remer rept ver vertrek S uit Irak 'Die weg is een stuk van mijn leven' Hier wilt u wonen! Lwnivepsa 3 October Vereeniging staat er financieel goed voor Jesus Gil y Gil overleden Oranjeprijs voor Abbenes Prijs olie bereikt allerhoogste stand i i UUU ERA OPEN HUIZEN ROUTE <^WajnxLel Tiets Fractievoorzitters CDA en Noordwijk Totaal stoppen www.rembrandt400leiden.nl Te huur: Kantoorsuites vanaf 24 nr Van der Valk Boumanweg Leiderdorp vanOERLE re strijd bij moskee Najaf tie wil meer armslag te kunnen snuffelen Man gedood bij station in Den Helder Hongerstaking voor Kesbir zaterdag 15 mei 2oo4 Perioden met zon madrid - Op 71-jarige leeftijd is gisteren de Spanjaard Jesus Gil y Gil overleden. De excentrieke eigenaar van de Spaanse voet balclub Atletico Madrid werd zondag na een beroerte opge nomen in het ziekenhuis. Aan vankelijk lag hij in zorgwekken de toestand in Talavera de la Reina, later werd hij overge bracht naar Madrid. Pagina Sport abbenes - Abbenes heeft de eerste prijs gewonnen in een wedstrijd van de Staatsloterij voor de meest originele Oranje versiering op Koninginnedag. De Staatsloterij wilde met deze prijs een extra bijdrage leveren aan het Oranjegevoel in Neder land. Oranjeverenigingen uit heel Nederland hebben zich in geschreven. Abbenes viel op doordat bijna elk huis werd ver sierd met vlaggetjes en oranje attributen. Negentig procent van de inwoners deed mee, al dus de Oranjevereniging. De in woners van Abbenes winnen een Oranjepakket en honderd staatsloten. De prijs wordt op donderdag 27 mei uitgereikt. londen - De prijs van lichte ru we olie op de termijnmarkt in New York heeft gisteren met 41,45 dollar per vat (van 159 li ter) de hoogste stand aangetipt sinds deze oliesoort daar via termijncontracten wordt ver handeld. De prijsstijging is een gevolg van de grote vraag naar olie in de VS en China en de angst voor aanslagen in het Midden-Oosten op pijpleidin gen en andere olie-installaties. In Londen deed een vat Noord- zee-olie 38,68 dollar. De prijs in New York ging gisteren 37 dol larcent omhoog. (advertentie) 15 mei 2004 MAKELAAR (advertenties) Win een ARRANGEMENT X Bel 0909-202 70 58 (0,70ct per gesprek) of SMS FIETS postcode en huisnummer naar 4999 (0,70 ct per sms) Kijk op de wandel fletspagina elders in deze krant door Jan Preenen noordwijk - De fractievoorzit ters van Noordwijk Totaal en het CDA, Van Nes en Van Rooijen, hebben gisteren hun raadslidmaatschap met onmid dellijke ingang beëindigd. Zij zijn daarmee de eerste 'slacht offers' van de onderzoeken naar de financiële perikelen van Noordwijk. Beiden willen met hun vertrek een voorbeeld stel len voor andere Noordwijkse politici. Van Nes wist tijdens de buiten gewone raadsvergadering op 5 mei al dat hij zijn functie zou neerleggen. Hij heeft op 6 mei zijn afscheidsbrief aan burge meester Groen opgesteld, maar heeft het ontslag pas gisteren ingediend. „Ik heb die brief even laten sudderen, maar ik denk er nog precies zo over als negen dagen geleden. Crucialer dan de oorzaken van de finan cieel verslechterde situatie van Noordwijk is de conclusie in de rapporten dat in de vorige raadsperiode informatie voor leden van de raad is achterge houden. Deel uitmakend van een collegiaal besturend college van B en W heb ik daarvoor mede-verantwoordelijkheid ge dragen. Daaruit trek ik nu de conclusie voor mezelf." Van Nes was wethouder van 1998 tot 2002 van onder meer economische zaken, badplaats ontwikkeling en personeel en organisatie. In 2000 besloot de raad niet te bouwen in Brons geest-Noord, maar in Offem- Zuid, wat de gemeente volgens onderzoekers tientallen miljoe nen euro's kan kosten. Van Rooijen vindt dat Noord wijk Totaal, de Progressieve Combinatie en de Christenunie zich niet aan de regels houden. De opzet van de onderzoeken was volgens hem lessen te trek ken uit het verleden. In plaats daarvan proberen deze partijen wel degelijk politiek gewin uit de rapporten te halen. Van Rooijen constateert dat de ken merken van de oude politieke cultuur weer de kop opsteken en wenst daarvan door zijn ver trek op de meest duidelijke wij ze afstand te nemen. Basis Bedrijfs huisvesting tel. 071-5233 277 Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 OPGERICHT 1 MAART 1860 gdad/anp/dpa - Ter- nerikaanse bestuurder ul Bremer gisteren de heid opperde dat het nse leger zich uit Irak it, als daarom wordt door de de Iraakse in- ering, werd in de heili- che stad Najaf in het n Bagdad zwaar ge- legde er echter aan ■ij niet verwacht dat de igering, die nog moet ,'vormd en het land itsoverdracht op 30 leiden, een der- :oek zal doen. iten in Najaf duurden gingen gepaard met reervuur en explo- lelangrijke Imam Ali- het belangrijkste hei de sji'ieten - raakte iadigd. In de gouden raren vier gaten te toedelijk veroorzaakt hinegeweervuur. ikaanse leger, dat bij :den tegen Al-Sadrs iomgeving van de be- moskeeën zo veel mijdt, gaf de schuld kade aan de moskee jjders van de radicale geestelijke leider. De belangrijkste gevechten vonden plaats op de enorme begraafplaats van Najaf, die in een halve cirkel om het stads centrum heen ligt. De doolhof van voetpaadjes en tombes biedt guerrillastrijders tal van schuilplaatsen. De Amerikanen trokken de begraafplaats, die bekendstaat als de Vallei van de Vrede, binnen met tanks. De begraafplaats is een van de grootste ter wereld. In de Zuid-Iraakse stad Sama- wah, waar Nederlandse en Ja panse troepen zijn gestatio neerd, zijn gisteravond vuurge vechten uitgebroken. Dat heeft het Japanse persbureau Kyodo News gemeld. Het was niet duidelijk of Nederlandse mili tairen bij de gevechten waren betrokken. Anonieme functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie hebben gisteren verklaard dat hardhandige on dervragingsmethoden van ver dachten in Iraakse gevangenis sen vanaf nu zijn verboden. De mededeling komt na het schandaal dat veroorzaakt werd door de publicatie van foto's van gemartelde gevange nen in Irak. ne technologie tegen criminelen' •-■Vgpd - De politie wil levoegdheden krijgen slimme technologie nzetten tegen misdaad isme, ook als dat ten it van rechten en vrij- m burgers. Ze moet krijgen tot bestanden ijven, zoals banken en tmaatschappijen. Ook t makkelijker worden )f te nemen en men- pullen te volgen met en volgsystemen. Ge- ïobieltjes en laptops op afstand onklaar rorden gemaakt. Bob Visser, voorzitter van de Raad van Hoofdcom missarissen en tot voor kort na tionaal beveiligingscoördinator bij het ministerie van binnen landse zaken. Nederland kan volgens Visser leren van Groot-Brittannië. Nergens ter wereld hangen meer videocamera's, die bo vendien steeds 'slimmer' wor den. Een groeiend aantal Britse steden scant met camera's de kentekens van alle voertuigen. Het systeem slaat automatisch alarm bij gestolen en onverze kerde auto's. Zie ook het bijvoegsel Erbij COMMENTAAR HYPOTHEEKRENTE iging van Nederlandse leeft het gewaagd hét isje van de Nederland- omver te schoppen, en hebben vriend en trast met een pleidooi hypotheekrenteaftrek lange periode af te Met hun initiatief ho- discussie over dit ui- gevoelige onderwerp hand te zetten. De op- an de han gt van rea- in lef. ie heeft al- vdA de eu- I gehad om van hypo- e aan de orde te stel- '84 an(^ere S1"0^ Partijen ^n, perken van dit belas- eel altijd onbespreek- eest Het is opvallend rekend de banken de het hoenderhok itgerekend zij hebben angen op de hypo- kt, waarin zo'n 250 iro omgaat al hypotheken is de 'en explosief gestegen, is nog steeds laag, het extra aantrekke- huis te kopen. De van de belastingaftrek matig hoog blijven, waardoor nieuwkomers op de woning markt niet meer aan de bak ko men. Maar ook om andere rede nen is de hypotheekrenteaftrek op termijn niet houdbaar. Verwacht wordt dat de rente gaat stijgen. Dat betekent dat de rijksoverheid tot 10 miljard eu ro per jaar aan belastinginkom sten gaat mislopen. Ook profite ren de hoogste inkomens het meest van de hypo theekrenteaftrek. De helft van de 'woon- subsidie' komt bij slechts 20 procent van de huishoudens te recht De banken heb ben gelijk dat de hypotheekren teaftrek een financiële en poli tieke tijdbom is. Het is daarom onbegrijpelijk dat CDA en WD een discussie over de beperking van dit belasting voordeel afwijzen. De regerings partijen steken om electorale re denen liever de kop in het zand. Kennelijk bezuinigen zij liever op de gezondheidszorg, dan dat zij een debat aangaan over een belastingsysteem dat de wo ningmarkt ontregelt en de aller hoogste inkomens onevenredig bevoordeelt na| huizenprijzen kunst- Hugo Schneider Symposium Nil eindigt met tranen bij bouwer door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Voor een zaal die was volgestouwd met stijve, grijze pak ken en een enkel kleurloos mantelpakje, kon Jouke de With van Consortium NI 1 zijn emoties niet de baas. De directeur van Boskalis (een van de partnerbedrij- ven van het Consortium) 'brak' voor de ogen van zeker honderdvijftig man. Het was hem te veel geworden. Morgen wordt de Nil tussen Alphen en Bode graven officieel geopend door minister Peijs. „Die weg is een stuk van mijn le ven", verklaarde De With huilend. De With was de laatste spreker op het symposium over Rijksweg 11 dat giste ren in het Alphense stadhuis werd ge houden. Op dat congres werd onder meer gediscussieerd over de bijzondere manier waarop het laatste gedeelte van de weg tussen Leiden en Bodegraven tot stand is gekomen. Contractueel is het project vernieuwend geweest. Dankzij een unieke samenwerking tussen de ver schillende overheden en het bedrijfsle ven is de weg jaren eerder klaar dan hét ministerie had gepland. In tegenstelling tot de andere sprekers en debaters die geen gevoelens opriepen met hun zakelijke en technische verha len, wilde De With het vooral over de menselijke kant van het project hebben. Hij was trots op zijn 'kleine team' dat heeft moeten opboksen tegen de bu reaucratie. Niet dat hij repte over jaren vol gesteggel, frustratie en tegenslag, maar hij wist wel duidelijk te maken dat de NI 1 meer heeft gekost dan alleen de koele cijfers: circa 55 miljoen euro. Geestelijk is door een aantal mensen zware tol betaald. Door daarover - in bedekte termen - te praten, raakte De With door emoties overmand. Hij was een paar minuten niet in staat om ook nog maar een woord te zeggen. Zijn toehoorders los ten dat op door luid te applaudisseren. „Neem me niet kwalijk. Het werd me even te veel. Maar ik schaam me er niet voor", wist hij uiteindelijk uit te bren gen. „Dit was vooral een mensenpro ject." Na afloop van het symposium vertelde De With dat de aanleg van de NI 1 van hem veel energie heeft gevraagd. „De maatschappij is zo ingewikkeld, zit zo gecompliceerd in elkaar. We raken ver loederd door de regelgeving. Deze emo ties komen uit mijn tenen." Pagina R3: De succesformule luidt: Nil PPS x (D+B+M) door Eric-Jan Berendsen leiden - De 3 October Vereeniging Lei den heeft vorig jaar 15.000 euro overge houden op haar begroting. Tegenover 483.000 euro aan inkomsten stond een uitgavenpost van 468.000 euro. Daar naast verwacht de vereniging nog voor 3 oktober dit jaar van 9.600 naar meer dan 10.000 leden te gaan. Dat maakte het be stuur gisteravond in Holiday Inn bekend op de jaarlijkse ledenvergadering. Lodewijk Kallenberg, secretaris van de 3 October Vereeniging, is blij met die ge tallen. „Het is een aantal jaren financieel minder gegaan met de vereniging. Door meer leden, meer sponsors en een hoge re opbrengst van de kermis staan we er nu een stuk beter voor. Het batig saldo gaat naar een spaarpotje want we willen eventuele calamiteiten kunnen opvan gen." Kallenberg ziet de toekomst rooskleurig tegemoet. „We zijn de afgelopen vijfjaar gegroeid van 5.000 naar bijna 10.000 le den. De Rabobank doet als sponsor on ze ledenadministratie en binnenkort krijgen al die leden een ledenkaart. Het 10.000ste lid verwachten we rond 3 ok tober en die gaan we in het zonnetje zetten. Naast het feit dat meer leden fi nancieel goed is voor de vereniging, verwachten we dit jaar ook meer pacht van de kermis omdat de kermis over drie dagen - 2, 3 en 4 oktober - is ver spreid." De opbrengst van de kermis gaat sinds de oprichting van de 3 October Vereeni ging jaarlijks naar de vereniging en niet naar de gemeente. Het bestuur maakte ook bekend dat het thema van de grote optocht, dit jaar op maandag 4 oktober, 'dieren' is. „Omdat het die dag dieren dag is", aldus Kallenberg. Pagina Ri: Muziektaptoe dit jaar op zondag 3 oktober den helder/gpd - Voor het Cen traal Station in Den Helder is gistermiddag een twintigjarige man van Antilliaanse herkomst met twee pistoolschoten in de borst doodgeschoten. Het slachtoffer stond met z'n fiets bij het station toen de kogels hem raakten. De dader, van wie een vrij duidelijk signalement bestaat, was gisteravond laat nog steeds voortvluchtig. Volgens leden van de Antilli aanse gemeenschap in Den Helder heeft de moord te ma ken met een steekpartij in sep tember vorig jaar, waarbij de 17-jarige Nishmael Dorothea op vrijwel dezelfde plek om het leven kwam. Het huidige slachtoffer, Sami genaamd, zou de broer zijn van de jongen die Dorothea neerstak. „Het is eigenlijk gewoon een fa milievete," zegt iemand die goed ingevoerd is in de Antilli aanse gemeenschap. De politie wil niet ingaan op een eventu eel verband met de eerdere steekpartij. Het enige dat zij kwijt wil is dat er een recher cheteam van zeventien mensen op de zaak is gezet. Het publiek reageerde met ont zetting en afschuw op de schietpartij. Een jong meisje, overduidelijk zwanger, brak kort daarna door de afzetting van de politie en boog zich hui lend over het slachtoffer, haar vriend, de vader van haar kind. Tim de Cler vindt zichzelf nog lang niet goed genoeg Groot-Brittannië: het land van Big Brother Rotterdam - In totaal 27 sympathisanten van PKK-kopstuk Nuriye Kesbir, onder wie haar moeder en zuster (eerste en tweede van links) zijn gisteren in Rotterdam in honger staking gegaan om aandacht te vragen voor haar dreigende uitzetting. Al eerder ging de Koerdische Kesbir zelf in hongerstaking na dat de Hoge Raad had besloten dat zij aan Turkije mag worden uitgeleverd. Kesbir vreest dat ze voor de rest van haar leven wordt opgesloten en te maken krijgt met martelingen. Turkije wil haar uitlevering, omdat zij tussen 1993 en 1995 betrokken zou zijn geweest bij zeker 25 aanslagen. Zelf heeft ze altijd ontkend iets te maken te heb ben met aanslagen. Volgens eigen zeggen was ze slechts actief in de vrouwenbewe ging. Foto: ANP/Olaf Kraak (advertenties) Ja lk ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad 1 voor maar 9.75. Dat ls nog geen I 0,41 per dagt I MA I Naam: J Adres: Zw I Postcode J Plaats: I Ttelefoon: J Geboortedatum: I e-mail: Stuur deze bon op in een ongo frankeerde envelop, naar Leidech Dagblad. Tav Afrialinir lezersservice. Antwoord- Bellen kam ook 080O-J711 (gratia) of surf naar www.leldschdagblad.nl. iDeze aan- I bieding is geldig tot 31 december 8004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het oolofon van de krant treft u nadere Informatie aan. I i Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch t&k Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1