Toch geld voor opvang daklozen LEIDEN REGIO Het is stil in park Hooghkamer Vragen over omgevallen boom tijd- en papierverspilling 'Spieren voor spieren' bij Minerva If Arrestant knokpart Chili Out Café dien klacht in tegen polil Onenigheid over gebruik naam hervormde kerk Steeds me ambtenari bij provin E Historicus Emmer uit Leiden geë zaterdag 15 MEI 2OO4 Sluiting sociaal pensionlijkt afgewend leiden - Ter ere van het 38ste lustrum van studentenvereni ging Minerva organiseert de lustrumcommissie op 20 mei een dag, waarbij de leden van Minerva in Leiden en omgeving geld bij elkaar verdienen voor het goede doel 'Spieren voor Spieren'. Die dag leggen zoveel mogelijk studententweetallen een duo-triatlon af over 76 kilo meter. De duo's hebben van 10.00 uur 's morgens tot 20.00 uur 's avonds de tijd om deze klus te klaren. De triatlon be staat uit verschillende onderde len: 55 kilometer fietsen op een tandem, 7 kilometer in een ka no en 14 kilometer om en om joggen en steppen op een kick- bike. Er wordt gestart vanaf de Breestraat en Nieuwe Rijn. De routes van het kano, step pen en lopen voeren door de Leidse binnenstad. Het tan- demfietsen gaat van Leiden via Wassenaar, Katwijk en Noord- wijk weer terug naar Leiden. Al le deelnemers betalen zelf een bedrag van 5 euro en de hoofd sponsor van het lustrum, de ABN AMRO Bank, stelt ook een bedrag beschikbaar. Het be langrijkste doel van de stichting Spieren voor Spieren is door wetenschappelijk onderzoek spierziekten definitief uit de wereld te helpen. door Robbert Minkhorst leiden - Het sociaal pension en de crisisopvang voor daklozen, psychiatrisch patiënten en ver slaafden in Leiden hoeven niet dicht. De gemeente is ervan overtuigd dat de stichting De Binnenvest geld uit een ander potje krijgt, nu twee subsidiere gelingen verdwijnen. De stich ting vreest 380.000 euro per jaar minder binnen te krijgen, maar volgens de gemeente gaat het om hoogstens 90.000 euro. Tot verontwaardiging van wet houder Hans Buijing (zorg) be twijfelde een woordvoerder van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport eerder deze week of De Binnenvest een beroep kan doen op andere subsidieregelingen. Volgens Buijing kan dat wel. De ge meente keert vast een voor schot van 200.000 euro uit. Wethouder Hans Buijing (zorg) verwacht dat de stichting dat bedrag later dit jaar zelf krijgt van het rijk, en dus weer aan de gemeente terug kan betalen. De ambtenaar stelde dat ge meenten verantwoordelijk zijn voor maatschappelijke opvang, niet het rijk. Volgens Buijing moet deze ambtenaar 'slecht zijn geïnformeerd'. „We heb ben navraag gedaan wie dit kan hebben gezegd, maar het ver haal klopt niet. Dit was niet zo'n hele slimme ambtenaar. Het probleem is niet aan de or de." Als er geen compensatie zou komen voor de twee verdwij nende subsidieregelingen, dan heeft dat wel desastreuze gevol gen voor de stad. „Dan zal al gauw aan sluiting van het soci aal pension - een rusthuis voor daklozen - of de crisisopvang gedacht moeten worden", mel den B en W in een notitie. Af gezien van een direct en acuut probleem - waar moeten die mensen dan heen? - zal zo'n besluit leiden tot een slechtere lichamelijke en geestelijke con ditie van de groep daklozen, verslaafden en mensen in een crisissituatie en daarmee tot meer overlast op straat." Tegelijk geeft het college in de notitie aan dat sluiting van voorzieningen onwaarschijnlijk is. Bij klanten van De Binnen vest is 'vaak sprake van psychi atrische en psychosociale pro blematiek'. Om die reden zal het Regionaal Indicatieorgaan (RIO) deze mensen indiceren voor zorg via de AWBZ (de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten). Daar staat dan ook een vergoeding voor De Binnenvest tegenover. Het Zorgkantoor, het RIO zelf en ervaringen in andere steden bevestigen dat. De gemeente wil park Hooghkamer een grondige opknapbeurt geven. Foto: Henk Bouwman door Saskia Buitelaar katwijk - De Protestantse Kerk in Nederland (PKN) eist dat de bezwaarden niet langer de naam 'Nederlands Hervormde Gemeente in hersteld verband' gebruiken. Ook in Katwijk wordt die naam gehanteerd door de groepen rondom de bezwaarde predikanten Vlietstra en Van Vlastuin. 'Onjuist, misleidend en verwar rend', noemt het bestuur van de PKN die naam van de her vormde (wijk) gemeenten die zich willen verenigen in een nieuw op te richten kerkge nootschap. De Nederlands Her vormde Kerk heeft zich immers per 1 mei met de Gereformeer de Kerken en de Evangelisch- Lutherse Kerk verenigd tot de PKN. De 'bezwaarden' wekken met hun naam ten onrechte de suggestie dat zij een voortzet ting zijn van de hervormde kerk, vindt het bestuur. Zij eist dat de bezwaarden binnen en kele dagen afstand doen van hun naam. Dominee Vlietstra legt uit dat juist bewust voor die naam is gekozen. „We laten ermee zien dat we ten volle gebonden zijn en blijven aan de Nederlands Hervormde kerk. De toevoeging 'in hersteld verband' is een werknaam, die we juist gebrui ken om juridische problemen met de PKN te voorkomen." Overigens vindt Vlietstra dat de bezwaarde kerkgangers die wél - maar met tegenzin - zijn mee gegaan met de kerkfusie, zich ernstig zouden moeten bezin nen. De uitspraak die de rech ter in kort geding deze week deed over de Katwijkse kerk scheuring, betekent dat de meerderheid in de kerk mag zeggen wat men moet geloven, aldus Vlietstra. „Bij de bezwaar den die zijn meegegaan zouden nu alle rode lampen moeten gaan branden." Leiden knapt 'park zonder uitstraling' op den haag - Terwijl andL, vincies hun ambten stand inkrimpen, ba» 1 Zuidhollandse Provincit Den Haag uit zijn voeg* provinciebestuur moei kantoren in Alphen Rijn en Dordrecht in nemen om de amb kwijt te kunnen. De provincie Noord- q meldde deze week dat vakbonden een akkooriv! reikt over afvloeiing van ul cent van de ambtenai y aantal werkplekken wi ruggebracht van 1450 n slechts duizend. In Zi land staat de teller op ra c het dubbele -2190- plannen tot krimpen. „Ik ga dit diepgaand 1 en informeren bij Noo land hoe ze dat doei WD-fractieleider E. Dussen uit Provinciale S De WD vormt samen n en CDA het dagelijks Gedeputeerde Staten, voerde vorig jaar in verl tijd de leuze 'De provii met 15 procent mindr sen'. Op dat moment 1 2077 (volledige) ban 2190. Volgens Gedej Staten bestaan er plan het aantal banen te ve ren met 'zestig tot tac nen in een tijd van 1 jaar'. Van der Dussen: „De is dat het gat alleen mai wordt. Dat is dus niet g het bedenken van komt de liberale voorn verder dan: „Zo hebbei niet zo'n last van muski1 terwijl wij een grote ra gersdienst nodig hebbe In Noord-Holland helft van de te schrap werkplekken gezocht i zaamheden 'die niet 1 tot de taken van een p behoren, zoals autom; catering en beheer van aldus de woordvoerder De andere helft moei door efficiënter werk laatste zal het lastigste het plan worden, di woordvoerder in Haarlf door Bas de Rue leiden - De speelplaats in het oostelijke deel van het park Hooghkamer, gelegen op de grens van Voorschoten en Leiden, mag die naam eigenlijk niet meer dragen. Geen kind komt er meer. Het plaatsje ver liest zienderogen terrein aan de opruk kende natuur. Drie betonnen ringen die eens dienst deden als zandbak, zijn dicht gegroeid met paardebloemen en brand netels. Waar ooit een schommel stond, is alleen de sokkel nog zichtbaar. Gras schiet omhoog tussen de stoeptegels. Het is stil in park Hooghkamer. Dat gaat allemaal veranderen. De ge meente wil het park een grondige op knapbeurt geven. De oude speelplaats wordt opgedoekt om plaats te maken voor twee nieuwe, aangelegd aan de hand van ontwerpen van leerlingen van de naburige Apollo-basisschool. Een aantal bomen op de open grasveldjes in het park krijgt een andere plek, zodat kinderen op de veldjes kunnen ravotten en voetballen. De slootjes om de kinder boerderij in het westelijk gedeelte van het park worden verlegd, zodat het wa ter een natuurlijker verloop krijgt. Ten slotte wordt het voetpad aan de oost kant, dat nu nog in het niets ophoudt, doorgetrokken. Bewoners van de aanpa lende verzorgingsflat Van den Willigen- hof kunnen het park dan beter bereiken. Projectleider M. van derVen verklaart bovendien dat de geplande bouw van het wooncomplex De Lepelaar, op de huidige plek van het verzorgingshuis, niet ten koste gaat van het park. Vooralsnog overheerst de rust in Hoogh kamer. Deze ochtend is er geen wande laar te bekennen. Bij de kinderboerderij schuifelen drie lichtbruine geitjes be dachtzaam naar het ijzeren toegangs hek. Met gulzige oogjes steken de jonge beesten hun snuiten door de spijlen, ho pend op een suikerklontje, een wortel of een stukje brood. Het brutaalste geitje springt met zijn voorpoten tegen het hek en begint verwoed aan de spijlen te kna gen. Het bord 'verboden te voederen' lijkt een overbodige vermaning: er is toch niemand om de geitjes iets toe te stoppen. Zachtjes ruist de wind door de populieren, op de achtergrond is het ge raas van de N206 hoorbaar. Voor de omwonenden van het park kan de herinrichting van Hooghkamer niet vroeg genoeg beginnen. Afgelopen maandag organiseerde de gemeente een informatieavond voor de buurt. Bewo ners van de naastgelegen Apollolaan en het verzorgingshuis toonden zich ver heugd over de gemeentelijke plannen. „Het park moet weer een functie krijgen voor de wijk. We hebben tien jaar ach terstallig onderhoud goed te maken", zegt H. Prud'homme-van Reine, voorzit ter van de wijkvereniging Zuid-West. Ook K. Westerbeek van de wijkvereni ging is blij. „Op dit moment heeft het park geen uitstraling", zegt de Leide- naar. Wel is hij bezorgd over mogelijke overlast door hangjongeren: „Vroeger stond er een houten klimkasteel op de speelplek. Dat is jaren geleden in vlam men opgegaan. Bij de bewoners bestaat de angst voor herhaling. De gemeente moet daarom niet alleen iets speelplaat sen bouwen voor de kleine kinderen, maar ook voorzieningen aanleggen voor de oudere jeugd." Toch heeft het park niet alle glans verlo ren. De regen van de afgelopen tijd heeft Hooghkamer veranderd in een oase van weelderig groen. De voetpaden van ge barsten asfalt kronkelen zich een weg 4 door een zee van look en fluitekruid. In de hoge kastanjebomen, beuken en es sen die de open veldjes flankeren, tjil pen merels uit volle borst. Stille getuigen van de jarenlange ver waarlozing zijn de bankjes in het park. Ze zijn overgroeid met brandnetels en struiken, de zittingen zijn verweerd en vlekkerig van de vogelpoep. Geduldig wachten ze langs de wandelpaden op nieuwe bezoekers. De opknapbeurt begint dit najaar. leiden - De Europese A van Wetenschappen opnieuw een Leids lid cus Piet Emmer, ond auteur van De Nederla venhandel 1500-1850, week benoemd tot lid (59) is hoogleraar in de denis van de Europes sie. Eind april koos di mie ook al chemii Reedijk tot lid. Dat bi totaal aantal leden Universiteit Leiden is den, op zeventien. Di mie telt ruim 2000 ledei 'Boom vernielt drie auto's'. Het was op zaterdag 8 mei een klein berichtje in het Leidsch Dagblad. Een iep aan de Lam- menschansweg, ter hoogte van de School voor Praktijkonder wijs, had een rotte stam en was daardoor tijdens zware re genval omgewaaid. De con sternatie was echter groot. Hoe kon dit nou toch gebeu ren, vroeg een verontwaardig de Leidse CDA-fractie zich af. Jan-Jaap de Haan en Abraham Flippo, die namens de partij in de commissie ruimte en groen zitten, eisen dan ook ophelde ring over het voorval. In een brief aan het college stelden de twee CDA'ers zes schriftelijke vragen. Wanneer is de boom voor het laatst ge schouwd? Wie heeft die schouw verricht? Welke maat regelen gaat de gemeente ne men om dit soort ongelukken in de toekomst te voorkomen? En zo nog meer. Of het college 'binnen de gangbare termijn van drie weken' wil antwoor den. Het liep nu met een sisser af, want de schade was slechts van materiële aard. Maar voor hetzelfde geld had de omge vallen boom ernstig lichame lijk letsel aan passanten toege bracht. De strekking van de brief van het CDA was duide lijk: de gemeente is tekortge- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 <124 schoten in het onderhoud en is hoofdverantwoordelijk voor dit 'drama'. Maar wat blijkt? De iep valt he lemaal niet onder de verant woordelijkheid van de ge meente. De boom is eigendom van de school en dus trof het college geen blaam. Een beetje tijd- en papierverspilling van het CDA, dus. Het zal de arme iep om het even zijn. Hem rest een toe komst als brandhout. Wereldreis Woensdagnacht, de nacht voor Hemelvaartsdag, is het weer zo ver. Dan vindt voor de vijftiende keer de nachtelijke wandeling van Leiden naar Den Haag plaats. Heette de tocht voorheen de 'Nacht van Juigalpa', dit jaar gaan de deel nemers 'Rond de wereld in één nacht'. Wat ooit begon als een promo- tietocht met relatief weinig deelnemers om de stedenban den die Leiden en Den Haag met Juigalpa in Nicaragua hebben extra onder de aan dacht te brengen, is inmiddels uitgegroeid tot een evenement van formaat. Dit jaar zullen naar verwachting zo'n 800 tot 1000 wandelaars tussen mid dernacht en zeven uur 's och tends een 23 kilometer lang traject te voet afleggen. Dit jaar wil de organisatie niet alleen aandacht besteden aan Juigalpa, maar ook aan andere lokale en regionale initiatieven op het gebied van internatio nale samenwerking. Vandaar Een iep met een rotte stam aan de iammenschansweg, ter hoogte van de School voor Praktijkonder wijs, waaide tijdens zware regenval om. Foto; Hielco Kuipers ontwikkelingsbanden onder houden met dat deel van de wereld, geven daar informatie over hun werk. En zij zullen de vermoeide wandelaars oppep- de naamsverandering. Het startpunt van de tocht ligt bij het museum van Volken kunde in Leiden, dat voor deze gelegenheid de hele nacht open is. Het thema dat bij Vol kenkunde zal overheersen is 'Zuid-Amerika', met vooral aandacht voor Juigalpa. Burge meester Lenferink geeft hier om klokke twaalf het start schot. Het eerste rustpunt voor de wandelaars is twaalf kilometer verderop, bij Wassenaarse Slag: daar ligt die nacht 'Azië'. Een aantal organisaties die pen met een theeceremonie waarbij verschillende thee soorten uit Azië geschonken worden. Van Azië gaat de tocht verder naar 'Afrika', gelegen op de parkeerplaats van Meijendel waar de wandelaars hun ener gie vooral moeten halen uit daverende Afrikaanse muziek. De tocht eindigt bij het Muse- on in Den Haag waar het con tinent 'Europa' vertegenwoor digd is. Wie aan de wandeltocht mee doet, betaalt 10 euro inschrijf geld. Een deel van dat bedrag wordt verdeeld onder alle deelnemende organisaties en komt dus ten goede aan ont wikkelingsprojecten. De wan delaars mogen zelf bepalen naar welke organisatie 'hun' Voor meer informatie: www.sis.denhaag.org Robert Toret en Timoteus Waarsenburg door Eric-Jan Berendsen leiden - De 30-jarige Amauri Radhames Alvarez Pérez uit Rijnsburg heeft tegen de politie in Leiden een klacht ingediend wegens mishandeling. Hij werd zondagochtend op de Nieuwe Beestenmarkt gearresteerd na dat er zich voor het Chill Out Café in de Lange Scheistraat een vechtpartij afspeelde. Pérez werd opgepakt omdat hij de straat niet wilde verlaten. Hij zegt echter niets te weten van de vechtpartij omdat hij net kwam aanlopen en dat de poli tie bij zijn arrestatie onnodig geweld gébruikte. Zo werd hij twee keer door een politiehond gebeten, liep hij in de paniek ontvelde knieën en ellebogen op en moest hij anderhalf uur in de handboeien wachten op eerste hulp. Pérez was die nacht wel in de kroeg aan de Lange Scheistraat geweest, maar verliet de zaak met drie vrienden rond half drie om ergens anders iets te gaan drinken. Toen die zaak dicht bleek, rookte hij voor de deur een sigaret en besloot even later terug te gaan naar de Lange Scheistraat om de fiets van een vriendin op te halen. Toen hij via de Oude Singel de straat wilde inlopen, werd hij verrast door wegrennende mensen en zag hij veel politie, zo blijkt uit zijn aangifte. „Er was ook een agent met een hond aan wie ik vroeg fiets mocht pakken. J agent schreeuwde alle 'weg, wegwezen hie daarna draaide ik mij C werd door de hond borst gebeten, net onl sleutelbeen. Daarna b paniek weggerend Nieuwe Beestenmarkt het rennen ben ik geval „Toen ik op de grond ik door de politiehonc linkerzij gebeten", vei Rijnsburger. „Ook bei paar keer met de gum pel geslagen." Vervolgens werd Pérei gen zeggen hardhanc boeien geslagen en, c pijn had in zijn bene eerdere val, naar een gen op de Molenwerf Op het bureau bekeel zijn verwondingen eij de dat de man zich ii kenhuis moest laten j len. Vervolgens zat de ger nog anderhalf u handboeien. „Ik hel geen enkel manier te arrestatie verzet of ag gengesproken. Toen verhoord dreigden ag met een boete. Als meteen zou betaler overal van af zijn", z de aangifte. Een politiewoordvoe weten dat er geen coi wordt gegeven zolang tenprocedure loopt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14