Van der Laan wil BNN alsnog redden Grijze haren. Maar niet van uw pensioen. BINNENLAND 1 Harde aanpak spoorvandalen Opvoeden van tieners steeds grotere last 'Gelijkenissen gevaar voor KLM/Air France' Jarig KNMI jubileert met prins en presentjes ft geding tegen ie op een cel jet Efraïm nootschap vast i ontploft bij eense auto ar bedreigd kraspen ers opent site 1 zieke kind i- r geflits met lale camera's [tieproblemen ivan huisarts' e jaar cel voor e huurbaas Sociale patrouille maakt militair geliefd maar kwetsbaar Steensma morgen begraven 'Senaat moet later stemmen' Enschede herdenkt vuurwerkramp De betrouwbare pensioenen van AEGON. iaag - Een gedetineerde gevangenis in Nieuwe- [ril met een kort geding ;omen dat hij zijn cel moet Het geding tegen de staat jvandaag in Den Haag. De Iveigerde woensdag in te men met plaatsing in een jersoonscel. Na zijn wei- gwerd hij in een isoleercel fltst, zo blijkt uit de dag- [ing. Op dit moment kun- fedetineerden alleen vrij- Ijn een meerpersoonscel geplaatst.Uit de dag- [ing blijkt dat 29 gedeti- |en in Nieuwegein niet Aderen in één cel willen. hecht - De geestelijk leider >t religieuze Efraïm Ge- chap, H. van G., is dins- oor de politie aangehou- [et openbaar ministerie meldde gisteren dat een ige man uit Puttershoek is akt die wordt verdacht ilichting via dit genoot- dat is gevestigd in Hei- ird. De advocaat van en- n-leden van het genoot- M. de Witte, bevestigde it „de meester zelf' is. In Geleen is gister- jen bom of een ander ex- voorwerp ontploft onder :en geparkeerde auto. Dat Ie politie Limburg Zuid n gemeld. Bij de explosie, i even na 01.00 uur voor- aakte niemand gewond, leien van de auto wer- ior de ontploffing tot tien ver weggeslingerd. De heeft nog geen idee wie ter de aanslag zit of wat oeling ervan is. n - De politie heeft giste- 115-jarige scholier uit lide opgepakt, die een do et een stalen kraspen be- Het incident vond Dp een school in Heer- arvan de politie de naam noemen. De jongen be- de docent tijdens de les pen die is bedoeld om te graveren. De leraar leerling te overmeeste- dam - Astronaut André heeft gisteren vanuit ipstad bij Moskou de in- ite www.sterrewereld.nl ierd. Op deze website J( kinderen en jongeren d d chronische of langdu- ,e kte elkaar virtueel ont- g i. Kuipers wilde de site ,e penen, omdat de astro- j 1 tevens arts wil voorko- it deze zieke kinderen en m in geïsoleerd raken van g ftijdsgenoten. "1 ;t )nd - De snelheidscon- ip snelwegen en provin- b egen worden komend )r verder geïntensiveerd, m echnisch mogelijk door h ering van digitale came- n it nu toe kunnen op de 0( 's rollen van maximaal n|o's, waardoor ze soms al jn uur vol zijn. Daardoor ;t, dministratieve afhande lt de snelheidsovertre- ,j( sneller verlopen en zijn 0 controle-acties moge- nieuwe camera's heb- i opslagcapaciteit van duizenden foto's waar- dagenlang non-stop flitst kan worden. r - Een speciaal ontwik- :orelijst moet het huis- nakkelijker maken man- t erectiestoornissen op en. Van de mannen die fan hebben, wil 85 pro- lag geholpen worden, elijk wordt maar 10 pro- holpen omdat het pra- ver een groot taboe e scorelij st is ontwikkeld iderzoeker en huisarts Boer, die als eerste in 1 ind promoveert erecüe- |ssen. '-Een 63-jarige man uit i moet van de rechtbank U" naar de gevangenis e de dood door koolmo- 'ergiftiging van een 25- uurder in oktober vorig vendien heeft de recht- man nog eens tien m cel voorwaardelijk d. De rechtbank verwijt slecht onderhoud, or hij als huurbaas ver- rdelijk is. De huurbaas 8 jaren lang klachten irders genegeerd. door Bouke Bergsma den haag/as samawah - „Holandi, ho- landi", roepen Iraakse kinderen enthou siast naar de Nederlandse mariniers als die door de armoedige buitenwijken van de stad As Samawah in het zuiden van Irak lopen. Het is september 2003 en mi nister Kamp van Defensie krijgt in de praktijk te zien hoe Nederlandse militai ren sociale patrouilles uitvoeren. Militairen noemen dat het winnen van de „hearts and minds" van de bevol king. Toon respect en maak zo veel mo gelijk contact met de Irakezen, dat is de opdracht. De Nederlanders delen die fi losofie over 'bevolkingsvriendelijk' pa trouilleren met de Britten, maar hebben er een nuchtere draai aan gegeven. Zoals de mariniers het de eerste acht maanden in Irak deden, doen de militai ren van de landmacht het nu ook. Zo maak je vrienden met de lokale bevol king. Maar voorkomen dat iemand een granaat naar je gooit, kun je niet. Een aanslag als die waarbij maandag ser geant Dave Steensma omkwam is eigen lijk met geen enkele veiligheidsmaatre gel te voorkomen. De Nederlandse wijze van optreden wijkt wezenlijk af van die van de Amerikanen. Die rijden het liefst zo hard mogelijk in gepantserde voertui gen, dragen daarbij helm, scherfvest en een donkere zonnebril en kijken zo boos mogelijk. Het lijkt een cliché, maar het is er wel een dat de werkelijkheid nadert. Nederlandse militairen doen het in Irak, of vorig jaar in Afghanistan, geheel an ders. Die lopen bijna altijd met de loop van het geweer schuin naar beneden. Als het even kan, zit de helm niet op het hoofd, maar bungelt aan de riem. Patrouilleren met de auto doen ze het liefst in een open jeep. Dat heeft een minder agressieve uitstraling dan een pantservoertuig en als bijkomend voor deel dat je af en toe kunt zwaaien naar kinderen langs de weg. En over de markt ga je lopend en maak je een praatje met de lokale bevolking. De Nederlandse manier van patrouilleren heeft ontegen zeggelijk succes, zegt Kees Homan, on derzoeker bij Instituut Clingendael en generaal-majoor der mariniers b.d. „De Amerikanen zitten in een grote beton nen kampementen en als ze buiten de basis komen hebben ze een bajonet op het geweer. Daar maak je geen vrienden mee. De Nederlandse methode werkt beter." Maar Homan is de eerste om toe te ge ven dat de situatie voor de Amerikanen in Bagdad en Fallujah niet te vergelijken is met de situatie in de veel rustiger 'Ne derlandse provincie' Al Muthanna. „Zo als de Nederlanders het doen is nu on mogelijk in Fallujah." Bovendien, de Amerikanen vormen formeel de bezet tingsmacht en de Nederlanders zijn deel van de stabilisatiemacht. De Nederlan ders mogen en moeten daarmee minder dan de Amerikanen. Homan wijst erop dat het doel van de Nederlandse militairen is om stabiliteit te brengen. „Daarvoor moet je zoveel mogelijk contacten opbouwen met de lokale bevolking. Als je hun vertrouwen wint, zullen ze je ook informeren over mensen die aanslagen willen plegen." IKwetsbaar zijn de Nederlanders door hun optreden wel, beaamt ook Homan. Critici noemen de Nederlandse militai ren watjes die geen enkel gezag inboeze men bij vijanden. Homan: „Liever wat jes met weinig slachtoffers, dan stoere binken met veel doden. Een agressieve opstelling en het intrappen van deuren werkt contraproductief." franeker/anp - De in Irak omgekomen sergeant Dave Steensma wordt morgen be graven op de Algemene Be graafplaats in zijn woonplaats Franeker. Voorafgaand is er een dienst in de Martinikerk in dezelfde plaats. Het lichaam van Steensma is gisternacht met militaire eer overgedragen aan de familie. Dat gebeurde op de vliegbasis in Leeuwarden in het bijzijn van luitenant-kolonel Peter Wilming en dertien naaste collega's. Zij vlogen met de Nederlandse vlag bedekte kist naar Nederland. De in Irak dienst doende militairen vormden een erehaag in hun woestijntenue. Volgens de Koninklijke Land macht is er nog steeds overleg met de familie van Steensma over de uitvaart. Bekend is dat hij met militaire eer wordt be graven. Belangrijke symbolen van mi litaire eer zijn de vier slippen- dragers aan hoofd- en voeten einde van de lijkkist, de acht dragers en het vuurpeloton dat boven de kist één schot af vuurt. Al deze militairen zijn in principe afkomstig van de zelfde eenheid waartoe de overleden militair behoorde. Verder is het gebruikelijk dat de lijkkist wordt afgedekt met een vlag met daarop het hoofddeksel van de overleden militair. enschede - Met een stille tocht door de deels herbouwde wijk Roombeek is gisteren in Enschede de vuurwerkramp herdacht. Op 13 mei 2000 ontplofte de vuurwerkfabriek SE Fi reworks. De ramp kostte aan 22 mensen het leven. Foto: ANP/David van Dam door onze mediaredactie Hilversum - Staatssecretaris Van der laan (media) probeert jonge renomroep BNN te redden. Ze heeft de Eerste Kamer gisteren gevraagd de stemming over het wetsvoorstel over BNN uit te stellen. Van der Laan hoopt de Eerste Kamer de komende we ken te overtuigen van haar ge lijk, waarna alsnog gestemd kan worden. Eerder kreeg Van der Laan in de Tweede Kamer wel ruime steun voor haar wetsvoorstel om het verplichte aantal leden voor een omroep in het publieke be stel van 300.000 naar 150.000 te verlagen. Het wetje is speciaal bedoeld om jongerenomroep BNN in het bestel te houden. BNN werd vier jaar geleden met 50.000 leden toegelaten als pu blieke omroep en had volgens de huidige wet in april 300.000 leden moeten hebben om te mogen blijven. BNN redde dat echter niet en om de omroep te behouden voor het bestel wordt daarom de wet aangepast. Ook hield BNN nog een grote leden werfactie, waardoor de omroep nu 224.000 leden heeft. Eerder deze week lieten onder meer CDA en PvdA in de Eerste Kamer weten niet te kunnen in stemmen met deze 'gelegen heidswetgeving'. Samen met klein rechts vormen ze een meerderheid. Van der Laan voelt niets voor een afwijzing door de Eerste Kamer. Vandaar dat ze aan dringt op uitstel van de stem ming, die voor dinsdag is voor zien. De bewindsvrouwe hoopt dat de Eerste Kamer wil wachten totdat ze namens het kabinet binnen enkele weken met een brief komt aan de Tweede Ka mer over de publieke omroep. Naar verwachting kondigt ze in de brief de nodige veranderin gen aan. BNN reageerde gisteren ge schokt op de discussie in de Eerste Kamer. „We hebben al tijd gevraagd om deze discus sie, maar dan wel voordat het voor ons te laat is. Dan is niet uit te leggen dat we moeten verdwijnen", aldus de omroep op de eigen website. den haag/gpd-anp - Werkne mers van spoorwegbeheerder Prorail mogen vanaf morgen boetes uitdelen als zij mensen langs het spoor zien lopen, vuil zien storten of iets zien vernie len. Prorail mag hiervoor vijftig personeelsleden aanwijzen van minister Donner van Justitie. De bewindsman heeft dit giste ren bekendgemaakt. Tot op heden mocht alleen de spoorwegpolitie deze overtre dingen aanpakken. Door eigen Prorail-werknemers die be voegdheid te geven, kan direct worden opgetreden als er een overtreding wordt geconsta teerd langs het spoor. De maat regel geldt niet voor ernstige overtredingen, zoals het opwer pen van barricades of het beko gelen van treinen: dat blijft werk voor de politie. Vooral de laatste tijd kampt Prorail met criminaliteit rond spoorwegen en stations. Daar door zijn er veel storingen op het spoor. Maandag nog botste een trein in de buurt van Land graaf in Limburg op een beton blok dat daar door vandalen neergelegd was. Zo ontstaan vaak gevaarlijke situaties en lo pen treinen vertraging op. Ook lopen er steeds vaker mensen langs het spoor. Treinen mogen dan niet rijden vanwege het ge vaar dat de wandelaar wordt gegrepen. Op of langs het spoor lopen kan tot een boete van 25 euro leiden. Als iemand een dier langs het spoor laat lopen, kost dat een boete van 65 euro. In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg begint een proef met negen Prorail-medewerkers die als opsporingsbeambten gaan werken. Afhankelijk van het re sultaat zullen de anderen in een later stadium ingezet worden, aldus een woordvoerder van Prorail. den haag/gpd - De opvoeding van kinde ren en tieners ervaren ouders als een steeds grotere last. Bijna zeven van elke tien ou ders vindt het opvoeden van tieners nu moeilijker dan tien jaar geleden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Ge zinsraad (NGR) en het Nibud, dat morgen op de internationale dag van het gezin wordt gepresenteerd. Tweederde van de ouders vindt dat de overheid onvoldoende aandacht besteedt aan het familieleven. Uit de gezinsenquête blijkt dat de combinatie tussen werk en de zorg voor kinderen in tien jaar tijd proble matischer is geworden. Dat vindt 48 pro cent van de ondervraagden. De NGR pleit dan ook voor een Operatie Gezin, die moet voorkomen dat vrouwen de kinderwens uitstellen of niet de arbeidsmarkt opgaan. Meerdere ministeries zouden daarvoor met voorstellen moeten komen. Minister De Geus van sociale zaken waar schuwde eerder deze week om andere re denen al voor zwangerschap en bevalling op hogere leeftijd. De risico's voor de ge zondheid brengen volgens hem hogere me dische kosten met zich mee. In vergelijking met andere Europese landen kent Nederland weinig voorzieningen voor arbeid en zorg, stelt de NGR. Zo voert een land als Zweden een veel beter familiebe- leid. Daar beginnen vrouwen eerder aan kinderen, zijn ze vaker actief op de arbeids markt en zorgen ook meer vaders voor hun kinderen. Investeringen in voorzieningen voor gezinnen die de combinatie van ar beid en zorg makkelijker maken, verdienen zich zo vanzelf terug. In de gezinsenquête staat verder dat de meeste ouders denken dat kinderen het best gedijen in een klassiek twee-ouderge zin. De tolerantie voor andere gezinsvor men is wel toegenomen. Anno 2004 denkt 44 procent van de ouders dat kinderen net zo goed door een homostel kunnen wor den opgevoed. Tien jaar geleden was 'slechts' eenderde van de ouders die me ning toegedaan. Ook hebben ouders hun mening over opvoeding door alleenstaande ouders bijgesteld: tien jaar geleden vond 7 procent dat geen probleem, nu is dat 14. (advertentie) door Richard Mooyman leiden - Niet de verschillen tus sen Nederlanders en Fransen, maar de overeenkomsten vor men een bedreiging voor het welslagen van de fusie tussen de KLM en Air France. Die waarschuwing gaf hoogleraar intercultureel management Trompenaars gisteren tijdens een forumdiscussie van de Uni versiteit Leiden over de overna me van de KLM door de Fran sen. Trompenaars wees erop dat zowel de KLM als Air Fran ce gewend zijn om als marktlei der in eigen land de dienst uit te maken. Nu de twee bedrijven worden samengevoegd, kan de dominante houding die topma nagers gewend zijn tot botsin gen leiden. Een 'nachtmerries cenario' is dat de Fransen de Nederlanders eruit werken, maar vooralsnog is Trompe naars optimistisch. „Als de ge zamenlijke visie is om een Eu ropese luchtvaartmaatschappij te vormen, dan zullen zij alle culturele verschillen overwin nen." De in Frankrijk wonende pro fessor Sachs van de Europese businessschool Ceram zei dat Nederland zal moeten wennen aan de Air France-topman Spi- netta, die boven KLM-chef Van Wijk de hoogste baas wordt. Spinetta heeft een voor veel Franse topmanagers klassieke loopbaan achter de rug als top ambtenaar alvorens hij door de toenmalige socialistische rege ring werd benoemd tot leider van Air France. Volgens Sachs zal Spinetta onder morele en mogelijk ook politieke druk ko men te staan om geen Franse banen te schrappen als er moet worden gesaneerd. De Leidse hoogleraar interna tionaal management De Smit waarschuwde hiervoor ook. Als er mensen moeten worden ontslagen, is de kans groot dat het Nederlanders zijn en geen Fransen." Volgens De Smit zal de fusie weliswaar moeten lei den tot groei, maar hij wees er op dat de luchtvaart een kwets bare bedrijfstak is. Harde ingre pen kunnen nodig zijn als de branche opnieuw in zwaar weer komt zoals eerder door de terreuraanslagen van 11 sep tember en de longziekte SARS. Verbaasd was de Franse hoog leraar management Dussauge over de plannen van Air Fran- ce-KLM om over enkele jaren een financieel voordeel van 400 miljoen euro per jaar te beha len. „Dat is zeer bescheiden. Utrecht sleept leerstoel binnen de bilt/gpd - Prins Wïllem- Aléxander luisterde gisteren met zijn aanwezigheid de vie ring van het 150-jarig bestaan van het KNMI in De Bilt op. De prins liet een weerballon op, met daaraan een banier met de tekst: 150 jaar KNMI. Dit alles bij 15 graden en af en toe zon. Staatssecretaris Schulz van Haegen van verkeer en water staat had een presentje meege nomen voor het jarige instituut. De leerstoel Klimaatontwikke ling aan de Universiteit van Utrecht mag op kosten van het rijk nog eens vijf jaar worden voortgezet en wordt vernoemd naar Buys Ballot, de grondleg ger van het KNMI. Tevens kreeg de Universiteit vier promotie- plaatsen cadeau. Dit pakket moeten het onderzoek naar kli maatverandering aan de Uni versiteit Utrecht verdiepen. Uit de populaire brochure die Nobelprijswinnaar prof. dr. Paul Crutzen overhandigde aan prins Willem-Alexander, blijkt dat er veel vragen en weinig ze kerheden zijn over klimaatver andering. Toch krijgen veel van die vragen wel degelijk een ant woord. „De klimaatwetenschap heeft de afgelopen jaren flinke vorderingen gemaakt", stelde Crutzen. De hamvraag staat er ook in: 'Hoe kun je het klimaat voorspellen als het weerbericht van volgende week vaak al niet deugt?' Het antwoord: kansen op klimaatveranderingen blij ken veel beter voorspelbaar dan het weer zelf. De menselijke uitstoot van broeikasgassen beïn^oedt het klimaat aanzienlijk. h4aar de onzekerheid over het toekom stige klimaat blijft groot. Crut zen pleit voor meer belangstel ling voor klimaatverandering. Hij vindt dat er in Nederland verhoudingsgewijs weinig aan dacht voor is. Uit onverwachte hoek komt nu hulp. Hollywood heeft het the ma opgepikt en er de big bud get-rampenfilm The Day After Tomorrow over gemaakt. In de ze film, die op 28 mei in pre mière gaat, leiden broeikasef fect en opwarming van de aar de tot wereldwijde rampen, compleet met orkanen, torna do's en aardbevingen. Zo'n film kan het thema van de klimaat verandering hoger op alle agen da's zetten, niet in de laatste plaats op die van de jongeren. „In dat opzicht zou de film een belangrijke functie kunnen hebben," zegt Crutzen. yvy vVï

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3