REGIO 'Een groot deel van mijn werk ging verloren' Plaza NAVRAAG ferPeijs van Verkeer wil het maximaal toegestane alcoholpro- voor jonge automobilisten verlagen van 0,5 naar 0,2 promil- 'Verlaging promillage kent dat jon- %n alle automobilisten rtje een bekeuring riskeren. De maatregel scheelt volgens (jjgen zo'n twaalf verkeersdoden en honderd zwaargewonden MARCEL VAN TOL, gemeenteraadslid voor Gemeentebelan- Ijongerenwerker bij Scum in Katwijk, vindt de maatregel dis- erend. ijee om jongeren harder aan te pakken? [et niet alleen bij jongeren beginnen. In de krant lees ik ook Lichten over ongeluk- ■arbij oudere automobi- [ijn betrokken. Het is [dat alleen jongeren en achter het stuur zit- Bt vind ik een beetje de- •nd aan het voorstel van ister." •er alcoholpromillage oor iedereen gelden? te weten. Eigenlijk zou naai geen alcohol mo- nken als je achter het aat zitten. Wat mij be- n de overheid daar niet streng genoeg in zijn. Kijk maar om hoe gemakkelijk mensen in de auto stappen als ze iets ge- n hebben." geheel, algemeen geldend alcoholverbod voor automobilis- een goede maatregel om alcoholmisbruik onder jongeren komen? een aantal automobilisten die gepakt zijn nadat ze alcohol gedronken. Ze werden geconfronteerd met video's van ongelukken en daar zijn ze erg van geschrokken. Je zou rt video's aan iedereen moeten laten zien, niet als straf, s preventiemaatregel. En dan kunnen de beelden me niet iterend genoeg zijn." Ie campagnes die wijzen op de gevaren van vuurwerk? ar dan wel een campagne die zich niet alleen op jongeren ïaar op elke leeftijdscategorie. Heel veel ouderen geven jon- 1 het verkeerde voorbeeld door zelf met een paar drankjes er het stuur te gaan zitten." et Scum tegen alcoholmisbruik? bben een alcoholmatigingsbeleid. Dat houdt onder meer in Is een jaar alle alcoholhoudende dranken een stuk duurder 1 frisdranken. Een biertje kost 1,20 euro, een glaasje fris zes- Maar als iedereen fris gaat drinken heeft dat wel weer fi- b consequenties. Het ziet ernaar uit dat we het afgelopen ider inkomsten hadden. Het lijkt me logisch dat de ge- daarvoor moet bijspringen, want we hebben de maatregel verzoek ingevoerd." ma Straatsma archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN Jredacteur: Jan Geert Majoor •mail: redactie.ld@hdc.nl 954, Zaterdag 15 Mei - Na hun bezoek aan de Rijnstreek zullen H. M. Koningin Ju- Z.K.H. Prins Bernhard a.s. Donderdag 20 Mei om 18.05 uur n arriveren. Aan de grens der gemeente (Spanjaardsbrug/Lage zal het Koningklijk Paar worden begroet door de burgemees- nr F. H. van Kinschot, in wiens gezelschap zich de Commissa- olitie, de heer R. J. Meijer, zal bevinden. Na deze begroeting, chts zeer kort zal duren, wordt naar het Stadhuis gereden, 18:15 uur in de Raadzaal een ontvangst plaats zal vinden, ireide route maakt het mogelijk dat vrijwel de gehele burgerij taan Koningin Juliana en Prins Bernhard zal kunnen brengen, et zijn de routes zo gekozen, dat hetKoninklijk Paar een groot de stad zal doorkruizen. Laat vooral de route welke de Ko- stoet zal volgen, met vlaggen omzoomd zijn! dinsdag 15 mei Aarco Bakker was gisteren met zijn zoontje Richard in de hof. De TROS maakte hier televisie-opnamen van de zanger, jiren volop aanwezig. chief Leidsch Dagblad n deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op mer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA i, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van ~0 of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, i 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON 'Irectie: B.M. Essen berg 'I: directiehdcuz@hdc.nl Leidsch Dagblad ve 1TOOR "rt raat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 östbus 54,2300 AB Leiden. 071-5356415 071-5356 325 nten fax 023-5150 567 sji .41 IEVERKOOP m.b.t.: 1813661 ;o«d: 023-5150 543 >75-68i 3677 'ilhandel: 071-5 356 300 mus kunnen contact opnemen 13636 hCE (gratis) -5196800 bei staling (acceptgiro) f0|(alleen aut. ine.) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken "atisch afschrijven van het sgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezörging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. 'In hele straten moeten alle bomen verdwijnen 'Groenman' Hoek ontdekte bacterievuur in Noordwijkse wijk Vinkeveld Uit: Leidsch Dagblad van 18 juli 2003 LEIDEN, 13.00 UUR De voormalige veehal is veranderd in een plaza. Een Spaans woord voor 'markt plein' of 'plaats', dat door stedenbouwkun digen is overgenomen om de 'grootsheid' en het mondaine karakter van gebouwen aan te geven. Groenoord Plaza is de extreme nmkeover van de Groenoordhallen. Het grijsgrauwe complex, met de immer aanwezige stank van koeienmest, kreeg een nieuwe gedaante na het vertrek van de veemarkt. De verou derde hallen werden verdoezeld achter een immense entree en een reeks nieuwe zalen. Stylisten en architecten deden hun uiterste best om het lelijke eendje te veranderen in een mooie zwaan. Maar met make up alleen kun je niet alles bereiken. De Eschtertoren is nagenoeg leeg. De plek waar een tweede toren zou komen, is een braakliggend stuk bruine aarde. Het ronde plein voor de ingang is stil. Vier vrouwen- fietsen met kinderzitjes zijn de enige teke nen van leven. De standaard voor metersho ge billboards is leeg. Twee deuren zijn open; de andere zijn dicht. Binnen zetten huisartsen zich neer voor de tweede helft van het congres over 'diagnosti sche strategieëen'. „Sorry dat de lunch niet helemaal is verlopen zoals de bedoeling was", zegt de gastheer in de Jan van Hout zaal. In de verlaten Geuzenbar ruimen ser veersters resten broodjes en melk op. Ge meentelijk 'chef de kabinet' Hein van Woer den heeft in de erker op de eerste verdieping een zakenlunch met een stuk of acht dames en heren. Voor de rest is Groenoord Plaza uitgestorven. De inrichting is ook niet erg 'plaza'. Veel meer dan een witte hal voorzien van sys teemplafond is de Jan van Houtzaal niet. En de we's in de toiletruimte zijn slechts ge scheiden hardboardschotten, met open ruimtes aan de onder- en bovenkant. In niets lijkt deze 'chique marktplaats met mondain karakter' op soortgenoten als Magna Plaza of Schiphol Plaza. Leiden ge bruikt het woord 'plaza' vooral om zielto gende stadsplekken te upgraden. Voor de liefhebben ga ook eens naar Kooi Plaza. Erna Straatsma ZATERDAG 15 MEI 2OO4 Hans Hoek is blij dat de gevolgen van bacterievuur bijna zijn weggepoetst vingertopje groot. Je glijdt er niet over uit en hij is niet zo geschikt om mee te gooien, wat kinderen deden met de vruchten van die vorige bo men. Die peren waren drie centime ter groot. We hebben zelfs al compli menten gekregen dat er een 'betere perenboom' terug is gekomen." Hoewel de vervangers nog slechts prille boompjes zijn, kan Hoek al concluderen dat het herstel goed ge slaagd is. De nare herinnering aan vorig jaar is helemaal weg. „Maar dat was al zo toen bekend werd dat het die bacterie was, ik ben toch gaan prakkiseren of we misschien niet ergens een foutje hadden ge maakt. Maar dit, daar kon niemand iets tegen doen." En zo loopt Hans Hoek weer trots door een van de woonwijken. Het voelt een beetje als 'zijn' woonwijk want hij heeft voor meerdere Noord- wijkse wijken het groenplan ontwor pen. „Grashoek was de eerste, dat nam ik eind jaren zeventig over van een collega. Daarna kwamen Vin- keveld 1,2 en 3. De aanleg van een groenvoorziening kan er voor zorgen dat mensen in een nieuwbouwwijk zich sneller thuis voelen. Anders is het zo'n kale ongezellige bedoening." Het groen in Vinkeveld ziet er weer pico bello uit, wat Hans Hoek op deze morgen toont. „Kijk, deze sierkers staat nergens an ders in Noordwijk. Het is een Limburgse kriek, je kunt hem echt eten. bloeiende witte De zomer van 2003 was warm. Net als de zomer van 1976. Dat is overi gens niet de enige overeenkomst tus sen beide periodes. In beide tropische zomers deed de bomen- en platen- ziekte bacterievuur van zich spreken in Noordwijk. De zeer besmettelijke ziekte zorgt er voor dat de boom of plant verhardt en verdort. Kappen en verwijderen is de enige mogelijkheid om te voorkomen dat de ziekte over slaat. Toch was het vorig jaar voor bij na tweehonderd bomen en struiken te laat en het Bacterievuur sloeg een gat in de Noordwijkse woonwijk Vin keveld. Een klap in het gezicht van Hans Hoek, de ontwerper van het groenplan voor de wijk. Hoek, al 34 jaar werkzaam in de bloemenbad- plaats, was er een tijdje kapot van. „Echt vergeten zal ik het nooit." De temperatuur ligt op deze vroege donderdagmorgen niet geheel op voorjaarsniveau, maar toch is overal de lente in al zijn groene frisheid voel- en zichtbaar. En hoorbaar, dankzij de kwetterende mussen. In niets doet de Noordwijkse wijk Vin keveld herinneren aan de klap die vorig jaar juli bijna tweehonderd bo men en struiken velde. De uitbraak van de zeer besmettelijke ziekte bac terievuur, ook wel bekend als peren- vuur, veranderde toen het beeld van de wijk. Tot groot verdriet van Hans Hoek, groenman bij de gemeente, maar vooral de tekenaar en ontwer per van het groenplan in de wijk Vinkeveld, die aan het eind van de jaren tachtig werd aangelegd. Hoek zegt bijna een jaar na de ont dekking van het peren- vuur dat hij er kapot van geweest is. „Je doet ja ren lang je uiterste best om iets moois van te maken en dan gebeurt je dit. Gelukkig was het niet te wijten aan een fout van de plant soenen dienst, of van mij. Deze de bacterie. Tussen haakjes, ik ge loof dat er van die soort niet één meer over is in Noordwijk." „Maar goed, ik heb een prima ver vanger gevonden in de Pyrus Colle- ryana Chantecleer. Deze boom wordt niet te groot en dat is heel be langrijk in een woonwijk. Verder heeft deze boom een prachtige bloesem en een schitte rende herfstkleur en Vhij kan goed tegen de zeewind. En, heel fijn voor de omwo nenden, is de vrucht maar een muur is een spi rea, een heester soort. Hij staat voor bomen die net uitgebloeid zijn. Die struik links daarvan, een dwergkwee, heeft daarvoor in bloei gestaan. Dat is mooi. Het is de combinatie van struiken en bomen die el-1 kaar in bloei op volgen, die mij een heel goed gevoel over mijn vak geven." En dat goede ge voel is sterker dat de nare erva ringen van vorig1 jaar. „Ja, even een blik op dit hoekje van de Branding en de Vloedlijn werpen doet mij bijna vergeten wat er vorige zomer ge beurd is. Bijna, het vervelende gevoel is dan wel weg, echt verge ten zal ik het nooit kunnen." Gerard Baas ziekte kan door alles zijn overge bracht. Door vogels, insecten, maar ook door wind of regen." „Kijk, hier staan de bomen die de dode bomen vervangen", zegt Hoek terwijl hij langs basisschool De Jutter loopt. „Op de Boomplantdag in april zijn ze geplant door kinderen van deze school. We hebben daarmee het nuttige met het aangename en het educatieve ver enigd." Naast de school op een grasveldje staat de Amaliaboom, een volledig vrij staande linde. „Ja, het lijkt alsof hij mooi de ruim te krijgt om lek ker groot te groei en, maar aan die drie ronde plek ken eromheen kun je zien hoeveel perenbomen er zijn weggehaald. Ook hier heeft de bacterie toegeslagen en moesten de bomen worden gekapt." Het was net na zijn zomervakantie toen Hans Hoek, die als ge meentelijke groenman onder meer gaat over kapvergunningen en plan ningen, het perenvuur ontdekte. Zijn angstige vermoeden werd bevestigd door de Plantenziektenkundige Dienst uit Lisse. „Daar ging een groot deel van mijn werk. Zo, verlo ren." Gelukkig, zo zegt Hoek achteraf, mocht hij zelf de aanpak van de wederopbouw voor zijn rekening nemen. „Ik kon mijn eigen idee weer in de ou de vorm her stellen. Ik ben meteen op zoek gegaan v naar bomen die vergelijk baar zijn met de Pyrus Communis, de 'gewone' peer, de soort die het meest leed on der Hans Hoek: „Ik ben toch gaan prakkiseren of we misschien niet ergens een foutje hadden gemaakt. Maartegen die bacterie kon niemand iets doen." Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17