lijkt nu echt uit recessie ECONOMIE Opnieuw dreigt onrust bij technische dienst KLM Ncdcrlülld Kale kip die steelt laat zich lastig plukken Bij ING weer echte bankier aan de top Akkoord over belasting op spaargeld over de grens Ex-Aegon-directeur krijgt pluim en eis van 4 jaar cel Bankactiviteiten zetten ING op flink meer winst 'Eerlijke' mango naar Nederland OPEC-voorzitter: Productie hoger urtocht naar eten pensioen iag - De Vereniging van itakpensioenfondsen en ale Verzekeringsbank unen mensen opsporen a'vergeten pensioen'. De [ganisaties hopen jaar- kele honderden mensen „sioen te bezorgen waar- vel recht hebben, maar mhebben dat op te vra- Insioen krijgen mensen tomatisch. Wie met pen- moet zich melden bij nsioenfonds. personeel boos verkoopstunt - Een verkoopstunt e woede gewekt van de emers van NS Internatio- IS bieden bij de aankoop kaarten een gratis ket aan. Maar bij de in- onale divisie verdwijnen nen wegens de heftige tentie met luchtvaart - Jiappijen. „Met deze ac- en ze de concurrentie in t", zegt bestuurder Berg- n FNV Bondgenoten, l-directie geeft hiermee itrekt verkeerde signaal Igens een NS-woordvoer- athet om tickets zijn naar uitingen waar geen trei- iar toe rijden." bonden:Sober is Laurus-top «ch - Vakbonden verlan- supermarktconcem dat er in 2004 sober uitgesprongen met bo- voor bestuurders en irs. Dat was een van de ijkste eisen bij het eerste jover een sociaal plan afvloeiing van 1290 •mers. De vier betrokken (FNV Bondgenoten, De edrijvenbond CNV en rekken één lijn met die enfondsen en in gebreke Twaalf van de 22 zie- dsen heeft geen goed- le rechtmatigheidsver- voor het financieel jaar- over 2003 gekregen. Dat poral omdat ze onvol- controles uitvoerden of nen hadden met het van overeenkomsten tbieders van zorg. Ge- twaalf ziekenfondsen ren samen 45 procent Nederlandse zieken- rzekerden. Dat meldde ege toezicht zorgverze- n gisteren. Met de ver geven externe accoun- in dat het verslag voldoet en regelgeving. ere productie liotica DSM - DSM gaat zijn anti- iroductie in Delft vol ar met meer dan 50 pro- rgroten. DSM produceert et zogeheten 7-ADCA, dt gebruikt bij de ver- [ing van antibiotica. Door ireiding ontstaat verre- grootste productiefacili- deze stof in de wereld. DSM zorgt de nieuwe ring niet alleen voor oductie, maar brengt ze productiekosten omlaag, neem wil uit concurren- wegingen geen details kken over de omvang van •tering. kamp schrapt anen Postordergigant Weh- :hrapt de komende drie banen. De zuinige con- is de reden voor de kos- )aring, zegt een woord van het Zwolse bedrijf, np is de grootste Neder- verkoper via internet, van de vijf nieuwe klan- nen via internet. 35 tot 40 tvan onze omzet wordt Ivia internethandel. Vol ar zal dat 50 procent dus de woordvoerster bedrijf. Wehkamp heeft lomzet van 400 miljoen Ie komst van nieuwe spe- hun markt - zoals Quelle Wehkamp niet. „Het )ns scherp", zegt de 'oerster. end op zoek een baan Leerlingen van prak- '•en gaan op de golfbaan snaar werk of een stage let zogeheten caddie- van Nettojob begint "jg op de golfbaan in Al- ij Nijmegen. Jongeren een ééndaagse opleiding Üe, materiaaldrager voor i_l Iers. Vervolgens gaan ze riememers de baan op. het golfen kunnen ze ^informeel naar een •k solliciteren. Er hebben jongeren opgegeven, 'h is een bedrijf dat zich 'werkzoekenden die kte bemiddelen zijn. Het wordt gefinancierd door "nidation, die vernieu- P'ojecten op de arbeids- jtóersteunt. vrijdag 14 MEI 2004 Bond NVLT overweegt extra looneis bij komende CAO-onderhandelingen door Richard Mooyman schiphol - Bij de Technische Dienst van de KLM dreigt opnieuw onrust. Grond- werktuigkundigen (gwk's) zijn zeer onte vreden over het uitblijven van loonsver hoging. Volgens secretaris F. Laplooi van de Nederlandse Vereniging van Lucht vaarttechnici (NVLT) weigeren veel gwk's extra taken te verrichten die niet direct te maken hebben met het contro leren en 'aftekenen' van vliegtuigen. „De motivatie is ingezakt." De NVLT overweegt een hogere salaris eis te stellen bij de komende CAO-on- derhandelingen. Afgezien van een een malige uitkering kan daarbij volgens Laplooi worden gedacht aan een be scheiden structurele loonsverhoging. Dit terwijl in het centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers afgesproken om op de nullijn te blijven. Slechte arbeidsverhoudingen en onvre de over het salaris leidden twee jaar ge leden tot een wilde staking van KLM- technici waarbij duizenden passagiers werden gedupeerd. Het bedrijf dreigde daarop met hoge schadeclaims tegen de deelnemers. Onder het nieuwe hoofd van de Technische Dienst A. Rutten be daarden de gemoederen. Zo schrapte hij de claim tegen de wilde stakers. De arbeidsverhoudingen werden mede verbeterd op aandringen van de Inspec tie verkeer en waterstaat, die waakt over de vliegveiligheid. Een project met de naam 'TD knapt 't op' moest leiden tot een beter functionerende Technische Dienst. Maar de NVLT concludeert nu dat het project is mislukt omdat de vurig gewenste indeling in een hogere salaris schaal is uitgebleven. Laplooi verwacht momenteel geen wilde acties, maar de onvrede is groot. Veel gwk's zouden de hakken in het zand zet ten. Een betere beloning is volgens de NVLT hard nodig omdat het vak de afge lopen jaren zwaarder zou zijn geworden. „We kunnen bij de KLM als enigen per soonlijk aansprakelijk worden gesteld bij eventuele fouten. Dat kan leiden tot juri dische vervolging en het innemen van li centies." De KLM heeft laten weten dat in indivi duele gevallen een betere beloning mo gelijk is. Tweede kwartaal van groei economie brussel/gpd - De ambassa- deurs van de EU-landen heb ben gisteren na veertien jaar touwtrekken een akkoord ge sloten met Zwiterland over de aanpak van spaartegoeden en zwart geld dat staat 'gepar keerd' een ander land. Het compromis stelt Zwitserland in staat zijn bankgeheim te be houden. Nu het akkoord in principe ge sloten is - de ministers van fi nanciën moeten het nog be krachtigen - kunnen de EU- lidstaten zoals de bedoeling was per 1 januari 2005 onder ling informatie uitwisselen over houders van bankreke ningen. België, Luxemburg en Oosten rijk, die hun bankgeheim wil len bewaren, behouden voor lopig het recht om zelf belas ting te innen. Méximaal drie kwart van deze opbrengst zul len ze dan doorsluizen naar de Üdstaten waar de houders van de bankrekeningen wonen. Op de lange termijn zouden al le landen hun bankgeheim moeten opheffen, zo is de ach terliggende gedachte. Maar Luxemburg is daar niet toe be reid wanneer Zwitserland niet meewerkt en zijn bankgeheim mag behouden. In het com promis van gisteren is een for mulering gevonden die zowel de Zwitsers als de Luxembur gers tevreden stelt. „Luxem burg heeft de zekerheid dat als wij binnen de Unie op termijn het bankgeheim opheffen, wij alles zullen doen om de Zwit sers daarbij te betrekken", zo formuleerde een diplomaat het. Zwitserland weigerde lange tijd mee te werken. Andere belas tingparadijzen - de VS, San Marino, Liechtenstein plus de Nederlandse Antillen en Aruba - deden wel mee. Zwitserland krijgt in ruil voor zijn positieve opstelling een aantal belasting vrijstellingen in de EU die on der meer gunstig zijn voor dochterondernemingen van Zwitserse maatschappijen. voorburg/anp-gpd - De Neder landse economie is in het eerste kwartaal van 2004 met 0,8 pro cent gegroeid. Dat blijkt uit ra mingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). On danks de groei is de werkgele genheid in het eerste kwartaal verder teruggelopen. Het is het tweede achtereenvol gende kwartaal dat de econo mie iets aantrekt. Het CBS schrijft de groei vooral toe aan een toename van de uitvoer en de investeringen, die voor het eerst sinds begin 2001 stegen en wel met 3,7 procent. Vooral in de bouw en in computers werd meer geld gestoken. De groei over 2004 zal waarschijn lijk uitkomen op 1,25 procent. De uitgaven van de overheid groeiden slechts met 0,2 pro cent. Dat is duidelijk minder dan de 2,7 procent of meer van de afgelopen jaren. Dat komt onder andere doordat een deel van de financiering van de zorg is verschoven van de overheid naar de consument. Huishoudens besteedden het eerste kwartaal minder dan in de vergelijkbare periode in 2003. Maar de daling van de consumptie was met 0,3 pro cent minder groot dan in voor gaande kwartalen. In de meeste bedrijfstakken groeide de productie. Maar desondanks daalde de werkge legenheid vergeleken bij het eerste kwartaal van 2003 met 1,6 procent. Die daling is groter dan in voorgaande jaren. De ar beidsproductiviteit steeg met ruim 2 procent, en dat is aan merkelijk meer dan de afgelo pen drie jaar. Volgens het CBS is een grote stijging van de ar beidsproductiviteit niet onge bruikelijk als een beginnend herstel van de economie zich lijkt af te tekenen. CBS-eco noom Michiel Vergeer spreekt van een pril herstel, dat wat ro buuster is geworden. Daardoor lijkt het alsof we de recessie achter ons hebben. „Er zijn nu twee zwaluwen, maar het is nog geen zomer." Cruciaal voor een economisch herstel van betekenis is nu de houding van de consument. Er liggen tientallen miljarden aan spaargeld klaar om besteed te worden. Als dat vrijkomt., moe ten producenten daar snel op reageren. Extra investeringen zorgen voor meer banen, en een stijgende werkgelegenheid zorgt voor optimistische consu menten. Zover is het nog niet. Voorlopig blijft de werkloosheid nog toenemen en is de consu ment voorzichtig. door Achille Prick den haag - Wie binnenkort een pak suiker steelt en gepakt wordt, kan een schadeclaim aan de broek te krijgen van een paar honderd euro. Notoire dieven die duurdere spullen jatten kunnen zelfs rekenen op een claim van 1000 euro. En daar komt een boete van de po litierechter nog bovenop. Want winkeliers zijn het spuugzat. Maar Peter Grootenboer van de Nederlandse Vereniging van In casso Ondernemingen ver moedt dat het innen van scha declaims bij veelplegers een moeizaam verhaal wordt. „Vaak zal blijken dat de winkelier niet de enige is die geld wil, maar dat er nog twintig schuldeisers in de rij staan. Bij iemand met een uitkering geldt ook nog een beslagvrije voet waardoor er vaak maar een paar honderd euro per maand overblijft waar al die schuldeisers het mee moeten doen. Als er ook nog een belastingschuld in het spel is, kun je helemaal fluiten naar je centen, want de belasting gaat altijd voor." Volgens Grootenboer probeert een slim incassobureau de weg via de rechter te vermijden. „Mensen met financiële pro blemen hebben vaak een be windvoerder toegewezen gekre gen die het geld beheert. Pro beer daar dan maar een af spraak mee te maken. Maar het kan makkelijk twee jaar duren voordat je je claim van 100 euro binnen hebt." Zestig procent van de winkel diefstallen komt voor rekening van een harde kern veelplegers, onder wie veel dak- en thuislo zen met vaak alcohol- en drugs problemen. „Van een kale kip, kun je niet plukken", zegt Van Eijck van Stichting Delinquent en Sa menleving. „Voor deze groep winkeldieven lijkt mij de aan kondiging van schadeclaims een vrij zinloze onderneming. Ik verwacht hier niet veel van. Daarbij komt dat nog nooit is aangetoond dat zwaardere straffen of hogere boetes leiden tot minder winkelcriminaliteit." Annette Teeuwen van de re classering ziet ook alleen nade lige gevolgen als winkeliers massaal claims gaan indienen zoals het Platform Detailhandel wil.In dit plan heeft elke dief stal twee juridische procedures tot gevolg, strafrechtelijk en ci vielrechtelijk. Dat lijkt mij een enorme extra belasting van ons rechtssysteem, dat toch al de handen vol heeft." Platform voorzitter Herman van der Geest wuift die kritiek weg. „Ten eerste willen we het mis verstand uit de wereld helpen dat heel veel winkeldieven geen geld zouden hebben. Er wordt gestolen door alle rangen en standen. En verder moeten winkeliers vasthoudend zijn. Daarnaast moet de dreiging van een schadeclaim ook afschrik kend werken. Neem pubers die voor de lol uit stelen gaan. Die zullen zich bij het risico van een torenhoge schadeclaim wellicht extra bedenken alvo rens in de fout te gaan. almelo/anp - De officier van justitie heeft gisteren bijna een pluim gegeven aan een voor malig directeur van verzekeraar Aegon, die voor de rechtbank in Almelo terechtstaat voor frau de. „Het is dat ik aan de andere kant sta, anders had ik een compliment uitgedeeld", aldus officier Speijers. Hij doelde op de sluwheid waarmee de finan cieel directeur zijn voormalige werkgever voor miljoenen zou hebben getild. Op de vleiende woorden volgde echter een hard oordeel van de officier van justitie. Hij eiste een onvoorwaardelijke celstraf van vier jaar tegen de 56-jarige man. Speijers verwijt de gewe zen Aegon-directeur dat hij zijn positie bij het concern heeft misbruikt om binnen enkele ja ren circa 18 miljoen euro te ver duisteren. „Mensen moeten kunnen zien dat je ongelooflijk hard gestraft wordt als je op de ze manier met de samenleving omgaat." Resultaten ING Groep 1e kwartaal 2004 Nettowinst in miljoenen euro 1e kwartaal (min euro) 2003 2004 Verzekeringbedrijf 504 534 Bankbedrijf 398 657 Operationele winst 902 1.191 Verkoop/herwaarderings reserve aandelen -735 11 Nettowinst 167 1.202 1.202 Balanstotaal in miljarden euro 31 dec. 2003 CZZ UI 778,8 Z3 830 anp - bron: ING Groep amsterdam/anp - Flink meer winst uit de bankactiviteiten heeft de ING Groep in het eer ste kwartaal een forse sprong in het resultaat bezorgd. Er be hoefde veel minder geld te wor den gereserveerd. Bovendien bleef de intemetbank ING Di rect sterk groeien. De winst kwamuit op 1,2 miljard euro, een derde meer dan in het eer ste kwartaal van 2003. Ondanks de goede start van het jaar wilde ING gisteren geen verwachting uitspreken voor de rest van 2004. De financiële markten blijven schommelen en het economisch herstel in Europa blijft nog achter bij de rest van de wereld, aldus de b ankverzekeraar. De nieuwe topman Tilmant ontvouwde geen wilde plan nen: ..De klant moet centraal komen te staan en de aandeel houder moet een goed rende ment krijgen." En: „Je hebt in het leven geen briljant plan no dig om iets te bereiken, het gaat erom dat je je plannen echt uit voert.", Intemetbank ING Direct deed het weer erg goed. Het verza melen van spaargeld via inter net en telefoon droeg 77 mil joen euro bij aan het bedrijfsre sultaat. Er kwamen bijna een miljoen klanten bij en dat bracht het totaal op 9,4 miljoen. Het vermogen dat de nog jonge bank onder beheer heeft, groei de met 17 procent tot 116 mil jard. ING Direct is wereldwijd in acht landen actief. ING maakte bekend in Australië verzekeringsactiviteiten af te stoten. In 1999 ging ING via zijn Australische dochter Mercantile Mutual een samenwerkingsver band aan met verzekeraar QBE. ING wil zijn belang van 50 pro cent in deze joint venture en twee bedrijfsonderdelen aan QBE verkopen. Daarmee is ruim 430 miljoen euro ge moeid. ING incasseerde ook twee te genvallers. De verkoop van de restanten Barings, aandelen handel in Azië, leidde tot een boekverlies van 42 miljoen eu ro. Een schadevergoeding die Postbank-klanten voor een slechtrenderende beleggings hypotheek kregen, kostte 48 miljoen euro. door Rixt Albertsma Amsterdam - De Belg Michel Til mant (52) is de nieuwe topman van ING. Eindjaren negentig kwam hij als 'culturele bruggen bouwer' bij de bank-verzekeraar. Als hoogste baas van de in 1997 overgenomen Bank Brussel Lam bert (BBL) kreeg hij een plaats in de directie van BBL's nieuwe Ne derlandse moeder. Vanaf die plek moest Tilmant een clash tussen de Belgische en Neder landse bedrijfscultuur voorko men. Geen overbodige opdracht, want een deel van de BBL-werk- nemers was destijds allerminst lovend over de Nederlandse 'in vasie'. Tilmant zelf was overtuigd van de voordelen van de overname van zijn bank door ING. Vijf jaar daarvoor lag dat nog an ders: in 1992 verzette hij zich als BBL-voorzitter tegen een overname door ING. In 1998 kreeg de Franstalige Belg de lei ding over ING Barings. De aan sluiting bij ING van de Britse zakenbank Barings dreigde uit te lopen op een fiasco. Tilmant wist echter succesvol puin te ruimen. In 2000 volgde zijn benoeming tot vice-voorzitter van de raad van bestuur van ING, onder de hoogste baas Ewald Kist. Achter de schermen hield Tilmant zich vooral bezig met de bancaire activiteiten. ING roemt hem om zijn internationale ervaring en expertise; Tilmant werkte jaren lang in de VS, Londen en Parijs voor de Amerikaanse zaken bank JP Morgan. Als tweede man van ING ver toonde Tilmant zich nauwelijks Hoewel Michel Tilmant pas in juni officieel aantreedt als de nieuwe ING-topman, presenteerde hij giste ren al de kwartaalcijfers. Foto: GPD/Harmen de Jong op de voorgrond. Intern gold hij niettemin al jaren als de kroonprins van Kist, die volgen de maand met pensioen gaat en dan na een dienstverband van 35 jaar afscheid neemt van ING. Al in 2001 - amper een jaar na de benoeming van Kist - kondigde de algemeen direc teur van ING Direct tijdens een bezoek aan de VS Tilmant aan als de opvolger van Kist. De ti ming was ondeugdelijk; uiter aard ontkende Tilmant met klem. Nu de entree van de Belg op het allerhoogste niveau een feit is, staat er na verzekeringsman Kist weer een echte bankier aan het roer bij ING. Tilmant heeft aangegeven de ingezette koers voorlopig te blijven volgen. Het belang van aandeelhouders en klanten staat daarbij voorop. Beide groepen zijn volgens hem zo veel mogelijk gebaat bij een duidelijke koers. Kenners noemen hem 'de juiste man op de juiste plaats'. Vol gens een analist zitten er bij de bancaire tak van ING onderde len die niet goed presteren. „Tilmant zal daar met zijn ach tergrond zeker zijn aandacht op richten." Daarbij zal hij de har de hand niet schuwen, is de verwachting. Hij is een heel an der type mens dan Kist. Til mant wordt omschreven als een man die van alle ins outs op de hoogte is, Kist was meer een man de grote lijnen. „Tilmant is dominanter, direc ter en ongetwijfeld gehard in het Amerikaanse zakenbankie ren", schetst een analist. Nood zakelijke reorganisatie zal hij zeker niet uit de weg gaan. Het is daarom alleszins denkbaar dat de nieuwe topman een 'ste viger' leider zal blijken dan zijn voorganger. Maar niet noodza kelijk hiërarchischer. Hij werkt per slot van rekening al jaren binnen de ING-cultuur en ge niet veel aanzien, meent een analist. Ook staat hij bekend als een man die goed kan luisteren en niet per se zijn zin wil door drijven. De oud-directeur zou bij Aegon honderden vervalste rekenin gen van zijn compaan hebben betaald. „Het gaat om heel veel foute nota's. Er werd veel geld in re kening gebracht voor weinig of geen prestaties", aldus de offi cier. Voor de opname van drie dvd's bij personeelsbijeenkom sten betaalde hij zijn compag non bijvoorbeeld 1 miljoen eu ro uit de kas van Aegon. De medeverdachte in deze zaak zorgde ervoor dat er een conti nue stroom rekeningen bij de verzekeraar binnenkwam. Zijn compagnon kon de facturen zonder problemen voldoen, omdat hij de vrije hand had bij Aegon. Opmerkelijk genoeg hield de regen aan facturen plots op als de financieel direc teur ziek was of met vakantie ging. De opbrengsten van de zwendel werden belegd in on der meer kunst en vastgoed, Daarin deden de twee verdach ten samen zaken. barendrecht/gpd - Dit voorjaar zullen in Nederland voor het eerst biologische, Fairtrade mango's te koop zijn. Bij im porteur AgroFair in Baren- drecht kwam gisteren een deel van de 18 containers aan met daarin de vruchten uit Burkino Faso. De mango's zullen vanaf begin juni onder meer bij Al- bert Heijn te koop zijn. De op brengst komt ten goede aan en kele honderden boerenfamilies in het West-Afrikaanse land. De mango's zijn afkomstig van de coöperatie UFMB, die wordt ondersteund door de kerkelijke ontwikkelingsorganisatie ICCO. De mango-export past in het streven om boeren uit West- Afrika en Latijns Amerika toe gang te geven tot de westerse markt. De mango-boeren krij gen hiervoor een kostendek kende minimumprijs. jakarta/anp/afp - De kans be staat dat de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OP EC) de komende week besluit haar olieproductie te verruimen en zo de olieprijs omlaag haalt. Gisteren verklaarde Pumomo Yusgiantoro, minister van olie van Indonesië en OPEC-voor zitter, er vertrouwen in te heb ben dat zo'n besluit valt. ,,Alle OPEC-landen zijn bezorgd over de hoge olieprijs", aldus Yus giantoro. Hij noemde een voor stel van Saudi-Arabië om de productie te vergroten met 1,5 miljoen vaten per dag 'vrij posi tief. De OPEC-ministers treffen elkaar volgende week op een energieconferentie in Amster dam. De olieprijzen staan op het hoogste peil in 13 jaar. Een medewerker van de bewakingsdienst houdt mensen in de gaten in een winkelcentrum. Foto: GPD/Jacques Zorgman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9