SPORT lm de Cler vindt nog lang SI Haar over het algemeen kan ik tevreden zijn' 1 zaterdag 15 mei 2004 ,-al 5 Door Gertjan van Geen sassenheim - Waar gedwongen kèüzes in het betaalde voetbaï niet zelden tot een verkeerde leiden, kan Tim de Cler terug kijken op een juiste beslissing. Bij Ajax be landde de linksback op een zijspoor. Een overgang naar filiaal Germinal Beerschot Antwerpen ging niet door en een stage bij het Engelse West Bromwich Albion liep op niets uit. Eenmaal getransfereérd naar AZ dreigde voorzitter en geldschieter Dirk Scheringa de stekker eruit te trekken als de bouw van een nieuw voetbalstadion in Alkmaar werd geblokkeerd door de ge meenteraad. Een jaar later staat De Cler vast in het elftal van Co Adriaanse, dat dit seizoen zo verrassend voor de dag kwam, Europees voetbal afdwong en morgen te gen PSV in stijl wil afsluiten. De 25-jarige Tim de Cler heeft zijn rust gevonden. Zoon Twan van bijna een jaar kruipt door de woonkamer, het weidse uitzicht achter zijn woning in Sassen heim is weldadig en de tussentijdse con tractverlenging bij AZ geeft hem tot me dio 2008 een gegarandeerd inkomen. Daarnaast speelt hij morgen zijn 33ste competitieduel van het seizoen. Alleen keeper Henk Timmer komt tot de volle dige 34 wedstrijden. De Cler miste er eentje door een schorsing. „Over het algemeen kan ik tevreden zijn", zegt De Cler. „Niemand wist eind vorig seizoen wat er ging gebeuren. De club zou eigenlijk ophouden te bestaan en dat was voor iedereen een schok. Dit zou een overbruggingsjaar worden en we zouden salaris moeten inleveren. Te gelijkertijd wisten,we da.t we met deze groep hoog kondén ëindigen^orig jaar deden we ook tot het eind m,ee om Eu ropees voetbal. Pas toen bekend werd dat we moesten inleveren, wonnen we geen wedstrijd meer. Maar ik heb eigen lijk altijd gedacht dat het wel los zou lo pen. Ik weet nog steeds niet priecies hoe het allemaal in elkaar stak. Het zou kun nen dat het een drukmiddel van Sche ringa richting gemeente was." Beenbreuk Zijn kostje leek bij Ajax gekocht. De Clèr was aanvoerder van de Al, kreeg als een van de weinigen een vast contract en de buteerde al snel in de hoofdmacht. Een beenbreuk wierp hem temg en zijn op tredens in de Arena beperkten zich tot invalbeurten. Zelfs tijdens het bewind van Co Adriaanse, die in hem als direc teur jeugdopleidingen een van Ajax' grootste talenten zag. Onder Ronald Koeman raakte hij zijn plek definitief kwijt. Zijn bijna-verbanning naar Germi nal Beerschot Antwerpen had hem ge makkelijk in de anonimiteit kurinen storten. Hoewel technisch vaardige backs dun gezaaid zijn, bleef de belangstelling van een 'grote' club uit. De hereniging met Adriaanse in Alkmaar heeft die wens naar de achtergrond gedrongen. „Na tuurlijk wil ik het hoogste bereiken en in Nederland is dat Ajax, Feyenoord of PSV. Zo niet, dan wil ik met AZ elk seizoen meedoen om Europees voetbal. Als dat gebeurt ben ik niet ontevreden en kan ik straks mijn carrière als geslaagd be schouwen." Co Adriaanse Voetballen bij AZ is tegenwoordig geen straf meer. De Alkmaarderhout is twee wekelijks uitverkocht en straks, als het nieuwe stadion er staat, kan het hele maal een feest zijn. Een groot deel van het succes kan op het conto van Adri aanse worden geschreven. De Gier: „Je ziet dat hij heel goed is voor deze groep. Hij communiceert goed en iedereen weet waar hij aan toe is. Vanaf de jeugd van Ajax tot nu is hij aanwezig geweest. Dat hij het altijd in mij heeft zien zitten, scheelt een stuk." Ook de grappen en grollen van de soms omstreden, maar zéker kleurrijke trainer kan hij wel waarderen. Zo kreeg de se lectie een wel heel aparte straftraining, nadat uit van FC Zwolle was verloren en de doelstelling van 56 punten nog niet behaald was. De volledige training met Pasen stond in het teken van dat getal. Tim de Cler: „De jaren hiervoor was wisselvalligheid kenmerkend voor mij. Daar wilde ik dit seizoen vanaf zijn, maar ik heb nog steeds niet constant een goed niveau gehaald. Het gaat beter, maar het is niet genoeg." Foto: Taco van der Eb „We moesten 56 voorwerpen van het ene naar het andere strafschopgebied brengen en ploeggenoten naar de over kant transporteren, zonder dat ze de grond mochten raken of gedragen wor den. Daar zag ik de humor wel van in. Het was in ieder geval beter dan toen we thuis gelijk speelden tegen Zwolle. Toen moesten we alleen maar lopen." Wisselvallig Nedetlagèn als die tegen FC Zwolle ty peren een club als AZ. Net niet stabiel genoeg voor de top. Ook de prestatie curve van De Cler vertoont pieken en dalen. „De jaren hiervoor was wisselval ligheid kenmerkend voor mij. Daar wil de ik dit seizoen vanaf zijn, maar ik heb nog steeds niet constant een goed ni veau gehaald. Het gaat beter, maar het is niet genoeg." Opvallend genoeg speelde hij twee keer in de Arena een negatieve hoofdrol. Vo rig jaar kreeg hij zijn tweede gele kaart voor het wegtrappen van een bal. Dit seizoen haalde hij opnieuw rood vanwe ge aanmerkingen op de leiding. „Maar het heeft er niets mee te maken dat het tegen Ajax was. Het zit niet in mij dat ik anders doe omdat ik tegen mijn oude club speel. Maar ik pas er wel voor op dat het volgend seizoen voor de derde keer op rij gebeurt." Oranje In de jeugd stond het buiten kijf dat hij werd uitverkoren voor het Nederlands elftal. Praten over een eventuele selectie voor het grote Oranje is vooralsnog uit den boze. „Voordat ik een kans mag krij gen, moet ik heel wat beter gaan voet ballen. Ik kijk niet naar andere links backs. Ik kijk alleen naar mezelf. Eigen lijk ben ik nog ontevreden over alles. Het rendement van mijn acties kan nog veel hoger. Ik had verwacht dit jaar veel meer assists te hebben. Ook Adriaanse zegt dat er nog veel meer in zit dan er nu uit komt. Ik ben aan het uitzoeken hoe dat moet gebeuren." Critici zijn er genoeg..Allereerst ben ik kritisch op mezelf. Ik weet wanneer ik goed of slecht heb gespeeld en als ik het na afloop op televisie zie, weet ik dat ik meer moet brengen. Mijn vader heeft ook altijd wel wat aan te merken en zelfs mijn vriendin heeft vaak gelijk als ze op merkingen heeft over mijn spel, al wil ik dat in eerste instantie nooit toegeven." Met wie hij niet meer over voetbal kan praten is zijn opa, Dick Wetselaar, die eerder dit jaar plotseling overleed. Zijn grootvader bracht hem vroeger altijd naar de training in Amsterdam en was zijn grootste fan. „Het gebeurde op de avond dat we tegen Groningen speelde. Ik voelde dat er iets raars was na afloop, want mijn ouders waren er niet. Een paar weken darvoor was hij nog bij AZ geweest. Het is jammer dat hij er niet meer bij kan zijn en dit niet heeft kun nen meemaken. Hij is veel te jong ge storven." V.L.N.R. RANDJE BUITENSPEL Staand v.l.n.r: Joop de Wolf (trainer), Bob van Meygaarde, Han Bavelaar, Bart de Roo, Koos Crama, Teun van As, Henk Kerkvliet en Jan Mulder (grensrechter). Gehurkt v.l.n.r: Kees de Cler, Gljs Collé, Hennie Bekkering,Jan Leget en Jan Teeuwen. Foto: archief Wim van Duivenbode. chttienjarige maakte ik 'ebuut in het eerste elftal, este spelers waren zeven °l jaar ouder dan ik en ze a het wel leuk; zo'n jong die doelpuntjes voor ze c. Snelheid was mijn ster- iten ik leerde me in die Com ook met mijn lin- te schieten. Het elftal takend om het aantrek- pi aanvallende voetbal, hste, dat kregen we van "it Katwijk en Noordwijk "n die graag tegen ons h. Door het kampioen- Wamen we in de tweede 'erecht, toen het op een "gste amateumiveau. as dé club van Leiden, Gijs Collé speelde veertien seizoenen in het eerste elftal van Lugdunum. In zijn debuutjaar werd de Leidse club kampioen van de derde klasse. De 6o-jarige Leidenaar ging onlangs in de vut en zijn handen jeuken om in de vrijgekomen tijd een functie als elftalbegeleider bij de 'Kikkers' op zich te nemen. met Roodenburg en Lugdunum daar vlak onder. Hennie Bekke ring speelde voordat hij bij ons kwam betaald voetbal bij UVS. Bob Van Meygaarde was ook van die vereniging afkomstig en Jan Lëget ging juist van Lugdu num naér UVS. Trainer Joop de Wolf moet nu in de tachtig zijn. Ik kwam hem onlangs nog tegen. Teeuwen is naar Limburg verhuisd, maar op 3 oktober is hij wel eens in Leiden te vinden. Henk Kerk vliet woont in Schotland en staat op het punt om even over te komen. Ook andere mede spelers kom ik zo af en toe nog tegen, vaak bij de club. Ik heb de laatste jaren meer contact met de jongens van mijn leef tijd die later bij het eerste elftal kwamen en waarmee ik nog ja ren in een veteranenteam heb gevoetbald, zoals Leo Redel en Henk de Cler. In de tijd dat ik bij het eerste elftal zat, ben ik vijf keer kampi oen geworden en twee keer ge degradeerd. Lugdunum kende veel ups en downs en dat is nog steeds zo. Als lid van de Club van Honderd kom ik nog regel matig in de Kikkerpolder, zowel op zaterdag als op zondag. Ik ben van mening dat Lugdunum een zaterdagclub moet worden. We móéten een keer kiezen, an ders wordt het met allebei de eerste elftallen niks. Niet dat ik me écht met deze zaak wil be moeien, maar ik durf best mijn mening geven. Ik lust best een biertje, maar wij gingen vroeger op zaterdag om middernacht naar huis. Tegenwoordig gaat de jeugd op dat tijdstip pas de deur uit. En dan kan je de vol gende dag gewoon niet fris op het veld staan. Het is maar één voorbeeld waaruit blijkt dat 'de zaterdag' de toekomst heeft. Ik was fel in het veld, maar daarbuiten sociaal. Niet voor niets was ik 'sociaal huismees ter' bij een woningbouwvereni ging Portaal totdat ik vorige maand met de vut ging. Ik zou wel weer wat willen doen bij de club. Misschien word ik leider, maar mijn vrouw en vijf klein kinderen zien mij ook graag. Daarom twijfel ik nog." Bezopen is het. De waanzin mijlenver voorbij. Dezer da gen wordt het hoofdveld van Quick Boys gelicht en van een compleet nieuwe grasmat voor zien. Doordat ze destijds bij de bouw van De Arena waren ver geten over het gras na te denken, bestaat er nu een bedrijf dat zo'n operatie in een poep en een zucht kan uitvoeren. Een dagje plaggen steken, nog een dagje zoden leggen en op Nieuw-Zuid ligt een biljartlaken. Wat dat kost? Een ton in klinkende Eu ropese munt. Dat is meer dan er bij de meeste amateurclubs in een heel seizoen aan geld om gaat. Als er in het kuipje van Quick Boys nou een knollentuin zou tieren die de voetballers bij de vleet de enkels doet verzwikken, zou ik zeggen: doe daar iets aan. Maar ik was er van de week, vanwege het treffen met DOVO in de kampioenscompetitie, en ik heb geen kale plek kunnen ontdekken. Overal gras, van doellijn tot doellijn. Wel koos de bal bij tijd en wijle een richting waar de spelers vreemd van op keken. Maar of dat nou aan een oneffenheid in het terrein lag, weet ik niet. Het kan ook zo maar dat zo'n zaterdagamateur de bal anders raakte dan hij zich had voorgenomen. Anders was hij wel profvoetballer ge worden. Die kostbare transplantatie in de Katwijkse duinen geschiedt dan ook niet ten gerieve van de vrijetijdsvoetballers van Quick Boys, maar van de beroepsspe lers van het Nederlands elftal. Die trainen ter voorbereiding op het EK op Nieuw-Zuid. Maar Dick Advocaat vond de werk vloer van Oranje niet voldoende waterpas. Een volkomen egaal trainingstapijt is volgens de bondscoach van levensbelang willen we in Portugal uit de poule met Duitsland en Tsjechië geraken. Om te kunnen oefenen op dat eeuwige rond- en terug spelen van de bal mag er geen bobbeltje in het veld zitten. Maar wat moet het Nederlands elftal eigenlijk daar in Katwijk. Eind jaren zestig werd een flink stuk Zeister bos gekapt voor de Zeist is niet goed genoeg voor onze voetbalidolen. Die verdommen het om met z'n tweeën in één hut in de Zeister jungle te gaan liggen. aanleg van het KNVB-sportcen trum. Een partij voetbalvelden van heb ik jou daar en een ver zameling hypermoderne opstal len om de voetballer op alle mo gelijke manieren aan zijn gerief te laten komen. Ik kom geregeld in Zeist, meestal voor persconfe renties, gisteren toevallig om er zelf te voetballenMet het voet balmaandblad Johan. Wij ver dedigden de titel in het nationa le mediatoernooi. Zo heb ik met eigen ogen kunnen zien dat het sportcentrum er na meer dan dertig jaar nog altijd flonkerend bij ligt. Wereldvelden en revali- datieruimtes zo mooi dat je zou wensen dat je een topvoetballer met een ernstige blessure was. Mooi hotel ook. Maar ja, slechts driesterren. Of vier. In elk geval veel te weinig voor die verwende nesten van het Nederlands elf tal. Zeist is niet goed genoeg voor onze voetbalidolen. Die ver dommen het om met z'n tweeën in één hut in de Zeister jungle te gaan liggen. Die willen alleen in een suite in Huis ter Duin. Met verschillende telefoons zodat ze niet gestoord kunnen worden, terwijl ze met moeder de vrouw aan de lijn hangen. Of met ie mand anders. Het EK is nog een maand weg. maar toen ik donderdagochtend het voorpaginabericht over de Operatie Nieuw-Zuid las, was ik al weer zo'n beetje klaar met Advocaat en zijn makkers. Dat Quick Boys die hele grap zelf wil betalen, snap ik niet. De KNVB heeft beloofd ergens in 2005 in Katwijk een oefenwedstrijd te komen spelen zodat Quick Boys die 100.000 euro kan terugver dienen. Dat worden dus kaart jes van 20 euro het stuk. Als er tegen die tijd nog maar wat over is van de populariteit van Oran je. Zo mogelijk nog meer opzien dan het Katwijkse grasverhaal baarde donderdagochtend, ook op de voorpagina, het bericht dat mijn oude school de voet balclub Docos gaat sponsoren. Visser 't Hooft op het shirt van voetballers omdat rector Kuur- man denkt dat hij daarmee ziel tjes kan winnen. Bij niet één Leidse club voetballen zo veel kinderen als bij Docos is zün re denering. In de loop der*jaren heeft er op mijn voetbalshirt werkelijk van alles gestaan. Maar of het nou om een autobe drijf, een aannemerij, een verze keringsagent of een cosmetica- product ging, ik heb me er nog nimmer toe laten verleiden om bij mijn sponsor te gaan shop pen. En waarom zouden die pu bers van Docos dat wel gaan doen? Bovendien, er voetballen in Leiden meer kinderen niet dan wel bij de club van 't Visser. Als zijn redenering opgaat, kan de rector dus naar die kinderen fluiten. Tel uit je winst. Is bezo- pener de vergrotende trap van bezopen? Nou ja, laat ook maar. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21