Twee biertjes op: meteen op de bon BINNENLAND 2 Auto slaat bij ongeluk zelf alarm Advocaat: Endstra is geen zaak Vrije tijd vreet vrije ruimte Steeds duikt 'Stille Willem' op als onderwereldbankier Wetsvoorstel minister Peijs Hongarije kritisch over integratiebeleid Gras op trappen gedumpt Drugsactie in vier landen valdagen >roepjeugd je Koninklijke Militaire e (KMA) in Breda orga- oortaan jaarlijks survi- agen voor randgroep- Gistermiddag onder- de gouverneur van de burgemeesters of wet- van Breda, Tilburg, aal. Bergen op Zoom rhout daartoe een con- ie vervolgt gbenzeen uvt - Justitie in Rotter- thet Noorse havenbe- jell vervolgen naar aan- an de benzeenlekkage iart vorig jaar in de lij het lossen van een stroomde 400 ton van (rverwekkende en raarlijke vloeistof naast op het bedrijfsterrein, rzoek is gebleken dat reglekte, omdat een jontbrak. fdzaak weer ehouden [HT - De inhoudelijke ling van de rechtszaak b 37-jarige man uit die wordt verdacht id op vier leden van de ïomen uit Kerkrade, p 8 juli. De rechtbank zaak tegen de ex-mari- fde derde keer aan, nu |n advocaat verhinderd taan heeft bekend dat taber vorig jaar de vier hzijn ex-schoonfamilie vrijdag 14 mei 2004 hdgeschoten. >k om den haag/anp - Jonge automo bilisten met meer dan één bier tje achter de kiezen, kunnen vanaf 2006 op de bon worden geslingerd. Het kabinet behan delt vandaag een voorstel van minister Peijs van Verkeer om het maximaal toegestane alco holpromillage voor jonge be stuurders te verlagen van 0,5 naar 0,2. Jonge of beginnende bestuur ders zijn auto- en ook motorrij ders die nog geen vijf jaar hun rijbewijs hebben. Volgens des kundigen zou zo'n speciaal op hen gerichte maatregel twaalf verkeersdoden en honderd zwaargewonden per jaar sche len. Uit een enquête eind vorig jaar bleek dat een meerderheid van 57 procent van de Neder landse automobilisten zelfs er voor pleit dat helemaal geen al cohol genuttigd mag worden voordat iemand achter het stuur kruipt. Het kabinet buigt zich ook over een voorstel van minister Don- ner (Justitie) voor een hardere aanpak van 'zware' verkeers- overtreders. Wie binnen vijf jaar twee keer ernstig in de fout gaat, raakt het rijbewijs kwijt. Het gaat dan om hard rijden binnen de bebouwde kom of met een slok op rijden. Nu kan alleen de rechter over intrek king van het rijbewijs beslissen. De verkeersveiligheidsorganisa tie 3VO vindt de voorstellen van de minister 'geweldig'. Ze zou het liefst zien dat het maxi mumpromillage van 0,2 voor iedere automobilist gaat gel den. Een verdere verlaging tot een promillage van 0,0 heeft eveneens de voorkeur. „Maar dat is technisch nog niet moge lijk omdat het menselijk li chaam ook wat alcohol schijnt aan te maken", aldus een woordvoerster van 3VO. „Al met al is dit echter een mooi begin." Ook de aanpak van hardrijders krijgt de instemming van de or ganisatie. De deskundigen schatten dat eenderde van de ongevallen komt door te hard rijden. Als 90 procent van de automobilisten zich aan de snelheidsregels houdt, zou dat per jaar tweehonderd doden en 1200 ernstig gewonden schelen. - De explosie van een lit de Tweede Wereld- eft woensdagavond ek gezorgd in Scheve- ïDen Haag. Doordat niet had gemeld dat Bng zou plaatsvinden, ilitie de bewoners lijk niet geruststellen. Scheveningers en i belden de politie om ng te vragen. Sommi- bewoners liepen vol zuigen 'ontredderd ede ouderen een taboe Terwijl het aantal rs met schulden stijgt, en over armoede on- in vaak een groot ta- om moeten gemeen- ir arme ouderen op- steun bieden. Wan- lenten hen voortaan lordeeltjes, hoeven liet meer zelf om hulp Dat hebben de oude- n Anbo, Pcob en Unie ;d. leidingen uwarden en - Twee bommel- bben woensdag op en financiële schade kt in Leeuwarden. Na elefoontje werden het or en het stadskan- t Oldehoofsterkerk- m drie uur lang ont- tzelfde gebeurde gis- bij de Christelijke iol (CHN). peel wil Iter diesel De overheid wil via [vrijstelling of een bsidie het monteren Iters in dieselauto's h. Ook op Europees fcen regeling voor zul- diesels in de maak, ecretaris Van Geel IIu) erdoor wil jassen naar vanaf 1 juli dat p EU-voorzitter is. Van jal op het duurder 1 dieselbrandstof, in gen luchtverontreini- chaft ge af r - Het regionaal op- titrum Asa schaft met 1 het nieuwe school- llige ouderbijdrage jsten van levenson- oor onze ouders en l die vooral modaal nodaal verdienen, isterk dat een bijdrage piet meer valt te rij pt een woordvoerder. nlopers niet Jntekens leerlen mag defini- het kentekenregister jsü «dienst voor het 'r (RDW) kijken. ilde dat om zo achter m Bit van hoerenlopers D die in de binnenstad ar prostituees. Maar m State heeft uitge- it Heerlen de kente- utomobilisten, die laar hoertjes zoeken, n van privacy niet g «ep. boedapest/anp - Hongarije heeft felle kritiek ge uit op het Nederlandse integratiebeleid voor bur gers uit de nieuwe lidstaten van de Europese Unie. Het land maakt er ernstige bezwaren tegen dat Hongaren op zijn vroegst over twee jaar on gehinderd in Nederland mogen werken. „Ik denk dat het beleid niet rechtvaardig is", zei de geïrriteerde minister Lamperth van binnen landse zaken gisteren na afloop van gesprekken in Boedapest met de Nederlandse minister Ver donk (Vreemdelingenzaken). „Als wij als nieuw komer bepaalde verplichtingen op ons nemen, dan willen wij graag ook de voordelen genieten samen met oude EU-lidstaten." Volgens Lam perth zijn maar weinig Hongaren van plan in het buitenland te gaan werken. Verdonk zei dat een uitzondering zal worden ge maakt voor Hongaarse operatieassistenten. Ook benadrukte ze dat Hongarije kandidaat is voor de opzet van een Grens Agentschap, de organisatie die de bewaking van EU-buitengrenzen en de in stroom van vluchtelingen zal coördineren. Hon garije heeft de langste buitengrenzen van alle nieuwe EU-lidstaten. Verdonk ontkende Hongaarse suggesties dat ze hard is ten opzichte van buitenlanders. den haag -Milieudefensie heeft gisteren actie gevoerd bij het ministerie van VROM in Den Haag. De actievoerder stortten de trappen van het gebouw vol gras. De milieuclub vindt dat de Nota Ruimte in 't Groene Hart te veel ruimte geeft aan het bedrijfsleven. Foto: ANP Automatisch sms'je naar 112 Cliënt speelde slechts minieme rol den haag/gpd - Alle nieuwe au to's moeten vanaf medio vol gend jaar na een ongeluk zelf een sms-bericht naar de 112- alarmcentrale kunnen verzen den. De EU stelt dat verplicht in een poging het aantal verkeers doden te verkleinen. Hoe dat technisch mogelijk kan worden gemaakt moet nog worden uit gedokterd. Snelle en adequate alarmering kan veel slachtoffers voorko men. Na een botsing moet de auto automatisch zijn exacte positie doorgeven en melden of de airbags wel of niet zijn ont vouwd, welke G-krachten er een rol speelden en in welke richtingen die krachten werden uitgeoefend. Aan de hand daarvan bepaalt de centrale hoe ernstig het on geval is. Een botsing waarbij maar één airbag vrijkomt is minder ernstig dan een waarbij alle luchtkussens uitklappen. Krijgt de centrale ineens van meerdere auto's tegelijk van de zelfde plek een alarmoproep, dan is duidelijk dat het om een ernstiger zaak gaat. „Het is niet meer dan een eer ste alarmering, er moet eerst wel iemand gaan kijken voordat politie, brandweer en ambulan ce op pad worden gestuurd", aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenland se zaken. Gaat het echter om verscheidene auto's tegelijker tijd dan rukken de hulpdien sten met minder terughou dendheid uit. Na de zomer worden de eerste proeven met de zelfstandig bel lende automobielen gehouden. Om een en ander op poten te zetten wordt een stichting in het leven geroepen waarin het ministerie van binnenlandse zaken, garages, leasebedrijven en verzekeraars bekijken hoe de vork het best in de steel kan worden gestoken. De wetgeving moet worden aangepast, evenals de werking van de hulpdiensten in de EU- landen. Daarnaast zijn er tech nische voorzieningen nodig bij de alarmcentrales. Nederland loopt daarmee voorop in Euro pa, in de VS is men al verder met het systeem. Voor de autofabrikanten zijn de veranderingen niet al te ingrij pend: in de meeste auto's zit al zoveel elektronica dat ze met een handomdraai kunnen wor den aangepast. Volgens binnenlandse zaken scheelt deze zogenoemde e- emerge niet alleen veel slacht offers, maar ook veel geld. De EU berekent de maatschappe lijke schade per dodelijk slacht offer op een miljoen euro. De EU zet in op een halvering van het aantal verkeersdoden tot 20.000 per jaar in 2010. amsterdam/gpd - Mr Jurjen Pen, sinds enige tijd de vaste strafrechtadvocaat van Willem Endstra, is niet erg onder de in druk van de strafbare feiten waarvoor Justitie de tycoon wil vervolgen. „Ik verwacht eigen lijk dat er niet veel van over blijft." Kern van de beschuldigingen vormt een onroerend-goed- transactie, een paar jaar gele den, waarbij in feite twee partij en betrokken waren: het Bouw fonds Property Finance (doch ter van ABN Amro), en Willem Endstra en diens toenmalige zakenpartner Klaas Hummel. „Toen ABN Amro het Bouw fonds overnam, zat daar ook een onroerend-goedportefeuil- le in waar het Bouwfonds al ja ren vanaf wilde. De waarde was op nul getaxeerd. ABN Amro zei tegen het Bouwfonds: we ne men jullie over, maai' dan moe ten jullie wel die portefeuille lo zen. Hummel en Endstra, die al jaren zaken deden met het Bouwfonds, hebben toen ge zegd: geef dan maar aan ons," aldus Pen. Hummel en Endstra namen het vastgoed daarop voor een prik kie over. „Normaal taxeer je per pand wat de waarde is, maar dat is hier niet gebeurd. Het was gewoon een buikverkoop, waarvan justitie nu zegt dat het a Bouwfonds ver onder de prijs heeft verkocht en dat er dus fraude is gepleegd, ook door Hummel en Endstra." Endstra speelde volgens Pen slechts een minieme rol. ,,Alle onderhandelingen, ook met de notaris, zijn door Hummel ge daan." Als justitie Endstra in deze zaak voor de rechter wil brengen, aldus Pen, dan moet dat ook gebeuren met de overi ge partijen: Hummel, en het Bouwfonds." Overigens wil Jsti- tie Endstra ook vervolgen voor 'twee andere, kleine feiten uit het verleden'. „Maar ik wil niet zeggen waar die om gaan." De vrijetijdseconomie legt steeds meer beslag op de schaarse ruimte. Foto: United Photos De Boer den haag/gpd - De vrijetijdseconomie legt een steeds groter beslag op de ruimte in Nederland. Golfbanen, maneges, overdekte skibanen en meubelboulevards aan de stadsraden bepalen het beeld. Dat gaat ten koste van de vrije natuur en de ruimte voor 'vertraging'. Dat schrijft het Ruimtelijk Planbureau (RPB) in de studie 'Dui zend dingen op een dag'. Het RPB heeft in kaart gebracht wat de moderne levensstijl voor consequenties heeft voor de inde ling van Nederland. De moderne mens moet veel, en wil in zijn vrije tijd ook nog van alles be leven, beschrijven de onderzoekers. Als al die ac tiviteiten achter de rug zijn, moet er 'onthaast' worden, bij voorkeur in de natuur. De drukke le vens zijn vol te houden door zoveel mogelijk te combineren en zo efficiënt mogelijk te reizen. Door de samenstelling van de bevolking en de drukke levens neemt ook de behoefte aan ruimte om te 'onthaasten' sterk toe. Dat heeft zijn weerslag op het uiterlijk van Ne derland. Bij verkeerslalooppunten in de buurt van steden verrijzen bijvoorbeeld combinaties van winkelcentra, bioscopen en meubelboule vards. Deze 'nieuwe ontmoetingsplaatsen' ne men volgens het planbureau langzaam de sociale functie over van scholen en winkels die uit de binnensteden verdwijnen. Natuurgebieden worden zo ingericht dat ze zo wel voor sport en vermaak als voor 'onthaasting' gebruikt kunnen worden. Volgens het planbu reau hebben deze ontwikkelingen 'weinig nega tieve ruimtelijke effecten'. Alleen voor bewoners van het platteland die het van het openbaar ver voer moeten hebben en voor allochtone vrouwen in bepaalde stadsbuurten, is het vervelend dat de voorzieningen buiten de wijken geconcentreerd worden. Het aantal voor recreatie afgelegde autokilome ters stijgt sterk. Inmiddels worden bijna net zo veel kilometers afgelegd om te kunnen recreëren als om te kunnen werken. Ook recreatieparken, vakantiehuisjes, golfterreinen en bijvoorbeeld sportcentra vreten ruimte. Het moderne ruimtegebruik roept volgens het planbureau vragen op. „Laten we het hele platte land 'verpaarden' en 'vergolfbanen'?" vraagt di recteur Wim Derksen. „Moet de stad er alleen als decor voor toeristen zijn en om te 'funshoppen? Derksen ziet zelf vooralsnog geen grote proble men. Hij beschouwt de veranderingen in de ruimte als onontkoombaar. „Het oude Neder land met een duidelijk onderscheid tussen stad en platteland is verdwenen, maar ik zeg niet met een wijzend vingertje 'overheid, let op dat er nog genoeg plekken zijn om te onthaasten'. Tegen een ontwikkeling met de kracht van een natuur verschijnsel kun je niet waar schuwen." breda/anp - Een grote inter nationale drugsactie in Ne derland, Frankrijk, België en Luxemburg heeft woensdag geleid tot de arrestatie van een Italiaan met 5,5 kilo co caïne. De man werd gepakt bij de Luxemburgs-Franse grens. De drugs waren af komstig uit Amsterdam en bedoeld voor Italië, aldus de politie in Breda. De politieactie leverde in Ne derland elf arrestaties, de vondst van diverse wapens en enkele kilo's softdrugs op. Aan de actie is in de vier lan den meegewerkt door ruim zeshonderd opsporingsamb tenaren. Zoals de laatste jaren te doen gebruikelijk bij dit soort in ternationale acties in de vier landen was het coördinatie centrum ingericht in het dis trictsbureau van de politie in Breda. Daarnaast waren er vier satellietcommandopos ten in Luxemburg, Lille, Pa rijs en Brussel. Doel van dit soort acties is niet alleen het oppakken van mensen met drugs bij zich. Het gaat on der meer ook om het terug dringen van de drugsoverlast in steden en het krijgen van informatie om organisaties achter het drugstoerisme aan te pakken. In Nederland hield de politie coffeeshops en dealpanden in Terneuzen. Bergen op Zoom, Roosendaal, Tilburg en Maastricht in de gaten. Ze hield ook toezicht op auto (snel)wegen en provinciale wegen en controleerde steekproefsgewijs auto's uit het buitenland. De gegevens die dat opleverde zijn door gegeven aan de andere deel nemende landen. Ook is ge controleerd in de Thalys tot Parijs. De resultaten van de acties in België en Frankrijk zijn nog niet bekend. Al vijftien jaar pogingen om Endstra achter tralies te krijgen door Bart Middelburg Amsterdam - 'Stille Willem' wordt hij wel eens genoemd, want van interviews moet hij weinig hebben. De omstreden Amsterdamse vastgoedhande laar Willem Endstra opereert het liefste in de anonimiteit, maar erg lukken wil dat de laat ste tijd niet meer. Justitie probeert Endstra al een jaar of vijftien veroordeeld te krijgen, nu wegens heling en valsheid in geschrifte bij een onroerend-goedtransactie met het Bouwfonds, een dochter van ABN Amro. Eind vorig jaar kreeg Endstra van justitie in Amsterdam al te horen dat het gerechtelijk voor onderzoek in die zaak was ge sloten en dat de officier van jus titie had besloten strafvervol ging in te stellen, een zogeheten kennisgeving van verdere ver volging. Zoals gebruikelijk schakelde Endstra direct een advocaat in, Jurjen Pen, die sindsdien alles in het werk stelt de beschuldigingen van tafel te krijgen. Endstra heeft al ruim een de cennium de naam als witwasser op te treden voor prominente criminelen en grote criminele organisaties; zijn naam duikt herhaaldelijk op bij onderzoe ken naar zware criminaliteit. De eerste keer gebeurde dat begin jaren negentig, toen het toen malige Interregionaal Recher cheteam Noord-Holland- /Utrecht de xtc-bende van Jan van Dalen oprolde. Een aantal kopstukken van die bende werd veroordeeld, een aantal andere geliquideerd. Justitie zag Endstra als de witwasser van de groep, maar hij kwam na jaren van juridisch gesteggel met de schrik vrij. In 1995 dook de naam van Endstra wederom op in een groot onderzoek, dit keer naar een internationale hasjbende. In Endstra's kantoorpand aan de Apollolaan werd opnieuw een inval gedaan, waarbij Justi tie vooral geïnteresseerd was in de administratie van een bv met de naam Finoren. Ook nu bleef Endstra buiten schot: hij voerde de administratie over Finoren, hij was er zelfs eige naar van geweest, maar hij had de bv een paar maanden eerder doorverkocht. In de loop van 2002 kwam Endstra serieus in de proble men, publicitair en ook anders zins. In het oorlogje dat toen al jaren woedde in de Amster damse onderwereld, waren al tal van prominenten gesneu veld, onder wie Sam Klepper en Jan Femer. Kleppers voormali ge compagnon Johnny Miere- met voelde zich in 2002 zodanig bedreigd dat hij besloot tot een noodsprong: hij stapte naar Justitie, meldde zich als kandi daat-informant en deed tegen over de media ook een boekje open over de verwikkelingen de voorgaande jaren. Mieremet onthulde dat Willem Endstra onroerend goed had beheerd van hem en Klepper (in een bv waarin familie van Endstra en de vriendin van Mieremet participeerden), ster ker: in feite fungeerde Endstra als de 'bankier van de onderwe reld', aldus Mieremet. En de bankier (geschat vermogen rond 350 miljoen euro) geniet protectie van het zware crimi nele milieu, volgens Mieremet: Heineken-ontvoerder Willem Holleeder fungeert als zijn ster ke arm. Het bleef niet bij de onthullin gen van Mieremet: in de loop van 2002 werd Endstra door de Criminele Inlichtingen Eenheid (CIE) van de Amsterdamse poli tie gewaarschuwd dat in het criminele milieu serieuze plan nen waren ook hem uij^de weg te ruimen. Endstra huurde daarop enkele bodyguards in - een gepantserde BMW had hij al. De afgelopen jaren was Endstra vooral in het nieuws vanwege procedures tegen de media. Hij eiste eind 2002 dat de Quote uit de handel zou worden gehaald, omdat in dat blad een foto van hem was afgedrukt. Gezien eer dere bedreigingen bracht Quote daarmee zijn leven in gevaar, voerde hij aan. De Amsterdam se rechtbank gaf Endstra aan vankelijk gelijk, maar dat von nis werd kort daarop terugge draaid. Druk'over justitie maakt Endstra zich niet. Alle pogingen hem te pakken, heeft hij wel eens gezegd, hebben tot nu toe 'alleen maar geresulteerd in kennisgevingen van niet verde re vervolging'. Het bezit van Endstra Willem Endstra, een van de grootste onroerend- goedbezitters van Neder land, bestuurt een kerst boom aan vennootschap pen, met als belangrijkste Convoy Vastgoed bv. Hij bezit (onder veel meer) de Sea Port Marina in IJ mui- den. Convoy omvat hele straten en huizenblokken in Amsterdam-Zuid. Hij verkocht het World Fas hion Center en de Euro mast met grote winst door. Met het Bouwfonds verhandelde hij het Dolfi narium in Harderwijk en tientallen panden in Kerkrade en Delft. Endstra is ook in het bui tenland actief.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5