GESPREK VAN DE DAG is lekker! Wauw, dat te worden Nederland is op weg een wijnland Klagen kan straks digita Make me up and older q '©2. 2A)M oo(c 6'oêpê- huweljjken ,anton Freaks doen dertig ritten -MENSELIJKin twee dagen DAGELIJKS LEVEN een te grote oogst hebben." Een wijnboer in Nederland kan nu al best achtduizend liter wijn uit een hectare halen, maar dan is de kwaliteit laag. „Een hap- slik-weg-wijn", aldus biologisch wijnbouwer Jan Oude Voshaar. Om een goede geconcentreerde wijn met afdronk te hebben moet de wijnboer in augustus de helft van de druivenplanten wegknip pen. De opbrengst mag dan relatief laag zijn, het aantal hectares voor wijnbouw blijft in Nederland groeien. Waren er in 1997 nog maar zeven wijngaarden groter dan één hectare, vorig jaar waren dat er al 32. En lagen de grotere wijngaarden zeven jaar geleden uitsluitend nog in Zuid-Neder land, inmiddels zijn er ook gaar den in Noord-Holland, Flevo land, Friesland en Overijssel. Dit jaar komen er alleen al in de Ach terhoek vijftien wijngaarden bij. „Door de klimaatverandering schuift de wijnbouwgrens ieder jaar vier, vijf kilometer naar het noorden op", zegt Oude Voshaar. Er is zelfs al sprake van wijnbouw in Denemarken en Zuid-Zweden. Eelco van den Heuvel De consument kan nog dit er digitaal klagen over gelevei spullen of diensten. Vanwi de grote hoeveelheid klacW,, over gas-, water- en lichtreEa ningen wordt met die secto begonnen. Binnen enkele j wil de Stichting Geschillei commissies voor Consul tenzaken (SGC) uitgroeien^ een virtueel loket voor alle klachten van consumentei Consumenten klagen stei vaker. In '98 klopten zon mensen bij de SGC aan vt een uitspraak in een gesch met een bedrijf of leveranc Vorig jaar bijna 12.000. Int een op de tien gevallen zoi Q0 alleen de stap naar de SGC re dat het geschil onderling w m opgelost. Zo kreeg een vroi g( die door een reisleidster buschauffeur publiekelijk! |j uitgefoeterd na haar klacht uiteindelijk 1200 euro tent r( stort. In de loop van dit jaa kan de consument die klat digitaal kwijt op www.sgri' De Canadese actrice PAMELA AN DERSON heeft gekregen wat ze wil de hebben: het Amerikaanse staats burgerschap. De actrice, die vooral bekend werd door haar rol in Bay- watch, werd tijdens een besloten ceremonie in Los Angeles als staats burger ingezworen. Anderson woont sinds 1989 in de Verenigde Staten en wilde daar stemrecht krijgen. Ze behoudt ook haar Canadese staats burgerschap. ,,lk ben erg trots dat ik Canadese ben", zei ze. Foto: Reuters David Reimer, een Canadees die werd geboren als jongen maar na een mislukte besnijdenis werd op gevoed als meisje, heeft ZELF MOORD gepleegd. Hij is 38 jaar ge worden. Reimer werd in 1966 als babietje besneden. De arts die de ingreep uitvoerde raakte de penis van de baby met een elektrisch cau- 'terisatie-apparaat. Het geslachts deel was zo verbrand dat het er uit eindelijk afviel. Gender-deskundige John Money raadde de ouders aan bet hele geslacht van het jongetje te verwijderen en hem vrouwelijk hor monen toe te dienen. Money wilde bewijzen dat de manier van opvoe den een grotere rol speelt voor de sekse van een kind dan diens gene tische gegevens. Reimer groeide op als meisje. Zijn ontwikkeling werd vergeleken met die van zijn twee lingbroer Brian. Aanvankelijke ver schillen tussen de twee vervaagden toen zij in de puberteit kwamen. Op 1zijn 15de bracht Reimers vader hem !op de hoogte van zijn geschiedenis. JReimer wilde daarop niet langer een rmeisje zijn. Hij liet zijn borsten ver wijderen, een penis aanzetten van 'spierweefsel en kraakbeen, en ver anderde zijn naam in David. Uitein delijk trouwde hij. Reimers leven tyverd getekend door ongeluk. Hij 3tan niet goed met geld omgaan, leefde vaak in armoede, en probeer de drie keer eerder zelfmoord te ple gen. Twee jaar geleden pleegde zijn ■tweelingbroer Brian zelfmoord. La nter verloor Reimer zijn werk en "scheidde hij van zijn vrouw. Onlangs verloor hij zijn spaargeld door een 'mislukte investering. -j IJ. van Dillen a Hoe meer men doet waar men zin in heeft, hoe meer men op zoek gaat naar de 95 zin van het bestaan .r n Veertien Nederlandse wijnen heb ben onlangs brons gewonnen op de eerste wijnkeuring die in ons land volgens de officiële interna tionale maatstaven plaatsvond. Nederland is volgens de kenners op weg een wijnland te worden. De kwaliteit van de Nederlandse wijnen uit 2002 heeft docent vino- logie Frank Jacobs aangenaam verrast. Hij is benieuwd of er vol gend jaar zilver te halen valt, ge zien de goede zomer van 2003. „Nederland is op weg een wijn land te worden", meent Jacobs. „Over 25 jaar produceert Neder land zeker 400 tot 500 procent meer wijn." Door de veertien bronzen medail les is de kwaliteit van Nederlandse wijnen nu ook te meten met die van wijn uit andere landen. Voor het eerst is Nederlandse wijn be oordeeld volgens de internationa le standaard van het Office Inter national de la Vigne et du Vin. 'Groot goud' is een perfecte wijn, goud een topwijn, zilver buitenge woon goed en brons zeer goed. Juryvoorzitter Jacobs: „We heb ben het niet over een armzalige derde prijs, maar over een beoor deling volgens internationale maatstaven volgens welke ook De eerste Nederlandse wijnkeuring volgens internationale maatstaven. Foto: GPD/Do Vissers grote Bordeaux' en Bourgognes worden beoordeeld." Voor de be oordeling zonden 37 Nederlandse wijngaardeniers in totaal 61 wij nen in. Na een eerste beoordeling werden 35 wijnen toegelaten. Nederlandse wijnboeren produ ceren nog uiterst bescheiden, zegt Stan Beurskens, voorzitter van de Stichting Wijninstituut Nederland en initiatiefnemer van de wijn keuring. „Er is in Nederland onge veer zestig hectare aan wijngaar den. Eén hectare levert hier onge veer vierduizend liter wijn op. Ne derlands grootste wijnproducent, de Apostelhoeve bij Maastricht, produceert jaarlijks vijftigduizend flessen, dus zo'n 3750 liter. In Frankrijk levert een hectare min stens tienduizend liter wijn op. In Nederland kun je wel meer op brengen, maar we gaan voor een goede kwaliteit. Dan moet je niet Metha de Vos en Fred van Barneveld, achtbaanfreaks. Je baalt verschrikkelijk als je vlak bij een achtbaan bent geweest, maar er niet ii! hebt gezeten." Foto: GPD/Harmen de Jong uit de hand gelopen tic. Je verlangt naar de kick, de spanning. Noem het desnoods een vorm van verslaving." Metha: „Je gaat een keer in zo'n ding, vliegt omhoog en omlaag, maakt een looping, komt er uit en denkt: wauw, dat is lekker! Dan wil je nog een keer. En nog een keer. Dat is waarschijnlijk net zoiets als wanneer je gaat roken." Als ze de skydiver ziet, een vorm van bun- geejumpen, zegt ze zeer beslist: nee, liever niet. Voor Fred hoeft dat ook niet. Ze gaan nadrukkelijk voor de achtbaan. Hij mag van hout zijn, omdat dat er zo mooi uitziet, 'maar tijdens de rit zit je wel altijd te schudden'. De stalen banen gaan veel soe peler 'en daar loop je tenminste geen blau we plekken op'. Ze hebben geen idee in hoeveel 'rollercoas ters' ze onderhand hebben gezeten. Dat houden ze niet bij. Een beetje maf vinden ze zichzelf wel, maar ze verzamelen geen wieltjes van karretjes en vinden 'de totale sfeer van een pretpark' ook belangrijk. Zo vindt Fred de Efteling wel het mooiste park, maar kan de Python hem gestolen worden. Metha: „Iedereen heeft daar zijn achtbaan- doop gehad. Het is een leuke baan, maar je gaat twee keer over de kop en dat is 't. Wij worden daar niet meer warm of koud van." Nee, dan Ohio in de VS, waar je over 196 meter bijna recht omhoog wordt wegge schoten en dan met een snelheid van 120 kilometer per uur over het topje vliegt en naar beneden stort. Fred gaat er deze zo mer naar toe en pakt meteen nog een aan tal andere parken mee. „Wantje baalt ver schrikkelijk als je vlak bij een achtbaan bent geweest, maar er niet in hebt geze ten." Andersom komt het vaak genoeg voor dat hij in een park is geweest, maar buiten de achtbaan niets heeft gezien. Zoals in Ve netië. „Erg hè?" Vanochtend om acht uur beginnen twintig achtbaanfreaks uit Europa vanuit Bidding huizen aan een busrit van 48 uur door Ne derland, België, Frankrijk en Spanje. Ze zijn geloot uit een groep van duizenden liefheb bers om op uitnodiging van Six Flags in acht parken dertig ritjes te maken. Alles bij elkaar zitten ze net geen 55 minuten in een karretje. Metha en Fred vinden dat niet gek, vooral als je zelden of nooit in die banen hebt ge zeten. Zij kennen ze bijna allemaal door en door, ook die in Spanje, die ze geweldig vinden, en zouden daarom liever naar Amerika, Engeland en Scandinavië gaan. „Daar liggen de schitterendste achtbanen, waar we nog nooit in hebben gezeten, maar daar kun je alleen in de vakantie naar toe." In Nederland kunnen ze voor 45 eun1 jaar in alle banen van Six Flags. En d 1 doen ze dan ook. „We komen hier ze wel elke week, soms voor een uurtje.1 een hele dag gaan, dan gaan we mee I met een groepje en dan merkje datj1 kaar gek maakt." Voor Fred, controller uit Doorn, is hi laatste twee, drie jaar pas echt heftig worden. Hij hoopt in zijn leven alle t geprobeerd te hebben. Metha, een H sumse die media en cultuur studeeil Amsterdam, merkt dat ze minder aai dan toen ze tien, twaalf was. „Maar! nog steeds wel lekker, ook als je niet1 eerste karretje zit." Altijd zijn ze op zoek naar een achtb ze nog niet kennen. „Nu kun je voor veelste keer tien keer over de kop, m1 je een baan vindt die net een tikkie h1 is, een tikkie sneller gaat of net even andere draai maakt, ja, dat is dan toi ker." De rtieeste tijd maken ze ritten1 kunnen dromen. Zoals de Goliath in Flags, waar de karretjes naar 46 metf hoogte worden gereden. „Op het m( dat je over het hoogste punt gaat, zif niets meer onder je. Dan is het net o de lucht zweeft." Dick Hofland De Britse PRINS CHARLES verblijft voor de derde keer in een jaar in een klooster in de alleen voor man nen toegankelijke religieuze ge meenschap op de berg Athos in Griekenland. De prins, die van zijn neef Constantijn - de voormalige koning van Griekenland - van de ge meenschap hoorde, blijft tot het weekeinde van de buitenwereld af gezonderd. Eerder bezocht Charles het klooster kort na de dood van prinses Diana in 1997. Foto: AP De rechter in Amsterdam heeft het fotoboek 'JONGENSDROMEN', waarin spelers van het Nederlands elftal slapend poseren, verboden. De spelers menen dat ze geen toe stemming hebben gegeven voor de publicatie van het boek, waarvan de opbrengst bestemd was voor de stichting Spieren voor Spieren. De makers, reclamebureau Being There en fotograaf Jaap Vliegenthart, gaan kijken hoe ze de publicatie alsnog mogelijk kunnen maken. Weggelopen uit een tijdschrift. Te mooi. om waar te zijn. Diva's die elk moment het podium op kunnen schreiden om een felbegeerde Award in ontvangst te nemen. Maar ze zijn net 14 en staan mooi te wezen op een verjaardagsfeestje van een vriendinnetje. De ca deaus worden bijgezet op de pronktafel naast de einde loze rits tasjes, oorbellen en een make-upkoffer met drie verdiepingen. De jarige in kwestie is mijn oude oppaskindje. Allang geen kindje meer. Een meisje in de gedaante van een vrouw. Als vijfjarige droeg zij uitsluitend lieve jurkjes. Op haar achtste, toen ik nog steeds fan was van die lieve meis jesjurkjes werden ze door haar definitief verbannen naar het Leger des Heils. Met geen mogelijkheid meer in een jurk te krijgen. Een licht spottende blik als ik het toch probeerde. Je dacht toch niet.. Oer stom, achterlijk tuttig en buitengewoon kinderachtig. Dat ik dat niet zag. Wat ik nu zie is een verandering zonder overgang. Van de ene op de andere dag zijn de poppen voor poppen kast vervangen. Alleen zijn zij nu de poppen. Stuk voor stuk miniatuurversies van idolen die het tijdsbeeld be palen. Commentaar niet welkom, dit is wat ze dragen willen. Zo zien ze. dat. Op TMF, MTV en in elk willekeurig meisjesblad. Vrouwen die net zelf de puberteit zijn ontgroeid, winden er geen doekjes om. Hooguit een doorschijnend doekje rond de edele delen. Seks ver koopt, zoveel is duidelijk, maar dat zij als sexslavin- nen heupwiegend de camera staan op te geilen, is enigszins zorgwekkend, bedenkend dat de meerderheid De zoon van de voormalige Beatle- drummer RINGO STARR, de 38-ja- rige Zak Starkey, gaat deze zomer drummen voor de band OASIS. Oasis heeft hem gevraagd voof op tredens op het festival van Glaston bury, eind juni. Oasis-gitarist Noel Gallagher vertelde aan de BBC dat zijn band een aantal drummers had uitgeprobeerd sinds het vertrek van Alan White in januari. Op de vraag of Zak Starkey de permanente ver vanger van White wordt, antwoordde Gallagher: ,,Als hij kan zorgen dat wij de handtekening van zijn vader-■ r> - krijgen, is het geregeld." Wie niet van huilende BABY'S "«wk houdt, kan 21 juni één plek in Ne derland beter mijden: Museum Pa leis Het Loo in Apeldoorn. Het mu seum nodigt die dag namelijk alle baby's van Nederland uit die net als prinses Catharina-Amalia zijn gebo ren op 7 december vorig jaar. De zuigelingen kunnen dan exclusief genieten van de tentoonstelling ORANJE IN DE WIEG', die in Het Loo gaande is. Ze mogen hun ou ders meenemen. De borelingen kun nen zich aanmelden door voor 1 juni hun geboortekaartje op te sturen naar Paleis Het Loo Nationaal Mu seum, Koninklijk Park 1, 7315 JA Apeldoorn. Ze moeten wel een foto van zichzelf meesturen, want die wil Het Loo aan de expositie toevoegen. Nog geen acht maanden oud en dan al een museumstuk, wie wil dat niet? Twintig mannen en vrouwen beginnen van daag een busrit van 48 uur door Europa om in acht parken dertig ritten in een achtbaan te maken. Ze zijn geloot uit enkele duizen den die verslaafd zijn aan de kick. „Op het moment datje naar beneden stort, voel je een enorme stoot adrenaline." Gillend, schreeuwend en met de handen in de lucht scheuren ze voorbij, de kinderen en volwassenen in de Goliath, de Condor of de Superman. Metha de Vos (23) en Fred van Barneveld (26) moeten-eF een beetje om lachen. Als zij in een achtbaan zitten, dan genieten ze in stilte. En zijn ze ont spannen. Fred is zelfs een keer zestig meter omhoog geschoten zonder dat 'ie het in de gaten had. Acht waren ze, toen ze met knikkende knie- en hun eerste rit maakten, zij in Slagharen, hij in Hellendoorn. En nu kunnen ze er geen genoeg meer van krijgen. „Het is een De beste achtbaan Jaarlijks kiezen bezoekers van attractie parken in Europa de beste attractie in diverse categorieën. Vorig jaar werden de belangrijkste prijzen voor deze Ülti- mate European Themeparks Award (UE- TA) als volgt verdeeld: Beste Thrill Ride: 1. Nemesis Inferno, Thorpe Park, Enge land. 7. Free Fall, Slagharen, Nederland. lO.Drievliet, Den Haag, Nederland. Beste stalen achtbaan: 1. Expedition Ge Force, Holiday Park, Duitsland. 7. Goliath, Six Flags Holland (Bidding- huizen). Beste houten achtbaan: 1. Tonnerre de Zeus, Pare Astérix, Frank rijk. 5. Robin Hood, Six Flags Holland. Beste Park: 1. Europa Park, Duitsland. 8. Efteling en Six Flags Holland. van hun fans nog van een maagdelijke leeftijd is. Meisjes van veertien. Allang niet meer onschuldig. Bloedmooi en hun biologische tijd ver vooruit. Met valse identiteitspasjes verschaffen ze zich toegang tot een café. Argeloos zijn ze. Ze piekeren niet, ze zijn niet onzeker, fladderen van het ene vriendje naar het ande re om te ontdekken dat die kinderachtige sukkels hun niks te bieden hebben. Lolita's pursang. Gevaarlijk ei genwijs en volhardend. Arrogant in zekere zin. Een tot in de puntjes uitgewerkte outfit die zegt: Spot niet met mij! Een hyperhip felrood GSUS-jasje komt de keuken inge lopen. Enkel de kinderlijke opwinding in haar stem verraadt haar leeftijd als ze verteld dat Huppeldepup heeft beloofd dat hij haar een stageplek kan bezorgen bij elk groot kledingmerk. Terwijl ik me fronsend af vraag of die man in die mooie blouse beseft hoeveel jaar hij dat plekje warm denkt te kunnen houden, zegt haar moeder enthousiast: 'Goedzo lieverd, vraag maar snel of hij nog wat wil drinken, een beetje paaien kan geen kwaad.' Ze knipoogt naar me, maar het meisje leert onbewust alweer een voorbarige les. Deze tienermeisjes zijn meester van hun eigen leven. Als ze geen zin hebben in huiswerk dan doen ze dat niet. Het doelmatig uitbreiden en verbeteren van hun netwerk via MSN is een veel nuttigere tijdsbesteding tenslotte. Ze hebben geen tijd voor studieplanning. Ze zijn hartstikke 'independent' en willen het allemaal zelf bepalen. Het lijkt een knap staaltje emancipatie, maar schijn bedriegt. Ze verhullen met hun piekfijn verzorgde vol wassen buitenkantje de afhankelijkheid die binnenin hoogtij viert. Afhankelijk van de mode, van elkaar en met tegenzin van hun ouders. Ze hunkeren tiaar knul len met succes, een broer die voor ze opkomt, een vader die ze adoreert. Adoreren kunnen ze zelf als de beste. Maar laat hetze niet horen. Laat ze begaan. Zie het als alweer een nieu we generatie, die net als alle voorgaande de vruchten plukt van eerdere verdiensten. Ze kennen hun rech ten, gebruiken hun vrijheid en beseffen het belang van netwerken. Aan tante Betje die zegt dat het vroeger allemaal wel anders was, hebben ze geen bood schap. Echt gezeik, want net als alle vrouwen die ooit veertien waren kunnen ze verdomd slecht tegen kri tiek en hebben ze een hekel aan ad vies. Terecht, want wij leven inmiddels in een andere wereld, De echte welis waar, maar wie kan hetze kwalijk nemen dat ze op veertienjarige leeftijd de wereld anders zien en denken het beter te weten. De dag dat ze wakker wordt en zich slechts nog flarden her innert van een droom, een wereld waarin ze het onaantastbare middel punt was, is nog maar een paar ver jaardagen verwijderd. Reageren? Reacties op column@hotmail.com n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2