neemt maandagochtend hi ats in van Rob Stenders, di nekt naar Yorin. Daar- g iresenteert Beelen op a achtegiel, wekelijks in de iij in de nacht van vrijdag 21 erdag van 1.00 tot 3.00 le aandag gaat ook de web- (Lvara.nl in de lucht. Via tg ite kunnen luisteraars in igegeven als medewerker tii »t programma. Giel scha- in wanneer er bijvoor- iets aan de hand is in hun les fstad. th {festival op internet ium - Tiscali zendt de ai ir durende finale van het sie Songfestival 2004 mi ind live en gratis uit via Ik et. Eerder zond Tiscali al ge e manier muziekeve- 1. n uit, waaronder concer- /ot i U2 en Sting en de MTV (Music Awards. De fina- daarin optredens van n Dion, Julio Iglesias, Cliff pti d,Udo Jürgensen Olivia ;n n-John, is te bekijken via in urovision.tv en www.tis- zij Ook worden er beelden y( ckstage uitgezonden. igen weg voor glazen huis tgd um - De tv-politieserie mi in van de TROS ver ity over een jaar van de ali le laatste opnamen wor- i d ize dagen gemaakt en be- z S uitgezonden. Dan is met de reeks met Moni- n i de Ven en Linda de 'I de hoofdrollen, bevestigt tef IS. „Drama maken is vre- :re uur en we gaan ook met ato 0 en BNN Het Glazen ida aken, een serie die drie aal per week op de tv gaat i", aldus een woordvoer- (TROS wil daar het geld bo andacht aan besteden, m ij ce classics ft) eronica im - Radio Veronica wil is weten wat de luiste- allerbeste disco en Sassics vinden. Luiste- unnen stemmen op hun te danceclassic -via de www.radioveronica.nl. 1UZ omst is te horen op pinksterdag, 31 mei, tij- Dance classis top 100 JenDe uitzending is ent gen tot zes. Luisteraars alvast stemmen op hun n te danceclassic via de 2 www.radioveronica.nl. vac idertiteling reken aub' iag - In navolging van - de Dieren spelen steeds vaker hoofdrol in soap Hilversum - Naast allerhande artiesten zijn ook dieren steeds vaker onderwerp van real life soaps. Bij de VPRO wordt in de kinderserie Poesjes het wel en wee van het kattenstel Ruud en Mathilde en hun vier kleintjes met de camera gevolgd, dat te levisie met een hoog aaibaar heidsfactor oplevert. En de TROS zendt sinds kort de do- cusoap AAP Co uit waarin al les draait om het leven van de inheemse bewoners in dit Al- meerse opvangcentrum. Deze week bleek weer eens uit onderzoek dat het niet best ge steld is met het welzijn van het Nederlandse huisdier. Dat beesten uit exotische oorden het hier nog veel slechter heb ben, weten ze bij de stichting AAP al lang. Zo zijn er de laatste tijd veel problemen met illegale berberapen uit Marokko die door toeristen worden meege nomen. Door de persoonlijke drama's eruit te lichten, maakt de twaalfdelige docu-soap het die renleed nog inzichtelijker. Zo moest Donkey worden gered van een autoschroothoop in Portugal, Antoine en Prudence zaten jaren gescheiden opge sloten in een kelder in België en Sita leefde in een zogenaamd dierenparkje in een veel te klei ne kooi waardoor haar benen en buik vergroeid waren. Maar de serie laat ook zien hoe de dieren worden behandeld. Ze worden voorzichtig gekoppeld, 'samengevoegd' wordt dat ge noemd, met een soortgenoot. De volgende stap is het leven in een grotere gemeenschap. De stichting regelt vervolgens een locatie in het buitenland waar de beesten al dan niet vrij de rest van hun leven kunnen spenderen. Zoals een goede docu betaamt, loopt niet alles goed af in AAP &Co. Het geluk leek het bange berberaapje Elsie eindelijk toe te lachen nadat ze in een veel te krap kooitje met een schurend touw om haar middel bij de stichting werd binnengebracht. Maar bij het diertje werd later een zeldzame vorm van kanker geconstateerd. Het toepassen van euthanasie blijkt het enige dat de dierverzorgers nog voor haar kunnen doen. Dat deze organisatie niet alleen apen opvangt, wordt vanavond weer duidelijk gemaakt. Mede werker David van Gennep reist voor de tweede keer naar Lagos in Portugal in de hoop dat het verblijf voor neusberen en pra- riehonden uit Almere inmid dels klaar en 'ontsnappingsvei- lig' is. De vorige keer moest hij met de verzorgers zelf aan de slag om de hokken op het laatste mo ment in orde te maken. Verder is in deze uitzending een hoofdrol weggelegd voor de hoogzwangere baviaan Zorilla, afkomstig uit Duitsland. Ze wil maar niet bevallen. Dierenart sen Marno en Mamix vrezen De TROS zendt sinds kort de docusoap Aap en Co uit waarin alles draait om het leven van de inheemse bewoners in dit Almeerse opvangcentrum. Foto: GPD/Sabine Joosten dat het baby-aapje niet meer leeft en besluiten in te grijpen. Zorilla wordt verdoofd en naai de ziekenboeg gebracht. De eerste vier afleveringen van Aap Co hebben nog niet tot een spectaculaire stijging van het aantal donateurs geleid, vertelt Lonneke Crobben die namens de stichting AAP de do cumentairemakers begeleidde. „Een fondsenwervend pro gramma levert meer op." Maar ze is allang blij dat de kennis over de stichting in ieder geval toeneemt. „Het programma geeft goede voorlichting. Men sen zijn vaak heel verbaasd om te zien dat er zoveel gebeurt bij ons. En het drukt hen weer met de neus op de feiten dat deze beesten nooit in huis hadden mogen gehaald." Het filmen leverde even grappi ge als voorspelbare taferelen op. Een stel apen werd even al leen gelaten, en brak direct de microfoon in tweeën. Regelma tig worden kabels kapot getrok ken. Eén chimpansee bekogel de de cameraploeg met stront. „En hij mikte daarbij recht op de lens. Die had het duidelijk helemaal gehad." In principe mag alles in en rond het opvangcentrum gefilmd worden, maar soms zijn de ca mera's niet welkom. Bingo bijvoorbeeld, de hoofd persoon uit een vorige afleve ring, wordt nu uit beeld gehou den. De zachtaardige chimpansee man woonde in zijn uppie in een stadparkje in Italië. Omdat deze apen behoefte hebben aan gezelschap van soortgenoten, haalde AAP hem naar Nederland. Of het hem een beetje bevalt in zijn nieuwe onderkomen, heeft de kijker nog niet kunnen zien. Bingo zit inmiddels alweer 're delijk goed' in zijn vel, vertelt Crobben. „Maar hij is dertig jaar alleen geweest, en hij heeft een zware reis achter de mg. Er zijn drie verzorgers aangewezen en zij zijn voorlopig de enige mensen die hij om zich heen heeft. Meer vreemde gezichten kan hij nu nog niet aan." Ze verwacht dat de trouwe kij ker na de zomerstop, die van eind mei tot begin september duurt, Bingo weer kan volgen. Bernice Breure AAP Co, vandaag 17.25 uur. TROS, Ned. 2 'Halve finale voortaan op vrijdag' Istanbul - De kosten van het Eu rovisie Songfestival zijn nu veel te hoog. Als daar niet snel wat aan gebeurt, zou een aantal lan den wel eens kunnen afhaken. Dat zegt Ruurd Bierman, voorzit ter van het comité van de Euro pean Broadcasting Union (EBU), dat verantwoordelijk is voor het Songfestival. Bierman (in Nederland lid van de raad van bestuur van de Pu blieke Omroep) is momenteel in Istanbul voor het 49ste Euro visie Songfestival. Voor het eerst in de geschiedenis is het festival in tweeën gedeeld: een halve finale met 22 landen, en een finale met 24, waaronder 10 uit de halve finale. De delega ties uit de halve finale zijn bijna twee weken van huis, tweemaal langer als vroeger, wat voor veel landen te duur is. Ruurd Bierman erkent het pro bleem en wil het oplossen door de productiekosten van het fes tival omlaag te brengen. „Vol gend jaar zal dat al te zien zijn. Ik denk dat het festival over drie jaar een kwart goedkoper is." Dat zou dan ook effect hebben op de EBU-contributie van elk land. Bierman: „Ik denk dat de landenbijdrage dan fors omlaag kan, wat de hogere verblijfskos ten van de delegaties meer dan compenseert." Volgens hem ontbreekt het nu te veel aan efficiency en profes sionaliteit. „Momenteel gebruikt elk orga niserend land zijn eigen produ cent, de EBU wil toe naar een of twee vaste producenten, met vaste draaiboeken. Ook is er nooit een goede commerciële exploitatie geweest; ieder land deed maar iets. Nu is dat uitbe steed aan het Zwitserse bedrijf TEAM dat het Europawij d gaat doen. Een ander voorbeeld: er wordt in Engeland flink gewed op de uitslag van het Songfesti val. Van de opbrengst willen we in de toekomst ook wat heb ben." Een andere taak waar de EBU zich voor gesteld ziet, aldus Ruurd Bierman, is het festival een jeugdiger uitstraling te ge ven om jongere kijkers te trek ken. „We hebben daar al het een en ander aan gedaan. De taal is vrijgegeven, met als gevolg dat Engels nu vaak de eerste keus is. Televoting is ingevoerd. En tenslotte zal er meer gedaan moeten worden aan de promo tie van het festival." Volgend jaar hoopt Bierman de tweedeling van het festival wat op te heffen door de halve fina le later in de week te houden. „Dit jaar werd het ons afgera den, maar in 2005 zullen we echt gaan proberen de halve fi nale op donderdag of mis schien wel vrijdag, een dag voor de finale te houden. Het format is goed, het moet hoogstens wat bijgesteld te worden. londen/ gpd - Hoofdredacteur Piers Morgan van de Engelse krant Daily Mirror heeft gister avond ontslag genomen nadat was bevestigd dat de door zijn krant gepubliceerde foto's van mishandelde Irakezen vals wa ren. De krant bood excuses aan voor het afdrukken van de fo to's, waarvan de authenticiteit vanaf het begin al door de auto riteiten werd betwijfeld. „De Daily Mirror plaatste met de juiste intenties foto's waar van absoluut werd geloofd dat het authentieke beelden waren van vermeende mishandeling van Iraakse gevangenen door Britse troepen", verklaarde uit geverij Trinity Mirror gisteren. „Desondanks zijn nu voldoen de bewijzen aangevoerd waar uit blijkt dat de foto's vals zijn en dat de Daily Mirror is onder worpen aan berekenend en kwaadwillig bedrog." Een door premier Tony Blair gelast onderzoek wees onder meer uit dat de op de foto's zichtbare wapens niet in ge bruik zijn bij de Britse troepen in Irak. Ook de getoonde truck waarin de geveinsde mishande lingen plaatsvonden bevindt zich niet in Irak- Morgans ontslag volgde luttele uren nadat brigadier Geoff Sheldon een excuus van de krant had geëist. Zijn Lancashi re Regiment had de schuld ge kregen van de folteringen die op 1 mei in de krant stonden afgebeeld. Zo was een Iraakse gevangene te zien die werd ge schopt en beplast. hilversum/anp - Tom Mulder is na 35 jaar als radiomaker en discjockey nog lang niet van plan om het bijltje erbij neer te gooien. Zijn liefde voor het vak blijft voor hem de belangrijkste drijfveer om door te gaan. „Ik heb ontzettend veel lol in wat ik doe. In Amerika zijn er dj's die tachtig zijn. Ik denk nog lang niet aan stoppen." Mulder viert zijn jubileum mor gen met een combinatie van zijn fascinaties: radio, muziek en treinen. Op die dag zendt de dj van Radio 10 Gold namelijk vanuit een rijdende stoomtrein uit. Zijn programma zal onder meer uit veel korte interviews bestaan. Speciaal voor deze gelegenheid is deze trein tot de 'Radio 10 Gold Express' omgedoopt. Een paar honderd mensen zijn uit genodigd mee te reizen. Vooraf gaand aan het vertrek reikt voormalig dj Tineke de Nooij aan Mulder het eerste exem plaar van de nieuwe cd 'Radio 10 Gold Express' uit. Mulder begon op 16 mei 1969 met zijn radioloopbaan. Onder de naam Klaas Vaak presen teerde hij zijn eerste program ma bij de toenmalige piraten zender Radio Veronica. In 1973 verhuisde hij naar de TROS, waar hij de Havermoutshow, 50 Pop of een Envelop en Nacht wacht tot zijn grote successen mocht rekenen. Hierna was hij actief bij het eerste commercië le radiostation, Cable One. De presentator maakte in 1991 Tom Mulder. Foto: Frans van Zijst zijn entree bij Radio 10 Gold, waar hij programmadirecteur werd. Radio 10 zat op dat mo ment in grote financiële proble men en Mulders aanpak haalde het station uit het slop. „Ik heb dat voor elkaar gekregen door de dj's muziek te laten draaien die de luisteraars wilden horen. Daarnaast heb ik het gesproken woord teruggebracht." Met Radio 10 Gold maakte hij veel lief en leed mee. Kreeg het station in 1998 na bijna tien jaar een officiële FM-frequen- tie, in 2003 raakte het die weer net zo makkelijk kwijt en is nu alleen op de middengolf te ho ren. „Dat was een grote teleur stelling en het dieptepunt uit mijn carrière", aldus Mulder. Toch heeft hij geen moment overwogen om Radio 10 Gold te verlaten. „Ik zag het als een uit daging. Eigenlijk wist ik wel ze ker dat het goed zou komen." Radio 10 Gold bewijst dat een station zich ook zonder FM-fre- quentie staande kan houden. Uit onderzoek blijkt dat dage lijks ongeveer 180.000 mensen met Mulders ochtendprogram ma tussen 07.00 en 10.00 uur wakker worden. De luisteraars blijven het station ondanks het kleine bereik trouw. De bekende vragen „Worden er vandaag nog spelletjes ge speeld" en „Is de koffie al bruin" zijn typerend voor Mul ders manier van liedjes aan el kaar praten. Daarnaast zijn door de jaren heen veel mensen met hem meegegroeid. „Ik hoor soms dat mensen na dertig jaar nog steeds op mijn program ma's afstemmen", aldus de dj. Mulder prijst zich ook gelukkig met een loyaal en hecht team van collega's. Het vernieuwde RTL FM, dat een aangepast for mat heeft, probeerde nog on langs drie van zijn collega-dj's weg te kapen, maar die zijn hun luisteraars trouw gebleven. „De toekomst van Radio 10 Gold zie ik ook veel optimistischer dan die van RTL FM." Mulder ziet na 35 jaar genoeg uitdaging en prikkels om door te gaan. „Mijn grootste toekomstdroom is dat 'mijn kindje' weer op de FM- frequentie te horen is. Mis schien dat het zelfs dit jaar lukt. Het hoogtepunt van mijn carri ère moet nog komen." Bli DE KAPPER Hilversum - Nog maar vijf jaar geleden was VPRO-program- mamaakster Bregtje van der Haak nog van harte welkom bij het supermarktconcern Ahold. Het bedrijf wilde graag laten zien hoe succesvol het is, top man Cees van der Hoeven voorop. Nu, vijfjaar later, wilde Van der Haak 'evalueren'. De inmiddels gevallen topman Van der Hoeven had daar geen zin meer in. Het voorval staat symbool voor de dichte deuren die Van der Haak aantrof toen ze de afgelo pen maanden een documentai re maakte voor VPRO's Tegen licht over de graaicultuur in on dernemersland. Hoe kan het dat grote, gerenommeerde be drijven als Shell, Enron en Worldcom, die in de jaren ne gentig alleen maar mooie win sten maakten, de afgelopen ja ren van hun voetstuk zijn geval len? En hoe kan het dat de top mannen van die bedrijven een paar jaar geleden als helden te boek stonden en nu ineens als grote graaiers? Van der Haak had het graag aan de gewezen managers ge vraagd. Maar die hebben daar geen zin in. Ze zitten of in de gevangenis of thuis om zich te verdedigen tegen allerlei claims die nu hun kant op gaan. „Over een jaar of zes wil Van der Hoe ven wel met u praten. Voor die tijd lopen er waarschijnlijk nog allerlei procedures", maakte de woordvoerder van Van der Hoeven de VPRO duidelijk. Maar gelukkig zijn er andere (ex-)topmannen die wel willen vertellen wat hun collega's moet hebben bewogen. Pieter Bouw, ex-KLM en nu Swiss Air, staat nog met beide voeten in de praktijk, Jack Welch (ex-Ge- neral Electric) niet meer. Wel is hij de meest bewonderde Ame rikaanse topmanager in de VS. En Bill George is naast ex-top man auteur van het boek 'Au thentic Leadership'. Ook luis tert Van der Haak naar de visie van een drietal experts, de Itali aanse bedrijfseconoom Marco Vitale, Harvard-professor Ra- kesh Khurana en Wall Street Journal-specialist Roger. Hun verhaal is op zich weinig verrassend en alom bekend: ook topmanagers zijn maar mensen. Als je ze van de juiste (financiële) prikkels voorziet, doen ze alles om de werkelijk heid er anders te laten uitzien. Dan hebben ze ineens weinig moeite met liegen en bedrie gen. Van der Haak kreeg wel een topvrouw voor de camera die wilde vertellen over haar deba cle, Nina Brink van het toenma lige internetbedrijf World Onli ne. Alleen zit zij niet in de uit zending, haar uitspraken waren daarvoor te nietszeggend, aldus de redactie. Wel krijgt Brink nog wat aandacht op de site van Tegenlicht. Misschien is dat ook de ware reden dat Van der Hoeven niet wilde meewerken aan de docu mentaire. Voor de goed- nieuws-showvan een paar jaar geleden, achteraf gezien alle maal leugens, had hij wel tijd. Maar het is gewoon niet uit te leggen waarom hij dat deed. En dan kun je maar beter je mond houden, begrijpt ook Van der Hoeven. Dolf Rogmans Tegenlicht, De Afrekening, zon dag, 20.55 uur, Nederland 3 Wie het kleine niet eert... hoeft dit maal geen Weekend te kopen. Het meest opmerkelijke verhaal in dit blad beslaat slechts een piepklein kolom metje. Geen wonder, want het is een zoge heten rectificatie: Wat waren die 'enkele onjuistheden' dan? 'Mevrouw BOOMSMA heeft geen relatie gehad met PRINS BERN- HARD jr. Verder gaat mr. PIETER VAN VOLLENHOVEN geen cd opnemen met de heer ROELAND JACOBS, echtgenoot van mevrouw BOOMSMA. De moeder van me vrouw BOOMSMA is niet overleden aan leukemie. Ten onrechte is ook vermeld dat de heer RUUD JACOBS zou zijn overleden, terwijl het gaat om zijn broer, PIM JA COBS.' Je vraagt je af, wat er wel klopte aan het verhaal. De naam van de auteur mis schien? Die van de fotograaf wellicht? Alle bei? Dat laatste lijkt me sterk. Ook 'sterk' is een verhaal over een andere BOOMSMA. Mocht u de naam BARBARA BOOMSMA al niks zeggen, dan ben ik be nieuwd of die van ARIE BOOMSMA een belletje doet rinkelen. Niet? Welnu, het stukkie in Story gaat niet eens over deze ex- omroeper van YORIN, maar over diens broer SIETSE, die ooit als jochie betrokken zou zijn geweest bij een overval op een snackbar in Apeldoorn. Vét! En zo staan de roddelbladen deze week vol Maxima in de straten van Buenos Aires. Foto: AP met achterneven, overburen, schoonma kers en vage bekenden van BN-ers en ver meende BN-ers. Het stripdansende 'nicht je' van MAXIMA haalt zo'n beetje alle bla den. Volgens Story blijkt deze LAURA VINA slechts een achternichtje te zijn en daarom besteedt dit blad maar een bescheiden stukje aan het elders groot opgeklopte schandaal. 'Die LAURA met haar slecht 'opgeblazen' borsten moet gewoon niet te veel aandacht krijgen', schampert 't blad', en trouwens, alsof er in de familie van ALEXANDER nooit eens een schandaaltje voorkomt, en dan betreft het meestal de hoofdpersonen zelf.' Voor de herkenbaarheid blikken de bladen uitgebreid terug op het bezoek dat het kroonprinselijk paar en hun dochtertje, aan Argentinië brachten. De lucht van haar va derland deed volgens Story wond^gn voor prinses MAXIMA: 'Want sinds ze hdlfeerste litertje daarvan inademde veranderde ze van een dame met koninklijke allure in een, de ene sigaret na de andere rokend, Zuid- Amerikaans feestbeest.' Ook de ex van PATTY BRARD is nog altijd een BN-er. Het gaat volgens Party niet zo goed met hem. 'Hij schijnt zich dagenlang op te sluiten in zijn nieuwe huisje, met de gordijnen dicht en de telefoon uit, zodat niemand hem kan bereiken. Dit baart vrienden zorgen, want hij zou eens hebben geroepen, dat hij er net zo lief een einde aan zou willen maken.' Maar goed dat Par ty nog even RENÉ's woordvoerder belde, om het zelfmoordgevaar tegen te spreken. In Weekend staat namelijk dezelfde RENÉ stralend en kussend met een nieuwe vrien din. Hoé gelukkig hij is, wil hij helaas nog niet vertellen. 'RENE heeft het verhaal van zijn nieuwe verliefdheid volgens geruchten voor een aanzienlijk bedrag verkocht aan een landelijk ochtendblad.' Martin Ruesink

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29