LEIDE Bètafaculteit in Gorlaeus Laboratoria 1 E s *De stad moet geen rusthuis worden' REGIO [OOPZONDAG Gevraagd: straatmeubilair voor acrobatische skatetoeren Muziektaptoe dit jaar op zondag 3 oktober ft. iet Leiden meldkamer undeprijzen slijk Gym intratuin /de stelling! 70 3 niet cl 3 NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN zaterdag 1^ MEI 2004 R1 lans Hoek éér trots op Vink mahelikopter Granaathof De traumahelikopter gisteravond aan te pas ia een ongeluk op de daan. Daar werd een 5) voortgetrokken door arige jongen op een i. Waarschijnlijk raakte bord van de fietser de iwaardoor de 15jari- ilkwam. Met ernstig le knaap naar het ebracht. De traumahe- iandde in de Granaat- nedische assistentie te De gemeente Leiden krediet van 2,9 miljoen ichikbaar voor de ge- ïappelijke meldkamer s Midden die aan de ltstraat komt. Met het den de inrichting en be installatie van de ner bekostigd. Het is de ig dat de brandweer, iet ambulancevervoer npenbestrijding in de ner worden onderge- Het Stedelijk Gymnasi- en is vijf keer in de prij- illen bij de Kangoeroe- 1, een wiskundecom- sor scholen. De klassen te en vier hebben een |ieiding gekregen, st behoren de leerlin- Hoogeboom en Johan tot de individuele ïaars. Zij worden uitge- ivoor de tweede ronde Wiskunde Olympiade. Biologen definitief in Leeuwenhoek door Wilfred Simons leiden - Alle bètaopleidingen van de Universiteit Leiden ko men op één plek bij elkaar, in de Gorlaeus Laboratoria aan de Wassenaarseweg. Het College van Bestuur trekt honderd mil joen euro uit voor renovatie en verbouwing van het complex uit de jaren '6o. De renovatie is in 2006 voltooid, waarna het Insti tuut Biologie Leiden naar het Gorlaeus verhuist. De verbouwing van de Gorlaeus Laboratoria maakt deel uit van een masterplan voor de hele Leeuwenhoek. Dat plan laat op zich wachten, maar veel onder delen ervan zijn inmiddels be kend. Eerder werden al de komst van een dependance van het Stedelijk Gymnasium en de bouw van een studentencam pus aangekondigd. Onderdeel van de herinrichting van De Leeuwenhoek is een verplaatsing van het Universi tair Sportcentrum van de Ein- steinweg naar de Maz Planck- weg, aan de andere kant van de Gorlaeus Laboratoria Het oude terrein kan dan worden herin gericht voor nieuwe biotechbe- drijven. Voor de binnensporten zoeken het College van Bestuur en de gemeente nog naar een locatie. Een plek nabij NS-sta- tion Leiden Centraal heeft al langere tijd de voorkeur van de gemeente en de universiteit, maar mogelijk worden toch de (advertentie) HET GROENE WARENHUIS Jl6 mei geopend van 12.00-17.00 uur ISCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 "Terrein van de Groenoordhallen is volgens het gemeentebestuur een ek voor woningbouw. Er passen zomaar 800 huizen op. Ook elders in tad en in de regio is ruimte voor huizen. Is er nog wel sprake van jjtenood? Een gesprek met de Leidse wethouder Ron Hillebrand van ruimtelijke ordening. oude zalen van het huidige sportcentrum opgeknapt. Voor de verhuizing van het Sportcen trum heeft het hoogste orgaan van de universiteit tien miljoen euro gereserveerd. De Leidse biologen werken nu op twee locaties: het Van der Klaauw Laboratorium aan de Sterrewachtlaan en het Clusius Laboratorium aan de Wasse naarseweg. Na de verhuizing naar de Gorlaeus Laboratoria stoot de universiteit beide ge bouwen af. Zij krijgen een woonbestemming. De afdeling Vastgoed van de universiteit heeft berekend dat er in het Van der Klauw Laboratorium ruimte is voor veertig apparte menten. De precieze mogelijk heden van het Clusius Labora torium zijn nog niet bekend. Veranderingen zijn ook op til in het Boerhaavekwartier, dat nu nog in gebruik is bij het LUMC en de faculteit Geneeskunde. Daar staan drie monumentale gebouwen, die bekend staan als Pathologie-, Anatomie- en Fy- siologiegebouw. Na voltooiing van het nieuwe Onderzoek- Onderwijsgebouw achter het LUMC komen deze gebouwen leeg te staan. De universiteit overweegt om het Fysiologiege- bouw te gebruiken als nieuw onderkomen voor de universi taire lerarenopleiding ICLON. Daarmee moet het overvolle Pieter de la Courgebouw van de faculteit der Sociale Weten schappen worden ontlast. In het Pathologiegebouw zou het Stedelijk Gymnasium zijn intrek kunnen nemen. Het Anatomie- gebouw wordt voor woning bouw bestemd. Door de aan trekkelijke ligging is het gebouw geschikt voor de vestiging van buitenlandse studenten, maar woordvoerder Wïm van Ame- rongen zegt dat over de exacte invulling nog wordt nagedacht. Het Sylvius Laboratorium, ook aan de Wassenaarseweg, blijft buiten de plannen van de uni versiteit. Het gebouw heeft een functie als 'kraamkamer' voor nieuwe biotechnologiebedrij ven en dat moet zo blijven, al dus Van Amerongen. leiden - Nee, vervelen doen Jens Fick (14) en Paul Steijger (15) zich niet snel. Bijna alle vrije tijd van de twee vrienden gaat op aan skateboarden. Ol- lies, grinds, kickflips: voor dit soort acrobatische toeren met ingewikkelde namen draait het tweetal zijn hand niet om. Voor de leukste trucjes heb je echter wel wat straatmeubilair nodig. Een hekje, een schans, een rai ling, noem maar op. En daar ontbreekt het op het Waardei- land, waar de jongens wonen, nu juist aan. Wel hebben ze zelf al het een en ander gebouwd. Zoals een schansje van een pallet, een stuk parketvloer en een paar rondslingerende plankjes. Daarmee tonen ze op het autol- uwe kruispunt van de Domela Nieuwenhuislaan en de Ger- brandylaan hun kunsten. De vraag is echter hoe lang deze creatie het overleeft. „Onze vo rige bouwsels zijn óf kapot ge maakt, of in het water ge gooid", zegt Jens. Daarom hopen Jens, Paul en hun skatende vrienden dat de gemeente ergens op het Waard- eiland wat 'skatemeubilair' kan plaatsen. Een brief met die wens is onlangs verzonden. „Er zijn hier alleen maar speeltuin- tjes voor kleine kinderen. Niets voor jongens van onze leeftijd", motiveert Jens het verzoek nog maar eens. Als ze even de kans krijgen, wijken ze helemaal uit naar De Bloemerd in Leider dorp of de Merenwijk, waar wel skatebaantjes zijn. „Maar als je 's avonds even wilt skaten, ga je daar niet helemaal heen." Vol spanning wachten de jon gens daarom het antwoord van het gemeentebestuur af. Het hoeft niets groots te zijn, bena drukken ze nog maar eens. vervolg van voorpagina leiden - Het feit dat 3 oktober op zondag valt, heeft een aantal wijzigingen in het programma tot gevolg. Zo is de jaarlijkse muziektaptoe van K&G en andere korpsen op de Garenmarkt, traditioneel na de tap toe op 2 oktober, dit jaar verplaatst naar de voormiddag van zondag 3 oktober. „En la ter die middag is er jazz bij De Burcht", al dus Kallenberg. „Dezelfde dag is er ook de 3 oktoberlezing in De Lakenhal en is de kermis beperkt open. In de Stadsgehoor zaal is die dag de show van 65-plussers." Kallenberg kondigde ook de introductie van 'Geusje' aan. Dit specifieke Leidse brood, gebakken door bakkerij Van Maan- en, wordt op maandag 4 oktober bij de ha ring uitgedeeld. „Momenteel wordt er ge keken naar het recept en de bereidingswij ze, gebaseerd óp oude gegevens. Daarna wordt het brood gekeurd door een speciale proefcommissie. Het gewicht van het Geusje is de helft van een heel brood. Het is de bedoeling dat het brood na 4 oktober in de winkels van Van Maanen te koop is." Tijdens de ledenvergadering werd ook de hernieuwde uitgave van de koraalbundel gepresenteerd. De bundel bevat liedjes die zowel bij de Reveille als bij het Koraal wor den gezongen. Daarnaast is in het boekje een aantal originele tekeningen opgeno men. Tenslotte ging de vergadering ak koord met een aantal bestuurswijzigingen. A. Koole, G. Persijn, J. Kleijne en M. Wolters traden af. L. Kallenberg was al bestuurslid maar werd gekozen tot secretaris. Nieuwe bestuursleden zijn H. van Baaien, R. Kim man en J. Mantel. „Geen balfpipe hoor", zegt Paul. „Gewoon een leuk hek of een buis. Iets waarop je kan grinden of vanaf kan springen. Tekst: Rody van der Pols Foto: Hielco Kuipers De ophef over de foto's van Iraakse gevangenen is overdreven. I Gee^my men/n^ H www.leidschdagblad.nl l/Slachthuisterrein, Room de Leeuwenhoek, op een deel ïlden aan de Boshuizerkade, t terrein van de Groenoord- r is kennelijk ruimte genoeg i. Hebben de stad en de regio 'Up Valkenburg nog wel nocfig 3' igbouwlocatie? 'k' in de regio behoefte aan iizen. We hebben een %nario van 23.000. Dat zijn cij- 1 - ve regionaal hebben vastge- hebben dus nog een tekort 100 woningen. t is bouwen we van die 23.000 ti er binnen onze gemeente- al 6.500. Daar zit onder ande- VR-terrein in, de duizend i Roomburg, het voormalige d Loosterrein, de 300 wo- i de Meelfabriek, een raming Kooiplein. De opgave die we s al heel ambitieus. In dat zit bijvoorbeeld ook indu- lin De Waard." ïr zitten nu toch allemaal fee- het zo. Het gaat om 750 hui- jn alleen twee voorwaarden: flj ven moeten elders verder an ze moeten financiële com- kunnen krijgen. Er moet een üg alternatief zijn. Het bedrij- bt n zorgt voor mega-overlast. eens hoe al die vuilniswa- de Kooi en de Sumatra- moeten." 'h de schuld van de gemeente, je! ge Rijndijk van één kantaf- lat niet hadden gedaan, wer- lensen op één van de be- fietsroutes platgereden. fa de stad zeifis er volgens inciale studie ook nog veel ruimte voor woningen langs het tra ject voor de.Rijn Gouwe Lijn, in Ha- zerswoude-Rijndijk, park Cronesteyn, de knoop Leiden-West bij het Bio Sci ence Park, Oegstgeest en Rijnsburg. „Die lijn biedt inderdaad potentie voor verstedelijking. Maar ik kom niet met een voorstel om te gaan bouwen in Cronesteyn. En in de studie van de provincie staat bijvoorbeeld ook dat pal naast Heineken gebouwd kan worden. Nou is dat niet een ideale plek om te wonen. Je zou dat gebied ook kunnen gebruiken om bedrijven van De Waard uit te plaatsen. Bouws- cenario's en studies blijven voor een deel ook wensen- en prognoselijstjes. Dat betekent ook dat bepaalde plan nen hartstikke zacht zijn." Leiden slaakt wanhoopskreet op wan hoopskreet dat er woningnood is en nu komt er een voorstel van de pro vincie, is het weer niet goed. „In het regionale bouwscenario zitten gewoon tal van plannen in waarvan je je ernstig kunt afvragen of ze wel rea liseerbaar zijn. Als je alleen al kijkt hoe lang we met Roomburg bezig zijn geweest voor we konden bouwen.. Dan is een buitenkans als het terrein van de Groenoordhallen heel mooi." En Leiden heeft vast meer van zulke buitenkansen.. „Oké. Een van de toekomstscenario's van Leiden2030 gaat uit van 7.500 huizen. Bij station Leiden Lammen schans is ook wat mogelijk. Als je alles bij elkaar optelt, dan sluit ik niet uit dat we uiteindelijk op 8 9.000 hui zen uit komen. Onze opdracht is 6.500. Dan heb je dus niet dat gat van 10.000 woningen gedicht. Maar het gaat mij niet eens zozeer om aantallen. Wét je bouwt, is veel be langrijker. Het domste zou zijn als we de locaties volbouwen met flatjes van O f0 CT ■n £U 3 DRIS was een overbodige stap vooruit 60, 70 vierkante meter, want daar hebben we er zat van in Leiden. De stad moet geen rusthuis worden, of een plek met alleen woningen voor studenten en mensen met lage inko mens. Onze insteek is echt niet: we probe ren zoveel mogelijk huizen weg te zet ten. Leiden moet alleen ook zijn eigen broek kunnen ophouden en je kunt zeggen dat we in Leiden pas echt een probleem hebben als de woning markt ontspant. Dat Leiden-Noord dan een wijk wordt waar iedereen weg wil. In Den Haag en Rotterdam zijn ze op veel plekken te laat. Daar moeten ze halve stadswijken slopen om uit de negatieve spiraal te ko men." Tekst: Robbert Minkhorst Foto: Hielco Kuipers O cl T 8J 3 I HBO <T> door Robert Toret leiden - Het Digitale Reizigers Informatie Systeem (DRIS) bo ven de busperrons bij NS-sta- tion Leiden Centraal kan best worden gemist. Dat zegt Con- nexxion-woordvoerder H. Op meer desgevraagd. „Ergens is het natuurlijk wel jammer, want het was toch een stap vooruit. Maar van de andere kant kunnen reizigers nog steeds informatie aflezen op de kaart en bij ons opvragen aan het loket. Het wordt er juist makkelijker op voor de reiziger. De bussen vertrekken nu na melijk weer vanaf vaste haltes. Dus weten mensen na één keer precies waar him bus de vol gende keer stopt." Bestuurslid R. Koo van de reizi gersorganisatie Rover is het niet met Opmeer eens. Hij vindt het verdwijnen van DRIS 'een klein (advertentie) Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur drama'. „Het is een forse stap achteruit op het gebied van vei ligheid, functionaliteit en klant vriendelijkheid. De gele bus bordjes moesten destijds juist weg, omdat ze niet meer volde den. Mensen zijn gewend aan het huidige systeem." D66-wethouder Hessing van verkeer kan leven met het ver dwijnen van DRIS. Ook hij vindt dat er genoeg mogelijkhe den zijn om de informatievoor ziening van buspassagiers te waarborgen. „De bogen boven de perrons blijven bestaan. Daarop kunnen we de num mers van de bussen aangeven. Reizigers weten zo precies waar ze moeten zijn. Mochten er wij zigingen zijn in het schema, dan kan de centrale verkeerslei ding dat omroepen." Het Digitale Reizigers Informa tie Systeem kostte in 2000 twee miljoen euro. Reizigers die wachtten op het busstation naast NS Leiden Centraal kon den op digitale borden zien bij welk perron hun bus zou stop pen. Hessing zegt dat de uitga ve destijds verantwoord was omdat rekening werd gehou den met een groei van het aan tal busreizigers met zeventig procent. Nu die groei is uitge bleven, is DRIS overbodig ge worden, meent de wethouder. Als we dat van tevoren hadden geweten, waren we er natuurlijk niet aan begonnen." 'Op zichzelf acht Hessing het digitale systeem waardevol. „Het is niet allemaal wegge gooid geld. De kapitaalvernieti ging is beperkt, omdat een deel al economisch is afgeschreven en de boog en de vetag-lussen onder de weg (waardoor bus chauffeurs verkeerslichten kun nen beïnvloeden) behouden blijven. Die vertegenwoordigen een waarde van 800.000 euro." Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch '-Dagblad Goedemorgen Wat een krant. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend eu out vang de eerste 2 weken gratis! V Jft, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros ontbijtsesjtos! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/V Naam: Tblefoon Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend b(J Stuur deie bon op ln een ongein envelop, naar Leidsch Dagblad. T.S.V Afdeling h nummer 127. 1800 V Bellen kan ook 08OO-1711 (gratia) of aurf bieding la geldig lot 31 december 80O4). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13