'Verdiepte A4 geeft straks te veel lawaai' REGIO R3 De succesformule luidt: Nil PPS x (D+B+M) Epeel vanaf \andao 17jnei met KCOACH Gisteren Bosmolen, vandaag Lagewaardsemolen leg Krimwijk II Voorschoten kan beginnen 'Moet ik straks tussen de auto's gaan zitten?' firtmooie prijzen. door Janneke Dijke leiderdorp - Te veel Leiderdor pers zitten na de verdiepte aan leg van rijksweg A4 nog in de herrie, vindt de Belangenvereni ging A4-HSL. Het ministerie van verkeer en waterstaat moet meer huizen voorzien van ge luidsisolatie. Ook wil de vereni ging geluidsschermen tijdens de bouw van de snelweg, omdat die extra lawaai met zich mee brengt. De belangenvereniging vindt dat het ministerie te makkelijk vrijstelling op de wet geluids hinder aan vraagt. Over schrijdt het verkeersla waai de norm van 50 decibel, dan kan er ontheffing tot 55 deci bel worden gekregen. Wordt ook die norm overschreden, dan kan er nog een keer onthef fing worden aangevraagd tot 60 decibel. De belangenvereniging vindt dat het ministerie die laatste stap te makkelijk zet en maakt daartegen bezwaar in een reac tie op het ontwerp-tracébesluit (OTB). Het OTB is de platte grond van de A4 zoals die eruit ziet als straks de snelweg ver diept en verbreed is aangelegd. „Die ontheffing mag ons in ziens niet zover gaan dat de norm zwaar wordt overschre den, tot boven 55 decibel", stelt de belangenvereniging. Na de verbreding van de A4 zijn er 279 Leiderdorpse huizen die te maken hebben met geluid dat harder is dan de toegestane norm. Deze huizen staan aan de Irenestraat, Mauritssingel, Margrietstraat, Marijkestraat, Koningstraat, Groenendijk straat en Resedastraat. Het mi nisterie hanteert in deze straten nogal verschillende lawaaibere- keningen. Van 73 huizen aan deze straten erkent het ministe rie niet dat de geluidsoverlast te groot is. De oorzaak is een me ting uit 1986, waaruit bleek dat die huizen niet extreem in de herrie zaten. De belangenver eniging noemt dat rechtsonge lijkheid en wil dat deze ongelij ke behandeling gelijk wordt ge trokken. „Dit is des te meer re levant omdat het veelal gaat om slaapvertrekken, die dus 20 van de 24 uur per etmaal met geluid worden belast, want op de A4 is ook 's nachts en 's ochtends vroeg intensief vrachtverkeer." Behalve voor lawaai is de be langenvereniging bang voor luchtverontreiniging tijdens de bouw. Het zware bouwver- keer zal veel viezig heid uit stoten, verwacht zij. „Bij goed weer is het voor de bewoners zeer onaange naam om in de achtertuin te verblijven." De belangenvereniging protes teert in het bezwaarschrift ten slotte tegen de manier waarop rijkswaterstaat de Ericalaan en de in het verlengde liggende Mauritssingel wil aanleggen. Deze wegen komen in een via duct over de A4-tunnelbak te liggen. Rijkswaterstaat gaat er van uit dat dit viaduct maxi maal een meter boven het maaiveld mag uitsteken. Ook de gemeente Leiderdorp heeft hiertegen geprotesteerd in een bezwaarschrift. De bedoeling van de ondertunneling van de A4 is dat er geen barrière meer is tussen de Kerkwijk en de Oranjewijk. Zo'n hoog viaduct zou toch weer het zicht beper ken. De belangenvereniging vraagt waarom de tunnelbak niet die per wordt aangelegd. Volgens de Leiderdorpers kost dat 1 mil joen euro extra. „Die meerkos ten zijn te overzien, zeker ten opzichte van het totale pro ject." Belangenvereniging wil meer isolatie van huizen in Leiderdorp keen dag gfgesloten p - In verband met lidswerkzaamheden emeente Warmond !5 mei de Zijldijk van 16.00 uur af voor al het Dmdat de Zijldijk ,t, is er geen alternatie- jm huisnummers 1 tot 1 en de Kaagsociëteit reg te bereiken. Leiderdorp morin 10 jaar IP - Een delegatie van [dorpse partnerge- lamorin in Slowakijke eek op bezoek in Lei- tOmhet 10-jarig jubile- |e dorpenband te vie- iranmiddag van 14.00 pur een bijeenkomst neentehuis. Diverse lenadrukken waarom age met Slowakije be- De gemeente Leider- t hierbij aanwezig te owaakse delegatie ondagweer. londerhek fietsveilig - De Oranje Nassau- armond is van maan- i 7.00 uur tot en met 5 mei 19.00 uur afge- jr al het gemotoriseer- r tussen het Warmon- het Buitenwater. Op imt een verkeersgelei- fietsers en automobi- taan gescheiden blij- erkeer kan tijdens de alleen via Sassenheim binnenkomen. Aad /en van de gemeente de verkeersgeleider iliger maakt. „We ver witte vlak dat voor gt waar de fietsers de men, tot trottoir- kunnen auto's er overheen rijden. Op worden de fietsers hermd." Omdat het de aanleg van de ge- meer in twee richtin- ïnnen rijden, wordt breed. Daarom ver gedeelte van het lelmarkt in »t Proffijt - In 't Groot Proffijt erhaaveplein in is zondag een rom- Liefhebbers kunnen van 10.00 tot 14.00 fegang is g zwemmen ed Aarweide Aj/Vie wil, kan vandaag inmen in het open- ikarweide aan de deg in Ter Aar. Het bad (jaag om 12.00 weer eens voorzitter Her- dien van de Stichting eü van zwembad Aar- sroen veel mensen zo- don voor het zwembad riste openingsdag voor iriie een kijkje of een afemen, gratis toegan- stichting heeft het levan de sloop gered, it nu voor het ten op circa twee- ij williger s. n m zaterdag 15 mei 2004 Uit manier waarop weg Alphen-Bodegraven tot stand kwam zijn lessen te trekken voor de toekomst door Nancy Ubert vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Nil PPS x (D+B+M). Deze niet-be- staande wiskundige berekening is volgens Lenny Vulperhorst van adviesbureau Andersson Elffers Felix de uitkomst van een succesformule. Vulperhorst leidde gisteren het symposium over de samenwerking die is opgezet om te zorgen dat de Nil eerder werd opgeleverd dan Den Haag aanvankelijk wil de. Inwoners, bestuurders en on dernemers in de Rijnstreek wil den de Rijksweg 11 tussen Lei den en Bodegraven veel sneller compleet hebben dan het mi nisterie had bedacht. Voor dat doel is eind vorige eeuw zwaar gelobbyd. Omdat het ministerie geen geld had gereserveerd voor een vervroegde aanleg, werd het tracé tussen Alphen en Bodegraven voorgefinan cierd. Een groep ondernemers wilde dat risico wel nemen om de klus te kunnen klaren. Zo is het Consortium Nil ontstaan: een samenwerkingsverband van zes bedrijven die unaniem van me ning waren dat samenwerking meer is dan de som der delen. Het tracé Alphen-Bodegraven werd dankzij een nieuwe con- tractvorm aangelegd, het zoge noemde Design, Build and Maintain (De D+B+M uit de 'succesformule', Engelse ter men die staan voor ontwerp, bouw en onderhoud). Het con sortium nam niet alleen het ontwerp en de aanleg van de Nil voor zijn rekening, maar moet er de komende tien jaar ook voor zorgen dat de weg in optimale staat blijft verkeren. Naast het consortium hadden ook diverse overheden hun taak in het project. (De PPS - pu- bliek-publieke samenwerking - in Vulperhorsts formule). Over die niet-alledaagse manier van werken werd gisteren in het Al- phense stadhuis uitgebreid ge sproken. Want, zo was de heer sende gedachte, voor de toe komst zijn hieruit belangrijke lessen te trekken. Volgens oud-gedeputeerde Ted Janssen is de formule die werd besproken zeker opnieuw haal baar. Hij pleitte ervoor om de methode ook te gebruiken voor een weg richting de Al 2 zodat vanaf de Nil de Bollenstreek ook beter bereikbaar wordt. Jan de Bont van Rijkswaterstaat merkte op dat bij de samenwer king 'de grenzen van het haal bare zijn opgezocht'. Wie zich verdiept in de historie van het project, vindt daar wel enkele voorbeelden van. Zo dreigde een grote onderne mer naar het Europese ge rechtshof te stappen omdat de manier van werken bij de Nil niet binnen de wettelijke kaders zou passen. Er zou sprake zijn geweest van 'vriendjespolitiek'. Uiteindelijk is die zaak gesust. Volgens burgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn is het bij de Nil van belang geweest dat ondernemers elkaar iets hebben gegund. Jouke de With van het Consortium Nil beaamde dat. Bovendien heeft onderling vertrouwen in zijn vi sie een grote rol gespeeld. De circa honderdvijftig gasten konden naar huis met een dos sier vol informatie. De lessen die zijn geleerd van de aanleg van de Nil Alphen-Bodegraven zijn vertaald in twee handlei dingen. 'Tips voor opdracht ge ven in de bouw" en 'Tips voor modern ondernemen in de bouw'. de 660 nieuwe woningen in alle soorten en maten door Ma rijn Roos tin - De uitvoering k Krimwijk II in Voor- begonnen. De ge- de uitvoerders, deze ^inigd in de combina- Ilemansgeest CV, te- ze week een ontwik- 1,1 a realisatieovereen- Krimwijk II, gelegen huidige Krimwijk in oflandse polder, ver- en 2006 en 2009 rond n ningen. De komende n wordt de locatie gemaakt. Met de de kassen in de pol- |p| n begin gemaakt, water zullen centraal staan in de Krimwijk II. Behalve dertig procent sociale woning bouw, is er ook ruimte voor duurdere huizen, zoals water woningen. Hoe die eruit komen te zien, is nog niet bekend. Ver schillende architecten buigen zich de komende tijd over de invulling daarvan. Zij willen ge zamenlijk een 'beeldkwaliteit plan' opstellen. Een maquette van de opzet van de wijk is al wel te zien in het gemeente huis. Zichtbaar zijn de brede al- lee's, boulevards en vijvers, die maken dat de voltallige ge meenteraad zeer content is met de plannen voor de wijk. (advertentie) voorschoten -De bewoners van de flat aan de Raadhuislaan 2 tot en met 6 in Voorschoten kunnen hun gemeenschappelij ke tuin aan het Churchillplein op hun buik schrijven als de ge meente haar zin krijgt. Vanwe ge de herindeling van het cen trum moet het stuk groen tijde lijk in een parkeerplaats veran deren. Rina Kneijboer heeft een nacht niet geslapen en twee dagen met hoofdpijn gelopen, nadat ze op dinsdag 4 mei een brief van de gemeente Voorschoten onder ogen kreeg. „Daarin las ik dat voor een periode van maximaal rijf jaar 'aanvullende parkeerplaatsen kunnen wor den aangelegd' op het Chur chillplein vanwege 'een aantal bouwontwikkelingen die in het centrum op stapel staan'. Ofte wel: onze tuin gaat op de schop." De tuin, die pal achter de flat ligt, is alleen toegankelijk voor de bewoners. „Ik woon hier al vijfendertig jaar en al zo lang heb ik plezier van die lap grond. Ik heb zelf nog een boom ge plant. En nu moet dat allemaal wijken voor een parkeerplaats. Die kan toch wel ergens anders komen? In de zomer ga ik vaak met de buren in de schaduw van de bomen thee drinken, omdat het dan op de balkons bloedverziekend heet is. Moet ik straks tussen de auto's gaan zitten?" Volgens ambtenaar F. Vrise- koop van de gemeente zijn de bewoners op tijd schriftelijk ge waarschuwd. „Zo weten ze van De groenstrook aan de Raadhuislaan. „Ik geloof niet in sprookjes: als die tuin weggaat, komt hij nooit meer terug." Foto: Hielco Kuipers onze plannen en kunnen ze - als ze dat willen - een bezwaar schrift indienen." Ze geeft aan dat de parkeerproblematiek al eerder, op 14 april, ter sprake kwam tijdens een informatie avond over de herinrichting van het centrum. „Na lang beraad hebben we juist voor de tuin aan het Chur chillplein gekozen, omdat an dere locaties als de Koninklijke Marinelaan te ver van het cen trum afliggen." Parkeren in de woonwijken is voor Vrisekoop ook geen optie. „Omdat dat niet netjes zou zijn tegenover de wijkbewoners." Vrisekoop benadrukt dat een tijdelijke vergunning maximaal vijf jaar geldig is. Maar op de vraag of dat betekent dat de tuin na die tijd-weer in zijn vol le glorie herrijst, antwoordt ze 'dat het hele gebied een ont wikkelingsgebied is'. Woordvoerster C. Creeveld van de woningcorporatie Woonzorg geeft aan dat haar organisatie geen partij is in het conflict. „De grond is altijd al van de ge meente geweest. Alleen de voortuin is van ons." Ze voelt wel met de huurders mee. „Ik begrijp best dat ze niet blij zijn met de situatie. Maar omdat wij niet door de gemeente op de hoogte zijn gesteld van de situ atie, is het moeilijk voor ons een oordeel te geven." Kneijboer is sceptisch over de toekomst. „We hebben de ge meente voorgesteld de helft van de tuin in te nemen. Dan be houden wij tenminste nog wat privacy en kunnen we nog lek ker buiten zitten. Maar dat schijnt te duur te zijn. In elk ge val geloof ik niet in sprookjes: als die tuin weggaat, komt hij nooit meer terug." De Bosmolen, die 167 jaar in de Bospolder in Leiderdorp heeft gestaan maar moest wijken voor de HSL, staat nu in Koudekerk en heet voortaan Lagewaardsemolen. Gisteren voerde de Zorgrun langs het monument. Foto: Henk Bouwman Medewerkers verpleeghuizen rennen, wandelen en fietsen langs een nieuw oud monument koudekerk aan den rijn/leiderdorp - Rennen langs een nieuwe, 168 jaar oude molen. Een schijnbare tegenstelling, die door molenaar Andries Veloo zonder problemen kloppend wordt gemaakt. Hoe? Dat hebben de renners van de Zorgrun - een sportief evenement voor de medewerkers van de verpleeghuizen Oudshoorn, Noorderbrink, Leythenrode en het Rijnland Ziekenhuis - gistermid dag ondervonden. Het parcours van zo'n vijftien kilometer, dat rennend, wandelend, fietsend of skeelerend kon worden afgelegd, ging dwars door het Groene Hart én langs de molen. Giste ren heette het fraaie monument nog Bosmolen, maar vanaf vandaag draagt hij de naam Lagewaardsemolen. Niet voor niets. Molens worden vaak vernoemd naar de het land waarop ze staan. Of zoals de molenaar zegt: „Een oude molen op een nieuwe plaats heeft dus een nieuwe naam nodig." De Bos molen die 167 jaar in de Bospolder in Leiderdorp heeft gestaan, moest wijken voor de komst van de HSL. De vrijwillige molenaar van de Rijnlandse Molenstich ting, Andries Veloo, zag zijn kans. Hij maakte - een beetje als grap - kenbaar graag in buurt van de molen te willen wonen. Zijn wens werd tot zijn verba zing gehonoreerd. Een bijzondere oplossing, gevonden dankzij de Rijnlandse Molenstichting: de Leiderdorpse molen werd van zijn fun dering gehaald, vervolgens grondig ge restaureerd bij Verbij in Hoogmade, toen op een dieplader gezet en uiteinde lijk een paar kilometer verder, pal naast het nieuwe huis van Veloo in Koude kerk, op een nieuwe fundering geplaatst. Leiderdorp een molen armer, Koude kerk een molen rijker. Vanmorgen wordt de oude nieuwe La gewaardsemolen, nu vernoemd naar de Lagewaardsepolder, officieel door de ge meente Leiderdorp overgedragen aan de Rijnlandse Molenstichting. De molen, die staat op de hoek van de Ruigekade en Ofwegen in Koudekerk, komt daar weer helemaal tot zijn recht. Niet alleen landschappelijk, maar ook qua wind vang en waterstaatkundige betekenis. De gerestaureerde Lagewaardsemolen heeft in dit gebied zelfs een aanvullende bemalingstaak gekregen, omdat de ca paciteit van het gemaal in de polder bij hevige regenval niet toereikend is. En hoe verging het de ruim 250 sportie ve zorgmedewerkers uit Alphen en Lei derdorp bij de molen? Zij hadden een prachtige middag, luisterden naar de verhalen van de molenaar en bezichtig den de binnenkant. Ze genoten van het Hollandse landschap en liepen tegelij kertijd ruim 2500 euro bij elkaar voor het Mikumi Health Centre in Morogoro in Tanzania. De Krimwijk II wordt straks be reikbaar vanaf twee kanten, vanaf de Prof. Boerhaaveweg en de Leidseweg. Tegen diezelfde Boerhaaveweg aan is een voor zieningengebouw gepland voor onder meer onderwijs en kin deropvang. Overigens werd de wijk aanvankelijk Park Alle- mansgeest genoemd. Maar de politiek vond dat een 'onzinni ge naam'. Van de 660 woningen te bou wen woningen is dertig procent sociale woningbouw in de vorm van zowel eengezinswoningen als appartementen. De overige (vrije-sector)woningen worden in diverse prijsklassen verkocht en verhuurd. De verkoop begint naar verwachting eind volgend jaar. Over de sociale huurwo ningen verschijnt te zijner tijd informatie in de woonkrant. (advertentie) Nietvolr" Leiden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15